W; s BERICHT. I S Colbertcostuums Garage STAM Regenjassen Burg. Grothestr. 56 - Telef. 2006 - Soest DE VERKAVELING VAN VREDEHOF. Sportcostuums GEMEUBILEERDE LANDHUIZEN Woningbur. Eemland en Gooi ,,'t HANDELSHUIS" ,,'t HANDELSHUIS" Plaatselijk Nieuws Accountantskantoor W. M. DE VRIES ,,'t HANDELSHUIS" KEBK5TQAA1 3 De Eerste Soester Begrafenis Onderneming GEREORGANISEERD EN GEMODERNISEERD, 9 1(5 9 JE 9 JE 9 JE 9 JE 9 JE 9 JE 9 IJ ONTVANGEN GEREGELD AAN- VRAGEN VOOR OF GEDEELTEN DAAR VAN. Laat daarom hetgeen U dis ponibel heeft, gratis in onze registers inschrijven. V. WEEDESTR. 12, SOESTDIJK TEL. 2003 (Vervolg van pag. 1). biedt de toekomst nog ruime perspectieven en wordt het natuurschoon voldoende ge spaard. 'Doch dit is toekomst-anuziek, bjj het heden echter past de spreuk, onzer Belgi sche collega's, welke luidt: „een architect is een insect, dat lfjnen trekt en uit nyd en broodgebrek, verr..." Schoonheidscommissie van Soest, han delt zachtkens aan met deze jongelingen! Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, G. DE WAL, Architect te Soest. VERBRANDEN VAN VUIL EN AFVAL. Manheer de Redacteur, Mag ik van Uw veelgelezen blad gebruik maken, om betrokken personen er op at tent te maken, dat in sommige wijken van Soest, o.a. Julianaplein, Emmalaan, Ju- lianalaan, de bewoners dikwijls last heb ben van het verbranden van hout en van tuin-rommel in aangrenzende tuinen. Is de politie er zich van bewust, dat dit geweldig hinderlijk kan zijn voor de om wonenden, vooral als dit eenige uren duurt ja zelfs drie dagen duurt, zooals kort geleden het geval was. Maar, wat nog veel erger is, dat 't voor al met een stevigen wind, zoo gevaarlijk is voor de vele rieten daken, die zich daar bevinden ?i Den lOen Mei was het Julianaplein ge durende iy2 uur één rookwolk, terwijl er in de aangrenzende tuinen gloeiende sin tels rond dwarrelden. Er bestaat een verbod om dat te doen en anderen overlast te veroorzaken, doch men kan hiertoe ook een speciale vergun ning vragen. Maar nu zou ik, en meerde ren met mij, deze vragen willen stellen: le. Hoe lang strekt zoo'n vergunning? 2e. Krijgt men werkelijk van Over heidswege toestemming om de omwonen den last te veroorzaken, zieken hinderlijk te zijn en eventueel ibrand te veroorzaken in een rieten dak? Zooals ik reeds opmerkte, den lOden Mei duurde dit 1 x/2 uur, doch een tijdje geleden had men hier 3 dagen die plaag. Overigens meen ik te mogen opmerken, dat 't in die buurt ook wel gebeurt zonder vergunning; maar als men b.v. op No. 29 de toestemming heeft, en 't begint op No. 22 of No. 26 te rooken, allicht dat de dienstdoende Politieman dan in den waan komt, dat die rook met verlof van No. 24 afkomstig is. U dankend voor de verleeende plaats ruimte, R. M. E. Onderschrift: Inderdaad is bovenstaande klacht zeer juist en het zoo veelvuldig opbranden van allerlei tuinafval is in dezen zoo drogen tijd naast hoogst onaangenaam voor de buurt bewoners, ook nog zeer gevaarlijk. Daar enboven is dat opbranden in het geheel niet noodig, waht iedereen kan zijn afval medegeven aan den ophaaldienst van asch en vuilnis in deze gemeente en groote hoe veelheden naar de bewaarplaats daarvan aan den Lange Brinkweg laten wegbren gen. Wellicht kan dit ingezonden stuk er toe leiden, dat in de toekomst dergelijke ver gunningen niet dan in sporadische uitzon deringsgevallen zullen worden afgegeven. Red. VOLKSBEVRIJDING ALLEEN MOGELIJK DOOR GRONDBE VRIJDIN G. Een dezer dagen werd ons op de open bare vergadering van Eenheid door De mocratie in rhetorische en soms bewogen bewoordingen door twee