I Advertenties Abonnementen Omroepers Plaatselijk Nieuws Soesterberg Gemengd Nieuws c c c UITBREIDING VAN HET AUTO MATISCH TELEFOONVERKEER. Het Hoofd van het Telefoondistrict Utrecht maakt bekend, dat op Woensdag 2 Maart 1938 te 12.30 uur ongeveer, de netten Nijmegen (K 500), Bemmel (K 501), Berg en Dal (K 505), Beuningen (K 507), Erlecom (K 504), Gendt (K 502), Millingen (K 503) en Oosterhout (G.) (K 508) zullen worden geautomatiseerd. Na dit tijdstip zijn de abonné's dezer net ten automatisch te bereiken door alle abon né's van het net Utrecht en door die van de op Utrecht geconcentreerde netten .(Bilt- hoven, Doorn, Zeist, enz.)» EEN VARKEN CONTRA EEN AUTO. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor drie leidde de veehouder W. H. heel ge- noegelyk een zwaar vet varken langs de Birktstraat. Men kan zich het tafereeltje misschien wel voorstellen. Het beest (on gedurig zooals slechts een varken kan zijn) dan weer eens stilstaand en met geen mo gelijkheid tot voortgaan te bewegen om een volgend oogenblik weer net zoo gewil lig voor z(jn baas uit te stappen, dat deze een oogenblik op adem kon komen en ge legenheid krjjgt zijn pijpje te stoppen. Dit varken, dat zeker de kalme gelijk matigheid van het land zeker te plots had moeten verlaten en de haastige overgang naar de rumoerige straatweg zeker niet kon verdragen, schrok in eens voor een naderende auto. Voor zijn baas, die het lijntje vasthield, er op verdacht was, be vond het beest zich midden op den rijweg. De gevolgen laten zich raden: het varken werd aangereden en was er zoo ernstig aan toe, dat het beest ter plaatse moest worden ^afgemaakt. Maar wat men niet zou raden is dit: ook de auto was er deer lijk aan toe en moest naar een in de buurt zijnde garage worden weggesleept. Tegen de baas van het varken werd proces-ver- baal opgemaakt. Hij had het varken maar beter in het oog moeten houden! yiiséipm.v- HIJ HAD NOG WAT TE GOED. Maandagmiddag werd alhier aangehou den een zwerver, een zekere P. B., die in het politieblad stond gesignaleerd, omdat hij nog twee vonnissen had te ondergaan, n.1. een van 10 en een van 1 dag. Na den nacht doorgebracht te hebben in het arrestantenlocaal op het politiebureau is hy Dinsdagmorgen op transport gesteld naar Utrecht. VASTENAVONDBAL. Maandagavond hebben wij een kijkje ge nomen op de Vastenavondbals in „Bosch en Duin", en in hotel „Eemland". In beide zalen heersche een gezellige sfeer, in de eerste gelegenheid verhoogd door de „Sax Devils-Band" die de echte Carnavalsstem ming opriep, aangevuld door leuke spel' letjes en tap-dance door hiej. Koops. De soli vielen in den smaak. In hotel „Eemland" was de leiding toe vertrouwd aan den heer Hekman, die on dersteund werd door Apachen-muziek on der leiding van den heer J. Uiterwyk. Zoo is in beide zalen getracht de jonge lui prettig byeen te doen zijn en dit' is vol komen geslaagd. K. D. P., AFDEEUNG SOEST. Ter gelegenheid van het le Lustrum van genoemde vereenlglng werd Maandagavond in de zaal van „de Gouden Ploeg" een feestvergadering gehouden, welke zeer druk bezocht was, o.m. door de beide raads leden, één afgevaardigde uit Amersfoort en een afgevaardigde van de afdeelingen uit Amersfoort, Baarn en Hilversum. De voorzitter der afdeeling de heer T. Majoor, opende de feestavond met den christelijken groet en roept allen het welkom toe na mens bestuur en afdeeling en geeft het woord aan den heer Waterloo, raadslid te