2e BLAD HANDWEVERIJ van Edmond de Cneud. Gratis op reis! «UITSLAG PHILIPS PRIJS PUZZLE I EERSTE HULPHOEKJE De Vredehofstraat wordt schitterend verlicht. Een moderne uiting in een nieuwe techniek, Verrassende uitslag van Philips' Puzzle- Prijsvraag. j FUGERS' RADIO, Kerkstr. 3, Tel. 2786J De verjaardag van Z.K.H. Prins Bsrnhard Bedrijven te Soest. Op huize Middelwijk. Eerste en Tweede Prijs te Soest. Volledige lijst van prijswinnaars ter inzage bij EERSTE SOESTER BEGRAFENIS-ONDERNEMING behorende bU „D E 3 0 EST BR» van 'ZATERDAG 25 JU-M 1J38, No. o~. Gratis op reis! Hoe bestaat het! En toch is het zoo! Luister even, ik zal het U verklaren. De Middenstands Vereenigingen geven bons uit, bjj aankoop van elke 25 cent bij Uw winkelier, ontvangt U zoo'n bon. Als 300 van die bons verzamelt heeft, gaat U gratis op reis Heusch waar? Zeker, zoo is het! Maar alleen voor kinderen? Neen, ook volwassenen gaan mee! En waar gaat de reis dan heen? Wat dacht U?Naar „Artis" in Amsterdam! En dat kost allemaal niets Neen, niets! Alleen moet U de moeite doen om toe te zien, dat ge van Uw winkelier de bons ontvangt! Natuurlijk, dat begrijp ik. TJ doet dus zeker mee! Een prettige dag geheel en al gratis. Een pracht idee!! MUZIEKCONCOURS TE VELP. SOESTER HARMONIE Op 7 Augustus a.s. zal de Soester Har monie „P.V.O." deelnemen aan het Groot Nationaal Muzietkconcours, te Velp-Roo- sendaal. Zij komt uit in de Eere-afd. Har monie. SOESTER SCHAAKCLUB. De eerste tz-ainingsavond zal plaats vin den a.s. Dinsdagavond; in het geheel zul len tien zulke avonden worden gegeven; deze zullen worden geleid door den beken den. schaakmeester Hans Kmoch. De be doeling is, dat Hans Kmoch ongeveer 2 y2 uur in ons midden zal vertoeven. De eerste avond is zoo ingedeeld, dat Kmoch zal beginnen met een half uur theo rie over de opening. Daarna zullen on der zijn leiding oefenpartijen worden ge speeld, waarbij de aanwezigen naar sterkte in kleine groepen worden verdeeld. Hier door kunnen spelers van alle sterkten van deze lessen ten volle profiteeren. Men wordt verzocht om 8 uur aanwezig te zijn, opdat het programma van dien avond re gelmatig kan worden afgewerkt. Zooals reeds eerder werd vermeld, kun nen ook niet-leden aan deze avonden deel nemen door inroductie. Men vraagt hier over inlichtingen of komt op den club avond. Clubavond: lederen Dinsdagavond van 812 uur in hotel Carlon (zrjingang), te Soestdijk. Nu op de Vredehof straat eenige gaslan- taaz-ns voor proef zijn geplaatst, zal daat een uitvoerige proef worden genomen met de beide verlichtings-mogelijkheden, de electriciteit en het gas. De P.U.E.M. gaat thans langs de eene zijde, de kant van de Regentesselaan, nieuwe groote, niet minder dan 6 Meter hooge, lichtmasten plaatsen, in totaal 13 stuks. Er is aangenomen, dat dit aantal op de Vredehof straat benoodigd is, doch dan worden ze natuurlijk aan beide zijden van de straat geplaatst, om en om. Nu, bij de proefverlichting, komen echter alle 13 lichtmasten aan één zijde. Bovenaan zullen de nieuwste reflectoren voor straat verlichting worden geplaatst, die het nieu we wegdek in een zee van licht zullen zet ten met hun lampen van 200 Watt. Aan de andere zijde van den weg zal het Gemeentelijk Gasbedrijf de nieuwe gaslan taarns plaatsen. Er staan daar nu al drie, terwijl er nog 7 zullen worden bijgeplaatst, in totaal dus 10. Deze lantaarns