Luchtbeschermings-oefening te Soest. Feestelijkheden te Soest OVERHEMDEN. DES AVONDS VERDUISTERING. En dat had héél wat beter gekund. De middagoefennig. Neemt gelden a deposito Op het Stafbureel van den Commandant. Op heden Zaterdag 30 April. EERSTE HULP HOEKJE Qarage STAM N.V. DE LANDBOUWBANK Verstrekt credieten J. HOPPENBROUWERS HET SPECIAAL ADRES VOOR HOEDEN Begrafenis C. v. d. POL. Po F. W©D<gTT TWEEDE BLAD. ZATERDAG 30 APRIL 1938. NUMMER 36. Middagoefening in groot verband met de verschillende hulpdiensten In werking. Donderdag was de groote oefening in de luchtbescherming in deze provincie, waar aan ook de gemeente Soest volop mede- deed, en als gemeente in de eerste geva- renklasse, was dat zelfs voor haar van ex tra groot belang. Tevoren waren verschillende regelingen, waaraan men zich had te houden in de pers gepubliceerd en hadden alle hoofdbewo ners van alle huizen in deze gemeente persoonlijk een schriftelijke regeling ont vangen van den Burgemeester, waarop duidelijk stond te lezen, wat zij wel en wat zij niet moesten of mochten doen. Deze regelingen waren daarenboven nog eenige malen in de pers besproken, zoodat nie mand gpkunde daaromtrent kon voorwen den. De middagoefening was er eene van meer internen aard, waarmede het publiek weinig te maken had. De organisatie van den Gemeentelijken Luchtbeschermings dienst, stond onder leiding van den kapi tein b.d. C. A. H. L. Wüst. Het systeem van deze oefening was als volgt. Per radio stond het Hoofd in con tact met den regeeringszender, die melding gaf van de nadering van vijandelijke vlieg tuigen, zoodra deze de landsgrenzen over schreden. Op den Toren. Op den Gemeenteoren bij de Oude Ned. Herv. kerk aan de Torenstraat-Kerkstraat was een complete uitkijkpost opgesteld met een leider daarvan, verschillende ad ministratieve hulpkrachten, telefonisten, waarnemers en ordonnansen. Zoodra bo ven op den toren iets werd ontdekt, werd nauwkeurig vastgesteld, wat dat precies was en waar, aan de hand van de ter plaatse aanwezige kaarten en dan werd dat bericht per telefoon (van de Utrecht- sche Bosch Brandweervereniging) door gegeven aan het Hoofd van den Luchtbe schermingsdienst, die zijn Stafbureau op het Gemeentehuis had. Voor alle zekerheid werd het bericht ook schriftelijk doorge geven door middel van ordonnansen. Van de komst van vliegtuigen en het neerwer pen van brandbommen, brisantbommen en gasbommen was daarom al heel gauw be richt op het Stafbureau. De organisatie. Vandaar werd allereerst de Comman- dant-ter-plaatse-van-het-ongeval gewaar schuwd in het betrokken vak (de gemeen te Soest is verdeeld in drie vakken, voor zoover aangaat Soest, benevens Soester- berg, dat wegens zijn grootere gevaarlijk heid voor luchtaanvallen zelfs ook nog eens in eenige vakken verdeeld is). Deze Commandant-t-p-v-h-o moest op die aan gegeven plek zelf gaan zien, wat er eigen lijk precies aan de hand was, terwijl in middels reeds een ploeg gasverkenners uit dat vak uitrukte, om eventueel gifgas op te sporen en zoo noodig onschadelijk te maken. Was er dan een gasbom gevallen, dan rukte onverwijld een ploeg ontsmet- ters uit, die met de gasmaskers op direct aanvingen de gegaste plaats te ontsmet ten en te reinigen. Was er een brandbom gevallen, dan rukte de Vakbrandweer uit om deze te blusschen. Waren beide geval len aanwezig, dan ontsmetten eerst de ont- smetters en ging de brandweer niet blus schen zonder ook de gasmaskers te hebben opgezet. Indien er door scherven of brisantbom men gewonden waren gevallen, dan wel door gas vergiftigden, trad de medische vakploeg en de E.H.B.O.