goed-willende sprekers geschilderd, hoe mooi en goed de democratische staatsinrichting c.a. wel eens zou kunnen z\jn, en steeds behoorde te z(jn. Hélaas werd er niet bij vermeld, wat i.c. wel noodig was, dat men het al leen had over „vogels in de lucht." Hetzelfde geldt al de vurige pleidooien over ontwapening, humaniteit, godsdienst, drank- enz. -bestrijding, loonsverhooging, welvaartsbevordering, werkverschaffing, kunstveredeling, dierenbescherming, eniz., enz., enz., door en in een niet bjj te houden aantal vereenigingen, vergaderingen, ge- drukten, demonstraties en jaren. Men weet daar Wel, dat het moois er niet is, maar begrijpt blijkbaar niet, dat het er ook nooit komen kan en zal door deze vereeni gingen en acties. Hoewel men dit, ook zon der eenig nadenken, uit de feiten zelf reeds, weten kan en moet. Immers elke eerlijke balans over de laatste 30 40 jaar van welke dezer vereenigingen, bonden enz. ook, betreffende de verkregéh resul taten van blijvende waarde voor het geheel der dingen, toont hoogstens, hier en daar, ziekte-verplaatsing, doch steeds onder doorgaanden achteruitgang in het geheel door toenemende verwording, verleuge- ning, ongodsdienstigheid, armoede, barba risme en oorlogsdreiging. Vanzelfsprekend blijft ieder te waardeeren, die zijn best doet, maar dit ontheft niet van den plicht, de oorzaak der averechtsche uitkomsten van zoo ontzettend veel werk, geld en tijd op te sporen. En het sterkst en opvallendst is deze te ruggang nu juist ln de democratie, in het beetje dan, dat wf) daarvan voor 30 40 jaar bezaten. Dit hier uitvoerig te schetsen is onmo gelijk en zeker onnoodig. Ieder oudere le zer weet, hoe toen de omgang met alle richtingen veel oprechter en vrijer was, evenals het partijwezen, het hoor en we derhoor, ook in de pers, het stemmen mo gen op personen uit eigen omgeving inpl. van het stemmen moeten op lijsten, welke nu reeds bijna twintig jaar vrijwel steeds dezelfde, blijkbaar onovertrefbaar bekwa me partijen en personen in de leidende posi ties deden blijven, en hoe dat alles door politiek-sectarisme, d.w.z. afzondering, af richting, discipline en terreur, in het on gunstigste tegendeel is veranderd. Indien „Vadertje" Stalin de sprekers dien avond mede had aangehoord, zou hjj geestdriftig hebben kunnen applaudisee- ren, en bij den mooien programmazin over ,de in de Grondwet verankerde volksvrij heden" den voorlezer zeker omhelsd heb ben, onder de bemerking, dat die veran kering van vrijheden in zijn nieuwe Grond wet nog veel ruimer en vaster is! En al leen een renegaat-Bolsjewiek, als b.v. de heer A. Rudolf en dg., die zooveel jaren van die grondwettelijke volksvrijheden .genoten" hebben, zou zoo hatelijk kun nen zijn om deze „democratische verbroe dering", waarbij ook alle overige wetge vers, dictators of niet, zich kunnen aan sluiten, te verstoren door de ongepaste aanvullende mededeeling, dat er feitelijk en practisch geen candi- daten gesteld kunnen worden dan door de nu vigeerende partij (partij-en, nog voor Nederland e.a.), dat „de partij" (-en") niet is de leden massa, maar slechts het (de) bestuur (-en), dat (die) „de pers, de radio, de uit geverij, de geheele „publieke meening" dermate in de hand hebben, dat deze mas- ('s) geen ongecensureerden regel ie le zen of te hooren krijgt(-en)." Zeer zeker is ook thans in Nederland, het oudste en mooiste cultuurland, nog meer wezen in dien democratie-schijn dan vrij- 11.90 - 13.90 - 16.50 27.50 - 32.50 ,,'t HANDELSHUIS Soesterbergschestraat 51 Telefoon 2400 wel overal elders. Bladen, als dat, waarin ik hier schrijf, die als „ingezonden" iets diepers toelaten dan praatjes over te late of te warme treinen etc. men zie ook onze groote dagbladen daartoe behoo- ren echter ook hier reeds steeds meer tot de laatste, en, m.i. niet hoog genoeg daar om reeds te waardeeren, verdedigers der ware democratie. Een ware democratie, die relatief er al lang en echter was, vóór de Patriotten onder Franschen in vloed en eindelijk met Fransch legerge- weld (dit onder veel meer ter overdenking door den eersten spreker bij zijn aanklacht en citaten dienaangaande betreffênde Duitschland en N.S.B.) ook formeel en in de Staatsinrichting de democratie invoer den. En wanneer men nu bfj Oss en dg. w\jst op „het kostbaar bezit van een vrije pers", moet men eens bedenken, hoe het gros der politici bij dit geval tegenover die paar onthullende bladen zich uitlieten, hoe ge ring dit „vrije pers"-deel was, hoeveel ge ringer het bovendien nog zou zijn, indien er geen werkeljjk buitengesloten opposi tiepers der N.S.B, thans, als vroeger „Recht voor allen" of zoo iets bestond, en welk een klein deel hoogstwaarschijnlijk ook dan nog aan het licht komt van de thans al-overwoekerende publieke corrup tie, waarvan thans vrijwel geen der ruim 1100 gemeenten meer geheel vrij schijnt te zijn! N.S.B.-isme is dus niet anders dan de logische, homogene, en, zonder economi sche wezensvemieuwing, onafwendbare eindvoltooiïng van het nu vigeerende E.d.D.-isme, wat den vorm betreft, en zoo mogelijk nog meer wat den inhoud en strekking van het nu vigeerend partijwe zen aangaat. Ondanks alle hemelhoog verheven ver schillen in „principes" komt de praktijk dezer partij de eenige reden van haar bestaan tezamen uitsluitend neer op Staatssocialisme. Onverschillig welke mo tieven, bewoordingen, grenzen of tempi zij daarbij bezigen, van de „principieel" fel ste tegenstanders van Staatssocialisme, de Liberalen, die er in 1908 niettemin het eerst mee begonnen, af tot alle Vrijz., Kath. of Chr. „democraten" toe, weten en doen zy niet anders tegen den niettemin steeds door toegenomen massale ellende dan Staats-steun, -bedeeling, -ordening en-belasting. Bij 3% milliard volks inkomen bedraagt het totaal der publie ke uitgaven ruim 2 milliard, waarvan 825 millioen slechts door belastingen gedekt, in overgroote mate ontnomen aan de min vermogenden en alle bedrijfs-, zelden aan het doode monopolie-kapitaal. Er is vrij wel geen handeling van werken, wonen, leven te noemen, waarbij men niet onder Staatsbureaucratie staat. En de C.P. zal zich moeten haasten, wil er buiten het grond- en overig monopolie-kapitaal!!!! nog iets te „onteigenen" voor haar over blijven, de N.S.B. zal de nu bestaande wan-„ordening" alleen slechts hebben te uniformeeren en te vereenvoudigen. Wanneer de sprekers op den E.d.D. Voor Uwe belastingvrije D.K.W.-Motor SOESTDIJK D.K.W.-specialist met fabrieksdiploma Ook op zeer gemakkelijke bet.cond. avond dus zelf gelooven in de hooge prin cipes, door hen verkondigd, en Ik geloot dat, moeten zij zich minstens zoo fel kee- ren tegen de onsamenhangende 95 Staatssocialisme met zijn essentieel daar toe benoodigd en daaraan verbonden poli tiek sectarisme, dat nu zegeviert, als te gen de 100 logische eindvoltooiïng in beiderlei opzicht daarvan, Bolsjewisme of Fascisme. Maar, en hier verschijnt „des Pudels Kern", het Staatssocialisme genoemd dan „solidarisme", „corporatisme", „al truïsme" en met nog meer mooie namen en leuzen loslaten? Wanneer men het aantal der werkloozen vermeerdert met dat der bedeelden, der geheel of grootendeels uit publieke kassen verzorgde abnormalen, debielen en gevan