Nazomersche profetiën Uil t m KNIPPATROON Voor de bakvisschen WIJNMAAND HET VERVEN VAN KLEEDINGSTUKKEN De modellen der hoeden wijzigen zich ieder seizoen en de tijd, dat men één dege lijke winterhoed en één strooien zomerhoed had behoort reeds lang tot het verleden. De mode brengt ons een verwarrende veel heid van stoffen en kleuren, hetgeen nood zakelijk met zich brengt, dat men ook ver schillende hoeden moet hebben, vooral des zomers. Het hoedt 1 probleem ligt iedere ware vrouw na aan het hart, want immers dit is beslissend voor het slagen of mislukken van den indruk van het geheel. Wij heb ben niet meer één enkele getrouwe, die we dag in, dag uit dragen, doch meerdere hoe den, liefst onderling zooveel mogelijk ver schillend. Nu eens zullen we de platte, breedgerande, hoed bevoorrechten om ons te begeleiden, dan weer nemer we onzen toevlucht tot een min of meer hooge, vil ten pyramidevormige bol in vilt en gros- grain opgebouwd. Soms domineert de mo derne „stroomlijn", dan weer vervallen we in een ander uiterste en kiezen een model, ontleend aan lang vervlogen tijden en naar gelang van onze stemming, wellicht een tikje romantisch. In ieder geval past de hedendaagsche vrouw zich vlug aan de „oude nieuwe" mo dellen aan, die vele generaties terug reeds met zooveel gratie gedragen werden. Bloemen, en zelfs vruchten, worden als garneering aangebracht en bij de chique, gekleede middagmodellen staat de tulle voile of wel de wazige georgette zeer char mant. Forsch en gebogen van lijn zijn de vil ten Cowboy hoeden, die onzen zomerschen overmoed ietwat trachten te temperen, doch daarnaast zien wij andere vilten hoe den, die veel vrouwelijker staan en waar van de aan de voorzijde, ietwat neergesla gen rand de trekken verzacht. Alhoewel de zomerhoeden nog geenszins op den achter grond geraken en zich aan de bont gekleur de weefsels aanpassen, zijn er toch reeds modellen, die in den nazomer en herfst tot de uitverkorenen zullen mogen worden ge rekend. V/ij noemen de Fricornes, de z.g. Napoleon hoed van zwart vilt met witte vleugel, even uit het midden, die met een voile om het gezicht gedragen, niet uit staand dus, en aan de achterzijde van den bol gehecht wordt. Voorts vraagt de Di- rectoire-Cylinder de aandacht, streng van lijn, doch zeer gedistingeerd met sobere garncering van gros-grain, een model, dat ietwat mannelijk werkt en niet voor ieder gelaat geschikt is. Warme kleuren zullen voor de nazomer sche modellen gekozen worden, o.a. appel en ceder-groen, roest- en granium-rood en daarnaast een scala van blauw van diep in digo tot konings- en saphier blauw. De baret laat zich nog steeds niet ver dringen, doch is van de gebruikelijke ronde vorm afgeweken en doet zich kennen als een zeer chique driehoekige of vierkante fluweelen hoofdbedekking. Meermalen is één der zijkanten eenigszins omhoog ge werkt en gegarneerd met een touffe bloe men of een garneering van kleine struis- veeren. De nieuwe modellen worden diep over het voorhoofd gedragen en meestal met een bandeau aan de achterzijde afgewerkt. Verschillende dezer ontwerpen zijn ont leend aan het Watteau tijdperk, getuigen van veel gratie en kleeden elegant en flat teus, mits tevens veel zorg aan het kapsel besteed wordt. Een tendenz valt waar te nemen om in de komende maanden een groote plaats in te ruimen voor toques, die geheel uit struisveertjes bestaan, terwijl daarnaast soepele, breedgerande hoeden als zeer modern zullen gelden met garneering van veeren naar de stijl van 1900. Wij hebben onze lezeressen de profetiën omtrent de komende zomerhoeden-mode niet willen onthouden, doch thans willen we onze aandacht nog schenken aan de ve le zomer-modellen en deze zoolang blijven dragen als slechts mogelijk is. Een eigen aardig verschijnsel van dezen tijd is, dat men zich 's zomers reeds het hoofd breekt, wat de herfst zal brengen en 's winters, wanneer de aarde in sneeuw gehuld is, ver langend uitziet naar de eerste voorjaars modellen! Onze schets geeft twee nieuwe Parijsche modelhoeden, waarvan het model, rechts boven van zeer zwart fijn Italiaansch stroo is gemaakt, met een smal ribslint om den bol in opgaande lijn. De groote tule voile, met chenille moezen in kleu ren wordt onder de kin gestrikt. Het model links afgebeeld is een zwart vilten hoed met gestikt motief in wit en garneering aan den bovenrand van groen en wit ribslint. G. C. M.