GOOISCHE APOTHEEK Iets over Eemnes A. WESTERLING, APOTHEKER T.O. HET POSTKANTOOR LAREN - TELEFOON 124 OPLEIDING VOOR APOTHEKERSASSISTENT OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK LAREN-BLARICUM. MaaKt Uw zomergasten op onze Leeszaal opmerkzaam. Boeken op allerlei gebied. Minimum contr. f 1.50. Inl. op aanvraag. Eensgezindheid. De Muziekvereniging „Eensgezindheid" alhier is voornemens na het concours op de Pinksterdagen, een concert te geven op den kleinen Brink naast het gemeentehuis. De Wijkverpleging. In de Openbare School alhier werd Dinsdagavond j.l. een jaarvergadering belegd door de Vereeniging voor Wijkverpleging. De voorzitter opende de bijeenkomst en heette alle leden welkom. Hij deelde mede, dat in het afgcloopen jaar sterk de behoefte gebleken was aan het bestaan der vereeniging. De vereeniging stijgt dan ook steeds meer in de achting en de belangstelling der burgerij. Ook was de T.B.C. bestrijding dit jaar voor haar van beteekenis. De notulen worden daarna voorgelezen en goedgekeurd. Mevr. Henny las het jaarverslag van den secretaris voor, waaruit bleek, dat 143 patiënten dit jaar zijn behandeld. Een drukke assistentie werd verleend bij be vallingen; terwijl veel gebruik werd gemaakt van de babyweegschaal. Groote belangstelling werd ook betoond voor het consultatiebureau tot bestrijding der T.B.C. Het gemiddeld aan tal van T.B.C. behandelden was 18. (Men weet dat Dr Huet dit bureau leidt). Vele versterkende middelen werden ver strekt. Er werden twee patiënten naar het Sanatorium gezonden. Aan het slot van het verslag werd o.a. ge waagd van het feit, dat de contributies te laag blijven. De uitgaven nemen steeds toe en de sub sidies der autoriteiten worden niet grootcr Er werd een beroep gedaan op de vrijgevig heid van de ingezetenen. Mej. Banis, de penningmeestcres, brengt daarna verslag uit. Hieruit blijkt, dat het batig saldo f 150.ininder dan verleden jaar bedraagt. De rekening sloot met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 3619.35. Twee aanwezigen bevonden, na nazien, deze rekening accoord, welke onder dankzegging werd aanvaard. Het aftredende bestuurslid mevr. Hotte werd herkozen Aan het slot der bijeenkomst deelde de voorzitter mede, dat het bestuur besloten heeft op ruime schaal het jaarverslag gedrukt te doen verspreiden, waarbij dan tevens gelegenheid zal worden gegeven zich op te geven als 'lid. Daarna sluiting. Tentoonstellingen. Do tentoonstelling van werken van Mevrouw Al berth a .T. Sraetz is wegens de groote belangstelling welke de schilderes dagelijks ondervindt uog eenige dagen geopend van 1 tot 7 Mei a. s. Daarna zal de Eeinnesser schilder Willem Noord dijk een muancl lang zijn laatste werk expo- seereri. door T. PLUIM, 4. De Scholen. Toen de Staten van Utrecht tot de partij vüd de Geuzen waren over gegaan (1578; beslcten zij alom de Hervorming in te voercu en waar hot kon, ook scholen te openen- zij wilden overal goed onder wijs deen geven Zij droegen dan oc/lc de CommUsic van onderzoek in 1598 ook ver slag uit 13 brengen over de scholen. Wij zagen iu 't vorig hoofdstuk, over de kerken, dat in genoemd jaar, n. 1. 