Het huis van den Graaf Soesterberg I FEUILLETON Burgerlijke Stand I Ingezonden ^^^^^^^^V^^\JJ.\JJ.VÜVÜ\ÜVÜ!ü\ÜV5J\Vi^ LUC'HTBESCHERMINGS- OEFENIN GEN. Voor den Luchtbeschermingsdienst is de gemeente Soest in 4 vakken verdeeld, waarvan Soesterberg er één uitmaakt en wel, door de aanwezigheid der militaire Luchtvaart, vanzelfsprekend het meest kwetsbare. Uit alles bleek wel, dat de Luchtbeschermingsoefeningen van Donder dag 28 April door hen, die in tijd van nood geroepen z(jn tot hulpverleening, heel se rieus zijn opgevat en ook de burgery heeft medegewerkt, zoodat de oefening zooveel mogelijk aan de werkelijkheid gelijk was. De middagoefeningen hebben hier ge duurd van 4 tot 5 uur. Bijna alle hulpdien sten, die we een vorige maal reeds hebben genoemd, waren ingeschakeld. Reeds vóór het signaal voor Luchtgevaar was ontvan gen, waren ze op hun post present, terwijl niet één deelnemer op het appèl ontbrak. De centrale post, betrokken door den vak commandant en diens plaatsvervanger, be- nevenr zijn staf, zetelde op het Hulppost kantoor. Enkele minuten over 4 kwam er reeds een bericht binnen, dat er een brisantbom was geworpen op ,,Ons Belang", waarbij een brand ontstond en één persoon ernstig gewond en een ander bewusteloos werd aangetroffen. In een minimum van tyd spoedden de verschillende diensten en hulpdiensten zich naar de plaats -van het ongeval, waar elke dienst, naar gelang van de behoefte, zjjn werk deed. Door de reddingsploeg van den Pro testantenbond werd de gewonde behandeld en vervolgens naar het Hulpziekenhuis in de Openbare School overgebracht, dat on der leiding stond van dokter Stroband uit Soest; de bewustelooze werd naar huis gebracht. Alles verliep in een vlug tempo. Een tweede ongeval, dat even vóór half vjjf werd gemeld, was van ernstiger aard. Door een vliegtuig was een electron ther- mietbom geworpen op het terrein van den heer Scheffer, achter op den Schoolweg. Direct kwamen alle diensten weer in actie. Een zware brand werd door de Brandweer vlug en afdoende bestreden. Hierbij werd nog gedemonstreerd, dat men thermiet- bommeiï niet met water blusschen moet, wijl dan verschillende deelen eraf spatten en op andere plaatsen branden doen ont staan. Het beste is om dergelijke projec tielen met een lange schep op te scheppen en in het zand te deponeeren, waar ze langzaam uitgloeien en geen/ onheil meer kunnen veroorzaken. Er waren bij dit on geval vier min of meer ernstige gewonden, die behandeld werden doo reen tweetal red dingsbrigades, elk dezer geleid door een vrouwelijk gediplomeerde van de E.H.B.O. uit Soest. Eén der slachtoffers werd per brancard naar het Hulpziekenhuis ver voerd; een ander per rijwielbrancard, ter wijl een tweetal hunner te voet naar huis kon worden geleid. In de centrale post was het een drukte van belang. Voortdurend ging de telefoon voor het opnemen of afgeven van berich ten. Ordonnansen kwamen af en aan. La ter kwamen de hoofden der verschillende hulpdiensten hunne rapporten inbrengen. Alles werd met tijden genoteerd en uit dit materiaal vervolgens het eindrapport op gesteld. De algemeene indruk was, dat alle dien sten ordelijk hebben gefunctionneerd en correct hebben gewerkt. Naar men ons mededeelde is de verduis teringsproef, wat de woningen aangaat, geslaagd. De officieele rapporten moesten echter nog binnen komen. Gy;,INASTIEKUITVOERING VAN A.G.A/V.S. Zaterdagavond gaf de Algemeene Gym nastiek- en Athletiek Vereeniging Soes terberg, onder leiding van den