Het 25-jarig bestaan der Militaire Luchtvaart. OHaEEES WANDELINGEN E' De eskader-rondvlucht. 57 vliegtuigen in de lucht. Vroeger en Nu! DAGBLAD GOOI- EN E EMLANDER flll7P 9nP«tor Inrfiic+rio naar fflaarwate™es 62; m. a. Ggsen ÜUCglCI lllUUoiriUa van Amersfoort naar Eemstraat 14a; J. CARLTON BIOSCOOP Soestdijk. Burgerlijke Stand Do F. ¥©D€T k Ingezonden i DOOR DE LEVENDE NATUUR AGENTSCHAP voor Abonnementen en Advertenties N.V. Eerste Soestr El. Orukkerijk (Vervolg- van pag. 1) Brouwer, met vr., van Den Haag naar ■Liaanstraat 34; J. M. Post, inw., van Voorst (Gld.) naar Luchtvaartaf deeling; de Patronm worden na*f voorzien. Op zeer uiteenloopend gebied kan men die handwerken daar bezicntigen; naast damesblouses, theemutsen, schot ten en ontbytlakens, treft men er aan allerlei soort kleedjes, nachtzakken, schoorsteen- en kastranden, koffiemutsen, sierdoeken, overhangdoeken en veel meer, tot elegante strandjasjes toe. Sommige zijn voorzien van een bies, andere zijn gefestonneerd of ajour bewerkt, doch alle hebben in meer dere of mindere mate een of meer patro nen erop om daarop geborduurd ie worden. Uit den aard der zaak zjjn er allerlei ma ten en daardoor moeten er ook veie ont werpen van teekeningen zijn. Immers in elk model van een schort bijv. zijn er 13 maten, die elk in kruisstreek en in steel- steek worden uitgevoerd, zoodat per model niet minder dan 26 afzonderlijke teekenin gen noodig zijn. Het archief van alle keu rig opgerolde ontwerp-teekeningen ei doorgeprikte werk-paironen netjes ei systematisch geordend en genummerd, be staat dan ook uit niet minder dan 700 stuks, welk aantal schier dagelijks nog wordt vergroot. Ook de verschillende handwerken wor den vervaardigd van diverse soorten stof fen en in diverse kleuren:; linnen, halflin nen en imitatie-linnen komen het meeste voor in vele zachte kleuren. Ontbytlakens bjjv. treft men er aan in een extra kwali teit van kunstzijde, die buitengewoon goed voldoet. Doch alle handwerken zijn uitsluitend 'betrokken van Nederlandsche firma's en het zijn dus alle Hollandsche fabrikaten. De naai-machine-afdeeling. Een geheel afzonderlijke ruimte wordt ingenomen door de naaimachine-afdeeling, waar niet minder dan een 12-tal electri- sche naaimachines staan van de merken Singer, Dürkopp en Mundlos. Meerdeie meisjes verrichten hier de meest uiteenloo- pende werkzaamheden aan de handwer ken. Een ingenieuse Dürkop-machine, die met drie draden werkt, stelt in staat keu rig en snel de randjes af te werken met den festonsteek en snijdt het smalle feston tegelijkertijd automatisch af. Andere machines maken kant en klaar biesjes, men vindt er een ajourmachine met eveneens drie naalden, een Mundlos- knoopsgaten-machine, die snel met een zigzagsteek de randen omboort en tevens in staat is uiterst snel knoöpen aan te zet* ten. Het aanzetten van kantrandjes ge beurt ook al machinaal met zoo'n zigzag steek en de rand zit er al aan, vóór dat men het eigenlijk beseft. Schulpzoomen toovert een andere machine weer zoo te voorschijn en een speciale borduurmachi- ne stelt in staat machinaal en dus zéér vlug allerhande borduurwerken, op de handwerken aan te brengen. Al het in bedrijf werkzame personeel is te Soest woonachtig. Talmalaan 12; J. Pb. Kramer, inw., van Hilversum naar Hartmanlaan 45; J. Su- renbroek, inw., van Doesburg naar Soes- terbergschestraat 