—S. VOOR GEZETTE DAMES. Twee-in-een-patroon 2059. Prijs f 0.35 plus f 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Bedrukte stof leent zich uitstekend voor dit afkleedend model. Lange mouwen en ingehaalde ruimte aan den hals. Rok met smalle tusschenbaantjes. Benoodigde stof 5 M. Patronen in de maten 46, 48, 50 en 52. Bij dit patroon ontvangt men zoowel lan ge- als korte mouwen. Besteladres: „Het Practisch Modeblad" oostbus 36. Den Haag, giro 203203 Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwis sel of per giro. Avondjapon van witte, bedrukte zijde met witte, tulen cape. De bakvisschen moeten op een wijze ge kleed worden, die noch te kinderlijk, noch te ouwelijk werkt en het kost de moeders vaa"k heel wat hoofdbrekens, een gulden middenweg te vinden. Te meer is dit noo- dig, omdat de 14 tot 17 of 18-jarige jonge meisjes lang niet altijd goed geproportio neerd zijn en zich in den regel geen raad met haar figuur weten. De weinig gevulde vormer lange beenen en armen maken, dat men e: en ander op de meest geschikte wijze moet weten te verbergen. Het spreekt valt over de kraaglooze bolero, terwijl de jumper aan den onderkant is afgewerkt met een aansluitende band in geribd pa troon. vanzelf, dat men liefst ietwat sprekend en zeer zeker vroolijke kleuren voor jonge meisjes weet te kiezen en de mode maakt het in dit opzicht heel gemakkelijk. Jur ken, blouses noch ensembles behoeven als geheel, noch als onderdeel stemmig te zijn, want de verscheidenheid in kleuren is groot. Ruiten vinden we in nieuwe ontwer pen, zoowel groote als zéér kleine, voorts strepen, gemêleerde stoffen, tweeds enz. Nieuw is een mooie geelachtig groene kleur, voorts het grijsachtig groen der olijfboomen, roestkleuren, oud goud, vele nuanceeringen in rood en blauw. Schotsche ruiten handhaven zich nog steeds en thans vervangen de Schotsche mutsjes effen of geruit de zomerhoe den, welke weer voor ettelijke maanden hebben afgedaan. Het ensemble, dat hiernevens is weerge geven, bestaat uit een Schotsch geruite rok en bolero met handgebreide jumper in de hoofdkleur. Het hoog aansluitende boord Tot de streken, waar het leven der vrou wen is blijven stilstaan, behoort Tessino. Wie ronddoolt in dit stukje Zwitserland in de omgeving van het Lago Maggiore, zal vrouwen tegenkomen, die in een vorige wereld schijnen thuis te hooren. Zij zijn letterlijk, van het hoofd tot de voeten ge huld in gewaden, die in lange, wijde plooien neervallen, die hoog aan den hals sluiten met een -smal biesje, die lange, nauwsluitende mouwen hebben en waar van het bovenstuk van voren m£t een rij knoopen is gesloten. Om haar hoofd dra gen zij een zwarte sjaal gedrapeerd, die in den nek is vastgeknoopt. De vrouwen van Tessino zijn, voor al in hun jeugd, van een statige schoonheid. In verschillende streken werden mooie kleurige kleederdrachten gedragen, die ge deeltelijk tot op den huidigen dag bewaard zijn ge bleven en op feestdagen uit de kast worden ge haald. Schilder achtig is vooral de kleederdracht in de dalen van de Maggia en de Verzasca met het hooge schor tje en het aller aardigste mutsje. Daarbij behoo'ren de zoccoli, een soort houten klompjes, zooals die nog heden ten dage in Tessino gedragen worden: zij hebben leeren klepjes over den voet en worden met linten vast- gestrikt. Op hel herfstfeest te Monti bij Locarno en bij het feest van den druiven oogst te Lugano kan men deze oude kleeder drachten naar hartelust bewon deren. Dan klep peren de zoccoli lustig over de oude Piazza Grande en door graatjes. Toch is het meer nog de druivenoogst, die in de zachte najaarsdagen zijn stempel drukt op den streek van Tessino en er de vreemdelingen uit alle deelen van de we reld heenlokt. Sommigen komen er om de druivenkuren, waaraan de medische we tenschap in de laatste jaren steeds grooter waarde toekent, anderen komen louter om te genieten van het verrukkelijke klimaat en den bruisenden levenslust, die deze streek juist in het najaar doorstroomt en die wel zijn