2e BLAD 8 WANDELINGEN M. VISMAN Zij had het volbracht Ondertrouw- en Geboortekaarten. EERSTE HULPHOEKJE Radio-Centrale. Plaatselijk Nieuws DOOR DE LEVENDE NATUUR Geniet intens van FEESTDAGEN de komende RAPIO-TOESTEL Burgerlijke Stand FEUILLETON behoorende btf „D B S O B S T B R" v*11 ZATERDAG 17 DECEMBER 1938. No. 101 VERGADERING VAN DE TUINBOUW- LIEFHEBBERSVEREENIGING. De Tuinbouw liefhebbers Vereeniging vergaderde in de Gouden Ploeg, onder praesidium van den heer G. H. Fergason. Deze bracht bij de mededeelingen naar vo ren een gedachte over een eventueele sa menwerking of verder doorgevoerd 'n fusie met de Floralia-vereeniging ter plaatse. Enkele voordeelen, maar ook bezwaren werden naar voren gebracht. In een volgen de vergadering zal men waarschijnlijk over een en ander nog nader te beslissen krijgen. Om de benoeming van een technisch ad viseur mogelijk te maken, werd art. 4 dei- statuten eenigszins gewijzigd. Daarna weixl op voorstel van het be stuur met algemeene stemmen benoemd tot technisch adviseur de heer G. L. A. Nrj- huis, Hoofd eener School alhier, (tevens land- en tuinbouw onderwijzer. In de plaats van den heer Tschur, die be dankt heeft, werd als bestuurslid gekozen de heer J. N. Flikweerd, die echter, omdat hij hier nog pas kort woont, wel eenige be zwaren opperde om deze benoeming te aan vaarden, temeer daar de benoemde bestemd is om het secretariaat waar te nemen. In een volgende vergadering zal deze be noeming nogmaals aan de orde komen. Er werd gelegenheid gegeven bestellin gen te doen van eenige tuinbouw-benoodigd- heden als turfstrooisel, entwas, carboli- neum voor bespuiting van vruchtboomen enz., die coöperatief zullen worden inge kocht. Hierna volgde een causerie van den heer G. L. A. Nijhuis over „Bemesting bij den tuinbouw", waarbij spreker op zeer bevat telijke en onderhoudende wijze achtereen volgens behandelde wat noodig is voor plantenvoeding. Met een hartelijk dankwoord aan den spieker en een tot weerziens sloot de voor zitter te elf uur deze zeer leerrijke verga dering. uitgaande van de behoefte van het volk. Thans regelt de gemeenschap wel de landsverdediging. Waarom dan de grootere belangen-regeling van arbeid en bezit, aan particulieren overgelaten Ieder heeft rechten en plichten in de Bellamy-staat. In de bestaande staat ech ter niet; dikwijls wordt men. uitgeschakeld Natuurlij is geen verbetering te krij gen door versobering en loonsverlaging; hierdoor vermindert immers de koopkracht! En verdubbeling van loon heeft ook ver dubbeling der prijzen tengevolge, dus baat evenmin. Ook worden door de verminderde koopkracht de belastingen lager, dus de staatsschulden steeds hooger! In de Bellamy-staat heeft ieder de plicht tot arbeid naar vermogen; daar zullen ook de besten voor ieder beroep worden geko zen. Spreker verwijst naar het boek van Dr. Luning Prak: „Menschen en mogelijk heden." Ieder mensch heeft dan een gelijk aan deel tot levens-onderhoud; de moeilijkheid van den arbeid bepaalt den arbeidsduur; dus voor zware beroepen geldt een korte arbeids-tijd. Over het aandeel in de voortbrengselen der gemeenschap kan ieder in de Bellamy- staat naar vrije keus beschikken door mid del van een cheque-boek voor ieder per soonlijk, waarin de verschillende waarden zijn uitgedrukt. Dit is