„KWAK" Het HANDELSHUIS is gesorteerd, In JAEGER en CEIiLTHEERD. WANDELINGEN Als een Schipbreukeling 0 - jarig bestaan van de Mondaccordeon- vereeniging „BRAVO". IF. N.V. DE LANDBOUWBANK Verstrekt credieten Neemt gelden a deposito Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws DOOR DE LEVENDE NATUUR (Vervolg van pag. 1). Ook in een deel der industrieën van pro ductie-middelen vertoonde de bedrijvigheid een opgaande ljjn. Voornamelijk was dit het geval in bedrijven, welke veel orders hebben voor defensie-doeleinden en ten bate van openbare werken, als b.v. wegen- en bruggenbouw. In sommige o.a. den scheeps bouw, schijnt het hoogtepunt voorloopig be reikt of overschreden te zijn, al bleef hier over het algemeen nog behoorlijke drukte heerschen. De achterstand in de vernieu wing van de handelsvloot is blijkbaar lang zamerhand ingehaald. Uit de industrieën van hulpstoffen voor handel en bedrijf, kwamen, hij overigens sterk geschakeerde toestanden, iets meer berichten van voor uitgang dan van achteruitgang in. Ook bij sommige van deze bedrijfstakken speelde aanvulling van voorraden in verband met het oorlogsgevaar een rol in de verruiming der werkgelegenheid. De bouwvakken bleven profijt trekken van de geldruimte en het toegenomen aan tal openbare werken. De bedrijvigheid nam echter in September meer af dan het sei zoen zou doen verwachten. Van onze export-industrieën gaven ver reweg de meeste lagere uitvoercijfers te zien dan verleden jaar, hoewel er gunstige uitzonderngen waren (o.a. machines e.d., boter, bacon, zwavelzure ammoniak en ca- caoproducten). De internationale politie ke spanning had hier over het algemeen een nadeeligen invloed. Gunstig voor som mige branches was de verbetering in de conjunctuur der Vereenigde Staten. De vraag uit Indië werd bevorderd door afne ming van de Japansche concurrentie. Ove rigens was de totale uitvoer van fabrika ten en half-fabrikaten dit jaar in het 3de kwartaal naar het gewicht grooter dan in het 2de (1.417 tegen 1.346 millioen K'.G.) terwijl verleden jaar het omgekeerde het geval was (1.660 tegen 1.766 milioen K.G.). Naar de waarde gerekend waren de cijfers van het 3de en 2de kwartaal 1938 ongeveer gelijk (176 tegen 178 millioen gulden). Ook in 1937 was er betrekkelijk weinig verschil (207 tegen 202 millioen gu'luden). In de ter peise zijnde 11de aflevering van het maandschrift van het bureau wordt op een en ander verder ingegaan en treft men uitvoerige bijzonderheden aan over den gang van zaken in de ongeveer 150 bedrijfstakken, waarop het overzicht betrekking heeft. Deze en andere pubicaties van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn voor hen, die in dit soort zaken belang stellen, altijd zéér interessant. TE UTRECHT Raad van Commissariseen Jhr. Mr. J. K. H. de BEAUFORT van LEUSDEN Leusden Mr. A. M. A. Baron van BOETZELAER van LOENEN en Wolferen (6ed. Comm.) De Bilt Mr. W. I. DOUDE v.TROOSTWIJK, Nleuwersluls Jh. Mr. J. M. van ASCH van WYCK. Amsterdam A. TEN NOEVERDEBRAUW, Wijk b. Duurstede ook BO U WC R E DIETEN Agent: de Heer E. HARTOG DALWEG 4 - BAARN De Directie, B. de Beaufort. N. C. de Ruyter. DE NEDERLANDSCHE VRIJWIL LIGERS UIT SPANJE. Vragen aan den Minister-President door den heer Van Rappard. Aan den Minister-President heeft de heer Van Rappard de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat blijkens een bericht, voorkomende in de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant" van 6 December j.1., och tendblad, aan de uit Spanje terugkomende Nederlandsche Vrijwilligers, na hunne vi sitatie te Roosendaal, in de eerste klasse- restauratie aldaar van regeeringswege een warme maaltijd is verstrekt, nadat zulks eveneens was geschiedt te Cerbère, terwijl de regeering hun proviand tot Parijs had doen medegeven? 