Agenten. Voor de Jeugd. BLAKICUM. Blaricurasche Boek- en Kunsthandel, naast het Postkantoor. LAKEN. M. Wilmink, Sigarenmagazijn ,,'t Hoekje", Torenlaan, Telef. 304. F. v. d. Puyl, Zijtak 186a. A. J. van Oevelen, Lunchroom „Het Wa- EEMNES. H. Hagen. J. v. Hengel Voogdenerf. met io stemmen tegen 3 stemmen voor en 2 stemmen blanco verworpen. De voorzitter deelt voorts mede, dat op 20 Augustus een bioscoopvoorstelling zal worden gehouden, toegankelijk voor bezoekers van de tentoonstelling. De vertoonde films zullen be trekking hebben op landbouw veeteelt enz. iets nieuws is verder althans voor het Gooi de handicap-wedstrijd, die op den tweeden dag in hel Bosch van Bredius zal worden gehouden voor aangespannen paarden, mits de te gebruiken baan zal worden goed gekeurd Deze keuring zal geschieden door den heer Oly. secretaris der Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeniging. De deelname i> opengesteld voor alle in Nederland ge registreerde paarden. De prijzen zullen als volgt worden verdeeldie prijs f 3002e prijs f 150.3e prijs f 50.troostprijzen I' 75.en f 25.Het in leggeld, zal bedragen f 5.Door den directeur van het hotel ..Het Bosch van Bredius" is gratis stalling aange boden voor 20 paarden. Mochten meer dan 20 paarden deelnemen, dan zal de stalling daarvan, zoo de autoriteiten het daarvoor ge daan verzoek goedkeuren, geschieden in de Legerplaats bij Laren. Bij de rondvraag oppert de heer Zeldenrijk de mogelijkheid, de deelnemende paarden bij de leden te stallen. De voorzitter zegt. dat slechts 2 leden dicht in de nabijheid van het terrein wonen. Dc legerplaats is trouwens niet zoo heel ver van het terrein af en cr is veel ruimte. De heer ter Beek vraagt, wanneer dc in schrijvingen voor den handicap-wedstrijd sluiten. Verder raadt hij aan om, evenals dat bij dc Naardensche IJsclub is geschied, dc leden te verzoeken elk een prijsje voor de verloting af te staan. Dan kan 't bedrag van f 2500.dat voor dit doel is uitgetrokken, wellicht belangrijk worden verminderd. Wat dc eerste vraag van den heer ter Beek betreft zegt de voorzitter toe. advies aan den heer Oly te vragen. Met de volgende opmer kingen zal door het bestuur rekening worden gehouden. Nadat de beer de Ridder.gevraagd heeft, of maatregelen zijn genomen tegen kwade stie ren. wordt de vergadering pl.m. 10 uur nam., onder dankzegging, gesloten. Ongeval. Vrijdagmorgen overkwum H. Dekker, werkzaam op dc kweekerij van Kossem het ongeval deelen van een springende vuurpot ia het gezicht te krijgen. Zijn bovenlip werd gespleten en twee tanden' vielen uit den kaak. De ijlings ontboden Dr. Lc Coultre heelde de verwondingen. Mevr. A. den TexBoissevaiiL Zeer groot was liet aantal familieleden en vrienden dat Donderdagmiddag op de Algemccne Begraafplaats te Naardeu Mevr. den TexBoissevain ten grave geleidde. In overeenstemming met haar lieven werd van het werken in stilte van de overledene niet gesproken. Haar broe der Mr. Matthijs Boissevuin herdacht de liefderijke zorgen voor gezin en familie. Een zoom, Mr. Jan den Tex dankte allen die in bloem en komst 'n laatste hulde had den gebracht. ERFGOOIERS Scliaardag. De voorzitter van het bestuur maakt be kend, dat: de Schaardag is bepaald op Donderdag 8 Mei, zoodat dus bet over tollige vee gebracht kan worden vanaf Vrijdag 9 Mei. Raadselhoekje. X X X X X X Op de beide kruisjes- X lijnen komt de naam X van een dier, dat in X .de woestijn leeft. X lste «"ij bet gevraagde X woord. 2de rij een vrucht. 3de rij een gezonde drank. 