Onpractische kinderen 5 Handschoenen vroeger en nu Cellophaan in de Mode schuld van de ouders KNIPPATROON Het kleedingvraagstuk onzer bakvischjes Besteladres: „Het Practisch Modeblad", postbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwis sel of per giro. Patronen naar maat van elk gewenscht ipodci f 0.90. Ze moeten de beteekenis van klei ne plichten al vroeg leeren! ,Ons kind is zoo onpractisch", hoort men moeders wel eens zuchtend zeggen. Is het noodig, dat er onpractische men- schen en kinderen zijn, indien zij reeds van hun prilste jeugd getraind zijn om alle din gen, zelfs de kleinste goed te doen? De tegenwoordige tijd kan geen rekening houden met onpractische menschen en nie mand heeft het recht om storend te wer ken en anderen met onnoodige dingen las- Op de Parijsche Wereldtentoonstelling 1937 was iets bijeonder interessants te zien: modesnufjes uit cellophaan vervaardigd. De belangstelling van de modewereld voor dit nieuwe materiaal is op het oogen- blik zeer groot. Fluweel met „cellophaan- borduursel" is zeer „en vogue". Ook „cellomefcaal" op aluminium ge- cacheerd „cellophaan" wordt heden ten dage zeer veel gevraagd. Thans is het den deskundigen gelukt, „cellometaal" te ver vaardigen met een breedte van 0.3 m.m. In één kg. van dit „cellometaal'' gaan niet minder dan 27.030 m.m. De collectie der in het dragen goed blij vende draadhaar-vezels pit „cellophaan" is gecompleteerd door een uiterst rijke ve zel. 15 Millioen van deze draden wegen slechts 1 kg., wanneer de draden 4 c.m. lang zijn. Een nieuwe vorm van mode-„cellophaan" met zijdelings omgeslagen kanten is het „cellophaan-boordband, dat geheel de plaats kan innemen van het tot nu toe gebruike lijke katoenband. Dit band wordt gemaakt in matte en glanzende, alsook in helle kleu ren. Ook de mandenmakers gebruiken reeds .cellophaan" bij de fabriceering van man den. Hiervoor benut men het sterke „cel- lophaan"-koord (vroeger cordophaan ge heet en). Voor de hoedenmode 1938 is in Duitsch- land een aantal „cellophaan"-stoffen in be werking, welke bij de vervaardiging der nieuwste modellen een groote rol zal spe len. Zal deze mode ook naar ons land ko men? Mantels maken een belangrijk onderdeel der meisjeskleeding uit en een model, dat zich voor den bakvischieeftijd uitstekend leent, is een paletot, die niet geheel aan sluit. Aardig is het eerste costume, dat be staat uit effen donker blauwen rok met gedeeltelijk opgestikte plooi en sportblou- se, waarover een hoogsluitend blauw-wit manteltje gedragen wordt. Verder een ge- kleeder model voor ongeveer zestien- tot achttien-jarige jongedames, bestaande uit tamelijk lange beige wollen mantel en rok. De neutrale kleur van dit costume, maakt het mogelijk, dat de mantel ook op andere jurken gedragen wordt. Re«ds bij de oude Grieken in gebruik. De ontwikkeling van gebruiksvoorwerp tot modeobject. De handschoen is de speelbal der steeds wisselende mode, die in sneller tempo voortholt, dan ooit te voren. In tegenstel ling met de oorspronkelijke bedoeling de bescherming der handen, bij het verrich ten van zwaar werk als kappen van boo- men en soortgelijke dingen is de hand schoen thans een mode-object geworden. Hij dagteekent reeds uit de oudste tijden I en de Grieken reeds gebruikten deze nut- j tige voorwerpen. In vroeger tijden, toen men nog geen vorken hanteerde bij het eten, gebruikte men „vingerlingen'' of duimpjes, waarme de men heete spijzen naar den mond bracht. In de Middeleeuwen reeds maakten handschoenen deel uit van de officieele kleeding en nog steeds worden zij ook thans bij groot toilet gedragen. Men heeft in verzamelingen en musea nog' verschil lende handschoenen uit dit tijdperk, o.a. Bisschops- en Koningshandschoenen, ge maakt. van fluweelachtige weefsels, rijk met goud, edelsteenen en paarlen bezet. De handschoenen der bisschoppen hadden -op den bovenkant bovendien een gouden kruis en waren afgewerkt met franje. 