Gemeenteraadsverslag UGERSRADIO K.Tiktak* Kofrie?| Ter gelegenheid van het Regeerings-Jubileum Feest zonder feestelijke ver lichting is moeilijk denkbaar „KWAK" KERK5TDAAT3 'SOESTtel' 2.756: CARLTON BIOSCOOP Soestdijk. (Vervolg van pag. 1). 5. Voorstel tot verleoning van een cre- dlet in verband met de feestelijkheden b(J het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Conform voorstel wordt 780.cre- diet verleend. Classificatie Fersoiieele Belasting. 5de of Ode klasse? 0. Voorstel inzake classificatie der ge meente Voor de personeele belasting. B. en W. stellen voor, voor 1938 te be rusten in een indeeling in de zesde klasse, doch voor 1939 de gemeente te verplaat sen naar de vyfde klasse, wat uitvoerig gemotiveerd wordt. De heer Nooder acht dit een héél be langrijke aangelegenheid. Op welke mo- reele motieven moeten wy nu in de zesde klasse bleven Dat moet de Regeering toch aannemelijk maken. Amersfoort, Zeist en de Bilt zijn in een veel gunstiger klasse, terwijl de gemid delde inkomsten hier toch al lager zijn, dan in diè gemeenten. In Zeist zyn veel gunstiger levensvoorwaarden; hier zijn geen groot-bedrijven, waar men goedkoop levensmiddelen kan koopen, hoewel spr. de vestiging daarvan geenszins wil beplei ten. De hoogere uitgaven voor levenson derhoud drukken het meest op de lagere inkomens. Spr. stelt voor te pogen in de vijfde klasse te komen, want anders blijven wij altijd in de zesde en wil dus het oorspron kelijk voorstel handhaven en voor 1939 mede zoo'n voorstel doen. De burgemeester meent, dat men bij al les steeds reëel moet blijven en dat slagen in de lucht vermeden moeten worden; voor '38 bestaat 'n klassificatie voor de 5e klasse en verandering dédrin, behoort tot de practische onmogelijkheden. Dat moet men dus niet gaan voorstellen. De heer Nooder wil de motiveering van de Regeering voor de 6de klasse weten, want alle bekende argumenten falen ten eenen male. Gaan wij niet met die 6e klasse accoord, dan vernemen wij die ar gumenten, waarna spreker zoo benieuwd is, tenminste. De heer Thyssen is het eens het den heer Nooder. Spr. meent, dat in de eerste maanden van het jaar genoeg tijd was geweest om deze materie te onderzoeken en te regelen, doch die tijd heeft men la ten passeeren. Spr. herinnert aan 1935, aan 1936 en 1937 en nu gaat het al weer over 1938 en 1939. Als wij zoo doorgaan, krabbelen wij altijd terug en komen we nooit in de 5de klasse. Spr. meent, dat wij niet moeten terug krabbelen. Soest is gelijk te stellen met Baarn en Amersfoort en behoort dus niet in de 6de, maar in de 3de klasse! Spr. wil het in die richting sturen en voor 1939 naar de derde klasse pogen te komen. Dat is van groot belang, de aftrek is dan veel, v. .l grooter en heel veel mid denstanders vallen dan geheel buiten de belasting, waarvan spr. voorbeelden geeft. De burgemeester heeft er bezwaar te gen, dat de heer Thijssen zoo spreekt. De heer Nooder had zich vergist en mocht hierop nog terugkomen, doch als hij dat niet gedaan had, was er niet meer over gesproken, daar de heer Thijssen zich blijk baar niet vergist had. Had de heer Thijssen èl dat belangrijke uit het door hem naar voren gebtachte dan eigenlijk aan den Raad willen onthou den? (gelach). Spr. wenscht den heer Nooder met diens bondgenoot geluk (gelach), doch deze slaat den Raad wel heel erg laag aan, indien hij al die berekeningen naar voren brengt, die algemeen bekend zijn. Gaan springen van de 6de naar de 3de klasse zou zijn een sprong in het duister en wij moeten reëel blijven; voor 1938 ko men wij vast en zeker niet udt de 6de klas