(Qtoroepevy kosten slechts 50 ct. 3 maal voor één geld!! VOSKUILEN! Drukwerk Feestend Soest. WANDELINGEN UGERSmDIO Voor Hout en Triplex FOTO I OPTIEK Soesterberg (uitsluitend vraag- en aan bod, dus GEEN handels advertenties), UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING TWEEMAAL GRATIS OPGENOMEN, Plaatselijk Nieuws SOESTER HOUTCENTRALE DOOR DE LEVENDE NATUUR NIET ALLEEN GOED.... MAAR OOK GOEDKOOP c c c c c c c c c i c c c N.V. Eerste Soester g Electrische Drukkerij c c c EERSTE SOESTER BEGRAFENIS-ONDERNEMING DE JEUGDLUCHTVAARTDAG OP SOESTERBERG. Voor den nationalen Jeugdluchtvaart- dag, welke door de centrale jeugdcommis sie van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart op Vrijdag 12 Augustus j.1. gehouden werd, bestond allerwegen groote belangstelling. De opening van dezen Jeugdluchtvaart- dag had om 10 uur In het Theehuis „Soes- terdal" plaats door den voorzitter der Cen trale Jeugdcommissie, Kol. H. Walaardt Sacré, met een toespraak, waarin h\J al len het v 3lkom toeriep, in 't bijzonder de Katholiek j Jeugdluchtv.organisatie, die dit jaar voor de eerste maal meedeed, voorts den vertegenwoordiger van 4en Burge meester van Soest, Wethouder D. A. de Bruyn, enz. Dat deze dag nationaal ge noemd kon worden werd wel bewezen door het feit, dat er niet minder dan 77 plaat sen waren veregenwoordigd door een drie honderdtal deelnemers, uit alle oorden des lands, ook uit Groningen, Friesland, Lim burg en Zeeland. De beweging groeit, maar moet nog veel sterker worden. Toch is de federatieve samenwerking met andere or ganisaties reeds een feit of in een verge vorderd stadium van voorbereiding. Ten slotte 'dankte spreker den commandant van de L.V.A., den vertegenwoordiger van TErL' 2-756'. het gemeentebestuur van Soest, en den directeur van „Soesterdal" voor de voor treffelijke medewerking bjj de organisatie van dezen dag ondervonden.. Daana werd een rondgang gemaakt over de luchtvaartafdeeling; waar de jeugd onder deskundige leiding, in groepen van 25, 'n uitstekenden indruk kon krijgen van hetgeen zich daar alzoo bevindt. Vervol gens werd de interessante Luchtvaart tentoonstelling op Soesterdal bezocht. Buiten werd de belangstelling getrok ken door de oefeningen der legervliegtui gen, de escadrilles en den bommenwerper T. 5, voorzien van een gevechtstoren, ter wijl voorts het K.L.M.-vliegtuig, de P.H.- A.C.T., rondvluchten hield, alsmede het ranke vliegtuig van „De Vliegsport" vluchten maakte en later op den middag ook de autogiro, bestuurd door den heer H. J. van der Velde uit Hillegersberg, een demonstratie hield. Ook aan de proefles sen van de N.L.S. namen verschillenden deel. 2oo was de lucht boven het Vlieg terrein vol actie. Nadat allen om half een weer in het Theehuis Soesterdal waren bijeengekomen, hield vervolgens de heer P. Guilonard, on derdirecteur der K.L.M., een causerie over het onderwerp: „De Luchtvaart in het al gemeen", waarin spr. de beteekenis schet ste van de militaire Luchtvaart, waar steeds wordt geëxperimenteerd, voor de burgerluchtvaart. Voorts gaf spr. een kort overzicht van de ontwikkeling der K.L.M., welke eveneens door den heer Plesman en zijn helpers werd georganiseerd. De eerste vliegers reeds der K.L.M. waren bekwame piloten, afkomstig van de L.V.A. Ze had den slechts de beschikking over eenvou dige hulpmiddelen en moesten voorname lijk op hun goede route-kennis afgaan. Met treffende voorbeelden werd voorts de 'voor uitgang van de K.L.M. gedemonstreerd, die thans met de best uitgeruste toestellen en de nieuwste instrumenten vele verbin dingen in het land, Europa