2. Zoo ja, welke redenen brachten de regeering daartoe? 3. Was de regeering bij bedoelde maal tijden officieel vertegenwoordigd van 17 ïlppftmhftp 19S8. GEBOREN: Ingeborg Constance, d. van D. Homsveld en A. M. Klaassen, Nieuwe- weg 77; Johannes Wilhelmus, z. van H. Peek en J. Kok, Ossendamweg 41; Nick Laurens, z. van N. J. Borgman en W. G. M. Handelaar, Talmalaan 25; Jan, z. van R. van Altena en R. v. d. Veer, Wieksl.weg W.Z. 39; Arie Wilhelmus, z. van A. v. d. Breemer en A. M. van Roomen, Kerkpad N.Z. 33; Francina, d. van W. v. d. Akker en J. v. d. Hoef, Nieuweweg 47; Johanna Maria, d. van A. W. H. Westerveld en M. J. Higler, O. Utr.weg 38. ONDERTROUWD: H. v. d. Broek, 36 jaar, timmerman, Kon.laan 85 en Sibylla Agnes Johanna Steckhahn, 28 jaar, Kon. laan 85; N. v. d. Veen, 25 jaar, losarb., Nieuweweg 110 en B. J. Wiss, 21 j., Mo lenstraat W.Z. 39; J. J. Heygelaar, 28 jr., belastingconsulent Terneuzen en A. Strook- man, 26 jaar, P. Potterlaan 26. GEHUWD: J. W. A. v. d. Breggen, 26 jaar, boekh. en C. Goedvonk, 25 jaar, Hen gelo, Breemarschweg 172; H. C. Schmitz, 48 jaar en A. Willemsen, 42 jaar, Hilver sum, Hilvertsweg 71; J. Mulder, 51 jaar, Dir.bankver. en N. A. Timmers, 37 jaar, Appingedam, Solwerderstraat 49. OVERLEDEN: Jan van Dijk, 84 jaar, geh. met A. van Beek, Isseltscheweg 9; Johanna Hilhorst, 64 jaar, wed. van P. Butzelaar, B. Grothestraat 25; Arie Wil helmus v. d. Breemer, 2 dg., Kerkpad N.Z. 33. Vestiging van 17 December 1938. P. Schram, inw., van Apeldoorn naar Hartmanlaan 45; A. M. Ellenbroek, inw., van Apeldoorn naar Kerkpad Z.Z. 96; M. Dijkgraaf, inw., van Delft naar Vredehof - straat 2; K. M. van Genderen van Apel doorn naar Amersf.straat 119; A. J. Lan- geberg met gez., van R'dam naar v. Maa- renstr. 2; L. H. Rauws, inw., van Utrecht naar Klaarwaterweg 40; J. Lemair, m. gez. van Leiden naar Beetzlaan 40; T. Vonk, inw., van Drachten naar Kblonieweg 5; C. de Bruin m. d., van Putten naar Molen straat W.Z. 64; H. Schuurman met vr., van Asd naar Klaarwaterweg 52; W. G. Kwak-v. d. Horst van Hilversum n. Klaar waterweg 30; H. Tijsma van Zaandam n. Bosstraat 92; J. M. Donders van Tilburg naar Rademakerstraat la; H. Opman, inw. van Doetinchem naar Noorderweg 20; C. van Baaren, inw., van Wadenoyen n. Rade- makersraat 13; A. Strookman, inw., van Terneuzen naar P. Potterlaan 26; W. P. v. Hofslot inw., van Stoutenburg n. Birktstr. 72; J. van Dijk, van Hoorn naar Steenhoff- straat 55; G. Kraft, inw., van Asd naar Eigendomweg 82; P. Vermeer, inw., van Aalsmeer naar Beukenlaan 21d; Th. J. v. d. Mars, inw., van Utrecht n. Luchtvaart af d.; H. van Rooyen, met vr., van Wijk bij Duurstede naar Klaarwaterweg 87; G. Veldhuizen van Baarn naar Sophialaan 11; M. Loenen, inw., van De Bilt naar Birkt- straat 61a; A. E. Helling-v. Egmond, inw., van Beveiwijk naar Lt. Koppenlaan 2. Vertrek van 17 December 1938. J. L. Brandsen met vr., van Julianalaan 28 naar A'dam, Corn. Springersti aat 13; R. Vree, met gez., van Kerkpad Z.Z. 12 n. Baarn, Mauvestraat 71; L. M. Nodelijk m. gez., van den Blieklaan 31 n. Den Haag, Heemskerklaan 15; A. de Wit van Kerk straat 18 naar Baam, Zandvoortweg 192; C. Versluis van Beetzlaan 32 naar