„KWAK" De Heeren weten dat een hoed, I. Hoppenbrouwers N.V. Eerste Soester Eiectrische Drukkerij - v. Weedestraat 7 - Telefoon 2S62 Gemeenteraadsverslag Een KERSTKRANS en WEIHNACHTSTOL J. J.V.HATTUM Eiectrische KERSTBOOM-VERLICHTING M.VISMAN Handschoenen Shawls Slobkousen Wollen sokken Half enZuiverwollen Ondergoederen v.WEEDESTRAAT 44 N.V. DE LANDBOUWBANK Verstrekt credieten Neemt gelden a deposito EERSTE SOESTER BEGRAFENIS-ONDERNEMING 2e BLAD ZATERDAG 24 DEC. 1938 No. 103 100 Visitekaarten met enveloppen 75 cent (Vervolg van pag. 2, eerste blad). De burgemeester ontraadt dit voorstel, dat echter met 11 tegen 3 stemmen wordt aanvaard; tegen stemden de beide wethou ders en de heer Stroband. De heer Nooder bepleit beter in orde brengen van het terrein voor de brandweer centrale te Soesterberg. De heer van de Ven vindt de kosten van schilderen der nieuwe brandweercentrale erg hoog. t De heer Nooder wijst op den aanleg van verdichting op de Soesterbergschestraat, waar momenteel een kabel ligt. Het stuk De Paltz-Soestduinen is echter practisch onverlicht. Dan wordt de begrooting onderbroken en komt aan de orde: 23. Wijziging van het regement van or de voor de vergaderingen van den Raad. De heer Endendijk dankt voor de welwil lendheid om de gelegenheid te hebben thans dit voorstel te verdedigen. Er is geen legen de rondom dit voorstel. Een regeer-college wordt beheerscht door het principe; latere jaren is er zeer sterke kentering gekomen in het uitdragen van le principes. Spr. herinnert aan verschillende uitspraken uit den laatsten tijd van over heid en functionnarissen. Ons volk is een christelijke natie en wordt geregeerd bij de gratie Gods; dat is - mag op Uw Kersttafel niet ont breken. Wij maken diverse Kersttaarten, -ge bak en hebben ruime sorteering doozen bonbons in Kerstverpakking. BANKETBAKKERIJ B. Orothestr. 11 (h. Anna Paulownal.) TELEFOON 2213 BEIDE KERSTDAGEN GEOPEND slechts ornamenten of firmamenten, die re- geeren by de gratie van de kiezers, geens zins bij de gratie Gods. De heer Thyssen wyat er op, dat in het oude reglement van orde van 1894 niets van een formulier-gebed voorkomt. Het ge bed is niet zooals de heer Endendijk be weert in 1913, doch in 1917 ingevoerd. Wethouder P. v. d. Breemer was indertijd tegen, een officieele overheidsgebeü. Spr. acht dit voorstel een soort van re clame-middel van de rechtsche partijen* De heer van de Ven vraagt, of er ver draagzaamheid en waardeering hier is in den Raad. Er wordt aan de minderheid een dwang opgelegd en spr. ontkent, dat de Compleet. 16 lampjes, met snoer, slechts f 1.95 Kandelaars, Kaarsen, Kerstboomver siering Burg. Grothestr. 36 Telef. 2595 een vaststaand, algemeen erkende princi pe. Wij regeeren tot Gods eer en uit genade Gods en dat beheerscht alles. Wij hebben hier een Raad, die ook re geert bij de gratie Gods en indien men dat niet erkent, dan zou de logische consequen tie zijn, dat men daar dan geen lid van wordt of als lid bedankt. Zelfs als de voorzitter van den raad een atheïst zou zijn, dan nog zou spr. er voor zijn, dat hij toch het gebed uitspreekt. De raad is één geheel en bestaat niet uit 15 losse leden en regeert als raad bij de gratie Gods; het standpunt van een indi vidueel raadslid doet dus niet ter zake. Er is maar één principe en daarom moet elk lid stemmen voor het karakter van den Raad. Een kleine meerderheid legt niet aan den groote minderheid haar wil op, doch de bestaande