2e BLAD „K W A K" LUCHTBESCHERMIN6S- HOOGTEMETERS EN ORGANISATIE te Soest. VLIEGTUIGRAMPEN. I GLOEILAMPEN. VISMAN Garage STAM Ons Nederlandsch Fabrikaat. Oprichtings vergaderingen MfilMTSI S Nuttige Cadeaux Klomp's Rijwiellhandel Radio-Centrale. Philips, Waldorp en Sière Radio-toestellen Plaatselijk Nieuws Weet U niet, wat U met St. Nicollaas moet geven? gratis financieel weekblad voor Techn. Bur. H. J. M. van derWEERD, c.i. behoorende b(J „D H S O B S T B" WOENSDAG 30 NOVEMBER 1933. No. Hl pjjCDERD. HERVORMDE VEREBStGWG „DE KERKEBUURT". Vrijdagavond om 8 uur had in het Wijk- gebouw „Eltheto" aan het Driftje de trek king plaats der gehouden loterij van kunst en nutsvoorwerpen. Ds. J. I. van Schaick riep vooraf allen het welkom toe en dankte allen, die op eenigerlei wijze hebben mede geholpen om deze verloting te doen slagen; een extra bedankje komt toe aan degenen, die het vuur uit hun schoenen hebben geloopen om de lotjes aan den man of de vrouw te bren gen. Verder dankt spr. de gevers, waar door het mogelijk is geworden een electri- sche klok in zwarte uitvoering aan te schaf fen, waardoor nu alles op tijd zal geschie den. Daarop had de trekking plaats der 48 prijzen en 24 troostprijzen. De uitslag is als volgt: Lot No. Prijs No. Troostprijzen.: 306 1 361 17 282 33 87 215 162 2 328 18 84 34 107 19 263 3 229 19 441 35 109 343 323 4 353 20 358 36 139 67 271 5 286 21 474 37 182 217 121 6 380 22 232 38 203 156 244 7 458 23 55 39 220 428 158 8 307 24 22 40 284 455 349 9 445 25 341 41 303 153 10 448 26 157 42 322 417 11 336 27 379 43 381 393 12 143 28 195 44 425 369 45 266 13 80 29 126 46 452 190 14 88 30 191 47 415 11 15 208 31 367 48 252 475 16 48 32 354 De prijzen kunnen worden afgehaald aan de Pastorie der Ned. Herv. Kerk aan de Torenstraat. Vervolgens werd door den heer P. Swa- gers vertoont de Amerikaansche sensatie film in 3 af deelingen: „de gestolen arm band", die zeer in den smaak viel, getuige het applaus. 15 December a.s. wordt in hetzelfde ge bouw een adventsavond gehouden. SOESTER TURNCLUB. Een Afdeeling van de Ned. in den DONDERDAG 8 DECEMBER in hotel Eemland te Soest. DONDERDAG 22 DECEMBER in Hotel Huis ten Halve te Soesterberg. 1 In een Persconferentie, belegd door den heer Burgemeester van Soest, Mr. W. A. J. Visser, Maandagmorgen ten Gemeentehui ze, deelde deze mede, dat hij de gedachte aan een meer intensieve luchtbeschermings organisatie, zooals die gedacht wordt door de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming te 's-Gravenhage gaarne flink wil bevorderen. In vele plaatsen des lands zijn reeds af- deelingen van die landelijke vereeniging op gericht en wel reeds in meer dan 360 ge meenten van de ongeveer 1100 terwijl het totaal ledental der vereeniging reeds de 60,000 is gepasseerd. Het wordt nu het mo ment geacht om ook te Soest, een gemeen- Ten einde onze speciale controle apparaten voor juiste afstelling van carburatie en ontsteking meer be kend te maken, stellen wij van 1 tot 14 December a.s. een ieder in de ge legenheid zyn motor GRATIS TE LATEN CONTROLEEREN. Het kan voor U een belangrijke be sparing, zyn, hiervan gebruik te maken. Soestdijk - Tel. 2850 Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van genoemde gymnastiekvereeniging hield het bestuur, onder leiding van den direc teur-voorzitter den heer J. J. v. d. Linden, uit Amersfoort, receptie in haar locaal aan de Kerkebuurt. De achterwand der zaal was met zwarte stof behangen, waarop in forsche letters waren aangebracht S.T.C. 19281938, en daarvoor stond de fraaie