en naar an dere werelddeelen onderhoudt. Ook wer den de toekomstmogelijkheden voor de K.L.M. nog besproken en spr. gaf hierbij uiting aan de hoop, dat vele jeugdigen hier aanwezig, bij dat verkeer eenmaal een be trekking mogen vinden. Tijdens den gemeenschappelijken koffie maaltijd werd een vragen-wedstrijd ge houden. Daarna werd buiten deelgenomen aan een wedstrijd, welke bestond uit het raden van de hoogte, alsmede het type der vier verschillende legervliegtuigen, die zich op dat moment in de lucht bevonden. Van een ander vliegtuig, dat verschil lende stunts maakte, moest de benaming dezer oefeningen worden vastgesteld. Van 3 tot 4 uur had er een demonstra tie .met modelvliegtuigen van de typen zweefvliegtuig en motorvliegtuig plaats. Het weer was hiervoor zeer gunstig en het aantal nieuwe modellen viel sterk op. Voor den start werden de zweefvliegtuigjes mid dels de hand losgelaten, terwijl de motor vliegtuigjes, voorzien van een propeller, werden opgewonden en vervolgens op een startbaan geplaatst. Er was onderling zeer groot verschil in prestatie. Verscheidene deden het prachtig. Er waren een tal van mooie pryzen beschikbaar gesteld. Van de uitslagen noemen we hier de eerste en tweede prijswinnaars. Vragenwedstrijd: 1. J. Schrier, den Haag. Hoogte schatten, enz.: 1. P. E. v. Dyk, Utrecht; 2. J. v. Elzas, den Haag. Demonstraties zweefmodellen: 1. L. Buk- kens, Amsterdam; 2. W. C. Wagenaar, Amsterdam. Demonstraties motormodellen: 1. G. D. Schepel, Santpoort; 2. H. L. F. de Kat, Rotterdam. Om half zes vond de sluiting van dezen geslaagden jeugdluchtvaartdag plaats. OM HET ZILVEREN VLIEGTUIG. Ook de tweede dag der wedstrijden om het Zilveren Vliegtuig, j.1. Zondag, is voor de V. en A.V. „Soesterberg" een succes geworden. De publieke belangstelling was zeer groot, waartoe gewis ook de weers omstandigheden hebben medegewerkt. Ér werd sportief gestreden en ook de rege ling liet niets te wenschen over. De uitslagen van dezen dag waren als volgt IJ.F.C.D.E.V3—2 V.V.O.G.N.I.Oa... 2—1 VOORLOOPIG PROGRAMMA DER ORANJE-FEESTEN. Door het Bestuur der Oranje-Vereeni- ging „Wilhelmina" is in verband met <^e aanstaande Oranje-feesten een voorloopig feestprogramma opgesteld, dat luidt als volgt: 30 Augustus: 6 tot 7 uur n.m., Voej.bd.1 (10'tot 13 jaar). 7.30 tot 9 uur, Concert Harmonie „St. Jozeph"; zangver. dubbel Mannenkwartet. 31 Augustus: 6 tot 7 uur, Réveille door St. Jozeph. 9 tot 10 uur, Keuring versierde voertui gen. 10 tot 11 uur, Optocht versierde voer tuigen; begeleiding Soesterberg's Harmo nie. 11 tot 12 uur, Beslissing voetbal jon gens, 10 tot 13 jaar. 2 tot 4 uur, Kinderspelen, tractatie en attracties. 4.30 Gecostumeerde Voetbalwedstrijd. 7.30 uur, Concert Harmonie St. Jozeph; zang Chr, Gem. Zangver. „Soli Deo Glo ria". 9.00 Marsch door het dorp. 3 September 1.30 uur, Auto-tocht van Ouden van Dagen, ingeh. door Soesterb. Harmonie. 6 September: 6 tot 7 uur, Réveille door Soesterb. Har- Deze worden dus plaatsen wij deze OMROEPERS „De Soester" gééft méér en is daarom beter Voor U reden om slechts in dit blad Uw vraag- en aanbod-advertenties te plaatsen Advertenties kunnen worden opgegeven aan ons Bureau Van Weedestraat 7, Soestdijk, alsook bij VISSERs BOEKHANDEL, Kerkstraat 20a en bij onzen acquisiteur J. BAKKER, Braamweg 44. Soest. 1 tot 10 uur, Marsch door het Doip, met Soesterb. Harmonie. 10 tot 11 uur, Gemeenschappelijke zang door vereenigingen. 1.30 uur, Optocht, begeleid door St. Jo zeph. 3.30 uur, Volksspelen, opgeluisterd door St. Jozeph. 7.30 uur, Volkszang; Concert „Soesterb. Harmonie". 