toestand kan onmogelijk ge handhaafd worden; wij zijn thans de bespot ting van het geheele land en wij dragen die smaad gedragen. De andere heeien hebben de scherven en de puinhoopen la ten liggen indertijd. In 1913 is het overheidsgebed met alge- meene stemmen aangenomen en in de ac tie van 19251930 is heel wat onderste boven gegooid. Iemand, die meester in de rechten was, had de gave van het woord, een scherpe pen en een humoristische be toogtrant, doch dat is iets anders als se- rieuse voorstellen behandelen. Een ander voerde het woord, veranderde vier maal van standpunt en hielp mede. Op die wijze en door die menschen is toen, teiwijl ze het over de spreektijd hadden, even als bij komstigheid het gebed afgeschaft Die menschen waren vóór het gebed, zeiden ze, en het voorstel om het ,,Onze Vader" te bidden, werd aangenomen, zelfs met mede werking der christeltjken. Wij hebben daar uit protest nimmer aan mede gedaan. Toen van buiten den raad daartegen scherp werd geprotesteerd, kwam het zoogenaam de ,,stil gebed", dat weinig voldoening gaf en in den raad, dus bij de overheid, heele- maal niet op zijn plaats was. Van deze ge legenheid wordt slechts door zeer enkelen gebruik gemaakt. Er is nu kentering gekomen en daarom is de tijd gekomen tot afschaffing van het „stil gebed" en invoering van het officieele overheidsgebeddat is de eenig mogelijke oplossing. De heer Stroband is tegen vermenging van politiek en godsdienst en vindt, dat wij niet moeten spreken van verlagen tot een particulier gebed. Ook het particulier ge bed heeft groote waarde, méér dan een of ficieel. Er wordt geloof ik, te veel gebeden, soms te werktuigelijk - aldus spreker. Een werkelyk gebed is een uitvloeisel van het hart, dat nimmer geheel gelijk is. Spr. leest een uitvoerige schriftelijke uiteenzet ting over het gebed en meent, dat een officieel gebed in botsing komt met het eerlijke gebed. Niet de woorden, maar de gevoelens zijn de kein van 'n gebed. In het Evangelie van Mattheus staat niet ten on rechte, dat men niet in het openbaar moet bidden, voor anderen, maar het voor zich zelf moet doen. Spr. ziet in dit voorstel een ontheiliging van het ware gebed en roept de raadsleden toe: bezint eer gy be gint. Spr. wil dit punt van de agenda af voeren. De heer Nooder merkt op, dat de com missie slechts ten halve haar opdracht heeft uitgevoerd en wil het voorstel terug zenden. De Raad regeert niet by de gratie Gods, dat doet alleen de Koningin en wy zyn meerderheid dat lecht heeft. In het gebed zoeken wij persoonlijk contact met God, om kort daarna elkander weer hevige ver wijten te doen. Het gebed moet dus als een soort bliksemafleider werken en dat acht spr. in strijd met de heiligheid van het ge bed. Bij aanneming zal bij de minderheid een gevoel van wrok blijven. Wethouder Gasille betreurt dit voorstel in hooge mate. Spr. heeft nog nooit ge hoord van een raad of een polderbestuur, die bij de gratie Gods regeeren, dat is een heel gewrongen voorstelling van zaken. Ook zullen wij het nooit eens worden over het formulier. Zyn de zaken in die jaren slechter gegaan? Minder dan vóór 1928? Doordat er geen officieel gebed was? Een Israëliet zou bij dit gebed zijn hoed moe ten opzetten, wat practische moeilijkhe den hier geeft en een R.K. zou een kruis moeten slaan. Verdraagzaamheid wil men altijd van de minderheid hebben, van de 8 en niet van de 7! Opleggen van een of ficieel gebed acht spreker