„K W A K" k WANDELINGEN 1 De St. Nicolaas-actie „Koopt in Soest". Opbrengst Nationale collecte. Man onder den trein. Maak wereldreizen WALDORP RADIO »KNA?i Plaatselijk Nieuws Propaganda-Feestavond. Soesterberg Techn. Bur. H.J. M. van der WEE RD, c.i. EERSTE SOESTER BE6RAFENIS-0N0ERNEMSNG Ingezonden I DOOR DE LEVENDE NATUUR (Vervolg van pag. 1). En 't wekte verwondering, dat ook Dirk het ioopen op verboden grond onder Maam grif toegaf. Dat moest dus wel zitten in verbaal No. 2, het in gemeenschap niet te rugroepen van den hond, die een viertal konijnen den strot afbeet en daarna appor teerde. Een best hondje dus, eigendom van den onnoozelen W. Dirk droeg de vier nog warme konijntjes in een zak, toen de bosch wachters hen complimenteerden. Verder zullen we maar niet uitweiden. Dirk kreeg 15.of een week voor loopen op verbo den grond en 20.- of 10 dagen voor de hon dengeschiedenis. W. evenveel voor het laat ste, maar slechts 8.— of 4 dagen voor loopen enz. fejeitei -:'ï> 'w li - s.rf Och, ze maken je toch zoo lekker. Een bloemetjeskoopman uit Kortenhoef was ook op strooperij uitgeweest, 't Was de eerste en zeker de laatste maal. Maai de zaak wordt je zoo mooi voorgespiegeld en als je dan een arm mensch bent! Nu, htj was in zeer goede handen geval len, in die van een wijd en zijd vermaarden strooper. Het korit den bloemetjesman 10. 't Kan raar loopen. Men herinnert zich het geval van de fiet sende Woudenberger juffrouw 's Zondags op weg naar de kerk, die door haar onbe rekenbaar oversteken van den weg- 'n auto mobilist dwong de sloot in ite rijden, wilde hij de juffrouw niet kraken. Nog twee getuigen waren Donderdag j.1. gedagvaard, twee Spakenburger vischven- ters die dien Zondagmorgen op weg waren naar Ede. Of dit ook kerkbezoek gold, kwam heden niet uit. Beiden verklaarden, dat het de schuld van de juffrouw was, dat de auto te water moest. En tochbracht hun getuige nis de vrijspraak wegens gebrek aan be wijs van hetgeen waarvan ze in het ver baal beschuldigd was. Gek hé? En toch is het zoo. Het verbaal sprak van een fietsrijdende juffrouw op het critieke moment en onze U BEHOEFT HET ME NIET TE VERTELLEN Dat is een Permanent van G. H. v. d. Broek Nieuweweg 4 A Diploma Ned. Kappersschool Spakenburgers hadden de juffrouw den weg zien oversteken, ioopende naast haar fiets. Dus niet wielerend. Dit verklaarde voor ons de vreemde woorden van de Woudenbergernaarsteres, dat zij eerst aan twee wielrijders den voor rang had verleend. Daarvoor moest ze dus afstappen. Een bof feitje voor haar.' Of ze van de civiele vordering afkomt, is een tweede. Het Baarnsche lyceum. De leerlingen dezer onderwijsinrichting staan bij de Baarnsche politie bekend, niet als minnaars van het naleven der verkeers regels. Nog eenige verbaaltjes liggen er op Lager. Onze verre van verlegen delinquent vond het dan ook niet in den haak, dat hij hier alleen stond. O, da;t komt nog voor die anderen, troostte hem het O.M. Dat jongmensch had weer noodeloos den verbalisant doen oproepen. Thans kon hij niet tegenspreken, dat hij gefietst had met beide handen in den zak en niet aangeven de bij het naar links afslaan. Dit laatste lijkt een kwaal te zijn van fietsende jongelui in alle werelddeelen; let maar eens op. En de bel gebruiken bij straatwisseling, wait komt daarvan terecht bij dezen „tusschen servet en tafellaken?" De prijs werd 2.het enkele delict van de veiligheid van verkeer in gevaar brengen. Beroep op Sinterklaas. Dat deed een voorgetredene, die den eisch van 5.hoorde stellen. Zijn beroep op den Goedheilig man bleek niet verloren. Er gingen twee pegels af. VEREENIGING „SOESTDIJK". Vanwege de Federatie van Soester Mid- denstandsvereenigingen wordt ons verzocht er nog even de aandacht op te