Zij had het volbracht. Tram kraakt een auto. St. Nicoiaas actie „Koopt in Soest". Propaganda-avond van „Soest Vooruit". Soesterberg FEUILLETON Plaatselijk Nieuws Film der Rotterdamsche Lloyd. 5)j gj AFSCHEID MAJOOR J. MARTENS. In de onderofficierscantine vond Vrijdag middag, na afloop van den dienst, het af scheid plaats van den majoor J. Martens, hoofd van de administratie der Luchtvaart- afdeeling, die gedurende dertien jaar aan genoemden dienst verbonden was. Van zijn administratieve kunde werd bij openbare gelegenheden of feestelijkheden, de Lucht- vaartafdeeling betreffende, vaak een dank baar gebruik gemaakt, o.m. bij de organi satie van den nationalen Luchtvaartaag in Juli 1934. By monde van den Adjudant O.O. Sin- gor werd hem namens de onderofficieren en de burgelyke ambtenaren van de L.V.A. een vliegtuigmodel, een gestyleerde C 10 aangeboden, voor welke erkentelykheid majoor Martens zyn hartelijken dank uit sprak. SCHAAKCLUB „SOESTERBERG." Vrydag 9 December vierde de Dam- en Schaakclub „Soesterberg" haar 7de jaar feest. In zijn openingswoord deede de voor zitter, de heer H. Dippel, mede, dat er plan nen bestaan om in den loop van 1939 een groote simultaan-séance te organiseeien met een 3-tal simultaanspelers. Een ander plan, om een wedstryd met levende schaak figuren te doen spelen, kan om verschillen de redenen niet doorgaan. Er is een begin gemaakt met een schaakbibliotheek. Moch ten er leden of niet-leden 'zyn, die aan schaakwerkjes kunnen helpen, of deze in bruikleen willen afstaan, dan houdt de club zich aanbevolen. De secretaris en de penningmeester, de heeren W. Stemerding en J. Veldman, la zen hun jaarverslag. De laatste bracht' ook een begrooting voor het volgende jaar ter tafel. De eerste bracht verslag uit namens de contróle-commissie. Een nieuw regle ment is ontworpen, dat binnenkort bespro ken zal worden. Eén keer in de maand zal er in de cou rant een overzicht worden gegeven van de gespeelde wedstrijdpartijen. Van de rondvraag werd een druk ge bruik gemaakt. In de pauze werd men onthaald op kof fie, koek en sigaren. De heer Top bracht een verrassing mee, die er inging als koek. Maarhet was geen koek. Daarna had een geanimeerde gongwed strijd plaats. Winnaars waren de heeren v. Aalst, Slijper, E. Veltman en Willems. Op Vrijdag 2 December gaf de heer v. d. Heide zijn 2de les. Ditmaal was de Sicili- aansche opening aan de orde. lö-JARIG BESTAAN VRIJWILLIGE BRANDWEER. Soesterberg. 13 December j.1. was het 15 jaar geleden, dat de Vrijwillige Brandweer te Soesterberg werd opgericht. Ter gele genheid van haar tweede lustrum gaven we een schets van het ontstaan en de lotgeval len van het brandweerkorps gedurende de tien jaren van haar toestaan. We kunnen dus thans volstaan mfet in 't kort de be langrijkste feiten te noemen, die toetrek king hebben op onze brandweer in de laat ste vijf jaar. In het laatst van Juli 1934 vond op plechtige wijze de oyerdracht van de nieu we brandweer-auto plaats. Hiermede ging een lang gekoesterde wensch in vervulling en verkreeg de 'brandweer de beschikking over modern materiaal, dat de vergelijking met dat van andere plaatsen van dezelfde grootte glansrijk kan doorstaan. Toch was dit geen luxe, daar men bedenken moet, dat het werkterrein van de brandweer zich op onze plaats over groote afstanden uit strekt Een ander feit van beteekenis was de bouw eener nieuwe garage, waaraan even eens groote behoefte bestond en die in 't begin van dit jaar in gebruik kon worden genomen. Zoo uitgerust heeft onze toch alreeds onmisbare brandweer beslist nog aan be teekenis gewonnen en ook aan werk heeft het haar op onze vooruitgaande plaats in dat tijdvak niet ontbroken. Want behalve dat zij ettelijke malen moest uitrukken, vooral in den voorzomer, voor de bestrij ding van de in deze streek zoo frequente bosch- en heidebranden, moest zij ook eeni- ge malen haar aanval richten op een zwa- ren huis- of villabrand. Daarbij verleende zij verscheidene malen assistentie op andere plaatsen, terwijl door haar veel preventie ve arbeid werd verricht bij openbare voor stellingen, feestelijkheden, enz. Zoo waakt onze Brandweer over perso- Naar het Engelsch. 