9.00 uur, Verlichte optocht, begeleid door „Soesterb. Harmonie". Het Comité, dat de feesten organiseert ter gelegenheid van de herdenking alhier van het a.s. 40-jarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, verzoekt ons mede te deelen, dat de subcommissies voor den Landbouwdag en het. Landb.-Concours op a.s. Vrijdagavond 19 Augustus des avonds tusschen 7 en 9 uur zitting zullen houden in het café De Gouden Ploeg aan de Mid delwijkstraat, teneinde alle gewenschte in lichtingen over dien dag en dat concours te verstrekken aan allen, die dit vragen, en voor het ontvangen van de inschrijvin gen, waartoe inschrijvingsbiljetten ver krijgbaar zullen zijn. Naast opgaven aan de heeren P. v. d. Breemer en H. J. v. d. Bor (Kerkstraat 21 eri Kerkpad Z.Z. 111) kan men zich dus thans ook op gemeld tijdstip aan De Gouden Ploeg komen opge ven. Deze-zittingsuren zijn ingesteld, omdat men in* verband met de geheele organisa tie er behoefte aan heeft spoedig alle in schrijvingen binnen te krijgen, waardoor' men dan een beter overzicht verkrijgt van den geheeiën omvang der landbouwten toonstelling en van het concours en dus tijdig weet, op hoeveel deelneming men zal moeten rekenen. Ditmaal was het weder eens te Soest- duinen, waar in den nacht van Maandag op Dinsdag jeen taxi van een onderneming uit Zeist tegen den Zuidelijken afsluit boom van den spoorwegovergang te Soest- duinen aanrèed. Tcièn de boom reeds in da lende richting was én het stopbörd was voorgekeerd, trachtte dé chauffeur van de TAXI TEGEN DE AFSLUITBOOMEN. DE EERSTE Joh.Happe, Molenstr. O.Z.91 Telefoon 2809 taxi toch nog door te rijden, waardoor hij met den afsluitboom in aanraking kwam. De schok was zoo hevig, dat de afsluit boom vrijwel geheel werd vernield. Toen de waarnemend chef van het station Soest- duinen kwam aangeloopen om een nader onderzoek in te stellen en de identiteit van den dader te noteeren, wilde de chauffeur aan. hem geen inlichtingen verstrekken en waar de taxi slechts geringe schade had bekomen, reed de chauffeur door. Num mer en letter van de taxi zijn echter be kend, zoodat de politie tegen den chauf feur proces verbaal heeft opgemaakt. OVERTREDING REGLEMENT AUTO VERVOER PERSONEN. Dezer dagen is tegen den Soester ga ragehouder W. proces verbaal opgemaakt wegens het rijden met een als taxi gebruik te automobiel en het aan den cliënt in re kening brengen'van een lager tarief dan dat, wat door Burgemeester en Wethou ders op voorstel der gezamenlijke taxi ondernemers, is goedgekeurd. GASVERLICHTING. VAN WEEDESTR. 8 - TELEF. 2458 ONTWIKKELEN - AFDRUKKEN Het adres voor accuraat werk. GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: bril met montuur 2 sleutels aan een ring lederen ceintuur bril met hoornen montuur zwart hondje groote zwarte hond fototoestel hond (Groenendaler) actetasch heerenrijwiel Asterstraat 18, Utrecht politiebureau Beetzlaan 38 Verl. Talmalaan 35 Gemeente Werken, Lange Brlnkweg Koninginnelaan 61a Soesterbergschestraat 4 Schoutenkampweg 5 politiebureau Buntweg 1 AANRIJDING. Met ingang van heden, 15 Augustus, worden op de Vredehof straat 10 gaslan taarns geplaatst, daar het de bedoeling is om de beurt gas- en electrische verlich ting te laten branden en te beoordeelen wat het be&te en het voordeéligste is in het gehruik. Het is te verwachten, dat tegen het be gin van de volgende, week deze plaatsing gereed zal zijn gekomen, zoodat de proef dan gehouden kan worden. Wij komen daarop dus nog nader terug. POSTDUTVENVEREENIGIN G „DE ZWALUW". Uitslag wedvlucht met 343 duiven op Zondag 14 Augustus, vanaf Qulvrain, af