SCHOENEN getuigen van veel fantasie Modepraatje Overgangsmantel Z De gesloten mensch KNIPPATROON Regelmatige gewichtscontrole gengaan, dan zal men moeten beginnen met de voedselopname te verminderen en geen suiker nog eenige snoeperij te gebruiken, evenmin als alles wat vet aanzet o.a vet te spijzen en koolhydraten). In vele gevallen zal voortdurende ge wichtstoename wijzen op stofwisselings stoornissen door onvoldoende werking der inwendige organen, en is medische behan deling gewenscht. van Engelsche stof in streng aansluitend model. Sluiting met drie knoopen en mo derne halsafwerking in den vorm van smalle, tegen den hals opstaande kraag. Apart model van opgestikte zakken. Vriendelijkheid is een deugd, die de har ten wint. Komt iemand ons met een vrien delijk lachend gelaat en warmen handdruk tegemoet, dan doet dit ons aangenaam aan. Ieder mensch bezit echter niet de gave, an deren op deze wijze te winnen, iets van zijn levensblijheid op anderen over te doen gaan. Er zijn ook naturen, die zich steeds op eenigen afstand houden uit vrees, dat men hen opdringerig zal vinden. De gesloten mensch, die reeds menige te leurstelling in zijr leven ondervonden heeft, zal dikwijls zelfs min of meer wan trouwend staan tegenover een vriendelijke tegemoetkoming van anderen. Meermalen echter volhardt hij in zijn houding, is in schijn slechts afwijzend, doch in zijn bin nenste verlangt hij naar liefde en begrijpen en is dankbaar voor ieder bewijs van har telijkheid. Hij geeft zich niet, omdat hij nieuwe te leurstellingen vreest en in den loop der jaren het vertrouwen in zijn persoonlijke waarde verloren heeft. Toch worden menschen met een geslo ten karakter door anderen heel vaak ver keerd begrepen, men waant hen trotsch en keert zich van hen af. Hun leven wordt nog eenzamer en armer aan liefdevol be grijpen en zoo vervolgen zij hun levens weg tot het bittere einde toe. Hoe gaarne zij het ook zouden willen, zij kunnen zich niet uiten tegenover en niet geven aan anderen. Gelukkig zijn daar echter nog anderen, die kunnen putten uit hun rijke, innerlijke gaven en contact weten te verkrijgen met den meest verbitterden ziel. Langzamer hand lukt het hun zijn vertrouwen te win nen, want de gesloten mensch wil telkens weer aanvoelen, dat hij begrepen wordt, dat men belang in hem stelt, hetgeen hij zich echter niet realiseert. Hij ontvangt gaarne, doch iets van zijn innerlijk leven geven, vermag hij niet. Slaagt men er evenwel in een lach te brengen op wellicht het verbitterde gelaat van een gesloten mensch, dan heeft men veel meer bereikt dan bij anderen, die steeds tot schertsen en lachen bereid zijn. Weet men tenslotte de vriendschap te win nen van een gesloten mensch, dan zal het blijken, dat deze hechter en sterker is en niet tot teleurstelling leidt. Waarom trachten wij dan niet meer zon in het leven van anderen te brengen? Zoovelen hebben in deze tijden van har de werkelijkheid behoefte aan een bemoe digend woord, een vriendelijken blik of warmen handdruk. Het zijn, schijnbaar, slechts kleinigheden, die echter het leven van menigeen, doch vooral van den gesloten mensch zooveel rijker maken. De innerlijke krachten der ziel kunnen slechts voortbestaan, indien zij zich niet inkapselen, maar naar buiten werken door daden. MEDISCHE WENKEN. Blaren door branden ontstaan mogen niet doorgeprikt worden. Men legt er een droog Bismuth-verband om, z.g, Brandbin- de, die bij apothekers verkrijgbaar zijn. Zoodra men zich gebrand heeft, legt men een verband van lijnolie en kalk water op de plek, waardoor men het vormen van blaren voorkomt. Brandwonden van eeni ge beteekenis kan men beter door een arts laten behandelen, aangezien de leek