heer E. v. Schalkwijk en Mej. I. de Ru, beiden uit Utrecht, een buitengewoon geslaagde uit voering in Hotel „Huis ten Halve" alhier. In verband met den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana hadden vooraf eenige leden van A.G.A.V.S. deelgenomen aan een muzikale wandeling door het dorp van „Soeslerberg's Harmonie", uitgerust met haar nieuwe instrumenten, onder lei ding van den heer D. Poortinga. Ook de versiering der zaal stond in dit feestteeken, terwijl vóór den aanvang der uitvoering de meisjes op symbolische w\j- ze een pakkende hulde brachten aan onze jarige Prinses, wat direct werd gevolgd door het spelen van het Wilhelmus. De uitvoering zelve werd geopend met een fleurigen opmarsch van alle werken de leden, waarna terstond de Voorzitter dervereeniging, Majoor J. H. Sar, het woord nam om onze jarige Kroonprinses Naar het Engelsch. 23). Geen wonder, dat mrs. Grey datzoo goed kende, want ze hoorde het op z'n minst tweemaal per dag, nu het groote bal zoo zeer naderde en Mary en mrs. Tweedie nog betreffende tal van dingen moesten geraadpleegd worden. Die voorbereidende maatregelen waren Modbury op zichzelve als een genot. HOOFDSTUK XVIII. Een week later was de heele voorkant van Modbury Towers schitterend verlicht en onophoudelijk kwamen er gasten aan gereden, die op de vriendelijkste wijze wer den verwelkomd. Er was in geen vjjf-en-twintig jaren een bal geweest op The Towers, maar dit zou dan nu ook een( feestelijkheid worden, die heel de omgeving zich nog lang herinne ren zou. Lady Bobby hielp natuurlijk haar broer de gasten ontvangen en met veel waar digheid vervulde zij haar plicht als „chape ronne/' Zij had voor deze gelegenheid een grijs zijden toiletje gekozen, dat haar als in een en Haar Gezin veel geluk en voorspoed toe te wenschen, voorts allen hartelijk wel kom heetend, en verder zijn spijt er over uitdrukkend, dat de Regeering niet vol- uoenue heeft gezorgd voor de lichamelijke opvoeding, die zoo goed als alleen nog aan net particulier initiatief is overgelaten, ook A.G.A.V.S. maakt financieel moeilij- ice tijden door. Het is daarom te prijzen, dat de beide leerkrachten bereid bleven om tegen een laag honorarium te blijven werken. In verband met de voorbereiding en aankleeding van deze uitvoering werd in 't bijzonder nog dank gebracht aan de Dames Mulder, Westra, Boevink en de leid ster, mej. de Ru, alsmede aan de Heeren Hol, de Goede en v. Lankeren, tenslotte een beroep doend op de Burgerij, in 't bijzonder op de ouders, om in 't be lang hunner kinderen deze nuttige ver eeniging te helpen steunen. De goed verzorgde uitvoering oogstte zeer veel lof. Correct werden alle oefenin gen uitgevoerd en elke afdeeling had de oefenstof, die haar paste. Er zal bovendien cnmax in deze uitvoering, waarbij verschil lende nummers met een enkele elementai re oefening werden ingezet, om dan ter stond daarop gevolgd te worden door eenii- ge zeer ingewikkelde oefeningen, die de den zien hoe flink men wel vooruit is ge gaan in het afgeloopen jaar. Van elk num mer zou iets bijzonders te zeggen zijn. Zoo werden de vrije oefeningen der dames los en lenig, toch gelijk en niet zonder gracie uitgevoerd. Die der heeren vormden een prachtig geheel van uitdrukking, terwijl ook bij de stokoefeningen der Adsp. Hee ren eenige plastjek als nieuw element naar voren kwam. De bankoefeningen voor meisjes en jongens waien niet alleen ver makelijk, doch ook in hooge anate interes sant. Door zijn vorm leent dit