Is Soesterberg een „dorp" of een „Buurtschap" 28 8 MEI MOEDERDAG De heer Helmus bedankt als raadslid. Sportcostuums Colbertcostuums UCERS'RADIO Regenjassen I I !Ml©iEID>[E!g(M<g0 DE NIEUWSTE SORTEERING HOPPENBRBUWERS kEDKSTDAAl 3 '50E5Ttel' 2.75e: BANKETBAKKERIJ C. J. v. d. LOO GEMEENTERAADSVERGADERING. De affaire-van Heyst komt weer eens bovendrijven. De Burgemeester Grothestraat vanaf Nieuwerhoek tot de Emmalaan wordt verbreed. Onjuistheden gepleegd bij den verbouw der Mariaschool Nieuwe gaslampen op de Vredehojstraat. Donderdagmiddag 5 MeL 1938 des na- middags te 2 ure kwam de Gemeenteraad van Soest in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de reeds eerder door ons gepubliceerde agenda. Op den heer P. Helmus (S.D.A.P.) na, die wegens vertrek naar Baarn als raads lid heeft bedankt, waren alle leden aan wezig. 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering dd. 21 Maart 1938. De heer Thyssen meende, da'. de heer Hornsveld ook bij het voorstel van punt 10 der vorige raadszitting tegen het des betreffende voorstel tot vaststelling der be bouwingsregeling heeft gestemd, wat ook overeen komt met de verslagen in de bei de plaatselijke nieuwsbladen. In de notu len staat echter, dat de heer Hornsveld vóór stemde. De heer Hornsveld zelf verklaart uit drukkelijk te hebben vóórgestemd en de burgemeester meent, dat deze het toch wel het boste zal weten. De door den heer Thijssen verzochte wijziging wordt daarom niet aangebracht. (De heer Hornsveld stemde voiig maal zéér onduidelijk. Meerdere journalisten op de perstribune meenden echter te hebben verstaan „tegen", vandaar die opname in ons verslag. Red.). 2. Mededeeling van ingekomen stukken. Ingekomen zijn: a. Overzicht van de door de Vrijwillige Brandweervereeniging te Soesterberg be taalde vergoedingen voor het onderhoud van het brandvveermaterieel (No. 1674) Voor kennisgeving aangenomen. b. Mededeeling van den heer E. van Zoest, dat hij de benoeming tot lid van het stichtingsbestuur van het Soester Natuur bad aanvaardt (No. 3313) Voor kennisgeving aangenomen. c. Rekening over 1937 en begrooting voor 1938 van de Utrechtsche Boschbrand- weervereeniging (No. 1742) Voor kennisgeving aangenomen. d. Overzicht van het gasbedrijf over de maanden Februari en Maart 1938 (No. 240); Voor kennisgeving aangenomen. e. Verzoek van het Schoolbestuur St. Petrus en Paulus te Soest, Om de wettelijke voorgeschreven medewerking te verleenen tot aanschaffing van 10 nieuwe schoolban ken, nieuwe gordijnen en nieuwe matten, een en ander ten behoeve der R.K. U.L.O.- school (No. 5103) met voorstel dit in han den te stellen van B. en VV. om prae-ad- vies; Aldus besloten. f. Bezwaarschrift van L. C. de Bruin tegen zijn aanslag in het vergunningsrecht, met voorstel dit in handen te stellen van B. en VV. om prae-advies (No. 159); Aldus besloten. g. Verslag van den dienst der arbeids bemiddeling en werkloosheidsverzekering over 1937 met voorstel van B. en W. dit voor kennisgeving aan te nemen. Voor kennisgeving aangenomen. h. Schryven van B. en VV. inzake aan vulling in het raadsbesluit tot toetreding tot het borgstellingsfonds met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen (No. 4457) Voor kennisgeving aangenomen. L Mededeeling van Gedeputeerde Sta ten houdende goedkeuring van het raads besluit tot wyziging van het reglement voor Maatschappelyk Hulpbetoon met voorstel dit voor kennisgeving aan te ne men (No. 1695) Voor kennisgeving aangenomen. j. Verzoek van den heer A. O. Dammers om eervol ontslag als lid van Maatschap pelyk Hulpbetoon met ingang van 1 Juli 1988 met voorstel van B. en W. dit ont slag eervol te verleenen onder dankbetui ging voor de vele diensten in deze functie aan de gemeente bewezen (No. 221). De 1 eer Endendyk onderstreept die uit te spreken dank en weet, dat de heer Dam mers in zijn