geldig voor een ge heel jaar. Het onpersoonlijke geld is daarbij niet meer noodig. Spr. herinnert nog aan het Schriftwoord: Gij kunt niet God dienen en den mammon, al staat ook op de Neder- landsche Guldens: God zij met ons! In den nieuwen staat zullen geen nood lijdende arbeiders en noodlijdende fabrikan ten meer zijn. Eenmaal zoo besloot spreker moet het met den ouden toestand buigen of bar sten; lapmiddelen zullen niet baten. Propa geer dan deze gedachte, dit eene middel, dat de stoutste verwachtingen zal over treffen! Na het beantwoorden van eenige vragen 'werd deze welgeslaagde samenkomst om streeks 10.15 uur gesloten. Nadruk verboden. Lustig und munter Kopfüber, kopfunter, Mit Manier! Immer fort. Von Ort zu Ort Jetzo hier, jetzo dort! Hopp! Ohne Ruh', ohne Rast Vom Zweig auf den Ast, Vom Ast auf den Wipfel. hoch in die Luft lm Blattergesausel und Blütenduft. Immerzu Ohne Rast, ohne Ruh'! (I-Ioffmann von Fallersleben). INTERNATIONALE VEREENIGING BELLAMY. Op Dinsdag 13 dezer was een openbare vergadering belegd in Gebouw Religie en Kunst te Soestdijk. De spreker de heer Mr. A. Manussen uit de Bilt had als onderwerp gekozen: De logische structuur der Bella- my-economie. De zaal was goed bezet. Na een inleidend woord van de voorzit ster der*i groep Soest-Baarn, begon spr. met te wijzen op de logische structuur d.i. rede lijke opbouw der volkshuishoudkunde van Edw. Bellamy. Hij noemde 3 soorten van ellende in onze tegenwoordige samenleving: le. de stoffelijke, o.a. uitkomend in 400000 werklooze burgers in ons land. 2e. de geestelijke armoede, o.a. 17000 onderwijzers zonder werk bij klassen van pl.m. 40 leerlingen; ook bij het hoogei' on derwijs zullen binnen 5 jaar dubbel zooveel candidaten zijn, als er geplaatst kunnen worden. Dan komt er nog een groote wer- kelooze: het kapitaal. Ook de kapitalisten komen in het gedrang; de winst wordt min der, dus ook de rente. Groote bedragen lig gen renteloos. 3e. de zedelijke of moreele armoede, zich uitend in roofmoord, verduistering, diefstal, zelfmoord, alle voorkomend uit het heer- schende winst-systeem. En dit alles ondanks den overvloed! Daarbij een schromelijke vernietiging van levensmiddelen zonder da^ gesproken kan worden van overproductie, waar immers zoovelen gebrek, ja honger lijden. Het kwaad schuilt in het handhaven van het winst-systeem. Allen willen winst ma ken en daarom oppotten. Om te kunnen leven is er slechts noodig: natuurgave en arbeid. Bij aankoop moeit echter behalve het loon ook winst worden betaald. En dit leidt juist tot armoede, daar alzoo de koopkracht vermindert terwijl de winst waardeloos wordt in leegstaande fa brieken en in het nutteloos bewaarde goud bij de Ned. Bank. Daarom is dit systeem door en door onlogisch. De aarde is ontzettend rijk, maar die rijkdommen zijn niet in handen der ge meenschap. Bellamy leerde dat deze be hoorde ite beschikken over de productie, de distributie, den uitvoer en de consumptie, ER zijn weinig dieren, die zoo rusteloos zijn als eekhoorns op een voor hun gevoel prettig weer, d.w.z. niet te warm, niet buiig, niet te koud en niet stormachtig. Springend, met alle vier pootjes tegelijk zich afzettend, glijdt hel lenige diertje als het ware tegen de boom stammen op, mogen zij ruw van schors of glad zijn, dit is