ZOMERMANTELS mi Swaggers en Tailleurs ZOMERJAPON Handschoenen KNIPPATROON in den loop der tijden meerdere kan aanschaffen, omdat ze steeds te pas komen. Als garneering van middag mantels ziet men nervures, soutaches, dé- coupés, opgestikte biezen, ingehaalde ruim te aan enkele zeer dunne weefsels, stiksels en een enkele maal ook broderie, en veel al interessante schouderpassen. De lijn wordt zeer sober gehouden, aan: sluitend in taille en om heupen met een nauwelijks merkbare welving aan den zoom. Bont bedrukte, doch ook effen zijde in geprononceerde kleur wordt als voering gebruikt, hetgeen meermalen een rijk ef fect geeft. De korte mantels van sommige costumes worden met de zijde der blouse gevoerd. De swagger is zich eveneens weer ko men melden, doch in eenigszins gewijzig- den vorm, namelijk minder wijd en klok kend dan hij weleer was. Leende dit mo del zich tot dusverre voor langere» en slan ke vrouwen, zoo kunnen thans ook dege nen, die zich onder de meer gezette moeten rekenen een swagger dragen. Buitenge woon practisch en bijna onmisbaar zijn de ze sportieve, drie kwart lange mantels voor de vacantie-weken, voor de reis, in auto's enz., terwijl een sportief vilten hoed er vlot bij kleedt. Op koude dagen zijn deze mantels ook bijzonder geschikt om over een mantelcostuum gedragen te worden, hetgeen men in het vroege voorjaar ook deed met halflange bontjasjes. Komt men dan hier of daar, hetzij in tearooms of waar ook, dan trekt men de swagger uit en is men en costume gekleed volgens de eischen van den middag. De keuze der accessoires vraagt wel bij zonder veel aandacht; zij moeten zich aan passen aan het type kleeding, dat men draagt. Het werkt ridicule indien men bv. bij een sportief ensemble een zeer geklee- de hoed zou dragen. Niet alleen de hoed moet zich aanpassen aan het geheel, doch tevens moeten handschoenen, tasch en schoenen met eerstgenoemde in onderlinge harmonie zijn. Wellicht nog nimmer is zoo sterk nadruk gelegd op dezen eisch als wel dezen zomer. Complets zijn de meest ideale dracht voor dames, wier vormen niet zoo gepro portioneerd zijn, dat een tailleur bepaald flatteus zal werken. Véél kan men echter bereiken door het koopen van een maat- costume, waardoor het mogelijk is kleine schoonheidsfoutjes te verdoezelen. Oudere dames geven meestal de voorkeur aan com plets, bestaande uit japon en langere man tel. Hoe het ook zij, iedere smaak kan be vredigd worden en dat is veel waard. Tailleurs oogsten groote triomphen en kleeden voor de middaguren zeer gedistin geerd, terwijl de sportieve modellen voor 's morgens uiterst practisch zijn. Alleen voor jonge meisjes wordt in dit opzicht een uitzondering gemaakt, daar deze er in spor tieve costumes en ensembles het aardigst uitzien. We noemen met een enkel woord de vele mooie combinaties van Schotsche ruiten en uni-weefsels. Mooi is een costu me, waarvan rok of mantel in een warm roode-beige ruit is en gecombineerd wordt met een uni-stof in de hoofdkleur, in casu rood. Buitengewone zorg wordt aan een onbe rispelijke coupe van mantelcostumes be steed, waarvan de rokken vrij kort gehou den worden. Meermalen zijn zij geheel glad, doch vaak zijn het deels opgestikte plooien, die meer onderwijdte geven, doch tevens zorgen, dat de lijn der rok af klee dend blijft. Behalve de strenge tailleurs kunnen wij thans by Engelsche. en Fran- sche collectie een tendenz waarnemen om costumes te ontwerpen, waar meer fantasie geoorloofd is. Onze schets geeft enkele sportieve cos tumes weer voor jonge dames, die vlot en aardig kleeden en waaraan men tevens een groote fantasie kan waarnemen. Mits men een geslaagde combinatie aan kleuren kiest, zullen de ensembles met suc ces het modebeeld beheerschen. Zinnebeeldige beteekenis in riddertijd. De handschoen is een detail, dat onmis baar is geworden bij de kleeding, niet het minst uit practische overwegingen. Hij stelt echter zonderlinge eischen, want eenerzijds is men zonder handschoenen niet correct gekleed en anderzijds kan het incorrect zijn hen aan te houden. Begroet een heer