hoogtepunt bereikt in het feest van den wijnoogst, dat de eerste helft van de maand Öctober in beslag neemt. Interessant is het, in dien tijd de vrou wen van Tessino gade te slaan. Men ze zien, zooals ze de sappige druiven pluk ken en in de eigenaardige manden naar het dal brengen. Met hun vroolijk gezang, hun bonte kleeding zetten zij zooveel kleur en levendigheid aan dit toch' al zoo opgewek te feest bij, dat men er een onvergetelijk en indruk van meeneemt. En als dan de Nos- trano de glazen vult en de stralen van de ondergaande zon de bergtoppen in gouden gloed zetten, dan begrijpt men het pas ten volle, waarom deze vrouwen zoo aan hun landstreek gehecht zijn, dat zij alles, wat het zijn eigen, typische karakter verleent, bewaren en in stand houden. DE NAJAARSMODE en onze kostelooze premie. Wij zullen het de eerstvolgende weken in deze rubriek uiteraard dikwijls hebben over de najaarsmode. Maar het is ons in verband met de beperkte plaatsruimte, niet doenlijk alles wat op dit gebied belangrijk is, te behandelen. Daarom stellen wij geheel gratis een mo depremie beschikbaar, welke een uitmun tende aanvulling is op deze rubriek. Deze modepremie bevat tallooze aardige, vlotte modellen, handwerken, knutselwerkjes en wenken te kust en te keur. Belangstellende dames worden verzocht de premie aan te vragen by de moderedac trice, Muzenstraat 5b, te Den Haag, en 1Ü cents aan postzegels bij te sluiten of deze 10 cents te gireeren op postrekening 191919 van den Knippatronendienst te Den Haag. Vele huisvrouwen verven zelf verschil lende kleedingstukken en men heeft ver schillende middelen in den handel, die zich hiertoe uitstekend leenen. Wanneer men echter stukken heeft, waarvan het dubieus is of men ze weer goed kan persen, om den oorspronkelijken pasvorm te herkrijgen, dan kan men ze beter deskundig laten be handelen. Aan te bevelen is menigmaal, indien men althans een geheel andere kleur aan het stuk wil geven, om de bestaande wat op te bleeken. De eenvoudigste wijze is echter om kleedingstukken in dezelfde toon. doch in donkerder kleur te verven. Bepaalde kleuren geven wel eens moei lijkheden bij het oververven en in dit op zicht noemen wij bruin, rood, blauw, groen en violet en zelfs zwart dekt niet steeds even egaal. Heeft men b.v. een roode japon, die men zwart wil verven, dan zal men heel vaak, zelfs na een zorgvuldige behandeling, con- stateeren, dat het rood nog min of meer doorschemert," zoodat men geen zuiver zwart heeft gekregen. Het zelfde geldt ook voor enkele andere kleuren en daarom zal men rood b.v. met zijn contrasteerende kleur moeten verven, d.w.z. met groen, waardoor eerstgenoemde kleur „gebroken" wordt en men een somber grijs zal verkrij gen. De thaps verkregen kleur kan men daarna zwart verven zonder dat men voor een minder geslaagde behandeling zal be hoeven te vreezen. In andere gevallen zal men echter een geheel nieuwe kleur kun nen geven aan een weefsel. Blauwe stof, die men met gele kleurstof behandelt. wordt groen en omgekcord, terwijl met blauw paars verft en men kan door meer van de eene en minder van de andere de nauwe kleur te gebruiken, weer rood- of tuauw- achtig paars krijgen. Bij het koopen dezer verfstoffen kan men tevens tabellen beko men, die een nadere aanduiding omtrent de kleuren geven. Steeds is echter aan te bevelen om vooraf een staal van de stof, die men zich voorneemt te verven, bij wij ze van proef te behandelen. Men weet dan precies, hoe de kleur zal worden en op welke 'wijze men moet verven. Aan te be velen is steeds om het verven nauwkeurig aan de hand van de voorschriften uit te voeren en niet te experiménteeren of men het ook anders, wellicht eenvoudiger doen kan. De oorzaak dat vele weefsels krimpen bij het. verven, kan men meestal terugbrengen op te lang laten koken en tevens op een te hooge temperatuur. Ieder kleedingstuk moet vóór het verven steeds gewasschen en gespoeld worden, daarna doet men het in het verf bad, dat men op plm. 50 gr. C. verhit heeft en langzaam tot kookpunt ko men laat. Voor men hc-t verf goed gaat spoelen, zal men het eerst moeten laten af koelen en laat daarna eerst een warm spoelbad volgen.

De Soester | 1938 | | pagina 6