Opening van een Kinderspeeltuin fgentRqj VOOR DE VROUW. DOEL EN STREVEN DER SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerste in Soest. J. Th. VOSKUILEN „De Spar" Levensmiddelen Een interview met den heer London. n. EERSTE SOESTER BEGRAFENIS ONDERNEMING 27ste JAARGANG ZATEDAG 7 MEI 1938. N UMMER 38. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana wez'd 's middags om half 3 uur de speeltuin Soestdijk in ge bruik genomen, de eerste in ons dorp. Met bescheiden middelen is er aardig en flink gewerkt, degelijk en geschikt voor- het doel. Alle mogelijke spelen kunnen er door de jeugd worden beoefend; de speel tuin is gelegen aan de Schrikslaan, achter de perceelen van den heer v. Breukelen. Voor deze gelegenheid was de tuin op gefleurd door vaantjes in rood, wit, blauw en oranje, terwijl het dundoek hoog vanaf den hoofdmast wapperde. Tegenwoordig waren o.a. de heer Burgemeester met zijn ega, die met het oude Wilhelmus werden ontvangen; verder wethouder de Bruyn, de raadsleden Zijlstra, v. d. Venj, Horns- veld, Hom, Endendijk, de heer Ir. v. Goor, directeur Gemeente Werken, Notaris A. O. Dammers, de consul van den A.N.W.B., de voorzitter der buurtvereeniging van Weedestraat en vele anderen. Toen allen de hun aangewezen plaats hadden ingenomen, nam de voozitter van den speeltuin, de heer W. F. H. Busch, het woord en na allen het welkom te hebben toegeroepen, wyst spreker er op, wat door onderlinge samenwerking tot stand is ge bracht, doch wat ook financieele offers heeft gevraagd: Het doel is de jeugd uit de Ver. Soestdijk, voorzoover deze zich uitstrekt, op te voeden tot degelijke bur gers, hopende dat daardoor de vernielzucht zaï worden getemperd, temeer daar de jeugd hier prettig kan samen zijn. Spreker hoopt, dat deze eerste oprichting in Soest vruchten zal afwerpen voor de vereeniging, Jongens: Hardloopen met hindernissen: le prijs: Henk de Kruyf; 2e prijs Jan Verwoerd en 3e prijs Wim Rasch. Zakloopen: le prijs Louis Mulder; 2e pr. Piet Pecktal en 3e pr. Jaap de Vries. Blokjesrapen meisjes: le prys Willy v. Esch; 2e pr. Gerri van Kooy en 3e prijs Riekje Verwoerd. De vlugge handelsreiziger, jongens: le prijs Teunis Overeem; 2e prijs Jaap Haks en 3e prijs Piet Kuiper. Groep 4, leeftyd 12-14 jaar. Leidsters Meisjes: Mevr. Gerth en Mevr. Hollander. Leiders jongens: Hr. Floor en H. G. Burgwal. Meisjes: Hardloopen met hindernissen: le prys: Roosje Lustenhouwer; 2e pr. Marietje Si- mons. Jongens: Hardloopen met hindernissen: le prijs Wim Busch; 2e prijs J. Grift en 3e prijs J. v. Breukelen. Zakloopen, Meisjes, le prijs Martha Ra demaker. De kinderbuurtvereenigingen waien af gehaald uit de wijken, voorafgegaan door P.V.O., dat de koperen klanken) het lucht ruim inblies. Jammer was het, dat de zon zoo nu en dan schuil ging. De ijverige leden van E.H.B.O. waren present. En nu veel geluk met de aanwinst van dezen eersten kinder speeltuin in Soestdijk. irde betrouwbare^ Tijdmeter^ V. WEEDESTR. 