se en een voorstel voor gaan naar de 3de klasse is op niets gebaseerd. De heer Nooder heeft niets anders ge wild, dan tenslotte te verkrijgen 'n uiteen zetting van de moreele motieven der Re geering, waarom Soest in een hoogere klasse moet worden aangeslagen dan ande re soortgelijke noodlijdende gemeenten; die motieven kent op het oogenblik nie mand. Spr. is bang, dat voor 1939 de zaak op denzelfden weg zal komen, als wij nu niet doorbijten, doch zal zich er mede vereeni gen, als de burgemeester er zijn volle per soon zal achter zetten, om in elk geval dkn wat te bereiken. De voorstellen van B. en W. worden dan z.h.st. aanvaard. 7. Opnieuw behandeling van het adres der af deeling Baarn en Omstreken van den Ned. Bond van hotel-, koffiehuis-, restau ranthouders en slyters, verzoekende af schaffing, c.q. vermindering van de perso neele belasting naar den grondslag biljar ten. De burgemeester heeft voeling gehou den over deze aangelegenheid, doch de mo gelijkheid bestaat niet, om die belasting afgeschaft of verminderd te krijgen, dat is bepaald uitgesloten. Terzijde wil spreker mededeelen, dat ook verdere subsidieering van fröbelscholen geen schijn van kans geeft in den Haag goedkeuring te verkrij gen. De heer van den Berg dankt voor des burgemeesters bemoeiingen in deze beide zaken al hebben die dan ook helaas geen succes gehad. De gevraagde afschaffing of verminde ring wordt dan geweigerd. De heer Nooder: „Dan moeten de café houders de biljarten maar gaan afschaf fen." De burgemeester: „Dat moeten zij natuur lijk zelf beoordeelen, doch het ligt niet op den weg van den Raad, daarin advie zen te geven." Over de dure vuilnisauto. 8. Crediet-aanvrage voor het lakken enz. der vuilnsauto en voor het huren ge durende één week van een anderen vuil niswagen. De heer Nooder acht dit opknappen noodzakelijk tot behoud van het materiaal. De heer v. d. Berg acht deze spuiting h Kopje dat i$ we/kom» Andere aan te bevelen merken s Pd. Sindang 26 ct. p. Bruinmerk 22 Roganda 18 doch wil alleen wat clementie voor het tydstip der ontruiming. Tenslotte wordt de onbewoonbaarver klaring uitgesproken, waarbij de burge meester toezegt, bij de uitvoering ervan eenige soepelheid te zullen betrachten, zonder nochtans de volksgezondheid in gevaar te brengen. Geen showroom Paulownalaan. aan de Anna opnieuw en reparatie wel wat spoedig noodzakelijk voor dezen nieuwen wagen. Waarom is de commissie Openbare Wer ken niet in deze zaak gehoord? De heeren van Breukelen en Hilhorst uiten ook bezwaren, mede tegen het niet hooren der commissie; gevraagd wordt of plaatselijke verfspuitinrichtingen mede kunnen inschryven. Wethouder de Bruyn deelt mede, dat dit lakken e.d. bepaald noodzakelijk is. De wagen is dagelijks in dienst en er wordt van alles mede vervoerd; een goede revisie is ook bepaald noodzakelijk tot be houd van den wagen. Er is een offerte van iemand buiten de gemeente voor spuiten ad 85.doch geen enkele toe zegging is gedaan. Plaatselijke vaklieden kunnen natuurlijk ook mede inschrijven* De vuilnisauto wordt niet altijd even net jes behandeld, dat is bekend, doch de hee ren zelf hebben dien bewustenman gehand haafd en de gevolgen zijn dus ook voor hun rekening. De heer Stroband acht een dergelijke re paratie na zoo'n kort gebruik wel wat op vallend; dat had dan voorzien moeten wor den bij de opmaking der begrooting, als het betreft gewoon, normaal onderhoud. In het eerste halfjaar is reeds meer dan de helft van het totaal crediet voor ben zine en olie verbruikt en daarna is dat nog toegenomen, hetgeen verbazing gewekt heeft. De heer