4de rij een boom. 5de rij een lengtemaat. 6de rij een medeklin ker. 1 2. Voeg een ramp, die dikwijls veel schade kan berokkenen, iets dat door visschers gebruikt wordt en een lengte maat samen, dan krijg je een plant, die je soms leelijk pijn kan doen. 3. Maak'jvan deze letters den naam eener vorstin, a e i i h 1 1 w m n. Oplossingen kunnen worden ingezon den tegen Maandag 11 Mei. Op de enveloppe gelieve men te zet ten Raadselhoekje. De Oplossingen van de vorige prijs raadsels komen de volgende week. Piet's avontuur. Mieme opende een deur en Piet stapte achter hem naar binnen. Ze stonden nu in een groot, langwerpigvertrek. Langs do wanden s'onden of lagen ullerlei vreemde voorwerpen, groot en klein, en alleen de middenruimte was als een soort gang vrijgelaten. Aan 't eind echter viel dadelijk in 't oog, een slank gebouwd schip, schitte rend van goud, fonkelend van juweelen en met purperen zeilen, Piet was stil van bewondering. Hij liep er vlug en zacht heen en kon er geen oog afhouden. „O ju," zei Mieme zonder veel opgewektheid, „ja, dat. ia 't. schip Skidbladnir, dat mijn leermeester Dwalin nog gemaakt heeft. Hij kwam cr nu ook naar toe en raakte langzamerhand in vuur, terwijl hij 't fijne smeedwerk al pratende zacht streelde en er hier en daar wat stof afblies, ,,'t Is wèl heel mooi", erkende hij, ,,'t kan varen door water en lucht, en vangt altijd den gunstigsten wind". .,0, is 't een water vliegtuig'"^ vroeg Piet vol belangstelling, 't ziet cr toch heel anders uit." Mieme, nog half in gepeins, bekeek hem zóó ver wonden! on antwoordde niets, dat Piet gauw voor zich keek en z'11 neus snoot, als had hij ni?ts gezegd. „E11, vervolgde na deze korte pauze Mieme, met oen droonicrige effen stem, „zie, je kunt 't opvouwc-n (hier voegde hij vlug en handig ile daad bij 't woord) en in je zak steken". Boetsj! Weg was 't heele sehip. Piet moest even z'n oogen uitwrijven. Droomde hij, waakte hij? Ilij keek eens naar Mieme, die doodkalm, bij zichzelf preve lend, liet .schip weer uit z'11 zak haalde;, ontvouwde en rechtop zette, ,,'t is allang geleden, dut dit gemaakt werd, wendde hij zich weer tot Piet. „De goden woon den toon nog op do hooge bergen van 't Noorden en regeerden do menschen„Is dat dan lieusoh gebeurd?" „Wat"? Ja, och, ik zou 't. denken. Odin was de op perste, en voor hem was dit geschenk. Alle goden met paarden en al kouden er in. Odin kreeg ook deze speer, Gungniz". En Mieme wees op een reusachtige speer. „Die mist nooit, zijn dool" voegde hij cr 1 og non toe. „Maar hier heb ik nog ecus v at. moofs" Mieme sloeg oen lange sluier weg, die donker aan den wand ning. Piet kon een uitroep van bewoiwle- ring niet onderdrukken, en de dwerg grijnsde. Wat zagen ze? Een stroom vi^n glinsterende, fijne gouodnden, zoo fijn gesponnen als hair, waar gouden pijltjes zonlicht dun als spinnorag langs heen 011 weer schoten, toon M»eme zo bewoog. ,Voe! (ens, hoe zicht., je zoudt niet zeg gen, dat 't goud was, hè? En toch is 't zoo. Dit was 't gouden hoar van dc godin Sif. 't Was nia-ir een klein dool ervan. Sif had zooveel, zooveel.. Op aarde noemden dc menschen hun rijpe graan velden. Sip'3 goudcQ haar. Misschien ver tel ik je daar nog wol eens van. Maar nu m'n zwaarden Kijk eens, deze smeedde ik voormaar je moet kijken, van al dat andere vertel ik je later wel. Voor don held Argantyr, T kan uit. zichzelf vechten, maar ik vind 't lang zoo mooi niet als dit hier van den held" Frithjof. Dat heet Angurvadel. En Mieme toonde Piet 't gevest van geslagen goud en 't met, won derlijke teekens en figuren bedekte staal. „Deze teekens zijn letters uit den. ouden tijd, on als ik 't. zwaard zwaai, zie, dun worden zij rood als de kam van een vech tenden haan. Piet deinsde achteruit voor dit plotselinge verschijnsel. Angst en ontzag lievingen hem. Bevend keek hij toe, hoe langzaam dc roede geheimen van het wapen verbleekten, en het stil en donker was als een gedoofde haard. 