Gemeenteraadsverslag KRANS GELEGD Geen 800 man troepen te Soest. Aan den voet van het monument voor wijlen H.M. Koningin Emma. Er zullen elders barakken voor worden gebouwd. (Vervolg van pagina 1). De heer van den Berg is daar ook voor. De heer Helmus acht de begrooting goed en voldoende en het zal openbaar worden aanbesteed voor Soester inwoners, zooals in de commissie reeds is gezegd. Wethouder de Bruyn wil de noodige wer ken zooveel mogelijk door deskundige Soes- ters laten doen; Openbare Werken heeft al leen het toezicht. Spr. dringt er op aan dit „proefvak" aldus uit te voeren, en wel met spoed, opdat er reeds dit seizoen van ge profiteerd kan worden. De heer Thijssen is alléén voor dit voor stel als er een „openbare" aanbesteding plaats heeft. De wethouder de Bruyn wil elk deskun dig vakman hier uit de gemeente in staat stellen in te schreven, bijv. na advertenties in de bladen, dat er dèn en dhn aanwijzing zal plaats hebben, dus zonder bestek. De heer Endendijk is dam tevreden. De heer van Klooster vraagt, of deze manier wel van Rijkswege zal worden goedgekeurd. Er blijkt dat dit reeds wordt onderzocht. De heer Stroband vraagt naar de defi nitieve overeenkomsten met alle eigena ren. Als er in gedeelten wordt aangelegd, zullen de kosten wellicht hooger worden; er z\jn toch ook nog weigerachtigen Wethouder de Bruyn wil maar vast aan vangen, dan zullen de weigerachtigen wel spoedig volgen, als ze zien, hoe fraai die weg dan wordt. Wethouder Gasille zegt, dat de volle subsidie door het Rijk verleend wordt, ook als slechts enkele eigenaren blijven weige ren. Hulp van de Pers gevraagd. Wethouder de Bruyn acht dit een pracht van een verbetering en hoopt, dat de pers ook zal willen medehelpen om propagan da voor die verbetering te maken, om ver derop wonenden te suggereeren t.z.t. ook grond VOO., wegverbreeding af te staan en om eventueel nog weigerachtigen in het algemeene gemeentelijke belang tot ande re gedachten te brengen. Het voorstel wordt aanvaard. 14. Voorstel tot het in werkverschaffing doen uitvoeren van een plan tot het ver harden van bermen en wegen (No. 5011). De heer Hom afcht dit een schitterend ob ject van werkverschaffing. Spr. verzoekt aandacht voor den Krommeweg en vraagt ook aandacht te besteden aan rechtmatige belangen van de eigenaren in verband met hun tuintjes. Wethouder de Bruyn zegt, dat zoo soepel mogelijk gewerkt wordt en de tuintjes zoo veel mogelijk met overcomplete zwarte aarde zullen worden opgehoogd, indien dat verzocht wordt. Echter alleen tijdens de werkzaamheden er vlak voor, niet nader hand. Het voorstel wordt aangenomen. 15. Crediet-aanvrage voor het ophoo- gen en rioleeren van den Klaarwaterweg (ged.) en de Wijnand Toplaan (No. 2612). De heer Endendijk wil geen grootere rioleerbuizen doen leggen, dan momenteel daar noodig zijp, want deze oplossing is tenslotte maar van tijdelijken aard. De heer van Breukelen is teleurgesteld, da£ de Klaarwaterweg nu verbeterd wordt, doch het verzoek voor den Smitsweg thans Wordt afgewezen. Toekomstige rioleerings-plannen. Wethouder de Bruyn merkt op, dat ver betering van de afwatering daar strikt noodig is. Men moet echter ook niet aller lei vuil en afval in afwateringsslootjes werpen, want daardoor wordt die afwate ring belemmerd. Er is een buis 4060 c.M. noodig, want er moeten daar nog twee andere wegen volgens het uitbreidingsplan op uitwateren en anders moeten wij later <ïe boel weer opgraven en veranderen. Dat gaat nu in één moeite. De heer van de Ven vraagt, of op die buis dan ten allen tg de alle andere kunnen worden aangesloten. Wethouder de Bruyn beaamt, dat er dan van drie kanten op aangesloten kan worden in de toekomst. De heer van de Ven wil ook dit werk in het openbaar aanbesteden. Wethouder de Bruyn zal de buizen na aanbesteding koopen en de uitvoering voor ieder deskundig Soester openstellen, daar dit gewenscht wordt. Hg hoopt, dat men met deze toezegging tevreden is. De heer Hilhorst: „Dan kunnen wij eigen lijk Openbare Werken wel gaan opheffen"! (vreugde). Het voorstel wordt dan aangenomen. 