stand 226 K.M., gelost om 7.45 uur, met Z.W. wind. Aankomst le duif om 11 uur 35 min 26 sec.; aankomst laatste of 86e duif om 12 uur 18 min. 34 sec. H. Overbeek 11231; J. Huurdeman 2917; C. van Soest 384; J. Bakker 47—1528; Sj. Rijksen 5—37—52—61; H. Gorissen 6101148737475 7778; B. Groeneveld 8—19—20—22—83 4551; A. A. v. Dorresteijn 132346; D. de Zoete 1426—27; R. J. Floor 16— 3850—556872—r-85; A. de Rooy 18; J. Groen 21; A. Rommers 246369; R. J. Stalenhoef 2571; C. karstens 29—30 32—364449—5865; C. Schimmel 34 82; H. Onwezen 35^-57—67—78; A. Kaats 39; A. Janssen 4041; G. Haks 42; Jac. Kamerbeek 435356606266; G. Fox 47; G. v. d. Deijssel 54; Jac. Stalen hoef 59—87; A. Rijksen 64; W. Veerman 70; W. van Hees 76; J. Grift 79; J. Gaas beek 80; J. Rijksen 83—86. Zondagmorgen te ruim 10 uur had op de Steenhoffstraat een aanrijding plaats tusschen een luxe-automobiel en een mo torrijder. Ter hoogte van de benzinepom pen aldaar wilde de motorrijder D. O. uit Wormerveer de luxe-auto passeeren, doch de bestuurder daarvan stak plotseling zijn linkerrichtingaanwijzer uit en sloeg direct daarop links af, naar de benzinepompen toe. De motorrijder had daarop natuurlijk niet kunnen rekenen, kon de auto niet meer ontwijken, remde nog uit alle macht, doch botste tegen de auto op. Het motor rijwiel werd daarbij flink beschadigd, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De autobestuurder, die blijkbaar schuld voelde, achtte het toen maar beter de komst van de politiek niet af te wach ten en is doorgereden. Waar er echter ver schillende getuigen waren, die alles had den zien gebeuren, en het nummer van den auto bekend was, is tegèn den autobestuur der ter zake, proces verbaal opgemaakt. Wederom heeft de gemeente-politie her haaldelijk moeten optreden tegen venters van buiten de gemeente, die hier nog steeds zonder vergunning pogen te venten. Verschillende processen verbaal zijn opge maakt. Zooals men weet, het publiek kan aan den strijd tegen het venteuvel krach tig medewerken door steeds de vergun ning te vragen en bij het niet toonen daar van onverwijld de politie te waarschuwen. Nog steeds is er van politiewege extra toezicht op de venters en verwacht mag worden, dat door intensieve contróle dat euvel uit onze gemeente, waar het lang zamerhand een grooten omvang had geno men, zal verdwijnen. RECTIFICATIE. Zooals de lezers ongetwijfeld reeds be grepen zullen hebben, is in de advertentie van het Woningbureau P. Man, Steenhoff- straat 5 tegenover het station Soestdijk, voorkomende op de vóórpagina van ons nummer van j.1. Zaterdag een zetfout ge- slopen. J Het waren geen moderne winkelhuisjes, die voor 24.per maand te huur waren, doch moderne landhuisjes. GESLAAGD. Geslaagd aan de Rijkskweekschool te Utrecht voor de hoofdakte de heer B. Blan- kenstein, alhier. Nadruk verboden. HET is vrij algemeen bekend, dat Ne derland rijk is aan kweekerijen en dat deze voor een groot deel zijn ge specialiseerd. Dit vindt zijn oorzaak in verschillende omstandigheden, zooals gun stige ligging voor export, goede cultuur grond in voldoende mate voor bepaalde gewassen enz. Zoo ontstond b.v. het boom- kweekerscentrum Boskoop, waar op den veenachtigen bodem veel kluithouden'de heesterachtigen worden gekweekt. Het spreekt vanzelf, dat zulke centra invloed uitoefenen op de beplanting van de tuinen in min of meer wijde omgeving, vooral als de oorspronkelijke of gegroeide exporthandel belemmering ondervindt en de kweekers gedwongen zijn in het bin nenland afzet te zoeken. Het is wellicht hieraan toe te schrijven, dat in vele tuinen planten