't Vertoonen van al z'n kunstige werken had Mieme wel wat opgefleurd en zelf vertrouwen gegeven. Met een blij ge zicht. zei hij morgen te zullen beginnen me tl het zon nez waard. „En ik nio-t naar huis", begon Piet. „zo weten anders reet, waar ik l/,ijf. „Weiree, welnee, je blijft hier, dat weet je nou toch wel", riep 't smid je verschrikt. „Ivom tr<.ost je we zullen je een slaap plaats wijzen. Trol heeft gezegd, dat vader Ti no je wel logccicn wil. Ik zal je even daar brengen". Eu Piet stapte her drukt achter Mieme aan, wel begrijpend, dat tegenstand hem toch niet baten zou. Mieme sloot met een grootc sleutel de deur van de schatkamer en met een fak kel in de hand stapten ze nu door veel lange gangen, tot ze lawaai hoorden, ge joel en gepiep van vele dwergjes. En weldra zagen ze ook overal deuren en kijkgaten in den wand. Kleine dwergjes, die er grappig en potsierlijk uitzagen, speelden op straat, rolden over elkaar heen, trokken aan dlkaar's staart en maakten een oorverdoovend lawaai. Voor de kijkgaten zag Piet do nieuwsgierige gezichten der dwergvrouwtjes. Net als hij ons in 't dorp, dacht hij met- heimwee. Maar 't gluren, vond hij toch niet plezie rig, en ook was hij hang, dat de dwerg- kiadertjes hem zouden plagen en uit lachen. Een paar deden dat. ook, maar Mieme dreigde: wie een hand uitsteekt naar den mensoh, wordt op de aarde ge zet om te versteenen. Toen werden ze al len stil, en ongehinderd bereikten Piet en Mieme de deur van vader Tine's wo ning. (Wordt vervolgd). KUNST Uitvoering Toonkunst „Concordia". Voor de tweede uitvoering van de afd. Bussuin van dc Maatschappij ter bevor dering der Toonkunst, Dinsdag j. 1. ge geven, was een tamelijk groote belang stelling. De zaal was op enkele rijen na uitverkocht. Door „Toonkunst" wordt ernstig cn hard gewerkt onder de zeer muzikale lei ding van don dirigent E. W. Mulder, die ook thans weer bewees met succes een diletanten ensemble to kunnen dirigecrcn Bij do beoordeeliug vuil de wijze waarop het omvangrijke programma werd uitge voerd, moet in dit geval zeer nadrukkelijk in aanmerking worden genomen, dat koor zoowel als orkest geheel uit dilettanten waren samengesteld, en er een groot aan tal acht of negen dilettant-solisten op traden. Deze factoren haar gerechten in vloed gevende, kan ous den totaal-indruk van de uitvoering doen karakteriseeren als goed geslaagd. De orkest inzet van Marcello's interes sante „Salmo Cinquantesimo" was onze ker en onzuiver. Later werd dc donker-ge- timbreerde orkestpartij (de le en 2e violen worden niet aangewend) meer recht gedaan. De organist, dc lieer J. P. Mectli deed soms heel vreemd eu bracht zelfs meerdere malen het ensomble in ge vaar. De alt-aria uit liet onderhavige werk, beginnende met de woorden „Torri lu fuccia" heeft hierdoor zeer geleden, liet Terzet, bestaande uit. mejuffrouw Vic. van der Werft (alt), Herman Dijk stra (tenor) on Herman Mulder (bas) bad wel goede momenten. Het geheel ver mocht evenwel geen grooten indruk te maken, ook niet op 't. publick, dat slechts oen weifelend beleefdheïds-applausje deed opklinken. Veel beter was „Elegische Gesang" opus 118 van