-ploeg in dat vak in werking en werden de gewonden ver zorgd en vervoerd naar de daarvoor inge richte noodhospitalen. Het eerste alarm. Toen dan ook te 4 uur de toestand van luchtgevaar intrad, waren alle |diverse ploegen en onderdeelen geheel voorbereid op hunne plaatsen in de bewuste vakken. De vliegtuigen naderden en werden gesig naleerd door den post op den toren, die de geheele oefening dóór uitnemend werk verrichtte en prachtig functionneerde; alle berichten kwamen vandaar vlot, snel en nauwkeurig door en werden door de or donnansen snel bij herhaling schriftelijk overgebracht. Brand op den Eng. Een van de eerste bommen viel op den Eng voor huize De Binckhorst nabij de TE UTRECHT Julianalaan. Eenige rookkaarsen werden daar ontstoken, en de uitkijkpost meldde terstond: brandbommen bij de Binckhorst. De Commandant-t-p-v-h-o rukte uit met eenige helpers, de gasverkenners arriveer den en constateerden algeheele afwezig heid van gas en de brandweerploeg uit vak II naderde aldra met sirenengeloei. Een kleine thermietbom met een inhoud van 200 gram was als attractie aangestoken en werd snel gebluscht door opwerpen van zand met behulp van schoppen. Daarbij deed zich nog een ongeval voor, een pa tiënt, die uit een raam was gevallen en een gecompliceerde dybeenbreuk had op- geloopen en slagaderlijke bloeding. Door de actieve E.H.B.O.-brandweerploeg werd deze patiënt naar alle regelen der kunst geholpen en verbonden. Vele alarmen. Doch inmiddels was reeds een tweede en derde alarm gegeven en de berichten volg den elkander nu zoo snel op, dat de ver schillende ploegen het bijna niet konden bijbeenen. Een gasbom op Nieuwerhoek en begin Wilhelminalaan, een gaszieke al daar, een gasbom voor de Gereformeerde Kerk aan de Soesterbergschestraat en Driehoeksweg brachten verschillende ploe gen gasverkenners en ontsmetters aan het werk, die analyseerden en reinigden. Bord jes met „Gas" werden uitgezet, politie zorgde voor de afzetting, straten werden bespoten, met zand en andere materieel overdekt en tenslotte met water gereinigd. De diverse E.H.B.O.-ploegen trokken er op uit en hielpen vele gewonden en gas- zieken. En zoo gebeurde op vele plaatsen dit daar en dat hier en overal in alle vakken gebeurde wat en trokken de diverse hulp diensten er op uit. Dat daarbij wel eens eenige vertraging ontstond, indien de hulp van een ploeg ergens noodig was geweest en direct daarop haar hulp ook weder op een ander punt geëischt werd, ten tjjde, dat de ploeg nog niet met haar werk op de eerste plek gereed was, behoeft weinig betoog. Zoo ooit, dan bleek hier weder eens bij deze oefening, dat men eigenlijk nooit te veel hulpploegen in de verschil lende vakken van diverse sooiten kan heb ben. Brand op den Lazarusberg. Te 4.42 uur viel een brandbom in de na bijheid van den Lazarusberg en twee rook kaarsen aldaar gaven dit aan. Stipt meldde de uitkijkpost op den toren ook dit, en de noodige maatregelen werden getroffen. Doordat de andere ploegen blijkbaar nog niet met hun andere werkzaamheden ge reed waren (inmiddels was er gas gesig naleerd op de Julianalaan en was daar ook een gewonde) kwam de brandweerploeg uit vak I eerder aan, dan de gasverken ners. Nadat even was gewacht, werd ten slotte daar aangenomen, dat de gasverken ners aanwezig waren, er gas aanwezig was en te 4.55 uur ving de brandweer met het blusschen van de thermietbom aan. Een echte brand; Nauwelijks waren zij daarmede