Blari- cum, Dorpstraat 14a; M. A. J. Amesz van Vinkenweg 35 naar A'foort, A. Kuyperlaan 11; Wed. A. G. Kind-Lücke van Braam- weg 31 naar Baarn, Torenlaan 12; J. Ga lenkamp, met vr., van Schoutenk.weg 41 naar A'foort, Evertsenstraat 43; M. H. Kessels van Klaarwaterweg 40 naar Maar tensdijk, A. Thaerlaan 6; J. Teddes-Ree- rink van Sophialaan 15 naar Den Haag, Duinweg 14; S. L. Knottnerus van Vosse- veldlaan 35 naar Raai te, Varkensmarkt; J. G. Redeman van Torenstraat lc naar Den Haag, Conradkade 51a; C. J. F. Allers van Luchtvaartafd. naar Zeist, Baarnsche- weg 53; Wed. A. P. Nagel-v. Veenendaal van Verl. Postweg 32 naar Laren, N.H., Wagenpad 26; J. C. Engel van Soestereng- weg 48 n. H'sum, Berensteinscheweg 14; J. de Vries van Veldweg 1 naar Menaldu- madeel, Menaldum 294; J. Doesburg van Den Blieklaan 67 naar Putten (Gld.), Grie- tenweg 10; M. C. Clay van Beukenlaan 18 naar Haarlem, Hazepaterslaan 26; C. F. J. Slijper van Nieuweweg 120 naar Haarlem, Kleverparkweg 70rood; Chr. Th. Willem sen van Kerkstraat 21 naar Nijkerk, Vet- kamp 27; J. M. Janssens van Amersf.str. 18 naar Tegelen, Kloosterstraat 19. Verhuizingen binnen de gemeente van 17 December 1938. P. Chr. Brekelmans van K. Hartweg 9 naar Krommeweg 33; J. Noordijk, m. g. van Buntweg 8 naar Braamweg 40; J. A, Verwey van O. Utr.weg lid naar Molen straat O.Z. 12; J. H. Vrolijk van Becke ringhstraat 13a naar Lindenlaan 3a; H. Teunissen met gez., van Talmalaan 9 n. K. Hartweg 10; J. Mees, met vr., van Em- malaan 7 naar Kjon.laan 93; A. M. v. Hat- tum van Kerkpad N.É. 35a naar Kerkpad N.Z. 48; G. Th. ter Heerdt id.; A. Donker van Heideweg 6 naar Vredehof straat 2; J. van Es met gez., van Rademakerstraat 26 naar Verl. Schoolweg 63; L. Petersen van W. Toplaan 11 naar Molenstraat W.Z. 64; L. Eygelaar met gez., van Dorresteinweg 55 naar den Blieklaan 46; J. P. Velthuyse, m. vr., van Klaarwaterweg 87 naar Hei deweg 6; C. Kwak van Nieuweweg 25 naar Klaarwaterweg 30; J. van Rossum met vr. van Eemstraat 4 naar Kerkstraat 11; G. Voorsluis-v. Wijnen van B. Grothestraat 36 naar Beckeringhstraat 31. Reeds langen tijd is in 't Kerkgebouwtje van Hees, 't gemis gevoeld van een goed orgel. Sedert de jaren, dat daar kerk ge houden wordt, moet men zich behelpen met een klein huisorgeltje, dat te zwak is om den zang behoorlijk te begeleiden. Om in dien toestand verbetering te bren gen, heeft zich een Damescomité gevormd, dat het plan heeft opgevat, een bazar te organiseeren met de bedoeling om van de opbrengst van dezen bazar straks 'n beter instrument te kunnen plaatsen. Deze dames hebben, onder leiding van mevr. v. d. Waal, al met elkander besloten orrr in het begin van Maart a.s. dien bazar te houden. Zij zijn vol goeden moed en reeds druk aan 't werk getogen, om het goede doel ten uit voer te brengen. Mevrouw Anjema, wonende Nassaulaan, een goede bekende op het gebied van phi- lantropie voor Hees, is weer een der eer sten, die er haar krachten en tijd voor zal geven. Allen, die iets voor het kerkelijk le ven op Hees gevoelen, worden dringend verzocht deze pogingen te steunen om het gewenschte doel te bereiken. Onderstaande dames houden zich aanbe volen voor het in ontvangst nemen van goederen en giften ten bate van den te houden bazar; Mevr. v. d. Waal, Wald. Pyrmontlaan 45, Mevr. Anjema, Nassaulaan 12, Mevr. Hospers, Middelwijkstraat 58 en Mevr. Frederiks, Schoolstraat 59. BAZAR VOOR NIEUW ORGEL. DAMCLUB „O.D.G." Ook bij de op Woensdag j.1. gespeelde onderlinge wedstrijden