Beethoven en 'n verderen climax bracht de voortreffelijke vertolking van een „Te Denim" van Mozart. Met. zeer veel geestdrift en entrain heeft liet koor dit fraaie werk gezongen, waardig onder steund dooi het orkest en inspireerend ge leid door den dirigent. Daarna "had men het genoegen keunis te maken met eigen werk van den heer E. W. Mulders, n. 1. met do Apoealypsis uit zijn „Symplionica Sacra", voor koor, orkest, piano, orgel en vier zangsolisten en met voorspeler voor het le, J2e en 5e bedrijf van Vondel's „Joseph in Dothun". Van beide werken hebben een sterken in druk gegeven van Mulder's veelzijdige mu zikaliteit, zeer in de moderne richting ont wikkeld, die de meening rechtvaardigt, dat hij in staat is boeiende muziek te schrijven, wars van alle conventie eu bur gerjuffrouw lyriek. Uit Apocolypsis, trof ons iu hel bijzonder naast, vele indrukwek kende passage's het wonderlijk schoon ge componeerde „Veni" en „Amen". Dat al léén was reeds een gang naar dit concert waard geweest. Het. koor, zoowel als het oijkest (hulde aan de heeren van de 1e lessenaar!) hebben zich met de vertolking vau dit technisch zware werk uitnemend gehouden. De solisten bleven middel matig, de pianiste, mejuffrouw L. P. Le gras was uitmuntend. Van Mulder's genoemde voorspelen mogen wij ook met groote ingenomenheid gewagen, al zouden wij, uitgevoerd door een geschoold orkest, gemakkelijker over de klippen van juiste klankverhoudingen zijn heengebracht. Mooie muziek, geschre ven met. een bewonderenswaardige be- becrsching van dc stof. Hot Toonkunst orkestje, pas gevormd heeft zich bost ge houden en zal in de toekomst onder de bekwame leiding van den heer Mulder zeker ccn welkome factor zijn bij de Toonkunst-uitvoeringen. Als slot van den avond werden Bernard Zweeiss' Reijen uit Vondel's „Gijsbrecht van Aemstel", voor 2 solo-quartetten, tenor en bussolo, koor en piano, uitge voerd. Wolk een tegenstelling met de vo rige werken. Zweer's rustige en klare wijze van schrijven en de ingewikkelde, gunsch andere manier van zich uiten van zijner oud-leerling E. W. Mulder! De uitvoering van dit. zeer belangrijke opus van onzen bijna 70-jarigcn toonkunste naar Bernard Zweers, heeft ons goede oogenblikkcn bezorgd. Do prachtige or kestpartij werd ditmaal met toekenning van den componist door oen piano-uit treksel vervangen. Dit is eenerzijds te be treuren, hoewel de uitnemende pianiste, mejuffrouw L. P. Legras een zeer te waardeeren steun voor het koor bleek. De solo-kwartetten bleven evenals de solisten uit de andere werken middelmatig, bet koor had daarentegen vele goede momen ten. Wij denken hier b. v. aan de passage's uit de Rei van Edolingen: „De hemel, 't aardrijk en de hel, Die luist'ren schapp naar zijn bevel" enz. Toen de bejaarde componist op het podium werd geleid, bereiddo publiek on executanten liem een waro ovatie. De voorzitter van „Toonkunst" dankte den lieer Zweers voor de toestemming welke hij heeft willen geven tot het uitvoeren van zijn „Reien" met piano-begeleiding, en zeide zijn tegenwoordigheid op dit concert op zeer hoogen prijs tc stellen. Do afdeeling Bussum van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst heeft nu liet voorrecht als liet ware de huldiging welke U den1 18en Mei op Uw 70en ver jaardag wacht te openen! Spr. bood onder daverend applaus onzen grooten Neder landsehen componist een fraaien lauwer krans aan. T. Rechtszaken Kanten gerecht Hilversum. De drankwet. De vorlofinrichting van P. W. St. te Luren ligt wat afgelegen en 't gerucht