vestigen, dat thans geen zegels meer bij aankoopen worden verstrekt. De verzamelde zegels moeten worden ge plakt op kaarten, die men kan verkrijgen bij iederen deelnemenden winkelier; indien deze ze onverhoopt niet meer zou hebben, dan kan men nog kaarten verkrijgen aan onzen winkel, van Weedestraat 7 te Soest- dijk, alsmede bij den heer J. C. Koelink, Talmalaan 15. Alleen zegels, geplakt en in gezonden op deze kaarten kunnen bij de beoordeeling van den uitslag medetellen. De kaarten moeten worden ingeleverd op Vrijdag 9 December 1938 tusschen twee uur des namiddags en 9 uur des avonds bij den heer J. C. Koelink, Loodgieter en sa- nitair-artikelen, Talmalaan 15. De hoofdprijzen worden gegeven aan hen, die de meeste zegels hebben ingeleverd, doch vanaf de vierde prijs zullen alle ande re prijzen toevallen aan eiken tienden inle- veraar. De ingeleverde kaart krijgt een gestempeld nummer, terwijl de inleveraar hetzelfde gestempelde nummer krijgt op z(jn ontvangstbewijs. Nadat de inleverings termijn is verstreken, zal worden bepaald bij welk nummer van het eerste tiental zal worden aangevangen en dan zullen allen, die een vol tiental daarboven zijn met hun inleveringsnummer, mede voor een prijs in aanmerking komen, op elke tien dus één. Dus: Vrijdag tusschen 2 en 9 uur de ge plakte kaarten inleveren! Wie nè, Vrijdagavond 9 uur inlevert, kan niet meer mededoen, denkt daaraan. UITSLAG BILJARTCONCOURS. Zaterdagavond om 8 uur werd door deze vereeniging een propaganda-feestavond ge houden in de groote zaal van hotel Eem- land, welke niet zoo erg druk bezocht was. Een strijkje onder leiding van den heer J. v. d. Pol zorgde voor gezellige entre-ac- te-muziek. De praeses riep allen het welkom toe en constateerde dat de vereeniging „Soestdijk" thans 450 leden telt en het bestuur en me dewerkenden zeer veel voor de vereeniging hebben gedaan. Nadat allen daarop'n pret tige avond was toegewenscht, bracht de tooneelvereeniging: „De Toekomst'al lereerst een tooneelspel voor het voetlicht en daarop de bekende klucht „Lucie", waarom gegierd is. Wij hopen, dat de spe lers voortaan wat meer op de uitspraak zullen gaan letten en zich goed zullen gaan realiseeren in welke rol zij optreden; dit zal dan het geheel ten goede komen. De dames medespeelsters ontvingen fraaie bouquetten; de huisknecht kwam ook be slist een extra'tje toe. Na applaus sprak de heer J. H. Iseger, die een krachtig beroep deed op de niet-le- den om zich aan te sluiten, daar men met Januari a.s. het. 500ste lid wil bereiken. Bij het bestuur rijpt het voornemen om een ijs baan aan te leggen en deze nog in dit sei zoen te openen. Na deze uiteenzetting had de verloting plaats van nuttige cadeaux, waarna een gezellig samenzijn volgde met een dansje voor de liefhebbers. De Band droeg er het hare toe bij. De vereeniging heeft een leuken avond in elkander gezet. Spoedig volgt een twee de. Het bestuur kan zeker op een geslaagd feest terugzien. A.S. VRIJDAG DE KAARTEN INLEVEREN. Vanaf half October hebben de ivoren bal len gerold over het groene laken in Café „Centraal" aan de van Weedestraat en is Vrijdagavond j.1. is de beslissing gevallen. De volledige uitslag is als volgt: G. Weys, Hilversum 1890 p. P. Stalenhoef, Soest 1790 p. H. van Breukelen, Soest 1690 p. C. Stalenhoef, Soest 1660 p. J. Wiegersma, Soest 1620 p. A. Kampers, Soest 1540 p. J. Willemse, Hilversum 1520 p. R. v. d. Linden, Soest 1480 p. J. Adama, Soest 1470 p. J. de Kruiff, Soest 1400 p. A. Lisee, Soest 1390 p. Th. Visser, Soest 1380 p. H. van Sitter, Soest 1370 p. de Blinde, Heerenveen 1340 p. D. Voogd, Amersfoort 1330 p. J. Jorna, Soest 1300 p. P. Wijman, Soest 1290 p. H. Verweij, Soest 1280 p. J. v. Breukelen 1280. p. J. Onwezen, Soest 1260 p. De