Amersfoort, welke het bestuur en de afd. féliciteert met het le lustrum. Er is in die 5 jaar veel en goed werk verricht; de afd. heeft zich steeds aan haar beginsel gehou den: opkomend voor de economisch zwak ken, zooals ook dezen avond, daar er een tombola is opgezet voor „het arme Kind". De afdeeling heeft opgericht een Vrouwen club, die steeds in de weer is om de zwak ken bij te staan; de afdeeling beleefd daad werkelijk de uitvoering van haar program ma; verder is opgericht een tooneelclubje en een mondorgelclubje, een bewijs van le ven in de afdeeling. Spreker brengt hulde aan de beide raadsleden die steeds voor de belangen der vereeniging op de bres staan; hy biedt de beide raadsleden een fraai bouquet aan. Het oudste raadslid uit Utrecht, de heer W. C. Setteur, gaat na wat de K. D. P. in al die jaren van haar bestaan heeft ge daan. Door de angst-democratie is veel be reikt. Spreker brengt hulde aan de beide raadsleden die gestemd hebben tegen het voorstel grondafstand aan het Ryk voor de kazerne; ook brengt hij hulde aan den heer v. d. Ven, die de beide raadsleden in laatste instantie heeft geholpen, De heer Thyssen brengt dank aan den spreker; steeds zullen beiden K.D.P.-raads- lijeden opkomen om de democratie te die nen. Na applaus gaf de mondorgelclub een nummertje ten beste, wat de korte voor bereiding in acht genomen, aardig naar voren werd gebracht. Het echtpaar van Beek verzorgde het muzikale gedeelte met accordeon-muziek en slagwerk; ook zij hadden succes. Na applaus werd door het Mannentoo- neelclubje opgevoerd: „Wie ben ik", een leuke klucht die succes oogstte. Na afloop volgde er nog een dansje en had een verloting plaats. De K.D.P. heeft leuk feest gevierd. WOENSDAGMIDDAG 2 MAAKT 1938 om 4 uur en 's avonds om 8 uur naar het Leger des Heils, dat haar Jaarfeest her denkt. WOENSDAG 2 MAART '38 naar de Voor drachtenavond van de Meisjesclub K.M.D. in Kotel „Eemland", aanvang 7.30 uur. DONDERDAG 17 MAART 1938, naar de lezing van Prof. Dr. A. M. Brouwer, over „De vier Evangelisten" in „Eltheto". aan het Driftje. Ten einde de kas te stijven van genoem- vereeniging, waarvan de bodem bijna te zien is, organiseerde men Zaterdag-, Zon dag- en Maandagavond een bazar in het Josephgebouw, waar alles was uitge stald, wat voor een bazar aanwezig moet zijn, alleen maar om de dubbeltjes van de gelukkigen te laten verhuizen naar de kas van „Hooger Streven". Er werd o.a. gelegenheid geboden om de $$hietkunst te beoefenen met een windbuks, electrisch visschen, balgooien, twee grabbeltons waar van een levende, Russisch biljard, Toover- boom, loten koopen om mooie prijzen te winnen, naam van een pop raden, enz. Verder was er nog gelegenheid om een kopje D.E. Thee of Koffie te drinken, dit alles overgoten met een muzikaal sausje, opgediend door de Amersfoortsche Band ,The Mutosa", dirigent de heer L. G. Wielaert, eveneens dirigent van „Hooger Streven". De heer J. M. v. Oord opende de bazar met een woord van welkom en zette het doel van deze bazar uiteen. Alles was smaakvol gearrangeerd in leuke Carna valsstands, wat het geheel opvroolijkte. Moge de recette in overeenstemming zijn met de vele moeite, gedaan om het geheel voor elkander te krijgen. SOESTERBERG'S GEMENGD KOOR. Door omstandigheden is het concert van Soesterberg's Gemengd Koor, dat op 1 Maart zou worden gegeven, uitgesteld voor onbepaalden tijd. NOG EEN AUTO-ONGEVAL. Vrijdagmiddag te 3 uur kwam een auto, bestuurd