16. Crediet-aanvrage voor aankoop van een brandweerauto (manschappenwagen) voor de Vrijwillige Brandweer te Soest (No. 4828). De crediet-aanvrage ad 2500.wordt toegestaan. 17. Voorstel tot wijziging van de spel ling der benaming Steenhofstraat (No. 5054). De heer Nooder betuigt ironisch zijn dank voor deze prachtige en belangrijke oplos sing zonder bloedvergieten. Het voorstel wordt aangenomen. 18. Schi jven van het bestuur der afd. Soest en Omstreken van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Dieren in zake verzorging van honden, met voor stel van B. en W. (No. 2321). Conform voorstel wordt besloten. Voorloopig geen verbetering van den Smitsweg. 19. Adres van bewoners van den Smits weg, verzoekende verbetering van dien weg, met voorstel van B. en W. (No. 4997). De heer Hilhorst acht ook hier verbete ring strikt noodig en vraagt dan tenminste eenige tijdelijke verbetering; als de defi nitieve nog niet kan. De heer Helmus is het daarmede eens, al is die weg dan ook geen hoofdweg. Het afwijzende prae-advies wordt dan aanvaard. ,T 20. Adres van bewoners van den Ring weg, verzoekende aanbrenging van straat verlichting ter plaatse met voorstel van B. en W. (No. 4992). Conform voorstel aangenomen. 21. Voorstel tot wijziging van het regle ment voor Maatschappelijk Hulpbetoon (No. 1695). Conform voorstel aangenomen. 22. Vaststelling van besluiten inzake gemeente-eigendommen, t.w.: a. tot verkoop van een stuk gronds «an D. van Amersfoort en in verband daarme de aankoop door de gemeente van het op dien grond rustend erfpachtsrecht (No. 4867). b. tot overname van het erfpachtsrecht van een gedeelte van een perceel gronds van F. Schipper en tot verhuur aan dezen van een ander gedeelte van het betrekke lijke perceel (No. 4609). c. tot het in eigendom overnemen van een strook grond van H. W. Bos (No. 5002). d. tot het in eigendom overnemen van een strook grond van C. Spijkerman (No. 4852). e. tot verhuur van een tweetal terrei nen aan het bestuur der Vereeniging „Soestdjjk" (No. 4889); f. tot verhuur van een strook gronds aan J. Mensink (No. 5033). Bij puht e deelt wethouder Gasille mede, dat er iets onjuist in de voordracht is; er is in het uitbreidingsplan voor dit stuk geen bestemming als speelterrein gelegd. Daarom vraagt spr. thans in principe een besluit te nemen in overeenstemming met de bedoeling, doch de nadere formuleering over te laten aan B. en W*. Aldus wordt besloten. 23. Behandeling van belastingreclames. Wordt aangehouden tot de geheime ver gadering. 24. Credietaanvraag ter vervanging van het aan den gewezen gemeenteveearts toekomend wachtgeld door een uitkeering ineens. (No. 2212). De heer Hilhorst vraagt naar het ge bruik maken van de verdere diensten als veearts, indien dat nog eens noodig mocht blijken; kan dat nu ook bij dezen afkoop zoo blijven? Wethouder Gasille antwoordt, dat de veearts bereid is, geheel onverplicht, alle soorten werk voor vee-arts in de toekomst geheel gratis voor de gemeente te blijven verrichten. Volgens de wachtgeldregeling is hij daartoe niet verplicht, maar hij heeft vrijwillig die toezegging gedaan. De credietaanvrage wordt dan verleend. De slot-scène van het „Helde- bloesemschandaal". Scherpe critiek op de politiek van toenmaals. 