heeft het aan span ning niet ontbioken en heeft St. Nicolaas nog enkele late surprise's gebracht. Grasmayer, die tot een der sterkste spe lers van O.D.G. gerekend mag worden, is in deze competitie zeer onfortuinlijk. Te gen aller verwachting moest hij beide pun ten afstaan aan Kanters, die bewees een tegenstander te zijn, waarmede ïekening moet worden gehouden. Dan zorgde Niemantsverdriet voor de tweede verrassing door remise te spelen te gen E. Veerman. Veerman liet een kost- Ter gelegenheid van dit feit werd Woens dagavond dit feit herdacht in de zaal van Bosch en Duin", die stampvol was. De praeses de heer H. W. F. de Vries, roept allen een hartelijk welkom toe. Spr. is verheugd, dat zoovelen aan de uitnoodi- ging gevolg hebben gegeven, in het bijzon der roept spr. 't welkom toe aan den heer van Tricht, hoofdpropagandist der Hoh- nerfabriek, den oud-voorzitter en de oud-le den; de oprichters de H.H. Burgwal, Klein en Schouten, de Pers enz. Spr. dankt de adverteerders en de win keliers voor hun advertentie en cadeaux, en hoopt verder, dat allen een gezelligen avond zullen hebben. Spr. gaat vervolgens de oprichting na in 1928, door 3 heeren op touw gezet en opgericht werd met 17 le den. Na 5 weken waren het er 45. In 1929 ging men naar het concours en in 1936 kwam de club uit de superieure afdeeling, dank zij het werk van den dirigent, den heer ter en dirigent had gehad, bestond zij al C. Mooi uit Baarn. I lang niet meer (applaus). Hij boodt de Na deze korte uiteenzetting verkreeg de vereeniging een fraaie bloemenmand aan; vooizitter der feestcommissie de heer G. de dirigent ontving een zilveren herinne- H. v. d. Broek, het woord. Deze féliciteerde ringsmedaille namens de firma Hohner; de vereeniging en boodt namens commissie een zeer mooie gift. Gij zijt de 5de persoon en leden een fraaie bloemenmand aan. De 'die zoo'n medaille heeft ontvangen. Gij op een onbewoond eiland voelt U zich zonder de ontvangstmo gelijkheden van een RADIO TOESTEL uit Philip's Nieuwe Symphonische serie. Vraagt vrijblijvend inlichtingen over betaling, inruil, enz., aan Electro Techn. Installatie Bureau NIEUWEWEG 11 TEL. 2379 heer van Dijk die 10 jaar lid is en ook be stuurslid, en steeds zijn plicht doet, werd geféliciteerd, evenals de voorzitter, de heer H. W. F. de Vries, die ook tien jaar mede- loopt en in het bestuur een goed figuur slaat. Men hoopt, dat hij nog vele jaren zal blijven. De praeses dankte het feestcomité voor de hulde aan „Bravo" gebracht. Hij hoopte, dat het 12 y2- en het 25-jarig jubileum even opgewekt zal worden geveierd; hij is trotsch op het bestuur en den dirigent; ook de hulp van den gérant was steeds een groote steun. De heer Burgwal féliciteerde de veree niging namens de oprichters; hij heeft eer bied voor het bestuur en den dirigent. Hij hoopt, dat de vereeniging zal groeien en bloeien; hij overhandigde een fraaie, zwart eikenhouten voorzittershamer; hij hoopte, dat de voorzitter deze hamer eerst zal neerleggen op hoogen ouderdom. De voorzitter dankte voor het cadeau en hoopte de hamer nog vele jaren te mo gen hanteeren, SOESTER SCHAAKCLUB. De wedstrijduitslagen zijn: Groep IB: G. Reiche—Ds. D. K. Wielenga 0—1 F. J. v. MeggelenD. Goedhart V2V2 A. W. de Ruig—J. Timmer Sr0—1 Joh. v. d. Voort—Ds. J. Cramer 1—0 C. D. L. ArtzH. A. Fugers 0—1 Groep II-A: J. J. W. Blom—Jac. de Bruin 1—0 P. FloorJ. D. Gundelach V2V2 Groep H-B: W. v. MeggelenJ. M. Beij 01 Joh. J. RoordaJ. Drost 10 K. BoelensNic. de Bruin 