prijzen bestonden uit kunstvoorwer pen, de le prijs ten bedrage van 60.de 2e van 40.enz., dus zeer waardevolle prijzen. De prijsuitreiking verliep geanimeerd. VOOR DE VLUCHTELINGEN WEGENS RAS OF GELOOF. had uitgeslapen, werd den volgenden mor gen tegen hem proces verbaal opgemaakt, waarna hij weder kon vertrekken. Maandagavond werd de bekende Soes ter W. W. weder eens in gelijken toestand op den openbaren weg aangetroffen, wien eveneens het lot van insluiting, ontnuchte ring en proces verbaal te beurt viel. Zondagavond te 8 uur kreeg de politie alhier bericht, dat waarschijnlijk op het traject Soestduinen-Amersfoort iemand door een passeerenden trein was overre den, althans zooals de machinist van den bewusten trein aan het station Soestduinen had medegedeeld. Terstond werd op onder zoek uitgetogen, waarbij al spoedig bleek, dat het geuite vermoeden juist was. Op de aangegeven plek werd het deerlijk vermink te lijk van een toen nog onbekend mansper soon gevonden. Het stoffelijk overschot werd met de politiebrancard naar het lij kenhuisje naast het Gemeentehuis overge bracht, terwijl inmiddels een uitvoerig on derzoek naar de identiteit werd ingesteld. Uit eenige initialen in kleedingstukken, die de man droeg en enkele gegevens op hetgeen hij in zijn zakken droeg, werd ver moed, dat dit doodelijk ongeluk was over komen aan een inwoner van Utrecht. Met deze gemeente werd in verbinding getre den, doch aldaar was toen nog niemand vermist. Edoch, wat later op den avond bleek het vermoeden toch wel juist te zijn en bleek de ongelukkige inderdaad te Utrecht te wonen en te zijn genaamd B. A., 45 jaar oud; hij laat een vrouw en twee betrekkelijk nog jeugdige kinderen na. De juiste toedracht van dit ongeval is niet ko men vast te staan. Het stoffelijk overschot is later naar Utrecht vervoerd. DE ST. NICOLAAS PRIJSVRAAG VAN „DE SOESTER". Inzending van de oplossing uiterlijk op a.s. Zaterdag. ALHIER RUIM 900.—. De collecte, die ook te Soest Zaterdag werd gehouden, ter verkrijging van de noo- dige geldmiddelen om de Buitenlandsche vluchtelingen te steunen, die wegens ras of geloof verdreven waren of het land hunner inwoning meenden te moeten verlaten, heeft alhier een groot succes gehad. Niet minder dan 74 collectanten hadden zich beschikbaar gesteld om deze collecte, die van overheidswege was aangemoedigd, zoo goed mogelijk te doen slagen; daar verschillende collectanten en collectrices hun wijk niet alleen afliepen, doch met zijn tweeën, wat veel gemakkelijk werkt, waren er in totaal 53 collectebussen, waaronder enkele, die geplaatst waren bij eenige ne ringdoenden, die hun winkel daarvoor be schikbaar hadden gesteld. In totaal is in deze gemeente ingeza meld 'n bedrag van 908.50, wat neerkomt op ruim 5 ct. van elk der 18.000 inwoners, die Soest practisch telt, hetgeen een fraai succes voor het organiseerende plaatselijke comité mag worden genoemd. Wij brengen in herinnering, dat in vroe ger tijd diverse collectes voor liefdadige doeleinden meestal een 200.300.- opbrachten; zoo was de laatste opbrengst van de Emmabloemcollecte, als wij ons niet vergissen, ruim 284.Natuurlijk brachten grootsch opgezette collectes in de vroegere jaren van hoogconjunctuur wel veel meer op, waarbij wij ons herinneren de hooge opbrengsten van de „Stormramp collecte, die v. d. „Watersnoodcollecte" en van de inzameling ten behoeve van „De Olympiade" te Amsterdam. Doch in den laatsten tijd werd zelden boven de 400. uit gekomen bij de verschillende collecten, die alhier werden gehouden. Met ruim 900.mag het Comité dus thans méér dan tevreden zijn, wat het ook, naar wij meenen, zeker is. De opbrengst dezer collecte in eenige nabijgelegen plaatsen was in globale cij fers: Baarn 1.000.Zeist 