machtsmisbruik en dwang. In Brabant wordt bijna in geen enkele gemeente officieel het gebed gele zen. Men wil hier nu de christelijkheid naar voren brengen, bij wijze van propaganda en wil laten bidden namens en voor mij. Als ik bidden wil, dan doe ik dat voor mij zelf, in de binnenkamer en eerst dèn is het ge meend. Verschi in levensbeschouwing is er na tuurlijk, doch een ander heeft evenveel recht op eerbiediging van zijn principe. Het gaat hier niet om een partij-onderwerp, doch het is zuiver iets van consciëntie, van zuivere partij-discipline. Prof. Veraart heeft gezegd, dat een R.K. niet kan bidden met andersdenkenden. Men wil persé dit voorstel er door halen met 8 tegen 7, en dat vindt spreker erg jammer. De heer Hom onderschrijft hetgeen de heer Endendijk heeft gezegd. Er wordt niet te veel gebeden en ook wordt hier niets opgedrongen, dat had al ruim 3 jaar gele den gekund. Mag men dan geen voorstel doen Het bidden van R.K. met andersden kenden kan heel goedi, dat heeft Prof. Veraart mis. De heer van Breukelen merkt op, dat het niet getuigt van een wijs beleid, om dit punt ineens tusschen de begrooting in te lasschen, wat voor een goede behandeling dier begrooting heel slecht is. Bij hun installatie hebben 3 heeren den eed niet afgelegd, doch nu zyn er 7 tegen; dat geeft toch wel te denken. Spr. hecht kan vergeten. Spr. <wenscht, dat het den burgemeester gegeven mag zyn met den raad samen te mogen werken, nog tal van jaren, want deze voorzitter beheerscht de vergadering goed. In den secretaris wil spr. afscheid nemen van de ambtenaren, die zich hier door het serieus optreden bo ven het middelmatige verheffen. Wethouder Gasille wil als oudste raads lid van zijn kant woorden van afscheid spreken en heeft den heer Endendijk altijd hoogelijk gewaardeerd als raadslid. Wij denken in veel dingen anders, doch al dus spreker U hebt zich met Uw ge heele persoon gegeven voor het werk als een hoogstaande man. Uw heengaan moet dus beschouwd worden als een groot ver lies voor den Raad. De heer Hom zegt, dat de rechtsche laadsfractie een der beste adviseurs ver liest en dankt den heer Endendijk. Spreker heeft van hem veel geleerd en hoopt, dat de heer Endendijk nog langen tijd een goe de gezondheid moge genieten. De burgemeester wil zich aansluiten aan de woorden van de heeren Gasille en Hom. U heeft mij hier welkom geheeten, mijn heer Endendijk, en ik kan U de verzekering geven, dat Uw persoon bij ons allen zal voortleven. U hebt het beste voor Soest gezocht, in al die jaren, op de wijze, zoo als U die goed zag en in die gedachte zult U de belooning voor Uw arbeid vinden, God zegene U. De heer Endendijk neemt dan persoonlijk afscheid van alle raadsleden en drukt hen bewogen de hand. Het was een tragisch Wilt U graag bewonderd zijn Laat ons dan Uw Permanent verzorgen G. H. v. d. Broek Nieuweweg 4 A Diploma Ned. Kappersschool absoluut geen waarde aan een dergeiyk formulier voor allèn. De heer van den Berg ontkent, dat men reclame wil maken met het gebed. Waar meerderen tezamen zijn, ben ik in hun mid den, heeft Christus gezegd, dat bedenke men wel. De heer Nooder doet het idee aan de hand om de zaak zonder meer terug te zenden aan de commissie en wil de discussies be korten; groote replieken doen toch niets ter zake. De heer Endendgk blijft er by, dat wij regeeren in naam van de Koningin, dus wij regeeren ook bij de gratie Gods.. Wij zijn juist in een hoek gegooid en hebben dat 