door J. J. M. H. uit Apeldoorn, aanrijden uit de Kerkstraat. Ter hoogte van Hotel „De Gouden Ploeg" wilde hy de Torenstraat inreden en nam daarbij de lin kerzijde van de bocht. Juist op dit oogen blik naderde uit de richting Middelwijk straat een auto bestuurd door den heer M. Z. uit Blaricum. Doordat H. geen voorrang verleende waarop Z. rekende, ontstond er een botsing. Beide auto's bekwamen eeni- ge schade, maar persoonlijke ongevallen kwamen gelukkig niet voor. Tegen H. proces-verbaal opgemaakt. VROUWEN ELECTRICITEITS VEREEN. „EEMLAND". ATJTO-ONGEVAL IN DE BIRKTSTRAAT Twee juist passeerende wielr\jdsters de dupe. Omstreeks kwart voor 11 Zaterdag avond had een auto-ongeval in de Birktstr. plaats, waarbjj 2 juist passeerende wiel- rydsters «jp minder prettige wijze wer den betrokken. Uit de richting Amersfoort naderde een taxi, bestuurd door H. G., terwijl uit de te genovergestelde richting een groote 6-wie- lige vrachtauto kwam aangereden. De taxi werd door de vrachtauto aangereden, waar door deze met groote vaart op het rijwiel pad werd gesmeten. Twee wielrijdsters, waaronder mej. B. alhier, kwamen met de ze taxi in aanraking. Mej. B. kreeg ern stige wonden aan het hoofd en bekwam een hersenschudding. De andere wielrydster kwam er fortuinlijker af. Dr. Stroband, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp, waarna Mej. B. later per E.H.B.O.-ziekenauto naar haar woning werd overgebracht. De schuldige vrachtauto was doorgere den. Door de welwillendheid van een pas- seerend automobilist, verkreeg de politie de beschikking over een auto, waarmede men de vrachtwagen achter na is gegaan. In Amersfoort mocht het de politie geluk ken, de vrachtauto te achterhalen. Proces verbaal werd opgemaakt en zal de bestuur der zijn gerechte straf zeker niet meer ont- loopen, Maandagmiddag om half drie uur hield voornoemde vereeniging haar le vergade ring onder, het pasgekozen bestuur. Mevrouw Schreuder de presidente, opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom en deelt mede, dat hedenmid dag geen prettig werkje wacht, n.1. het vaststellen van het Huishoudelijk Regle ment. Verder deelt zy mede, dat maande lijks „de Schakelaar" zal worden uitgege ven, samengesteld door de secretaresse van het hoofdbestuur. Spreekster zet daarop het doel en streven van de vereeniging uit een; zij bedoelt in hoofdzaak hulp en voor lichting voor de huisvrouwen bij aanschaf fing van electra. Daarvoor zijn aan de ver eeniging verbonden technici, die alle hulp willen verleenen, daar velen de juiste be handeling nog niet machtig zijn. In 1932 werd de vereeniging opgericht met 4 afdee lingen, nu zijn er al 40 afdeelingen, zoodat de vereeniging groeit. Spreekster vraag belangstelling voor de afdeeling. Vergadert wordt om beurten in Soest, Soestdijk en Baarn. Daarop werd door Mevrouw v. Veeren stuk voor stuk de 18 punten van het Huis houdelijk Reglement voorgelezen en deze werden zonder hoofdelijke stemming vast gesteld. Nadat thee was geserveerd, werd ge toond hoe men oublies en wafels bakt werden deze rondgediend. Voor dit werk was veel belangstelling. Het gebak was croquant en smaakte naar meer. Na een gezellig babbeltje werd de ver gadering gesloten, Welke gehouden werd in de leerkeuken der P.U.E.M. in de Laan straat te Baarn. WAAR GAAN WIJ HEEN? R.K. ZANGVEREENIGING „HOOGER STREVEN". GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen. Grijze handschoen Padvindersriem Een paar