3300. Hilversum 5600.Utrecht 12000. DRONKEN MAN AANGEHOUDEN. Zondagavond werd aan den Peter van den Breemerweg in kennelfjken staat van dronkenschap aangetroffen de zwerver Ch. d. E., afkomstig uit Amersfoort, die terzij de van den weg lag te ronken in den plas regen. Hij werd naar het politiebureau over gebracht, waar het droge en warme klee- ren werden verschaft. Nadat hij zijn roes Doodel(jk ongeval. Wij vestigen er nog even de aandacht op, dat de oplossing van onze Sint Nicolaas Prijsvraag, bestaande dus uit het bekende twee-regelige Nederlandsche spreekwoord, waarvan de eerste regel uit de „letters te veel" van ons nummer van 26 November en de 2de regel uit die van ons nummer van 3 December j;l.: moet worden samen gesteld, uiterlijk op a.s. Zaterdag, 10 De cember moet worden ingezonden. Behalve het twee-regelige spreekwoord moet ook worden vermeld in welke adver tenties de „letters te veel" voorkwamen. Oplossingen behoören te worden inge zonden op een afzonderlijk papier, vermel dende tevens duidelijk naam en adres van den inzender, gestoken in een enveloppe met opschrift: „St.'Nicolaas Prijsvraag" van „De Soester". Deze enveloppe met de oplossing erin moet worden gedeponeerd in de brievenbus van ons bureau, van Weede- zooals onze voorouders, nu echter door den aether, met een Philips'Radiotoestel Ook op termijnbetaling Electro Techn. Installatie Bureau NIEUWEWEG II TEL. 2S79 straat 7 te Soestdijk. Deze brievenbus vindt men, staande voor de winkeldeur, links. Oplossingen, die inkomen nè. Zaterdag 10 December a.s. kunnen bij de vaststelling van den uitslag niet meer in aanmerking worden gebracht; men doet dus goed te zorgen, dat zijn oplossing zoo spoedig mo gelijk, doch in elk geval vóór of op a.s. Za terdag in voormelde brievenbus ligt. Zooals men weet, kan iedereen, mits te Soest wonende, aan deze' prijsvraag mede doen, geheel gratis. De Parker vulpenhouder ter waarde van 13.50, de echt lederen damestasch ter waarde van 6.50 en de 48 andere fraaie prijzen wachten reeds met ongeduld, om te worden uitgereikt; men late deze kans dus niet voorbijgaan. Indien er meer goede oplossingen dan 50 binnenkomen, zullen de uitgeloofde 50 prij zen bij loting onder de goede oplossers wor den verdeeld, zulks onder betrouwbaar en streng toezicht. De volledige lijst van alle prijswinnaars zal worden gepubliceerd in ons nummer van Zaterdag 17 December -1938. LUIT. JHR. A. VAN BENTHEM VAN DEN BERGH f Tot de slachtoffers, die het leven lieten bij het vliegongeval nabij Bandoeng op Za terdag 3 Dec. j.1., behoQrde ook de reserve luitenant-waarnemer Jhr. A. van Benthem van den Bergh, die op 21 September 1934 als reserve tweede luitenant aan de Lucht- vaartafdeehng te Soesterberg verbonden werd. In 1938 volgde zijn benoeming tot eerste luitenant, terwijl hij in April van 1938 voor den tijd van anderhalf jaar ge detacheerd werd bij de Luchtvaartafdee- ling van het Ned. Indische leger. De over ledene zou op 7 Dec. pas 26 jaar zijn ge worden. brengt iets zeer bijzonders, n.1.: de Drukknop-Wereld Super 139, MET MOTOR- AANDRIJVING voor slechts F 139.--. Buntweg 22 Te|ef. 2777 Soest Hoofdagent3chap Waldorp-Radio, Erkende Philips Service. Alleenverkoop voor Soest van Sièra-Radio. GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: blauw geruite das rijwielbelastingmerk blauw met roode sjaal gele hond damesrijwiel dameslaars herdershond Klaarwaterweg 60 Wiekslooterweg O.Z. 21 Heuvelweg 23 van Weedestraat 43 te bevragen politiebureau Klaarwaterweg 71 Birktstraat 69 OPGERICHT 1899 Fa. J. C. Haks Dz. Directeur D. HOOLWERF Telef. 2731 Kantoor: Heuvelweg. 