10 jaar lang verdragen, dus toonden groote ve rd r aagzaamheid Tenslotte wordt over het voorstel tot wederinvoering van. het officieele gebed gestemd. Vier leden verlaten vóór de stem ming demonstratief de zitting, namelijk de heeren Nooder, van de Ven, Stroband en Gasille. Zij wenschen hun stem niet uit te brengen. Het voorstel wordt dan aangenomen met 8 tegen 2 stemmen (tegen de heeren Thys sen en van Breukelen, vóór de A.R., C.H. en R.K. leden). De heer Endendyk wil dan afscheid ne men, want spr. neemt thans ontslag als raadslid. Hy doet dat met groot leedwezen, want hoewel hy ook zeer onaangename dingen heeftondervonden in zyn 30-jarig raadslidmaatschap, heeft hy ook veel vriendelykheid ondervonden, vooral ook van niet-geestverwanten. Spr. was meermalen de dupe van minder faire handelingen door toedoen van zooge naamde geestverwanten, maar zal dat hun vergeven, hoewel hy het niet gemakkelyk HrlrlUrLVlM Electro Techn. Installatie Bureau NIEUWEWEG 11 TEL. 2379 1.29 - 1.60 - 2.45 - 8.25 - 3.90 - 5.25 oogenblik, toen hij de ronde deed, moeilijk bewegen als hij zich kon, en toen hij de raadszaal verliet. Vervolg der gemeentebegrooting. De behandeling der gemeentebegrooting wordt dan voortgezet. De heer Nooder stelt voor, op deze be grooting een bedrag van 2000.uit te trekken voor aanstelling van een school arts en een schooltandarts, te verdeelen in 1200.en 800.opdat nu practisch deze artsen kunnen worden aangesteld. Wethouder Gasille is in principe sterk voor dit voorstel, in elk opzicht. De toe stand der begrooting maakt echter, dat dit nu bezwaarlijk goedgekeurd zal worden. Wethouder de Bruyn is als rechtsch man tegen dit voorstel. Men heeft zijn kinderen van God ontvangen en behoort die zelf op te voeden en niet op vadertje Staat te steunen. De heer Zylstra is ook op principieele gronden tegen dit voorstel; het is de taak van de ouders en niet van den Staat. De heer van de Ven begrypt dat niet; de gezondheid van het kind gaat toch voor. Er zyn ook velen, die zelf geen dokter of tandarts kunnen betalen. De heer van den Berg merkt op, dat al- tyd alle gelegenheid bestaat om een dokter te krijgen voor iedereen. De heer Stroband is ook tegen dit voor stel. Wethouder Gasille herinnert er aan, dat Dr. Rupert de openbare en byzondere scho len wel bezoekt en dan adviesbriefjes aan de ouders meegeeft; dat staat in zijn in structie. De heer Hilhorst heeft geen principieele bezwaren, want bij hem weegt de volksge zondheid zwaarder. De burgemeester heeft ook geen prin cipieele bezwaren, doch wel finantieele. Het voorstel-Nooder wordt dan verwor pen met 9 tegen 4 stemmen. Vóór stemden 1 de heeren Nooder, Thyssen, van Breukelen en van de Ven. Gemeente Werken. By Gemeente Weiken merkt de heer Stroband op, dat het minder juist lijkt om nu een nieuwe vaste kracht daar aan te stellen; dat kan dan altyd nog later ge beuren, by de definitieve regeling der or ganisatie van dien dienst. De heer Thyssen meent, dat de toestand by Gemeente Werken wel wat te wenschen overlaat en wil dit hoofdstuk nu niet zon der meer goedkeuren, zonder tegelyker- tijd het vooistel omtrent de „herreorgani satie" óók te behandelen. De raadsleden hebben niet eens een afschrift van het voorstel van Mei 1937 ontvangen. Spr. zal daarom tegen dit hoofdstuk stemmen. De heer Stroband zal ook tegen stemmen, als de post voor den nieuwen ambtenaar niet wordt teruggenomen. De heer van de Ven meent, dat de reor