begon nen, of de sirene voor brandalarm begon te loeien en een werkelijke brand, een boschbrand te Soestduinen, bleek te zijn uitgebroken. Het commando der Brand weer kon toen, 4 minuten voor het einde der middagoefening, eens zien, of de ge troffen regeling bij werkelgken brand ge durende de oefening naar behooren func tionneerde en er bleek, dat alles prima klopte. De ploeg uit vak II rukte direct uit en liet de oefening verder de oefening (deze was gelukkig toch practisch afge- loopen) en bluschte den boschbrand, die zich zeer ernstig liet aanzien en slechts door het uiterst snelle optreden bedwon gen kon worden. Korten tijd later arri veerden de andere brandweerploegen ook te Soestduinen, de brandweer van Soes- terberg eveneens, zoodat tenslotte in to taal 50 brandweerlieden en brandweer-re serves aanwezig waren, die gelukkig alle toen geen dienst meer behoefden te doen. Te 5.00 uur was de luchtbeschermings oefening ten einde. (Vervolg pagina 2, 2e blad). Raad van Commissarissen Jhr. Mr. J. K. H. de BEAUFORTvan LEUSDEN, Leusden Mr. A. M. A. Baron van BOETZELAER van LOENEN en Wolferen (6ed. Comm.) De Bilt Mr. W. I. DOUDE v.TROOSTWIJK, Nieuwersluls Jh. Mr. J. M. van ASCH van WYCK, Amsterdam A. TEN NOEVERDEBRAUW, Wijk b. Duurstede ook BO UWC RE Dl ETEN E. HART0G BAARN Agent: de Heer DALWEG 4 - De Directie, J. B. de Beaufort. N. C. de Ruyter. ticuliere zijde „eskader verdwijnt in noord oostelijke richting", hetgeen rust veroor zaakte. Het bleek, dat politie en gasverkenners reeds in actie getreden waren, want de telefoon vermeldde verder: „Bij de Soes terbergschestraat is gas geconstateerd, monsters genomen, plaats afgezet", ge volgd door het bericht: „politie gerequi- reerd, terrein afgezet." De berichten zijn bijna niet bij te houden, er volgt eene aaneenschakeling van ge beurtenissen, waaronder veel indruk maak te de mededeeling van den uitkijk-toren „bom in tuin geworpen, direct gevolgd met het bericht van den beganen grond „brisantbom ingeslagen", uit den tuin wordt gekerm gehoord." Wederom vliegtuigen. Wederom seint de toren „Eskader van 7 vliegtuigen vliegt in de richting Amers foort", hetgeen den Commandant handen vol werk bezorgd. Steeds sneller volgen de berichten. Om 16.43 uur vernemen wij, dat er brand uit gebroken is bij den Lazarusberg en dat het eskader brandbommen uitgeworpen heeft en daarna in westelijke richting verdwe nen is. Op den toren zijn allen in actie. „3 vlieg- De oefening begon stipt op tijd en aan wezig waren met den heer Commandant, de onder-commandant alsmede de waar nemers bij telefoon en radio, de bericht gevers, ordonnansen, uitkijkposten, schrij vers en hulpordonnansen-padvinders. Het eskader nadert. Het eerste telefonische bericht vermeldde de aankomst van een eskader vijandelijke vliegers, gevolgd door een tweede bericht, dat dit eskader brandbommen uitgewor pen had nabij huize De Binckhorst op den Eng. De tweede melding luidde: „houdt U pa raat, vliegtuigen zijn gesignaleerd uit oos telijke richting, volledig eskader van 3 machines is op komst." Berichten vliegen heen en weer. Thans was het seinen niet van de lucht. „Bij de Binckhorst Is brand ontstaan door inslaanden bom", meldde post 12, gevolgd door het bericht „geen uitwerking waar te nemen." Direct hierop vermeldde iemand van par- tuigen uit de Gemeente naderen Soester- berg", luidt het bericht, gevolgd door een mededeeling, dat uit de richting Baarn een vliegtuig boven het Station Soest 2 en in de Schoolstraat I bom heeft laten vallen. Een echte