18 BEGRAFENISSEN - TRANSPORTEN - CREMATIE'S FILMyERTOONINGEN IN „HUIS TEN HALVE". Zondag 4 December gaf de Assufilm in de groote zaal van Hotel „Huis ten Halve" een tweetal filmvertooningen. In den na middag werd voor een 160-tal kinderen een prachtige St. Nicolaasfilm vertoond, aan gevuld met een vroolijk bijprogramma, alsmede met de film van den nationalen feestdag op 6 September te Soesterberg. 's Avonds werd voor een stampvolle zaal wederom de Soesterberg-film vertoond, waarbij menigeen uit het publiek zichzelf in actie zag bij de feestelijkheden op dien gedenkwaardigen dag. Alles werd weer op nieuw doorleefd: De plechtigheid bij het Jubileummomumentje, de optocht, de volks spelen, de hoogst vermakelijke, gecostu- meerde voetbalwedstrijd, enz. Het waren pakkende momenten, die bovendien uit muntten door een duidelijke weergave. Vooraf zagen we nog eenige aardige flit sen van de tentoonstelling in „Huis ten Halve", ter gelegenheid van het jubileum der L.V.A. Het voorprogramma bestond achtereen volgens uit prachtige wintergezichten in Salzburg, en zeer vermakelijke klucht, een grappige teekenfilm en schitterende eigen opnamen van zee, strand en boule vard bij Scheveningen. Tot slot werd als hoofdfilm vertoond: „De trek naar het Westen", een der spannendste films van Amerika, waarin men een groote karavaan van trekkers uit het midden der vorige eeuw volgt op haar avontuurlijke reis naar het dun bevolkte Westen; een tocht vol gevaren en tragiek, waarbij velen door uit putting of op andere wijze omkomen. Maar gevoelens van blijdschap en dankbaarheid rijzen op, wanneer tenslotte het beloofde land wordt bereikt, dat door zijn vrucht baarheid geschikt is voor nederzetting. BIJBELLEZINGEN. Op de e.v. Bijbellezing op Woensdag 7 December 1938, 's avonds kwart over acht, in de Chr. School alhier, zal Ds. Gillebaard te Zeist spreken over „den Evangelist Jo- hannes." jjg Bulten verantwoordelijkheid der Redactie DE GEHOUDEN COLLECTE. Mijnheer de Redacteur, Uitgaande van de gedachte, dat alle goede dingen, uit drie deelen bestaan, vraag ik U thans nog eenmaal een kleine plaatsruimte in Uw veel gelezen blad. Tot bijzondere verheugenis stemt het mij U hierbij te kunnen mededeelen, dat de op brengst der Zaterdag j.1. te Soest gehouden collecte een bedrag van ruim 900.heeft opgebracht. Voorwaar een bijzonder mooi resultaat.' Een hartelijk woord van dank voor allen die aan het welslagen van deze collecte hebben meegewerkt is hier zeer zeker op zijn plaats. Als ik daarbij een enkele uitzondering mag maken, komt allereerst een woord van warmen dank toe aan ons Gemeente bestuur, op welks medewerking we te al len tijde hebben kunnen rekenen. Een bijzonder woord van dank voor den heer P. W. Blaas, die ons zooveel in zijn vermogen lag, heeft ter zijde gestaan. Dan de heeren, die zoo vriendelijk waren ons geheel belangeloos hun auto voor dit mooie doel af te staan. Ook voor onze collectanten, die storm en regen getrotseerd hebben, niets dan lof. En ten slotte twee zeer voorname mede werkers, de Pers in Soest en het publiek, dat zich in deze zoo bijzonder vrijgevig heeft 'getoond. Moge ik hier besluiten met den wensch, dat aller medewerking als resultaat mag hebben, dat vele lijdenden afdoende geholpen zullen kunnen worden. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor Uwe afgestane plaatsruimte, Hoogachtend, BENJ. M. VAZ DIAS, Braamweg 69, Soest. L Nadruk verboden. IN het najaar denken en spreken velen over het geven van kalk of kalkmer gel of ook wel kalkmagnesiamergel aan den bodem, die hieraan behoefte zou hebben of kunnen hebben. Het is daarom nu tijd in algemeene trekken iets te ver tellen over deze dingen. Dat kalk de ontleding van organische stoffen in den grond bevordert, is vrij al gemeen bekend. Er wordt aangenomen, dat dit geschiedt door een gunstige inwer king op bodembacteriën. Humus is