25. Voorstel van B. en W. tot grond- ruiling met de N.V. „Heidebloesem" (No. 4547). De heer Nooder volstaat thans met een zeer ernstig woord van strenge afkeuring aan het adres van het toenmalige gemeen tebestuur en aan hen, die toenmaals deze voor de gemeente zoo bijzonder schadelijke verkoop van grond tegen dien abnormaal lagen prijs van 7 cent per M2 in elkaar hebben gezet, waardoor de gemeente zoo veel schade heeft geleden. Spr. zal er nu niet meer van zeggen en noodgedwongen vóór dit voorstel stemmen, omdat men dan van die heele zaak definitief Af is, zaliger nagedachtenis (instemming). De heer Thijssen wil eerst deze zaak ter plaatse eens onderzoeken en acht dit punt niet dermate urgent, dat het niet even kan worden aangehouden. Spr. stelt voor het van de agenda af te voeren en het dan in een der volgende raadsvergaderingen te behandelen, als alle leden in staat zijn ge weest de toestand ter plaatse te zien en op te nemen. De heer Hom meent, dat deze zaak uit voerig is besproken en bekeken in de Grondcommissie; nader onderzoek is dan toch overbodig. De heer van de Ven heeft dit agenda punt eerst heel laat ontvangen en heeft geen tijd gehad het behoorlijk te bezien, laat staan de toestand ter plaatse eens op te nemen. Ook uit een oogpunt van behoud van natuurschoon is hier veel over te zeg gen en spr. vraagt, of dat gedeelte bosch nabij de Soesterbergschestraat niet beter er uit kan worden gelicht, opdat dè.t stukje natuurschoon behouden blijve, waardoor dan ook de verbindingsweg naar de van Beuningenlaan wellicht kan vervallen tot voordeel der gemeente. De N.V. Heidebloe sem kan dan op andere wg'ze worden scha deloos gesteld. 2 uur besproken in de Grond- commissie. Wethouder Gasille wil nu van verder uitstel niets meer weten, vooral niet, nu de Grondcommissie alles uitvoerig, langer dan 2 uur, heeft besproken en ter plaatse beke ken. Deze zaak is reeds langen tijd beke ken en dit voorstel is nu voor de gemeen te het beste, wat voor haar, gegeven de omstandigheden, te bereiken valt. Dat stukje natuurschoon, wat de heer van de Ven bedoelt, is in het uitbreidings plan opgenomen als bouwterrein, dus daar zal bouw toch niet kunnen worden tegenge houden. Toch is spr. nog genegen deze aangelegenheid nog eens met de vennoot schap te_ bespreken,- om alsnog te zien, dat stukje natuurschoon te redden. Geen kat in den zak. De heer Thyssen acht zich volkomen als raadslid verplicht deze belangrijke zaak zelf te beoordeelen. „Wij koopen geen kat in den zak, zooals vroeger helaas zooveel is gebeurd", roept spr. met stemverheffing uit. Wij willen eerst den grond zien, want ieder raadslid heeft het recht met volko men kennis van zaken over eenig voorstel te oordeelen. Wethouder Gasille acht dit een bewijs van wantrouwen tegenover B. en W. en óók tegenover de 6 raadsleden, die tezamen de Grondcommissie uitmaken. „Het wordt tijd, dat ook de heer Thijssen eens leert vertrouwen in een ander te stel len", riposteert de wethouder aan het adres van den heer Thijssen, met esvengroote stemverheffing. De heer Hilhorst is bereid, gezien het belang der gemeente, thans vóór te stem men. Daarna wordt het voorstel z.h.st. aan genomen. De heer van Klooster op de bres voor „Heidebloesem". De heer van Klooster wil alleen dit zeg gen, dat doordat de heer Nooder zich hier tegen zoo lang en zoo fel in de Grondcom missie en hier in den Raad heeft verzet, deze zaak een geheel verkeerd aspect heeft gekregen. Spr. moet tegen de woorden van den heer Nooder fel protesteeren en diens houding bewijst alleen maar, dat hij niet veel van de zaken, waarover hg spreekt, afweet, want had hij dat goed onderzocht, dan zou hg weten, dat het een heel norma le en eerlgke zaak was, die zeer reëel is afgewerkt. Dat zat niets bij en was een normale handelsaffaire De burgemeester snijdt dan verdere dis cussies af door te constateeren, dat het punt thans voldoende is toegelicht. Het voorstel wordt dan aangenomen met 13 tegen 2 stemmen, die der heeren Thijs sen en van Breukelen. 