zijn onge veer 3.50 Meter hoog, en bevatten elk 5 hangkousjes, die elk een lichtsterkte hebben van 50 Heffner normaal kaars, in totaal dus 250 kaars; de bedoeling daar van is in de eerste plaats de rijwiel- en voetpaden behoorlijk te verlichten, daar men zich op het standpunt stelt, dat de eigenlijke autoweg geen behoefte heeft aan een zee van licht, wijl de auto's toch alle hun eigen verlichting hebben. Als beide zijden van den weg geheel klaar zijn, zal een nauwkeurige en eerlijke vergelijking worden gemaakt, waarbij bei de verlichtingmethoden met elkander ge heel eerlijk kunnen concurreeren. Met be hulp van nauwkeurige lichtmeters zal de lichtsterkte op elk punt van het wegdek worden opgemeten in Lux. Verwacht mag worden, dat binnen een veertien dagen het tweede wegdek voor het snelverkeer zoo ver gereed zal zijn, dat dit verkeer weder van heide zijden onge hinderd kan passeeren. Alsdan zullen ook de beide verlichtingen klaar zijn, zoodat de proef dan kan aanvangen. Het ligt in de bedoeling een avond de gasverlichting en den volgenden avond de electrische verlich ting te doen branden en zoo om en om, ter verkrijging van een goede vergelijking. Dat daarbij de kosten van aanleg en on derhoud ook een woordje zullen meespre ken, is reeds thans te voorzien. AANGEHOUDEN. Donderdagavond is in de omgeving van de Paltz aangehouden zekere P. D. uit Utrecht, die verdacht wordt niet nader te noemen handelingen te hebben gepleegd in de omgeving van De Paltz. Deze han delingen zouden meerdere malen hebben plaats gevonden. Na verhoor en in verze keringstelling is hij den volgenden dag overgebracht naar Utrecht en aldaar voor geleid aan den heer Officier van Justitie. «"CK Waar de handweverij van den heer Edmond de Cneud gevestigd De gemeente Soest telt slechts weinige industrieën en die enkele, die er nog zijn, staan weinig in de algemeene belangstel ling der Soester ingezetenen. Dat deze in dustrieën zich niet in de eerste plaats op afzet te Soest hebben ingesteld, zal daar aan natuurlijk wel niet geheel vreemd zijn. doch het leek ons toch wel eens zeer in- teiessant de meest vooraanstaande van die industrieën eens even te halen uit de sfeer van een kalme onopvallende werkzaam heid naar het licht der openbare belang stelling. Naar onze meening weet de doorsnee inwoner te Soest veel en veel te weinig af van de verschillende zeer interessante in dustrieën, die in onze gemeente zijn geves tigd. Eenige meerdere publieke voorlich ting lijkt ons dus ongetwijfeld van belang. Ditmaal willen wij de tocht langs de ver schillende Soester industriën aanvangen met een bespreking van het fraaie en aar dige atelier van handweefkunst van den heer Edmond de Cneudt. Deze, een zoon van den bekenden Vlaam- schen dichter Richard de Cneudt, is in Gent geboren en heeft zich reeds op jeug digen leeftijd toegelegd op het aloude handwerk der weefkunste, een kunst, die wel zeer nauw is verbonden met de tradi tie van zijn geboorteland. De oude handweefkunst. De techniek van de handweefkunst is al zeer oud, doch aan den jeugdigen heer Edmond de Cneudt komt de eer toe, daar in tot uiting te hebben gebracht nieuwere en moderne uitingen, waarbij echter nog steeds gebruik wordt gemaakt van de oude en beproefde techniek, waardoor de ver vaardigde artikelen het steeds toch boei ende en actueele van het nieuwe paren aan de verstilde rust en