genen, met de nu tegen misdaad en oorlog onderhouden politie, leger en de leveran ciers daarvan, komt men waarschijnlijk wel tot 40 k 50 der bevolking! En het gros der overigen, nu door koopkracht tekort dood-geconcurreerende middenstan ders e.a. zou er dan ook direct nog bijko men, in deze thans o, zoo bloeiende „sa menleving" of „gemeenschap" of nog weer andere mooie woorden, waarin anderzijds 1100 millionnairs 2% milliard gulden veimogen bezitten. Bovendien nog al die vele tienduizenden bezoldigde poli tieke, sociale, phylantropische ambtelijke en particuliere „redders" en „beschermers" van „economisch zwakkeren", voor wie Flanel-pantalons Polo hemden Riemen Soesterb str. 51 Telefoon 2400 het Staatssocialisme het een en het al is. Neen, heusch, dat gaat niet, dat is vol strekt onmogelijk. Wat wilt ge dan, prac tisch en concreet? Iets heel eenvoudig, dus „te simplistisch" voor de 1001 „deskundi gen" van nu, en zeker daarom venworpen door de Liberalen, toen ze in 1901 Staats socialisme men geve weer een meer gewilden naam! verkozen boven eigen ware en nobele principe, hun door hun grootsten Pierson, Van Houten en Treub, sinds dien door hen „kalt gestellt" en thans door The Liberal Party in Engeland, voorgesteld, en thans samen te vatten in dezen voim: Indien morgen aan den dag de nu in plan zijnde, weinige grootbedrijven) op de Zui- derzeegronden worden ingedeeld in ge zinshoeven van gemiddeld 5 H.A., voorloo- pig voor dezelfde pacht per H.A., en ver volgens door een hooge grondwaardebe lasting, waardoor de grondprijzen direct dalen, ook op allen overigen cultuurgrond de vr(je boer zonder schulden en last en zonder gehuurde krachten aldus regel wordt, een en ander onder ontzien van al le klein en middelmatig vermogen, zal, in de steden evenzeer als op het land, steeds sneller, werken, wonen en le ven evenzeer aan ruimte en vreugde Winnen, als het nu verengt en verkommert. Vrijwel direct en geheel zal alle werkloos heid verdwijnen en geleidelijk alle overige Staatsbemoeiing en -bedeeling, terwijl de vele, nu in woorden bepleite strevingen van velerlei aard, in den aanhef genoemd, waaronder dan voor 't eerst ware demo cratie, geheel vanzelf in vervulling zullen komen. Natuurlijk is dat voor mensehen met allerlei „rtevolutionnaire", ^.nationa listische", Bellamy-aansche etc. -„bezeten heden", en nog meer voor de veelsoortige „deskundigen" veel te simpel, om waar te... miogen zijn! Te mogen, immers, waar blijven ze met het bewijs, waar vragen zjj de verklaring? Indien er in E.d.D. werke lijk iets van ware democratie, dus aller eerst vrij hoor en wederhoor op bezonnen en zakelijke wijze, leeft, welk een groot- sche zending kan deze vereeniging dan thans in deze kentering der tijden vervul len, door in elk geval te willen, te durven aanvaarden, indien haar dit bewezen wordt, dat Volks bevryding alleen mogelijk is door grondbevrijding. Met vr. dank voor de plaatsing, A. FEBERWEE, Mendelssohnlaan 8, Soestdrjk. Big-Ben 5.90 9.50 13.75 Gabardine Atlanta 14.90-16.90-18.50 Falcon jassen 19.75-22.50-24.50-27.50 Soesterbergschestraat 51 Telefoon 2400 R.K. KIESVEREENIGING. Maandagavond te 8 uur hield deze ver eeniging haar vergadering in het St. Jo- sephgebouw onder praesidium van den heer J. C. Koelink. Deze opende de verga dering met den christelyken groet en roept allen het welkom toe, in 't bijzonder Pastoor Voss. Daarop verzocht hij den se cretaris de uitgebreide notulen voor te le zen dd. 73'38, die worden goedgekeurd. In behandeling komt den beschrijvings brief der Jaarvergadering van den Kring Utrecht op 28 Mei a.s. De