2e BLAD DE FEESTEN Landbouwdag en een Concours. Een zeer bijzondere attractie. SOEST. EEN VLIEGTUIG WERKT MEDE. Verschillende regelingen. EERSTE HÜLPHOEKJE Programma van het Concours uitgebreid. Vacantiereizen-Actie 1938. DAGBLAD GOOI- EN EEMLANDER TE EERSTE SOESTER BEGRAFENIS ONDERNEMING mnm AGENTSCHAP voor Abonnementen en Advertenties N.V. Eerste Soestr El. Drukkerijk behoorende bfl „DE 3 O E 3 T E R van ZATERDAG 20 AUG. 1938. No. 68 Bloemencorso. Voor het bloemencorso op Vrydagmor gen 2 September bestaat reeds veel be langstelling. Dat is ook te begrijpen, daar er vele goede geldprijzen voor beschikbaar zijn gesteld. De versiering. Het Comité wekt iedereen op in de feest- week zooveel mogelijk te versieren en te vlaggen. Ook verlichten van straten en gevels geeft een heel feestelijk aanzien en dat behoeft gerust niet zoo veel te kosten. Betrekkelijk eenvoudige versieringen met Wat vlaggedoek, wat slingers e.d., eventueel een paar schilden, doen het al heel aardig. Ook zelfs eenvoudige verlichtingen ge ven bij donker al direct een aardig ge zicht, vooral als men dat vrijwel huis aan huis doet, waardoor dan zoo'n geheele straat een fleurig, feestelijk aanzien ver krijgt. Dat behoeft gerust niet altijd te gaan ten koste van veel geld en heel veel moeite. Een rytje kaarsen, geplaatst in een venster of onder of achter een raam, doet het al heel aardig. Enkele fleurige lampions, aan den ge vel of in den tuin opgehangen, geven ook al een prettig, feestelijk idee, terwijl een illuminatie met de oude vetpotjes het al bijzonder goed doet en weinig kost. Voor hen, die er wat meer werk van willen ma ken, zijn er natuurlijk fraaie illuminaties met electrische lampjes te vervaardigen, waaromtrent de plaatselijke electriciens volgaarne inlichtingen zullen verstrekken. Dergelijke installaties zijn ook in huur verkrijgbaar in alle grootten. Het vuurwerk. De toegangsprijs voor het vuurwerk, te houden op Dinsdagavond 6 September op het terrein van den heer P. van den Bree- mer aan de Kerkstraat, is thans bepaald op 25 cents voor het gereserveerde gedeel te, waar stoelen zijn geplaatst. Zooals reeds vermeld, is het overige ter rein geheel gratis toegankelijk, zoodat iedereen in de gelegenheid is dat vuur werk gratis en prachtig te zien. Het gere serveerde gedeelte is slechts een klein deel van het geheele terrein en elders op het terrein zal men het vuurwerk net zoo goed ja, soms zelfs beter, kunnen zien, dan op dat gereserveerde gedeelte, dat alleen be stemd is voor hen, die om eenige reden het vuurwerk willen zien op een kalm plaats je, buiten alle gedrang. De Kinderspelen. Het inschrijvingsgeld voor de kinder spelen is bepaald op 5 cents per spel. Op gaven daarvoor kunnen worden ingediend bij het Verkeershuis van Soest Vooruit aan de van Weedestraat 4 of bij den heer Brou wer aan de Soesterbergschestraat. De spe len zullen worden gehouden op het terrein aan de Ferdinand Huycklaan hoek Birkt- straat, achter het wachthuisje van de auto busdienst, alsmede op het speelterrein aan de Schrikslaan. Men is geheel vrij in de keuze van het terrein, doch als men zich eenmaal voor een bepaald terrein heeft opgegeven, is het later niet meer mogelijk van terrein te wisselen, zulks in verband met de organisatie en indeeling. Het Bloemencorso. Het bloemencorso op Vrijdagmorgen 2 September zal