van de Ven wijst ook op het hooge verbruik aan benzine en olie en het groote verschil, dat daarin zit. Wethouder de Bruyn antwoordt, dat de vuilnisauto vrijwel steeds op de kleine ver snelling rijdt, met het zijstuur en dat kost veel benzine, tenminsteals de bestuurder aan zijn instructie voldoet Daardoor wordt het duur dn benzinege- bruik. De heer van de Ven ziet echter' her haaldelijk de bestuurder achter het stuur zitten, dus dat zijstuur wordt niet zóó veelvuldig gebruikt, als de wethouder wel meent. De heer 'iornsveld merkt op, dat het onderhoud van rollend materiaal nu een maal niet vooruit te schatten is; daarbij doen zich steeds tal van onvoorziene om standigheden voor. Wethouder Gasille merkt op, dat voor den wagen 331.59 betaald is voor het lste kwartaal, terwijl een 200.nog te betalen was in het 2de kwartaal; de gege ven cijfers loopen niet over gelijke tijd vakken. De credietaanvrage wordt dan verleend tot een bedrag van 200. 14. Adres van K. P. van Ingen, verzoe kende hem in beroep bouwvergunning te verleenen, met voorstel van B. en W. De heer Endendyk acht de gegeven toe lichting veel te uitvoerig; er is een groot stuk papier en men had kunnen volstaan met de laatste alinea. De man heeft indertijd ontheffing ge kregen; is die ontheffing niet nog gel dende De heer Zylstra acht de zaak der ach tererfafscheiding uitgemaakt. De gegeven ontheffing is zonder meer niet door de nieuwe bouwverordening vervallen. Een nieuwe ontheffing is niet noodig. De burgemeester dacht, dat de Raad zou prijs stellen op een uitvoerige toelich ting der historie op dit punt. De aandrang tot bekorting zal spr. in zijn ooren knoo- pen. Spr. meent echter, dat de door den Raad verleende ontheffing is vervallen door het in werking treden der nieuwe bouwverordening. De ontheffing is toen niet door een bouwaanvrage gevolgd. Thans kunnen alleen B. en W. de onthef fing verleenen. De heer Zijlstra is het daar niet mede 9. Vaststelling van een besluit tot het verleenen van de wettelijk voorgeschreven medewerking tot aanschaffing van na tuurkundige instrumenten ten behoeve van de U.L.O. school der stichting „Engen- daalschool". Het besluit wordt vastgesteld. 10. Voorstel tot het toestaan van een verhoogd crediet voor begeleiding van kin deren naar de school voor buitengewoon lager onderwys te Amersfoort. Het crediet wordt met 25.— verhoogd. 11. Benoeming van een lid van een 2- tal raadscommissiën in de vacatures, ont staan door de ontslagname van het raads lid P. Helmus. Als lid van de commissie Openbare Werken en van de commissie Werkver schaffing wordt dan benoemd het nieuwe raadslid J. H. Grift met 13, respectievelijk 12 stemmen. De heer Grift aanvaardt beide benoemin gen. 12. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school in de Ker- kebuurt ter voorziening in een ontstane vacature. Benoemd wordt nummer 2 van de voor dracht, mej. H. de Maar te Amersfoort met 9 stemmen tegen 5 stemmen op num mer 1 van de voordracht Mej. A. H. Slag ter te Poortugaal. Een onbewoonbaarverklaring. van H.M. Koningin Wilhelmina, komt in Soest een Feestweek. Gaarne zal ik een verlichting van Uw'huis eens met U bespreken. Electro Teclin. Installatie Bureau NIEUWEWEG 11 TEL. 2379 Het Uitbreidingsplan. Weer een nieuw plan voorbereid! Wethouder Gasille doet mededeeling van de beslissing over het uitbreidingsplan. De bijbehoorende kaart is nog niet versche nen in het Staatsblad, doch berust momen teel nog bij Gedep. Staten. Spr. heeft er te Utrecht inzage van verkregen en ge zien, dat het gedeelte, dat de Kroon er thans heeft uitgelicht, hetzelfde