banier; verder was de zaal opgefleurd met palmgroen en groen-witte vaantjes. De eerste die ter receptie kwam, was het bestuur van de pas opgerichte muziek- vereeniging „Soest-Zuid", gevolgd door een afgevaardigden van Excelsior uit Amers foort en van den U.P.A.B., welke 2 heeren zilveren medailles aanboden. Achtereenvol gens feliciteerde het bestuur dr. J. H. Stro band, med. adv., bestuursleden van A.D.O., van de Ver. „K.U.L.O.C.", van het vete- ranencorps, van het K.N.G.V., van het be stuur en van de technische commissie der „Stichtsche Turnkring", van „Soest Voor- Uit", van de R.K. Gymnastiekvereeniging „Crescendo", van het Soester Brandweer corps, het eerelid de hr. J. Spelt, oud-leden e.a. Bloemen werden aangeboden door de muziekvereeniging „P.V.O.", de echtgenoote of directeur-voorzitter, door „A.D.O.", ve- teranencorps K.N.G.V.B., door Mej stalen hoef, de jongejuffrouw Beuko, door de mu ziekvereeniging Soest-Zuid en de Soester Vrijwillige Brandweer en door den heer P. de Geus een door hem gecompo neerde clubmarsch, die het zeer goed deel. De heer J. G. A. Batenburg, gem.-secre- taris alhier, sprak er zijn ontevredenheid over uit, dat het Gemeentelijk gymnastiek lokaal er zoo erbarmelijk uitzag; der Soes ter Turnclub, die daar oefent, onwaardig vooral darom, omdat alles wat voor de gymnastiek noodig is, eigendom van de vereeniging is. Het bestuur moest over die aangelegenheid eens in correspondentie tre den met het Gemeentebestuur. Gedurende de receptie werd thee, wpn, gebak en sigaren geserveerd. Op waardige wijze is dit lustrum herdacht. CHR. VER. „HET HOOGELAND". Vrijdagavond organiseerde bovengenoem de vereeniging tot stichting en instand houding van arbeidskolonies, in de zaal van hotel Eemland een propaganda-avond, in samenwerking me de Vereen, te Soest en Soestdijk, welke druk bezocht was. Na het zingen van Psl. 102 1 ging ds. Willinga in gebed voor, waarna Z.Eerw. zich verheugd verklaart dat de jeugd zoo goed vertegenwoordigd is daar men zich tot doel heeft gesteld met kracht voor deze zaak te werken. Mejuffr. C. J. M. Schep, die de leiding overnam, bepaalde zich bij de uitspraak: „Ben ik mijn broeders hoeder", een chris tenplicht van elk tegenover een ieder die van het goede pad is afgeweken. De maat schappij gaf hem zijn straf, maar hij blijft een geteekende. De vereeniging „Het Hoo- geland" probeert die menschen wederom op het goede pad te helpen, en weer mensch van hen. te maken. Mej. M. de Raaf declameerde op geestige wijze „Anneke Cactensen", waarvoor zij applaus in ontvangst nam. Het zangklasje van Mej. Ida Jongsma zong een drietal liederen, waarvan vooral „het Muldertje" werd gebisseerd. In de pauze werden lepeltjes verkocht ten voordeele der vereeniging. Het tooneelstukje viel in den smaak. Na afloop dankte de leidster de mede werkenden. Ds. Wielinga sprak het dankgebed uit. te van de eerste gevarenklasse, dus met het grootste gevaar uit de lucht, door de aanwezigheid van de Luchtvaartafdeeling, een dergelijke afdeeling op te richten en de burgemeester heeft den heer W. D. A. Arntzenius bereid gevonden als voorloopig voorzitter van de afdeeling Soest op te tre den. De bedoeling is om in de gemeente Soest één plaatselijke afdeeling op te. richten waarbij echter in het bestuur 5 plaatsen zullen worden gereserveerd voor .te Soes terberg wonenden, die dan tevens daar de bijeenkomsten en vergaderingen zullen or- ganiseeren. 