1593, Binnendijk roods oen koster en sohool- n cester had, n.l. Peter Ti mens//, aldaar geboren. Hij genoot oen vast salaris van 26 gilden 'sj.aurs rnet vrije woning. Deze school, met de woning onder één rieten dak -gebouwd, stond; tegenover de kerk; men spreekt daar nog vrn „schrml- dam"; deze „dam" of „steeg" scheidt de pastorie van de vroegere school. Een gelukkig toeval hoeft mij de na men van al do schoolmoestiMs sedert 1625 doen vinden. Laat ik U oven mogen zeg gen op welke wijze. De Synode van Dord- leoht (1619) had óók beslcten, dat de school meesters een verklaring zouden on- derteokenen, dut zij met de leer der Her vormde Kerk instemmend- ?n die zuiver zouden onderwijzen. Zoo moesten alle nieuwe schoolmeesters in onze huurt vóór de aanvaarding van hun rmbt eerst naar Amersfoort guan, om daar hot hoek te teckenen. Dit hoek heeft van 1625 tot 180U dtienst gedaan en lierust thans nog in het Archief van de Classis te Amersfoort. Door vriendelijke tussehenkomst van Ds. Brands te Soest hel» ik hot- ter inzagn ge had. Eén ding is jammer, n.l. dat de schoolmeesters niet altijd het jaartal hun ner komst opsohreven; men moet dan tusschen 't laatstgenoemde en het vol gende jaartal de onderteekening plaat sen. Voor Baarn teekendo bijv. Peter van Holten tusschen het jaar 1646 en 166U. De Boerenleenbank. Maandagavond vergaderde de boeren leenbank in het café Tak alhier. De voorzitter qpende de vergadering en begon met er op te wijzen dat de finan)- tieele toestand van de leenbank alleszins bevredigend is te noemen. Deze gunstige toestand blijkt ook 'hieruit dat een cre- dietverhoogiug bij do centrale bank te Utrecht toegestaan is, waarvan de vereen, echter geen gebruik wenscht to maken. Uit bet finantieele verslag van den kas sier on tl oenen wij het volgende: Inhoud der kas op 31 Dec*, van 't vorige jaar is f 20712.4114ontvangen spaargel den f 77681.12; terugl>etaalde voorschot ten. f36445.69. Ontvangsten in loopende rekening f 144465.70. Uitgaven: Terugbe taalde spaargelden 1' 96204.27, gegeven voorschotten 34200. Uitg. in loopende rekening 1 142679.27. De rekening sloot met een bedrag aan in en uitgaven van f 289908.21 Vs. De balans aan actief en vordering be droeg aan inkomsten der kas op 31 Dec. van dit jaar f6321. 22J4 aan uitstaande voorschotten, f 153198)49, te goed in loo iende rekening f 54944.54. Totaal 1214464.25/4. liet bedrag van het reservefonds is gestegen tot f 4906.54)4. Aan passief of schulden: aan saldo's der spaargelden f 203114.94, schuld in loopende rekening f 10594.8214. liet saldo of de winst van dit jaar f 754.49 Tot leden der commissie tot nazien der rekening werden benoemd de heeren G. Rigter Hz. .f. Vos en J. P. Ivuycr. Aan de beurt van aftreden waren de heeren be stuursleden .1. Rigter B. Vos die herkozen worden. De rente standaard blijft voor Spaargelden 414 pCt. voor leden 4 pCt. voor voorschot ten 43^ pCt. Verder werd besloten dat de verhoogde rente van de spaarders die in het loopen de jaar lid werden ingaat op 1 Januari daaropvolgende. liet. salaris van den kassier werd gebracht op f700. De kassier deelt mede dat besloten is gebruik te maken van bet recht tot rente- verhooging van schuldenaars die niet op tijd rente betalen. Tenslotte werd nog met algomeene stemmen besloten de boe to voor het niet bezoeken der jaarvergadering te verhoo- gen tot 50 cents. Een der leden werd be last met het inzamelen der boeten op 't. einde der vergadering. Daarna rondvraag en sluiting. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Blaricum werd ge durende de maand April 1924 ingelegd f 5801.32, terugbetaald f 8928.76. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 329; het laatste door dat kantoor overgeschreven boekje draagt het nummer 1403. Burgerlijke Stand. GEBORENMaria Gerarda Cecilia Elisa beth. dochter van Johannes Lamfcn en Jansje van Tienen. GETROUWD: Hcrmanus Miltenburg en Helena Maria de Roeper. Het Comité tot leeniging van den nood der Saksische predikantsgezinnen (voorzitter E. Idenburg. secretaris Prof. Slotemaker de Bruine) zou zoo gaarne een veertigtal predikanten uit Saksen dezen zomer in Hol land opgenomen zien, om 11a de doorgestane ellende weder versterkt te worden voor den komenden winter. Daaronder zijn er, die met en die zonder hun vrouw komen. Welke harten en woningen in het Gooi wil len zich daarvoor openen? Eemncs-binnen dan heoft gehad als kos ter en schoolmeester: Herbert de Heus, teekent in 1625. Ooossen Aertsz, teekent tusschen 1632 en 1637 gekomen. Jacob Eijbertszoon Vos, tusschen 1666 en 1675. Henry Covet tc, tusschen 1675 cn 1681. Jacobus van Leeuwen, 1684. Gysbert Dirckszoon Rebel, 1695. Hendrik van Snellenberg, i707. Jacobus Puak, tcckent tusschen 1739 en 1740. Hij was vaak ook Raadslid; en Schepen (Wethouder) en overleed 9 Sept 1777 Gijshert ven Mas non, 1777 tot 188-1 was ock meermalen lid van den Raid: hij was dus.. 57 jaren schoolmeester in Eem nes binnen. Op 't laatst was bij dan ook zoo flink niet meer en gaf men hem G. van Merkesteijn tot hulp. Deze volgde hem iu 1834 als hoofdonderwijzer op. De nieuwe titularis werd geïnstalleerd door den Districtsschoolopziener, het Gemeen tebestuur en een commissie uit bet Herv. en het R. K. Kerkbestuur. Aan van Man nen werd tevens een pensioen toegekend; maar overleed reeds in 1837. De hoer van Mcrkostijn heeft ziju lie- trekking vervuld tot 1886, dus52 jaren. Gezond Eemnes, mag ik wel zeg gen! Zijn naam, heb ik met een diamant gegraveerd, nog in een vensterruit van de oudo kosterswoning gelezen, dus vlak over de kerk. Aan den voorkant woont dc huidige koster, K-oeskamp, en in de ach terst*? helft de Wed. Polhout. Intusschen wa9 in Buitendijk een „Sehoól met don Bijbel" gesticht (1883): hierdcor was het getal leerlingen te Bin nendijk sterk gedaald: de R:ad meende daarom met dc Openbaic School te Bui tendijk te kunnen volstaan en zoo werd dc school in Binnendijk gesloten (1886) en weldra verkocht. Te Buitend ij vond de Commissie in 593 nis koster en schoolmeester Lam- breclit. G?rritszoon, „de welcke niets zeeebtrs heeft dan een stuyver uut elck Een heerlijk en dankbaar werk valt hier te errichten. Opgaven worden gaarne ingewacht bij den heer R. A. den Ouden, Dr. Kuyperstraat 5, Den Haag. Namens bet Sub-comité voor het Gooi, Ds. D. G. W. L. Röder, Blaricum. Mej. J. W. Beetz, Hilversum. Joan H Nachenius, Laren. V. V. V. L. De Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer hield Dinsdagavond iu Hotel Ilamdorff haar eerste Ledenvergadering. In tegenstelling met de op lichtingsbijeen komst was dc opkomst gering. Het Be stuur was aanwezig, behalve de H. II. Breman en Jaski. Punt 2. Vaststelling van de statuten en Huishoudelijk Reglement, vormt de hoofd schotel. Aan alle leden was een gestencild ont- wenp toegezonden. Een der leden, de heer Cenijn, bleek dat grondig bestudeerd te hebben en er zich zoodanig in verdiept, dat hij op bijna ieder artikel een of meer amendementen luid voor to stellen. Hij oogstte het succes nagenoeg alle zijne voorstellen aangenomen te zien. Wij zullen do art ikelsqg wijze behande ling niet op den voet volgen en alleen een enkele kantteeikening maken, bij die artikelen welke voor de werkzaamheden naar buiten van meer belang zijn. De Vereeniging is gevestigd te Laren en draagt den naam van „Vereeniging voor Vreemdelingen-verkeer te Laren. (V. V. V. L.) Zij stelt zich ten doel het bevorderen van: le. het Vreemdelingen-verkeer in Laren cn Omstreken. 