een dame, dan zal hij dit nimmer met handschoenen aan doen. Bruid en bruidegom zullen eveneens hun handschoenen uittrekken, indien zij in den echt verbonden worden, hetgeen ook in de kerk noodig is, wanneer zij voor het al taar knielen en de ringen gewisseld wor den. Vroeger was het een eisch der hoffe lijkheid, dat een heer bij het dansen even eens handschoenen droeg. Het werkt min of meer verwarrend, nietwaar, nu eens handschoenen aan, dan weer uit, en alles als teeken van respect!De verklaring van deze wijzigingen vindt men echter, wanneer men de geschiedenis van den handschoen in den loop der tijden wat nauwkeuriger volgt. Het dragen van handschoenen is een reeds oeroud gebruik, en reeds de Perzen droegen „foudralen" aan de vingers. Ho merus verhaalt, dat Odysseus zijn vader in een bosch aantrof, en dat diens handen met handschoenen bedekt waren als bescher ming tegen de doorns der struiken. Een Ro- meinsch schrijver uit de le eeuw voor Chr. maant uitdrukkelijk, om olijven slechts met handschoenen aan te plukken, terwijl een andere schrijver uit dien tijd.schrijft over het dragen van halve handschoenen, van leer vervaardigd, bij het verrichten van landarbeid. Eerst in de Middeleeuwen gold het dra gen van handschoenen als een teeken van voornaamheid. Met den riddertijd begint een geheel nieuw tijdperk en verkrijgt de handschoen een symbolische beteekenis Wierp een man een ander zijn handschoen toe, dan beteekende zulks een uitdaging tot den strijd. Wanneer men iemand een handschoen en een staf overreikte, dan werd hem een diplomatieke zending opge dragen. Dit had een symbolische beteeke nis: de leenheer schonk den vazal zijn eigen rechten. De vrouwen schonken haren ridder een handschoen, als teeken harer gunst, die hoogelijk werd gewaardeerd, en als talis- Het is ongetwij feld het verlan gen van iedere vrouw om er op elk uur van den dag goed gekleed uit te zien, on verschillig of de weergoden merk baar hun ont stemming toonen dan wel een heer lijke zon hare verwarmende stralen doet voe len. Moeilijk noch kostbaar is deze wensch, want het heeft Vrouwe Mo de behaagd het nuttige en het practische met 't charmante en ele gante te combi neeren. Men ziet voor 's morgens nog steeds sportieve mantels dragen, die alle wat cou pe betreft min of meer op elkander gelijken, doch daarnaast vinden wij meer geklee- de modellen voor 's middags, die ons meermalen in verrukking bren gen. Alhoewel verschillende kleuren als toon aangevend wor den beschouwd mogen we veilig aannemen, dat marine-blauw de zen zomer de fa voriet van Mada me Mode is ge worden. Zwart komt op het twee de plan, hetgeen echter geenszins zeggen wil, dat deze kleur onmo dern is geworden. Vooral niet voor oudere dames, wier garderobe in hoofdzaak uit zwart bestaat, zij het dan ook dat kleurige details een levendige note aanbrengen. Mooie wollen weefsels vragen onze aan- GEKLEEDE JAPONNEN. Twee-in-één-patroon 3414. Prijs 30 ct. plus 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Links een gekleed model van effen zij den of dunne wollen georgette met versie ring van handborduursel langs de beschei den halsuitsnijding en ook langs de mou wen. Lange aansluitende banen en ingehaalde ruimte aan zijkanten. Rechts is een japon van bedrukt materiaal, die een geheel an der aspect geeft, doch niet minder geslaagd is. De mouwen van dit model zijn lang, ter wijl de hals met een smalle kraag is afge werkt. Patronen in de maten 404244 en 46. Besteladres: „Het Practisch Modeblad", postbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwis sel of per giro. dacht voor middag-mantels en robes- manteaux, waaronder georgette steeds een groote rol speelt. Wollen kantstof en zij den, al dan niet opgewerkte stoffen, zul len eveneens verwerkt worden, doch zul len onder de echt zomersche modellen ge rekend moeten worden. Grappig werken de bonte imprimé's onder deze èjour en kan ten weefsels en men krijgt van den man tel „an sich" telkenmale dat er een andere gekleurde japon onder gedragen wordt, weer een andere indruk. Deze lange