zulk een organische stof, waaruit door de ont leding plantenvoedsel vrij gemaakt wordt en ter beschikking van de planten komt. Zandgrond is arm aan humus, zoodat hier op een al te krachtige ontleding niet wen- schelijk is. Daarom moet men hier de voor keur geven aan kalkmergel met haar wel iswaar groot gehalte aan kalk, maar in den vorm van langzaam werkende kool zure kalk. Kalk ontzuurt den bodem, doordat zij hierin voorkomende zuren bindt; zij trekt die zuren zelfs uit verbindingen, die b.v. kali en ammonium hiermee aangingen en aldus brengt zij deze voedingsstoffen on der het bereik der planten. Kalk bindt op losbaar fosforzuur, dat zou kunnen uit spoelen tot onoplosbare en niet uitspoel- bare fosfaten, waardoor verlies wordt voor komen. Zij kan ook voor de planten scha delijke stoffen onschadelijk maken. Op zwaren kleigrond werkt kalk langzaam verbeterend in op de structuur. Het staat vast, dat een passende hoeveel heid kalk in den bodem in verschillende op zichten zeer nuttig werkt, zelfs onmisbaar kan zijn. De hoeveelheid kalk in den bo dem vermindert voortdurend, doordat de planten er van opnemen en door uitspoe ling naar den ondergrond. Zij wordt ver meerderd door toediening van kalk bevat tende meststoffen, maar door bemesting met physiologisch zure meststoffen, b.v. zwavelzure ammoniak, gaat het kalkgehal- ite van den bodem achteruit. Er bestaat een terecht zeer toenemende belangstelling voor de mate van zuurheid van den grond, waarnaar men een onder zoek kan laten instellen door het Bedrqfs- Iaboratorium voor Grondonderzoek te Gro ningen. De gevonden zuurgraad of pH wordt aangegeven door cijfers. Een zuur- boven 7 beteekent, dat de grond al- calisch is, terwijl hij bij pH 4 zeer zuur is. De gewassen gedijen het best bij een eigen, bepaalden zuurgraad. Als deze te laag is, dan kan hij in den gewenschten toestand worden gebracht door aan den bodem kalk toe te dienen. Het laboratorium houdt bij zijn advies rekening met den aard en de samenstelling van den grond en van het te telen gewas. Het kan óók zijn, dat er in den bodem een tekort is aan magnesium. Dr. van Itallie schrijft iten opzichte van de op lich te gronden meermalen voorkomende Hoog- halensche of psysiologisch zure ziekte, dat men de oorzaak vermoedelijk het best omschrijft door te spreken van een wan verhouding der basen bij matige oï slech te voorziening met magnesium. De kans op te weinig magnesium in den grond is het grootst op kalkarme gronden, die dus een te lage pH hebben. Om zulk een bodem in een goeden toestand te brengen, kan men gebruik maken van passende meststoffen of goedkooper van magnesiakalk- mergel. Aan het vraagstuk der behoefte van den grond aan kalk en aan magnesium wordt internationaal meer en meer aandacht ge geven. Men denkt hierbij niet alleen aan het voorkomen van plantenziekten, maar ook aan het algemeen welzijn van de plan ten door opheffing van de boven aange haalde wanverhouding in den bodem, die ,de opneming van de noodzakelijke voe dingsstoffen beïnvloedt. Voldoende kalk en magnesia in den grond bevorderen in het algemeen den groei en de opbrengst der gewassen. Tenslotte zij nog even gewezen op een verklaring van Prof. Pierre Delbet van de geneeskundige faculteit te Parijs, die ver band vond tusschen gebrek aan magne sium in den grond en zulk een gebrek in de voedingsmiddelen voor den mensch, die deze bodem voortbrengt. De geleerde wijst daarbij op de veelvuldigheid van kanker bij menschen in streken, waar de grond ite arm is aan magnesium. Wie twijfelt aan den gewenschten zuur graad van zijn grond, late dezen onderzoe ken «n, als die te laag is, dan passé men een bemesting met kalk of kalkmergel toe. Bilthoven. P. J. SCHENK.

De Soester | 1938 | | pagina 2