is, als reeds in project hier is aangegeven, als wellicht mogelyk. (Dat is dus vrijwel de geheele Eng èn het deel, ten Zuiden van de Beckeringhstraat-Laanstraat-Beuken- laan-Nieuweweg, zooals wij reeds eerder als hoogstwaarschijnlijk meldden. - Red.). Nu is voor dat gedeelte dus heelemaal geen bebouwingsregeling, wat groote be zwaren voor de gemeente oplevert, daar niet kan worden toegestaan, dat er aan de bestaande verharde wegen maar wordt raakgebouwd. Vandaar dat thans wordt voorgesteld voor dèt deel der gemeente, dat de Kroon nu uit het plan heeft ge licht, wederom een nieuw uitbreidingsplan voor te bereiden. Stemmen: „dat is dan het zooveelste." Het gedane voorstel wordt z.h.st. en zon der discussie aangenomen. Voorts stelt spr. voor in te schrijven voor 30.000.op de leening der gemeen te Hilversum, groot in totaal 8.825.000. tegen 3^4 rente en een uitgifte-koers van 98 met een looptijd van 25 jaar, dit ter -belegging van vrijgekomen gelden. Dit voorstel wordt dan aangenomen. Verder wordt nog medegedeeld, dat is uitbetaald een bedrag van 20.als schadevergoeding voor den beschadigden mantel van den agent van politie Pasman, hem in de uitoefening van zijn functie overkomen. Dan is aan de orde de RONDVRAAG. De heer v. d. Berg klaagt erover, dat bij den kazernebouw te Soesterberg wel „Soes- ters" doch geen „Soesterbergers" als ar beidskracht worden aangenomen; daar over bestaat blijkbaar een verkeerde mee ning. De heer Hom vraagt aan den weg naar het woonwagenkamp bij Amersfoort een electrische lamp. 13. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de peroeelen Verlengde Kolonie- weg Nos. 1, 3, 5, 7, 8, 10, 12 en 14. De heer Hom bepleit het verleenen van nog eenig uitstel in verband met de derde parochie, die op komst is. Dat is gevraagd door het Kerkbestuur, daar de nieuwe parochie de huizen wel licht wèl wil verbeteren. De heer Endendijk meent, dat practische omstandigheden eenig uitstel nog wen- schelijk maken. De heer van den Berg oordeelt er ook zoo over in verband met de verdeeling tus- schen de parochies. De heer Nooder meent, dat men geen kwade zaak goed moet gaan praten. Men moet zich aan de officieele adviezen hou den en handelen zonder aanziens des per- soons. Voldoen de huizen niet, dan moet met yzeren hand ingegrepen worden in het belang der volksgezondheid en dé&rom al leen! De heer Endendijk is vóór het voorstel, eens; waarom en op grond waarvan is die verleende ontheffing vervallen De burgemeester antwoordt, dat vol gens algemeen aangenomen rechtspi inci- bijinvoering van een nieuwe wetge ving de vroeger verleende vergunningen en ontheffingen vervallen, voor zoover ze niet reeds tot uitvoering zijn gekomen en dat was hier niet het geval. Anders zou den dergelijke ontheffingen, waarvan geen gebruik is gemaakt, tot in lengte van da gen blijven gelden. De heer Nooder merkt dan op, dat de betrokkene dus indertijd geen bouwaan vrage heeft ingediend op grond van zijn verkregen ontheffing; daarmede is die zaak èf. De bouwvergunning wordt dan z.h.st. geweigerd onder aanteekening voor den heer Zijlstra, dat hij geacht wil worden te hebben tegengestemd. 15. Adre9 van J. v. d. Klooster e.a. verzoekende verbetering van den Eiken- horstweg met voorstel van B. en W. Conform voorstel wordt besloten dezen weg opnieuw in onderhoud te nemen, na dat alle overige wegen zullen zijn afge teerd. 16. Adre9 van A. B. Overgoor, verzoe kende ontheffing van het verbod om in de kom der gemeente een rookerij te mogen oprichten, met voorstel van B. en W. Conform voorstel wordt de gevraagde ontheffing verleend. 