functie prachtig werk heeft gedaan, hetgeen groote waardeering wek te. De heer van de Ven sluit zich daarbij aan en de burgemeester onderstreept dat nog eens. Het ontslag wordt dan aanvaard. van Heyst recidlvus. k. Adres van C. G. J. van Heyst, hou dende verzoek hem een vaste aanstelling te verstrekken als klerk-teekenaar by ge meentewerken (No. 1677). De heer Hom wil dit aders ter onder zoek aanhouden, en het In de a.s. geheime vergadering bespreken. De heer Nooder wil hierover in het open baar toch wel wat zeggen. Spr. hoopt, dat de burgemeester vóór het nemen van zijn beslissing alle feiten terdege zal onder zoeken en zich goed op de hoogte zal stel len. De tragedie bij Openbare Werken na dert thans 't einde in dit treurspel en spr. vraagt rekening te houden met eentige uit spraken in deze kwestie van den Raad. Spr. verzoekt den burgemeester met klem deze aangelegenheid nog te behandelen, vóórdat hij met vacantie gaat. Het adres wordt dan om prae-advies in handen gesteld van Burgemeester en Wet houders. 1. Schryven van den heer P. Helmus, houdend© mededeeling, dat hy wegens ver trek uit de gemeente zyn ontslag neemt als lid van den Raad (No. 5112). De burgemeester herinnert er aan, dat de heer Helmus met ingang van heden, wegens vertrek uit Soest genoodzaakt was als raadslid af te treden. De heer Helmus brengt In zijn brief dank aan alle raads leden voor hun hulp en medewerking en ook aan de ambtenaren voor hun steeds welwillend gegeven inlichtingen, indien zulks geoorloofd was. Spr. weet zich de tolk van het college en van denj Raad, als hij dank uitspreekt aan den heer Helmus voor hetgeen deze als raadslid in het be lang der gemeenite heeft gedaan en voegt alle goede wenschen daarbij voor hem en 11.50, 14.50, 17.50, 22.50 ,,'i HANDELSHUIS Soesterbergschestraat 51 Telefoon 2400 zijn gezin in zijn nieuwe woonplaats. De heer van de Ven sluit zich daarbij aan en betreurt, dat verhuizing de aanlei ding voor dit ontslagnemen heeft moeten zijn. 3. Vaststelling van besluiten tot be- grootings wijziging a. algemeene wyziging dienst 1937 (No. 21-609); b. wyziging dienst 1937 overbren gen saldi kapitaaldienst 1936 (No. 21-611) e. algemeene wyziging dienst 1938 (No. 21-610). De besluiten worden onveranderd vast gesteld. Over een rentepercentage. 4. Verzoek tot verlaging van den rente der aan de N.V. Centrale Slachtplaats ver leende hypothecaire geldleening met voor stel van B. en W. (No. 874). Het verbaast den heer v. d. Berg, dat er ook een minderheidsvoorstel van B. en W .is gekomen. Spr. meent, dat 4% al heel mooi is thans en door de machines en andere vaste inrichtingen is de overwaar de gerust heel flink. Waarom wil de wet houder van financiën nu bepaald 4y2 hebbeni? Als de N.V. Centrale Slachtplaats eens zou worden opgeheven, moet de gemeente toch een slachtplaats gaan oprichten en dan kost het veel en veel meer. De heer Endendijk meent, dat het veel billijker was geweest de rente op 4 te bepalen, wat veel sympathieker geweest zou zijn dan de geste van den wethouder nu. De heer van Klooster had ook 4% ver wacht en spr. meent, dat het Slachthuis elders goedkooper geld kan krijgen. Spr. stelt daarom voor het percentage op 4% te bepalen. De heer Stroband wil de werkelijkheid zien en dan moet men de werkelijke waar de van het onderpand in oogenschouw ne men. Doet men dat, dan blijkt de hypo theek zóó hoog te zijn, dat er een zeker element van speculatie in zit. Vandaar, dat spr. voor 4% rente is. Wethouder Gasille meent alleen de fi- nancieele gemeente-belangen te (moeten behartigen eni zich niet door sympathiën te mogen laten leiden. Als het onderpand voldoende ware geweest, had spr. wel met 414 kunnen medegaan, doch nu vormt hij de minderheid in B. en W., die voor 4is. De heer Hornsveld vraagt naar de moge lijkheid van opheffen van het Slachthuis, hetgeen