125; W. J. C. L. Bos, metgez., van Gendringen naar Beetzlaan 30; J. H. Coppens, inw., van Nijmegen n. Lt. Koppenlaan 1; W. Sjollema, met gez., van Baarn naar K. Hartweg 34; B. v. Thtfn met gez., van A'dam naar Stadhouders laan 34; A. C. Janssen, inw., van Ooit- gensplaat n. Vredehof straat 2. Diverse agenturen. Het bedrijf heeft naast de fabricage van voorgeteekende dameshandwerken ook nog verschillende belangrijke agenturen, die er mede nauw samenhangen. Zoo bijv. van de C. M. S. Mez borduurgarens, die in niet minder dan 240 kleuren verkrijgbaar zijn, elke kleur daarenboven nog in perlgaren of in splytgaren. Verschillende soorten ge vlamde zijde worden mede gevoerd, naast diverse soorten van haakgarens, zakdoek- haakgarens, knoopsgatengarens, stikzijde, kunstzijden garens en meerdere soorten van breikatoen. Het is een zeer interessant bedrijf, dat volop verdient wat meer in de algemeene belangstelling te komen, waaraan wij ho pen door dit artikel eenigszins tehebben bijgedragen. ■En als iets wel is gebleken, dan is het wel dit, dat iemand, die goed teekenen en ontwerpen kan en daarvoor een goede op leiding heeft genoten, nooit bang behoeft te zijn, dat de maatschappelijke omstan digheden ihem blijvend ongunstig zullen zijn, want steeds zal het hem dan mogelijk zijn zijne gaven, hetzij op het eene, hetzij op een aanverwant ander bedrijf, produc tief te maken in het algemeene productie systeem, indien hij daarnaast tenminste heeft eenige eigen initiatief, eenige koop- mansdurf en een goede ondernemingsgeest om zich op de juiste wijze in het huidige productie-systeem in te schakelen. En dat alles had en heeft de heer Kuy- ken, vandaar dat het hem dan ook, on danks vele tegenslagen, is mogen geluk ken zijn bedrijf, zij het op totaal verander den grondslag, in stand te houden tot heil der Nederlandsche industrie. Vertrek van 30 Juni6 Juli 1938. H. Jansen van Soesterb.straat 184 naar Apeldoorn, Doorg.huis 17; C. v. Driel met gez., van Beetzlaan 30 naar Bergen (NH) Witteweg; A. R. E. Otto van P. de Hoogh- laan 4 naar Den Haag, Theresiastraat 418; C. W. Sukel van Beetzlaan 39 naar Hil versum, Boomberglaan 8a; G. G. Dooren- bos van Krommeweg 28 naar Delft, Nr. Plantage 24; R. Hornsveld van Hartweg 18 naar Bussum, J. Verhulstlaan 3; J. C. Jacobi van Klaarwaterweg 62 naar Baarn, Bremstraat 36; F. Jacobi, id.; F. A. v. d. Maas, met gez., van Heuvelweg 25a n. den Haag, de Carpentierstraat 152; H. A. van Doom van Eigendomweg 52 naar Naar- den, J. Sohoonderbeekstraat 8; J. M. Win kels van Vredehofstraat 2 naar Oude Ton- ge, Molenstraat 8; M. Fransen, van Kerk- pad Z.Z. 55 naar Amersfoort, v. Lennep- laan 15; M. A. A. Stilting van Soesterb. straat 125 naar A'dam, le Helmerstraat 259 le etage; H. Muis van Heideweg 70 naar Muiden, Weesperstraat 242; T. C. F. Wolff van den Blieklaan 29 naar Utrecht, Cremerplein 15bis a; M. Gödden van Stad houderslaan 46 n. Hei-wen en Aerdt, Tol kamer; J. D. F. Was van v. Lenneplaan 66 naar N. Amerika.; D. M. Nieuwboer van Kon.laan 25 naar Zwaag N.H. No. 201; H. Hulleman van Julianalaan 26 naar Baarn, Kon. Paleis; B. J. F. Th. Schattenberg van Kerkpad N.Z. 35a n. Sittard, Rijksw. Noord 18; R. Th. Zoellner met vrouw, van Stadh.laan 64 n. Baarn, Tromplaan 7a E. Zoellner-Isaac m.d. van Stadh.laan n, A'dam, Pr. Hendriklaan 34. Verhuizingen binnen de gemeente