aan de Rijn Hoeveel ben je waard LEGPUZZLE: DE GANZENHOEDER SILHOUETTEN KNIPPEN door Jan van Leeuwen. Het was in de herfst. De bomen droegen prachtige goudbruine bladeren en de na tuur had haar mooiste kleed aangetrokken. De akkers stonden leeg, alles bereidde zich op de winter voor. Toen besloot ik om er eens een weekje uit te trekken en de fees ten van de druivenoogst aan de Rijn mee te maken, waar ik zoveel over had ge hoord. Naar mijn vacantieoord. Zo stapte ii. in Keulen over op de trein, die me naar Bingen, een klein plaatsje aan de Rijn zou brengen. Meteen al kwam ik in een heel andere wereld. Waar de bergen een beetje dichter bij de oevers van de Rijn kwamen, waren ze dicht beplant met wijn stokken. In Bingen, het stadje aan de Rijn, waar deze zich naar het Noorden buigt, stapte ik uit en zocht een gemoedelijk ho telletje op Ik kreeg een prettige kamer. Uit mijn raam keek ik uit op het plaatsje Rüdesheim. Ze zeggen, dat Karei de Groo- te daar zelf de wijn liet aanplanten, om dat hij gemerkt had dat de sneeuw aan die kant eerder smolt dan aan de andere kant. Toen liet hij uit het Zuiden van zijn rijk wijnstokken komen en liet die op de ber gen van Rüdesheim planten. En nog te genwoordig heeft de wijn, die uit Rüdes heim komt een bijzonder goede naam. Maar Bingen was niet de plaats, waar ik wilde blijven. Ik wilde naar een heel klein plaatsje toe. Daar is het het gemoedelijk- ste in de oogsttijd. Zo kwam ik dan een dag later in mijn „Wijnstadje" aan. En nu zal ik jullie eens vertellen, hoe het bij de druivenoogst toegaat. De oogst begint. Vroeg in de ochtend werd ik door een paar geweerschoten gewekt. In elke wijn gaard is namelijk een bewaker, die ervoor moet zorgen, dat de vogels niet te erg huis houden onder de lekkere rijpe druiven. De plukkers hadden er al dagenlang op gewacht, dat de oogst zou kunnen begin nen, want de druiven waren helemaal rijp. De steeltjes waren heel droog, de druiven konden nu gemakkelijk geplukt worden. Iedereen wachtte tot de morgen zou ko men, waarop een man met een grote hoorn door de straten zou gaan, waar hij telkens hard op blies Want als dat geluid gehoord werd, wisten ze, dat de oogsttijd begonnen was. En nu, vanmorgen was het zo ver! Er klonk een luid geroep en gelach buiten op straat. Ik kon het niet langer uithouden in mijn bed en kleedde me vlug aan De toren klok luidde, de nevels trokken op van de velden. Het zou een prachtige dag worden. Toen ik buiten kwam, zag ik een hele stoet plukkers en pluksters, die met een hoop kleine kinderen eromheen, zingend door het dorp trokken naar de wijnbergen. De wijnoogst is voor iedereen de vrolijkste tijd van het jaar. Een tijdje later was het boven in de wijn gaarden een drukte van belang. Nu moest de oogst van het jaar binnengehaald wor den. Ik liep tussen de anderen door en deed me te goed aan de heerlijke rijpe druiven. Maar nu- moeten jullie niet den ken, dat dat zo maar gaat! Wie als gast naar de wijngaard komt en alleen drui ven wil eten, inplaats van zijn handen uit te steken en mee te helpen, wordt eerst eens goed gejonast onder vrolijk gelach van de plukkers en pluksters Zo ging het ook met mij. Ik werd opgepakt, een paar maal heen en weer geslingerd en daarna weer neergez „Zo", zeiden ze tegen me, ,nu kunt u uw gang gaan en net zoveel eten als u maar wilt!" Ik had mijn wijn- doop gehad. Het was een mooi gezicht, die wijngaard met de rijpe druiven De wijn stokken stonden op gelijkmatige afstand van elkaar. De bladeren waren van groen geel geworden. De Dlukkers en pluksters hadden het erg druk, maar er werd vro lijk tussendoor gezongen. De grote tobben werden snel gevuld. Ze zijn van hout en hebben twee leren draag riemen. Er kan ongeveer 50 kilo aan drui ven in. Hoe de druiven bewerkt worden. De drager stampt met twee grote stam pers de druiven fijn in de tobben. Dan vloeit het donkerrode en dongergele sap uit de druiven in tobben, die op een wa gen staan. Als alle tobben op de wagen vol zijn, rijdt de wagen, die bespannen is met paarden en ossen, naar de wijnkelders. Ik ging ook eens in zo'n wijnkelder kijken. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat heerst daar een grote bedrijvigheid, want het druivensap mag niet lang bij de drui ven zelf liggen. De grote teilen, die bin nenkomen, worden in een pers gelegd en de druiven worden net zolang uitgeperst, tot er geen sap meer in zit. Het sap, dat er uit geperst is, heeft een vrij vies kleurtje, maar het smaakt heerlijk. Na het werk. De hele dag werd er doorgewerkt. In de wijngaarden en in de kelders. Alleen met etenstijd werd het werk even onderbroken. Dan aten de plukkers als wolven en daar tussendoor zongen ze steeds weer een vro lijk lied. Er zijn zoveel liederen aan de Rijn. Ik kende er al veel van, maar ik heb er weer heel veel bijgeleerd. Toen het avond begon te worden hoorde ik een paar schoten en op dat teken hiel den alle mannen en vrouwen op met wer ken. Vrolijk zingend trokken ze in lange stoet weer naar het dorp terug. De kerk klok luidde en het leek wel of al die men sen van een groot feest thuis kwamen. Al leen de bewaker bleef op de wijngaard om op de kostbare druiven te passen. Dat duurde zo een hele tijd, maar toen alle druiven geplukt en uitgeperst waren, begon het grote druivenfeest. Toen trokken de plukkers -en pluksters hun mooiste kle ren aan, de meisjes droegen bloemen in het haar en de mannen een bloem In hun knoopsgat. Iedereen lachte en was vrolijk. Met muziek voorop trokken ze door het dorp en daarna begon het grote feest. Tot laat in de nacht werd er gezongen en ge danst. Alle inwoners vierden de wijnoogst mee. Het was weer een goed wijnjaar ge worden. Over een paar dagen zou het sap Hoeveel denk je dat jullie waard zouden zijn, als jullie verkocht moesten worden? 1000 gulden? 2000 of 10000? Misschien zelfs nog wel meer! Maar dat zou erg hoog be taald zijn, hoor. Kijken jullie maar eens naar de plaatjes hieronder, dan zal je eens zien, hoe weinig je maar waard bent, als Kalk is het hoofdbestanddeel. Er zit on geveer voor 1.70 gulden aan kalk in je. Daarmee zou je net het plafond van een niet al te grote kamer kunnen witten. Je hebt ook fosfor in je, wisten jullie dat? Maar heel weinig. Voor 14 cent, dat is ongeveer zoveel als er in 1000 lucifers- kopjes zit! Er zit voor 1 cent suiker in je lichaam. Als we een volle theelepel in ons kopje doen, hebben we alle suiker al gebruikt. je gaat uitrekenen hoeveel er aan „mate riaal" in je zit! Nee hoor, dan zijn jullie ongeveer 3 gulden waard! Daar hoef je niet van te schrikken, want dat geldt alleen maar voor de .hoeveelheid materiaal" die in je zit en niet voor wat je waard bent, door alles wat je doet en kunt! Er zit voor ongeveer 0.98 gulden aan vet in je. Dat is voldoende voor drie stukken zeep en daar zou men net een flinke was mee kunnen doen. Verder bezit je een beetje zwavel. Voor 12.5 cent! Daar zou moeder net haar in- maakpotten mee kunnen uitzwavelen. Zo is het ook met ijzer. Je hebt ook maar voor 1 cent aan ijzer in je. Daar kan je een spijker van maken en er een schil derijtje aan ophangen! in de volle teilen gaan gisten. De lekkere zoete smaak gaat er dan af en het sap smaakt nu bitter en krijgt een veel lich- Hebben jullie wel eens goed gekeken naar die aardige zwarte plaatjes, die soms in de krant staan? Dat zijn silhouetten! Jullie hebben zeker allemaal wel eens over een silhouette horen spreken. Als het don ker wordt en je hebt een eind gewandeld en je gaat terug naar het dorp of naar de stad, dan zie je de silhouette van de kerk toren tegen de hemel afgetekend. Daar be doelt men mee, dat je alleen de zwarte om trek van de kerktoren ziet, maar geen aparte lijnen erin. Jullie hebben dat zeker wel