26. Voorstel tot het verleenen van een crediet van 252.55 ten behoeve van de uitrusting der politie (No. 5063). De heer Nooder is en blijft tegen draag- riemenstellen voor de politie en acht dit uiti ustingsonderdeel volkomen onnoodig. De heer van de Ven is-het daarmede eens. De heer Thijssen is daar niet tegen, wijl het gaat over wat; nieuws, wat wij hopen, dat wat beters is. Waar de burgemeester dit noodig oordeelt, wil spr. hierin wel met hem medegaan. Onder aanteekening voor de heeren Noo der, Helmus en van de Ven, dat zij tegen zijn, wordt het crediet ad 252.55 verleend. Over steunnormen en wachtweken. Daarna wordt behandeld het ingekomen stuk i, de beantwoording der vragen van den heer Helmus over de wachttijd regeling en de werkloozensteun. De heer Helmus acht nog steeds de steunnormen voor deze gemeente te laag, vooral in verband met de wachtweken-re- geling. In Amersfoort is er nooit meer dan 1 wachtweek, terwijl er hier soms 8 tot 10 wachtweken zijn. De georganiseerden wor den achtergesteld bij de ongeorganiseer den, daar de uitkeering uit de werkloozen kas, waaiwoor ze zelf gestort hebben, als inkomsten voor de georganiseerden worden beschouwd. De norm van 15.de hoog ste, behoort ook niet te worden aangehou den in de tariefklasse VII, die loopt van 12.tot 21.—r-'. Elders wordt de steun- uitkeering berekend naar het laatst wer kelijk verdiend loon, maar als dat 20. is, gaat men hier de norm van 15.aan houden en zégt, .dat die 5.per week dan maar overgelegd hadden moeten wor den. In de werkperiode moet een gezin de noodige dekking en kleeren koopen, mede voor de werklooze-periode. De wachtweken zijn veel te lang in verband met den tgd, dat gewerkt is, w*at spr. met vele voor beelden aantoont; bok is er onderling groot verschil, dat niet te begrijpen valt. Spreker erkent, dat er soms ongewild fouten wor den gemaakt doop de ingewikkeldheid dei- voorschriften en vraagt, of in de wacht weken ook dagelijks gestempeld moet wor den door iedereen.' Spr. dringt er met klem op aan, het aantal wachtweken zooveel mo gelijk te beperken. Te Amersfoort wordt er zelfs in de wachtweken nog kas-uitkee- ring gegeven en hier mag dat niet. Waar om niet? De heer Nooder bekijkt de zaak van een andere zgde en wgst op het immoreele van het beginsel van wachtweken. Een werk gever wenscht 100 arbeidspraestatie te hebben, doch als wij de norm op 15. stellen, doen wij daarop inbreuk; als hij meer verdient, moet hij dat op zg leggen en daar lijdt de arbeidspraestatie natuur lijk onder. In omliggende plaatsen zijn de regelingen zooveel beter en spr. vraagt naar de oorzaken daarvan. Gemengde gevoelens b(j den burgemeester. De Ryks-pruimeboom. De burgemeester antwoordt, dat hij de opmerkingen mét gemengde gevoelens heeft aangehoord. Deze kwesties hebben spr.'s bijzondere belangstelling. Een raads vergadering is niet de juiste "plaats om der gelijke zaken van gezinsinkomsten van A en van B te bespreken, doch dat kan beter binnenskamers. Men moet in deze aange legenheid trouwens ook heel goed besef fen, dat het Rijk geen pruimeboomen heeft, waaraan men maar kan