8 Tel. 2458 Onze collectie Armbandhorloges is onovertroffen Alle uurwerken onder garantie. Nieuwste modellen HORLOGEBANDEN en RIEMEN. voor haar leden en voor de gemeente. Vervolgens verzoekt de voorzitter den heer Burgemeester de clubvlag te willen hijschen, waaraan Z.Ed.Acht. gaarne vol deed. Spreker is verblijd, dat deze speel tuin is geopend, daar in het algemeen de rijpere jeugd nog leiding noodig heeft. De ze vereeniging kan zeer veel daartegen doen. Het Dag. bestuur ziet gaarne der gelijke gelegenheden verrijzen, daar het de jeugd binnen de perken houdt. Spr. hoopt, dat het initiatief vruchten zal voortbren gen voor de vereeniging, haar leden en de gemeente. Gij zult wel critiek moeten aan- hooren, maar gezonde critiek bouwt op en daarom gaat het. Onder het spelen van het Wilhelmus, door P.V.O., werd de vlag geheschen: en de speeltuin voor geopend verklaard. De eerste club, die het veld betraden, wa ren kleuters en de jonge dames van A.D.O., die een paar mooie oefeningen uitvoerden, welke luide werden: toegejuicht. Daarop namen1 de wedstrijden een aanvang met den navolgenden uitslag, welke wedstrijden door deni heer burgemeester en zijn ega voor een deel in oogenschouw werden ge nomen. Dikwijls barstte 'n hartelijk gelach en applaus los bij de verrichtingen. De commissie van organisatie en uitvoering komt voorzeker een woord van dank toe. Uitslag wedstrijd kinderspelen: Voor de 18 diverse spelen hadden zich 297 kinderen opgegeven, 158 meisjes en 139 jongens. Voor elk kind was een prijsje beschikbaar, bestaande uit taarten, kren tenbrood, worsten, rotstuintjes, speelgoed, reepen chocolade, enz. Groep I, leeftijd 6-8 jaar. Leidsters Meisjes, Mevr. van Uxem en Mej. v. d. Brink. Leiders jongens: H. v. Uxem en J Overeem. Meisjes: Ei op lepel: le prijs Tootje Schouten; 2e prijs Rietje van Drie; 3e pr. Annie Haster. Jongens: Ei op lepel: le prijs Theo Spelt; 2e prijs Jopie van Zuilen. Blokjes rapen, meisjes, le prijs Beppie Westerveld, 2e prijs Adrie Busch en 3e pr. Heintje Akkerman. Blokjesrapen jongens: le pr. Loek Pran ger; 2e prijs A. Maassen, 3e pr. A. Busch. Waschophangenmeisjes, le prijs Mien tje Kooy, 2e prijs Corrie Roetse. Groep 2, leeftyd van 810 jaar. Leidster meisjes: M|ev<r. T. Verkerk en Mevr. Priem. Leiders jongens: den heer P. Schouten en G. H. v. d. Broek. Meisjes: Blokjesrapen: le prijs Nelly Werkhoven; 2e prijs Chr. Westerveld. Waschophangen: le pr. Martha Wiers- ma; 2e pr. Henny Maassen. Jongens Zakloopen: le pr. G. Dijkman; 2e pr. J. Hom; 3e pr. Ab. Gaasbeek. Hardloopen met hindernissen: le prijs Frits de Rond; 2e prijs Frans Broos en 3e pr. Ben Rademaker. Groep 3, leeftyd 10-12 jaar. Leidsters Meisjes: Mevr. v. Kooten en Mevr. Hummel. Leiders Jongens: Hr. Slagter en) Blom. Meisjes. Hardloopen met hindernissen: le prijs Liesbeth Sewink; 2e pr. Nelly v. d. Veer. Waschophangen: le ptijs Mierxtje Wes terveld; 2e prijs Lorisje Werkmeester en 3e prijs B. v. Breukelen. POSTDUIVENVEREENIGING „DE VRIENDSCHAP". Vrijdagavond der vorige week hield de pas opgerichte Postduivenvereniging een bijeenkomst in het café „de Zonneheuvel", waar het inkorflokaal in gebruik zou wor den genomen. De praeses, de heer W. Priem, riep allen een hartelijk welkom toe en is verheugd over de opkomst, ook over die van het bestuur der Pluimveevereeni- ging. Voor enkele maanden geleden staken de oud leden uit „de Zwaluw" de hoofden bijeen), daar het in die vereeniging niet meer ging zooals de Postduiv^nvereeni- gingenj moeten worden aangepakt. Spr. geeft een kort relaas van het uittreden en nu zal deze nieuwe vereeniging trachten deze op het peil te brengen, waarop zij hoort te staan. In café „Zonneheuvel" werd een gastvrij onderdak aangeboden en nu dezen avond zal de inkorfruimte worden ingenomen, ondergebracht in een deel van het achterhuis, dat daar