hem om het even. In den top van den boom gekomen, zweeft het dra in sierlijken boog door de lucht en, in minder tijd dan er noodig is om het te ver tellen, schiet het in den volgenden boom langs den stam naar beneden of vervolgt zijn weg door de lucht door een nieuwen sprong. .Wordt de eekhoorn gejaagd door een marter, dan ziet hij er in het minst tegen op om uit de hoogsten boom naar KOOPT EEN WERKELIJK GOED Laat U v r ij b 1 ij vend onze MENDE-APPARATEN demonstreeren. Zij kunnen eiken toets der critiek doorstaan Wij regelen, in overleg met U, de betaling MT OOK ALLE ANDERE MERKEN Burgem. Grothestr. 36 Telefoon 2595 maar ook zichzelf benadeelt. Want, wan neer men de vogelwereld niet uitroeit, zal de eekhoorn het aantal vogels niet zicht baar verminderen en wanneer de mensch de roofdieren en roofvogels in leven laat, is ook een te sterk vermenigvuldigen der eek hoorns uitgesloten." Dit oordeel van iemand, die zijn leven aan den boschbouw en de boschbescher ming heeft gewijd, zal den lezer ongetwij feld in de gedachten doen terug komen, hetgeen ik schreef over de handhaving en het herstel van den evenwichtstoestand in de natuur. De Koning is toch allerminst onbekend met de levenswijze van het eekhoorntje, waaraan hij niet minder dan ruim vier bladzijden van zijn boek wijdt, in hoofd zaak om te beschrijven en af te beelden wat het diertje eet en hoe hij dennen- en sparrenkegels afknaagt om de zaden te be machtigen, hoe ringvormig ontschorste en pleksgewijs beschadigde stammetjes er uit zien en hoe de knoppen van fijnsparren worden uitgegeten. Hij zegt dan ook, dat de eekhoorns nut tig werk verrichten door het eten van voor den boschbouw schadelijke insecten en hun larven, maar dat dit nut niet opweegt te gen de schade, die hij aanricht door het vernietigen van vogels. Maar dan laat de schrijver woordelijk volgen: „Maar ook hier mogen we weer niet overdrijven. Het vernietigen van zaad is in de meeste boschbedrijven van weinig beteekenis, om- den grond te springen, waarbij hij de poo- dat aan zaadwinning weinig wordt gedaan; van 815 Dec. 1938. GEBOREN: Tonia Marijke, d. van J. H. H. Kwak en M. v. d. Broek, Nieuweweg 11; Johanna Teuntje, d. van N. J. v. Woerkom en C. J. v. d. Heuvel, Nieuweweg 29b; Ste ven Hendrik Comelis, z. van G. H. v. d. Schagt en G. M. E. Klomp, Sinnemaplein 11. ONDERTROUWD: C. A. Dijkman, 23 j„ expeditieknecht Baarn en E. Verwoerd, 18 jaar, Ringweg 10; B. Roelofs 25 j., verte genwoordiger, Dalweg 6 en S. M. Buys, 27 jaar, A'dam; A, van Kwawegen, 26 jaar, officier bij de Kon. Packetvaart, Batavia en J. M. van Hal, 28 jaar, Julianalaan 75; A. A. de Koning, 27 jaar, vertegenwoordiger, Biiktstraat 80 en C. J. F. Hofstede, 25 jr., Vosseveldlaan 2. GEHUWD: N. v. d. Veen, 25 jaar, losar- beider en B. J. Wiss, 21 jaar, Gallenkamp Pelsweg 18; H. v. d. Broek, 36 jaar, tim merman en S. A. Steckhahn, 28 jaar, Zaan dam, Accasiastraat 7. OVERLEDEN: Hendrik Jan Dolfin, 59 jaar, geh. met G. Ligtmans, Vosseveldlaan 40; Lambertus Voskuilen, 79 jaar, ongeh., Postweg 5; Sjoerd Dijkstra, 76 jaar, geh. met J. Streekstra, Hartweg 33. ten horizontaal zijwaarts uitstrekt. Bij al die sprongen is de tweerijïg behaarde, ko lossale staart een zeer voornaam werktuig. Die staart heeft den eekhoorn zijn we- tenschappelijken