01 Groep III-A: A. M. Thoden v. VelzenJ. v. d. Wal 1—0 Mej. H. C. Coops—G. E. Schenk 1—0 P. J. den BakI. van Frank 01 H. J. Roseboom—A. Slagter 1—0 Groep IH-B: F. SprjkerMevr. v. Weem 10 N. KramerH. J. Heuff 0 1 E. J. v. d. FlierN. Kramer 10 N. Kramer-r-Mevr. v. Weem 01 F. SpijkerE. J. v. d. Flier 01 In de regeling van de competitie-wed strijden is deze maand eenige verandering- gekomen. Normaal door gaat de thuis wedstrijd a.s. Dinsdag van het tiental IH-B tegen de Gooische Toren I. Daar de schaak club Huizen de clubavond verschoven heeft naar Woensdag, is de uitwedstrijd van Soest V gezet op 14 December a.s.; Soest V speelt dan tegen Tiet 2e tiental van Hui zen. Voorts is overeengekomen, dat de tien tallen I-A en I-B gezamenlijk naar Gorcum zullen trekken op Donderdag, 22 December a.s. om den strijd aan te binden resp. te gen de Nieuw Gore. Schaak ver. en de Gore. Schaakclub. Soest heeft nog nimmer tegen deze clubs gespeeld; uit de prestaties te genover andere clubs blijkt wel, dat Soest z(jn uiterste best zal moeten doen. De reis geschiedt per autobus. bare veer en mocht in deze partij nog van geluk spreken, dat zijn tegenstander de winst niet uitbuitte. Met deze remise heeft Niemantsverdriet gebroken met de tradi tie, daar hij tot nu toe geen enke1 winst punt wist te boeken. Muis, die ook dit jaar met pecht te kam pen heeft, herstelde zich door een over winning op den jongeren Veerman. De veteraan van Egten, die de compe titie zoo veelbelovend inzette, doch in de laatste wedstrijden geen winstpunt mocht behalen, moest ook ditmaal zijn meerdere erkennen in Damen. Laatstgenoemde brak hierdoor met z'n gewoonte om remise te spelen en mag zich thans scharen onder de hooggeplaatsten. Reeringh handhaafde zijn ongeslagen re cord door op fraaie wijze van den niet te onderschatten Kiaay te winnen. Hierdoor gaat Reeringh aan den kop, en maakt een fraaie kans op het kampioenschap. B. van Es en Kuiper, beiden ook kampioenspreten denten, deelden broederlijk de punten, tot welk resutaat ook C. van Es en J. Veenen daal kwamen; spelers, die in kracht el kaar weinig ontloopen. 'n Verre van gemakkelijke overwinning behaalde Waal op van Oord, die den kam pioen waardig partij gaf, en tenslotte in het eindspel in Waal zijn meeidere moest erkennen. Laatstgenoemde, die in de eer ste ronden een slechte beurt maakte, doch zich gaandeweg herstelt, besloot met zijn rivaal B. van Es de afgebroken partij dei- vorige week tot remise te verklaren. Tot hetzelfde resultaat werd beslist over de af gebroken partij tusschen Grasmayer en Damen. Ten slotte moest G. Reeringh de vlag strijken voor van Eek, die zich hierdoor onder de leiders schaart. Hier volgen de uitslagen: Wit: Zwart: J. Kanters—D. Grasmayer 2 E. VeermanT. P. Niemantsverdriet 1 W. VeermanJ. Muis 02 D. van EgteiiR. Damen 0 P. Reeringh—H. Kraay 2—0 B. van Es—E. Kluyper 11 C. van EsJ. Veenendaal 1 H. van OordD. Waal 02 G. M. van Eck--G. Reeringh 2 D. Waal—B. van Es 1 D. Grasmayer—R. Damen 1 Door omstandigheden zal de volgende ronde niet op a.s. Woensdag-, maar op Dinsdagavond in hotel „De Gouden Ploeg' worden gespeeld H. Kraay—J. Kanters. E. VeermanW. Veerman. D. van EgtenH. van Oord. E. KuyperG. Reeringh. P. ReeringhJ. Muis. B. van EsJ. Veenendaal. D. Grasmayer—T. P. Niemantsverdriet, D. WaalC. van Es. Ongetwijfeld zal het ook in deze ronde niet aan spanning ontbreken, daar ver schillende spelers elkaar weinig in kracht ontloopen. Belangstellenden hebben vrijen toegang. geoffreerd; ook