liep, dat er wel eens af en toe claudo- stien drank verkocht werd. De veldwach ters hadden echter allo overleg noodig dezo overtreding op lieeterdaad te con- statccrcn daar men een naderende reeds in de verte kan zien aankomen. Tot eetu half overgetapte flesch brandewijn ge vonden werd en beklaagde eerlijk genoeg was to bekennen dat er wel eens getapt werd. Eiscli iu dezen: f 40, of 20 dagen hechtenis met bevel tot vernietiging van den in beslag genomen voorraad. Schoolverzuim. Het dochtertje van W. A. W. te Hilver sum, op do R. IC. school Irisstrnat, hoofd de heer L., had wegens ziekte der moeder al een paar keer vrij gekregen, doch dit verzuim wikkelde zoozeer in, dat liet kind dc laatste 5 maanden zich nagenoeg niet meer vertoonde, zoodut het de spui gaten begon uit te loopen. Daar armoede in dezen niet de oorzaak kan zijn, luidt de eisch: f15, of 15 dagen hechtenis. Aan den zwier. J. P. v. T. uit Bussum en H. J. v. W. van Weesp zijn trouwo vrienden en geest verwanten wegens hun overeenkomstige neigingen: beidon zijn dol op 'n verzetje. De laatste had het in de plaats zijner in woning al zoo bont gemaakt, dat hij een bijzondere onderscheiding gekregen heeft; hij is namelijk oni een daarmee samen hangende neiging op dc Zwarte lijst ge plaatst en zit zoo aan handen en voeten gebonden. Was het wonder dat beiden eens hunkerden naar een slippertje op neutraal terrein, 0111 eens naar hartelust aan den rol te gaan. Hilversum genoot) deze onderscheiding. En toen beiden, min of meer in de olie 's avonds in den laat- steu trein stapten, kwamen ze met bun 3de klas kaartje in do eerste klas terecht en nog wel in een damescoupé. Tegen den conducteur beweerden ze dat er anders geen plaats was en toen dezo tegensput terde scholden zo hem uit voor „dienst klopper". Zooals tc denken is, stonden ze toon in een ommezientje op 't perron en konden ter opfrissching in den nacht naar Bussum tippelen. Toch hadden ze inwen- dijgt schik, zich er zoo lekker uitgedraaid le hebben, want v. T. had bij de bekeu ring, als woonplaats Amsterdam opgege ven, waar 't moeilijk zoeken naar hem was en v. W. voor de variatie 'n valschen naum. Maar 't muisje zou een staartje hebben en zoo kregen beiden heden f 10 en f20 boete of 10 en 20 dagen hechtenis. Voor den Politierechter te Amsterdam. Onbelangrijke zaak. Of 't in de bedoeling van de instelling van den politierechter ligt, dat hij allerlei zaken ter berechting krijgt, die wellicht vroe ger niet zouden vervolgd zijn, wagen wij niet te beslissen, maar niet weg te cijferen valt de indruk, dat het gebeurt. Uit dit oogpunt be zien, wordt van de veelal onbelangrijke zaken, die voor den politierechter worden aange bracht, om zijn buitengcnicene onbelangrijk heid belangrijk het geval van den 64-jarigen man uit Naarden, die zich gisteren voor den politierechter nir. Wiarda te verantwoorden had. Mr. W.Waar is u geboren? Beklaagde, een goedaardig, ietwat stokke rig, sukkelachtig, beverig mannetje: In Hui zen. Mr. W.Wanneer? Bekl.In 1859. Mr. W.Op welken datum? Bekl.Op 27 December. Mr. W.Volgens het geboorte-extract is 't 29 December. Bekl.: Ik ben op 27 December geboren. Mr. W.Wat is uw beroep? Bekl.: Een beetje handelsman. Wat aan den beklaagde ten laste is gelegd? Hij heeft op 1 Maart 1924 onder Bussum een hoeveelheid mos, toebehoorende aan de bouwmaatschappij Oud-Crailoo, weggenomen en in zakken op een kruiwagen geladen. Mr. W.Is 't zoo? Hebt u op Maandag 17 Maart in ccn cikcnbosch aan den Ainersfoort- schestraatwcg onder Bussum mos geplukt? Bekl.: Ik heb een beetje mos geplukt om een stukje brood te verdienen, edelachtbare heer! Ik doe niets dan een beetje schelpen zoeken en een beetje mos Mr. W.Van wie was het mos? Bekl.Dat weet ik niet. Mr. W.Toen u het mos geplukt had, hebt u 't in zakken gedaan en die zakken licht u op een kruiwagen geladen? Bekl.: Ja. Mr. W.: Die kruiwagen had u met dat doel meegenomen Bekl Ja. Mr. W.En toen is u betrapt door agent V erwoerd? Bekl.: Ja. Mr. W.Wat had u met het mos willen doen? Bek!.: Dat zal ik u vertellen. Als ik honger heb. moet ik wel wat doen voor een stukje brood. Werk is cr voor mij niet. Wil ik geen honger lijden langs den weg, dan moet ik wel schelpen zoeken en mos plukken. Ik ben in een logement thuis cn moet de menschen be talen. Ik ben een arme stakker en om aan een beetje geld te komen, moet ik ook wat doen! Mir. W Zou 't niet behoorlijk zijn om iets te koop aan te bieden wat u op eerlijke wijze gekregen hebt? Wat van een ander is, mag u niet verkoopen, dat begrijpt u wel I Bekl.: Ja zekerI Mr. W.Is u ongehuwd? Bekl.: Ik ben niet getrouwd cn nooit ge trouwd geweest. Mr. W.En u woont in ccn logement? Bekl.: Ja. Mr. W.Hebt u daar altijd gewoond? Bekl.: Vroeger jaren was ik bij mijn ouders thuis. Later ben ik in Naarden in het loge ment gekomen. Mr. W.Op welke wijze hebt u vroeger den kost verdiend? Bekl.: Met een klein beetje visch. Mr. W Waarom doet u dat nu niet meer? Bekl.: Ik kan dat niet meer doen. Mr. W.Wordt u bedeeld? Bekl.: Neen. Ik krijg geen bedeeling. Jc moet maar op je eigen wieken drijven, werd mij gezegd. Mr. W.Waar leeft u dan van? Bekl.: Van een beetje schelpen halen en een beetje mos.... De politieagent Verwoerd te Bussum ver klaarde den beklaagde in liet eikenbosch be trapt te hebben op het wegnemen van het mos. Op de vraag of hij vergunning had om dat te doen. antwoordde beklaagde ontkennend. Als overtuigingstuk blijkt tegenwoordig te zijn een monster van het mos. Het wordt in allen ernst op de groene tafel gedeponeerd. Mr. W.Hoeveel zakken waren '1, die hij wegnam Dc agent: 't Waren vijf zakken mos. Bekl.: 't Waren er maar drie! De agent: Een half jaar tc voren had ik hem in het bosch ook aangetroffen met ccn klein bosje mos in een vischmandje. Ik heb hem toen gewaarschuwd. Mr. W.Hoe staat hij in Bussum bekend? Dc agent: Ik heb nooit geen last van hem gehad. Mr. W.Drinkt hij niet? De agent: Voor zoover mij bekend is, in Bussum niet. Maar volgens dc informaties, die ik inwon, heeft hij in Naarden al eenige vonnissen wegens dronkenschap achter den rug. Maar in Bussum heb ik nooit last van hein gehad. Mr. W., tot bekl.: Zijn 't maar drie zakken geweest? Bekl.: 't Waren drie zakken op een krui wagen. Mr. W.Is 't waar, dat u al meermalen wegens dronkenschap veroordeeld bent? Bekl. Een jaar geleden ben ik voor dron kenschap veroordeeld, 't Was voor nonsens. Ik werd voor zeven stuivers opgenomen. Mr. W.Welke straf werd u toen opgelegd? Bekl.: Ik kreeg toen drie dagen. Mr. W.Hoeveel malen is u al veroordeeld? Bekl.: Niet zoo erg veel 1 Mr. W.Wat noemt u niet erg veel? Hoe veel malen is 't geweest? Bekl.'t Is één keer geweest. Mr. W.Ik dacht, dat 't al meermalen wa>. De agent: In Naarden is mij meegedeeld, dal hij meermalen misbruik van drank maakt, maar zij laten 't ook wel eens loopen. Mr. W. tot bekl.: Als u het drinken liet, zou u minder geld noodig hebben. Tot zoover het onderzoek ter terechtzit ting. De zaak is in alle opzichten de eenvou digheid zelve, maar toch, tóch laten het voor onderzoek en het onderzoek ter