2 oprichtingsvergaderingen. Er komen twee openbare oprichtingsver gaderingen, die tevens als propaganda- avonden zullen dienst doen, en wel Donderdagavond 8 December a.s. te 8 uur in Hotel Eemland, te Soest, waar zal spreken de bekende propagandist der Ned. Ver. v. Luchtbesch. de heer A. v. Batenburg, Commissaris van Politie te Renkum en op Donderdag 22 December a.s. te 8 uur in Hotel Huis ten Halve te Soesterberg, waar zal spreken de andere propagandist der vereeniging, de heer A. van Vianen, Di recteur der Middelbaar Chemische School te Leiden. Het ligt in de bedoeling, dat op beide vergaderingen, de burgemeester een ope ningswoord zal spreken, de voorloopig voorzitter een inleidingswoord, waarna de spreker zijn propagandarede zal houden. In de dan komende pauze zal gelegenheid be staan zich als lid der op te richten afdee ling op te -geven, waarna de officieele op richting zal plaats hebben en zoo mogelijk direct een definitief bestuur zal worden ge kozen. Daarna komen dan de zeer interes sante lichtbeelden aan de orde, na afloop waarvan gelegenheid zal worden gegeven tot het stellen van vragen. De ondervindingen van eind September. In de laatste dagen van September j.1. bleek in Nederland wel overtuigend-, dat de burgerbevolking vrijwel geheel onvoorbe reid was op alles, wat eventueel voor hen uit een luchtaanval zou kunnen volgen, zoodat dus zelfs de meest elementaire zelf beschermingsmaatregelen achterwege wer den gelaten. Dat daardoor in geval van een werkeljjken luchtaanval een paniek zou zijn ontstaan, behoeft nauwelijks betoog en aan de gevolgen daarvan willen, wij momenteel maar niet denken. De bevolking zelf zou dan de dupe zijn geworden van haar nala tigheid. Deze bevolking moet worden ge leerd, wat zij moet doen in geval van een luchtaanval en hoe zij zich daartegen het vindt U bü ons in ruime keuze, o.a. AUTOPEDS, RIJWIELEN, LICHTE MOTOREN, HANDKAPPEN EN HANDSCHOENEN. Electrische- en BATTERIJLAMPEN, STUURTAS- SOHEN. STOFZUIGERS, STRIJK IJZERS, enz. enz. enz. KONINGINNEI.AAN 4. TEL. 2984 Ver. v. Luchtbescherming maak. beste kan beveiligen. De voorbereidingen daartoe moeten reeds in vredestijd worden getroffen, huis aan huis, straat aan straat, wijk aan wjjk. Wordt dit nagelaten, dan zit de burgerbevolking bij een eventueelen luchtaanval leelijk in de put en profiteert de vijand van de paniekstemming. Tot deze vergadering kunnen met het oog op de beperkte plaatsruimte geen personen beneden de 18 jaar worden toegelaten, die daarenboven toch geen lid der afdeeling zouden kunnen worden; verder is iedereen welkom, terwijl vooral ook de aanwezig heid van vrouwelijke huisgenooten op prijs zal worden gesteld. Aan de meest vooraanstaande vereenigin- gen te dezer plaatse zullen nog speciale op wekkingscirculaires worden rondgezonden, in de hoop, dat deze hun leden wel tot het bezoeken van de oprichtingsvergaderingen zullen willen opwekken. De minimumcontributie der afdeeling zal zóó bijzonder laag worden gesteld, dat zij werkelijk voor niemand een bezwaar be hoeft te zijn zich aan te sluiten. De taak der vereeniging zal zijn om de organisatie der zelfbescherming van de in woners ter hand te nemen door lezingen te houden, van voorlichting te dienen, vlug schriften rond te deelen met goede wenken, tentoonstellingen te houden van de diverse beschermingsmiddelen ten behoeve der in woners e.d. Ook krijgen alle leden het maandblad „Luchtgevaar." In tegenstelling met den Gemeentelijken Dienst van de Luchtbescherming, die actief is, een zuiver openbaar karakter heeft en onder leiding van den kapitein b.d. C. A. H. L. Wüst de verschillende overheidsdien sten inschakelt, indien dat noodig is om hulp te verleenen, blijft