heeren glacéhandschoenen Witte zakdoek Bruine Dameshandschoen Donker bruine glacé heerenhandschoenen en een bruine alpinomuts Zilveren damesring m. blauwe steen Duitsche Herder Klein wit hondje Een hanger met collier politiebureau Mendelssohnlaan 20 Kerkpad N.Z. 13 Kerkpad N.Z. 44 Beetzlaan 96 Torenstraat 2e Gallenkamp Pelsweg 6a Carlton, B. Grothestraat Bosstraat 59 Inspecteur van Politie. V. EN A.V. „SOESTERBERG". Uitslag der verloting ten bate van het Terrein- en Trainingsfonds der V. en A.V. Soesterberg." Nummer 237, RIJWIEL; 110 ROOKTA FEL; voorts zijn prijzen gevallen op de navolgende nummers': 66, 156, 264, 290, 345, 395, 396, 425, 407, 618, 668, 672, 742, 793, 757, 939 en 696. SCHAAKCLUB „SOESTERBERG". Dezer dagen kwam de Amersf. Schaak club „de Pion" I bij „Soesterberg" I op bezoek. De uitslag van.,dezen wedstrijd was als volgt: de Pion I Soesterberg I C. C. J. Schreuder—J. Meijnen 0—1 Paschedag—O. Stemerding 0—1 Th. Corbee-H. Raat 10 J. J. MeyerA. H. Harmsen E. E. Brouwers—W. Stemerding W. de Graaf—C. Top v. EmpelenC. van Aalst 01 v. d. Ham—J. H. Oorthuis 1—0 T. V. d: Straat—P: B. v. d. Wel1—0 J._ H. StenderL. v. d. Lelie VzVz 0—1 0—1 0—1 3^—6 Yz Op Vrydag 11 Maart spelen de Soester- bergers met Asva III uit Hilversum, hun laatsten wedstrijd in deze competitie. Mo ge het niet de slechtste zijn. DE VESTIGINGSWET OP HET KLEINBEDRIJF, Donderdagavond werd in „Huis ten Hal ve". door de R.K. Middenstandsvereeniging een openbare bijeenkomst gehouden, toe gankelijk voor alle middenstanders. We gens ongesteldheid van den voorzitter, stond de vergadering onder leiding van den heer A. Tammer, die na opening het woord verleende aan den heer C. Kloppen- borg uit Utrecht, ambtenaar by het Cen traal Handelsbureau, voor het geven van een uiteenzetting over de vestigingswet op het kleinbedrijfVooraf gaf spreker een schets van den toestand in het midden- standsbedrijf, waar het aantal zaken, mede als gevolg van de crisis, tot een abnor male hoogte is gestegen en de bonafide handelaar een zwaren strijd heeft te voeren tegen unfaire concurrentie. Uit den boe zem van den geörganiseerden ^middenstand zelf kwam de drang op naar wettelijke re geling deze materie. Op 9 April 1937 ver scheen de vestigingswet op het Kleinbedrijf in het Staatsblad, welke beoogt: De duur zame verbetering; en verheffing van het peil van den middenstand. Op aanvrage der vakpatroonsorganisaties, die zijn aan gesloten bij een algemeen erkende Cen trale, wordt deze wet bedrijfsgewijze bij algemeenen maatregel van bestuur inge voerd. De Minister van Economische Za ken kan dan een spertijd vaststellen, waar in de vestiging van een zaak, zonder ver gunning, is verboden. Onderwijl komt de aanvrage voor wetstoepassing op het be treffende bedrijf in behandeling, waarbij de Middenstandsraad en ook de Bedrijfs- aad, zoo deze er is, van adviés dienen. Nauwkeurig worden hierbij de minimum- eischen nagegaan, welke door de aanvra gers zijn ingediend. Voorop staat bij deze wet, dat alles wat zit, blijft. Vergunning moet echter worden aangevraagd by de overname van een zaak, verplaatsing eener zaak naar een andere gemeente, opening van een zaak, uitbrei ding van een zaak met een andere bran che, stichting van een filiaal, enz. De Ka mer van Koophandel behandelt iedere aan vrage voor vestiging in haar district. De wet is een z.g.n, capaciteitenwet en stelt minimumeischen voor Handelsken nis, vakbekwaamheid en