Varkensvleesch. Rundvleesch. J. J. AFSLAG H. MEI, Eemnes 1924 Stoomwaschinrichting Adverteert in dit blad ElectrotechnischBuieau Oirschotsche Stoelenfabriek. Landstraat 97 of Brediasweg 10, Een nette jongen licht, kracht, telefoon, en schelinstallaties. Electrische Watervoorziening Reparatie v. alle soorten pompen Auto's Auto's Auto's Garage J. P. KEUKER Zn. De nieuwste Dames en Heeren Pochets Dames-, Heeren- en Kinderzakdoeken Mutatie. Onze geachte stadgenoot Dr. Boerebach is tot leeraar in de Fransche taal en letter kunde benoemd, aan de R.K Hoogere Bur gerschool te Hilversum. Heemschut. De Bond Heemschut heeft het volgende schrijven aan B en W. van Naarden gezon den Na de toelichting tot de plannen voor het maken van een doorbraak in den vestingwal door Uwen Heer Gemeente-architect gege ven in de vergadering van het Dag. Bestuur van den Bond Heemschut op 15 Febr. j.l., hebben wij de eer U alsnog het volgende te melden. Het Dag Bestuur van Heemschut heeft met leedwezen vernomen, dat Uw College onaan genaam getroffen is geworden door onzen brief van Dec. 1923, alsof wij zouden getwij feld hebben aan Uw wensch om in den geest van Heemschut een oplossing te vinden voor de zaak Uwer vestingwallen en -grachten. Ons Bestuur stelt er prijs op aan Uw Col lege de verzekering te geven dat zoo die twij fel een oogenblik heeft bestaan, de vermelde toelichting heeft geleerd, dat Uw College en Heemschut in volmaakte overeenstemming wenschen samen te werken. Voor het Dag. Bestuur van den Bond Heemschut, w.g. Prof. Dr. L. Knappert, Voorz. w.g. A. A. Kok, Secretaris. Geve nden voorwerpen. Een koperen gewicht, een pakje inhou dende motorgereedschappen, een kinderporte- monnaie inhoudende eenig geld. een blauwe postduif met ring, een zilveren rozenkrans, een gouden ring. Jaaivcislag Plantentuin. Reeds enkele malen hebben de belang stellenden in den Botanischen Tuin in ver schillende in het Gooi verschijnende bladen het een en ander kunnen lezen over deze stichting. Nu het 4e jaar van haar bestaan is ingegaan lijkt 't het Comité niet ondienstig, nog meer in het bizonder iets mee te deelen over den tuin. Het aantal contribuanten is nog niet groot en het bedrag hunner contribution was niet voldoende voor dekking der onkosten, waar van de post onderhoud en bewerking van den tuin wel de voornaamste is Daarom werd subsidie gevraagd van de Gemeente, welke subsidie sinds 2 jaac ook verkregen is tot een maximum bedrag van f 148.50. De Gemeente zorgde ook voor een doelma tige afsluiting van den tuin aan de zijde der Heerenstraat. Van het Bestuur en personeel der Open bare Leeszaal werd steeds welwillende mede werking ondervonden. Sedert de tuin op 24 Sept. 1920 officieel geopend is, was de toe gang door de Leeszaal en zooveel mogelijk wordt er daar op gelet, dat er geen kinderen zonder geleide den tuin binnengaan De biblio thecaris is 111 het bezit eener volledige lijst onzer planten met Hollandsche en Latijnschc namen, die zij gaarne den bezoekers ter in zage geeft. Het plantmateriaal werd geheel door lief hebbers van de natuurhistorie bijeengebracht, terwijl het rondleiden van bezoekei: meestal geschiedde door den voorzitter. Het Comité bestaat uit de volgende perso nende heer dr. J. C. Costcrus, voorzitter; mej. M. Gallé, secretaresse; de heer C. H. J. Raad, penningmeester; verder uit de heeren R, de Lange, W. Otterman, K. J. Perk en Th Raven. In 1924 is mej. Gallé afgetreden en vervangen door mej. O. Miihlcnfeld. Deze personen zijn vertegenwoordigers van de ver- eenigingen, die den tuin oprichttenhet