DE POLITIEKE STRIJD WEER VERSCHERPT. NU BEVROREN WATERLEIDINGEN II Felle meeningsverschillen in B. en W. 4 raadsleden verlaten demonstratief de zitting. Gemeentebegrooting vlot afgewerkt. J. v. HALL, Laanstr. 47, fiaara, Telefoon 2672 De middagzitting. Philips, Waldorp en Sière Radio-toestellen Een raad bij de gratie Gods? Het officieele gebed weder ingevoerd. De heer Endendijk neemt ontslag. Gemeentewerken wordt Maart opnieuw bezien Slechts ondergeschikte wijzigingen. Voor de kous SCHOENENMAGAZIJN M^VISMA^^^^Burg^GrMhestraatSe TELEFOON 2595 VOOR AUTO-STALLING A. FUGERS Zonen, Kerkstr. 3-5, Telefoon 2030 Schaatsen garnituren. Wij verkoopen deze 100°|o NEDERLANDSCHE APPARATEN met 100°|o erkende SERVICE. Techn. Bur. H. J Buntweg 22 M. van der Weerd, c.i. Telefoon 2777 Soest GEM EENTERAADSVERGADERING in voorstel van B. en W. een bedrag van 6.25 terug te betalen. Aldus besloten. f. mededeeling van B. enW. inzake melk- verstrekking aan schoolgaande kinderen. De heer Nooder acht het teleurstellend, dat thans geen voorstel kan volgen. Voor kennisgeving aangenomen. g. verzoek dd'. 81 October 1938 van de Tulnbouwliefhebbersvereeniging te Soest om subsidie met afwijzend voorstel van Burgemeester en Wethouders. Conform dit voorstel afgewezen. h. jaarrekening 1937 van de N.V. Cen trale Slachtplaats voor de gemeente Soest met daarop betrekking hebbend controle rapport. Voor kennisgeving aangenomen. De gemeenteraad van Soest kwam Don derdagmorgen, 22 December 1938, te 10 uur in openbare vergadering bijeen ter behan deling van de reeds eerder door ons gepu bliceerde agenda, waarvan het belangrijk ste was de behandeling van de gemeente begrooting en een lange gewone agenda met enkele niet onbelangrijke punten. Bij de opening om 10 uur zijn slechts 10 leden aanwezig. De heeren Grift, Hom, Endendijk en van den Berg zijn afwezig; er is één vacature. Na de gebruikelijke opening komt aan de orde: 1. Beëediging van het nieuw benoemde raadslid H. C. Valkenet. Nadat de heer H. C. Valkenet door den secretaris is binnengeleid, legt hij de eed van zuivering en de eed van trouw af, waarna de voorzitter hem geïnstalleerd verklaart en hem een woord van welkom toeroept; hij valt met zijn neus in de boter, de gemeentebegrooting, waarbij hij echter niet aan de voorbereiding heeft kunnen deelnemen. Een woord wil spreker thans wijden aan den voorganger van den heer Valkenet, de heer H. van Klooster, die lange jaren be moeienis heeft gehad met de publieke zaak van Soest, waarvoor hem dank toekomt voor hetgeen hij daarbij in het gemeentebe lang heeft gedaan. Spr. hoopt, dat het hem gegeven moge zijn nog jaren hier verder rustig te wonen. De voorzitter deelt berichten van verhin dering mede van de heeren Grift, Hom en Endendijk, en zegt, dat de kwestie van het gebed aan de orde zal worden gesteld direct bij den aanvang der middagvergade ring. De heer Nooder stelt voor geen avondver gadering te houden. De voorzitter hoopt, dat de behandeling- zoo vlot zal verloopen, dat geen avondver gadering noodig zal zijn. 2. Vaststelling van de notulen der ver gadering dd. 18 November 1938. Aldus vastgesteld. 