2e. het zicli vestigen te Laren e. o. Deze artikelen, welke den principieelen grondslag der Vereeniging uitmaken,lei den tot uitgebreidde discussie. De heer Cenijn geeft in overweging al leen verblijf te bevorderen cn citeert als argument eene persoonlijkheid welke Laren liever klein zou houden. De II. H. Peters, Nolthenius en ten Ivroode verheffen zich daartegen en dit maal kan de heer Cenijn zijne lezing niet aangenomen krijgen. De Heer v. Hengel, Eemnes, vraagt in lichtingen betreffende de verhouding der Vereeniging tot Blaricum en Eemnes. De Voorzitter antwoordt dat opname dier gemeenten overwogen is, doch nagelaten daar in Blaricum reeds „Blaricumsch Be lang" bestaat, en opname van Blaricum ongewenscht werd geacht en verder Eem nes in „en omstreken" is vervat. In de eersto plaats is de Vereeniging er voor Laren. Het bestuur zal echter steeds tot samen- en medewerking bereid zijn. De uit te geven pensiongids staat bijv. ook voor Blaricum en Eeinncs open. In Art. !4 a., hetwelk luidde: „door be kendheid te geven aan Hetgeen het Gooi in 't algemeen en Laren e. o. in 't bij zonder voor bezockens aantrekkelijk ma ken, worden de cursieve woorden op initia tief van den heer Cenijn geschrapt. Hier uit blijkt., dat de Vereeniging zich be slist tot Laren e. o. bepaalt. De overige wijzigingen, nllc uitslui tend door den heer Cenijn voorgesteld, in Statuten en Huishoudelijk Reglement zijn alleen van rcdactioneelen of van zui ver intiemen aard Statuten en Reglement worden tenslotte met algemeene stemmen aangenomen, en op eerstgen<>cmde zal de Koninklijke Bewilliging verzocht wor den. Do Voorz betuigt zijn denk aan den lieer 'Crnijn voor de uitgeoefende critiek. buys met het bloote sehoolgelt". De Koster-school meesters sedert 1625 walen Leendert Jansen van ilen Bosch, 1025. Burtholomeus Daniels, teekent tusschen 1645 en 1660. La ui is Schagen, teekent tusschen 1707 en 171(1. Hendrik Kool, 1715. (Bleef maar 2 jaar; zijn voorganger meer dan een halve eeuw Pieter van der Meer, 17 Aug. 1717. (Bravo, Pieter! bij U ziet men precies, wanneer gij in dienst treedt; gij zijt oen nauwgezet man). D. Monting, tusschen 1721 cn 1731. G. v. d. Hoek. komt iu 1731 voor. maar tec- kent het boc-k niet, daar hij als schoolmeester uit Soest kwam. Johs. van Kcijzerswaard, teekent tusschen '739 cn 1743; luidt de klok nog in 1752. J. Groot dc Jong. tusschen 1752 en 1766. Pieter Langendijk, wordt in 1765 in 't archief van Eemnes genoemd; blijft school meester tot 1823. dus minstens 58 jaar in Eenrncs 1 Dat is wel een record Cornells Koning, 1824 tot 1868, dus 44 jaar! P. G. Staal, kwam in 1868, en heeft tot 1908 (meen ik) die betrekking vervuld, toen hij pensioen nam. Onder zijn opvolger, den heer Legro, werd de school opgeheven, daar door de opening van een R.K. jongensschool het getal leerlin gen al te zeer was gedaald. (Een R.K. meisjes school was reeds in 1876 geopend). 5. De Heerlijkheid Eemnes. Dc Staten van Utrecht wilden in 1674 den Prins van Oranje. Stadhouder Willem III. een bewijs hunner vereering geven, en droegen hem toen als „Hooge Heerlijkheden" op Eemnes, Baarn, Eembrugge en Soest. Voort aan was de Prins in deze gemeenten (of ge rechten) zoo goed als onbeperkt koning; ook de rechtspraak, tot zelfs het vellen van dood vonnissen. was hem daarmee toegekend. Wel was dc Provincie Utrecht toenmaals als bezaaid met groote cn kleine „Ambachts- groote macht bezat, maar over zware mis- hecrlijkheden", waarin de Ambachtsheer wel Volgende punten der agenda zijn pro paganda en werkplan. De Voor/, is niet ontevreden, er zijn reeds 70 leden. De heer Peters, secretaris doet eenige mededeelingen omtrent voor genomen werkzaamheden. Er zullen 1000 circulaires verspreid wor den., ten «inde het doel uiteen te zletten, (er