Comité heeft zich later zelf nog 2 leden toe gevoegd. n.l. de heeren J Bek en Dreves Uitterdijk. Wat de financiën betreft, er waren 52 con tribuanten voor een gezamenlijk bedrag van t 203.50. Eén lid bedankte in den loop van het jaar De rekening over 1923 sluit met een nadeelig saldo van 1* 85.80. dat door toege voegd subsidie van de Gemeente zal worden gedekt. (Volgen bijzonderheden over den stand der gewassen). Tot ons genoegen kunnen wij vermelden, dat de belangstelling voor den Tuin toeneemt Zoowel het schooltoezicht als de pers gaven ons daarvan door persoonlijk bezoek de be wijzen. Ook was het ons bizonder aangenaam dat groepjes schoolkinderen onder geleide van hun onderwijzer(es) onzen tuin kwamen bekij ken. Indien dit in de toekomst meer gebeurt, ja regel wordt, dan zal ons doel: de liefde voor en de kennis van de levende natuur tot ontwikkeling te brengen, meer en meer be reikt worden In het volgend seizoen zal elke plant prijken met haren op een wit plankje geschilderden naam. Met volkomen vertrouwen in de toekomst gaat het Tuin-comité op den ingeslagen weg voort; ofschoon er nog duizenden wonen in onze gemeente, aan wie het bestaan van een Botanischen Tuin voor wilde planten onbe kend is en velen niet beseffen, dat de toegang vrij is (niettegenstaande de aankondiging op het bord achter liet hek in de Hecrenstraat), zetten wij onzen arbeid rustig voort, over tuigd van zijn nuttige strekking en toenemende bekendheid. Vreemdeliiigeu. Ten verzoeke van 't paspoortenkantoor te 's-Gravenhage, maakt de Commissaris van politie te Hilversum bekend, dat de totaling vi n de kosten voer liet verlen gen van het pasvisum voortaon te zijnen kureelc, tegen ontvangst van do gevi seerde, pas moet. geschieden, teneinde on- 1 nodige geldzendingen en vergissingen te voorkomen. Nogmaals wordt er aan herinnerd, dat de legos kosten voor het verlangen van oen visum, voor Duitschers bedragen: voor een maand f 0. vcor drie maandc-n f 10 voor een half jaar f 18. Gevonden voorwerpen. Gedeelte van kaarslantaarn; xijwiel- hanclbcschermers, reisdeken, lap ovcr- hemden&tof; ceintuur; kat; passers; spcel- goedbeertje; portemonnaies; schortje: bril in étui; rij wielkaurslantaarn; zaklan taarn; zilver dameshorloge; honden; gou den broche; loterijbriefjes; damestaschje; vulpen; doublé broche; rozenkrans: plaat zink; pakje wasebgoed; dame9paraplnies; handschoen; kip; heeren horloge; muts* gym.schoentje; maaudkaarten Nuarden- Bussum en heoren rijwiel. ONZE MATUUR-RUBRIEK Eieren. De kippen handhaven haar oude repu tatie, als 't nair Pnschen loopt veel eieren. Dan neemt ook de vraag toe. En zoo gaan ai nvoer en kooplust, naar boven, maar do prijzen vallen toch wat, als is 't dan ook niet veel, In de provincie loopen zo al tot 5 cent en iets minder voor dc kleinere. Op de NecVrlandscho Eierveiling to Am sterdam (Oude Vischmarkt, directeur Tij, Langenhol'f) werd besteed voor de aller kleinste eieren van 50 tot 2 gram f 5.10; voor de zwaarste van 08 tot 70 gTifm f 7.80 per 100. Daar tusschen correspon deerden c!o prijzen mot hot gewicht der eieren. Eendeneieren brachten f 7.10 tot f 7.35 op en do ganzeneieren 18 ets. per stuk. Naar braad- of soepkippen was veel vraag. Naar Engeland- werd verscheept 3542 kisten van 1200 stuks. De markt was daar zwak gestemd. Het bieeden der kippen. ,,De Veldpost" schrijft o.m.: Om 's winters versche eieren te verkrijgen (dan zijn ze meestal veel duurder dan in de andere jaargetijden) is noodig, dat men begin November over volwassen kippen beschikken kan. Om aan den leg te kunnen