eens allemaal gezien. De silhouetten van bomen, van een brug of van huizen Het is een mooi gezicht. Het lijkt allemaal zo stil in het donker en zo rustig. Je moet er maar eens op letten, als je tegen de avond thuis komt. Als het zo donker is, dat je de verschillende gebouwen en bomen niet meer kunt zien, maar alleen hun omtrek ken tegen de avondlucht. Silhouetten knippen is een heel leuk werkje. Wie erg goed met de schaar over weg kan, hoeft de figuurtjes niet eerst te tekenen, maar kan ze meteen knippen. De anderen kunnen beter het papier eerst om draaien, zodat de witte kant boven komt en daar de omtrek van datgene wat ze knippen willen, optekenen. Dan kan je langs die lijnen knippen. Daarna draai je het papier weer om en je silhouet is klaar. Je kunt natuurlijk wel een paar puntjes licht erin maken, dat is in een echte sil houette buiten ook wel eens, als ergens bijvoorbeeld licht in een huis brandt of op een andere manier. Je kunt, als je silhouet te klaar is, het papier op een stuk karton plakken, zodat het beter blijft staan. Je zult eens zien, hoe aardig het staat. Als je dan een oude doos neemt en je verft die donker en van boven iets lichter, (dat moet de lucht voorstellen), kan je daar je fi guurtjes inzetten en dan heb je een echt avondlandschap gemaakt. Probeer het maar eens, je zult het erg leuk vinden! tere kleur. Zo blijft het een tijd liggen. Als het genoeg gegist is, wordt het gezuiverd. De wijn, die nu ontstaan is, blijft in grote vaten liggen en in het voorjaar wordt deze wijn in gr.ote hoeveelheden verkocht. Dan komen alle wijnhandelaren en de eigena ren van de wijngaarden bij elkaar en wordt alles verkocht. De wijnhandelaar doet de wijn in flessen en verstuurt ze over het hele land en naar het buitenland. De naam van de plaats waar de druiven ge kweekt zijn, komt op de fles te staan en zo zien we die flessen weer in de winkels liggen. Het was erg prettig en interessant om zo'n wijnoogst eens mee te maken. Ik was goede vrienden geworden met de inwo ners van het dorp en het kostte me wer kelijk veel moeite om weer afscheid te ne men, maar daar was niets aan te doen. Ik moest weer naar huis en aan het werk! Maar de vrolijkheid en de opgewekte stem ming van de tijd in mijn wijndorp voel ik toch nog in me! ZIJ VOND HAAR VEEL TE AARDIG. „Als een olifant het niet wil", vertelde een heel bekende olifantendresseur, „kan niemand op zijn rug blijven zitten. Ook niet, als er een groot zadel op zijn rug ligt. Een olifant heeft namelijk zo'n losse huid, dat hij die heel gemakkelijk heen en weer kan schudden. Als nu iemand op de rug van de olifant zit en hij „schudt zijn huid", is het onmogelijk om te blijven zitten. Ik had bij mijn troep een vrouwtjesolifant, die „Baby" heette. Ze liet me telkens voor spot staan. Ik wilde haar verschillende kunstjes laten doen, maar zij wilde niet. Elke keer, als ik op haar rug klom, wachtte ze tot ik boven was en als ik goed en wel zat, schommelde ze even en dan lag ik weer op de grond. Toen kwam ik op een idee. Het was al een oude circusgrap. Er werd bij de voorstelling gevraagd, wie van de toe schouwers één keer in het rond wilde rij den. Meestal gebeurde dat op een ezel. De baas van den ezel belooft dan bijvoorbeeld tien gulden voor wie er op kon blijven zitten. Er zijn altijd veel mensen, die het willen proberen, maar het lukt bijna nie mand, want de ezel is natuurlijk zo afge richt, dat hij bij iedereen een paar maal heen en weer schokt, zodat de ruiter eraf valt. Dat wilde ik nu met Baby ook proberen. Zij zou nog beter dan welke ezel ook haar berijder of berijdster van zich af kunnen schudden. Ik probeerde het eerst nog een paar maal met mezelf en met het overige personeel. Het lukte niemand van ons om op haar rug te blijven zitten. Toen brak de dag van de voorstelling aan. Door een ge luidsversterker liet ik omroepen, wie