de bekoring van het oude. Dat men bij deze kunst een zeer ge- voeligen en delicaten kleurenzin moet heb ben, een „feeling" voor fraaie schakeerin gen, die toch in al hun verfijndheid, gezond blijven, behoeft weinig betoog. De weefsels van den heer de Cneudt hebben een geheel eigen karakteristiek, die men terstond aanvoelt; bij de beschou wing ervan denkt men niet terstond aan oud of aan modern, maar merkt men meer op het innerlijk blijde van zijn schepping, die met een opmerkelijk meesterschap in de techniek bereikt is, waarbij groote zin voor coloristische compositie het mees te opvalt. Dit zuivere en verfijnde kleur gevoel vindt men in al zijn scheppingen terug. En toch, al is dit een bijna steeds terugkeerende trek in alle handsweefsels van zgn ontwerp, toch blijkt steeds over tuigend, dat van een soort methode, een soort gewoonte, geen sprake is. Op wel zeer bijzondere wijze komt in het weefwerk van den heer de Cneudt de zeer eigen schoonheid van het handwerk boven het machinale werk tot uiting op duidelijke wijze. Dat veelal in onzen door tallooze machines zoo geperfectionneerden tijd, toch nog altijd de voorkeur wordt ge- gegeven aan handwerk, indien men eens iets buitengewoon goeds, dat aan hooge eischen moet beantwoorden, noodig heeft, stemt ongetwijfeld tot nadenken en het feit, dat een stuk handweefwerk altijd iets meer persoonlijks, iets meer individueels heeft, dan een machinaal product, zal daaraan wel niet vreemd zijn. In alle weefwerken van den heer de Cneudt wordt dus iets persoonlijks gelegd, komt tot uiting eenig eigen initiatief, het zij van den ontwerper, hetzij van de weef ster. De vestiging te Soest. Vier jaar geleden vestigde zich de heel de Cneudt te Rotterdam, vanwaar hij on geveer 1 jaar geleden naar hier vertrok. Hij nam toen zijn intrek in het fraaie huis der voormalige buitenplaats „Middelwijk" aan het Kerkpad te Soest, ter hoogte van de Middelwijkstraat. Dit oude, fraai ge bouwde huis paste eigenlijk precies in de sfeer der edele handweefkunst. Langzaam maar zeker werd het bedrijf uitgebreid, zoodat er thans een 13 tot 14 jeugdige meisjes in werkzaam zijn, die al len op aangename wijze iets nuttigs leeren en daarbij in een zeker niet ongezellige werkkring ook nog iets kunnen verdienen. Want dit valt wel direct bij een bezoek aan „Middelwijk" op, het is daar geenszins een fabriek, het is een kunstatelier, waar een kunstvak in de daarvoor benoodigde sfeer wordt uitgeoefend. Vele meisjes uit Soest e.a. plaatsen verrichten er haar inte ressant werk waaronder 'n assistente, die haar opleiding genoot aan de Amsterdam- sche Kunstnijverheidsschool. In den loop der tijden is het systeem van werken ook wel eens wat gewijzigd. Be paalde men zich voorheen meer tot zuiver eenmaligen arbeid, tot zoogenaamde uni cums, thans wordt de mogelijkheid meer dere malen geschapen tot het vervaar digen van bijv. 12 tafelkleeden en naar een en hetzelfde model. Door die werkwijze worden de aanmaakkosten natuurlijk niet onaanzienlijk geringer, waardoor de tafel kleeden weder meer onder het bereik van velen kunnen worden gebracht. Een o.a. door hemzelf fijnzinnig uitge voerd weefsel, een gobelin van werkelijk zuiver en verfijnd kleurgevoel „Boschsyn these", dat in de ruime ontvangkamer prijkt, doet zien, wat al zoo in wandta pijten met het handweven kan worden be reikt, een wandkleed, zoo mooi