worden opgesteld aan de van Bevmingenlaan te 9,30 uur en zal trek ken, na de keuring, langs de Soesterberg schestraat, Kerkstraat, Middelwijkstraat, Steenhoffstraat, van Weedestraat, Burge meester Grothestraat, Nieuwerhoek, Ko- ninginnelaan, Beetzlaan, Waldeck Pyr- montlaan naar den Soester Engweg, al waar het in de nabijheid van Huize de Binckhorst zal worden ontbonden. De jury voor dit bloemencorso zal be staan uit de dames J. M. Visser-de Geer en B. F.M. Batenburg-Stoffels mét de hee- ren A. Endendijk, Joh. Kraayenbrink en Hooyer uit Baarn. De Licfytstoet De lichtstoet zal worden opgesteld op Vrijdagavond 2 September op den Pias- weg. (De Heideweg zal dan voor het ver keer en voor het trekken naar de opstel lingsplaats afgesloten zijn). De route is dezelfde als voor het bloe mencorso des middags, alleen zal de licht stoet ontbonden worden op de Koninginne- laan. Kinderbloemencorso. Het kinderbloemencorso zal op Maan dagmorgen 5 September te 10 uur worden opgesteld op de Paulus Potterlaan en na de opstelling en keuring door de jury trek ken langs de Prins Bernhardlaan, Juliana- laan, Julianaplein, Emmalaan, Burgemees ter Grothestraat, van Weedestraat, Prins Bernhardlaan naar de Paulus Potterlaan terug, alwaar het zal worden ontbonden. Rondrit voor Ouden van dagen. De rondrit voor de ouden van dagen zal SOESTER SCHAAKCLUB. No. 39 Probleem. De door het Feestcomité georganiseerde Landbouwdag, die gehouden zal worden op Donderdag 1 September op het terrein van den heer Peter van den Breemer, aan de Kerkstraat, belooft een groot succes te worden. Er is tenminste al zoo'n groote belangstelling voor uit de kringen van de Soester landbouwers en veehouders, dat het betreffende subcomité de handen vol heeft om alles naar behooren te organiseeren. Doordat ook voor het Concours, dat des middags van 1.30 tot 6 uur gehouden zal worden met harddraverij en landelijk ruiterfeest zooveel belangstelling bestaat, heeft men het programma daarvan sterk kunnen uitbreiden, hetwelk thans als volgt is samengesteld: 1. 1-spannen landbouwpaarden. 2. Caroussel rijden van de Landelijke Rijvereeniging „De Eemrui- ters" uit Baarn. 3. 2-spannen landbouwpaarden voor boerenwagens. Manoeuvre a la flèche. Stoelendans. Springdemonstraties. Harddraverij voor landbouwpaarden. Voorrijden van de hengsten Tebertus en Protector, die op de Landbouwtentoonstelling te Hoofddorp de eerste en tweede prijs hebben behaald, voorgereden door den eigenaar, den heer W. v. d. Grift uit Baarn, met springdemonstraties. 9. Groot slotstuk????!!!! De toegangsprijs voor de tentoonstelling (des morgens) zal zijn 25 cents per persoon, terwijl de toegangsprijs voor het concours (des middags) zal zijn 50 cents en 25 cents. Wit begint; mat in 2 zetten. Oplossingen worden gaarne ingewacht aan het Secretariaat v. d. Soester Schaak club, Mendelssohnlaan 5, Soestdijk. Oplossing probleem Nr: 38: gaan per auto's over de Leusder heide, Maarn, Doorn, Driebergen, Rijsenburg, Zeist naar het café Soesterdal tegenover hét Vliegveld Soesterberg, alwaar de oud jes zullen worden onthaald. Vandaar wordt dan gereden over den Dolder naar Soest teiug, waar de stoet zal worden ontbon den in de nabijheid van de buitenplaats Eikenhorst. Voetbalwedstrijd. Op Donderdag 1 September zal een voet balwedstrijd worden gehouden tusschen hét elftal van de