een ritje op de olifant wilde maken. Eenmaal helemaal in het rond. De olifant had een groot zadel op haar rug en was een heel mak dier. Wie het zou lukken om zonder vallen eenmaal rond te rijden, kreeg tien gulden. Toen kwam er een heel knap, aar dig meisje naar voren. Ze wilde het wel eens proberen, zei ze. En toen gebeurde er iets geks met Baby. Ze bewoog zich niet, toen het meisje op haar rug klom en toen ze eenmaal goed en wel zat, begon ze kalm door het circus te lopen Een olifant voelt altijd direct of hij een mens aardig vind* of niet. En dit meisje scheen erg in Baby's smaak te vallen, want ze liepen trots twee maal in het rond en er gebeurde niets. Het publiek klapte heel hard in de handen en ik begon ook te lachen, want ik vond het een erg grappig geval. Mijn stugge Baby had vriendschap gesloten met dat aardige meisje en ik gaf haar na afloop de tien gul den, die ze eerlijk verdiend had." OUDERS MOETEN NAAR SCHOOL GAAN. De omgekeerde wereld in Ko penhagen. Eens in het jaar is het in de scholen van Kopenhagen de omgekeerde wereld. Wie dan eens even in een klas kon kijken, zou zijn ogen uitwrijven en denken, dat hij droomde. Hij zou niet begrijpen, wat hij zag, want.... dan zitten de ouders in de schoolbanken en de kinderen staan langs de kant en kijken en luisteren, welke fou ten de ouders maken! Dat klinkt wel erg gek, maar toch is het waar. En als je naar de gezichten van al die grote mensen kijkt, kan je duidelijk zien, dat ze het lang niet allemaal prettig vinden en dat ze bang zijn, dat ze geen antwoord kunnen geven op de vragen, die hun gesteld worden. Waarom zou dat nu zijn, denken jullie natuurlijk. Dat komt zo: Eens in het jaar moeten de ouders weer naar school gaan. dat wil zeggen, dan hebben ze het recht, om zelf te zien of het onderwijs, dat op school gegeven wordt, goed is. Dus of de leraren goed les geven, of ze duidelijk uit leggen, of er niet te moeilijke dingen be handeld worden en of er geen dingen be handeld worden, waar de kinderen verder niets aan hebben. En als je dat recht hebt, moet je er ook gebruik van maken! Daar om zitten op die dag de ouders van de leer lingen in de schoolbanken en krijgen Ge schiedenisles. Dan merken ze, dat ze hele maal vergeten zijn, wanneer de slag bij Doggersbank was. Of ze krijgen Aardrijks kunde en weten niet meer, waar Soerakar- ta ligt. Bij rekenen kunnen ze niet eens allemaal gauw uitrekenen hoeveel 7/8 ge deeld door 2/5 is De kinderen langs de kant voelen zich erg trots als zij wel ant woord kunnen geven op de vragen, die hun ouders niet kunnen beantwoorden Maar er zijn ook kinderen, die zo'n mede lijden met hun moeder hebben, dat ze stil letjes achter de bank kruipen, waar ze zit en het zachtjes voorzeggen. En sommige jongens schrijven vlug het antwoord op een papiertje en gooien dat handig naar hun vader toe! Er zijn ook ouders, die het erg naar vin den, aïs ze in het bijzijn van hun kinde ren geen antwoord op de vragen kunnen geven en die schrijven dan een briefje, dat ze niet kunnen komen. Maar het spreekt toch vanzelf, dat onze ouders, die onder tussen alweer zóveel andere dingen heb ben moeten leren, niet meer alle dingen weten, die er bij ons op school ingehamerd worden! Het is daarom ook helemaal niet erg, als ze niet altijd kunnen antwoorden, maar het is wel erg grappig om die om gekeerde wereld eens mee te maken! TOEN TOMMIE EN ZIJN VRIENDJES „AUTORENNEN" SPEELDEN". WETENSWAARDIGHEDEN. In Kalgoorlie in West-Australië zijn de straten met stenen geplaveid, waarvan men plotseling ontdekte, dat ze goud bevatten. Nu worden al die stenen er weer uitge haald. De mensen hebben daar dus op goud gelopen! In Engeland worden wel eens z.g. „gymk- hana-races" gehouden, d.z. komische wed strijden bij verschillende soorten van sport, bijv. paardrijden met een glas water in de hand.

De Soester | 1938 | | pagina 4