voorzitter stelt voor de afgevaardig den op te dragen niet te stemmen voor de 0.15 contributie, maar deze te laten op 12 Ms cent. De aftredende bestuursleden H. J. T. v. Hazendonk te Schalkwijk, Mr. J. de Bre- mer te Wijk bij Duurstede en J. C. Suring uit Utrecht werden aanbevolen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze ge sloten. GEDIPL. BELASTINGCONSULENT Villapark met 28 dubbele woningen. PARK, BOSSCHAGE'S EN FONTEINEN. Naar wij uit betrouwbare bron verne men, heeft de Gemeenteraad zich in begin sel accoord verklaard met eene verkave ling van de vroegere buitenplaats Vrede hof aan de Vredehofstraat, tegenover de buitenplaats Colenso van wijlen den heer Cankrien. Hoewel men nog niet geheel en al tot overeenstemming is gekomen, en enkele detailpunten nog nader overleg zullen eischen, meer speciaal ook ten opzichte van de juiste grootte en onderlinge af stand der daar te bouwen woningen, kan met groote waarschijnlijkheid de tot stand- koming van een groot en fraaie villapark daar worden verwacht. In de volgende raadsvergadering zal een voorstel van B. en W. worden voorge bracht om te besluiten goedkeuring te ver- leenen tot het stichten van dat villapark daar, in de onmiddellijke omgeving van het Paleis Soestdijk, met aanleg van openba re wegen, een prachtig park, schitterende bosschage's, fonteinen, wandelpaden, aar dige plekjes om te zitten, fraaie uitzich ten en meer. Tevens zal dit project een prachtig werkobject zijn, waar vele werkloozen; ge durende vele maanden werk zullen kun nen vinden, terwijl dit villapark, indien het geheel gereed is gekomen, ongetwijfeld de belangstelling zal gaan trekken, niet al leen van degenen, die daar in de buurt wo nen, doch ook van de andere gemeentena ren en zeer zeker ook van de forensen, die men verwacht, dat daar in niet onbelang rijke getale zullen komen wonen, op dat mooie puntje, zoo dicht bij de bosschen en het Paleis. Voorloopig zijn in het verkavelingsplan gedacht 28 dubbele landhuizen, ruim ge bouwde villa's, die de omgeving daar niet alleen niet bederven, doch door hun fraaie en ruime bouw niet onaanzienlijk aantrek kelijker maken, welke dubbele villa's flink wijd uit elkander zullen worden gebouwd, 11.50, 14.50, 17.50, 22.50 Soesterbergschestraat 51 Telefoon 2400 met veel niet-bebouwde gedeelten in dat villapark. Over de plannen voor „Colenso" van wij len den heer Cankrien, wordt in den laat- sten t(jd weinig meer vernomen. Mogelij kerwijze, zal echter dit plan van „Vrede hof" mede aanleiding zijn, dat men een soortgelijk plan voor „Colenso" en omge ving gaat ontwerpen, en dan wordt de ge heele omgeving daar herschapen in een fraai villapark met ruimen bouw en mooie wegen en plantsoenen. EEN OPENLUCHT THEATER AAN DE SOESTERBERGSCHESTRAAT Naar wij bij geruchte vernemen, over wegen de vereenigingen Soest-Vooruit en Soest-Zuid thans de mogelijkheid tot het stichten van een Openluchttheater in het Gemeentelijke bosch terzijde van de Soes terbergschestraat, daar waar vele jaren eerder het Openluchtspel Het Teeken des Kruises is gegeven. Gepoogd zal worden te komen tot de stichting van een min of meer permanent theater, zoo mogelijk met vaste zitplaatsen, amphitheaters gewijze, zooals ook bij de Nederlandsche Protestan tenbond te Soesterberg indertijd is ge maakt. Omtrent de wijze van aanleg en exploitatie zou men thans druk doende zijn zich nader te oriënteeren. Verdere berich ten, speciaal over de mogelijkheid tot een dergelijken aanleg te komen, zullen wij waarschijnlijk spoedig kunnen publiceeren. AANGEHOUDEN. Door de Gemeentepolitie alhier