blijven schudden. Ook bedenke men, dat de steungelden niet alleen door millionnairs worden opge bracht, doch vfeelkl door kleine luyden, die bijna met bloed en tranen, onder zéér moeilijke omstandigheden, hun belasting penningen moeten bijeen garen. De over heid heeft dit onderdeel dus. .met de meeste zorg te beheeren! Daarenboven gaan er in Nederland honderdtallen controleurs rond, die op alle uitgaven van elke gemeente de uiterste contróle uitoefenen, zoodat men practisch aan handen en voeten is gebon den. Men moet verschil maken tusschen de vele gemeenten, die wëLbgdragen ontvan gen van het Rgk en de enkele, die geen bijdragen krijgen; deze hebben natuurlgk onderling verschil in regeling. Spr. zal de vergelijking met andere ge meenten onderzoeken en zal niet schromen te vragen wat mogelijk is, indien mocht blijken, dat Soest anders zou worden be handeld dan andere gemeenten van dezelfde soort, doch vooralsnog kon spr. de juist heid der door den heer Helmus gegeven cijfers niet begrijpen. Op 15.worden slechts de. ongehuw- den en de gehuwden zonder kinderen ge taxeerd, doch die categorie is slechts zéér gering. Verreweg de meesten worden dus hooger getaxeerd, daar voor elk gezins lid er 1.bijkomt. Voor 90 Is de norm minstens 18.-. 90 heeft een veel grooter factor dan 15.meestal 18.of 20.dat zegt de heer Helmus er echter niet bij. Ook is er nog het Crisis-Comité B, dat eveneens steunt, dat moge men niet verge ten. Spr. is er zeer op gebrand die aan ge - haalde voorbeeldèn eens precies te verne- DOOR B. EN W. VAN SOEST. Maandagmorgen te 10 uur hebben Bur gemeester en Wethouders van Soest plech tig een groote krans nedergelegd aan den voet van het monument, opgericht ter na gedachtenis aan wijlen Koningin Emma aan de Torenstraat. Het College bestond daartoe uit de heeren Mr. W. A. J. Visser, burgemeester, H. J. Gasille en D. A. de Bruyn, wethouders en P. C. Groot, hoofd commies ter gemeente-secretarie en plaats vervangend Gemeente-secretaris. De groote, fraaie krans, bestond uit fijn coniferengroen op een ondergrond van palmtakken en opgemaakt met bloeiende witte seringen, aronskelken en kleine wit te narcissen. Aan de krans was een wit lint gehecht met de woorden: „Van de Gemeen te Soest". Tevoren was de krans, door B. en W. ne dergelegd op den Nationalen Feestdag ver wijderd; er was bg deze plechtige krans- legging ook van de zijde van het publiek belangstelling. Het plantsoen vóór het monument had tevoren een goede voorjaarsbeurt gehad en had thans weder een fraai en welverzorgd uiterlijk. men, want hg kan zich die niet indenken, zooals ze hier naar voren gebracht zijn. Het afstempelen van de kaarten in de wachtweken behoeft als regel alleen des Vrijdags te geschieden. Spr. beveelt zgn beleid in deze in de clementie aan en meent, dat er gerust niet zoo'n groote klove is tusschen hem en den heer Helmus, ais deze wel wil doen gelooven. Bepaald onjuist acht spr. het gelegde verband tusschen loon en arbeid en spr. acht het een hoon voor vele arbeiders, indien men zou bewe ren, dat zg alleen maar op geld letten. Arbeidslust en loon zgn factoren, die samengaan, doch waar-van de eerste zeker mede aanwezig is. Er is niet alles altijd in geld alléén uit te drukken. Spr. is bang, dat er in de laatste jaren veel te veel alléén in geld gerekend is. De norm van 15.is als regel niet de ge bruikelijke. Verder is de gemeente verplicht de meening der controleerende instanties te vragen en nauwgezet op te volgen, zoo dat voor eigen initiatief weinig plaats overblijft. De grens der verantwoordelijkheid. Blijven pogen om te doen, wat mogelijk is, is