brand. De berichten vliegen heen en weer, de zenuwen z^jn gespannen en dat bereikt zgn hoogtepunt, als de toren om 4.56 meldt: „brand bij blokpost 15 te Soestdui nen", die niet op 't programma stond, zoo dat dit een „echte" brand was. Wij hoo- ren nu het aanzwellend geloei van de si rene, die ons meldt, dat er een heuschen brand uitgebroken is, waarheen het Hoofd onzer Gemeente zich direct begeeft. Even later slaat de klok vijf uur en gaat het laatste telegram naar de ver schillende posten, luidende „alle vakken geseind, in opdracht van Commandant, dat het luchtgevaar geweken is" waarme de de oefening ten einde is. Na afloop. Het blijkt na afloop, dat er te Soestdui nen langs de spoorljjn op het terrein van de Waterleiding een boschbrand uitgebro ken is, waardoor men bij deze oefeningen toch nog aan de werkelijkheid van gevaar herinnerd wordt. Doch ook dèt onderdeel der organisatie klopte als een bus en de Brandweer rukte daarheen, ondanks alle luchtbeschermingsoefening, eigenlijk nog sneller uit, dan gewoonlijk, hetgeen onder die omstandigheden een praestatie op zich zelf is! Met voldoening zal een ieder der deelne mers op dezen leerzamen middag terug kunnen zien. PRIMA PERCAL, met 2 boorden 1.95 POPELINE, ZEER STERK, 2 boorden met taps en baleinen, of 2 stqve boorden 2.95 GEWEVEN DESSINS, 2 Trubenys-boorden 3.95 2 paar afknoopbare Manchetten 4.25 KERKO TRICOLINE, 2 Trubenys-boorden 5.50 VAN WEEDESTRAAT 44 SOESTDIJK ter viering van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Uitgaande van een Comité, gevormd uit de samenwerkende Vereenigingen: Soest Vooruit; Chr. Oranjevereeniging, Harmo nie Patientia Vincit Omnia en de Buurt verenigingen: Soest-Zuid, Soestdijk, Van Weedestraat, Burg. Grothestraat en Ker- kebuurt. PROGRAMMA: VRIJDAG "29 APRIL 1938, des n.m. 7.80 u. Feestavond in de zaal van „Religie en Kunst" uitgaande van de Chr. Oranjever eeniging. Installatie Mr. W. A. J. Visser, Burgemeester, als beschermheer, vertoo ning Oranje-films, gymnastiekdemonstra- ties, enz. Toegang voor leden der vereeniging kos teloos. Niet leden entree 30 cent. ZATERDAG, 30 APRIL 1938: 9 uur- v.m. Luiden van de klokken dei- kerken. Naar het Paleis. 11 uur v.m. Opmarsch naar het Paleis Soestdijk voor het brengen van een spontane en algemeene bloemenhulde aan onze geliefde Prinses. De stoet zal gevormd worden door kinderen in schoolverband, getooid met oranje en vlaggetjes, afgevaardigden van vereenigingen, corporaties, e.d. met hunne vaandels of banieren, terwjjl er voorts aan de huldebetooging door een ieder kan worden deelgenomen, die voorzien is van bloemen, op het bordes van het paleis te deponeeren. REGELING VAN DE OPSTELLING VAN DEN STOET. De schoolkinderen zullen door het resp. onderwijzend personeel worden opgesteld in de Lange Bergstraat in de volgorde van aankomst (front richting Koninginnelaan). De afgevaardigden van vereenigingen met hunne vaandels, vlaggen en banieren, voorzien van bloemen, stellen zich op in de Wilhelminalaan, in de volgorde van aankomst (front Koninginnelaan); de overige deelnemers, eveneens voorzien van bloemen, stellen zich op in de Julianalaan in de volgorde van aankomst (front Ko ninginnelaan). Zij dienen te 10.45 uur ter plaatse aan wezig te zijn. Te 11 uur afmarsch voor het brengen van de groote bloemenhulde ten paleize Soestdijk. Na afloop van de bloemenhulde ten Pa leize wordt naar de Wilhelminalaan terug gemarcheerd, alwaar de stoet wordt ont bonden. BUURTVEREENIGING SOESTDIJK. 