naam Sciurus vulgaris bezorgd. Deze werd aan de Grieken ont leend, die den eekhoorn Sciurus noemden, hetgeen beteekent: die zich met den staart overschaduwt. Inderdaad is de staart bijna nog wel zoo groot als het diertje, want hij meet 20 c.M. en de eekhoorn zonder dit nuttige sieraad slechts 25 c.M. De fraaie vacht van den eekhoorn is niet gelijk bij alle exemplaren en is ook in win ter en zomer verschillend. In Siberië en het schillen van stammen komt betrekke lijk weinig voor en ook het afbijten van twijgen en knoppen van fijnsparren is geen daad, die groote nadeelen voo? den bosch bouw met zich sleept. Het is vooral zijn vernielzucht tegenover het broedsel der vogels, die hem tot een ongewenschten gast in onze bosschen maakt, tenminste wanneer hij in te grooten getale voorkomt. Maar ook hier mag men wel bedenken, dat de mensch nog veel grooter verdelgér van vogels is en veel meer vogelmoorden op zijn geweten heeft dan de eekhoorn, Zoo is dan dit artikel, dat ik reeds lang van plan was te schrijven, omdat ik gerui- Noord-Europa is de wintervacht nog be- «men tijd geleden zoo genoot van een zich Naar het Engelsch. 14). „Lijdt ze veel?" „Het ademhalen kost haar moeite en de keel doet haar veel pijn, maar voor het grootste deel van den tijd is zij gelukkig niet bij bewustzijn." Ze keek naar hem, terwijl ze zijn vra gen beantwoordde: maar hij gaf geen enkel blijk van teederheid tegenover zijn vrouw. Zich tot den dokter wendend, zei hij: „Ik zou hier al eerder zijn geweest, maar het telegram werd naar mijn club doorge zonden, zoodat ik den laatsten trein niet meer halen kon. Wanneer werd uw hulp ingeroepen, dokter Iredale?" „Gisteren-middag. Zoodra de huishoud ster uw vrouw zag, en begreep, wat haar ziekte was, heeft ze om mij gezonden. Ik heb toen op mijn beurt zuster Vilna getele grafeerd en die is vanochtend om één uur gekomen. Maar nu moet ik gaan," voegde hg er bjj, op zjjn horloge kijkend. „Ik heb nog een paar ernstige gevallen en hier wordt mijn tegenwoordigheid voorloopig toch niet vereischt. Uw vrouw kon niet in langrijk lichter dan bij ons, n.1. vrijwel witachtig grijs, het zoogenaamd petit gris, onder welke benaming de eekhoornhuidjes uit die streken in den bonthandel bekend zijn. De aantallen eekhoorntjes, die in Rus land en Siberië voor dezen handel worden gevangen en geschoten, loopen jaarlijks in de millioenen. De staarten worden tot boa's verwerkt en de soepele haren tot penseelen. Ook in ons land worden de eekhoorntjes veelvuldig vervolgd; door den een omdat zij noten rooven en fruit beschadigen, door den ander omdat zij vogelnestjes verstoren en jonge vogels bedreigen, door een derde omdat zij boompjes ringvormig ontschor sen en op zaaibedden van beuken de zaad lobben eten en aldus het zaaisel kunnen doen mislukken. Opmerkelijk is in dit verband hetgeen M. de Koning schrijft in zijn boek over: „Boschbescherming": „De eekhoorn is een sieraad voor het bosch, hij maakt er een onderdeel van uit. Waar men klaagt over zijn schade, heeft men meestal te doen met een der talrijke gevallen, waarin de mensch in het leven der natuur tracht in te grijpen, en nu niet alleen de natuur, betere handen zijn, kolonel Castelnau! Bin nen een paar uren ben ik terug, als u het goed vindt." „Natuurlijk, dokter. Ik kom