1 Verschillende oude pronkstukken, deel uitmakende van verzamelingen, noemen wij hieronder. Een oud paar, dateerende uit de negende 1 eeuw, van zwart leer gemaakt, had den vorm van wanten. Bij de harnassen der middeleeuwen behoorden, zooals trouwens nog op oude afbeeldingen te zien is, hand schoenen, die zóó lang waren, dat zij één geheel vormden met het pantser. Tegen het einde der 14e eeuw veranderden de wapen rustingen, en tevens materiaal en vorm van handschoenen. Zij bestonden uit een -leeren ondergrond, die bedekt was met over el kander liggende stalen plaatjes met losse ver-bindingen. Uiterlijk kreeg men den in druk, dat zij wel héél moeilijk te gebrui ken zouden zijn, doch dit was geenszins het geval. Handschoenen bleven lange eeuwen een speciaal mannelijke dracht, zooals reeds gezegd, tsr bescherming der handen en om gedragen te worden bij officieele ge- i legenheden. Eerst in de 13e eeuw verschenen er da- meshandschoenen, want tot dusverre had- den de wijde mouwen, min of meer als mof gediend, ze beschermden althans tegen koude en wind. In deze eeuw namen de vrouwen ook deel aan de valkenjacht en werd het nood zakelijk hare handen te beschermen. Oude j afbeeldingen geven nog aan hoe de valken op de gehandschoende hand zitten. Naar- mate de mode weelderiger werd, paste men dit ook op handschoenen toe en oude schil- der ij en uit de 14e eeuw en later beelden meermalen personen met handschoenen in de hand uit. Vrouwen droegen in de veertiende eeuw coquette bruidshandschoenen van fijn wit leder met zilverkant bewerkt, bij de vol trekking van haar huwelijk. Roode, wollen j wanten, die omstreeks dezen tijd gedragen JAPON VOOR GEZETTE DAMES. Succespatroon 2075. Prijs f 0.30 plus f 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Middag japon van effen zijde of georget- te, dentella of soortgelijke weefsels. Flat- teuse volantkraag, spits toeloopende naar de taille. Lange, aansluitende mouwen. Patronen in de maten 46, 48, 50 en 52. werden, hadden alleen practisch nut, ter wijl herten- en gemsleeren handschoenen rijke versieringen hadden met zijden of lee ren franje aan den pols. De handschoenen van Jacobus I van Engeland (omstreeks 1600) werden o.a. vervaardigd van donker bruin leer en gevoerd met roode zijde, ter wijl de kappen druk geornamenteerd wa ren. In een andere Engelsche verzameling waren ook nog handschoenen van Olivier Cromwell, die, zooals niet anders te ver wachten is, eenvoudig en somber waren, van zwaar, donker grijs leer, met lange franje. In Italië en Frankrijk verwerkte men in het Renaissance en Baroque tijdperk bij zonder veel chevreau leer met goud kant én gouden tressen. In tijdperken, waarin de mode incrustaties van ander materiaal voorschreef, herhaalde zich dit op hand schoenen. Ook thans ziet men garneeringen aangebracht in andere kleuren, ook goud of zilver leerv kant, tulle en andere mate rialen, overeenkomende met dat der robes. In de 17e eeuw waren de kappen buiten gewoon hoog, zelfs voor dameshandschoe nen en men zag zeer drukke garneeringen. Eenige jaren terug had men ook de hooge kappen in het modebeeld opgenomen, doch deze zijn thans van het tooneel verdwenen en hebben plaats gemaakt voor meer be scheiden afmetingen. Gekleurde stiksels en smalle nervures maken een deel uit der garneeringen, terwijl men thans als der nier cri weer mitaines ziet dragen. Eerst werden schuchtere pogingen aangewend en werd het bovendeel der vingers in andere kleur geverfd, doch thans heeft Mevrouw Mode nog radicalere maatregelen genomen en haar laatste grillen zijn mitaines. Men ziet ze in souple leer, zijden tricot, dun wollen tricot en voor avondhandschoenen zijn de modellen lang en van kant en tulle gemaakt. Versieringen van miniatuur pai- letten tot moezen of bloemetjes verwerkt, kralen, garneeringen, geborduurde roze knopjes van goud of zilverleer, ziet men in fantasievolle uitvoeringen. Handschoenen en mitaines behooren tot de onmisbare accessoires der goed gekleede vrouw, doch, met de laatste zal men de zorg voor han den en nagels niet mogen verwaarloozen, aangezien deze zeer in het oog vallen. Sterk gekleurde nagels, die trouwens toch reeds meer op den achtergrond raken, om dat ze weinig beschaafd staan, zullen ver meden moeten worden. Kleurlooze lak kan zonder bezwaar gebruikt worden, indien men de nagels eenige glans wil geven. Na deze kleine afdwaling over de hand schoenen, die men thans draagt, noemen wij die, welke door de voormalige koningin Elisabeth van Engeland gedragen werden en o.a. van bruin geitenleer waren vervaar digd, met versieringen van zalmkleurige zijde. Destijds eischte de mode, dat de hand schoenen, welke door vooraanstaande vrou wen gedragen werden, door drie verschil lende landen werden samengesteld. Frank rijk gaf voorschriften omtrent de ontwer pen, model en versieringen. Spanje lever de het materiaal, in casu het leer, en Enge land zorgde voor de uitvoering en afwer king. Vele moeders gunnen zich geen tijd om meisjes zoowel als jongens