13). Er was echter niets dan teederheid in haar hart voor de patiënte, die daar ziek en hulpeloos terneer lag; dit feit alleen reeds was voldoende voor iemand van Vil- na's natuur, om alle bittere gedachten te bannen, als die ooit hadden bestaan. Ze hoopte, dat deze ziekte, wanneer de pa tiënte er tenminste bovenop kwam, als een geestelijke zuivering zou hebben gewerkt; dat Gertrude's aard misschien zóó verande ren kon, dat er althans vrede kon hee schen tusschen haar en haar echtgenoot, als er dan al geen geluk was! „Is kolonel Castelnau al terug?" vroeg dokter Iredale, toen hij om negen uur kwam. „Neen, sir", zei de bediende. „Dan heeft hy het telegram niet op tijd ontvangen, om den trein naar Wellbo- rough te halen; anders zou hij hier al eer der zijn geweest.' De dokter ging naar de ziekenkamer en vond, zooals hij wel verwacht had, de patiënte nog minder. Hy keek hoogst ern- nen en bezittingen en zy doet dit geheel vrij willig, wat op zichzelf reeds een stralend voorbeeld is van waren burgerzin. Moge dan onze Brandweer, waar de corpsgeest niets te wenschen overaat, onder haar wak keren commandant en voorbeeldig bestuur, nog vele jaren in haar tegenwoordige sa menstelling behouden blijven. Als comman dant fungeert sinds verscheidene jaren de heer A. Tammer, terwijl het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren J. G. Dree- wes, voorzitter en D. van Gameren, secre taris. Eenigen tyd geleden werd uit haar midden een ontwikkelingsclub opgericht. Bij de receptie op Woensdag 14 Decem ber zal het wel heel duidelijk blijken in welk een hoog aanzien de Vrijwillige Brandweer wel staat bij burgerij en autoriteiten. RECEPTIE VRIJWILLIGE BRAND WEER. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der Vrijwillige Brandweer te Soesterberg zal het Bestuur van voornoemde vereeni- ging in hotel „Huis ten Halve" aldaar, op Woensdag 14 December, 's namiddags van drie tot half vijf receptie houden. Inzittenden met den schrik vrij. Dinsdagmorgen te 11 uur kwam vanuit den Postweg een luxe automobiel rijden, die aan 't einde bij de Rademakerstra rechts af wilde in de richting Utrecht. De be stuurder had de richtingwijzer uitstaan en keek naar links of er geen verkeer op den grooten voorrangsweg naderde. Daardoor bemerkte hij blijkbaar niet, dat juist een tramtrein uit de richting Huis ter Heide naderde, trwijl daar het tramspoor links van den weg loopt in die lichting. Op het laatste oogentolik, toen de luxe auto den be tonweg opreed, bemerkte de bestuurder de tram, doch toen was het te laat, daar de trambestuurder had gerekend op het hem laten van voorrang. Juist op de rails greep de tram de auto en drukte dien tegen een boom daar op den hoek, waardoor de auto vrijwel gekraakt werd. Wonder boven won der kwamen de inzittenden er goed, zonder letsel af. Tram en auto bekwamen mate- rieele schade, de auto zeer groote. Een da me, die getuige was van het ongeval, kreeg het op haar zenuwen en moest in een der huizen worden binnengedragen. Het uit zicht daar is heel goed, zoodat het ongeval uitsluitend aan onoplettendheid van den autobestuurder is te wijten, tegen wien dan ook proces verbaal is opgemaakt. DE PRIJSWINNAARS. De groote Sint Nicoiaas Actie: „Koopt in Soest", uitgegaan van de Federatie van plaatselijke middenstandsvereenigingen, is gebleken een groot succës te zijn geweest. Vele, héél vele zegels zijn geplakt en op de kaarten bij den heer J. C. Koelink