spr. betwijfelt. Kan dat niet, dan kunnen wij gerust de rente gaan verlagen. De burgemeester zegt, dat 4% ge vraagd werd en dus nu een besluit om 4% te bepalen geheel onjuist zou zijn; men gaat toch niet meer geven, dan gevraagd wordt Den heer 'van Klooster was dit vragen om 414% niet bekend en had de stukken niet ingezien; daarom trekt hij zyn voor stel van 4% in. De heer Endendijk meent, dat 4% een schoon gebaar zou zijn geweest, daar de gemeente van het bestaan van het Slacht huis groot financieel voordeel heeft. Het Baamsche Slachthuis betaalt 3% rente en kan zich niet eens dekken! Ruim 1500. wordt thans per jaar op de hypotheek af gelost en spr. acht daarom 4%% nu een kleinzielig standpunt. De heer Nooder meent, dat een goed wethouder van financiën graag weinig moet geven en veel moet vragen, doch voor de raadsleden staat de zaak anders. Wethouder Gasille verdedigt zyn mee ning nog eens uitvoerig. Die 21^% afschrijving is altijd bepleit, doch steeds door het Slachthuis geweigerd en spr. hoort thans voor het eerst, dat men daar nu aèn wil en nog wel van een raads lid en niet van het N.V.-bestuur. Had spr dat geweten, wellicht was zijn meening dan anders geweest als zij nu is. 5. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening op de heffing van besmettelyke ziektengelden (No. 1956). Aldus vastgesteld. 6. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing van schoolgeld voor het lager onderwys (No. 1666). Conform voorstel vastgesteld. 7. Voorstel tot herziening van de sa larisregeling voor het gemeentepersoneel in verband met de rangschikking der ge meente in de 2e klasse, bedoeld in het Ryksbezoldigingsbesluit (No. 4954). De burgemeester deelt mede, dat hij de regeling inzake de politie nog eens nader zal bezien, dat is eigenlyk een speciale re geling in deze. De heer Hom verzoekt het onderzoek naar de loonen der werklieden zéér te be spoedigen, want nu de ambtenaren thans verhooging krijgen moeten de werklieden niet ten achter blyven. De heer Hornsveld meent, dat men nu ook niet de menschen op arbeidscontract mag vergeten, die ook in de salarisver- hooging behooren te deelen. De burgemeester zal die categorie ze ker niet buiten het nader in te stellen on derzoek inzake de loonen en de vergelij king met de gebruikèlyke loonnormen in het particuliere bedrijf laten. Het voorstel (tot salarisverhooging voor de ambtenaren imet ongeveer 4% wegens indeeling der gemeente Soest in de twee de klasse) wordt dan z.h.st. aangenomen. Lagere biljart-belasting 8. Adres van de afdeeling Baarn en Omstreken van den Ned. Bond van hotel-, koffiehuis-, restauranthouders en slijters, verzoekende afschaffing c.q. vermindering van de personeele belasting naar den grondslag biljarten (No. 5058). De heer Nooder wil een met redenen te omkleeden verzoek tot de regeering rich ten om alsnog die belasting verminderd te krijgen. Als men vele biljarten gaat afschaffen, ontvangt de gemeente heel wat minder. De heffingssom te halveeren zal naar mee ning van spr. zelfs een hoogere opbrengst geven. De motiveering van zoo'n verzoek is echter doorslaggevend en spr. zou daar om daarvan in dat geval ook gaarne ken nis nemen. De burgemeester vraagt naar den grond, waarop de heer Nooder meent, dat een der gelijk verzoek eenige kans maakt inge willigd te worden. Het college wil gaarne itot verlaging mede werken, indien eenige redelijke kans bestaat, doch naar spr.'s inlichtingen is die algeheel afwezig en zou dat dus maar geheel ongemotiveerde verwachtingen wek ken'. De heer Nooder verzoekt overleg met den desbetreffenderi bond en meent, dat het herhaald vragen en aandringen bij de regeering tenslotte wel eenig succes zal hebben. De burgemeester zegt, dat men de keus heeft tusschen verlaging der belastbare huurwaarde óf verlaging van den grond slag voor de biljarten, doch niet