van 30 Juni6 Juli 1938. Wed. J. M. Geukema Bakker van Lange Bergstraat 29 n. B. Grothestraat 69a; C. Schouten, met vr., van Heuvelweg 39 n. Molenstraat O.Z. 7; J. Klarenbeek, m. vr. van Schoolweg 16 n. Schooldwarsstraat 8; Wed. M. S. Kramers van Nieuwstraat 4 naar Steenhoffstraat 54; Wed. S. Slegten- horst van Wieksl. W.Z. 19 n. van Weede- straat 18; P. C. Kole van Hartweg 4 e n. Rademakerstrat 6a; E. van Looyengoed, met gez. van Krommeweg 25 naar 27; A. Wolf, met zoon, van Braamweg 80 naar Hartmanlaan 33; A. R. G. Heimberg, id.; R. Oosterbeek van Oude Grachtje 11 n. Beukenlaan 15; R. Wedepool, met vr., van Kerkstraat lOd n. Heuvelweg 44; J. P. Koehof, met z., van Wieksl. O.Z. 103 naar Ericaweg 12. van 30 Juni6 Juli 1938. GEBOREN: Johanna Reina, d. van W. v. d. Steeg en J. Grift, Beetzlaan 42a; Jo- hannes Franciscus Hermanus, zoon van F. W. Janssen en C. M. Olgers, Vinken- weg 17; Philippus, zoon van J. W. E. Hey- nekamp en S. Ph. Vaessen, Molenstraat W.Z. 64; Hendrika Wilhelmina, d. van C. J. van Beek en R. C. Hilhorst, Isseltsche- weg 2; Elisabeth Francisca, d. van M. A. van Asch en E. F. Fakkeldij, v. Weede- straat 34. ONDERTROUWD: geen. GEHUWD: geen. OVERLEDEN: Klaas van Sloten, 70 j., geh. met G. Boon, Nieuweweg 89. Vestiging van 30 Juni6 Juli 1938. M. C. van Bogertjen van Amersfoort naar KI. Engendaalweg 11; R. Kost met gez., van Roemenië naar Stadh.laan 96; L. Breevoort, inw., van Naarden n. Lucht- vaartafd.; J. G. v. d. Bosch, inw., van Maartensdijk naar Gallenk.Pelsweg 6; L. Sterk-Geijtenbeek van Bussum n. Smits- weg 9; J. E. van Putten van Utrecht n. v. Weedesbraat 19; A. Groot, inw., van Utrecht naar L. Brinkweg 55;; G. van VlierdenScharmer, m.g., van Amsterdam Burgem. Grothestr. 30 Telef. 2363 - Soestdijk GED1PL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw bril, ook volgens recept van H.H. Oogartsen, een VERTROUWD ADRES 1 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Misschien zijn er onder de oudste lezers nog wel, die zich het echt outittHoll. ver voermiddel „de trekschuit" uit hun jeugd nog wel herinneren. Het was toen een hee- le onderneming voor zaken op reis te gaan. In vele boeken wordt zoo'n reis met de trekschuit beschreven, hoe genoegelijk ging het in de roef toe, men praatte over alles en nog wat, men kende de jacht van den tegenwoordigen tijd niet. Zoo was het ook bij den winkelier; hij be diende z'n klanten en als hij ze goed hielp, verloor hij er zeker niet een. In gedachten zie ik zoo'n ouderwetsohe winkel, de win kelier rustig achter z'n toonbank, meestal met „de gouwenaar" in den mond. Zoo leefde hij z'n leventje, hadt weinig of geen behoeften en alles ging rustig z'n gang. Hoe geheel anders is het nu! Thans is het voor den winkelier bijna een voortduren de worsteling voor het dagelijksch brood en een strijd tegen de belaging van den middenstand door de winkels van het grootbedrijf en de warenhuizen. Is het wonder, dat ook de winkelier er naar verlangt, zich voor langer of kor ter tijd in den zomer eens te verlustigen in Gods vrije natuur; het is bijna een le vensvoorwaarde geworden. Teruggekeerd zal hij, verfrischt, nieuwe mogelijkheden zien en zich met meer lust op z'n zaken werpen. Kan dit in het bijzonder van den winke lier gezegd worden, het is zeker ook van toepassing op elk menschenkind in dezen moeilijken tijd. Was het vroeger