namens de Brandweer; verder door de vereeniging „Soestdijk", de dansclub Bosch en Duin en den heer J. v. d. Kuilen; de Soester Turnclub offreerde een zilveren herinneringsmedaille. De vereeni ging van Weedestraat was eveneens aan wezig. De voorzitter dankte voor alle goede woorden, voor de mooie bloemen en de me daille. Daarna voerde een club uit Baarn op on der leiding van den heer Tonny Beumer: „de erfgename van Rabourdin", blijspel in 3 be drijven, waarin gedemonstreerd werd, dat men de mensch ziet net als vroeger in zijn kleinheid, hebzucht en bespottelijken eigen waan. Emile Zola gaf dat in fijne trekjes weer. Er is zeer goed geacteerd en volop ge noten. Als het wat rustiger was geweest, had men er nog meer van kunnen genieten. Waarom komen de danslustigen niet na afloop van het spel, zij hinderen nu ande ren, die speciaal voor het spel komen. De optredenden hadden ook wel wat lui der moeten spreken. Nu ging voor velen veel verloren. Na afloop van het tooneelspel (om half 12 uur), feliciteerde de heer J. van Tricht de vereeniging niet enkel als propagandist, maar bovenal als vriend. Hij had gehoopt, dat deze avond met een flinke marsch zou zijn ingezet; hij kent de vele moeilijkheden die de club heeft doorgemaakt. Indien de vereeniging niet zulk een pientere voorzit- krijgt hem niet, maar gij hebt hem ver diend. Spr. toept allen, die iets voor „Bravo" gevoelen, op, om lid of donateur te worden. De praeses dankte den heer van Tricht en vraagt hem den dank over te brengen aan de firma Hohner. Nadat een marsch- en een walznummer waren uitgevoerd, gaf den dirigent met een lid van „Bravo" „de serenade van Tosselli" ten gehoore op het kleinste instrument. Wanneer zal men nu onder het spelen eens heel stil zijn?, velen hinderen zichzelf en anderen De club moet in het vervolg ook wat meer orde stellen bij het ontvangen van af gevaardigden, die werden nu hier en daar in een hoekje gezet. De vereeniging is nog jong; zij kan dus nog heel wat leeren. Ook zal men voortaan minder publiek moeten toelaten, want het was véél en véél te vol, en daardoor veelal niet aangenaam. De „Exalto's Sax Devils" hebben wij wel eens beter gezien. Alles hijeen was het ook veel te laat klaar. Slechts één uur kon wor- Namens „Apollo" werd een bloemenmand den gedanst tot 2 uur. Nadruk verboden. N een dagblad verscheen voor kort een berichtje over een in Texas en Nieuw- Mexico levende mierensoort, die ho ning bereidt op de wijze der bijen. Deze ho ning, lezen we, geldt bij de Mexicanen niet alleen als een delicatesse, maar hij wordt ook gebruikt als een verzachtend middel tegen brand- en andere wonden. Er wordt gevraagd hierover wat meer te vertellen, waaraan nu gevolg wordt gege ven. De gegevens vinden we in het uitge breide boek over mieren van Prof. K. Escherich, die als vaderland der in héb be richtje bedoelde mieren van het geslacht BETER KAN NIET, DUURDER HOEFT NIET Onze Permanent is AF. G. H. v. d. Broek Nieuweweg 4 A Diploma Ned. Kappersschool Myrmecocystus het zuiden van den staat Colorado aangeeft, dus op de grens dér genoemde staten. Er worden drie soorten vermeld, waarbij onder de arbeidsters in gestalte afwijkende individuën worden aangetroffen, die aanstonds opvallen door haar zeer wanstaltig opgezwollen achter ten tijd en verzamelen voorraad. Het eigen aardige is, dat deze door de drie Myrme- cocystussoorten wordt opgeslagen in de kroppen van een aantal mede-arbeidsters, die in haar prille jeugd worden uitverko