3. Mededeeling van ingekomen stukken. Ingekomen zijn: a. overzichten van het Gasbedryf over de maanden October en November 1938. Voor kennisgeving aangenomen. b. schryven van de afd. Soest van de Al- gemeene Nederlandsche Imkers-Vereeni- ging, verzoekende in voorkomende gevallen wegen en plantsoenen te beplanten met boomsoorten, welke voor de byenteelt in het bijzonder en voor land- en tuinbouw in 't algemeen zeer nuttig zyn met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae- advies. Aldus besloten. c. adres van J. C. A. v. d. Kley, verzoe kende ontheffing van het verbod tot het op richten eener rookery in de kom der ge meente, welk adres bereids in behandeling genomen is en met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Aldus besloten. d. adressen van H. J. Winkelman e.a., verzoekende stappen by de autoriteiten te willen doen, waardoor het vliegen boven de huizen van Soest tot een minimum wordt beperkt, met voorstel deze adressen in han den te stellen van B. en W. om prae-advies. Aldus besloten. e. schryven van J. Th. Ronnenbergh, verzoekende restitutie van verlofsrecht, met HANDKAPPEN HANDSCHOENEN OORWARMERS Groote voorraad Zie prijzen by KLOMP'S RIJWIELHANDEL, KONINGINNELAAN 4, TEL. 2984 Voorgesteld wordt de heer H. C. Valkenet te benoemen. Tot commissielid in plaats van den heer H. van Klooster, wordt benoemd de heer H. C. Valkenet met 11 stemmen en 1 blanco. 12. Benoeming van twee leden van Maatschappelyk Hulpbetoon wegens perio dieke aftreding op 1 Januari 1939. De voordracht luidt: 1. M. Sukkel, 2. H. G. Holtus en 1. D. van den Broek, L. Kriek. Benoemd worden de beide aftredenden, de heeren M. Sukkel en D. van den Broek met 10 en 9 stemmen en 5 stemmen op den heer H. C. Holtus. 13. Benoeming van leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwys we gens periodieke aftreding op 1 Januari 1939. Voorgesteld wordt de aftredenden te her benoemen èn In een vacature: S. J. v. d. Berg. Benoemd worden Mevr. S. G. Landweer- de Visser en de heeren S. J. van den Berg, N. H. Th. Waltmann, M. M. van Wely en S. Fokkens met 11 en 10 stemmen van de 12 uitgebrachte. 14. Benoeming van een onderwyzeres aan de O.L. School aan de Beetzlaan. De voordracht luidt: 1. Mej. G. Polstra, Winterswyk. 2. Mej. E. M. van Donkelaar, Zeist. 3. Mej. A. B. Ploegsma, Zeist. De heer Hilhorst meent, dat tusschen de drie voorgedragen vrijwel geen verschil is. De nummers 1 en 2 hebben reeds vaste aanstellingen, daarom beveelt spr. No. 3 aan. De burgemeester spreekt dat tegen, num mer l van de voordracht acht spr. onge twijfeld de beste, vandaar haar plaats op nummer 1. Men moet 'geen werkverschaffings-sys- temen bij benoemingen gaan invoeren, dat is glad verkeerd. Men moet alleen vragen: wie is de beste, de meest geschikte. Spr. beveelt de voordracht, zooals deze luidt, dus dringend aan. De heer Stroband vraagt nieuwe stembil jetten, daar meerderen reeds ingevuld heb ben; hiertoe wordt besloten. De heer Nooder acht een dispuut over dergelijke benoemingen niet goed. Ook de bezoeken van de candidaten aan de raads leden hebben soms invloed,, doch het as beter op de stukken en adviezen af te gaan. De heer van den Berg vindt de nummers 2 en 3 op een voordracht dan eigenlijk overbodig, als No. 1 altijd als het meest geschikt wordt beoordeeld. De burgemeester zet zijn standpunt nog nader uiteen en handhaaft de voordracht. Bij de eerste stemming worden uitge bracht 6 stemmen op Mej. G. Polstra, on derwijzeres te Winterswijk, nummer 1 van de voordracht, en 6 stemmen op nummer Overschoenen, Kaplaarzen, Pantoffels, Anti-slip tegen gladheid. Hierna wordt de vergadering een half uur geschorst, gedurende welken tijd wethou der Gasille blijkbaar eenige mededeelingen doet over een punt, dat aan de agenda moet worden toegevoegd. Na deze schorsing komt aan de orde: 20. Voorstel tot wyziging van de ver ordening gemeentepolitie. Naast eenige ondergeschikte wyzigingen wordt voorgesteld de bezoldiging van den inspecteur van politie met 250.