ganisatie nu toch wel voldoende is doorge werkt; er is nu een ïapport en een andere formatie wordt voorgesteld, doch het voor stel van 1937 is genegeerd. Dat heeft spr. pijnlijk gegriefd. De heer van Breukelen meent, dat het nu een logisch gevolg is van de reorganisatie, dat de tijdelijk ambtenaar een vaste aan stelling krijgt. De heer Hilhorst brengt dank aan wet houder de Bruyn. Het wel en wee van Ge meente Werken hangt grootendeels af van den wethouder. Directeur overbodig? Uitvoerig gaat spr. de aanstelling van een Directeur-ingenieur na. Die functie is nu vrijwel overbodig, want er wordt niets meer in eigen beheer uitgevoerd. De direc teur vraagt nog meer ambtenaren aan, die hij voor den dienst noodzakelijk acht. Al leen voor onderhoudswerkzaamheden is toch werkelijk geen directeur-ingenieur met 5000.- salaris noodig, dat kan best geleid worden door een technisch ambte naar; spr. stelt dus voor den directeur op wachtgeld te stellen. Wethouder de Bruyn constateert, dat de wegen in de laatste jaren prachtig zijn op geknapt. Uitvoerig licht hij dit toe en noemt een groot aantal straten en wegen, die in de laatste jaren opgeknapt zijn. Wer kelijk er is met de gelden gewoekerd. Het werken is altijd zwaar en moeilijk geweest. Incidenteel behoort de organisatie niet veranderd te worden; het onderzoek is in gesteld, een nader rapport is in bewerking en daarop vooruitoopen is bepaald onjuist. Vooral in deze aangelegenheid moet men niet over één nacht ijs gaan! De nieuwe ambtenaar zou dan desnoods nog wel even als vast-ambtenaar gemist kunnen worden, want hij blijft toch tijde lijk; maar de bouwnijverheid neemt steeds toe en die kracht is bepaald noodig en dan lijkt het toch niet erg juist, om die kracht steeds maar tijdelijk te houden; hij voldoet goed en hem is een vaste aanstelling in uitzicht gesteld. Verwacht mag worden, dat de bouwnijverheid zich in de toekomst nog verder zal uitbreiden. De heer Stroband vindt de houding van den wethouder tweeslachtig en wil niet we derom vooruitloopen op de definitieve for matie. Wethouder Gasille zegt, dat tenslotte de Minister na een uitvoerig onderzoek zich ermede heeft kunnen vereenigingen, om bij de bouwpolitie een tweeden ambtenaar aan te stellen, welke toestemming eerst onlangs is afgekomen, vandaar dit voor stel eerst thans. Wethouder de Bruyn herhaalt, dat het werk eer toe-, dan afgenomen is en het werk van dien ambtenaar is nu niet meer tijdelijk, doch permanent is geworden. De heer Stroband trekt zijn bezwaar dan in. De heer van de Ven informeert naar de werktijden, waarop de wethouder de Bruyn antwoordt, dat deze zijn van 9 tot, 12.30 en van 1.30-5 uur, net als op de secretarie. De heer Thyssen meent, dat' het vooruit zicht van een vaste aanstelling na één jaar tijdelijke werkzaamheid door B. en W. op eigen houtje zonder 's Raads beslissing is genomen, waarover toen al veel is gezej Daar is de Raad dus niet aan gebonden De heer Hilhorst wijst op het voorstel van den directeur, die met klem betoogt te weinig personeel te hebbende zaak loopt zoo mis en de directeur heeft zoo geen verantwoordelijkheid meer. Wethouder de Bruyn wil eerst goed on derzoeken en de uitvoerige rapporten met verslag van werkzaamheden, tijdindeeling enz. afwachten. De burgemeester zegt, dat in Maart 1939 de bewuste rapporten aan de orde zullen komen; deze ambtenaar is echter in elke toekomstige formatie bepaald noodig, van daar de onontbeerlijkheid