beide; wij hebben nu de eerste vorm gekozen, dus kunnen niet óók nog eens de tweede gaan kiezen. Het college zal niets liever zien, 11.90 - 13.90 - 16.50 - 27.50 - 32.50 ,,'f HANDELSHUIS" Soesterbergschestraat 51 Telefoon 2400 dan dat de caféhouders van hun zeer hoo- ge kosten ten deele worden ontlast, doch men moet geen ongegronde verwachtingen opwekken. De heer van de Ven verzoekt nog eens de mogelijkheid van verlagen terdege te overwegen en tenslotte zegt de burgemees ter toe nog eens in den Haag te zullen in- formeeren, of er geen enkele kans is op deze wijze den caféhouders in hunne kos ten iets te verlichten, hoewel hij die kans persoonlijk héél gering acht. Het voorstel wordt dan daarom aange houden). 9. Adres van het bestuur der R.K. Be waarschool te Soesterberg, verzoekende voor het jaar 1938 een subsidie te mogen ontvangen, met voorstel van B. en W. (No. 3133). De burgemeester is genegen dan ook de ze kwestie tegelykertijd nog eens in den Haag te bespreken, dat kan dan in één moeite doorgaan. De heer van den Berg vindt dat prach tig, want deze bewaarschool heeft de sub sidie hard noodig. De heer Hornsveld wil bij een eventueel succes ook de bewaarscholen van andere richtingen dan in het voordeel latem dee- lèn, wat wordt toegezegd. De heer van den Berg merkt op, dat op deze R.K. bewaarschool thans 19 kinde ren van andersdenkenden gaan, hoewel dat door het vervallen zijn der subsidie geen uitdrukkelijke voorwaarde meer is; toch is dat systeem onverplicht gehand haafd, hetgeen door den burgemeester op hoogen prijs wordt gesteld. Besloten wordt tenslotte het voorstel om praeadvies te steil enin handen van B. en W. 10. Vaststelling van besluiten tot ver leening van een voorschot als bedoeld in art. 101 bis der Lager Onderwyswet 1920 (vergoeding vakonderw(Jzeres voor de bij zondere U.L.O.-scholen) (No. 110). De besluiten worden vastgesteld. Politie moet zelf de beenstukken betalen. 11. Voorstel betreffende de uitrusting der gemeentepolitie (No. 5063). De heer Thyssen wil dan ook de draag- riemenstelleni schrappen uit bezuinigings- „Moeder, jij hebt ons verzorgd en geleid; Steeds heb je ons eerst je aandacht gewijd. J'hebt ons beschermd voor verdriet en gevaar. Dag en nacht stond je voor ons altijd klaar. Was soms je aandacht wat meer algemeen, Bleven je kinderen toch nummer één. Zeker, wij deden je wel eens verdriet. Wij waren jong en begrepen je niet. Maar ook al deden we jou dan wel pijn, Denken we soms ook moderner te zijn, Doen we dan soms ook een beetje geleerd, Heusch, daarom word je toch wel gewaardeerd." Gij die dit leest! Als Uw moeder nog leeft, En U oprecht sympathie voor haar heeft, Weet, dat zij niet in Uw hart lezen kan. Meent U het eerlijk; wel, toon het haar dan! Als U wel wilt, maar U weet niet goed hoe, Krijgt U daar nu de gelegenheid toe. 8 Mei, de Moederdag, is zoo U voelt, Speciaal als feestdag voor Moeder bedoeld. Grijpt deze kans; profiteert er nu van. Laat het haar blijken, zoolang het nog kan. BENNY VREDEN. Schoenmakerij DE BIJENKORF wordt met ingang van 16 MEI a.s. VERPLAATST NAAR Wij hopen op den ingeslagen weg van prima werk tegen concurreerende prijs voort te gaan. Beleefd aanbevelend, J. J. VAN KOOPEREN - Talmalaan 11a redenen en meent zoo in het schuitje van Ged. Staten te komen. De burgemeester wil den heer Thijssen niet beschouwen als uitlokker tot een zig zag politiek; vorig maal heeft de Raad die draagriemenstellen aanvaard. De heer Thyssen wijst dat veiwijt af en wil alleen meer bezuinigen, in de lijn van Ged. Staten. De heer Nooder heeft nog steeds prin- cipieele bezwaren, net als de vorige maal. Wethouder Gasille wijst er op, dat men eerst de beenstukken als „uitrustingsstuk ken" heeft beschouwd, doch Gedep. Staten mei ken op, dat het „kleedingstukken" zijn en achteraf bekeken is die meening eigen lijk wel juist. D&t is de reden, niet uit bezuinigingsoog merken, waarom Ged. Staten bezwaren maakten. Besloten wordt de kosten dei- beenstukken ten laste der betrokkenen te brengen op grond van de kleedingtoelage. 