spr.'s streven, doch verantwoordelijk heid houden wg alle en wat de grens daar van is, daarover zal men natuurlgk wel van meening kunnen verschillen en ook blijven verschillen. De heer Helmus heeft een andere opvat ting over deze zaken, dan de burgemees ter, blijft daar natuurlgk bij en hoopt op vermindering van het getal wachtweken hier in Soest voor de toekomst. De heer Nooder is zéér voldaan over het gegeven Antwoord en acht deze bespreking zeer vruchtbaar geweest. De burgemeester verzoekt in het besluit over dien grondaankoop voor de te bouwen kazerne te Soesterberg den gestelden ter mijn van 15 Maart, waarbinnen de grond moest zijn aanvaard en welke termijn reeds is verloopen, te verlengen tot een maand na de eventueele uiteindelijke goed keuring van het betrokken besluit door de hoogere .instanties. De al of niet goedkeu ring is n.1. nog steeds niet afgekomen. Waar dit van geen principieele beteekenis is, gelooft spr. dat de Raad het zonder meer zoo kan aanvaarden. Aldus wordt dan ook besloten, waarna aan de orde is de RONDVRAAG. De heer Helmus wil geen werklooze ar beiders naar Duitschland zenden, zooals een Ministerieele circulaire aan B. en W. als mogelijk voorstelt en stelt voor te protesteeren tegen die circulaire. Spreker hoopt, dat B. en W. dAArtoe nimmer me dewerking zullen verleenen. De heer van den Berg vraagt naar de verbetering van de Batenburglaan, welke nu moet worden afgemaakt, anders is het oude werk ook tevergeefs. Wethouder de Bruyn antwoordt, dat al les niet het eerste kan geschieden, doch zal hieraan speciaal aandacht wijden. De heer van de Ven klaagt erover, dat op een terrein aan de Lange Bergstraat sinds langen tijd takken en ander snoeisel van de boomen ligt, wat veel ergernis geeft en wil daar spoedig opruiming van doen houden. De heer Hornsveld vraagt naar een in gekomen verzoek met teekening over een ontheffing van de erfafscheiding, hetwelk net des ochtens ingekomen bleek. Het is reeds in onderzoek. De heer Hilhorst klaagt erover, dat in de Kerkstraat thans een algeheel éénrichting- verkeer is ingesteld, waardoor verkeer uit de Eemstraat naar den Peter van den Breemerweg, een afstand van 10 Meter, heelemaal om zou moeten rijden via de To renstraat, wat nog veel meer gevaren met zich medebrengt Vooral veel boerenwagens hebben daar last van en spr. vraagt dit punt nog eens nader te bezien. Te 6.15 uur gaat de Raad dan over in geheime vergadering ter behandeling van agendapunt 23, de belastingreclames en ter bespreking van een heel erg geheim punt van den heer Hilhorst, dat deze in de openbare vergadering niet naar voren wil de breügen. Na afloop dier geheime vergadering werd zfl gesloten. WAAR GAAN WIJ HEEN? DINSDAG 22 MAART 1938 naar de op richtingsvergadering der tuinbouw-lief- hebbers-vereeniging, met lezing van den tuinbouwkundige P. v. Straalen Jr. uit Amersfoort, in de Gouden Ploeg, om 8 uur. DINSDAG 22 MAART 1938 naar de open bare lezing van de Theosofische veree niging, waar spreekt de heer J. Kruis heer over: „Magie", in de kleine zaal van Religie en Kunst, om 8 uur. DONDERDAG 24 MAART 1938 naar het derde Jaarfeest van het Soester Gem. Koor „W.W.Z." in hotel Eemland, om 8 uur. VRIJDAG 25 MAART 1938 naar den leer lingenavond van Mej. Jet van der Es, in hotel Eemland, om 7.30 uur. ZATERDAG 26 MAART 1938 naar het groot Lentefeest in het Cabaret Edwin te Laren, des nachts tot 4 uur. ZATERDAG 26 MAART 1938 naar de Bel- lamy-herdenking aan den Nieuweweg 121, om 8 uur. MAANDAG 28 en DINSDAG 29 MAART 1938 naar de tentoonstelling van leer- lingenwerk in de Nijverheidsschool aan de Molenstraat. MAANDAG 