propaganda en even zooveel om in schrijvingen voor den uit te geven pen siongids tc verkrijgen. Deze zal in 5000 exemplaren zoo 9poedig en zoo doelmatig mogelijk verspreid worden, voorloopig dit seizoen éénmaal. Enkele leden vragen periodieke uitgave. Ieder kan beschikken over 1 of 2 regels, waarin naam, adres, en wat aangeboden wordt, tegen be taling van vermoedelijk f 1.voor leden (en voor niet leden het dubbele. De hcfer Cenijn stelt voor gratis advertentie voor makelaars, de heer Nolthenius verwijzing naar de makelaars aan den kop. Beide voorstellen vinden onvoldoende onder steuning. Besloten wordt voor meerdere in schrijvingen reductie te verleenen. Er zal gelegenheid tot adverteeren zijn, op den pensiongids. Ongemeubdleerde wo ningen worden niet opgenomen. De heer Cenijn verzocht, dat er een speciaal Lurensch karakter aan wordt gegeven door passende versiering, weLken wenk het Bestuur ter harte zal nomen. Er worden voorts eeuiige mededeelin gen gedaan, betreffende welke de pers geheimhouding wordt opgelegd. In voor bereiding is een wandelkaart van Laren en Blaricum, welke in kleurendruk en handig formaat tegen geringen prijs uit gegeven zal worden. De Voorz. deelt mede, dat verschillende uitgaven van V. V. V. uit andere plaat- flcin in de beide leeszalen voor ieder ter inzage zullen worden gelegd. Ten .slotte wekt de Voorz. op, het Be stuur wenken le geven betreffende arbeid welke tot het terrein der Vereeniging be hoort. Dc heer ten Kroode wijst op de nood zakelijkheid van een adresboek, waarvoor de gemeente z, i. wel toelage zou geven, liet Bestuur zal die aangelegenheid, in welker richting reeds gewerkt wordt, in't oog houden. De secretaris deelt, mede, dat aanbie ding van een Zuid-Af rikaansch student is ingekomen om voordrachten in het Afriknansch te houden. Na ondersteu ning door den heer Cenijn en bestrijding van den heer v. d. Molen wordt besloten, dat het Bestuur zal traefhten eene derge lijke voordraehtavond te organiseeren ter propaganda. Nog wordt besloten, nadat de heer v. d. Molen de aandacht .geves tigd heeft op de Larensche Harmonie, f 10 bij te dragen voor do aanschaffing van 'n saxophoon. Ten 11.15 uur sluit de Voorz. de verga dering. Introductie. Alvorens we uitgebreid terugkomen op dc belangrijke expositie van den schil Ier W. L. Bruckman die 3 Mei a. s. geopend wordt, deelen we het volgende mede: W. L. Bruckman werd in den Haag ge boren in 1866 en kreeg zijn opleiding in de Architectuur aan de Ilaagsche acade mie. In liet practische leven beoefende hij ook eenigen tijd de bouwkunde en al op jeugdigen leeftijd kreeg hij een goeden nuam als ontwerper van ornament on decoratieve kunst. Dit werk kon hem ech ter niet bevredigen ou alhoewel zijn stu dies aan de academie behalve met de beide toenmalige middelbare acteu waren bekroond met verschillende zilveren me- dai^les^ keerde hij naar de school terug om zich aan het schilderen te wijden. Na dien studeerde hij nog eenigen tijd in Parijs en vestigde zicih in 1896 te Londen als kunstschilder. Ilij heeft daar voornamelijk het En- gelsche landschap op doek gebracht en verwierf zich bovendien een goeden naam als portretschilder. De appreciatie van zijn werk aldaar moge blijken uit de uan- daden mocht hij niet vonnissen, dat was alleen het recht van de weinige „Hooge" Ambachts- heeren. Voor dc genoemde Hooge Ambachtsheer- lijklWen nu liet de Prins dan ook een recht huis van ,,'t Hooge Gerecht van Baarn c.s." bouwen cn wel op den Brink van Baarn (thans Hotel Central). In dit gebouw werden ook misdadigers „in den kelder" opgesloten, cn vóór 