gaan moeten de hennen dor lichtere rassen zooals Leg horns 6 maanden oud zijn, die der zwaar dere rassen zooals Barnevelders, Wyan- dottes en Islanders 7 maanden, m.a.w. de kuikens moeten omstreeks 1 Mei, resp. 1 April geboren zijn. Uit een en ander volgt, dat men tijdig, dus begin of midden Maart, de zwaardere soorten en begin April de lichte te broeden moet zet ten. Nu is het niet altijd even gemakkelijk, om op tijd broedsche hennen te hebben. Wie uitsluitend lichte rassen houdt, zal daarmee nog al eens te tobben hebbenhet is in ver band hiermede raadzaam, steeds bij de lichte raskippen, enkele zware te houden en wel een soort, die bruine eieren legt, zooals de drie bovengenoemde. Beter nog is machinaal te broeden. In ons land bestaan inrichtingen waar degenen, die geen machine hebben, voor een klein bedrag eieren uit kunnen laten broeden. Een factor van belang is het materiaal, waarmede men werkt. Het is een feit, dat men hier te lande daaraan nog veel te weinig aandacht besteedt. Men denkt blijkbaar, dat het er bij het pluimvee nie" zoo heel erg op aankomt, maar dat is allerminst het geval 1 Wie een hooge eierenproductie wenscht, moet met veel zorg zijn fokmateriaal uitkie zen. De hennen moeten afkomstig zijn van productieve stammen en vooral dc haan moet op edele afkomst kunnen bogen. Welk een groot verschil in opbrengst het gevolg kan zijn, wordt in bovengenoemd arti kel medegedeeld. Bij den laatsten Nederland- schen legwedstrijd gaf één toom witte Leg horns f 11, één toom f 10, één f 8, maar ook enkele toornen slechts f3 zuivere winst! Alle waren witte Leghorns, maar de eerste toornen waren van bekende fokkers, die al jaren in de legrichting hebben gefokt, door steeds de beste legsters uit te zoeken en daarmee ver der te fokkende andere dieren waren van gewone stammen, dus witte Leghorns, zon der meer. Men moet dus zorgen voor goede broed- cicren, afkomstig van een goeden legstam. Bij aankoop van elders ontvangen moet men ze eerst 24 uur in eene koele 'ruimte rustig laten liggen. Daarna legt men ze onder de hennen of m de machine. De broednesten moeten goed gereinigd en ontsmet zijnvoorzien van schoon stroo of hooi zonder distels en moeten met een plank afgesloten kunnen worden, zoodat er geen andere kippen bij kunnen komen Zoo moge lijk zet men de broednesten op een eenzame, halfdonkere plaats. Éénmaal per dag, tegen den avond, neemt men de plank weg, zoodat de bioedhennen er af kunnen om voedsel en drinken te nemen. Het beste voer is rnais groenvoer is slecht, omdat de dieren de eieren dan licht bevuilen. Bevuilde eieren moet men in lauw water afwasschen, maar niet afdro gen. omdat dan de poriën verstopt raken. Zet bij de nesten eiken dag versch drink water en gooi er wat zand neer. dat de hen nen daarin kunnen krioelen. I Voor een goede vochtigheid kan men zorg dragen door de nesten direct op den grond te maken, of door onder in de nesten een paar graszoden te leggen of door vóór de nesten een vochtigen zak te leggen, tc nat is verkeerd. Den zevenden dag gaat men de eieren schouwen, het beste neemt men daarvoor een goede fietslantaarn, waar men een doos opschuift en hierin maakt men een gat ter grootte van een ei. Houdt men, als het donker is, de eieren daarvoor, dan moet men een soort spin zien, d.i. een zwarte stip in het midden, waarvan grillige draden, net aLs spinnepooten, uitgaan. Zijn de eieren heele- maal doorschijnend, dan zijn ze onbevrucht en deugen nietzit er alleen maar een zwarte vlek in, dan is de kiem afgestorven en komt er evenmin iets van terecht. Dergelijke