werktuig zich zoo gemakkelijk voor serie-oefenin gen, die een levendigen indruk geven aan den toeschouwer. De toesteloefeningeiu vooral van de heeren, gaven mooie indi- viduecle prestaties te zien. De Kabouter- en Elfendans der meisjes, in zeer aardige costuums, had een mooi effect. De gezel lige Boerendans der Adsp. Dames, in ka rakteristieke costuums en niet in 't minst de Hongaarsche dans der dames, in fleu rige poesta costuums, deden; de aestheti- sche zijde van de lichaamsoefeningen be wonderen en moesten worden herhaald. Mevr. v. Schalkwijk en Mej. de Ru ont vingen bloemen. Alle oefeningen hadden plaats met pas sende muzikale begeleiding op den verster ker van A.G.A.V.S. DE BLOEMENHULDE AAN PRINSES JULIANA. Aan het défilé en de algemeene bloe menhulde ten Paleize Soestdijk, op den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, werd voor Soesterberg ook deelgenomen door het bestuur der Oranjevereeniging „Wilhelmina" en een deputatie van 6 kin deren, van elke school 2, vertegenwoordi gende de geheele Soesterbergsche school jeugd. Met elkaar hebben zij op het bordes bloemen neergelegd, versierd met Oran jelinten en het wapen van Soest. Boven dien nam een ander deel der Soesterberg sche schoolbevolking nog apart aan deze huldebetooging deel. 25 JAAR MILITAIRE LUCHTVAART. SPORTWEDSTRIJDEN TE SOESTERBERG. VOETBAL. Ter gelegenheid van de herdenking van net 25-jarig bestaan der Luchtvaartafdee- xing te Soesterberg zal ook de sport een belangrijk deel vormen van het feestpro gramma. In verband hiermede is een sport- com missie samengesteld waarin o.a. de volgende Hoofd- en Subalterne officieren en onderofficieren zitting hebben geno men: Maj. Waarn. H. Sar; Maj. VI. A. K. Steup, de Lt. Waarn. J. Serree en A. Dal- huyzen; de Onderoff. P. M. Drost; F. M. A. Manders, B. v. Werkhoven en als gedel. lid der O.O. Comm. J. J. Buwalda, SMTVL Als opening der feestelijkheden is op Maandag 2 Mei j.l„ des avonds om 6.15 uur een voetbaltournooi aangevangen, waaraan 11 elftallen van het personeel van de Luchtvaartafdeeling en het Luchtvaart bedrijf zullen deelnemen. Door de Com missie Afd. Voetbal, welke is gevormd uit de Heeren J. Serree, le Lt. Waarn., P. M. Drost, Serg. le kl., Secr., F. M. A. Manders is het volgende programma samengesteld: le Ronde: 2 Mei '38 A elftal 2-II-L.V.A.A elftal 3-IH-L.V.A. 4 Mei '38 Ads. Res. Off. VI.-Wn.A elf tal L.V.B. C Mei '38 1-I-L.V.A.—Elftal O.O. 3-IH- L.V.A. 9 Mei '38 B. eltal L.V.B.—Elftal pl. III '37 (Bosch) wolk hulde, en, zelve maar half voldaan over haar keuze, trad ze haar man's kleed kamer binnen, eer zij zich naar het salon begaf en vroeg: „Zie ik er zoo stemmig genoeg uit,, Bob by? Ik vind mijzelve net een vleermuis, in dat saaie grijs!" „Nu, zoo erg is het nog niet, kindje! Maar, als-je-blieft ga wat uit den weg, want ik ben toch al zoo laat en dan kom ik heelemaal niet klaar!" „O, ja, jullie zijn op de jacht geweest, hè? Heeft de jonge Llewellyn nog al wat geschoten?" „Dat zou ik meenen!Den vol genden winter moeten wij eens naar Rus land gaan, zeg! Daar moet je toch zulk prachtig jachtterrein hebben. En zijn neef wil ons daar introduceeren." „Maar wat moet ik dan intusschen doen?" vroeg zij met een smeeken|de uit drukking op liaar kinderlik gezichtje. „Wel, je gaat mee. Dat is nog al na tuurlijk. Het spijt mij, Baby, dat ik er je nu nog eens aan herinneren moet, maar je vertrek zou mij aangenaam wezen!" „Waarom helpt Jones je niet?" „Óch, dien heb ik aan den markies geleend. Je kent hem, hy was wanhopend zonder lijfknecht en dus heb ik mij maar over hem ontfermd." „Heb je dat mooie presentje al gezien, dat hij voor mij meegebracht heeft, Bobs?" En zij liet een saffieren ring zien, dien ze aan haar voorvinger had moeten steken, omdat hij te wijd was voor iederen ande ren vinger. „O, Bobs, waarom geef jij mij 11 Mei '38 B elftal 2-n-L.V.A.