Soester Gemeente-ambte naren en het Veteranen-elftal van S.E.C. op het terrein in het Burgemeester De- kethpark. Aanvang 6.15 uur. Einde 8.00 uur. Deze wedstrijd belooft zeer interes sant te worden en men hoopt op veel be langstellenden. Fietswedstrijd voor transportjongens. De fietswedstrijd voor bakkers- en sla gersjongens e.d. op transportfietsen zal worden gehouden vanaf de Parklaan bij de splitsing met den Nieuweweg als start, over de Parklaan, langs het plantsoentje daar aan het einde, rechts af naar den Nieuweweg, Beukenlaan naar het einde van den betonweg bij den aanvang van de Laanstraat, tegenover het woonhuis van wijlen Burgemeester Deketh. Daar op de grens van den betonweg met den straatweg op de Laanstraat is de finish. Het gehee le traject is 2600 Méter lang en daarop kunnen dus de transportjongens hun krachten in fietssnelheid meten! De door de Middenstandsfederatie alhier op touw gezette actie heeft tot resultaat gehad, dat Donderdag j.1. een goede tach tig zegelspaarders een tocht naar Amster dam konden maken. Op niet minder dan tien verschillende punten in de gemeente waren de deelnemers om 1 uur n.m. bij el kaar geroepen om door autobussen van de garage Tensen te worden afgehaald. Op Nieuwerhoek kwamen de bussen bij el kaar, om vandaar gezamenlijk den grooten verkeersweg naar Amsterdam te volgen. In elke autobus waren de noodige gelei ders (sters) aanwezig om op het jonge goed te letten. Tegen zeven uur n.m. werden allen weder op de verzamelplaatsen terug gebracht, waarna het ons mocht gelukken nog een onderhoud te hebben met eenige deelnemers. Allen waren vol lof over het gebodene; zoowel de heen- als de terug reis waren op vlotte en voor de deel nemers aangename wjjze verloopen. Men verzocht ons dan ook hun dank over te brengen aan allen zoowel de winkeliers als de commissieleden die hebben me degewerkt dit uitstapje op zulk een schit terende w\jze te doen slagen. AI met al, een goed -geslaagde attractie, waarop de Middenstandsfederatie met genoegen op kan terugzien. Allen hebben vol animo Artis bezich tigd, dat een groote attractie bleek en waar meerderen nog nimmer waren ge weest; alle soorten dieren werden bezich tigd, vol animo en vol interesse. AMERSFOORT. AMERSFOORT DOOR NOODWEER OVERVALLEN. In de omgeving van Amersfoort, het heele Gooi en ook A'dam, heeft men Za terdag kennis gemaakt met een hevig on weer, waarbij het vooral te Amersfoort een noodweer is geweest. Onafgebroken knetterde de donder en het vuur was niet van de lucht. Om onge veer half acht kwam daarbij een wolk breuk, vergezeld van een windhoos. De straten en lanen konden het neerplassende regenwater niet verwerken en de riolen bleken hiervoor te klein te zijn. Op som mige plaatsen stonden de pleinen zoo vol, dat de fietsen en auto's tot de assen door het water gingen. Ongeveer 1400 deelne mers aan een jaarlijkschen wandelmarsch hadden eveneens met het noodweer te kam pen en kwamen drijfnat binnen en het aan tal uitvallers was door dit noodweer zeer groot geworden. Op het rijwielpad aan de Barchman Wuyterslaan ontstond door den hevigen regenval een botsing tusschen twee wiel rijders. Een ongeveer dertigjarige inwo ner van Hilversum werd hierbij zoo ernstig gewond, dat hij naar hét zekenhuis ver voerd moest worden. Dr. M. verleende de eerste hulp. Op het kruispunt Arnhemscheweg-Bee- kensteinschelaan, bij de rijwielfabriek van de firma Pon, bleek het vele regenwater de straat te hebben ondermijnd. Over een oppervlakte van tien meter ontstond er plotseling een groot gat. Een juist passee- rende Engelsche auto, met een klein ge zelschap toeristen, die te Oud-Leusden in pension vertoefden, zakte weg in het gat. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. In de gemeente Weesperkarspel is, na bij het stoomgemaal van den „Hoogenbijl- meer", de bliksem ingeslagen in de licht- leiding van het P. E. N., waardoor de be woners in de omgeving van stroom ver stoken bleven. De wethouder, de heer Mul, stelde telefonisch de filiaalinrichting van het P.EN.. te Naarden van het gebeurde in kennis, van waaruit dadelijk personeel naar den „Hoogenbijlmer" werd gezon den. 's Avonds kon de stroom weer worden ingeschakeld. In een hooiberg te Bennekom is de blik sem ingeslagen naast de boerderij van den heer Burgers aan den Boschweg, die da delijk geweldig begon te rooken. De brand weer was kort hierna onder leiding van den hoofdagent Wassink ter plaatse. Met één straal werd water gegeven, onderwijl de brandweer bossen stroo uit den berg trók. Een half uur later was men den brand meester. Nog geen 20 Meter verder sloeg de blik sem in het dak van het huis van den heer Tollenaar, wonende aan den Boschweg 27, waarbij de schoorsteen het moest ontgel den, en van het huis geslagen werd. OPGERICHT 1899 Fa. J. C. Haks Dz. Directeur D. HOOLWERF Telef. 2731 Kantoor: Heuvelweg. 18 begrafenissen - transporten - crematie-s 1. b2 b4 Tc8 c5 2. b4 X c5 a3 a2 3. c5 c6 Ld8 c7 4. c6 X b7 ad. lib. 5. b7 X a8D mat. v. Weedestr. 7 - Soestdijk CAFé'S EN KOOLZUURGAS. Het tragisch einde van twee mannen op den grooten walvischvaarder „Terje Vi- ken" is te wijten aan het feit, dat in de tank, waarin zij arbeid moesten verrich ten, koolzuurgas aanwezig was. Een eigen aardigheid van dit gas is wel, dat het veel zwaarder is dan lucht. Wanneer men b.v, een drinkglas gevuld heeft met koolzuur gas, kan men dit kleur- en reuklooze gas over schenken in een ander drinkglas als of het een vloeistof was. Goochelaars ge bruiken dit wel voor hun experimenten en met hun hocus pocus laten z\j een kaars uitgaan zonder dat iemand, uitgezonderd een chemicus, er niets van begrypt. Gelukkig komen er weinig ongevallen met koolzuurgas voor, alhoewel altijd de kans blijft bestaan! In de kelders van ca- fé's bevinden zich steeds koolzuurcylin- ders en als zoo'n apparaat op de leiding lekt, is het gevaarlijk zoo'n kelder, zonder voorzorgsmaatregelen, te betreden. Men laat eerst een brandende kaars in de kel der zakken, gaat deze uit, waagt U er dan niet in, maar raadpleeg deskundige hulp. Mocht iemand zonder erg zoo'n kelder in- I gaan, is zijn einde nabij. Hij raakt bewus teloos, slaat voor den grond en ademt dan uitsluitend koolzuurgas in. Bij gebrek aan zuurstof zal hij binnen enkele oogenblik- ken sterven. Wordt het ongeval vlug bemerkt, dan is de patent waarschijnlijk nog te redden, door hem zoo spoedig mogelijk er uit te halen, in de frissche lucht te brengen en zuurstof toe te dienen. Denk er echter om, dat U eerst een touw om Uw middel bindt en dit door een derde persoon laat vast houden, voordat U de kelder ingaat. Is de patiënt, bovengebracht, schijndood, dan on middellijk kunstmatige