ingezon den, die Vrijdagavond om 9 uur, het uur, waarop de inzendingstermijn verstreek, met enkele andere bestuursleden der Federatie, druk werk had. Vele honderden, geheel of gedeeltelijk vol geplakte kaarten moesten worden nagezien en geordend. De erop geplakte zegels moes ten worden geteld en dat alles moest na tuurlijk erg nauwkeurig geschieden. Tenslotte bleek, dat de heer W. Sukkel, Steenhoffstraat het hoogste aantal zegels had ingeleverd, namelijk niet minder dan 670, zoodat aan hem de eerste prys, het fraaie ameublement, ten deel viel. Daarop volgde de heer G. L. A. Nahuis, Koninginnelaan, met 572 zegels, aan wien dus de tweede prys, het mooie dressoir, te beurt viel. Tenslotte verkreeg de heer H. Veldhui zen, Middelwijkstraat, met 475 zegels de derde prijs, het karpet. Zooals bekend, werden de verdere prij zen niet meer in volgorde van het aantal BETER KAN NIET, DUURDER HOEFT NIET Onze Permanent is AF. G. H. v. d. Broek Nieuwevveg 4A Diploma Ned. Kappersschool stig, maar er was niets meer aan te doen, dan zuster Vilna al deed. Zij was juist be zig, Mrs. Castelnau wat bouillon te laten drinken, maar dit ging zeer moeilijk, daar de keel dik en gezwollen was. Bovendien was Gertrude geen makkelijke zieke. Vil na bezat echter zeer veel geduld en kalm te, waartegen geen patiënt bestand was. „Ik weet niet, of het verstandig zou zijn, dat de kolonel haar nu zag", zei dokter Iredale, toen Gertrude in een lichte slui mering was gevallen. Het kan haar kwaad doen. Als hij komt, geloof ik, dat het beter is, dat u het haar meedeelt en dan eens ziet, hoe zij het opneemt. Als ze sliep, zou hij in ieder geval even kunnen binnenko men. Ik ga nu weg, maar blijf in huis, om nog een paar uibn het verloop aan te zien. Ik wacht dit af in de bibliotheek." Vilna had het zóó druk, dat het al bij twaalven was, eer ze zich zelfs den tijd had gegund, om op de klok te kyken. De vensters van de ziekenkamer hadden niet het uitzicht op de oprijlaan, zoodat zij niets merkte van degenen, die kwamen en gingen op Templemore. Naar wat de dok ter had gezegd, kon Vincent nu nog niet thuis zyn. Intusschen wachtte ze zijn komst ai, met een kalmte, waartoe zij zich dien vorigen dag niet in staat had geacht. Vincent Castenau, die er geen idee van had, wie zijn zieke bijna stervende vrouw verpleegde, spoedde zich naar Mal- don St. Mary. Een groom met een paard was naar het station gestuurd, om zijn heer af te halen en hij zag den kolonel uit de geplakte zegels toegekend, doch voor elk tiental inzenders één prys, in volgorde van het nummer van inlevering der kaarten. Het eerste nummer, waarmede werd begon nen, waardoor het systeem vanzelf volgde, namelijk alle verdere prijzen op de num mers, die telkens 10 hooger waren, werd door den Heer Inspecteur van Politie by loting vastgesteld en doorgegeven aan den heer Koelink. Dit nummer bleek te zijn 5. Daardoor werden de volgende prijzen toe gekend aan de houders van de ontvangst bewijzen der ingeleverde kaarten, die de nummers 5, 15, 25, 35, enz. droegen. De volledige lyst van de behaalde prijzen volgt thans verder hieronder: No. 31 een wollen das; No. 5 radio tafel tje; No. 15 een Kapstok; No. 25 een Lec tuurbak; No. 35 een Bloemtafeltje; No. 45 een Courantenhanger; No. 55 een Thee- muts; No. 65 een zijden damesshawl; No. 75 een theepot; No. 85 een flesch Witte Port; No. 95 een kanten kleedje; No. 105 een Theemuts; Nq, 115 een zijden Shawl; No. 125 een Luxe doos zeep; No. 135 een Theemuts; No. 145 een wollen Shawl; No. 155 een Voetenbankje; No. 165 een Luxe doos Zeep; No. 175 een Voetenbankje; No. 185 3 Theedoeken; No. 195 een Boeken- omslag; No. 205 3 Theedoeken; No. 215 Kanten kleedje; No. 225 Bloembakje; No. 235 een zyden Shawl; No. 245 een wollen Shawl; No. 255 een Theemuts; No. 265 een