—Elftal pl. n '37. De wedstrijden vinden plaats op het ter rein van de V. ei} A.V. „Soesterberg." De opening had Maandag j.1. op eenigs- zins plechtige wijze plaats, waarbij de Maj. Waam. H. Sar, Voorzitter van de Hoofd commissie voor de viering van het 25-ja- rig bestaan der militaire Luchtvaart, den voorzitter, Maj. Steup, Eere-voorzitter van „Soesterberg", Lt. Serree, alsmede de On deroff. Drost en Manders welkom heette, voorts erop wijzend, dat deze wedstrijden een voorlooper zijn van het feest in Juli, waarbij het hem verheugd, dat sport en athletiek, zoo onmisbaar voor de physieke vorming, niet vergeten zijn. Direct daarop klonk het Wilhelmus, uitgevoerd door „Soesterberg's Harmonie", directeur D. Poortinga, die ook verder haar medewer king aan deze plechtigheid verleende. van 27 April4 Mei 1938. GEBOREN: Cornelia Johanna, d. van J. Geurtsen en G. J. van Arkel, Kromme- weg 17Dirk, zoon van D. Lam en; M. de Greef, Birktstraat 61a; Riemerus Albert, zoon van E. Smid en M. Renkema, Smits- weg 11; Albertus, zoon van A. Jekel en T. Puyk, Braamweg 34; Willem, zoon van N. Strumpel en M. Oostenbrugge, Beuken laan 29a; Hendrika Richarda, d. van A. v. Velzen en R. Webber, Schoolstraat 20; Jan, zoon van J. v. Schie en T. v. Brummelen, Wieksl.weg W.Z. 11; Hendrikus Petrus, zoon van G. A. Hagen en A. v. d. Heiden, Henr. Blaekiweg 6. ONDERTROUWD: B. Scharrenborg, 26 jaar en M. A. Soetendal, 16 jaar; J. Kok, 35 jaar en R. L. Bol, 27 jaar; L. Rijntal- der, 25 jaar en; C. Hooft, 22 jaar; G. H. Sevink, 22 jaar en C. v. Bïeukelen, 20 j. OVERLEDEN: Dirkje Webber, 65 jaar, gehuwd met B. A. B. Hekkers, Birktstr. 42; Hendrica Bosboom, 73 jaar, ongeh., B. Grothestraat 55; W. H. Soutendijk, 71 jaar, geh. met D. Hartog, Amersf.straat- weg 113. GEHUWD: G. A. Kuyer en G. v. d. Hoed; E. A. Rademaker en M. A. Stoot- man; H. J. van Mill en A. N. Stork. Vestiging van 27 April-4 Mei 1938. A. Enzlin, met vrouw, van Amsterdam naar W. Pyrmontlaan 4; M. Duiser van den Haag naar Dorresteinweg 33; A. Pol dervaart, idem; O. H. J. Muller van Oer- nicki van Utrecht naar Utr.weg 26; C. B. Groot, met gezin, van A'dam naar Peli- kaanweg 1; J. van Woudenberg van De Bilt naar Veenzoom 3; L. Kerkmeester, inw-, van A'dam naar Vinkenweg 31; H. M. J. F. van Kol, met gezin, van Zutphen naar Kerkpad N.Z. 52; A. de Fremery Klaassen van De Bilt naar Utr.weg 26; A. L. Schipperijn met gezin van Hilveisum n. Steenhoffstraat 38; J. Donker van Zeist naar v. Weedestraat 51; M. W. Buts, inw., van Zeist naar Amersf.straat 3; H. Jans- ma, inw., van Woerden n. de Beaufort- laan 1; M. J. Schade, met vr., van Rotter dam naar v. Lyndenlaan 13; J. J. Wagen makers, inw., van Groningen n. Birktstr. 84; Wed. N. Eriks-Klein van Baam naar Lange Bergstraat 14; G. J. ten Brinke, met gezin, van Utrecht naar Kampweg 54; J. Dijst, met vrouw, van Hilversum naar Ko- mnginnelaan 94; A. Haster, met gez., van Amsterdam naar Schrikslaan 9; Wed. H. H. Halbertsma-van Siwol van Ommen naar Eigendomweg 98; M. Fransen, inw., van Amsterdam naar Kerkpad Z.Z. 55; D. Kerkhof, met gezin, van Utrecht naar Nieuwesweg 29a; J. M. Vegten, inw., van Zeist naar Postweg, 40; M. A. Vink van HaaiLmeer naar KlaarwaterwegA. C. van Commenee, inw., id.; H. Stuut, met gez., van Oude Pekela naar Torenstraat 4; I. Siderius van Menaldumadeel naar Veldweg 1; Wed. J. 