te leeren hun handen uit de mouw te steken. Alle huise lijke bezigheden kunnen door beiden ge daan worden, er behoeft geen bepaald jon gens- of meisjeswerk te zijn. Beide ge slachten moeten leeren kopjes wasschen, tafeldekken, bedden afhalen, in den tuin werken, boodschappen doen en wat zich ook moge voordoen. Allerlei kleine repa raties aan de wasch, knoopen en bandjes aanzetten, kunnen reeds door kleine meis jes gedaan worden, terwijl de jongens ha mer, nijptang en verfkwast kunnen leeren hanteeren. De lust tot werken wordt bij kinderen opgewekt, indien zij zien, dat zij inderdaad hulp kunnen bieden. De huiselijke bezigheden moeten niet uitgevoerd worden naar gelang kinderen er lust in hebben, doch de opgelegde taak moet uitgevoerd worden, waardoor zij de beteekenis van kleine plichten al vroeg lee ren begrijpen. Liefde en geduld zullen on misbaar zijn bij de taak, waarvoor moeders zich gesteld zien, doch deze eigenschappen zijn onafscheidelijk verbonden aan het moe derschap. Kinderen tot practische menschen op te voeden is een heilige plicht, want de jeugd van heden, is het volk van de toekomst. Het geen wij nu en later noodig hebben zijn practische, bruikbare mannen en vrouwen, die in staat zijn mede te arbeiden aan den opbouw der maatschappij. Moeders, die hare kinderen in dezen zin hebben opgevoed, zullen zich niet zuchtend hebben te beklagen over hare, onpractische kinderen, doch zullen ervaren, dat zij tot krachtige menschen opgroeien, die de le- vensstormen het hoofd weten te bieden en tenslotte zullen overwinnen. Voorjaarsjumper voor jonge dames. Mate riaal pl.ni. 300 gr. wol en breinaalden no. 3. Benoodigd 8 knoopen. Korte dikke meisjes zullen b.v, geen cein tuur moeten dragen en bij voorkeur jur ken, die uit doorloopende banen bestaan. Keel goed kleeden o.a. overgooiers van donker blauwe stof met een lichte blouse of een héél klein ruitje. Verder zijn strepen in de lengte verwerkt eveneens aan te be velen. De al te magere figuurtjes - stellen weer andere eischen en zullen jurken met ingehaalde ruimte, ruime mouwen, wijdere rokken kunnen dragen en tevens geruite weefsels. Smalle schouders vragen mouwen met bovenwijdte, waardoor de lijn verbreed wordt, terwijl te korte beenen niet opval len, indien langere jurken gedragen wor den. Men kan de modelijn in hoofdzaken volgen, doch past deze min of meer soepel toe en men laat voor dezen leeftijd alle opvallende dingen achterwege. Jonge meisjes hebben geen overdaad van garneeringen noodig, zij hebben de frisch- heid en de charme harer jeugd en deze ko men nog meer tot hun recht, wanneer zij eenvoudig en weinig opvallend gf',,ad gaan. De meeste meisjes, die den bakvischieef tijd bereiken, hebben nog geen harmonisch ontwikkeld lichaam. Nu eens zijn het prop jes, kort en dik, niet voldoende uitgegroeid, dan weer hebben ze lange armen en bee nen en zijn echt hoekig en een derde groep heeft weer korte beenen en smalle schou ders. Allerlei kleine hulpmiddelen zijn er noodig om die kleine gebreken zooveel mo gelijk te verdoezelen, die de moeder wel eens wat hoofdbrekens kosten. tig te vallen, enkel en alleen omdat hij on practisch is. De kinderen moeten er reeds vroeg aan gewend worden handenarbeid te verrich ten, hetgeen op anderen leeftijd veel moei lijker valt om hiermee te beginnen. Vroeger moesten de kinderen veel meer „aanpakken" en het is een feit, dat de flinkste menschen in hun jeugd niet al te zeer ontzien zijn. De geestelijke stroomingen van dezen tijd werken het in de hand, dat de meeste ouders hun kinderen gaarne „iets meer" zien worden. Het gevolg hiervan is, dat zij verder moeten studeeren, zelfs al zou de geestelijke inspanning ook te groot zijn en een opleiding tot handenarbeid veel meer in hun lijn liggen. Vele moeders nemen hare kinderen te veel uit de hand, omdat zij alles vlugger en beter zelf doen, inplaats hen te leeren en leiding te geven. Het is verkeerd toegepaste moederliefde, indien men de kinderen liever laat spelen, in plaats van hun een taak op te dragen, die uitgevoerd moet worden. Is het wonder, dat vele kinderen, welke niet tot allerlei werkjes worden aangezet, in hooger sferen blijven leven inplaats van met de werkelijkheid vertrouwd te raken en met beide beenen op den grond te staan? Handbedrukte zij den japon met tulpen-motie ven Korte raglan mou wen en zeer apar te halsafwerking. Knoopgarneering in groepjes van drie over de leng te der voorbaan.

De Soester | 1938 | | pagina 4