de vereeniging zich uitsluitend en alleen op het passieve ter rein bewegen, dat der zelfbescherming dooi de inwoners in hun eigen huis en voor zich persoonlijk, hoogstens uitgebreid door eeni ge maatregelen gezamenlijk voor enkele nabijgelegen huizen. Hetgeen verder de plaatselijke afdeeling beoogt, zullen de spre kers op beide avonden uitvoerig uiteen zet ten en daarop zullen wij dus niet vooruit- loopen. Men zal zich dus op die beide avonden als lid kunnen opgeven, doch voor degenen, die daartoe niet in staat zullen zijn, be staat ook gelgenheid dat te doen geduren- Mag ik U dan helpen bij het uitzoeken, discretie verzekerd. Electrische Geschenken zijn heel welkom en worden ge- waardeerd. Electro Techn. Installatie Bureau NIEUWEWEG 11 TEL. 2879 Daar „De Telegraaf" en anderen de mogelijkheid opperden, dat de ramp met den „Ijsvogel" te wijten kon zijn aan een fout door den hoogtemeter, vraagt onder- geteekende aandacht voor hét volgende: Een volume lucht, door een vloeistof af- Caswell's luchtbarometer (anno 1705). gesloten, wordt tot een voortreffelijken ba rometer dan wel hoogtemeter, wanneer het door een geschoold physicus geobserveerd dan wel gecorrigeerd wordt. Zoo heeft de astronoom Prof. Caswell te Oxford, vóór 233 jaar bewezen, dat zijn toestel niet minder dan 1200, zegge twaalf honderd maal zoo gevoelig is als de kwik barometer. Uiterst zorgvuldige enver rassende waarnemingen wezen dat uit; en het klopte geheel met zijne berekening, aan de hand van de wetten van Archimedes en Boyle. Daar zijn toestel minder practisch is, heeft schrijver dezes het radicaal verbe terd en Lorentz en Haga hechtten daar Maar dan is verder nog een voordeel, dat men de gevoeligheid temperen, dan wei vergrooten kan naar believen. Zoo heeft schrijver dezes eens een toestel gezien, waarbij acht kubieke meter waren afge sloten door eendruppel in een hori zontale buis! Wie tegen het bovenstaande zou willen opkomen, moge vooraf naslaan het artikel in de beroemde Transactions der Royal So ciety, waarin Caswell zijne keurige waar nemingen opsomde, die hijzelf noch iemand anders begreep of begrijpen kón; want het Naber's Variatie-barometer. toestel dreef in een emmer, het stond bo ven op het dak; en onderging de stralende warmte van voorbijdrijvende wolken, waar op men toentertijd nog niet verdacht was! Dat dit soort toestellen ons met een minimum van kosten de onrust van den barometer te zien geven, zal nu wel dui delijk zijn. En zoo hebben wjj dan tevens een middel om die onrust der atmosfeer in een getal uit te drukken! Naber's Zakbarometer. voetstoots hun goedkeuring aan (Ao. 1899). Maar ook anderen, zooals Prof. James D. Forbes, honderd jaar geleden, hebben in deze richting gewerkt en bij bergtochten de hoogte bepaald. Er is bij dit soort toestel len geen sprake van wrijving of metallische „nawerking", zooals bij aneroïd-barome- ters, waar de luchtledige doos aan groo- te vervormingen blootstaat. Daarvan was tot heden bij mijn weten geen sprake; nóch in de meteorologie, nóch bij de luchtvaart. Soestdijk, 16—11—'38. Dr. H. A. NABER. Mede-oprichter der Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart. RADIOPROGRAMMA DER( BUITEN - LANDSCHE PROGRAMMA'S. DONDERDAG 1 DECEMBER. 