- in maxi mum te verhoogen en te stellen op 2650. tot 3650.met 10 jaarlijksche verhoo gingen van 100. Het maximum thans van 3350.Is aanzieniyk lager, dan in andere soortgelijke gemeenten. De heer Nooder acht hier persoonlijke kanten aan, doch wil verder zwijgen, om het prestige der betrokkenen niet te scha den, doch heelemaal eens is spr. het er lang niet mede. De heer Thyssen kan zich tenslotte met dit voorstel vereenigen ondanks aanvanke lijke groote bezwaren. De heer Hilhorst gunt een ieder een goed bestaan, doch acht deze salarisverhooging thans geenszins noodzakelijk. Des namiddags te ruim 2 uur wordt de geschorste vergadering heropend. De heer Hornsveld wil eerst de begroo ting afwerken en niet het wijzigingsvoorstel i.z. het reglement van orde. Wethouder Gasille is het daarmede niet eens. Dat zou strijd met artikel 63 van het reglement van. orde opleveren en slechts zijn een toegeven aan een ziekelijk en per soonlijk verlangen van een bepaald raads lid. Er is geen advies uitgebracht over alle 3 bewuste punten, dus een behandeling nu is voorbarig. De voorzitter meent, dat het toch wel gaat. De heer Hom is vóór behandeling zoo straks en acht dat behoorlyk. (N.B. De heer Endendyk was nog niet ter vergadering verschenen. Red.). Tenslotte wordt het voorstel om eerst de begrooting te gaan behandelen met 7 te gen 6 stemmen aangenomen. Tegen stem den de heeren Nooder, Thijssen, van Breu- kelen, van de Ven, Stroband en Gasille. WIJ ONTDOOIEN ZE ELECTRISCH. GEEN BRANDGEVAAR. De moeilijkste gevallen in korten tijd verholpen. i. verzoek van de raadsleden A. P. Hil horst en J. H. Hom tot verlaging van het bij raadsbesluit vastgestelde door belasting te dekken percentage van de kosten van vernieuwing van den Verl. Kolonieweg met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. De heer Hilhorst zou hierover willen be« slissen, en wil dit bij de begrooting behan delen. Wethouder Gasille voelt veel voor het standpunt, doch de zaak is ingewikkeld, daar de Kroon goedkeuring moet geven. Besloten wordt het voorstel bij deze be grooting te doen behandelen. 4. Vaststelling van een besluit tot wijzi ging der gemeente-begrooting L938. De besluiten worden vastgesteld. 5. Behandeling van subsidie-aanvragen van de af deeling Soest van den Aartsdioce- sanen Boeren- en Tuindersbond. Voorgesteld wordt 75.te verleenen voor den landbouw-wintercursus en 15. voor den cursus in bemestingsleer. Conform voorstel wordt besloten. 6. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening op de heffing van rechten voor het ledigen van beer- en zinkputten. De heffing zal zyn 3.per M3. De heer van Breukelen stelt eenige prac tische redactie-wijzigingen voor, o.a. de verplichting van den bewoner tot aanwij zing der putten. De heer Nooder vraagt een betalings mogelijkheid te Soesterberg. Wethouder de Bruyn wil eenige dier wij zigingen overnemen en zegt betalingsmoge- lijkheid te Soesterberg toe. Het voorstel wordt dan aanvaard. 7. Voorstel inzake wyziging van de sa larisregeling van het gemeentepersoneel. De verhooging met 4 kan niet eerder ingaan dan per 1 Januari 1939. 