17. Vaststelling van een besluit tot het oninbaar verklaren van posten, behoo- rende tot den dienst 1937. Het besluit wordt vastgesteld. 18. Behandeling van belastingreclames, Dit punt is reeds behandeld in de in den aanvang gehouden geheime raadsvergade ring. 19. Op voorstel van B. en W. wordt dan besloten aan 2 ambtenaren bij de afdee- ling Sociale Zaken ter gemeente-secreta rie- een extra periodieke verhooging in jaaiwedde toe te kennen. Toiletgebouwtje bij „Soesterdal", 20. Aan de orde is dan de bouw van het W.C.-gebouwtje aan de Batenburg laan te Soesterberg. De heer Thyssen merkt op, dat dit ge bouwtje thans 3 x 4 x 2.50 Meter groot is. Er zijn 2 deuren, maar die zijn altijd gesloten, zelfs toen er 10 autobussen op het terrein aanwezig waren. Er zijn ook geen waterplaatsen, jhoewel dat wèl de bedoeling was. Daardoor worden thans de buitenwanden van het gebouwtje als zoodanig gebruikt, wat moet worden voor komen. Wethouder de Bruyn antwoordt, dat het naburige radio-peilstation der Lucht- vaartafdeeling het gebouwtje wat verder weg wilde hebben en van buiten zonder eenig ijzer deel, met zoo weinig mogelyk ijzer van binnen. Nu zijn allen tevreden, ook de naaste omwonenden. De deuren zijn op slot, dat is noodig, daar anders geble ken is, dat het gebouwtje te veel veront reinigd wordt. Men kan er echter ten al len tijde gratis gebruik van maken en dat wordt ook gedaan en alles gaat heel goed. De heer Thyssen heeft alleen de ondoel matigheid naar voren gebracht. Een uri- -U-Tei onnnifiol iron i-i"70r f"A 7.1111' Over „Ons Belang" is nog geen rapport van oplevering ingekomen; daarop is het wachten. Spr. wil de historisch gegroeide rond vraag hier liefst niet coupeeren en heeft voorloopig genoeg vertrouwen in de raads leden om matiging te betrachten, die in derdaad noodzakelijk is. Komt die niet, dan zou noodgedwongen een voorstel moe ten komen om de rondvraag af te schaf fen; spr. blijft in dat opzicht diligent. De heer Nooder merkt op, dat door uit breiding van openbare werken de werk loosheid zal verminderen en de koopkracht vermeerderen. Juist nu moeten wij gebruik maken van de geboden gelegenheid bij het werkfonds om groote werken uit te voe ren, waarvan het nageslacht dan mag pro- fiteeren. De burgemeester merkt op, dat het nor behoeft niet speciaal van jjzer te zijn; het gebouwtje beantwoordt nu niet aan zyn doel, zoolang er geer urinoir is, dat is -ook steeds de bedoeling geweest, na melijk een drieledig urinoir. De heer Nooder bepleit een bordje met aanwijzingen te doen plaatsen, dat de sleutel steeds gratis verkrijgbaar is. Conform dit idee wordt dan besloten. Klachten over vuil langs de wegen. De heer Stroband heeft klachten over het onderhoud van de wegen. Het vuil van de wegen blijft er lang op straat liggen en er ontstaan zoo vuilnisbeltjes, die steeds maar aangroeien, doordat anderen er ook vuil bijbrengen. Zoo bijv. bij den Braam- weg op den hoek van den Ericaweg. Spr. beveelt spoedig opruimen ten zeerste aan. De heer Nooder meent, dat de gemeente als overheidslichaam het voorbeeld geven moet bij de onderlinge regeling inzake de vacantie in de bouwbedrijven. Er hebben nu 4 menschen in dien vacanbietijd voor de gemeente gewerkt en dat is onjuist. Als werkobject voor de werkverruiming beveelt spr. een goede rioleering voor he melwater en faecaliën voor de geheele ge meente aan en vraagt een plan daarvoor te doen maken; er kunnen dan daar pro ductieve loonèn worden uitbetaald en dat geeft héél veel nieuwen arbeid, met be hulp van steun van het Rijkswerkfonds. De heer van de Ven klaagt