Schilderij; No. 275 een Handwerkkleedje; No. 285 een Keukenspiegel; No. 295 een Bloemtafeltje; No. 305 een Schilderij en verder de kleinere prijzen voor elk vol gend tiental, op een 5 eindigend. Deze actie is dus een groot succes ge weest, waarmede de Federatie van Midden standsvereenigingen van harte is geluk te wenschen. Men bedenke toch, dat 670 ze gels beteekenen, dat in totaal bij de deel nemende winkeliers aan deze actie is ge kocht voor 167.50, dat 572 zegels aange ven een aankoop te Soest voor 143.en 475 voor 118.75. Zoowel de winkeliers als de deelnemers, die zulke fraaie prijzen ontvangen, kunnen dus door deze actie tevreden zijn, een ac tie, die weder eens het nut van de Federa tie, die steeds op de bres staat voor de be langen der georganiseerde Soester midden standers, heeft aangetoond en thans voor die winkeliers goed en nuttig werk heeft verricht. HUISVREDEBREUK Zaterdagavond kwam de bewoner van 'n perceel aan den Klaarwaterweg, zekere H. na een afwezigheid van enkele weken, weer thuis en trof daar aan een kostganger, die inmiddels in huis was genomen. Waar hem dat niet zinde, gelastte hij dien kostgan ger het huis te verlaten, waar deze geen gevolg aan wilde geven, bewerende, dat eigenlijk hij het huis had gehuurd. Een aan klacht wegens huisvredebreuk, ingediend door den kostganger R. tegen den bewoner H., was het gevolg. Inmiddels werden de gemoederen hoe langer hoe meer opgewon den en waar de politie, wier assistentie was gevraagd geen aanleiding had zich in deze civiele kwestie te mengen en in elk geval de beweerde huisvredebruek door H. na on derzoek niet houdbaar achtte, moesten par tijen het zelf maar te zien te regelen. Dit geschiedde, doordat H. tenslotte R. het huis uitzette en al het zijne, hetgeen natuurlijk nog al opschudding gaf. Het gelsin daar be staat, behalve uit den man, nog uit vrouw en vijf kinderen. Er was uit den aard der zaak veel belangstelling uit de buurt bij deze ongebruikelijke en onverkwikkelijke geschiedenis. MAN ONDERSTEBOVEN GEREDEN. Zaterdagavond stak de 71-jarige S. op den Nieuweweg plotseling met de fiets aan de 'hand den weg over, waarbij hij werd aangereden door een anderen wielrijder. Hij kwam te vallen en werd binnengedragen in een nabij gelegen woonhuis, daar de inmid dels ontboden dokter een breuk van het heupbeen constateerde. Met de ziekenauto van E.H.B.O. werd de man naar de Rijks klinieken te Utrecht vervoerd. Hij is er dus leelijk afgekomen. Naar verluidt, zou den wielrijder geen schuld treffen. FEESTELIJKE BIJEENKOMST TIMOTHEUS. Men verzoekt ons er op te willen wijzen, dat op 23 November j.1. een buitengewóón goed geslaagde feestavond is gehouden in het kerkgebouw op Hees, georganiseerd door de Knapenvereeniging Timotheus. Het verslag daarvan is helaas moeten uitval len door gebrek aan plaatsruimte, hetgeen zéér spijtig was, daar zoowel de organisa toren als de spreker veel eer van hun werk hadden; er was zeer veel belangstelling en het gebodene wérd geapprecieerd. Dergelijke avonden smaken naar meer. coupé springen, nog eer de trein goed stil stond. „•Hoe maakt Mylady het, Walter?" luid de zijn eerste vraag. „Erger, sir. De dokter was er, toen ik ging." „Wie is de dokter?" vroeg Castelnau verder, zich in het zadel werpend, waarna ze vliegensvlug naar Templemore reden. „Dokter Iredale, sir. Die moet heel knap zijn." „Waar woont hij?" „Op villa „Thornton". Hij heeft zich pas een jaar geleden hier gevestigd." „Weet je ook, wie Mrs. Chstelnau ver pleegt?" „De dokter heeft een zuster uit Londen laten komen." „Van welke inrichting? Weet je dat ook?" vroeg Castenau weer terwijl een vreemde gedachte hem door het brein flitste. „Ik weet niet, sir. Maar ze noemen haar „zuster Vinna of Vilna" of zoo iets." „Vilna zeker", zei Vincent met boven- menschelijke zelfbeheersching. Zou