8. Behandeling van een prae-advies van burgemeester en wethouders inzake de loonen der gemeentewerklieden. Voorgesteld wordt deze loonen niet te verhoogen, daar zy in overeenstemming zyn met het plaatselyk loonpeil in het particu liere bedryf. De voorzitter stelt voor deze beide pun ten aan te houden tot de volgende verga dering, ter nader onderzoek van gemaak te opmerkingen. Aldus wordt besloten. 9. Voorstel tot vaststelling van een ont- werp-beslult betreffende het onderhands of in het openbaar verkoopen van verschillen de aan de gemeente toebehoorende goede ren, voorzooveel deze In 1939 mochten be schikbaar komen. Conform voorstel vastgesteld. 10. Vaststelling van een plan van uit breiding met bebouwingsvoorschriften voor een gedeelte der Molenstraat O.Z. Totaal oppervlakte van het plan 39.000 M2. Het plan wordt vastgesteld. Inmiddels komt de heer van den Berg ter vergadering. 11. Benoeming van een lid van een 2-tal raadscommissiën in de vacatures, ontstaan door de ontslagname van het raadslid H. van Klooster. Garage met Centrale Verwarming, by KLOMP'S LUXE VERHUUR, TAXI- EN AUTOBEDRIJF - KONINGINNELAAN 4, TELEF. 2984. De heer Stroband zegt, dat wij een vo rig maal een aanmerkelijk hooger salaris hadden vastgesteld, doch dat hoogerhand de normen heeft verlaagd. Het salaris was 4000.en verminderd met 10 maakte 3600.wat ook nu billijk is te achten. De voorzitter verdedigt dit voorstel en merkt op, dat de inspecteur geen overuren vergoed krijgt. Met de stem van den heer Hilhorst te gen wordt het voorstel aanvaard; de heer- van de Ven spreekt de verwachting uit, dat de gemeente nu ook voor de volle 100% op de werkkracht van den betrokkene mag rekenen, hetgeen den burgemeester aan leiding geeft, op te merken, dat zulks ook voorheen het geval was. 21. Behandeling van de ontwerp-be- De begrooting voor het Wegenfonds en het Gasbedrijf worden vastgesteld. Bij Maatschappelyk Hulpbetoon zegt de heer Nooder, dat hij gehoopt had, dat meer bereikt kon worden, doch spr. uit woorden van waardeering voor degenen, die hun beste krachten voor dit onderdeel geven. De begrooting voor het Natuurbad wordt dan voor kennisgeving aangenomen, nadat de heer Nooder heeft geconstateerd, dat ondanks het slechte seizoen er geen na- deelig saldo is. Bij de Gemeentebegrooting worden geen algemeene beschouwingen gehouden, zoo dat direct de artikelsgewijze behandeling volgt. De heer Nooder bepleit de presentiegel den der raadsleden te verhoogen van 3.- dryfsbegrootingen en gemeentebegrootingen tot 4. want het geeft veel werk en ver voor het dienstjaar 1939 Wordt aangehouden tot de middagzit ting. GROOTSTE SORTEERING 3 van de voordracht, Mej. A. B. Ploegs ma, kweekelinge met akte aan de O.L. school te Zeist. Op nummer 2 van de voordracht, Mej. E. M. J. van Donkelaar te Zeist, werden geen stemmen uitgebracht. Bij de tweede vrije stemming verkrijgt Mej. G. Polstra 5 stemmen en Mej. A. B. Ploegsma 7 stemmen-, zoodat de laatste is benoemd. De burgemeester vreesde reeds, dat de raad in deze onverstandig zou beslissen. 15. Voorstel inzake het toestaan van een later sluitingsuur voor de winkels ge durende het tydvak van 27 tot en met 30 December a.s. Voorgesteld wordt het sluitingsuur in dat tijdvak te bepalen op 10 uur. Conform voorstel aangenomen. 