zeer geschikt voor is. Reeds dadelijk had de vereeniging de medewerking van velen en nu gaat zij rus tig voorwaarts, vergetende wat achter hen is. Om da gedeelte, waar ingekorfd wordt, te bereiken, is het beslist niet noo dig door het café te gaan. Spreker dankt voor de tegenwoordigheid der Pluimvee- vereeniging en belooft haar hechte vriend schap, als dè vereeniging tentoonstellin gen organiseert, zal de Postduivenivereeni- ing mede tegenwoordig zijn. Spr. dankt in 't bijzonder den verslaggever van „De Soester" die steeds de belangen der Post duiven heeft voorgestaan in dit blad; hij hoopt, dat hij dit nog vele jaren zal mo gen en kunnen doen. De praeses legde er tevens den nadruk op, dat de duiven No. 1 moeten trachten! te worden en dat elk lid zich daarvoor moet inspannen. Nadat door tante Cor by monde van den heer Stalenhoef een groen-witte vlag is aangeboden, waarop keurig een duif is geschilderd door den heer Hornsveld, sprak de heer E. J. ten Raa een kort woord na mens de Pluimveevereeniging en bood het bestuur een corbeille bloemen aan. Nadat nog meer bloemen weren aange boden, werd gelegenheid geboden het knus se locaaltje in oogenschouw te nemen. Toen de clubvlag werd geheschen, ging een driewerf hoera op; eensgezind gaat de vereeniging nu op pad. Bij den terugkeer in 't café werd de eerewijn rondgediend, waarna men nog gezellig een tijdje bijeen bleef. Niettegenstaande de erge koude, trok het le team vol goeden moed naar Am sterdam. Eerst werden de single's gespeeld om flink warm te worden. De supporters langs de kant, gehuld in plaids en dikke jassen, zaten, ondanks de koude en wind, erg enthousiast te kij ken en te roepen. Hoewel Soest I gelijk gespeeld heeft, kan zij in ieder geval de volgende keer winnen. Zonder koude en wind is er geen last van stijve spieren. Hup Soest I! Zet je beste beentje vol gende maal voor. Soest I speelt a.s. Zondag uit tegen Deuce I uit Amsterdam. Het tweede team speelde op de banen van het Burg. Dekethpark alhier tegen Ready '28 V met den navolgenden uitslag: READY '28 V—SOEST II 2—6 le Damessingle: Mej. A. de Vries wint van mevr. Zeegers met 6—2, 7—5. 2e Damessingle: Mej. L. Goedhart ver liest van Mej. G. Daberkors met 63, 8—10, 4—6. le Heerensingle: J. M. Hoppenbrouwers verliest van A. Zeegers met 36, 26. 2e Heerensingle: Chr. Schouten wint van J. Hoffman met 63; 64. le Mixed: Mej. L. Goedhart en J. M. Hoppenlbrouwers winnen van Mevr. Zee gers en A. Zeegers met 61, 1210. 2e Mixed: Mejuffrouw M. Zaalberg van Zeist en Chr. Schouten winnen van Mevr. Hoffman en J. Blieck met 63, 97. Dames-doubleMej. A. de Vries en Mej. L. Bossert winnen van Mevr. Zeegers en Mevrouw Hoffman met 62, 57, 62. Heerendouble: J. M. Hoppenbrouwers en Chr. Schouten winnen van J. Blieck en J. Hoffman met 62, 63. Soest II heeft ondanks de koude en de wind zich hierdoor niet lajten afschrikken en weer een flinke overwinning behaald. Mooi zoo, Soest II! Blijf vasthouden. Met een beetje goeden wil gaat het best. A.s. Zondag weer zoo, Soest II! Zondag a.s. speelt Soest II thuis tegen Hilversum VII. AUTOMATISCH TELEFOONVERKEER. Met ingang van heden zal automatisch telefoonverkeer mogelijk zijn voor de aan geslotenen. van de geautomatiseerde net ten in het Rijkstelefoondiatrict Amster dam met de aangeslotenen van de netten Benschop (K 777), Jaarsveld (K 775), Lexmond (K 774), en Vianen (K 773). GUM. KEURINGSDIENST*: Overzicht van de Gern. Keuringsdienst over de maand Maart 1938. POSTDUIVEN VEREENIGIN G „DE ZWALUW". Uitslag wedvlucht Vilvoorde op 1 Mei j.1., afstand 152 K.M. R. J. Floor 1-16-33-46-59-63; E. Her waarden 2-3-29-61; G. Haks 4-7-18; Sj. Rijksen 5-13-31-32-40-50-56; J. Groen 6-25- 26-30-47; H. Overbeek 8-23-65; A. Dorre- stein 9-20-42-48-60; A. de Rooij 10; H. Schouten 11-44-54-62; W. v. Hees 12-22; C. Kauten 14-43; B. Groeneveld 15-28-68; C. Stalenhoef 17; A. Jansen 19-53; H. On- wezen 21-35-39; G. v. Dijssel 24-64; J. Rijk sen' 27; H. Gorissen 34-49-57; C. v. Soest 36-37; J. Kamerbeek 38; W. Veerman 41; J. Gaasbeek 45-51; R. Stalenhoef 52; M. de Zoete 55; J. Huurdeman 58; A. Rommers 66 en C. Schimmel 67. TENNIS. DE COMPETITIE. J.1. Zondag werd te Amsterdam een ten- nis-competitie wedsrijd gehouden, waar het lste team der Soester Tennisclub speelde, met den navolgenden uitslag: SOEST I—SCORE II 4—4 Ie Damessingle: Mej. M. C. D. Rupert wint van mevr. Stolz met 6—3, 7—9, 6—1. 2de Damessingle: Mevr. v. Beyma thoe Kingma wint van Mej. J. de Wolff met 10—8, 6—3. le Heerensingle*. A. W. Schuuring ver liest van W. Smit met 16, 61, 79. 2e Heerensingle: J. W. Notten verliest van A. Klein met 46, 26. le Mixed: Mej. M. C. D. Rupert en A. W. Schuuring winnen van Mevr. Stolz en Fi. Klauwers met 86, 63. 2e Mixed: Mevr. v. Beyma thoe Kingma en J. W. Notten verliezen van Mej. J. de J. W. Nobten verliezen van Mej. J. de Wolff en A. Klein met 6—3, 4—6, 4—6. Damesdouble: Mevr. van Beyma thoe Kingma en Mej. M. C. D. Rupert winnen van Mevr. Stolz en Mej. J. de Wolff met 6—0, 3—6, 6—2. Heerendouble: A. N. Schuuring en J. N. Notten verliezen van Fr. Klauwers en W. Smit met 36, 36. Geslacht op de N.V. Centrale-Slacht plaats: 50 runderen, 4 paarden, 3 pinken, 11 vette kalveren, 75 varkens, 15 nuchtere kalveren en 1 schaap. Huisslachtingen: 6 varkens. Ingevoerd werd: 7G18 kilogram vleesch en vet. Goedgekeurd onder vooi waarde van „ver koop in 't Klein onder Toezicht": 2 runde ren en 1 pink. Goedgekeurd onder voorwaarde van „Ste rilisatie": 1 varken.' Tuberculose kwam voor bij: 1 rund en 6 varkens. Uit nood werden gedood: 3 runderen, 1 pink en 1 paard. Gestorven dieren: 2 runderen, 12 nuch tere kalveren en 1 varken. Afgekeurde geheele dieren: 3 runderen, 13 nuchtere kalveren, 1 varken en 1 paard. Aan organen werden afgekeurd: Van Runderen: 7 paar longen, 1 hart, 13 levers, 3 paar nieren, 5 uiers, 2 borstvlie- zen en 1 lymphklier. Van Varkens: 8 paar longen, 3 harten, 2 levers, 1 milt, 1 paar nieren, 2 tmagen, 2 stel darmen, 6 lymphklieren en 6 kilogram ongesmolten vet. HARTMANLAAN 06. t FLESCH SLAOLIE T unnP CQ EN 1 FLESCH azijn) VOOr 09 Cl. I BLIK DOPERWTEN I BLIK WORTELEN KR O&tt 1 BLIK SNIJBOONEN KLEERTJES VOOR DE BABY. f is dat een verschil met de vorige keer! Maar nu heb ik ook weer Persil gebruikt. Eens heb ik me laten verleiden tot een goedkoop zelfwerkend wasch- middel... dat gebeurt me nooit meer! Voor de wasch gaat er Kleine witte, of zacht gekleurde klee»- dingstukjes, helderwitte luiers, lakens en sloopjes, met hoeveel liefde en zor.g wor den ze gemaakt hoeveel droomen wor den er omheen gesponnen. Voor den kleinen wereldburger is het beste maar nauwelijk goed genoeg! Neem óók voor het afwasschen van .ba- bygoed het beste: Persil! Luiers moeten worden uitgespoeld; vael vuil wordt daardoor reeds verwijderd'. Daarna kookt U de