dadelijk weere zuster Vilna." De heeren verlieten het vertrek tegelijk. Ongeveer vijf minuten later kwam kolonel Castelnau terug en trad zóó geruischloos binnen, dat zelfs Vilna hem haast niet had hooren komen. Waarschuwend hief ze den vinger omhoog: Gertrude scheen in te slui meren, toen hij dicht bij de deur bleef stil staan. Ze trad naar hem toe en fluisterde: „Wilde je mij spreken?" „Als je een paar minuten voor mij hebt." „Wacht even in de zijkamer, dan zal ik Lucy bellen." Castelnau deed dit en de volgende mi nuut stond het meisje in de ziekenkamer. „Lucy", zeide Vilna, „kolonel Castelnau wilde mij spreken. Heb je mij noodig, dan ben ik in de kamer hiernaast. Mrs. Castel nau slaapt nu. Wordt ze wakker, doe dan de deur maar een reetje open en roep: „Zuster!" „Ja, Miss." Lucy ging naast het bed zitten en Vil na trad in het zijvertrek. Castelnau strekte onwillekeurig de hand naar haar uit, maar ze durfde zijn blik niet ontmoeten en bleef op eenigen afstand van hem staan. „Vilna!" fluisterde hij heesch, „mag ik je hand niet even aanraken? Wil je mtf niet aankijken?" achtervolgd eekhoorn-paartje, uitgegroeid groeid tot een soort pleidooi ten gunste van dezen sierlijken boschbewoner. Misschien stemt het enkele lezers milder in hun wel licht te harde oordeel en zien ook zij iets door de vingers. Misschien ook vragen zij zich af, wat zij zelf doen, dat aan de be dreigde vogels ten goede komt. Zorgen zij voor nestgelegenheid, voedsel, drinken en bescherming tegen andere menschen? Het is maar een vr Bilthoven. P. J. SCHENK. N.V. Eerste Soester Electrische Drukkerij, van Weedestraat 7 Soestdijk Ze vouwde de handen ineen en vroeg met witte lippen: „Hiervoor heb je mij toch niet laten ko men?" „Neen, neen; maar één oogenblik moe ten wij toch samen zgn, Vilna. Denk aan die twee lange jaren van kwelling, die ik doormaakte! Bovendien is het geen zonde tegenover hd&r, kind." Hij stak haar andermaal de handen toe, maar deed geen poging, om dichterbij te komen. Vilna had niet langer den moed, om weerstand te bieden; misschien dat zij- zelve er de kracht niet toe bezat; misschien ook voelde zjj zich niet gerechtigd, zich langer tegen zjjn smeekbede te verzetten. Het was haar plicht geweest, om van hem weg te blijven en dien plicht was ze trouw nagekomen; maar nu had het lot hen sa- mengevoerd en mocht hij toch ook wel iets meer van haar verlangen, dan een enkelen groet als van een vreemde. Ze keek hem dus in het gelaat en stak hem haar beide handen toe. Moedig weerstond hg de ver zoeking, om haar blanke vingers aan de lippen te brengen en hij drukte haar slechts innig beide handjes. „Vergeef mjj, dat ik je alleen wilde spre ken", zei hij, „maar ik kon er niets aan doen: De Hemel weet, dat ik je verlangen eerbiedigde. Ik heb je niet gezocht. Neen, nog niet, Vilna. Maar laat mij tenminste je handen even in de mgne houdenBen je die beide jaren gezond geweest, kind?.... Ik zie een droeve uitdrukking in je oogen." SLOT. RADIOPROGRAMMA DER BUITEN- LANDSCHE STATIONS. ZONDAG 18 DECEMBER. 8.30 Brussel Ned.; 9.20 Brussel Fr.; 10.20 Brussel Ned.; 11.20 Keulen; 12.20 Brussel Nederlandsch; 2.20 Brussel Fr.; 2.35 Brus sel Ned.; 3.20 Keulen; 4.40 Déutschland- sender; 5.20 Bondon Reg. of diversen; 6.20 National programma; 6.50 Keulen; 7.10 Na tional programma; 8.10 Keulen; 9.20 Brus sel Ned. of diversen; 10.30 Brussel Fr.; 11.20 Paris Radio. MAANDAG 19 DECEMBER. 