een kost bare zaak eens uit te 'gaan, thans is het gemeen goed voor iedereen en met ver schillende ondernemingen is daartoe de gelegenheid. Thans is het reeds zoover, dat men, om zoo te zeggen, zonder een cent op zak, op reis kan gaan. De middenstands- vereenigingen hier ter plaatse bieden daar toe de gelegenheid. Bij aankoop van elke 2o cent ontvangt men bij zijn winkelier 'n bon en 300 van zulke bons geven, voor jong, en oud, het recht een dag geheel gratis uit te gaan. Wat een verschil met vroeger. Geen wonder, dat velen bezig zijn het 300-tal bons bijeen te krijgen. Het is ook een unieke gelegenheid. Niemand behoeft zich zoo'n uitstapje ontzeggen. v. D. In het Carlton Bioscoop Theater Soestdijk draait vanaf Vrijdag a.s. het grootsch opgezette filmwerk. „Port Ar- thur" uit den Japansch-Russischen oorlog, toen even voor het uitbreken van dezen oorlog, in 1904, de Russische luitenant ter- zeer Boris door den commandant van de torpedoboot „Resvy" in den echt was ver bonden met een kleine Japansche, tegen den wil van Joeki's broer Iva Moera, een hoog ambtenaar aan het Japansche con sulaat. Als het huwelijk plaats vindt, treft te gelijkertijd Joeki's broer maatregelen, om het Japansche consulaat te ontruimen en geeft last, dat alle Japanners Port Arthur moeten verlaten. Zonder oorlogsverklarin gen vallen de Japanners de Russen aan er het duurt niet lang, of de Russische ves ting Port Arthur bevindt zich in staat van beleg. De officieren en de bemanning van de in de haven liggende oorlogsschepen, worden tot landstrijders gerecruteerd en Boris krijgt met den chef van den spion nagedienst, Kapitein Wossidio, het bevel over de vesting Port Arthur. Door het plotseling uitbreken van den oorlog kan Boris zich niet meer in verbin ding met Joeki's broer stellen, maar deze heeft van zijn zuster de onverwachte tij ding al ontvangen. Hij vindt dit huwelijk een verraad aan Japan, maar als leider van de Japansche spionnage ziet hij in het huwelijk van zijn zuster zijn eenige kans om zich meester te maken van de Russi sche geheimen, wetend, dat Joeki ondanks alles haar broer niet in den steek zal laten. Vermomd als Ohinees dringt hij Port Ar thur binnen en dwingt Joeki hem te hel pen. Joeki is door de uitlatingen van haar broer op de hoogte van de plannen van den Russischen generalen staf om een po ging te wagen, de vloot naar Wladiwostok te bregen. De ochtend, dat Boris weer naar het front zal vertrekken, zegt Joeki hem het zoo vreeselijk te vinden alleen in Port Arthur achter te moeten blijven, wan neer Boris met de vloot zal uitval en. Bo ris beschouwt dit als de angstuitlatingen van een liefhebbende vrouw, want hij weet nog niets van de plannen, die de genera len staf ten opzichte van de vloot heeft. Wanneer hij echter van zijn vriend hier van hoort, begrijpt hij, dat Joeki's woorden meer moeten beteekenen dan vrouwelijke bezorgdheid en hij iroept haar ter verant woording. Zij bekent hem, dat zij den vo- rigen avond bij haar broer geweest is. Wossidio heeft inmiddels van een Ghinee- schen verrader gehoord, dat Joeki bij Iva Moera was en dienzelfden avond brengt hij Boris en Joeki een bezoek, zonder echter zijn plan ten uitvoer te brengen om Joeki zelf, de noodzakelijke consequenties van haar hoogverraad te laten trekken, als het blijkt, dat Boris reeds op Wossidlo's bu reau een aanklacht