en van zoo'n groote bekoring, als men maar wei nig ziet. Eervolle leveringen. De heer de Cneudt heeft als regel nog al eens leveringen aan de grootere zeesche pen. Zoo heeft hij verschillende tapijten ge leverd voor het passagiersschip de Tegel berg en ook voor de Nieuw Amster dam heeft hij meerdere vloertapijten en meubelstoffen mogen leveren, wel een be wijs, hoe zeer de artikelen, die hij vervaar digt, door deskundigen op prijs worden ge steld. Eenige jaren geleden is hem zelfs de zeer eervolle opdracht geworden eenige le veringen te doen ten behoeve van het Volkenbondspaleis te Genève en ook heeft hij verschillende tapijten en kleeden voor het gebouw van den Pensioenraad gele verd. Een van de grootste voordeelen dezer handweefwerken is wel de uiterst groote soliditeit; ze zijn ijzersterk en de vloer- kleeden worden daarom dan ook 10 jaar lang ten volle gegarandeerd, doch in feite gaan ze eigenlijk levenslang mede. Onlangs nog, op de groote „Handwerk- Ausstellung" te Berlijn, waar slechts één handwever uit Holland toegelaten werd, welke eer aan den heer de Cneudt toeviel, heeft men voor die groote en belangrijke tentoonstelling nog een groot kleed aan gekocht, ten einde dat ter bezichtiging te stellen, uitgaande van het tentoonstellings- bestuur. De eerder genoemde fraaie go belin is toen ook ter opluistering naar de Berlijnsche tentoonstelling gegaan. Wat de handgeknoopte tapijten betreft, deze worden volgens ontwerp van den heel de Cneudt persoonlijk door de meisjes ge weven van dikke, zuivere wol, waarbij ieder knoopje afzonderlijk met de hand wordt vastgeknoopt. Niets kan dus los gaan en dit handwerk is van de beste kwaliteit. Toch zijn er nog onderscheiden, zijn er nog verschillende kwaliteiten, doch deze hangen uitsluitend af van het aantal knoopjes per vierkante Meter. Ook in meubelstoffen en gordijnstoffen kan met het handweven buitengewoon veel worden bereikt, waarbij het artistieke ini tiatief van de weefster een aardig woord je kan medespreken. In Mei van dit jaar is een groote ten toonstelling van alle soorten handweef werk gehouden in het Amersfoortsche Kun stenaars Gilde te Amersfoort, waarvan mede de heer de Cneudt lid is, en waar men alle soorten van weefwerk heeft kunnen bezichtigen; het drukke bezoek daar heeft wel doen zien, dat voor deze tak van hand weefindustrie thans zeer veel interesse is. Eenige jaren geleden was die interesse er ook, doch uitte zich toen meer in een ware rage van de dames, die thuis op ver schillende manieren poogden met de hand te gaan weven. Hoewel daarmede heel aar dige resultaten konden worden bereikt, waren toch de getouwtjes eigenlijk te pri mitief voor behoorlijk en mooi werk en werd ook alles wat te duur. Deze rage Is Heden werd door N.V. Philips de uit slag bekend gemaakt van de door deze firma uitgeschreven puzzle prijsvraag, waarvan de inzending op 15 Mei j.1. ein digde. Daar de firma Fuger's Radio alhier, zich veel moeite getroostte het Soester pu bliek, o.a. door middel van annonces in „De Soester", op deze prijsvraag opmerk zaam te maken en verders de puzzles voor een ieder gratis beschikbaar stelde, deed het ons veel genoegen kennis te nemen van de wel zeer merkwaardige uitslag: van de 25 prijzen, zijn de 1ste en 2de prijs in Soest bij cliënten van Fuger's Ra dio gevallen, n.1. lste prijs: P. van Steenderen, Burgem. Grothestraat 60, Soestdijk, die hierdoor eigenaar geworden is van een Philip's ra- dio-gramofoon „Fantasia" 803 A ter waar de van 345. 