ge- kleede mantels hebben geen over elkander geslagen voorpanden, ze komen juist tegen elkander en sluiten op taillehoogte met clips, soms met één of twee knoopen en lusjes of wel met een lange ritssluiting. Een enkele maal ziet men ook nog een knoop of clips aan den hals, die vrijwel steeds kraagloos is. Men bereikt door deze wijze van sluiting, dat de voorpanden wijken en voor zoover het bovendeel betreft, min of meer als een vest werken, terwijl de rok grootendeels te zien is. Noodig is, dat men rekening houdt met de keuze van een japon en mocht deze wat het bovendeel betreft niet aardig werken, dan neemt men zijn toe vlucht tot een los vest of een ruime klok kende jabot, die de opening boven de tail le op uitstekende wijze kan aanvullen. Ja bots blijven steeds bijzonder flatteus, echt vrouwelijk en jeugdig kleeden de details, waarvan men zich zonder gewetensbezwaar man gedragen werd. De ridders droegen deze handschoenen vaak bij tournooien op den helm, met de kleuren der geefster. In deze tijden is het zelfs voorgekomen, dat men handschoenen gebruikte, om iemand uit den weg te ruimen. Men zegt, dat Catharina de Medici aan Johanna de Navarro vergiftigde handschoenen schonk. Meermalen werden aan gunstelingen der koningen handschoenen, gevuld met goud en edelsteenen gegeven, met het doel, hen om te koopen. die zich bijzonder voor de vacantie leent. Het model i6 zeer eenvoudig en doet even aan de Tyrolsche drachten denken. De blouse is van wit voile, terwijl de rok van andere witte waschstof is gemaakt met ruimte of platte plooien aan de taille. Aar dig komt een rood keurslijfje met schou derbanden en geborduurde motieven uit tegen het wit der japon. De ruime blouse-mouwen en hals zijn meerdere malen ingehaald of worden ge smookt. Men kan b.v. ook een ceintuur en bretels nemen van dun garneervilt en hierop kleurige motieven appliqueeren. Hoofddoek van voile eveneens met bloe men bewerkt. Welke rol de handschoen in £eze tijden ook gespeeld mag hebben, zoo werd hij toch in den regel niet bij officieele feesten gedragen, doch alleen op straat. Een uit zondering hierop maakte de Katholieke Kerk, waar de handschoen reeds vanaf de tiende eeuw tot het groot-ornaat der gees telijken behoorde, die de kerkdienst leid den. In de achttiende eeuw vierde de hand schoen groote triomfen, en bereikte het hoogtepunt door het veroveren van een plaats in het gezelschapsleven der hoogere kringen. Hij werd een teeken van waardig heid en rang, doch het was in strijd met de goede vormen, indien men aan een hooger geplaatst persoon de eehandschoende hand reikte. Alleen een hoogere in stand en rang was het toegestaan, een mindere met den handschoen aan de hand te reiken. Thans is het dragen van handschoenen een gewoonte geworden, waarvan dames niet gaarne afstand zouden doen, omdat het zoo bij het geheel behoort Men is nu een maal niet gekleed zonder handschoenen, en zou zich bepaald niet op zijn gemak voe len, indien men een bezoek zou moeten af leggen zonder handschoenen aan. Handschoenen, geheel afwijkend in uit voering van vroegere modellen, thans in een overgroote keus tegen de meest uit- eenloopende prijzen te verkrijgen en niet weinig aan mode onderhevig....! Dat zijn de handschoenen, welke wij thans dra gen! Elegante badjas, met ruime shawlkraag en wijde raglanmouwen. Schiaparelli geeft enkele ontwerpen van hoeden, die in vorm onder ling zeer ver schillen. De bloe men handhaven zich voor geklee- de hoeden in on gekende weelde en vormen een buitengewoon flatteuse garnee ring, die tevens jeugdig kleedt. Nu eens aan voorzijde, dan weer alleen aan den achterkant worden kleurige Flora's kinderen gracieus tegen de bollen gehecht. Bovenaan een hoed van fijn Italiaansch stroo met bloemen ge garneerd. In het midden een zacht blauwe hoed met opstaan de rand, waarvan de bol gedeelte lijk ontbreekt en het kapsel der draagster te zien geeft. Links onderaan een bolero van zwart bangkok, die vooral grap pig staat met een vuurroode of hel gele pompom te gen de rand hL»

De Soester | 1938 | | pagina 6