9.30 Diversen; 11.05 Londen Reg.; 11.50, National programma; 12.20 Brussel Ned.; 2.20 National programma; 4.20 Londen Reg.; 4.35 Diversen; 4.40 Keulen; 5.20 Na tional programma; 6.20 Londen Reg.; 7.00 Radio Centrale Soestdijk; 8.00 Straats burg; 8.20 Kfculen; 9.20 Brussel Ned. of di versen; 10.30 Budapest of diversen; 11.20 Londen Reg.; 11.35 National programma. DINSDAG 20 DECEMBER. 9.30 Diversen; 11.05 Londen Reg.; 12.05 National programma; 12.35 Brussel Ned.; 2.20 Londen Reg.; 3.20 Keulen; 4.20 Natio nal programma; 6.20 Londen Reg.; 7.00 Radio Centrale Soestdijk; 8.00 National programma; 9.20 Beromünster; 9.50 Keu len; 11.20 Nat. programma. WOENSDAG 21 DECEMBER. 9.30 Diversen; 11.05 Londen Reg.; 12.50 Brussel Ned.; 2.20 Nat. programma; 3.20 Keulen; 4.20 Londen Reg.; 5.20 Nat. pro gramma; 6.20 Brussel Fr.; 6.35 Keulen; 7.00 Radio Centrale Soestdijk; 8.00 Londen Reg.; 9.35 Keulen; 10.20 Brussel Ned.; 10.30 Nat. programma. Wijzigingen voorbehouden. Ongeveer anderhalf jaar geleden werd mij door de directie van dit blad mededeeling gedaan, dat zij gaarne plaatsioiimte zou af staan voor stukjes over Eerste Hulp. Daar ik juist leider was van een groote propa- ganda-acie om leden en donateurs te win nen, voor de plaatselijke E.H.B.O.-vereeni- ging, nam ik deze aanbieding met beide handen aan, in de veronderstelling, dat de ze stukjes-schrijverij gelijk met b.g. ac tie zou eindigen en ik na een 8 10-tal hoekjes wel uitgepraat zou zijn. Dat er een 70-stuks uit mijn pen zouden vloeien, zou toentertijd door mij met schouderophalen zijn beantwoord. Als de directie mij had gevraagd een 50 hoekjes te schrijven over een onderwerp, n.1. E.H.B.O. zonder cur susverband, tzou ik gezegd hebben: 10 stukjes is meer dan genoeg. Nu zijn 70 arti keltjes een feit en voor mij reden om er mee uit te scheiden. Zou ik door blijven schrijven (per slot van rekening ben je nooit uitgepraat, zoolang er nog menschen rondloopen, die niets van Eerste Hulp we ten) zou ik toch in herhalingen moeten vervallen. Dit zou echter de actualiteit van „de Soester" niet ten goede komen en uit propagandistisch oogpunt zou ik het doel voorbij loopen. Mochten zich in de toekomst ongevallen voordoen, waaruit door me dedeelingen hier op deze plaats iets te lee- ren valt, ik zal dan niet aarzelen er over te te schrijven en bij voorbaat al beschikken over de gastvrijheid van „de Soester". Wellich hebben door het lezen van deze stukjes enkele onzer lezers en lezeressen interesse gekregen voor Eerste Hulp-ver- leening_ en is het aanleiding geweest om zich te laten inschrijven als lid der ver eeniging E.H.B.O. afdeeling Soest of Soes- terberg. Wellicht hebben verscheidene menschen door het regelmatig lezen iets geleerd over Eerste Hulp. Het is dan ook, mede namens hen, dat ik de directie van „De Soester" hartelijk dank zeg voor het afstaan der plaatsruimte, waardoor deze propaganda mogelijk is gemaakt. Tot slot wil ik nog zeggen, dat, al heeft U alle 70 hoekjes „uit het hoofd" geleerd en kunt U ze wel droomen, U nog géén E.H.B.O.'er bent!! Dan moet U minstens een twee-jarigen cursus gevolgd hebben waar ook de practijk wordt toegepast. En het geeft zoo'n groote genoegdoening, als men eens werkelijk goede Eerste hulp heeft verleend. J. W. Quelle. Niet dan met een gevoel van leegte zul len wij voortaan de Soesters moeten op slaan zonder het E.H.B.O.