't gebouw werd o.a. in 1701 iemand ont hoofd. die in „De Lindeboom" te Ecmnes- Buiten een moord gepleegd had. (Misschien vertel ik u dat later wel eens). Toen Willem III in 1702 kinderloos was gestorven, trokken de Staten de genoemde Hooge Heerlijkheden weer aan zich. Spoedig evenwel verkochten zij de „heerlijkheid" Eem nes (dus nu niet als „Hooge" heerlijkheid) aan den Amsterdammer Isaac van Norden, die er 12.000 gld. voor betaalde. Hij kreeg daarvoor o.a. het recht tot aanstelling van schout, ontvanger, secretaris, kerkmeesters, koster, doodgraver, burgemeester, schepenen cn raadsleden. Bovendien en dit was zeker wel dc hoofd-a'tractie hij mocht zich voortaan noemen Isaac van Norden, -heer van Eemnes; of: Isaac van Norden van Eemnes. Ook kocht hij tevens voor f 3000.het zooge naamde „agregatie-recht", d.i. om het beroep van een predikant al of niot goed te keuren ah de gemeente dus een predikant heeft ge kozen, om dien te beroepen, moest daarvoor eerst de toestemming van den Ambachtsheer gevraagd worden. Voor die som (f 3000. kreeg de Ambachtsheer bovendien een fraai gestoelte cn een grafkelder in de kerk van Buitendijk. Bij den dood van Mevrouw Van Norden werd het recht van Ambachtsheer van Eem nes in het openbaar te Amsterdam verkocht cn wel voor f 30.000.Kooper werd Mr. Cor- nelis Hasselaer. Amsterdamsch patriciër, die zich in 't zelfde jaar. 1735. op het landhuis „Grocncveld" vestigde, wel liggende onder Baarn. maar toch vlak bij zijn heerlijkheid. Zijn zoon, Mr. Pieter Hasselaer, erfde haar reeds in 1737 en bezat haar 60 jaar lang. Toen werd zij verkocht aan Johannis Scbas- tiaan van Naamcn (voortaan Van Naamen koopen van verschillende stedelijke musea o. a. te Leeds en te Bradford en andere Openbare en particuliere verzamelingen van naam. Uit vele van zijn werken blijkt hoven dien nog de voormalige architect. Zoo heeft hij in België kort voor den oorlog volo vun de indrukwekkendste gebouwen u ii de oude Vlaamsche 9teden althans in beeld, voor het nageslacht bewaard, voor dat het oorlogsgeweld ze wegvaagde. Ver schillende van deze teekeningen uit België zijn gereproduceerd in het werk van den meester „The Glory of Belgium", dat o.a. de hoog*? waardeering van Koning Albert mocht genieten. In de laatste jaren zijn het in het bij zonder de uit een architectonisch oogpunt zoo belangrijke steden Oxford en Cam bridge die hem stof tot menig fraai werk leverden. In het verdere buitenland vond zijn werk bijzonder groote waardeering o. a. te Munchen, Buda-Pest en Barcelona, waar men hem een gouden medaille vereerde, terwijl men hem in Santiago de Chili kort geleden eveneens een medaille toe deelde. Sedert de oprichting is hij lid van de International Society of Sculpterus, Pain ters and Gravers te Londen, terwijl de Xederlandsche regecring in 1913 zijn ver dienste beloonde met zijn benoeming tot ridder iu de orde van Oranje-Nassau. Thans sinds eenige jaren woonachtig te Blaricum. Concert Armenzorg. Voor dit concert traden belangeloos op: Mevrouw W. Humalda van Eijsingn Sickinghe (zang). Mej. Elsa Nolthenius, (Piano). Mej. Louise Wijngaarden (viool). Dc heer Jhr. Humalda v. Eijsinga (zang). De heer Hugo Nolthenius (violoncel). De heer en mevr. W. Humalda van Eijsinga brachten eenige aria's, liederen en duetten ten gehoore; do heer van Eijsinga o. a. een mooi lied van Hugo Nolthenius Sr. Serenade aan Mathilde" geïnspireerd en gecomponeerd in den geest van het sehoone gedicht vun Jacques Perk. Het concert begon met het heerlijke mooie trio in Bes van Ludwig van Beet hoven, met de eigenaardige variaties in het derde