Fruit- en Delicatessenhandel L. VERMAAS. Eemnes 1924 ORGtL SCHOONMAKEN Proefstoomen? HETNIEUWE MODEBLAD Openbare verhuring. ine. GRATIS een LUXE SOOS BONBONS Adverteert in dit blad Vrijdagavond 8 uur „Kunst en Religie". A. VENEMA HEEFT U AL EENS LATEN BENSDORP Co., AMSTERDAM t Maximum-siioibeid. De raad heeft met 92 stemmen besloten de borden aangevende de maxi mum snelheid, geplaatst bij den Amers- foortschen- en den Amsterdamschen straatweg niet te verplaatsen. Algemeen was men van meening, dat het gedeelte tusschen de voormalige Amsterd. poort en de vesting tot de bebouwde kom be hoort, en vond men het beter dan maar een definitieve uitspraak van den kan tonrechter af te wachten. Dezer dagen kunnen we dus eenige bekeuringen te gemoet zien, teneinde een beslissende uitspraak te verkrijgen. Uitbreidingsplan. De raad benoemde een commissie bestaande uit de heeren Groenhart, Van Rooijen en Dudok van Heel, die zal nagaan op welke wijze de gronden ge legen tusschen Godelindeweg en Bre- diusweg op de beste wijze in exploitatie kunnen worden gebracht. Armbestuur. Het Burgerl. Armbestuur zal van 3 tot 5 leden worden uitgebreid. Voor de nieuwe leden zal er één vrouwelijke en één mannelijk lid gekozen worden. D. O. B. De muziekvereeniging D. O. B. krijgt de door haar gevraagde verhoogde subsidie van f 200.niet. Werk vei schaf fing. Dinsdagavond is in de ten Raadhuize gehouden vergadering der Werkverschaf- fings-Commissie een belangrijk besluit genomen: tevoren was met instemming van het Gemeentebestuur o\er!eg ge pleegd met de Chr. en moderne vak organisaties inzake het al of niet voort zetten van de tewerkstelling van arbeids- loozenhierop had Dinsdagavond een gecomb. vergadering plaats van bedoelde Commissie met de Commissie van Open bare Werken en vertegenwoordigers der genoemde vakbonden, waarin na eenig beraad met algemeene stemmen besloten is, de gemeentel ij ke werkver schaffing stop te zetten. De arbeiders moeten naar de vrije markt over, waar met volle arbeidsprestatie ook volle loonen kunnen worden gemaakt. Dit zal nader met de arb -organisaties worden behandeld; een kleine groep oudere, reeds ten deele invalide krachten zal uitkeering van het Armbestuur ontvangen. De vrije arbeid denkt men te verkrijgen door o.a. flinke aanbeste dingen te doen houden bovendien be gint de tijd der werkzaamheden weer. Baadsvacature Klaas Moll. Het raadslid Klaas Moll zal dezer dagen bedanken als raadslid. Tevens zullen de heeren Jac. Teeuwissen Jaczn. en C. Staalman een bericht inzenden aan het Hoofdstembureau, dat zij niet voor een benoeming tot Raadslid in aanmerking wenschen te komen, zoodat alsdan als raadslid zal worden aangewezen het oud raadslid Klaas Westland. Nieuw Raadslid. De heer Hendrik Gooijer Hzn. zal de benoeming tot raadslid aannemen. BOEK EN TIJDSCHRIFT Gedenkboek Hilversum 14241924. Zeidon heb ik mij met meer ambitie gezet aan een bcoordecling van een uitgave als dit maal. De geschiedenis van Hilversum, een der meest krachtig groeiende gemeenten van ons land, heeft mijn groote belangstelling. Maar niet minder, wat op het gebied van druk- en bindkunst wordt aangeboden. De inhoud. Het spreekt van zelf, dat ik het lijvige boekdeel van meer dan 500 pagina's groot kwarto formaat, nog niet geheel heb kunnen doorlezen. Hier en daar moest een greep wor den gedaan. Waar ik het boek ook opsloeg, elke bladzijde bevestigde de onmiddellijk na de ontvangst opgedane overtuiging, dat