credietwaardig- heid. Uitvoerig ging spr. op deze eischen Zoo is de Handelskennis univorm gere geld voor alle vakbedrijven. Ze omvat: Boekhouden, handelsrekenen, de wet op den middenstand, en moderne bedrijfsleer. Deze opleiding is de taak van de organisa ties, die overal handelscursussen gaan op- •ichten. Ze duren 3 jaar voor allen, die den leeftijd van 25 jaar nog niet bereikt heb ben. Zij die op 1 Juli 1938 25 jaar of ouder zijn en ongeveer 5 jaar in hun vak zijn werkzaam geweest^ mogen volstaan met een spoedcursus van een half jaar, terwijl zij die op dat genoemde tijdstip 32 jaar of ouder zijn en evenzoo 5 jaar in hun vak zijn werkzaam geweest, van het examen worden vrijgesteld. De eischen van Vakbekwaamheid wor den voor elk vak afzonderlijk vastgesteld. Bij de credietwaardigheid gaat het niet zoozeer om het bezit dan wel om de be schikking over een zeker crediet, dat ech ter niet door de leveranciers mag worden verstrekt. Voorts kent de vestigingswet een enkele uitzondering. By overlijden b.v. van den man, behoeft de vrouw geen vergunning voor haar minderjarige kinderen aan te vragen. Na er op gewezen te hebben, dat ook de warenhuizen, eenheidsprijszaken, e.d. on der deze wet vallen, behandelde spreker nog de strafbepalingen op het niet naleven van deze wet gesteld. Spreker eindigde zyn causerie met erop te wijzen, dat deze wet vooral van groot belang is voor de jonge middenstanders, overtuigd toch, dat deze wet in de toe komst een -zegen zal blijken voor den mid denstand, welke met voldoende vakkennis toegerust, beter haar economische taak zal kunnen vervullen. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een buitengewoon druk gebruik ge maakt, waarna de heer Tammer, alvorens te sluiten, den spreker dank bracht voor zyn duidelijke uiteenzetting. Het was intusschen verwonderlijk, dat zoo weinig zakenmenschen waren opge komen, niettegenstaande deze lezing toch een onderwerp betrof, dat in de eerste plaats Kunne belangstelling raakt. EDE. NOODLOTTIG ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zaterdagavond heeft er in de barakken achter de groote kazerne van Ede een noodlottig ongeluk plaats gehad, waarbij de dienstplichtige Jager van D. uit St. Pancras (N.H.) door een college bij onge luk is doodgeschoten. Van D. en de dader, T. genaamd, die uit Scheveningen afkomstig is, zijn beiden dienstplichtig en ingelijfd bij het Regiment Jagers, dat voor vervolgoefeningen te Ede is gedetacheerd en gelegen is in de groote barakken achter het groote kazerne-ge- bouw, dat het normale garnizoen van Ede herbergt. Zaterdagavond j.1. waren beiden in de wacht ingedeeld en in het wachtlokaal hebben bij, waarschijnlijk om zich te ver maken, een weinig gestoeid en daarbij is gegrepen naar het geladen geweer, dat tot hun beschikking stond. De negentienjarige T. richtte daarbij omstreekt negen uur het gevaarlijke vuurwapen op zijn kameraad. En wat zoo vaak gebeurt, wanneer een vuurwapen als speeltuig gebruikt wordt, gebeurde ook ditmaal. Het wapen ging plotseling af en Van D. werd getroffen en op slag dood. De soldaten uit de omgeving, die het schot gehoord hadden, kwamen daarop toeloopen en zagen in het wachtlokaal een verschrikkelijk schouwspel: v. D. doodge schoten, de dader T. totaal overstuur en overspannen toen hij begreep wat hij ge daan had. Enkele manschappen van de aan wezige politietroepen stelden terstond een onderzoek in. De commandant maakte pro ces verbaal op