het nu waarlyk Vilna moeten zyn, die de vrouw verpleegde, die „haar plaats innam?" „Mrs. Elliott zegt, dat het de mooiste jonge dame is, die jzy ooit heeft gezien", ging Walter voort, met de vrijmoedigheid van een oud-gediende. Castelnau beantwoordde deze opmerking niet, maar het was meer hoop dan vrees, die hem zoo snel deed voortdraven: om de GROOTE BELANGSTELLING. Maandagavond had een propaganda- avond plaats in de groote zaal van hotel Eemland, die geheel gevuld was. Onder de velen bemerkten wij o.m. de beide wethou ders de heeren H. J. Gasille en D. A. de Biuyn, en den Inspecteur van Politie den heer A. F. Schreuder; de burgemeester was door een dringende vergadering te Soes terberg verhinderd. Toen allen gezeten waren, nam de voor zitter van „Soest-Vooruit", de heer J. G. A. Batenburg, het woord om 'n enkele oogen- blik de aandacht van het auditorium op te eischen. Spr. dankte voor de overgroote be langstelling; het initiatief hiertoe is geno men door „Soest-Vooruit" en reeds de eer ste dag, dat de toegangsbewijzen konden worden gehaald, was de toeloop enorm, zoo dat nu reeds een tweede lijst is aangelegd, waarop nu reeds meer dan 100 namen voor komen, die den avond wilden medemaken, maar teleurgesteld moesten worden. Nu heeft de directie van de Rotterd. Lloyd de vriendelijke toezegging gedaan voor een tweede voorstelling in de volgende week, n.1. op Donderdagavond 22 December, in de zelfde zaal, waarvoor plaatsen te bekomen zijn vanaf a.s. Zaterdag aan het Verkeers- huis. Booze tongen hebben beweerd: de zaal loopt vol, omdat het voor „noppes" is, maai zij vergeten, dat de leden trouw hun con tributie betalen en dan ook wel eens iets extra's aardig vinden. Spr. dankt nogmaals voor de groote belangstelling, waaruit blijkt, dat men met het streven van Soest-Vooruit accoord gaat, vooral als men weet, dat het bestuur dag en nacht in de weer is om „Soest-Vooruit" groot te maken in het be lang van Soest. Spr. dankt de beide wet houders voor hun aanwezigheid; hieruit blijkt, dat aan het Gemeentebestuur een dergelijke vereeniging sympathiek is en zij een steun is voor de gemeente, waar door de aandacht op deze wordt gevestigd. Spr. dankte ook den gérant Schuyt voor het gratis afstaan der zaal, en ook de heer Voorthuyzen van de Rotterd. Lloyd, die mét zyn staf van medehelpers de film zal vertoonen en verzekert hem en de Rotterd. Lloyd van de dank van „Soest-Vooruit". Spr. stelt nog op den voorgrond, dat „S.-V." met zijn goed ingericht Verkeers bureau veel bijdraagt tot de bloei der ge meente; en tegelijk werkt voor de pension houders, de bouwers, de huizenbezitters en vooral ook de middenstand. Juist de winke liers profiteeren veel van de vestiging door vergroote omzetten, dat mogen zij wel eens goed bedenken en dan voor zoover zij het nog niet zijn lid worden der Veree niging Voor Vreemdelingenverkeer. Deze doet zooveel voor leden en ook voor niet- leden, dat iedereen het doel en streven van „Soest-Vooruit" eigenlijk moest steunen. Na het applaus dat op deze woorden volgde, werden de lichten gedoofd en werd op het witte doek vertoond de reis met het motorschip „Baloeran" van de Rotterdam sche Lloyd naar Ned. Indië. Deze film was zeer interessant, met een prachtig scherp beeld en muzikaal geïl lustreerd met toehulp van gramofoonplaten en een versterkingsinstallatie, waarbij steeds de meest passende platen bij de be wuste scène ten gehoore werden gebracht. Velen kwamen onder den indruk van deze reis en ongetwijfeld kwam de gedachte op, om dat alles ook nog eens zelf te kunnen medemaken. Wij zagen de groote drukte bij het ver trek uit Rotterdam, hoe de groote en luxueuse boot naar zee voer, het vertrek van den loods, de wyde zee en de aan komst in Southampton. Het laden van de brandstof was interessant en