samen stellers, schrijvers cn drukkers met dezelfde liefde cn toewijding bezield waren, om een werk van blijvende waarde te stichten. Dc Commissie van Redactie, bestaande uit dc heeren P. J. van Ravcsteijn, Jan Boerhout cn C. L. Heek, is wel zeer gelukkig geweest in haar keus van de schrijvers. Het boek vangt aan met een goed gedocu menteerd staatkundig historisch overzicht, door P. J. van Ravcsteijn. J«an Boerhout maakt met de lezers een wandeling door oud en nieuw Hilversum en is als gids een gezellig causeur, die zijn liefde voor het „groote dorp" niet geheim houdt. De heer Van Ravesteijn wekt belangstelling, de heer Boerhout liefde voor Gooiland's hoofdstad. Natuurlijk ontbreekt het hoofdstuk, gewijd aan de „erfgooiers kwestie" niet. De tegen woordige voorzitter van „Stad cn Lande van Gooiland", de heer E. Ludcn, behandelde die op geschiedkundig juiste wijze. Het kerkelijk leven werd voor de verschil lende gezindten zooveel mogelijk door eigen discipelen besproken. Het Protestantsche deel werd behandeld door den heer Frcderik Kuy- per Dzn. op een wijze, die hem doet kennen als een ernstig vorscher naar cn groot kenner van de geschiedenis der Protestantsche kerken in Hilversum. Van het onderwijs gaf de heer P. J van Ravesteijn, de hij uitstek deskundige op dit gebied een algemeen overzicht, terwijl be stuursleden of leeraren van bizondere en mid delbare scholen ieder hun eigen inrichting bespraken. Zoo vond men voor alle hoofdstukken de speciale deskundigen. Ik kan ze niet alle af zonderlijk noemen en moet daarom volstaan met dc opsomming der hoofdstukken. Instel lingen voor volksontwikkeling. Gooische kunstenaars en hun werk. De sport, Schet sen op het gebied der natuur-historie, Maat schappelijk hulpbetoon, Publieke werken en brandweer, Gas, electriciteit cn water, Wcrk- loosheidbestrijding. De arbeidersbeweging, De volkshuisvesting, Middelen van verkeer, Politie, Gezondheidsdienst. Textiel- en andere nijverheid, Gcmccnlehuishouding. Als zeer interessant noem ik het artikel van Burgemeester Reijmer over de Volkshuisves ting, van den gemeente-secretaris Kardux over de gemeente huishouding en de andere door de chefs dier afdeclingen geschreven hoofd stukken over verschillende takken van ge meentedienst. Verzuimd mag niet worden op de histori sche bizonderheden te wijzen, door den heer C. L. Heek in zijne artikelen over de Hilver- sumsche Nijverheid meegedeeld. Als ik op den inhoud een aanmerking wilde maken zou het deze zijn, dat een logische categorische opvolging der hoofdstukken moeilijk is te ontdekken. Waarom moesten artikelen over de arbeidersbeweging, ver keersmiddelen en nijverheid dc opeenvolging van de \erschillende gemeentediensten onder breken? Dit verandert natuurlijk niets aan de belangrijkheid van elk artikel op zich zelf. De uitvoering Is de inhoud van het boek geheel door Hil- versuinschc ingezetenen gereed gemaakt, ook van de uitvoering geldt dat op enkele uitzon deringen na. Het groote werk was toch het zetten cn drukken. Laat mij al dadelijk mogen beginnen met mijn collega's Levy en Lispet (Drukkerij „De Kroon") van harte geluk te wenschen met het schitterende resultaat van hun moeilijken arbeid. Wanneer men een bock als dit kant en klaar voor zich ziet, krijgt men natuurlijk wel den indruk, dat er heel wat werk voor den drukker aan geweest is, doch men moet insider zijn, om zich cenigszins te kunnen indenken, welk een geweldigen arbeid het