12. Crediet-aanvrage voor verstrekking van extra hulp aan werkloozen, z.g. B.- steun 1988 (No. 4310). De heer Nooder vraagt of ieder werkloo- ze recht heeft op die uitkeering. De burgemeester antwoordt, dat het Co mité in overeenstemming met ministeriee- le richtlijnen vrij is in de uitvoering en verstrekking van deze extra hulp. De heer Hom wil ook de kleinste gezin nen terdege beoordeelen en dat gebeurt ook; wethouder Gasille beaamt dat: de Minister wijst wel is waar allereerst op de groote gezinnen, doch in Soest worden zeer zeker ook de kleinere gezinnen niet uit gesloten van deze steun, dat is al wel in de practijk gebleken. De credietaanvrage wordt dan verleend. 13. Vaststelling van een besluit tot aanvaarding van een legaat, en belegging van het gelegateerd bedrag ad 150. (No. 5045). Het nadere voorstel luidt, om het legaat af te wijzen, daar de gemeente er geen en kel belang of voordeel bij heeft. De lasten eraan verbonden zijn evenjhoog als de voor- deelen, die er uit voortspruiten. Het legaat wordt dan niet aanvaard. 14. Vaststelling van een besluit tot huur van meerdere hangruimte in de Cen trale Slachtplaats (No. 5078). Conform voorstel vastgesteld. De burgemeester neemt namens B. en W. deze beide voorstellen over. De heer Nooder stelt er prijs op de naam „buurtschap" voor Soesterberg te behou den; hij is bepaald tegen; „dorp", want Soesterberg is heelemaal geen dorp. BISON BRAND INTERWOVEN enz. enz. v. Weedestr. 44, Soestdijk De burgemeester vindt den heer Nooder thans fantastisch conservatief; de geheele ontwikkeling van Soesterberg heeft er toch Big-Ben 5.90 9.50 13.75 Gabardine Atlanta 14.90-16.90-18.50 Falcon jassen 19.75-22.50-24.50-27.50 HANDELSHUIS Soesterbergschestraat 51 Telefoon 2400 Soesterberg, een dorp of ec|t buurtschap 15. Voorstel tot vaststelling eener nieu we verordening op het aanplakken der be kendmakingen, welke door of vanwege het gemeentebestuur geschieden (No. 5093). De heeren Thyssen, van Breukelen en van de Ven stellen hierbij voor: le in de verordening te spreken niet van de „buurt schap Soesterberg", doch van het „dorp Soesterberg" en 2e de verplichting op te leggen om steeds alle verordeningen, waar bij straf wordt bedreigd, in de plaatselyke nieuwsbladen te publiceeren. zeker toe geleid die plaats thans liever „dorp", dan „buurtschap" te noemen. De heer Thijssen wijst er op, dat van Dale in zijn Groot-Nederlandsch Woorden boek juiste verschillen maakt tusschen dorpen, buurtschappen, gehuchten en vlek ken. Een dorp heeft een eigen kerk, een buurtschap niet, dus is Soesterberg nu een dorp. De heer Endendyk is dan blykbaar ook erg conservatief De burgemeester: „Daar heb ik nooit aan getwijfeld." (daverend gelach). De heer Endéndyk, voortgaande, meent, dat men Hees en Soestdyk dan óók wel dorpen kan gaan noemen en heeft groote historische bezwaren tegen de benaming „dorp" voor Soesterberg; het is van huis uit een, deel van Soest geweest zonder een dorpskarakter. De heer Stroband voelt hier de histori sche ontwikkeling en releveert het ont staan van steden en dorpen; dat ontstaan is veel ouder dan 2 eeuwen, doch het geo grafische woordenboek, waarop de heer Thijssen! zich beroept, is eerst 200 jaar oud. Langzamerhand is de buurtschap Soesterberg ontstaan door bijbouwing, het eene huis na het andere, dus uit historisch oogpunt kan er nooit van een „dorp" spra ke zijn. Spreker is dan blijkbaar ook zoo conser vatief, doch ziet het niet anders. (Vervolg pag. 2, 2e blad). Verras Moeder met een TAART of een fijne doos BONBONS uit Soesterbergschestr. 28, Soest, Tel. 2532 DAT HEEFT ZE HET LIEFSTE

De Soester | 1938 | | pagina 2