't Hart-Keyzer, met d. van A'dam naar Heideweg 52; A. H. Trar- bach van Eibergen (Gld.) naar Vosseveld- laan 21b; B. J. F. Th. Schattenberg van Sittard naar Kerkpad N.Z. 35a; W. G. v. Ooyen, inw., van Utrecht naar Den Bliek laan 67; J. Groeneweg, met gez., van Haarl.meer naar L. Brinkweg 62a; A. H. J. Woortman van Amsterdam n. Stadh.- laan 54; F. G. Gortworst, inw., id. Vertrek van 27 April-4 Mei 1938. W. E. Groenestein van Beetzlaan 3 n. H'sum, Joh. Geradtsweg 107; D. Tiemeijer met gezin, van Postweg 109 naar Vaar- dinger-Ambacht, Julianalaan 86; B. Alke- ma met gez., van Driehoeksweg 4 n. Apel doorn, A. Paulownalaan 2; H. A. v. Doorn van Eigendomweg 52 n. Naarden, Bach- laan 1; D. S. Ketting van Mendelssohnlaan 1 naar Apeldoorn, Hoogakkerlaan 41; A. toch niet eens zoo'n mooi Kerstcadeau?" „Ik ben niet de oudste zoon met een twintigduizend pond p. jaar, zie je! Maar, in 's hemelsnaam, ga nu, kind! Dan ben ik in vijf minuten beneden." Het gezelschapje amuseerde zich zoo best, dat het nog niet eens ongeduldig was geworden, toen de gastvrouw, op z'n minst een kwartier te laat, het salon betrad. Er waren ongeveer dertig gasten; de meesten waren jongelui, met hier en daar een mama er tusschen, om haar dochters te chaperonneeren. De meisjes Llewellyn hadden ieder een prachtig parelsnoer van „oma" cadeau ge kregen, en in haar wit-satijnen toiletjes en met geen andere versiering dan dien paar- len halsketting, zagen zij er allerliefst uit. Mary Williams had eenwit satijnen toiletje gekregen van mrs. Tweedie en zij was een indrukwekkende verschijning, lang en slank als zij was, en met haar bij na vorstelijke houding. Fred Huish was juist op het punt zijn arm te bieden aan Evelyn, toen lady Bob by hem aan een jongedame voorstelde, die zij blijkbaar tot zijn tafelgenoote had be stemd. Daarna kondigde zij aan, met haar hoo ge, opgewekte stem, waarvoor het heele gezelschap even zweeg: „Modbury, jij zult heL genoegen hebben lady Bevis aan tafel te geleiden, maar overigens laat ik de gasten vrij in hun keu ze. Ik hoop, dames en heeren, dat die schikking" naar uw zin is. Eerlijk gezegd, moet ik er wel toe overgaan, omdat ik ver- W. Dijkstra, id.; C. Ritman van Soester- bergschestraat 125 naar Epe, huize „de Ark"; C. J. Pruis van Hartmanlaan 51 naar Eindhoven, Huygenslaan 4; H. Schut te van Amersf.straat 20 n. Odoom Val- thermond, Zuiderdiep 20; P. Degeling van Amersf.straat 20 naar Venhuizen (N.H), Weyver V 148; R. Bouwman van Amersf. straat 20 naai- Utrecht, Amsterd.stiaat- weg 311; Wed. B. V. H. M. Vijnckier-Ver- faille van Schoutenk.weg 41 naar Knocke (België); J. Th. Jaeger, met vrouw, van Kon.laan 67 naar Amersfoort, Aldegon- destr. 66; Wed. R. J. Wessels Boer-Faber van Julianalaan 1 naar Arnhem, Bakel- bergscheweg 27; N. Zaalberg van Zeist van Dorresteinweg 12 naar Amsterdam, van Eeghenstraat 59; C. J. H. Logt van Verl. Postweg 7 naar Zeist, v. Reenenweg 137; K. Bijdemast met vr., van W. Pyr montlaan 5 naar Zeist, Lorenitzlaan 67; A. van Doip, id.; J. Bontekoe-Moman, met k. van Schoolweg 18 naar Apeldoorn, De- venterstraat 32; Wed. H. J. Kramer-Ver broek van Postweg 111 naar Amsterdam, Fred. Hendrikplantsoen 104 2; w. D. Bos van Kerkstraat 5 naar H'sum, Torenlaan 30; B. Weeimann van