luiers volgens de Fei> sil-Waschmethode, die op ieder pakje nauwkeurig staat aangegeven en spoelt ze eerst in heet water, vervolgens zoo dikwijls in koud, tot alle zeepdeeltjes verdwenen zijn. Dit is van het grootste belang, want zeepdeeltjes die in het goed achterblijven, worden hard en zouden schrijnen en een rood huidje kunnen veroorzaken. Spoelt U dus vooral tot het water volkomen "helder blijft. Een belangrijk punt is, dat Persil bij een temperatuur van 44 46 o, dus in een lauwwarm sop, desinfecteerend werkt, wat bij jonge kinderen, die veel va»tbaarder zijn voor besmetting dan ouderen, al héél belangrijk is. Bovendien blijft wollen goed in een koud Persil-sop zacht en soepel een eerste vereischte voor het teere babyhuidje. Wanneer U éénmaal Persil ivoior Ujw babywasch hebt genomen en hebt onder vonden, hoe hagelwit het goed wxjrdt, hoe frisch het ruikt en hoe heerlijk zacht het aanvoelt, dan wilt U nooit meer een ander waschmiddel gebruiken het is in het belang van Uw baby! In ons blad van Zaterdag 30 April j.1. hebben wij het eerste gedeelte geplaatst van een uitvoerige uiteenzetting omtrent het streven' eener Schoonheidscommissie in het algemeen en in Soest in het bijzonder, waarbij een interview met den voorzitter dier commissie, den architect J. H. London uit Hilversum den hoofdschotel van het artikel vormde. Het vervolg en slot dier beschouwing volgt thans hier: Hoe te verbeteren? Teneinde nu het onnuttige en leeljjke annex depreciatie te ontgaan en het nut tige en schoone annex de grootere wel stand in de hand te werken, hebben de stedelijke bestuurs-autoriteiten en daarna ook die der kleinere gemeente in haast al le landen sedert eeuwen colleges van bouw toezicht opgericht. Oorspronkelijk was het advies en toezicht van zoo'n lichaam tot voor 1800 voldoende, immers het ambacht verkeerde in een nog vrijwel ongeschon den bekwaamheid en slechte materialen waren zeldzaam. Ook was het bedrijf eigenbouw nog zoo goed als onbekend. Na 1800 echter kwam eerst langzaam aan, doch later in de versnelde pas, de verwa tering, totdat voor enkele tientallen jaren een zoodanige achteruitgang was bereikt, dat alle gevoel voor den arbeid zelf en de liefde voor het product zoo goed als ver dwenen was. Wel trachtte men het am bacht nog op te houden of te herstellen door het stichten van ambachtscholen en ook trachtten enkele architecten de dui keling te stuiten door voort te bouwen op den afgeloopen en goeden tijd en was hun werk zeer zeker een waarschuwing tegen het totale verval; doch de tijdgeest droeg de crisis in zich om en daarom moest ze ook komen. Ze is er dan ook geweest in al haar lee- lijkheid om tenslotte alweer tengevolge van de tijdsomstandigheden de kiem te zaaien waaruit iets beters, iets gavers zou opgroeien. Het streven naar beter werd 't eerst door de deskundige vereenigingen naar voren gebracht en al spoedig werd dit goede beginsel overgenomen door ver schillende groote gemeenten, welke naast een overbelast bouwtoezicht schoonheids commissies gingen installeeren. Na de groote steden volgden dan ook nu weer de kleinere steden en dorpen, niet zonder protest, doch wel met dikwijls een niet te onderschatten succes. Dat in de gegeven gang van zaken niet alles ideaal is, spreekt vanzelf, vooral daar in de laatste jaren het begrip modern en z.g. zakelijkheid sterk naar voren treden en het is de bou wer, die, indien