9.30 Diversen; 10.50 Londen Reg.; 12.20 Brussel Nederlandsch; 2.20 Lond. Reg.; 3.20 Keulen; 4.20 Londen Reg.; 5.20 Droitwich; 6.20 Keulen; 7.00 Radio Centrale Soestdijk; 8.00 Weenen; 9.20 Straatsburg; 10.50 Keu len; 11.20 Londen Reg. de eenige dagen nè, elke vergadering en wel aan het bureel van de dan opgerichte af deeling, waar de voorzitter, de heer Arnt zenius, dan aanwezig zal zijn om alle ge- wenschte inlichtingen te verstrekken en leden in te schrijven. Ook is deze dan gaar ne bereid aan zijn privé-adres Julianalaan 63, telefoon 2216 belangstellenden te woord te staan. Het voorloopig bestuur. Het voorloopig bestuur, dat zich op insti gatie van den burgemeester alhier bereid heeft verklaard de voorloopige werkzaam heden te verrichten totdat een definitief bestuur zal z\jn benoemd en waarin uit al le lagen van de Soester bevolking en uit al le geestesrichtingen vertegenwoordigers zyn te vinden, is als volgt samengesteld: W. D. A. Arntzenius, Voorzitter. J. E. Brouwer, Dirigeerend Officier van Ge zondheid der 3de klasse (Majoor) k Chef van den Vliegmedischen Dienst der Luchtvaartafdeeling, Ondervoorz. Mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck, Secr. J. van Schaik, Directeur van het kantoor Soest van den Ned. Middenstandsbank, Penningmeester. C. A. H. L. Wüst, kapitein b.d., Hoofd van den Gemeentelijken Luchtbescher mingsdienst, Adviseerend lid. C. J. van Doorne, Lid. J. H. Grift, Lid. C. Haver, Lid. A. P. Hilhorst, Lid. J. C. Koelink, Lid. J. C. K. Vermaas, Lid. J. Baars, Lid. D. van Gameren, Lid. J. Lutff, Lid. J. G. Drewes, Lid. Wij mogen de hoop uitspreken, dat vele inwoners het groote nut van een plaatselij ke afdeeling zullen inzien en dat men dus in grooten getale de beide bijeenkomsten zal bezoeken, ten deele ook om daar wat meer kennis op te doen omtrent een aange legenheid, die voor allen van het grootste belang is en waarvan velen tot op heden nog eigenlijk zoo weinig weten. an Binsbergen's bank n.v. p|jpntpn lillClllCII proefnummer) julianaplein 5 - soest tel. 2241 (2 lijnen) safe- inrichting VRIJDAG 2 DECEMBER. 9.30 Diversen; 10.50 Londen Reg.; 12.35 Drotiwich; 1.20 Brussel Nederlandsch; 2.05 Londen Reg.; 3.20 Keulen; 4.20 Droitwich; 6.20 Londen Reg.; 7.00 Radio Centr. Soest dijk; 8.00 Londen Reg.; 8.20 Droitwich; 9.00 Lyon; 9.50 Keulen; 11.20 Droitwich. ZATERDAG 3 DECEMBER. 9.30 Diversen; 10.50 Londen Reg.; 12.40 Brussel Nederlandsch; 1.30 Keulen; 2.20 Droitwich; 4.45 Keulen; 5.20 Droitwich; 6.20 Brussel Nederlandsch; 7.00 Rad. Cen trale Soestdijk; 8.00 Keulen; 11.20 Droit wich. Wijzigingen voorbehouden. S X.T. 100 Watt, gas gevuld 49 ct. SPIEGELLAMPEN, 75 Watt 59 ct. PEERLAMPEN, 26 ct. 4 voor 95 ct. alles met garantie. ROLA DE LUXE, de lamp met 4 maanden schriftelijke garantie, directe vergoeding, 100 Watt 1.24 PEERLAMPEN 0.46 (ALLE PHILIPS LAMPEN) RIJWIELLAMPJES, voor- en achterlicht 9 ct. BATTERIJ LAMPEN 0.07 Bij groote afname extra korting. Burg. Grothestr. 36 - Telef. 2595 Zijn wij minder dan de vreemden, Is ons fabrikaat niet goed? Is het noodig, dat het „Eigen" Daar dan onder lijden moet? Hebt toch achting vor U zeiven. Koopman, fabrikant en klant Helpt die felle werkeloosheid Uit ons strevend Vaderland. We betalen veel belasting Voor wat hoort watzegt de Staat Maar past op, dat zooveel voordeel Niet de grenzen overgaat. Ieder Volk gunt men het zijne Holland kent geen handelshaat Maarwannéér we wat gaan koopen Zij het Neerlandsch fabrikaat. Al wat leeft en streeft op aarde Strijdt voor dierbaar zelfbehoud. Landgenooteneert het „Eigen"; Eigen werk om eigen goud. Sinter Klaas en Kerstfeest komen Vraagt dan Neerlandsch fabrikaat Dat verkleint dewerkeloosheid In den Nederlandschen Staat. J. H. SPEENHOFF. Wij verkoopen deze 100°|o NEOERLANDSCKE APPARATEN met 100°|o erkende SERVICE. Buntweg 22 Telef. 2777 Soest

De Soester | 1938 | | pagina 3