niet kan beoordeelen, hoever zij ingebrand zyn. Inderdaad valt heel wat te zeg gen over het be langrijke onder deel der mode de schoenen. Steeds meer laat men de fantasie vrij spel en hoe wel vele ontwer pen zeer geslaagd en bijzonder ele gant zijn, vinden wij ook weer an dere, die min of meer uitzonder lijk zijn, zoowel wat model als uit voering betreft. De meeste vrou wen zullen zich heel wat meer hebben te beper ken in de aan schaffing van nieuwe schoenen, dan hare Ameri- kaansche zusters, die hieraan enor me bedragen be steden. Een Fran- sehe schoenmaker vertelde ons on langs bij het be zichtigen van zijn nazomersche col lecties, dat een Amerikaansche vrouw bi.i iedere japon passende schoenen koopt, zoowel wat mo del, materiaal als kleur betreft. Vele moöwllen zijn er op bere kend, d_- voet 2.00 klein mogelijk te doen lijken, doch veelal bemoeilij ken de vaak zeer hooge hakken het loopen in hooge mate; alhoewel de draagster dit wellicht niet vol mondig zal toegeven. Men ziet het aan den gang, die weinig elastisch is, aangezien men door de hooge hakken iets gedwongens krijgt. Veel'gemakkelijker bewegen zij zich voort, die op sportieve schoenen loopen, die volstrekt niet minder goed gevormd mogen zijn en ook geen platte hakken be hoeven te hebben. Deze laatste, evenals de haklooze pantoffels, die vaak in huis ge dragen worden, passen zich evenmin aan iederen voet aan. Veel te weinig houdt men bij het koopen van schoenen rekening met het feit, datiedere voet bepaalde eischen aan het schoeisel stelt in verband met zijn bouw. TWEE-IN-EEN PATROON 2096. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Deze vacantie-japon kan o.a. van wit of gekleurd linnen gemaakt worden, terwijl ceintuur en bolero van een bloem- en streepmotief worden gemaakt. De rok heeft twee smalle tusschenbaan- tjes en krijgt hierdoor een eenigszins klok kende onderlijn. De rechter japon heeft een hooge halsafwerking met kleine ritsslui ting en opgestikte zakjes. Links ziet men alleen ingeperste revers. Ben. stof pl.m. 3 M. Patronen voor 1618 en 1820 jaar. Besteladres: „Het Practisch Modeblad" postbus 36, Den Haag, giro 203203 Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwis sel of per giro. De Parijsche schoenmakers hebben den afgeloopen zomer wel blijk gegeven van groote fantasie, die zij geen limite hebben gesteld en daarom heeft men vooral op de buitenlandsche badplaatsen heel wat uit zonderlijke modellen gezien, o.a. met kur ken zooien van pl.m. 8 c.M. Ideaal inder daad, wat deze hoogte betreft namelijk, voor al diegenen, die zich gaarne een stuk langer zouden wenschen, omdat zij „onder de maat" vallen. Het practische nut dezer kurken zooien is misschien, dat de hoogte der zooien voorkomt, dat het bovenleer met het water in aanraking komt! Aan het strand der lido's werden dezen zomer zelfs schoenen gedragen met houten zooien, waarvan de vorm aan kleine bootjes deed denken. Een moderne badschoen, welke hak en zool in „stroomlijn" aaneen ge bouwd heeft, en gedurende het seizoen veel gedragen werd, geven wij als curiositeit nog weer De drie andere schoenen zijn meer gekleede modellen, waarvan de bo venste links van .groen suède is met ver siering van goudleer. Zwart geperforeerd suède met wit glacé leeren voering en garneering, terwijl ten slotte no. 4 een glacé leeren schoen is, een gangbaar model, dat steeds in den smaak valt, zij het dan ook, dat de hakken, vol gens onze smaak, veel te hoog zijn. vele japonnen met vesten gedragen en zelfs mantelcostumes blijven in dit opzicht niet achter. Ottoman en piqué vesten passen hierbij uitstekend. De mouwen worden zeer verschillend van lengte gedragen, hetgeen trouwens ook afhangt