is, zoo iets te maken. De opzet, dc indccling, het ontwerpen van een systeem, is op zich zelf reeds een groote taak. Want het karakter moet worden- volgehou den cn 111 het gel vele werk doorgevoerd. Het boek is gezet uit de veel toegepaste Hollandsche Mediaeval letter, ontworpen door den heer S. H. de Roos. Deze mooie, open en daarom gemakkelijk leesbare letter, geeft aan het zetsel een rustig en toch voor naam cachet. Het zetsel werd op de zetmachine vervaar digd. En dit is met groote nauwgezetheid ge schied. Voor een vakman is zelfs op het eerste gezicht het machine-zetsel in dit boek niet te onderkennen. Met zorg zijn de zoogenaamde „slakkegangetjcs" door zorgvuldige witver- dceling gemeden. De titelpagina's voor dc hoofdstukken zijn stijlvol en in overeenstemming met den vol genden inhoud van vignetten voorzien, ge maakt naar ontwerpen van dc-n sierkunste naar, den heer R. W P. dc Vries Jr. Van dcnzelfde zijn ook de mooie initialen, waar mede alle hoofdstukken aanvangen. Uit een décoratief oogpunt doen de in kapitale letters gezette regels naast de initia len het goed. Toch stuit mij altijd bij zulk werk het cenigszins onnatuurlijke onder het lezen, wanneer men midden in een zin, zelfs midden in een woord, van kapitale naar on derkastletters overspringt Het geheel van het zetwerk doet overigens voornaam aan, ook omdat de witvcrdeeling op de pagina's goed gehouden is. Bij het gebruik van een royaler letterbeeld en wijdere intcriinieering, zou die voornaam heid nog beduidend gewonnen hebben, doch de omvang van het werk zou er zeker te zeer door vergroot zijn. De druk van het boek is 111 één woord cor rect verzorgd. Het verschil in kleur der tekstpagina's is in het in mijn bezit zijnde exemplaar zeer gering. En dat zegt heel wat voor zulk een uitvoerig werk. De illustratie van het bock is onberispelijk. Dc autotypie's zijn warm van toon en scherp van beeld. De egale, zuivere luchten bewijzen, welk een zorg aan den afdruk van het illustra tieve gedeelte is besteed. Sommige fotografi sche opnamen zijn minder goed geslaagd. Om er een te noemen, komt het monumentale kerkgebouw der Oud-Katholieken te veel als een losstaand geveltje van een onbeduidend bouwwerkje voor. Maar in 't algemeen doen dc op kunstdruk uitgevoerde illustraties het zeer goed. Ook dc tint van het kunstdruk papier is wonderwel in overeenstemming met het voorname tekstpapicr. Het is echter wel mogelijk, dat het witte kunstdruk tusschen de meer crcme tekstpagina's in een deel der op laag wat bleek afsteekt. Dan zou een cha mois tintje wanner aangedaan hebben. De op donker chamois gehouden litho, op steen gezet door den kunstschilder Gerard Koekkoek, is in het boek een beetje buiten- nissig. Ook wat dc afmeting der plaat betreft steekt die ver buiten den spiegel der overige pagina's uit en de op den voorgrond staande locomotief doet denken aan een doublure van den druk. Anders is het met dc ets van den heer L. K. C. Prins, voor in het bock. Dat wintcr- kickje van de Kruisstccg is wondermooi van lijn cn dc mollige sneeuw ligt er echt donzig op. Juist echter, omdat bij sneeuw de con trasten zoo scherp in de natuur uitkomen, had ik deze ets gaarne wat forscher, wat min der week van toon gezien. En nu kom ik aan het „omhulsel" van het boek. Eerlijk gezegd is dat kleed' mij te arm voor zoo rijken inhoud. De nuchtere schut bladen van een niet al te prima kwaliteit velin papier behooren in zoo'n boek niet