toen werd de reis voortgezet langs Gibraltar, Tanger en Port Saïd. Bij al de landingsplaatsen kre gen wij fraaie gezichten op de omgeving daar, maakten wij in gedachten excursies mede. Verschillende natuurgezichten en ook kijkjes in het dagelijksche leven in die stre ken, zoo heel afwijkende van de onze, kwamen op het doek en werden alle zon der uitzondering met belangstelling bezien. Naast groote weelde, ziet men daar veelal diepe armoede, zoowel tot uiting komende in de huizen, als de kleeren van de men- schen. De aanblik van al die Oostersche streken is altijd voor den Europeaan zeer aantrekkelijk, soms zelfs overweldigend, en de verschillende straatscènes en natuurge- geliefde weer te zien, Imeer dan vrees, om zijn onbeminde echtgenoote, ziek, mis schien stervende te vinden. Gertrude was zyn vrouw, droeg zijn naam, was ziek en lydende; dit was alles. Was ze nu nog vol doende bij bewustzijn, dan zou ze waar schijnlijk weigeren, hem te zien, of, als ze hem zag, zou ze hem verwijten, dat hy haar verlaten had. Toen ze Templemore bereikten, ging de halldeur open en er uit trad een Vincent onbekende heer van middelbaren leeftyd. „Dokter Iredale zeker?" vroeg hij. „Juist, ik ben dokter Iredale, kolonel Castelnau. Het spyt mij, dat ik dit zeggen moet, maar uw vrouw is vanochtend veel minder. Zij is echter in goede handen: ik heb een zeer bekwame verpleegster uit Londen laten komen, zuster Vilna." Zoo gewoon mogelijk zei Castelnau: „Vilna?Het was zuster Vilna, die my verpleegde, toen ik in Zuid-Afrika ge wond lag". „Dan is het dezelfde, kolonel. Ze heeft mij verteld, dat ze u* verpleegd had. Een byzonder mooi meisje." „Kan ik mijn vrouw zien?" „Als u misschien even in de zijkamer wiït wachten, dan zal ik eens kijken, hoe het nu is. Een half-uur geleden was ze haast niet bij bewustzijn." Beide heeren gingen naar boven en Cas telnau trad de zijkamer in, terwyl Iredale doorging naar de ziekenkamer. Vilna keek op, toen de dokter binnen kwam. zy was juist bezig, het voorhoofd zichten werden algemeen ten zeerste ge waardeerd. Onnoodig te zeggen, dat de boot zelf met zijn verschillende gedeelten lierhaaldelyk op het doek kwam, en de toeschouwers deed zien, dat men het op zoo'n boot best, heel best een paai- weken kan uithouden; van alles is er voor afwisseling en vermaak, zoo voor de ouderen als voor de kinderen. Het applaus bewees de waardeering voor het genotene. Vlak voor de pauze sprak de heer A. For- tuyn Harreman nog enkele woorden na mens de Propaganda-commissie van „Soest- Vooruit" en zette het groote belang voor alle Soester inwoners bij een toenemende vestiging hier nog eens in een vlotte rede uiteen, er daarbij op wijzende, dat het ge meentebestuur helaas door hooger hand is gedwongen om minder subsidie beschik baai- te stellen voor dit eminent groote belang voor Soest, de bevordering van het vreem delingenverkeer, dan men wel eigenlijk ge wild had. Dat is natuuilijk spijtig, want daardoor komt Soest in een veel ongunsti ger positie dan de omliggende gemeenten als Baam, Zeist en Bilthoven. Toch zullen wy allen moeten trachten Soest weer op en als het kan ook boven de positie dier andere gemeenten te brengen, doch daarvoor is de hulp en medewerking van alle Soesters noodig, die voor een minimum van slechts 1.per jaar lid kunnen worden. Deze 1.is natuurlijk niet voldoende om alle hooge uitgaven en onkosten te bestrijden, dus gehoopt mag worden op een aanzienlijk hooger gemiddelde, waarbij dan de finan- tieel meer krachtigen meer betalen. Ook de plaatselijke winkeliers mogen terdege be denken, dat zij het in eerste instantie zijn, die van meer vestiging profiteeren, zoodat zij eigenlijk alle zonder uitzondering lid behooren te worden der V.V.V. „Soest Vooruit." Spr. wekt daartoe op degenen, die in de zaal zijn en nog