Nassaulaan 12 n. Hilversum, Insulindelaan 7; E. P. Bakker van Lindenjlaan 4d naar Ouder Amstel, Rijksstraatweg; G. H. van Lemel, van Beckeringhstraat 29 n. Ouder Amstel, Rijksstraatweg; J. M. v. d. Helder, van Amefsf.straat 18 naar Noorden (N.H.) B 121; J. Slof, met vrouw, van Schrikslaan 64 naar A'dam, S. Weimarlaan 16 2; C. Chr. v. d. Veur-Klay, met z., van Regen- tesselaan 2 naar H'sum, Boomberglaan 30; G. J. W. Brand, met vr., van Kerkpad N.Z. 39c naar Den Haag, Fuchsiastraat 152; C. Dijk, met vr., van Keikpad Z.Z. 33 naar Den Haag, le v. d. Boschstraat 72; J. Heesterman, met gez., van Krommeweg 15 n. Gouda, Const. Huygensstr. 5; J. H. Slot van Middelwijkstraat 32 naar Naar den, O.- Blaricummeiw. 22; E. Harm, J. M. Coeland v. Vredehofstr. 35 n. Den Haag, Franklinstraat 116; M. M. Duscha van Vredehofstiaat 35 n. Gelsenkirchen (Dld.); M. Leisterer van Vredehofstraat 35 naar Weinsberg (Dld.);. A. T. v. d. Veen van Oranjelaan 2a naar Den Haag, Huis ten Bosch; A. M. Duckers van Kerkstraat 18 naar A'foort, Zandbergen; J. F. Graadt van Roggen m.gez., van Regentessel. 9 n. Baarn, Nic. Beetslaan 34; W. P. Th. Haar- mans met gez. van Amersf.straat 58 n. Gilze-Rijen, N. B. P. Ommenstr. 297 F. Verhuizingen binnen de gemeente van 27 April-4 Mei 1938. J. H. Knoop, met gez., van Kon.laan 133 naar Amersf.straat 126; A. v. Ek van Verl. Postweg 17 naar 51; F. N. M. Pel- tenburg van Schrikslaan 40 naar Nieu- weweg 29c; W. Pure veen van L. Brinkweg 13 naar 44; M. S. Kreft van Verl. School weg 61 naar Banningstraat 53; G. G. Kok van Veenzoom 5 naar 3; G. Haage, met gez., van Veldweg 1 naar Molenweg 10; G. van Egdom, met gez., van Vinkenweg 17 naar Beetzlaan 47b; E. v. Stuyvenberg van v. Weedestraat 10 naar Kerkpad N.Z. 28; B. Praag, met gez., van Smitsweg 47 naar 45; A. P. J. de Groot, met gez., van Heuvelweg 40 naar Sophialaan 29; J. Ver woerd van Braamweg 88 naar Ericaweg 2; H. C. A. de Ruiter van Heuvelweg 24 naar De Bilt, Kerklaan 25; Wed. A. M. Ke'mp-Tukker van Kerkpad Z.Z. 28 naar L. Brinkweg 64a; A. H. Masselman, met gezin, van Nieuweweg 66 n. Schouten kampweg 6; M. de Bruin, met gezin, van Eigendomweg 73 naar Lt. Koppenlaan 11; H. J. v. Schalkwijk- van Stadh.laan 35 n. Kon.laan 47; C. Bogerd, met gez., van Molenstraat W.Z. 61 naar Kon.laan 118; J. Kaldeway van Rembrandtlaan 12 naar Veldweg 1. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie J{cj EENHEID DOOR DEMOCRATIE. M. d. R., In Uw laatste bladen kwamen twee in gezonden stukken voor. Het eene is ge- teekend door „Een waar democraat". Het andere: door den Secretaris van Eenheid door Democratie, Afdeeling Soest-Soest- drjk. Op het stukje van den waren demo craat is, democratisch gezien, geen aan merking te maken. Immers wat hij wenscht is de alpha en de oméga der de mocratie. Regeering des Volks. Ieder het recht om het zijne te zeggen. Veel rechten bij een minimum van plichten. De secre taris van E.d.D. is het echter met den waren democraat heelemaal niet eens. Hoe kan het bij democraten ook anders? WEtt „de ware democraat wil" is geen de mocratie. E.d.D. zal, neen tracht een orga- geten heb, een lijst te maken. Een hartelijk gelach toonde, dat de gas ten wel degelijk ingenomen waren met die schikking. Mary en Evelyn werden ieder door een officier aan tafel geleid, terwijl Helena tot cavalier kreeg een kleinen, blonden man, die niets deed dan spreken over een sta king in het kleermakersbedrijf, tot hij hoorde, dat Mary uit St. Petersburg kwam. Toen ging