ook over het vele vuil langs de wegen en wil dat zoo bepaald noodig op oordeelkundigerwijze neder laten leggen. Voorts vraagt spr. of de trottoirs in de Mariastraat reeds gereed gekomen zijn? De eene kant ligt zoo mooi, doch de andere erg mul. Ook heeft daar 2 maanden een hoop zand gelegen met vele trottoirbanden, waartegen bezwaar be staat. Verder vraagt spr. naar den stand der werkzaamheden aan de Burg. Grothe- straat. De groote verbetering aan de Vredehof straat, ook voor verkeer, stemt erg dank baar en is een gelukwensch waard. De heer Grift dankt voor de'woorden van welkom tot hem door den burgemees ter gericht en hoopt, dat hem de kracht zal zijn gegeven de gemeentebelangen te behartigen. Als hij daarbij op een twee sprong zal komen, zal hij steeds trachten de minst slechte weg te nemen. Hij hoopt de belangen te kunnen behartigen voor de geheele gemeente, speciaal voor de arbeids klasse. Verder klaagt spr. over de slechte toestand van den Korte Hartweg en den Hartweg, vooral bij stortregens. Ook wil spr. het opknappen van de wegen op '1 Hart met deugdelijk materiaal doen ge schieden; het thans aangebrachte grint is daar veel te grof voor goed werk. De heer zylstra dankt voor het in orde brengen van het terrein aan de Emmalaan en vraagt naar de verbetering bij de Chr. U.L.O.-school. Verder heeft deze'spr. het over de kosten van verbetering van den Braamweg, den Verlengde Postweg en de Lt. Koppenlaan, waar een vrijwel waarde loos procédé ds toegepast, dat nog geen 2 jaar levensduur blijkt te hebben. Ten slotte vraagt spr. naar het rapport over de oplevering van de verbetering aan de huizen van Ons Belang te Soesterberg. De heer Endendijk merkt op, dat bij de rondvraag hoe langer hoe meer punten naar voren komen, die daar heelemaal niet op hun plaats zyn, vele persoonlijke din gen. Er behooren alleen zaken van werke lijk algemeen belang in deze rondvraag besproken te worden en niet allerlei beu zelarijen. De burgemeester merkt op, dat bij den kazernebouw alleen arbeiders via de ar beidsbeurs te' Soest te werk worden ge steld, dus zoowel Soesters als Soesterber gers; spr. zal dit punt nader onderzoeken. De bouwvak-vacantie-regeling is bespro ken en toen is het werk in die dagen di rect stop gezet. Een rioleeringsplan te duur. De door den heer Nooder gevraagde al- geheele rioleering is een millioenen-plan van zeer grooten omvang. Naast veel voorbereiding zyn er ook kolossale kosten aan verbonden, zoodat de vraag mag rij zen, of dit object wel aan de orde kan ko men. Vele plannen voor het werkfonds zyn in studie en naar aanleiding van de op merking van den heer Nooder, zal die zaak nog eens worden bekeken, hoewel spr. er niet voor is. De verbreeding van de Vredehof straat heeft nog een moeilijk punt opgeleverd, namelijk Nieuwerhoek. Ook uit verkeers- ogpunt moet daar een bevredigende op lossing gezocht worden, die echter niet ge makkelijk is. werkfonds thans niets meer fonds perdu geeft en renteloos. Er moet thans 2 y2 procent van het beschikbaar ge stelde bedrag terstond betaald worden, mèt rente en aflossing; dat is dus heel an ders dan enkele maanden geleden. Wethouder de Bruyn zal aan het weg halen van straatvuil nog meer aandacht besteden, dan hij al deed. Voor 1938 staan 20 nieuwe lichtpunten op het programma. De Mariastraat is een proefstuk en er is gebleken, dat de boel beter comprimeert, als het een tijdje blijft liggen en beloopen wordt. Eerst daarna wordt afgewerkt door met teer te bespuiten; de eene helft van de bermen langs de Mariastraat is heelemaal klaar, de andere wordt net zoo. De