-hoekje, doch voor de argumenten van den vlotten en deskundigen schrijver dier hoekjes, den heer J. W. Quelle, hebben wij moeten zwichten, daar ze inderdaad steekhoudend waren. In die 70 hoekjes hebben onze lezers veel kun nen opsteken van de daarin tot uiting ge brachte wijze lessen en goede raadgevingen en wij zullen ons zeker niet vergissen, in dien wij ons de tolk dezer lezers maken en den heer Quelle hartelijk danken voor het geen hij in die anderhalf jaar heeft geschre ven. Dat de E.H.B.O. van die „hoekjes" ook profijt moge hebben gehad, zoowel in het algemeen, als de beide afdeelingen hier ter plaatse en vele zich geroepen hebben ge voeld of wellicht thans nog gevoelen tot die afdeelingen toe ite treden! REDACTIE. „Ja, ik ben gezond geweest en heb 't héél, héél druk gehad. Het vorige jaar was ik in Parijs." „Om te rusten, of om te werken?" „Om te werken; ik heb geen vacantie noodig!" „Maar, Vilna, neem toch af en toe eens rust, ter wille van mij!" Hierop het antwoord schuldig blijvend, ging ze voort: „Ik wilde je toch wel even ophelderen, dat, toen er om mij gestuurd werd, ik geen idee had, dat ik naar Templemore zou gaan. Het telegram was door dokter Ire dale afgezonden en hij wachtte mij aan het station." „Ik begrgp, dat je niet zou zijn gekomen, als je alles van den beginne af geweten had, Vilna; maar ik ben er big om, dat dit niet zoo wasVergeef het mij; het is zelfzuchtig! Maar ik heb toch ook zoo verlangd je weer te zien,Hier viel hij zichzelven in de rede en zei: „Maar als je liever wilt gaan, Vilna, dan kan er wel iets op gevonden worden." „Neen. Nu zou ik mijn post niet meer willen verlaten. Dus spreek daar maar niet meer van. En vertel mij nu eens, hoe je het zelf hebt gemaakt gedurende die twee jaar?" „Och, het is de oude geschiedenis ge weest: ik was zelden in hetzelfde huis met Gertrude. Nu drie dagen geleden heb ik haar gezegd, dat wij wettelijk scheiden moesten, of dat ik haar weer verlaten zou. Een wettelijke scheiding weigerde zij; toen heb ik haar gezegd, dat ik haar nooit wilde weerzien, zoolang zij gezond was. Nu heb ik natuurlijk spijt van die woorden!" Vilna bukte zich en drukte de lipppen op de hand, die de hare omsloten hield. „Vergeef je haar nu alles?" fluisterde zij. „Vergeven? Ja. Maar verg niet te veel van mij, Vilna: het vergeten khn ik niet!" „Dat begrijp ik. Dat hebben wij ook niet altijd in onze macht. Haar toestand is zeer critiek, maar ik geloof, dat je dokter Iredale kunt vertrouwen. Niemand kon meer voor haar hebben gedaan!" „Ben je daar zeker van, Vilna? Stel je vertrouwen in hem? Ik had juist naar hem willen vragen." „Ik stel vertrouwen in hem en hij in mij. Je vrouw is een moeilijke patiënte; niet ieder zou met haar kunnen omgaan. Maar ik heb haar getroffen en daar hangt alles van af!" „Dan zal ik haar in handen laten van dokter Iredale en van jou. Hoe is de ver pleging ingericht, Vilna?" „Dat is mijn departement", antwoordde zij, naar hem opkijkend met een glimlach in de oogen. „Maar je mag je niet overwerken.'.' (Wordt vervolgd).

De Soester | 1938 | | pagina 3