hij spreken van Russi sche sport, om tenslotte terug te keeren tot de staking. Lady Bobby bleef even bg Helena staan praten, toen zij na het diner, de gasten rondging. „Jjj, kindje, mag wel eens passen op Holwell, want h\j is zoo vreeselijk onprac- tisch in al wat hij doet en zegt!" „Hoe heb ik 't nu met je!En je hebt aan tafel aan één stuk met hem zit ten praten! Hij is de oudste broer van Bob by en hij heeft nu eenmaal vreeselijk met de armen te doen. We zijn altijd bang, dat hij zelf nog eens in het een of andere slop- je of steegje kruipt! Zijn eenige redding bestaat daarin, dat hij gelukkig ook dol is op de jacht. Spreek jij nu maar druk over wolven en beren en al dat Russische wild. Want we willen hem den volgenden winter meenemen naar Rusland en als hjj eenmaal onder Bobby's hoede is, dan is hij veilig!" Een uur later was het bal in vollen gang en Modbury was de ziel van alles; dien heelen avond had hij zich opgeofferd, om met muurbloemen te dansen en eerst te- nisatorischen vorm te geven aan de be hoefte aan Nationale saamhoorigheid. E.d.D schijnt er nu pas achter te komen, dat die behoefte bestaat en altijd bestaan heeft, maar door de democratie miskend werd. In de honderdVijftig jaar, dat de de mocratie de kans had organisatorischen voim te geven aan veel waaraan de volken behoefte hadden, heeft ze echter niet an ders gedaan, dan de volken désorganisee- ren. Zij bouwde scheidingsmuren in ieder volk. Zij stichtte verdeeldheid, waar een heid moest zijn. Zij zaaide haat waar liefde heerschen moest. Zij stichtte de partijen die een volk verdeelen. Zij ontbond wat ge bonden moest zijn. Maar nu na langen tijd de kans gehad hebbend het goede te wer ken komt. „Eenheid door Democratie" om: „vorm te geven aan de behoefte aan Nationale saamboorigheid, zooals die zich juist nu in dezen t\jd openbaart". Brrr het lijkt wel uit de een of andere brochure van de Nationaal Socialisten overgeschre ven. „Buitenlandsch extremistische stroo mingen bedreigen nu ons volk", maar dat hebben ze altijd gedaan en dat zullen ze altijd blijven doen. en altijd weer heeft er dan iemand de leiding genomen om die stroomingen te keeren of ze in de voor ons volk juiste banen te leiden. Een Leider. Zoo hebben o.a. extremistische stroomin gen, als lib. en marxisme, ons volk beroerd, gedeeltelijk er vasten voet gekregen, om dat zij ook wel iets meevoerden wat voor- ons volk waarde had. Wat bedoelt nu de secretaris van E.d.D. met buitenlandsche stroomingen? Toch niet de bovengenoem de? Want de sprekers van E.d.D. als Vor- rink, Banning, Lidth de Jeude, enz. zijn immers juist de predikers van het marxis me en het liberalisme. Zijn die buitenland sche stroomingen dan misschien Natio naal-Socialisme en Fascisme en denkt E.d.D. deze te keeren metredevoe ringen? Als het kan liefst drie redevoe ringen per avond. Ik meen zoo, gezien den inhoud der redevoeringen en van liet blaadje van E.d.D., dat de secretaris als hij over stroomingen schrijft, werkelijk het Nationaal-Socialisme bedoelt. Denkt de democratie, nadat ze de jaren door, verdeeldheid, haat, ontbinding gezaaid heeft nu heusch dat de oogst nog wel mee zal vallen en dat deze zal zijn „Nationale saamhoorigheid." Ik ben er diep van over tuigd, dat er onder de zaaiers waren, die meenden een goeden oogst te zullen ver krijgen, maar zij hadden het zaad en den bodem niet voldoende gekeurd in hun haast om te zaaien. Nu wil men den bo dem gaan toebereiden, nadat uit het ge zaaide: de