worden aangetroffen, die men brengt tot het geslacht Rhododendron. Opmerkelijk is, dat men eigenlijk slechts in parken en op buitenplaatsen groote Rho- do's ziet en overigens dus zulke, die in de laatste tien jaren of daaromtrent zijn aan geplant. Niet zelden zien de oudste exem plaren in kleine tuinen er niet fraai uit, hetzü door verlies vén de onderste bla deren of door aantasting door de Rhodo- wants, die onbestreden bleef. Aanplanting wordt hierdoor tegengehouden, maar zeer ten onrechte. Ook tot schade van de sier lijkheid der tuinen, want goed groeiende en rijk bloeiende Rhododendrons mogen gezien worden. Nu we langzaam maar zeker weer den planttijd naderen en er plannen gemaakt moeten worden, waartoe men bij voorkeur kweekerijen zal gaan bezoeken om gewas sen uit te kiezen, mag er wel eens op wor den gewezen, dat Rhododendrons elschen stellen, waaraan te dikwijls niet wordt vol daan. We mogen aanhemen, dat geen met Rhodowant besmette planten worden ge leverd, zoodat aantasting eerst later en niet in het eerste jaar reeds valt te vree zen. Maar als het insect of de door hem veroorzaakte beschadiging wordt opge merkt, dan moet ook zonder uitstel de be strijding worden ter, hand genomen. De eerste zorg zal dus zijn de planten een goede plaats te geven en een goeden grónd. Het best is een licht beschaduwd plekje, waar in den winter koude, droge wind en -zonneschijn geen vrijen toegang hebben. De grond moet goed doorlatend zijn en humusrijk, waaraan het vaak ha pert, maar waaraan kan \yorden tegemoet gekomen door toevoegng van veengrond, turfstrooisel of boschgrond. En dan mag het voedsel niet ontbreken, dat wordt ge geven in den vorm van een ruime hoe veelheid ouden koemest zonder stroo. Ge durende den bloei en groeitijd mag het niet ontbreken aan voldoende water om den grond vochtig te houden. Van kalk houden de Rhodo's niet. Wie dit heeft gelezen, kan nu zelf na gaan, waaraan mislukking in eigen tuin moet worden toegeschreven. De elschen zijn echter niet zoo zwaar, dat zij moeten afhouden van aanplanting. Men kieze dan evenwel góede soorten. Voor ons ligt de voor kort verschenen „Practische Naam lijst van Rhododendrons", een uitgave van de Vereeniging vóór Boskoopsche Cultu ren, die alleen bij haar is te verkrijgen. Hieruit blijkt, dat de Rhodo's worden ge bracht in vier groepen, waarvan de eer ste omvat de vóór 30 April bloeiende en de vierde de na 25 Mei in bloem komende. Men kan dus ongeveer anderhalve maand genieten van den bloei van Rhododen drons. Men onderscheidt evenwel ook laag en breed, forsch en breed en hoog opgroeien de soorten en variëteiten, waarmee na tuurlijk bij de aanplanting in tuinen ter- m c c c c c v. Weedestraat 7. Soestdijk. TeL 962 dege rekening moet worden gehouden. Men moet dit echter ook nog ten opzichte van het zeer verschillende weerstandsver mogen der soorten en variëteiten ten op zichte van den winter in ons klimaat. De Naamlijst verschaft al deze gegevens en natuurlijk ook een goede beschrijving van de kleuren der bloemen, waarmee bij de keuze eveneens dient te worden gerekend. Het vorig boekje geeft bovendien een lijst van de Azalea's, die met succes in bepaal de combinaties met Rhodo's zijn te gebrui ken en tenslotte van de Japansche Aza- lea'sv Het verzamelen en rangschikken van zóóveel gegevens is voor de samen stellende commissie een werk geweest, dat onze bewondering verdient. Bilthoven. P. J. SCHENK,. OPGERICHT 1899 Fa T C. Haks Dz. Directeur D. HOOLWERF Telef. 2731 Kantoor Heuvelweg. 18 BEGRAFENISSEN - TRANSPORTEN - CREMATIE'B

De Soester | 1938 | | pagina 2