2.30 uur n.m. Feestelijke opening van den „Eersten Speeltuin" van bovenge noemde buurtvereeniging door den EdelAchtb. Heer Burgemeester Mr. W. A. J. Visser. 3 uur n.m.: Groote kinderspelen in den ge- openden speeltuin, een en ander op geluisterd met muziek. BUURTVEREENIGING KERKEBUURT. 3 uur n.m.: Tractatie van de kinderen der leden dezer vereeniging en rondgang door de „Kerkebuurt en omgeving", voorafgegaan door eenige ruiters. AVOND CONCERT en VOLKSZANG. 8 uur n.m.: Concert, in het Rosarium te genover het Gemeentehuis, aangebo den door de „Soester Harmonie" er Volkszang uitgaande van de plaatse lijke zangvereenigingen. Medezingen van het publiek wordt op hoogen prijs gesteld. Opstelling op het plein rond de mu ziektent. Bovenstaand programma is vastgesteld door de samenwerkende vereenigingen aan het hoofd dezer aankondiging vermeld. „SOESTER BURGERIJ", werkt allen spontaan mede tot het wel slagen van deze feestviering met bloemen hulde ter huldiging van onze geliefde en geëerbiedigde „PRINSES JULIANA" en Haar Gezin. Wegens den zeer korten tijd van voorbe reiding bestond geen gelegenheid tot het verzenden van schriftelijke uitnoodigin gen aan de vereenigingen. Niettemin wordt op de volle medewerking der ver eenigingen vertrouwd. J. Th. VOSKUILEN V. WEEDESTR. 8 Tel. 2458 Onze collectie Armbandhorloges onovertroffen Alle uurwerken onder garantie. Nieuwste modellen HORLOGEBANDEN en RIEMEN. Woensdagmorgen te 12.30 uur werd op de Ned. Herv. Begraafplaats het stoffelijk overschot van wijlen Cornelis v. d. Pol, die meer dan 30 jaar tuinmanswerk heeft verricht bij de familie Pierson te Baarn. ter aarde besteld. Onder de velen, die rondom de geopende groeve hadden plaats genomen, bemerkten wij o.a. op de leden van het H.B. van de Ver. tot bev. der belangen van T.B.C.-pa- tiënten in Nederland, en ook van de afd. Soest; verder den chef-tuinbaas den heer J. Dorresteijn, den heer J. v. Amerongen, chauffeur bij de familie, den hr. Korvema- ker van het L. de H. te Baarn e.a. Toen de kist met verscheidene bloem stukken gedekt, o.a. van de familie Pier son uit Baarn, Laren en de Lage Vuur- sohe, en van het personeel der buitenplaats aan den Amsterdamschestraatweg, lang zaam was weggezakt in de groeve, trad ds. C. Wouters, Geref. pred. aliher, naar voren en betuigde, dat men nu gereed is om afscheid te nemen van het stoffelijk overschot van wijlen broeder v. d. Pol 50 jaren hebben man en vrouw lief en leed EERSTE HULP BIJ AUTO ONGEVALLEN TE WATER. (Vervolg). Zooals reeds gemeld, kunnen onder wa ter dus gemakkelijk de portieren van auto's geopend worden. Wordt de auto verlaten, dan gebeurt dit door vorming van een ketting der inzittenden. Dit voor komt, dat het portier, wanneer slechts één persoon de auto verlaat (door b.v. strooming van het water of de stand der auto) direct weer dichtslaat. Eerst kinde ren en vrouwen, daarna zwemmers(sters) verlaten de auto. Nogmaals: kalmte kan Uw redding zijn. Bedenkt, dat altijd in het bovenste gedeelte van een gesloten auto een hoeveelheid lucht blijft, die niet ont snappen kan. Tijd voor een korte beraad slaging is er dus altijd. Voor het verlaten van de auto tracht U nog zooveel mogelijk lucht in te ademen. Al kunt U niet zwem men, U stijgt naar boven en komt boven water, waar, naar wij hopen, behulpzame handen aanwezig zijn. Iedere auto-eigenaar moet zorg dragen voor: le. dat alle zitplaatsen, dus ook de achterbank, vast aan de auto zitten; dit voorkomt, dat zij onder water gaan drij ven en dus hinderlijk zijn bij reddingspo gingen, zoowel van binnen als van buiten. 