28 MAART 1938 naar de openbare les met diploma-uitreiking in In enkele dagbladen heeft eenige dagen geleden het bericht gestaan, dat bij het Gemeentebestuur van Soest bericht was ingekomen van het Departement van De fensie, dat in deze gemeente achthonderd man, behoorende tot de Infanterie Regi menten uit Amersfoort, tijdelijk, voor een tijd van ruim een jaar, zouden worden ge legerd met verzoek de noodige maatrege len te willen treffen, opdat dat contingent in verschillende grootere gebouwen zou kunnen worden ondergebracht. Deze maat regel zou noodig zijn in verband met het onder dienst houden van de huidige lich ting, die reeds onder de wapenen is en te vens in verband met het vergroote contin gent der lichting 1938 en verdere lichtin gen, waardoor te Amersfoort voorloopig een groot tekort aan kazerneruimte be staat. Dat bericht nu was wel eenigszins voor barig. Inderdaad is een dergelijk informeerend schrijven aan de gemeente Soest gezonden, evenals aan de verschillende andere ge meenten in den naasten omtrek van A'foort. De onderzoekingen alhier en elders maak ten echter aldra uit, dat nergens dergelijke groote, thans ledige gebouwen waren te vinden, die in staat stelden onderdak voor een dusdanig groot contingent naar be- hooren te verschaffen. Met de grootste moeite zouden in de diverse aangeschreven gemeente elk slechts een 100-tal man nen kunnen worden ondergebracht en datnog wel alleen onder allerlei moeilgk- heden en met vrij hooge kosten. Defensie heeft dan ook al gauw een zgn voornemen tot die legering afgezien en besloten inderhaast voor die contingen ten tijdelijke barakken te doen bouwen. Waar deze precies zullen komen, staat nog niet vast, doch waarschijnlijk wel in Amers foort zelf. Plannen voor bouw van barak ken te Soest bestaan momenteel nog niet. Van de legering dier 800 man troepen te Soest zal dus niets komen. Van inkwartiering bij de ingezetenen is nimmer sprake geweest. OOK ELDERS WORDEN TROEPEN ONDERGEBRACHT. In verband met het grootere aantal troe pen, dat thans onder de wapenen blijft of komt, worden allerwege de noodige maat regelen getroffen. Vooral in de grensgar- nizoenen en die, daar min of meer achter liggende, is men druk in de weer de noo dige ruimten voor legering te bespreken. In Apeldoorn zullen driehonderd man van het 16e Reg. Infanterie worden onderge bracht in leegstaande grootere gebouwen en fabrieken, benevens 100 man van een deel van het korps Motordienst. In Ermelo zal een kazerne worden ge bouwd, waarvoor de gemeente aan de Re geering gratis afstaat een terrein van 20 H.A ter rechterzijde van den weg Leuve- num-Ermelo en aansluitende aan het Rgks- oefenterrein Sparrendal. DE AANRIJDING ONDER AAN DE ANNA PAULOWNALAAN. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat de jeugdige W. J. H. S., die onlangs een aan rijding had, toen hij per rijwiel de Anna Paulownalaan met groote vaart afkwam, niet op een racefiets reed en ook sinds meerdere jaren nimmer op een racefiets heeft gereden. De aangehaalde vroegere veroordeeling betrof geenszins woest of onverantwoordelijk rijden, doch had be trekking op het rijden per fiets met beide handen los, tevens daarbij een last ver voerende, hetgeen bg politieverordening is verboden. TOEVAL. Dinsdagmiddag kreeg een oude man, die per fiets op de van Weedestraat reed, na bij den hoek F. C. Kuyperstraat plotseling een soort toeval, waaraan hg wel meer leed. Hij viel over zijn stuur op den weg. Een juist passeerend verpleegster verleen de de eerste hulp. Nadat de man was bij gekomen, werd hij verder voort geholpen.

De Soester | 1938 | | pagina 2