van Joeki tegen haar broer heeft ingediend. Op het oogeniblik, dat Joeki aan kapi tein Wossidio en haar man zweei\t niet meer in verbinding met haar broer te staan, is Iva Moera in het huis van zijn zuster binnengedrongen met het plan de teekeningen van de vesting Port Arthur te copiëeren en hij dreigt Joeki, Boris neer te zullen schieten als zij Iva Moera ver raadt. Zij zwijgt voor den tweeden keer. De Japanners komen door Iva Moera's mededeelingen op de hoogte van alle zwak ke punten der vesting en het zal dan ook niet lang meer duren of Port Arthur zal moeten capituleeren. Tijdens een razzia naar Japansche spion nen wordt Iva Moera gearresteerd en zijn dank aan Joeki voo rhaar stilzwijgen is de mededeeling aan kapitein Wossidio, dat zij naar <krijgsopvattingen hoogverraad ge pleegd heeft. Het is voor Joeki nu onmo gelijk noch haar man, noch kapitein Wos sidio te overtuigen, dat zij alleen gezwegen heeft om Boris het leven te redden en zij zal dan ook gefusileerd worden. Even voor de terechtstelling plaats heeft komt er be vel van generaal Stössel, dat alle executies ingetrokken moeten worden en Port Ar thur zich moet overgeven. Joeki is nu vrij Boris heeft opdracht gekregen met zijn torpedoboot „Resvy" waar de vaandels en alle regimentsdocumenten naar toe zijn gebracht een poging te wagen door de Japansche blokkade te breken, wat nage noeg gelijk staat met een wissen dood. Joeki hoort van deze opdracht en volgt haar man in het geheim op het schip. Omsingeld door het Japansche eskader staat het voor Boris vast, dat een door braak onmogelijk is. Hij kan het met zijn soldateneer niet in overeenstemming bi en- gen, dat de Japanners den torpedojager zullen enteren en zich meester maken van de regimentsvaandels. Hij geeft bevel het söhip te laten zinken! In de commandohut heeft dan een ver zoening plaats tusschen Boris en zijn vrouw en vereenigd vinden deze twee men- schen, wier liefde op zoo'n zware proef gesteld werd, den dood in de golven. Woensdag heeft de groote eskader-rond vlucht plaats gehad der Luchtvaartafdee- üng over een groot deel van het land. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling, dat de vliegtuigen tusschen 10 en 1 uur] zouden starten vanaf het vliegkamp te Soestei berg, de vele regen- en donderbuien in den ochtend maakten dat wel heel moei lijk. Gedurende bijna anderhalf uur was te Soesterberg de regen niet van de lucht, hij kwam met stralen neer, bliksemflitsen doorkliefden het luchtruim, gevolgd door donderslagen en het gevolg was, dat op vele plaatsen den bodem niet alleen door weekt was van bet vele water, doch zelfs groote plassen ontstonden daar, waar an ders vrijwel nimmer water blijft staan. Doordat er weinig wind was bleven de bui en lang hangen. Nu was dat weder op zich zelf nog niet direct een groot bezwaar voor het opstij gen der vliegtuigen, doch door het uiterst slechte en beperkte zicht en de laag han gende bewolking zou bij een dergelijke groote eskadervlucht, waarbij de vele vliegtuigen zoo dicht bijeen in de lucht zit ten, wel een wat te groot risico worden genomen. Zoodat om 10 uur noodgedwongen het oogenblik van vertrek moest worden uit gesteld, aanvankelijk tot 12 uur, doch toen de weerberichtenx toen slechts weinig be ter waren en er groote plassen op het vliegterrein stonden, werd het beter geoor deeld, met de start nog