16. Voorstel tot opnieuw verdeeling der gemeente in stemdistrlcten voor de verkie zingen. Er.zullen 3 nieuwe districten komen, n.1. een stembureau in het gymnastieklokaal der Mariaschool, een in 't rusthuis Buiten zorg aan den Heideweg en een in de kegel zaal van hotel 't Zwaantje te Soesterberg. De heer Nooder zou liever geen nieuwe districten er bij hebben, Spr. is voorzitter van een district boven de 1000 kiezers, en ziet daar niet zoo'n groot bezwaar in. Het voorstel wordt echter aanvaard. 17. Vaststelling van een besluit tot verdaging der beslissing op het be roepschrift van de N.V. „Soesterdal" inzake het verleenen eener bouwvergunning. De heer Nooder meent, dat deze bouw- aanvrage niet behoort te worden gewei gerd, ja, zelfs niet kè.n worden geweigerd. Men behoort tegenover andere lichamen wat zelfstandiger op te treden en deze aan vrage heeft haast. Spr. wil den veriiouw thans direct toestaan. De heer van de Ven meent, dat er een geheimzinnige waas om deze zaak ligt en heeft geen toelichting vernomen, waaróm nu verdaagd moet worden. De heer Thyssen kent ook geen argu menten voor deze verdaging; het geheel is wat geheimzinnig. Wethouder de Bruyn merkt op, dat de aanvraagster eerst gehoord moet worden; er komt een uitvoerig en gedetailleerd rapport over. Thans beslissen zonder ken nis van zaken, is zéér gevaarlijk. De heer Nooder vraagt, waarom de be- betrokkene niet eerder gehoord is. Spr. heeft den indruk, dat er hier is een stelselmatige tegenwerking van de N.V. Soesterdal door sommige hoogere autoriteiten. Pe gemeen te moet daar niet aan mededoen. Er is nu een strijd, die op een zeer onpleizierige be handeling duidt. De voorzitter verdedigt de verdaging en zegt, dat de Raad later volledig zal wor den ingehcht. Beslissen nu direct is bepaald onmogelijk. Het verdagingsbesluit wordt dan tenslotte aangenomen. 18. Vaststelling van de lyst van retribu ties voor gebruik van heide- en zandgron den over 1938. Vastgesteld. 19. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen, t.w.: a. tot verkoop van grond aan E. C. Higler, 1720 M2 aan den Braamweg hoek Oude Utrechtscheweg voor 2.50 per M2. b. tot het in eigendom overnemen van strooken grond ter verbreeding van de Bur gemeester Grothestraat, Conform voorstel besloten. Groote voorraad tegen abnormaal lage pryzen bij KLOMP'S RIJWIELHANDEL, KONINGINNELAAN 4, TEL. 2984 22. Behandeling van belastingreclames. Wordt aangehouden tot de geheime ver gadering. let. De heer Hilhorst is ook voor verhooging. De burgemeester meent, dat verhooging geen kans heeft goedgekeurd te worden. De heer Hilhorst blijft erbij, dat verhoo ging billijk is te achten en wil dan maar eens een niet-goedkeuring afwachten. De heer van de Ven is formeel voor dit voorstel, want vroeger heeft men het be drag verlaagd. Wethouder Gasille wijst er op, dat er voorheen een offer is gebracht, doch men moet den nieuwen raad ook niet daaraan binden; vandaar dat verhooging thans tot het oorspronkelijk bedrag spr.'s instemming De burgemeester deelt dan mede, dat heeft, althans in principe, het door de koude en de sneeuw wensche- lijk is gebleken, dat iets gedaan wordt met Kerstmis voor de minder bedeelden, bij wij ze van Kerstgave. Spi. stelt voor een nieuw crediet van 500.te verleenen, om te kunnen toe kennen een extra gave van 1.per ge val als Kerstgave voor hen, die door Maatschappelijk Hulpbetoon worden ge steund en voor de anderen twee weken Het voorstel om het presentiegeld van 3.op 4.te brengen wordt dan aan genomen met 11 tegen 2 stemmen. Tegen waren de beide wethouders. Het voorstel om het presentiegeld voor de commissie-vergaderingen te verhoogen tot 2.