van den leeftijd- Iets oudere dames zullen bij voorkeur lange mouwen dragen of modellen, die tot over de elleboog reiken. Jeugdige figuur tjes bepalen hare keus op de vlotte, korte mouwtjes, zooals deze op onze schets zijn aangegeven. De japon, die van effen zijde of dunne wollen stof gemaakt is, geeft evenzeer een geslaagd geheel, indien er lange, aansluitende mouwen met weinig bovenruimte bij gedragen worden. De rok valt vooral mooi, indien men beide banen van schuine stof knipt, alleen heeft men aanmerkelijk meer stof noodig, dan wan neer men de lengtedraden volgt. De garneering langs den hals is met wit ottoman, zijde of laken, terwijl een souta- che garneering hieronder is aangebracht, evenals langs den rokzoom. Het model van deze japon kleedt zeer af, hetgeen bevorderd wordt door het aanslui- de lijfje en de glad om de heupen sluitende rok. Over de slanke lijn wordt veel geschre ven, en deze aangelegenheid is niet in de eerste plaats een probleem, dat de mode, doch veel meer een, de gezondheid betref fende. Bij onze raadgevingen zullen wij onzen aandacht niet besteden aan „een goed figuur", doch veel meer aan het feit, dat dikker worden veelal een gevolg is van een abnormale werking der inwendige organen. Over het algemeen kan men gerust aan nemen, dat veel meer menschen te zwaar dan te weinig wegen. De laatsten hebben veel minder klachten over het algemeen althans dan degenen, die een aantal ki lo's als onnoodige ballast met zich dragen en van hun hart veel meer werk eischen, dan noodig en gewenscht is. Het is veel' beter dat men het aanzetten van overtollig vet weet te voorkomen, want de laagjes, die eenmaal gevormd zijn, ver dwijnen niet gemakkelijk meer. Alle ver mageringskuren, die men op eigen gezag uitvoert, zonder den medicus geraadpleegd te hebben, kunnen tot ernstige ziekten lij den. Het meest aan te bevelen is een regelma tige, maandelijksche gewichtscontrole, al thans indien men aanleg heeft tot dik wor den. Als normaal gewicht kan men aanne men zooveel kg. als men c.m. boven 1 M. is; doch op ongeveer veertig jaar mag dit ge wicht met pl.m. 5 kg. overschreden worden. Men heeft trouwens ook rekening te hou den met den bouw, want iemand, die zwa re botten heeft weegt aanmerkelijk meer als een ander, die een fijn beenderstelsel heeft. Wanneer men gewichtstoename wil te- taille reikende vesten, die een afkleedende lijn geven en tevens een practische kant hebben. De mogelijkheid bestaat hierdoor om verschillende vesten in één japon te dragen, waardoor een min of meer gekleed geheel verkregen wordt Zoo zal b.v. een ruche van organdie langs een diepe uit snijding veel chiquer werken dan een vest van bedrukte zijde en zal men door deze verschillende garneeringen een eenvoudige middagjapon om kunnen tooveren in een, die veel gekleeder is (garneeringen met drukknoopen in de japon of met rijgste- ken). Over het algemeen worden er zeer Muuwlouze avondjapon van mat-blauw sa tijn, die door de kleine bolero in diner japon veranderd wordt. Versieringen aan corsage en bolero van dikke zijden stiksels Paarlen colliers en armbanden behooren tot de meest moderne byoux. De halslijn heeft ditmaal weer grootere vrijheid gekregen. Luidde het modevoor schrift meerdere seizoens zelfs in het hartje van den zomer „hoog aanslui tende kraagjes", „hooge halslijn", zoo ver heugen velen zich thans ongetwijfeld over het feit, dat hiervan afgeweken wordt. De V-vormige halslijn weet zich weer te doen gelden en daarnaast de hoekige uit snijding, zooals wij eenige weken geleden enkele modellen hebben gegeven. Meerma len werken zéér bescheiden puntvormige halslijnen samen met zeer spitse, tot de

De Soester | 1938 | | pagina 6