2de prijs H. L. Bolten, Bontwerker, Soesterbergschestraat 19 Soest, deêe prijs bestaande uit een Philips apparaat „Ara- besque" 802A ter waarde van 249. Den gelukkigen prijswinnaars onze har telijke gelukwenschen alsook aan de fir ma Fuger's radio voor de met succes be kroonde campagne. Zij heeft dus wel goed gezien deze Pilips' prijsvraag ook zoo in tensief voor Soest onder de aandacht van het publiek te brengen op allerlei wijzen en het feit, dat vrouwe Fortuna deze ge meente thans zoo bijzonder welgevallig is geweest, doet vaststellen, dat alle moeite, tijd en kosten aan de publicatie van de prijsvraag en aan bet op zoo'n ruime wijze verspreiden van het noodige materiaal ze ker niet tevergeefs zijn geweest, integen deel. En de beide gelukkige prijswinnaars zullen ongetwijfeld het feit, dat zij met het uitschrijven van deze prijsvraag goed op de hoogte zijn gekomen, door het van den heer Fugers ontvangen materiaal, ten zeerse op prijs stellen. DE SCHEPBRANCARD. Voorheen was het, zelfs voor zeer ge oefende E.H.B.O.'ers, een buitengewoon moeilijk geval om een zwaargewonde, met inwendige kneuzingen en breuken, vanaf den grond op een bi-ancard te krijgen, zon der verder schade aan den betrokken per soon toe te brengen. Bij een ruggegraat of bekkenfractuur was het uitgesloten de pa tiënt op een brancard te brengen zonder deze extra pijn te doen, en het moesten al bijzonder ervaren E.H.B.O.'ers zijn, om een patiënt met een ruggegraatsfractuur geen blijvend letsel te bezorgen. Gelukkig is hier verbetering in gebracht en de afd. Soest der E.H.B.O. mag niet alleen trotsch zijn op de buitengewoon mooie en moder ne ziekenauto, maar ook op de hulpmid delen, die noodig zijn de gewonden eerste hulp te verleenen. Een van deze hulpmid delen is o.a. de schepbrancard. Jaren ge leden schafte de E.H.B.O. deze aan en het was een noviteit in de Rijksklinieken te Utrecht, toen de eerste patiënt op deze brancard arriveerde. En nog steeds berei ken ons lofuitingen over dit doeltreffen de vervoermiddel. De schepbrancard bestaat uit 2 zinken platen, die naast de gewonde worden ge plaatst. 2 ijzeren staven, die tevens dienst doen als handvaten, worden ingeschoven, riemen worden aangetrokken en de platen schuiven onder den patiënt door naar el kander toe, zonder moeite. Het geheele geval kan nu worden opgebeurd zonder de gewonde aan te pakken, wordt in de ziekenauto gebracht en daarna in het Zie kenhuis op de onderzoek- of operatietafel gedeponeerd. Woensdag j.1. vond een ernstige aanrij ding plaats op de Soesterbergschestraat. Een wielrijder stak onverwachts de straat over en werd gegrepen door een passee- renden vrachtauto. Behalve een ernstige hoofdwonde constateerde de aanwezige me dicus een bekkenfractuur en verzocht di rect de Ziekenauto, maar ook de schep brancard te laten komen. Het talrijke pu bliek stond verbaasd, toen enkele oogen- blikken later, na het verschijnen der zie kenauto, de patiënt „opgeschept" en in den ziekenauto was geplaatst. Niet minder verbaasd was de chirurg in het Ziekenhuis, toen de gewonde met brancard op de ope ratietafel was gelegd en enkele oogenblik- ken daarna de chauffeur en een E.H.B.O.