ren dienst te doen als honingvaten. Men kent ditzelfde bij andere mieren in Austra lië, in Zuid-Afrika en in Europa, zij het op iets bescheidener schaal. De honingdraag- sters in Colorado worden n.1. zoozeer vol gepropt, dat zij nauwelijks meer in staat zijn zich te bewegen. Zij hangen geduren de hét grootste deel van haar leven onbe weeglijk aan de opzettelijk ruw gemaakte zoldering van bepaalde ruimten in het mie rennest, de voorraadkamers. Daar geven zij den honing druppelsgewijs af aan de hongerige mieren, die haar hierom in de magere maanden kietelend komen vragen. Zoo kunnen de kolonies in goeden en slech ten tijd in het leven blijven. De bedoelde Myrmecocystussoorten ver zamelen den honing genoemde zoetigheid op een zeer bepaalde plaats en wijze. De voor het fourageeren aangewezen arbeidsters trekken in het donker in ganzenmarsch naar de honingbronnen. Dit zijn de gallen van een op dwergeiken levend gal wesp je. Zoolang de larve in zoo'n gal groeit, zweet het galappeltje een helder, zoet sap uib, dat aan de oppervlakte tot druppeltjes samen vloeit. Deze worden door de mieren opge nomen tot haar krop gevuld is, waarna tegen middernacht ongeveer de thuisreis lijf- Door proeven is ^getoond,_dat^deze fean worden aanval. In het nest worden eerst de achtergebleven arbeidsters en on- diertjes oorspronkelijk als gewone arbeid sters uit de pop kwamen, maar toen di rect werden genomen als honingdraagstem, welker elastische krop tot het uiterste werd gevuld met de zoetigheid, die wij ook hier honing noemen. De huid van zulke pas uitgekomen mieren is nog rekbaar, zoodat de volgepropte krop het achterlijf gaat vul len en de daar normaal aanwezige organen maag en darmen volkomen op zij drukt. Men meende eerst zelfs, dat deze organen heelemaal niet aanwezig waren en het achterlijf slechts honing zou bevatten. Waar de op zoek naar voedsel uittrek kende mieren de zoetigheid halen, is nog niet voor alle soorten nagegaan. Men weet, dat het voedsel der mieren plantaardig en dierlijk kan zijn, verschillend voor de tal rijke soorten. Sommige zrjn bekend als melkers van bladluizen, zij nemen graag de zoete uitwerpselen van deze en andere luizen en van andere insecten op. Bloemen leveren nectar, verschillende planten en plantendeelen bevatten suiker. Er zijn dus voor de arbeidsters der hier bedoelde Myr mecocystussoorten verschillende bronnen, waaruit zij zouden putten gedurende den gunstigen tijd van het jaar. Zij hebben ech ter een andere, waarover straks. Zij „denken", evenals eenige andere mie rensoorten, aan den zeker komenden slech- getwijfeld ook de koninginnen gevoed en de rest gaat in de honingvaten. Soldaten komen in deze kolonies niet voor. In kolonies van eenige duizenden arbeid sters werden tot 600 honingdraagsters ge teld en men heeft berekend, dat gemiddeld in ongeveer 1000 stuks een pond honing is opgepot. Deze is ook voor mensohen ge nietbaar en wordt door inboorlingen wel verzameld door de mieren uit te persen. Men eet den honing, stookt er een alcohol houdenden drank uit en gebruikt hem als balsem op gekwetste of gezwollen li- chaamsdeelen. Een proef om deze mieren te kweeken als de honingbijen, mislukte. We zullen dus niet zoo gemakkelijk mie- renhoning kunnen verkrijgen. Bilthoven. P- SCHENK. Burgem. Grothestr. 30 Telef. 2363 - Soestdijk GED1PL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw bril, ook volgens recept van H.H. Oogartsen, een VERTROUWD ADRES I -

De Soester | 1938 | | pagina 2