wegenverbeteringen in 1938. Voor 1938 staan nog op het programma verbetering van de bermen langs de Ju- lianalaan (die tevens geheel herstraat zal worden), de Waldeck Pyrmontlaan, de Oranjelaan, de Hellingweg, de Mendels- sohnlaan, de Beetzlaan, de Nieuweweg en de Braamweg. Aan de Burg. Grothestraat is nog een klein nader overleg met de familie v. d. Kaa, doch dat komt binnen enkele dagen in orde. Dan blijft alleen nog over het per ceel der familie Bosboom, doch er zal rustig verder worden gegaan met de ver betering en verbreeding. De verbetering bij de U.L.O.-school heeft op de vacantie gewacht. Niemand meer het woord vragende, wordt de vergadering dan te ruim half elf In Carlon Bioscoop Theater draait van af Vrijdag de bekende film: „Première", met Zarah Leander in de hoofdrol, waar aan tevens medewerken Attilla Hörbiger en Theo Lingen. Na maandenlange, moeizame voorberei ding, na sloopende repetities, na tenslotte de vele onoplosbaar schijnende moeilijk heden te heben overwonnen, is dan einde lijk de groote dag, jujster gezegd, de Groote Avond, aangebrokenDe PREMIèRE van de nieuwe revue. Van heinde en ver zijn de sterren, de dansers en danseressen naar Weenen ge haald om het verwende publiek 'n schouw spel te bieden, wat oog en oor moest boei en. Het publiek verdringt zich aan de cas- nóg is het tooneelscherm omlaag; ze nuwachtig loopen de artisten, dansers en danseressen dooreen. Het is een mengel moes, en een gedempt rumoer. De tooneel- knechten, lichtbedieners, regisseurs en de inspeciënt niet te vergeten, leggen de laat ste hand aan de voorbereidingen. Het groo te oogenblik nadert, de spanning 'stijgt met de minuut. En terwijl het publiek de zaal vult, speelt zich achter de coulissen een drama afLydia Loo, jarenlang de pro- tégée van den man achter de schermen, Rainold, de „geldman", is voor de nieuwe groote revue vervangen door een ander: „Carmen Daviot". Ofschoon zij in het theater feitelijk niets meer te doen heeft, is Lydia er toch ver schenen om Rainold rekenschap te vra gen. Ruzie en consternatie achter het scherm en in de kleedkamers. Scherpe woordenwisselingen, terwijl het theater volloopt. Wat er echter ook gebeure, de voorstel ling „De Première" moet doorgaan. Het doek gaat open en de revue begint. Rai nold heeft in een loge recht tegenover het tooneel plaats genomen. Geboeid volgt het publiek de voorstel ling. Veel succes oogst Carmen Daviot. Iedereen applaudiseert, doch tot verwon dering zijner secretaresse zit Rainold on beweeglijk in zijn loge en dan blijkt plot seling, dat Rainold gedood is tijdens de voorstelling! Politie! Onderzoek! Het pu bliek mag niets weten! De revue moet af gewerkt worden ondanks en ten koste van alles, doch inmiddels is geheel het rader werk der moderne crimineele wetenschap in werking gesteld. Beurtelings worden al le medewerkenden van wie verondersteld kan worden, dat zy iets meer van het mis- dryf konden weten, onder handen geno men. Intusschende voorstelling gaat door! Vingerafdrukken! Verhooren! Dank zij de buitengewone scherpzinnigheid van den politie-commissaris wordt tenslotte de schuldige ontdekt. En terwyl een volle zaal geamuseerd de schitterende revue volgt, wordt achter de schermen een misdrijf opgehelderd. Zoo is het leven. Revue, schittering, liefde en leed. Wat er ook gebeureDe Revue moet tot het einde uitgespeeld worden Het publiek mag niets merken. De PRE- MIERE is geslaagdMenschenlevens zijn mislukt. Vóór de pauze gaat de lachfilm van groot formaat: „Leve de Marine" en een sensationeele Charlie Chaplin-klucht.

De Soester | 1938 | | pagina 2