- er, ieder met een halve brancard onder de armen, de operatiezaal verlieten! Het was weer de schepbrancard uit Soest, die op viel door zijn doeltreffendheid. Weet dit te waardeeren! lc en 2e prijs voor cliënten van dan ook voornamelijk om die reden weder vrijwel geheel afgezakt; al spoedig bleek daarbij, dat een van de voornaamste eischen bij het handweven was een juist eigen initiatief, een aanvoelen van den kunstenaar, en dat is iets, wat slechts aan zeer enkelen is gegeven. Echter, met behoorlijke getouwen en een deskundig en behoorlijk onderricht valt ook daar in dit opzicht nog heel wat te bereiken voor degenen, die er de noodige persoonlijke geschiktheid voor hebben. Aanpassen aan de vraag. Doch niet alleen het kunstzinnige deel voelt de heer de Cneudt zoo goed aan, ook datgene, wat op een gegeven tijdstip de Nederlandsche industrie voor het interieur benoodigd heeft en waarna groote vraag is, wordt door hem goed aangevoeld, zoodat steeds worden vervaardigd die kleeden, stoffen en gordijnen, waarna deze vraag is en die in de grootere zaken kunnen worden verkocht. En waar de smaak van het pu bliek zich steeds wijzigt, is ook een door loopend veranderen van de soort en het patroon der handweefwerken geboden, al tijd weder wat nieuws, altijd weder wat anders! In de knooperrj en weverij, zooals die op „Middelwijk" zijn ondergebracht, kan men vele fraaie ontwerpen bewonderen, die door de vlijtige handen van de meisjes tot een solied en prachtig geheel worden geweven en kan men alle stadia, waarin deze werken komen te verkeeren, bezich tigen. En dan komt men steeds weer on der den indruk van dit wondere oude hand werk, dat op zoo'n uitnemende wqze door den eminenten eigenaar der weverij daar in moderne uitingsvormen wordt geleid, en waarbij steeds op zeer bijzondere wijze de eigen schoonheid van het werk van den heer de Cneudt tot uiting komt. Deze edele kunste is dan ook naar on ze meening er eene, waarvan voor de toe komst nog veel te verwachten is en de gemeente Soest mag zich gelukkig prijzen, dat zij een zoo bij uitstek deskundig geleid handbedrijf, waarin deze toekomst zit, bin nen haar territoir gevestigd ziet. CONCERT VAN DE SOESTER HARMONIE. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, zal een concert worden aangeboden door de Soester Har monie „Patiëntia Vincit Omnia", Directeur 0. Drews, mede op verzoek van de V.V.V. „Soest Vooruit", en dat zal plaats hebben op 29 Juni a.s., des avonds om 8 uur, in het Rosarium t.o. het Gemeentehuis. Het programma is als volgt: 1. Wilhelmus. 2. Au Pays de La Muest, Marsch, P. J. Wiest. 3. Le Barbier de Séville, ouv. Rossini. 4. Le Beau Danube Blue, Wals, v. Joh. Strauss. 5. Cavalleria Rusticana, Fant. Sur 1'Opé- ra de Mascagni. Pauze. 6. Lippe-Detmold, Marsch, Ludwig Siede. 7. La Dame De Piqué, Ouverture, Fr. v. Suppé. 8. Espana, Suite de Valse, E. Waldteufel. 9. Princesse Czardas, Fant. Sur 1'Operet- te de E. Kalman. 10. Florentiner-Marsch, J. Fucik. 11. Wilhelmus. AANGEHOUDEN. Dinsdagmiddag is alhier aangehouden zekere T. d. H., die nog een hechtenisstraf van twee dagen tegoed had. Hij is ter be schikking van de Justitie gesteld. GESLAAGD. Geslaagd te Utrecht voor het Midden standsdiploma de heeren P. J. v. d. Bree- mer te Soest en H. G. Karstens te Soest dijk. OPGERICHT 1899 Fa. J. C. Haks Dz. Directeur D. HOOLWERF Telef. 2731 Kantoor Heuvelweg. 18 BEGRAFENISSEN - TRANSPORTEN - CREMATIE'8

De Soester | 1938 | | pagina 3