tegen van T. en de commis saris van politie uit Ede heeft als hulp-of ficier van Justitie ambtshalve een onder zoek ingesteld, alhoewel de dader van de zen doodslag uiteraard door den Krijgs raad zal worden berecht. T. werd terstond gearresteerd en werd naar het politiebu reau in Ede vervoerd, waar hij is onder gebracht, aangezien zijn toestand van dien aard is, dat hij in rustige afzondering moet blijven. Het was zelfs noodig om voor den totaal overspannen jongeman doktershulp in te roepen. Hospitaal-soldaten hebben het lijk van. v. D. naar het Juliana-ziekenhuis te Ede vervoerd. Op het lijk is beslag gelegd, daar dr. Hulst uit Leiden sectie moet ver richten. Door een samenloop van omstandigheden is hier weder een menschenleven te be treuren. voor „DE SOESTER kunnen ook opgegeven aan C C worden C C 6 W. H. v. WEELDE Beetzlaan 52 c c c c c c 9. 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 kunnen ook worden J opgegeven aan 9 J. B A K K E R 9 Braamweg 44c worden slechts contant 4 9 aangenomen aan ons bureau v. Weedestraat 7 4 9 en bij Visser's Boek- 2 handel, Kerkstraat 20a. 4 9 AMSTERDAM. BRAND DOOR EEN AQÜARIUM- LAMPJE. Moeder en zoon in brand geraakt. Zondagmiddag te halfvier is in een wo ning aan de Korte Koningdwarsstraat 8, door het vlamvatten van een aquarium- lampje, brand ontstaan, waarbij twee men- schen, een moeder en haar zoon eveneens in brand geraakten. De zoon, de 30-jarige gemeente-arbeider Berendsen, liep daarbij zooveel ernstige brandwonden op aan zyn lichaam, dat hij in het Binnen Gasthuis moest worden opgenomen. Zijn moeder, wier kleeren ook reeds hadden vlamgevat, en die bij de blusschingspogingen aan een der handen ernstige verwondingen opliep, kon naar haar huis terugkeeren, na ver bonden te zijn. Op de eerste étage van perceel 8 in de Korte Koningdwarsstraat te Amsterdam woont de familie Berendsen, bestaande uit man, vrouw en vier kleine kinderen. Op de tweede étage wonen de ouders van den heer Berendsen, die den Zondag veelal in den familiekring van hun zoon doorbrengen. Zoo was het ook op dezen dag. De moeder van B. had kort voordat zij naar beneden was gegaan, het lampje van het aquarium met olie gevuld en zat rustig bij haar zoon en schoondochter, toen de vader van B., die even was uitgeweest, by zyn terug komst een scherpe brandlucht op de twee de étage waarnam. Hij dacht eerst, dat de kachel stond te rooken, maar toen hij in de voorkamer kwam, zag hij tot zijn schrik dat de boel in brand stond. Hij riep zijn zoon en vrouw te hulp en poogde zelfs met een zak zand, dien hrj voor zijn vogels altijd in huis had, het vuur te blusschen. Toen zijn zoon ech ter bovenkwam, probeerde deze het vuur op een andere wijze sneller té blusschen. Hij greep het brandende lampje onder het aquarium weg, doch nauwelijks stond hij er mede in zijn handen, of de dop sprong er af, met het gevolg, dat de arme jongen de brandende olie over zijn lichaam kreeg en in een minimum van tijd in brand stond. Zijn kleeren hadden vlamgevat, doch hij had nog de tegenwoordigheid van geest om een deken te grijpen en die om zyn li- lichaam te gooien. Hoewel hij veel pijn leed, gelukte- het hem op die wijze de vlammen te dooven. Hij meende op een zeker moment althans, dat het vuur was verdwenen. Toen hij ech ter de deken even van zijn lichaam weg nam, sloegen er plotseling weer hooge vlammen op, terwijl nu ook de deken vlam begon te vatten.

De Soester | 1938 | | pagina 2