2e. De planken of schotten der bodem vastzetten (ook weer vanwege het drijf- vermogen, maar tevens belemmeren deze het snel binnenkomen van water. 3e. De auto moet voorzien zijn van een uitneembaar of draaibaar achterraam, daar in 99 van alle gevallen de auto met het motorblok naar beneden terecht is gekomen; dus zoo goed als altyd kan door het achterraam de auto verlaten worden. Neemt U in een onbekende auto plaats, stelt U dan op de hoogte van de sluiting der ramen, en de opening der deuren, zeker als U tochten gaat ondernemen op wegen, waarlangs water aanwezig is. Al rijdt U zelf nog zoo voorzichtig, er kunnen vele oorzaken zfln, die U in het water doen te recht komen. (Wordt vervolgd). Voor Uwe belastingvrije D.K.W.-Motor SOESTDIJK D.K.W.-specialist met fabrieksdiploma en samen gingen zij één gang. In de jaren heeft God de hand van v. d. Pol gegrepen en hem verder geleid op den le vensweg en waar Hij die hand heeft ge grepen heeft God hem nu opgenomen tot groote heerlijkheid. Op hem was toepas selijk de verklaring uit Psl. 73, steeds heeft hü in zijn ziekte uitgezien naar het einde om over te gaan in Zijn heerlijkheid. Waar voor iedereen elk uur het stervens uur kan slaan, daar roept ons de groeve toe: mensch, bereidt uw weg, want in de zen nacht kan de ziel van U geëischt wor den. Z.Eerw. hoopte, dat de kinderen, nu dicht om hun moeder, die alleen achter blijft, zullen staan en haar zullen troos ten in haar eenzaamheid, die niet eenzaam zal zijn als ook haar verwachting alleen is van Hem. Laat ons daarom op Hem bouwen. Hij maakt alles goed. De heer I. Lessing uit Amsterdam, al gemeen Secretaris van voornoemde ver eeniging, betuigde, dat dit verscheiden niet onverwachts kwam; meermalen heeft de afgestorvene er om gebeden, hij was een goed man, een voorbeeldig echtgenoot en huisvader, een stoere werker voor de T.B.C.-vereeniging, waarvan hij 12 jaar Secretaris-penningmeester is geweest. Nacht en dag was hij er mede bezig; h(j deed meer dan zijn plicht en hij deed het in groote trouw; geen arbeid was hem te veel, daarom wil hfl hem de rust niet mis gunnen, rust in vrede. De heer B. Vaz Dias sprak in gelijken zin namens de afdeeling Soest en voegde er een persoonlijk woord aan toe, daar spreker hem had gewaardeerd, toen hij zelf ernstig ziek is geweest. Nadat de oudste zoon had bedankt voor de overgroote belangstelling, werd op ver zoek der weduwe gezongen: „Wie heeft lust den Heer te vreezen", waarna Ds. S. Wouters met gebed sloot. Hierna verlieten allen de begraafplaats in de overtuiging een goed en edel mensch ter aarde te hebben besteld. SOIREE IN BOSCH EN DUIN. Dinsdagavond van 81 uur was door den Dansleeraar J. Hopman uit Utrecht en Zeist in de zalen van Bosch en Duin een Soiree georganiseerd, die wel ge slaagd, maar zeer slecht bezocht was. Het strijkje Uiterwrjk zorgde voor prettige dansmuziek en de voetjes gingen dan ook geregeld van de vloer. Niettegenstaande de kleine opkomst is er toch lustig feest gevierd tot het klokje van één sloeg. E. S. V. A. C. WISSELPBIJS UTR. PROV. VOETBALBOND. Voor de derde ronde speelt Esvac I a.s. Zondagmiddag in het Burgem. Deketh- park tegen de B.V.C.-reserve's uit Biltho- ven. Dat belooft een spannend en interessant partijtje voetbal te worden. Aanvang 2 uur. Burgem. Grothestr. 30 Telef. 2363 - Soestdijk GED1PL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw bril, ook volgens recept van H.H. Oogartsen, een VERTROUWD ADRES I -

De Soester | 1938 | | pagina 3