geen lid zijn en voorts alle leden, om zooveel mogelijk pro paganda voor .Soest Vooruit" te maken en nieuwe leden aan te brengen teneinde de vereeniging groot en machtig te maken. In de pauze werden aangiftebiljetten voor het lidmaatschap rondgedeeld, die in gevuld aan het Verkeershuis, van Weede- stiaat 4; kunnen worden ingeleverd. Na de pauze bracht de film ons in den Indischen Archipel, voornamelijk op Java. Wij zagen de Preanger Regentschappen, de kraton te Soerakarta en het leven daar en tenslotte ook Soerabaya. Vele prachtige natuurtafreelen deden den enormen planten groei daar zien. Kijkjes op de bevolking en hun gewoonten volmaakten het geheel. De vereeniging „Soest Vooruit" en de N.V. Rotterdamsche Loyd hebben aan de leden een genotvollen avond bezorgd, die algemeen ten zeerste werd gewaardeerd. De vlaggen der Rotterd. Lloyd prijkten langs het projectiedoek. De tweede avond wordt nu voor dege nen, die teleurgesteld moesten worden, ge geven op Donderdag 22 December a.s. te 8.15 uur in hotel Eemland, waarvan de ex ploitant, de heer Schuyt de zaal ook dit maal weder gratis ter beschikking stelt; een mooie geste, die ook algemeen gewaar deerd werd door de aanwezigen. Het is te verwachten, dat deze tweede avond óók weer vol zal loopen, zoodat de leden goed zullen doen zich direct vanaf Zaterdag a.s. van de noodige gratis plaats bewijzen te voorzien aan het Verkeersbu reau. LOGEETJE ZOEK, DOCH BIJ DEN SINT OP BEZOEK. Zaterdag was het 6-jarige logéetje van een familie aan de Burg. Grothestraat met het dochtertje naar de gymnastiekles ge gaan, doch de beide kinderen waren niet op tijd terug gekomen tot schrik van de ouders. Een ingesteld onderzoek, mede door de po litie, bracht aan het licht, dat beide kinde ren, terwyl de ouders zoo vreeselijk onge rust waren, kalm in de Bioscoop van Carl- ton Theater zaten, waar toen net een kin derfeest werd gehouden, georganiseerd door een. plaatselijk blaadje, uit propaganda oog punt. Zwarte Piet had yoor het gebouw ge staan en had beide voorbijgaande kinde ren vriendelijk uitgenoodigd, ook maar bin nen te komen, gelijk hij zooveel andere kin deren, die stonden te kijken, naar binnen had gehaald. Daarmede was deze angstige verdwijning dus opgelost en waren de ouders gerust. DANSEN IN DE GOUDEN PLOEG. Maandagavond werd in genoemde zaal de danscursus voortgezet, die in het 'café van y. Seist was begonnen, onder leiding van den heer G. v. d. Wal uit Nijkerk. Twintig leden traden al direct toe. A.s. Maandag kan men zich nog als lid aanmelden. Er wordt op verzoek der leden gedanst op gramafoonmuziek. van de patiënte met Eau-de-Cologne te betten. Gertrude lag met gesloten oogen, nog steeds in half-bewusteloozen toestand. „Zuster"', zei de dokter zacht, kolonel Castelnau is hier in de zijkamer. Denkt u, dat hij kan binnenkomen?" Zonder blijk te geven van eenige emotie, antwoordde Vilna: „Ik geloof niet, dat zij er iets van mer ken zal. Laat hy maar binnenkomen." De dokter knikte en ging naar de deur. Even later wisselden Vilna en Castelnau een groet, niets inniger dan men dit had kunnen verwachten van gewezen patiënt en zuster. Castelnau keek neer op zijn vitouw, maar sprak geen woord; Vilna trok zich wat te rug. Na enkele seconden sloeg Gertrude de oogen op en richtte den blik naar haar echtgenoot, terwijl ze hem toch niet met bewustzijn scheen op te merken, maar pre velde „Water! Water!" Vilna keek naar de klok en schonk een verkoelenden drank in een glas; voorzich tig, met een lepel, goot ze den inhoud tus schen de lippen van de zieke, die met groo te moeite slikte, en toen kreunde: „Wat meer! Nog wat meer!" Maar kalm vlijde Vilna het hoofd weer op de kussens. „Zij kan nauwelyks slikken", zei ze tot Castelnau. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1938 | | pagina 2