ellende, de ontevredenheid, de afgunst, de haat welig zijn opgeschoten. De oogst der democratie is: Een verdeeld volk. Een verarmde boerenstand. Een kwijnende middenstand en honderdduizen den werkloozen. Een leger van ellende, waarvan een. democratisch Minister zegde, dat een groot gedeelte van dat leger wel nimmer meer tot arbeid geroepen zal wor den. Zoo is het niet alleen hier. Zoo is het in alle landen, waar de democratie haar zaad zaaide. Nu komt ook hier het Natio naal-Socialisme, onherroepelijk, niet te weren, zelfs niet door „Eenheid door De mocratie". Het is geen buitenlandsch ex tremistische strooming, want het leeft in ieder volk, in ieder menschenkind, meest nog onbewust: De wil zich als volk te handhaven en sociale gerechtigheid te be trachten, hieimede zoekend te gehoorza men aan den wil van den Schepper, die de volken schiep en van Hem die zeide: „Heb Uw naasten lief." Nationalisme en Socialisme. Twee woorden, welke dien wil ^.uitdrukken. Ik wil niet misverstaan wor den. Ik zeg niet: gehoorzamen, maar ik zeg: zoekend te gehoorzamen. Aan alle menschenwerk kleeft nu eenmaal het ge brek der mennchelijke onvolmaaktheid. Dus ook aan het Nationaal-Socialisme. Maar tot slot nog iets: De secretaris van E.d.D. beweert, dat tusschen de Neder- landsche Beweging van Eenheid door De mocratie (wat een langen naam, in het buitenland noemt men zooiets kortaf: Volksfront) en de politieke partijen geen enkel verband bestaat. Hoe rijmt zich dat met het feit, dat de vooraanstaanden, de toonaangevers dier partijen, tevens de sprekers zijn voor E.d.D. Trekken zij, als zij voor E.d.D. spreken hun partij-politie ke jasje uit en hun E.d.D. jasje aan of keeren ze het om? Zich zelf en hun jasje, binnenste buiten en straks weer buitenste binnen. Kameléonachtig zou ik zoo zeggen. Of is dat nu juist de eenheid W. GESLAAGD. Te Utrecht slaagde voor het eindexa men van den Opleidingscursus voor tuin- bouwvak-onderwijzers, onze plaatsgenoot G. F. G. Smit, tot het geven van onderwijs aan tuinbouwcursussen in de teelt van siergewassen (richting aanleg en onder houd van tuinen). gen middernacht had hij kans gezien tot een dans met Mary Williams, toen zijn zuster hem op den arm tikte met de waar schuwing: „Het spijt mij vreeselijk, beste jongen, dat ik je zoo storen moet; maar daar heeft juist Lucky Fairlie zich vertoond en je moet eens met haar spreken. Zooals ge woonlijk heeft ze een gevolg van een stuk of zes vrienden." Lucky Fairlie was the Honourable Lu- cretia, echtgenoote van Fairlie Heriot, een neef van lord Modbuiy. Ze stond niet bi zonder in de gunst van lady Bobby, want haar gedrag was niet onberispelijk. De Fairlie Heriots hadden op eenigen afstand van The Towers een jachbbox ge huurd, dus had men ze moeilijk kunnen passeeren met een uitnoodiging. En daar was ze nu, prachtig in het rood gekleed, gekapt op in 't oogloopende wijze, en geblanket. Kortom, heel haar verschij ning was van dien aard, dat ze over het geheel bjj dit gezelschap niet in den smaak kon vallen. Zoodra Lucky lady Bobby in het oog kreeg, zei ze: „Ha, daar ben je dan toch eindelek! Ik heb al overal naar je uitgekeken, maar ik zag je niet. Laat ik de heeren van „mijn gevolg" eens aan je mogen voorstellen: lord Modbury, lady Bobby Rathbone mr. Innes, sir Jimmy Ferrar, en zoo ra telde zij een zestal namen af, die Modbury niet de moeite waard achtte, in het ge heugen te prenten, tot zij besloot1 met: „graaf de Jacqueminot."

De Soester | 1938 | | pagina 6