hij niet wil ondergaan, zich rekenschap heeft te vormen van wat modern is. Nieuw contra Oud. Wanneer nu een bouwheer naast alle momenteele gerieven zich een huis wenscht volgens een inmiddels ingezonden bouw plan in een of beter nog een aanver wante bouwvorm van b.v. 1700, wordt dit dan door de bevoegde commissie goedge keurd? Het antwoord zou dunkt mij zijn: indien een werkelijke schoonheid is ge presteerd, ook al is deze niet meer in den tijd, „Ja". Beter zou het echter zijn bijzondere gevallen natuurlijk uitgesloten de liefde voor den ouden vorm te laten varen. Ten eerste omdat men by de toe passing van oude vormen slechts mooie trekschuiten bouwt en ten tweede omdat het begrip modern allerminst schoonheid uitsluit, ja zelfs mits goed begrepen het oude overtreft. Een equipagerijtuig, ge trokken door een paar fraaie paarden, een echte boerenhooiwagen, een Indiëvaarder van vóór 100 jaar, zijn allen zeer schoon van uitbeelding, doch respectievelijk de personenauto, de werkauto en de Staten dam zijn als ingenieurswerk minstens even fraai, zeer zeker veel vernuftiger en be reiken ongetwijfeld een oneindig hoogere nuttigheid (alleen de paarden behielden, behouden en zullen blijven behouden een onaanrandbare natuurlijke schoonheid). Omtrent de zakelijkheid zijn echter de roe rende bedrijfslichamen de onroerende bouwsels vér voor en het zal nog een lange studie vorderen voor ook daarin gelijk waardige bekwame scheppingen in het juiste begrip als regel worden daargesteld. Moderne zakelijke bouwkunst. Modern dus is niet gemakkelijk, al laat het zich dikwijls door z'n soberheid als zoo danig aanzien, waardoor de verleiding groot is voor vele onbevoegden het ook eens te probeeren. Men mag echter niet vergeten, dat de bouwer niet probeeren mag; wat hij daarstelt, is levering voor een altijd genoeg belangrijke som, die hem wordt toevertrouwd en dit vertrouwen mag niet geschonden worden. Daarom is het gevaarlijk zonder vooraf voldoende te zijn ingelicht zich te wagen aan wat wer kelijk moderne zakelijke bouwkunst is. Bij onvoldoende kennis wordt het be grip iets mals en belachelijks, iets ten eenenmale onzakelijk onmoderns. Wat bij een fabriek, een laboratorium, een pakhuis enz. als gebruiksdingen moet worden toe gepast, is reeds onderling verschillend en dit alles is in haar wezen weer geenszins toepasselijk op iedere plaats, waar ook de ziel en 't gemoed haar onderkomen zoeken. Waar gewoond en gerust wordt, moet de geest aangenaam gestreeld en ondersteund worden en zulks verkrijgt men zeker niet op glazen stoelen enz. enz. Tenslotte mag men niet verwachten, dat alle schoonheidscommissies in Nederland bestaan uit de ware broeders zonder eeni- ge fout. Het is daarom ook voor deze keurmeesters noodig, dat zij dagelijks de dingen, die om ons heen gebeuren, bijhou den en overwegen. Ook zullen zy zich op de hoogte dienen te houden van de steeds meer verschijnende machinale producten, uitvindingen, toepassingen enz. enz; ook reizen en steeds de vorderingen in andere landen waar te nemen behoort tot de goe de ontwikkeling, want wil hij zoo goed mogelijk oordeelen, moet hij weten en we ten te onderscheiden. Och, waren alle bouwers wijs, Ons huisje was een paradijs. OPGERICHT 1899 Fa. J. C. Haks D*. Directeur D. HOOLWERF Telef. 692 Telef. 731 Kantoor: Heuvelweg. 18 BEGRAPBNI88EN - TRANSPORTEN - CREMATIES

De Soester | 1938 | | pagina 3