even «te wachten tot 2 uur. En te ruim 2 uur werd het door allen lang verbeide startsignaal gegeven. Vlug na elkander stegen toen de vele vliegtuigen op, telkens in groepen van 9, 3 maal 3, te gelijk startende onder groote belangstel ling van velen op het vliegkamp en van nog veel meer op de Batenburglaan, na bij Soesterdal en omgeving. In de lucht rondom het vliegkamp vormde zich toen het groote eskader, dat binnen vrij kort in de richting naar A'foort verdween. Het werd gevormd door niet minder dan 57 vliegtuigen. Voorop vloog een commando-eskader van 3 vliegtuigen, in het eerste waarvan was gezeten de Commandant der Lucht- vaabtafdeeling, de Luitenant-Kolonel-Vlie ger F. A. van Herjst, als algemeen leider. Daarachter kwamen de beide andere vlieg tuigen dezer commando-groep met de bei de adjudanten van den Commandant, de kapiteins-vlieger van der Werff en Koe nen. En daarachter volgden in fraai, straf eskaderverband de 54, andere vliegtuigen, verdeeld in 6 groepen van 9 vliegtuigen elk, die elk in V-formatie het luchtruim doorkliefden. Het waren 3 groepen van de JAVA, de Jacht-vliegtuig-afdeeling van Schiphol, en 3 groepen van de Vliegschool te Soesterberg, bestaande uit 27 Koolbo- venvliegtuigen van het type F. K. 51 en 27 lesvliegtuigen van het type C V. De drie vliegtuigen van de commandogroep waren van het snellere type C X. De groepscommandanten dezer 6 groe pen waren de kapiteins-vïeger van Geme- ren, van Weerden Poelman, Wijnkamp en Sissing en de luitenants-vlieger de Zwaan en Linthout. Als waarnemers gingen o.a. mede de kolonel van Royen, de majoor van Voorthuysen en de kapitein Koppen. Over Amersfoort ging de tocht aller eerst over het Paleis te Soestdijk, alwaar een groet uit de lucht werd gebracht, waarna gevlogen werd over Hilversum, Laren naar Amsterdam; vandaar terug over Haarlem, Leiden, Den Haag, Rotter dam, Gouda, Woerden, Utrecht en Zeist, tot te ruim 4 uur weder vlot werd geland op het vliegterrein te Soesterberg. Alles bij deze eskadervlucht verliep vlot; in de lucht was wellicht wat meer remous dan anders. In twee uiterst snelle vliegtuigen volg den eenige filmoperateurs en fotografen liet eskader, daarvan interessante opna men vanuit de lucht makende, die het pu bliek binnen zeer kort in de bioscopen of in de geïllustreerde pers zal kunnen be wonderen. Met jwelwillende toestemming van Z.E. den Minister van Defensie maak ten eenige journalisten als gasten deze groote eskadei vlucht mede, teneinde in staat te zijn boven in de lucht de noodige indrukken op te doen in verband met deze bijzondere vlucht. Andere aan te bevelen merken: Paars merk 27 ct. p. ons Groenmerk 25 ct. p. ons Blauwe Haan 24 ct. p. ons Nadruk verboden. DE JUDASPENNING. Als tweede hoofdfilm draait de lach film van groot formaat: „Luxe Vrouwtje", met Olga Tschechowa, Wolf Albach-Retty en Leo Slezak in de hoofdrollen. v. Weedestr. 