eieren kan men terzijde leggen en op een koele plaats bewaren, om later de kuikens mee te voeden. De laatste paar dagen laat men de dieren rustig zitten ze gaan dan niet meer van het nest af. Den twintigsten dag zijn er meestal kuikens; het beste laat men deze rustig onder de kloek; maar wel is het goed om af en toe de leege eierdoppen weg te nemen, omdat deze anders over nog niet uitgekomen eieren kunnen schuiven, zoodat het kuiken er niet uit kan. Zijn de meeste kuikens uit. dan kan men de nog niet uitgekomen eieren een dag onder een hen leggenwat dan nog niet uit is. kan veilig worden weggegooid. Ten slotte nog iets over het aantal eieren dat men noodig heeft Nemen we als grond slag aan een bezit van 18 kippen, dan zullen we, als we jaarlijks 1/3 der hennen opruimen, 6 jonge hennen noodig hebben. Rekening houdende met het feit, dat ruim de helft der kuikens hanen zijn. er altijd enkele een vroeg- tijdigen dood sterven en ongeveer 80 der ondergelegde eieren uitkomen (bij machinaal broeden 60 moeten wc derhalve zorgen in het bezit van ongeveer 20 broedeiereu tc zijn. BUEK EN TIJDSCHRIFT BEKOPT OVERZICHTELIJK STUDIE- EN REPETEERBOEKJE VOOR VER- PLEEGSTERS door Zr. Maria Smulders is de titel van een zeer nuttig boekje uitgegeven door Am. M. Greven, Zeven bergen. In zakformaat gebonden, bevat het in 288 bladzijden een résumé van genees kundige kennis, die het, behalve voor het doel dat het beoogt, tevens tot een hoogst waardevol bezit maakt in vele huishoudingen. Het vervangt toch dikke werken over gezondheidsleer en de kern van de meest verschillende ziekten, met korte wenken voor de behandeling Als examen repe titor dienen meer speciaal de vragen lijsten omtrent de verschillende hoofd stukken. Zoo iets, dan voorziet dit handig boek je wel in een dringende behoefte. gevraagd, leeftijd pl. m. 14 jaar op de Snijgroenkweekerij „Kweek- lust te Bussum- Aanmelding kweekerij Keizer Ottoweg bij de Fortlaan Bussum. Fricandeau Filet Rollade Lappen Carbonade Haas carbonade 85 ct. 85 85 75 65 75 Doorregen lappen 55 Lappen 45 ct. Gehakt 45 Poulet 45 Rollade 50 Rib 55 Roastbeef 60 Biefstuk 80 Haas 90 Aanbevelend, Landstraat 35 Tel. 904 Notaris F. P. E. VAN DITZ- HUIJZEN te Baarn, bericht, dat door hem de jaarlijksche Landverhuringen worden gehouden op 8, 15, 17 en 24 APRIL, alle in de Linden- boom te Eemnes. voor LAAROERWEG to. Molenbuurt. EEMNES Stoelen, Banken, Tafels, T uin meubelen. Het goedkoopste en soliedste adres is de Oirschot Telef. 19. Vraagt nieuwe prijscourant of modellen op zicht. J. G. DE JAGER, Bussummerstraat 5. Telef. 1038 HILVERSUM. Pakjes verf in alle kleuren. Meubelvernis. Hoedenverf en Vernis. Wilbra Schoenverf maakt oude schoenen als nieuw. Alle merken wagens contant en op termijn. Op termijn 6 hooger. Rij voorbeeld Contant In 12 maandel. termijnen OVERLAND 91 TORPEDO f 1695— f 1796.70 OVERLAND 91 SEDAN f2950— f 3127 OVERLAND 92 „RED BIRD" f2653— f2703— Inlichtingen te bekomen bij Eemnesserweg t/o Gemeentehui1;, Laren Tel. 314 LUXE VERHUURINRICHTING STOQMEN VERVEN Telefoon 1061 Op verlangen met 2 X 24 uur zonder pr(javerhooging, met 1 X 24 uur 10 o/o extra. Stoomververij - Chem. Wasscherij Meentweg 20 Bussum. DEPOTGEZUSTERS ALFERINK,TORENLAAN, LAREN. Heden ontvangen ZIE DE ETALAGE Beleefd aanbev WED. N. VAN WIJK NltUWE WEG 392 LAREN N.H. De Stoomwaschinrichting van C. A. DIEBEN te BUSSUNI, haalt en bezorgt de wasschen te Huizen en omgeving franco. Brieven en boodschappen aan de fabriek Telefoon 783 - Bussum.

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 4