tot vaste aan stelling op dit moment. Spr. vraagt met B. en W. mede te gaan en het college eenigen tijd te geven. Na verdere besprekingen wordt tenslot te daartoe besloten en het hoofdstuk on veranderd vastgesteld. Bij het onderhoud der wegen wil de heer Nooder in elk geval den Kampweg doen verbeteren. Wethouder de Bruyn zal dat zeker pro- beeren en geeft een uitvoerige uiteenzet ting van alle noodzakelijke wegverbeterin- gen. De heer Nooder bepleit verhooging van de subsidies aan de rijwielpadvereenigingen met 50. Wethouder de Bruyn zegt, dat de ge meente toch ook zelf al zooveel doet. Het voorstel-Nooder wordt met 7 tegen 5 stem men verworpen. Vóór de heeren Nooder, Thijssen, van Breukelen, van de Ven en Hilhorst. Bij de Welstandscommissie vraagt Ue heer Zijlstra een andere samenstelling dei- commissie. Hij wil 2 aaadsleden toevoegen en die samen met den wethouder de wel- standseischen laten beoordeelen. Wethouder de Bruyn vindt de huidige commissie heel goed werken en acht toe voeging van twee raadsleden onnoodig en duur. De heer Nooder is tegen invloed toeken nen op dit soort zaken van raadsleden. Dat loopt altijd verkeerd uit. Over het schoonmaken van de school te Soesteiberg vragen de heeren Nooder en Thyssen verhooging van het bedrag met 60.-. Soestdijk. Telefoon 2670 Over dit voorstel blijken de stemmen te staken, 66. Vóór stemden de heeren Noo der, Thijssen, van Breukelen, van de Ven, Valkenet en van den Berg. In de volgende vergadering moet dus worden overgestemd. Voorloopig wordt de post conform voorstel van B. en W. vast gesteld. Wat' de Welstandscommissie aangaat, hieiover kan men niet direct overeenstem ming verkrijgen; in de volgende vergade ring zal de heer van Breukelen een desbe treffend voorstel indienen, waarover dan nader te praten valt. Bij de aanlegbelasting vragen de heeren Hilhorst en Hom verlaging van het percen tage voor den Verlengde Kolonieweg. Dat TE UTRECHT Raad van Commissarissen Jhr. Mr. J. K. H. de BEAUFORT van LEUSDEN Leusden Mr. A. M. A. Baron van BOETZELAER van LOENEN en Wolferen (Ged. Comm.) De Bilt Mr. W. I. DOUDE v.TROOSTWIJK, Nieuwersluls Jh.Mr.J. M. van ASCH van WYCK. Amsterdam A. TEN NOEVER DE BRAUW, Wijk b. Duurstede ook BOUWCREDIETEN Agent: de Heer E. HARTOG DALWEG 4 BAARN De Directie, J. B. de Beaufort. N. C. de Ruyter. zal in de volgende vergadering aan de or de komen. De post onvoorzien wordt dan tenslotte vastgesteld op 13.877,74. De geheele begrooting wordt clan z.li.st. goedgekeurd. Daarna is aan de orde de RONDVRAAG. De heer Hilhorst vraagt naar de werkver schaffing op Pijnenburg en verzoekt be antwoording der gestelde vragen. Deze mededeelingen komen in de volgen de vergadering aan de orde en dèn kan daarover worden beraadslaagd. De heer van Breukelen brengt dank aan den burgemeester voor diens leiding in de ze begrootingsvergadering, waardoor alles ongetwijfeld zoo vlot is verloopen. De burgemeester dankt voor die waar- decrende woorden, en merkt op. dat de le den zelf aan die vlotte behandeling flink hebben medegewerkt. Tegen 7 uur des avonds werd de verga dering, die des ochtends om 10 uur be gonnen was met slechts een enkele onder- breking van 12.30-2 uur, gesloten en gin- gen allen door de decimeters hooge sneeuw en door de koude huiswaarts. OPGERICHT 1899 Fa. I. C. Haks Dz. Directeur D. HOOLWERF Telef. 2731 Kantoor: Heuvelweg. 18 Begrafenissen - transporten - Crematie-s

De Soester | 1938 | | pagina 3