ademhaling toepas sen, met zuurstof toedienen, 't liefst niet met de medicinale zuurstof, die zich in de zuurstofkoffers bevindt van de E.H.B.O. in de gasfabriek, daar deze 5 koolzuur be vat, maar zuurstof, die elke laschinrich- ting in voorraad heeft. Dit heeft boven dien nog het voordeel, dat de cylinders van deze inrichtingen zoovéél inhoud hebben om de kunstmatige ademhaling, gepaard gaande met zuurstof toedienen, uren lang vol te houden. De aanwezige medicus, die natuurlijk direct gewaarschuwd was en vermoedelijk wel een injectie heeft toege diend, zal wel instructie's geven: een zie kenauto of de politiebrancard. Caféhouders: opgepast dus! Naar wij vernemen, heeft het organiseerende Feestcomité de medewerking verkregen van de autoriteiten der militaire lucht vaart voor een bijzonder aardige en interessante attractie gedu rende de Feestweek voor de jeugd. Op Zaterdag 3 September zal namelijk te 11 uur 's morgens een militair vliegtuig der Luchtvaartafdeeling te Soesterberg, duidelijk herkenbaar aan twee groote oranje wimpels aan de vleugels, boven de gemeente- Soest vliegen in groote cirkels, doch steeds op dezelfde hoogte. De attractie daarvan is nu, dat iedereen, doch vooral de jeugd, kan schatten de hoogte, waarop dat vliegtuig boven den beganen grond vliegt; na de landing op het vliegveld der L.V.A. wordt deze hoogte uit de medegevoerde instrumenten nauwkeurig afge lezen en aan het comité medegedeeld. Het schatten moet geschieden door de geschatte hoogte in te vullen op een biljet, dat tegen betaling van 10 CENT verkrijg baar is bij het Verkeershuis van „Soest Vooruit", van Weede str. 5 en waarop tevens naam en adres moeten worden ingevuld. Degene, die de hoogte, waarop werd gevlogen, precies schat te, of degene, wiens schatting er het dichtste bijkomt, ontvangt een geldprijs. De EERSTE PRIJS bestaat uit 30 van de totaal opbrengst der verkochte biljetten, terwijl de TWEEDE PRIJS bestaat uit 20 dier opbrengst. Hoe meer deelnemers, hoe hooger prijzen dus. Eén deelnemer mag net zooveel biljetten inzenden, als hij of zij zelf wenscht. Deze bijzonder aardige attractie stelt de Soester jeugd en ook de ouderen in staat zich eens meer en beter te oriënteeren op de luchtvaart. En het schatten van de hoogte van een vliegtuig in de lucht, is gerust niet zoo héél gemakkelijk, dat zal de onder vinding wel leeren! Inmiddels, men kan zich al vast gaan oefenen en bij zich zelf al eens vaststellen de hoogte van vliegtuigen, die men ziet en deze hoogten dan eens onderling vergelijken; jammer is het daarbij, dat de meesten echter niet in staat zijn te controleeren of hun schatting juist is, doch dat is juist een der aantrekkelijkheden van dit onderdeel der algemeene feestviering. Men zal zijn schat tingen dus onderling moeten uitwisselen en zich inmiddels eens goed op de hoogte moeten stellen van het vliegtuig wezen en de gebruikelijke hoogten, waarop bepaalde vliegtuigen zich plegen te bewegen. Slechts dan zal men in staat zijn op eenigszins be hoorlijke wijze de hoogte Zaterdagmorgen 3 September te schat ten. De beide mooie prijzen lokken aan tot deelneming; men doe dus in de nog restende dagen zijn uiterste best zich goed op de hoogte te stellen, teneinde dan een flinke kans te maken op die prijzen. Luchtvaartminnend Soest, aan den arbeid dusl

De Soester | 1938 | | pagina 3