thuis. Had de heer de Vries hier niet een paar karakteris tieke vignetten voor kunnen teekenen, dan had de drukker die in stevige dekverf op een goed blad havana-kleurig papier kunnen druk ken? Een bock als dit behoort ook niet goedkoop in den band gezet", maar werkelijk gebon den te worden, 't Is nu al te veel confectie. De band zelf kleurt overigens niet slecht. Het licht-bruinc art-canvas doet het met dien donkeren opdruk wel. Maar de uitvullingen naast het woord Hilversum vind ik foci- leclijk en absoluut overbodig. De gelijkheid in de regels had anders kunnen gevonden worden. Ten slotte: 'k Ben dankbaar voor het boek en zal het om inhoud cn uitvoering als een stuk van g-roote artistieke waarde bewaren. De gemeente Hilversum heeft met deze uit gave ter gelegenheid van haar 500-jarig be staan een monumentaal werk gesticht, dat. beter dan een van marmer of staal, blijft spreken van den krachtigen groei van dit Gooisch ..groot dorp", den mocizamen arbeid zijner bestuurders en het machtige „kunnen" zijner ingezetenen. Baarn, r2 Maart '24. R. K. VAN DEN BERG Notaris F. P. E. VAN DITZ- HUIJZEN te Baarn, bericht, dat door hem de jaarlijksche Landverhuringen worden gehouden op 8, 15, 17 en 24 APRIL, alle in de Linden- boom te Eemnes. Notaris K. HOEFLAKE te Naarden zal op DONDERDAG 27 MAART 1924 des voormid dags ten 10 ure in „De Ros kam" te Huizen, in het open baar verhuren Verscheidene pcrceelen Hooi land, onder Huizen, Blaricum en Eemnes, behoorende aan verschillende eigenaren. Breeder bij biljetten. spreekt de Heer H. T. S1JM0NS in de voorm. Chr. School, Pijlsteeg. Laren. „Een orgel behoort eens io de 2 of 2 jaar schoongemaakt te worden" ,zie bijv. „dc Harmoniumschool" van JOH. DE HEER, pag. 7) Laat dit doen met de groote schoonmaak. Prijs fl. 4.- LA A RDEK W EU, EEMNES Ter overname gevraagd een in goeden staat ver koerende Schrijfmachine. Br. onder lett. B. bureau Blari- cummer Courant, Blaricum. Sloom- en rouwgoederen md 1 X24uur 10% verhooging. Stoomververij en Chem. WasscherU P. DE BOER. MEENTWEG 20 BUSSUM TELEF. 1061 DEPOT GEZDSTERS ALFER1NK,TORENLAAN, LAREH. Brink a.d. Eemnesserweg LAREN, Telefoon 230 Weder ontvangen de echte Canarische Bananen 6, 7 en 8 cent per stuk. Nieuwe Paranoten 60 ct. p. p. Valencia Pinda's versch gebr. 50 c. p. p. Prachtige tafelperen. Appelen. Druiven en Pruimen. Extra fijne zoete Sinaasappelen. 3 voor 10 ct. 4. 5, 6 en 8 cent per stuk. Mooie Mandarijnen. Citroenen 3 voor 10 ct. 4 en 5 c. p. st. Fijne Leidsche kaas, 60 ct. per pond. De eerste 1000 nieuwe abonné's, die zich met ingang van 1 April a.s. voor minstons êên kwar- taal abonneeren op HET NIEUWE MODEBLAD (tweede uitgave) en blijke daarvan een postwissel zenden van f L25 aan de Administratie dezer Courant, ontvangen GRATIS naar keuze: 6f promio A.: Een Luxe doos Bonbons t>f premie B.: Een doos Hopjes Een doos „Ons Merk" •lies eerste kwaliteit fabrikaat der welbekende chocoladefabrieken der firma 8*" BOVENDIEN CADEAU: "WO 1. Hei voorjaarsnummcr van 15 Maart. 2. Overdruk van een boeienden roman. 3. Iedere abonné kan deelnemen aan onzen grooten wedstrijd voor 1924. waan aan zijn verbonden 100 prachtprljzen. o.a. een Naaimachine. Zend Uu> postwissel aan de Administratie destr Courant en vermeld daaropvoor abon* nement Modeblad, alsmede, of U premie A. dan wel premie B verkiest. Naam en volledig adres vooral duidelijk le schrijven.

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 4