deel waarin elke partij succes sievelijk een 'keer solistisch is gecompo neerd, en liet geestige Allegro aan 't slot. Over het geheel werd het trio met veel entrain gespeeld, alleen liet de violiste zich hierin wat overheerschen door haar beide partners. Des te verrassender was Mej. Wijugaarden's spel in haar solo-num mer, „Poème van Ernest Ohau&son", hier in kwam haar violistisch talent volko men tot zijn recht: een mooie gevoelvolle toon en tot in de hoogste flageolettonen smetteloos van zuiverheid en doorzichtig heid; haar spel was geheel doordrongen van den Pransahen geest van het stiuk, vol gratie en poëzie; het publiek was qp- getogen over haar 9pel en gaf daarvan uiting door uitbundig en herhaald applaus. De heer Hugo Nolthenius gaf eveneens een solonummer en wel hot prachtige en ik zou haast zeggen beroemde Kol Nidrei van Max Brusch. Met mooien, zang rijken toon werd dit stuk door hem op intens-muzikale wijze weergegeven. Ook hij oogstte zeer veel bjjval. De piano-par tij, die volgens mijn idéé den basis vormt van een trio, werd uitstekend vertolkt door mej. Elsa Nolthenius; met hart en «iel gaf zij zich aan haar lang niet ge makkelijke partij, en door haar goed ge- rythineerd spel was zij een hoerlijke steun voor haar medespelenden. Het verlangen kwam bij" inij op, ook haar als soliste te mogen hooren; op dezen avond zou het natuurlijk te veel van haar gevergd zijn, daar ze ook alle solo-mimmers accompag neerde; doch misschien do«t zich die ge legenheid later nog wel eens voor. Aan het slot van den avond kregen wij een noviteit te hooren (naar ik meen fe het nog slechts in manuscript) n.l. een van Eemnes geheeten), die en f 135.000.voor belaaWe, aan wiens geslacht, n.l. in de vrou welijke linie, Eemnes nog behoort. De laatste Ambaohtsvrouwe was Mevr. A. J. Gitters Van Naamen van Eemnes, echtgenoote van den Commissaris der Koningin in Gelderland. Zij is in 1919 overleden; een opvolger of op volgster is nog niet aangewezen. Toen op Zondag 28 Mei 1923 de verbrande kerk van Eemnes-binnen ween werd ingewijd, zagen de gemeentcnaren met groote voldoe ning een auto voorrijden, met het wapen van Gelderland als vaantje: de Commissaris der Koningin van Gelderland, Jhr. Van Citters, stapte uit om als Ambachtsheer zijn belangstelling bij de inwijding te tooncn. Trouwens zijn gemalin had steeds de kerk in haan moeilijke omstandigheden financieel ge steund. Nog altijd heeft dc Ambachtsheer het recht van „agregatie" (het eenige recht, dat sedert den Eranschen tijd de Ambachtsheeren hebben overgehouden); bij het laatste bero.p, uitgebracht op ds. Ynzonides. moest dan ook eerst de goedkeuring der Ambaohtsvrouwe aangevraagd worden. Toen in Buitendijk omstreeks 1880 in 't koor een verzakking ontstond, werden een paar zerken opgelicht en vond men twee graf kelders de oudste van de familie Hasselaer (9 groote en kleine kisten), die echter bij aan raking in elkander vielen, en een andere kel der van de familie Van Naamen van Eemnes. In dezen kelder stond alleen een eiken kist met koperen plaat, die het stoffelijk overschot van J'hr. Van Naamen van Eemnes bevatte; hij was lid der Staten van Utrecht en in 1831 overleden. Men zond bericht aan den Am bachtsheer Jhr A. J. van Naamen van Eem nes te Zwolle, die door den timmerman J. Pas een nieuwe eikenhouten kist liet maken. Binnenkort hoop ik nog meer uit de ge schiedenis van Eemnes mee te deelen, o.a. den ontzettenden Kerstbrand van 1481, toen bijna geheel Eemnes door de Hollanders in asch werd gelegd. Baarn, April 1923.

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 2