is aan gehouden G. C. W., wonende alhier, als verdacht van zich te hebben schuldig ge maakt aan valschheid in geschrifte en op lichting. Na verhoor is de aangehoudene, die de feiten volledig heeft bekend, overgebracht naar Utrecht, daar ter be schikking gesteld van den heer Officier van Justitie, en op last van dezen in voor- loopige hechtenis genomen. DE VERLICHTING VAN DE VREDEHOFSTRAAT. Gas of electriciteit Naar men ons mededeelt, zal de proef- verlichting met de nieuwe gaslantaarns op de Vredehof straat binnen kort worden uit gebreid. De bedoeling is, dat het Gemeen telijk Gasbedrijf de zijde van den weg aan den kant van den Noorderweg gaat ver lichten met dezelfde straatlantaarns, waar van daar nu drie als proef zijn geplaatst. Deze lantaarns zijn van een geheel nieuw systeem, met groote horizontale lichtuit- straling, zonder verblinding, terwijl zij 6 hangkousjes dragen, die tezamen slechts een 200 Liter per uur verbruiken. Waai de gemeente voor dat gas van haar eigen bedrijf slechts de kostprijs betaalt, die on geveer met alles en alles mede 4 cent be draagt per Ma, komt dat neer op onge- 2.756'. veer cent per lantaarn per uur, hetgeen niet hoog is te noemen. De P.U.E.M. zal eveneens in staat wor den gesteld, te toonen wat zij en dus de nieuweiwetsche electiiciteitsvoorziening vermag en zal aan de andere zijde van de Vredehofstraat ultra nieuwe electrische lantaarns plaatsen, ter vergelijking. Deze vergelijking zal dan mede van belang zijn bij de vraag over de meest wenschelijke soort van straatverlichting voor Soest in de toekomst. Voor een goede vergelijking zullen de eene week de gaslantaarns, de andere week de electrische lantaarns branden. Daarbij moet bedacht worden, dat deze verlichting minder is dan de werkelijke, daar dan lan taarns om en om aan beide zijden van den weg zullen komen, wat natuurlijk een be tere lichtverdeeling geeft. s TUINMEUBELEN VERNIELD. De Amersfoortsche inwoner N. heeft "angifte gedaan, dat de Arnhemmer S. twee stel wit gelakte tuinmeubelen heeft be schadigd en vernield door daarover 2 bus sen carbolineum uit te gieten. De politie doet onderzoek naar dit vreemdsoortig op treden. OPTREDEN TEGEN VENTERS. Wederom is door de politie proces ver baal opgemaakt tegen verschllende ven ters, die zonder de vereischte vergunning hier ventten. Langzamerhand wordt dit venteuvel hier grondig uitgeroeid. DE VREDEHOFSTRAAT. Naar men ons mededeelt, ligt het in de bedoeling, dat aan de zijde, tegenoverge steld aan die van Nieuw Marien burgh op de Vredehofstraat tijdelijk een noodbestra- ting zal worden aangelegd, teneinde het verkeer op den Rijksweg zooveel mogelijk zonder stagnatie door te laten gaan. Thans zijn daar nog al veelvuldig ernstige ver- keersstagnaties. betrouwbar j. Th. VOSKUILEN V. WEEDESTR, 8 Tel. 2458 Onze collectie Armbandhorloges is onovertroffen Alle uurwerken onder garantie. Nieuwste modellen H0RL0GEBANDEN en RIEMEN. WAAR GAAN WIJ HEEN? VRIJDAG 20 MEI 1938 naar de openbare vergadering over het Reorganisatie- Ontwerp ider Ned. Herv. Kerk, waar spreekt de HoogEenw. heer Prof. dr. J. Severyn van Utrecht, in de Chr. U.L.O.- school aan de Prins Bernhardlaan, te 7.30 uur. ONS FEUILLETON. Wegens plaatsgebrek kunnen wij het feuilleton ditmaal niet opnemen. DIR. D. HOOLWERF, HEUVELWEG 18, SO^.ST, deelt hierbij mede, dat zij haar bedrijf geheel heeft waardoor de begrafenissen in den vervolge per AUTO zullen geschieden. Op verzoek kan echter ook van paarden worden gebruik gemaakt. Eerste klasse be diening tegen de scherpst concurreerende prijzen. L

De Soester | 1938 | | pagina 2