7 - Soestdijk nen voortplanten. R is een plant onder de velen, die haar plaats in halfbeschaduwde tuinen ruimschoots waard is en daarin tegenwoordig toch zoo weinig wordt aangetroffen, dat het goed is haar eens op den voorgrond te brengen. Dit is de Judaspenning, die men in eiken prijs courant van bloemzaden zal vinden onder den naam Lunaria biennis, dus de twee jarige Lunaria. Men mag van haar daar om verwachten, en terecht, dat zij in het eene jaar wordt gezaaid om in het vol gende te bloeien. Zulke tweejarige plan ten zaaien we over het algemeen in Juni en we doen dit bij Judaspenning op de plaats, waar zij kan blijven staan. Gaat dit niet, dan moeten we haar daar toch •zoo vroegtijdig als zaailing uitplanten, dat zij er kan groeien tot stevige plant, voor dat het najaar dien groei stopzet. De sterkste ontwikkeling zien we echter pas in het voorjaar, als de bloemen worden ge vormd en tijdens den bloei. De plant wordt dan tot een meter ongeveer hoog als de omstandigheden hiertoe medewerken. De zeer opvallende, overtalrijke en rood- paarse maar simpele bloemen verschijnen in Mei en volgen elkaar gedurende een maand voortdurend op, zoodat de planten er al dien tijd mee overdekt zijn. Tusschen niut te dicht geplant en te hooge heesters geeft die paarse gloed een heel mooi ef fect. Men kan daar de uitgebloeide plan ten ook het best zonder bezwaar laten staan om zaad te vormen in de bijna ron de hauwen. Als deze bijna rijp zijn, snijdt men een aantal stengels af en droogt ze, hangend op een warme, donkere plaats, waarna men de beide vruchtkleppen ver wijdert met de zaden en daarbij het zil verkleurige middenschot spaart. Men ver krijgt dan fraaie takken voor het maken van droge boeketten, die in den winter het gemis aan levende bloemen een weinig vergoeden. Een deel van het zaad laat men van ature vallen op de plaats, waar de planten groeiden, opdat zij zichzelf kun- Het zijn die gulden-groote middenschot ten, welke oorzaak zijn geworden van het ontstaan der benamingen Judaspennink, zilverling, duizendgulderiblad, rijksdaal ders enz. Zij herinneren ten deele aan den apostel Judas, want in België noemt men de penningbloem behalve Judaspenning ook heel duidelijk Judasgeld en Judaszil- verling. De gever van de wetenschappelij ke benaming Lunaria zag in het zilver- glanzende middenschot gelijkenis met de maan luna) en, hem navolgend, noemt men in Duitschland de plant ook Mondvio- le, en sprak men oudtijds in de Neder landen van maen-cruydt. Lunaria biennis groeit in Midden- en Zuid-Europa in bergbosschen in het wild en is in het westen van Europa reeds heel lang als sierplant in cultuur, waar zij af en toe verwilderd wordt aangetroffen. Zij is dus geenszins een onbekende, zoodat het niemand zal verwonderen, dat men haar naam ook aantreft in de diabolische litte ratuur, waar men kan lezen, dat zij alle duivelachtig kwaad doet vlieden. Ook hebben vele alchimisten en bedrijvers van geheime kunsten gemeend door de Judas penning tot het bereiken van hun doel einden te kunnen komen. Sommigen ge bruikten het zaad, anderen het zilverkleu rige tusschenschot, waarin zij eer het „Maeghdenperckement" dan een planten deel wilden zien. Dodonaeus zegt hierom trent in zijn „Cruydtboeck"„want sy ghelooven dat die seer bequaem zijn om haar seghels van Mars ende ander dolende sterren te maken, waer mede sy vremde konsten verhopen te doen." Het kan zijn, dat deze bijzonderheden er toe kunnen bijdragen, dat aan de fraaie Judaspenning wederom wat meer aan dacht wordt geschonken door bezitters van tuinen, die niet in de eerste plaats prijs stellen op bloemperkjes, hoewel de plant ongetwijfeld ook in borders op den achter grond een heel fraai en langdurend affect zullen verschaffen. Zaai haar dus eens en vlug. Bilthoven. P. J. SCHENK.

De Soester | 1938 | | pagina 2