- wordt met 12 tegen 2 stemmen, die der beide wethouders, aangenomen, daar inmiddels de heer Endendyk ter ver gadering is gekomen. brandstoftoeslag extra, wat neerkomt op e.en bedrag van 1.30. De heer van Breukelen juicht dit van harte toe en de heer van den Berg vindt dit voorstel zeer sympathiek. Is het wel genoeg, vraagt deze spr., want het bekende Keistgaven-comité verstrekt diit jaar geen gaven. De heer Nooder acht dit een verblijdend voorstel; het wordt bij acclamatie aangeno men. Wethouder Gasille deelt dan een en an der mede over een terrein aan de Soester- bergschestraat en den Oude Utrechtsche weg nabij den Heideweg. Dit terrein wordt in exploitatie gebracht en er komen vele huizen. Daardoor moet er echter een noodzakelijke ruiling van grond komen voor betere bebouwing en ook uit verkeersoog- punt, om meer wegruimte te verkrijgen, op dat gevaarlijke punt. Er zal een voetpad van IY2 Meter komen; er worden daar 17 woningen gebouwd, die alle op dien aan te leggen middenweg aan de. achterzijde der huizen uitgang zullen krijgen. Voorgesteld .wordt een ruiling met een terrein aan den Duinweg en dan blijft voor de gemeente bouwterrein van 21 Meter breed aan den Duinweg over. De heer van de Ven vraagt naar het wegdek van den Oude Utrechtscheweg, die nu meer verkeer zal krijgen. De heer Hilhorst informeert naar ver dere bedoelingen aan Utrechtscheweg en Duinweg. De heer van Breukelen zegt, dat het hier betreft den grond van den heer Kraay- kamp, zulks voor beter begrip. Na eenige discussie wordt deze grondrui- ling met verbod van uitweg voor voertui gen aan de voorzyde, dan aangenomen waarna de Raad te ruim 12.15 uur in be sloten vergadering overgaat ter behande ling van de belasting-reclames. Daarna wordt de vergadering geschorst tot des middags 2 bur. De. heer Stroband heeft bezwaar tegen de volle telefoonkosten voor den burgemees ter, de wethouders en de gemeente-secre taris. Velen hebben tegenwoordig in privé een telefoon. Spr. stelt voor de bedragen te halveeren. De heer van den Berg wil op Soesterberg ook een telefoon hebben voor den tweeden politieagent aldaar, wat hij erg noodzake lijk vindt, daar de aangesloten agent heel veel van huis is. De burgemeester wijst erop, dat de kos ten van alle locale gesprekken door de be trokkenen worden betaald en acht deze abonnementen zeer gewenscht. 'n Noodzaak voor een tweede telefoon voor de politie te Soesterberg is spr. tot op heden niet geble ken. De heer Stroband beschouwt de telefoon als bedrijfsonkosten, verbonden aan een gesalarieerde betrekking en wil alleen de extra kosten, daaraan verbonden ten be hoeve van de gemeente, vergoeden. De here Hom zou het een bezwaar vinden, als de wethouders in privé hun telefoon gingen afschaffen. De heer van de Ven vraagt naar de con trole op de gesprekken, ook interlocale automatische De heer Nooder acht terugbetaling van de helft der kosten niet altijd juist. De heer Stroband trekt dan zijn voorstel in Wethouder Gasille wijst op de telefoon te Soesterberg van den 'rijksveldwachter en van de militaire politie. De burgemeester zal dit punt nader over wegen. De heer van den Berg acht 200.- voor het onderhoud der brandblusch- en red dingsmiddelen voor Soesterberg te weinig en wil deze post met 50.verhoogen. De heer Nooder ondersteunt dit. (Vervolg pag. 1, tweede blad).

De Soester | 1938 | | pagina 2