terechtzitting plaats voor allerlei vragen, zoowel van feite lijken als van psychologischen en van socialen aard. Het O.M., mr. Versteeg, oordeelt beklaagde schuldig, maar wil in aanmerking nemen, dat beklaagde nog niet werd veroordeeld. Hij eischt veroordeeling tot f 5 boete of vier dagen hechtenis. M)r. Wiarda. vonnis wijzende, zegt het ten laste gelegde bewezen tc achten. Gezien de artikelen van het Wetboek van Strafrecht zoo en met toepassing van dc artikelen van het Wetboek van Strafrecht zus. veroordeelt hij den beklaagde, omdat het voor de eerste maal is, dat hij het feit pleegde, wegens strooperij met behulp van een wagen tot f 3 boete of drie dagen hechtenis. (Hdbl.). ONZE NATUURRUBRIEK (le helft Mei.) Het vee komt nu of is reeds in de wei, eu we snieren straks weer onze boterham met heerlijke grasboter. Als er maar wat tc grazen is voor de dieren. De grocnvoe- dering geeft in de wei betere resultaten dan op stal; de wcidegang (beweging) en do frissehe lucht zullen hier wel de oor zaak van zijn. Ook is het mogelijk, dat het dier, al grazende, meer voedsel tot zich neomt, dan bij een voedering drie>- niaul daags het geval is. Als de stal is ontruimd, wordt daar schoonmaak gehou den; alles moet grondig worden gereinigd en, als er ziekte heeft geheerscht, terdeeg worden ontsmet, in welk geval men den veearts raadpleegt. Op den akker is volop werk. Mangelwortel, suikerbiet, koolraap, wortel, vragen onze aandacht en zorg. Vuak nog wordt voor mangelwortels en voederbieten minderwaardig zaad ge bruikt, 't zij van eigen teelt of van slecht ingerichte zaadteelderij, waardoor men zich zeer benadeelt: zoo het zaad, zoo de oogst! Dc behandeling van het zaad, vóór liet zaaien, met kopervitriool, kan, even als bij de suikerbieten, van groot nut. zijn. De landbouwconsulent zal hier gaarne met raad dienen. Bieten houden veel van stikstof niest: men kan de helft geven als zw. ammoniak (vóór het zaaien), de an dere helft als salpetermcst. De laatste kan Chilisalpeter zijn: 600 K. G. per H. A. (als ze n. 1. allóén aangewend wordt), of kalksalpeter van 13 pCt. stikstof: voor elke 100 K. G. ChiU 120 K. G. kalk- of Norge salpeter. Knollen kan men zaaien, als straks het be-hakken is geschied, tus- schen de aardappelen en boonen; ook on der de boekweit. Men krijgt dan flinke oogsten. Het boekweitland kan in den loop der maand gereed gemaakt worden: diep bouwen is gewenscht, want boekweit groeit in het zweet der paarden. Heeft men het land in den herfst geen slak ge geven, dan strooie men nu super uit: 300 K. G. per H. A. Is de grond zand en schraal, dan wordt tevens pLm. 75 K. G. Chili per H. A. uitgestrooid. Over 't zaaien een volgende maal. In den tuin. Breng nu uw Cineraria's on Calceolaria's naar buiten, maar plaats ze nog voor een schutting of muur en bedek ze 's nachtfc met een mat. Direct op de plaats, d. w. z. in de perken zetten, kan ook, mits er ge legenheid is om voor den nacht to dek ken. Staan ze in groote potten, dan kun nen ze daarin blijven, anders slaat men ze er uit (na ze eerst flink nat g*emaakt te hebben) en zet ze in den vrijen grond. Als uw erwten groeien, aardt gij zo aan en spant er touwtjes langs, opdat zc niet door den wind geknakt worden. Denk om do nachtvorsten, d.w.z. beschut de groenten in de bakken (boonen, postelein e. a.), die met hun bladeren tegen het glas staan, door bij helder weer een mat over do ramen to leggen. Met het oog op do nachtvorsten 19 het ook niet raad zaam in de eerste dagen van Mei boonen te poten (sla- en snijboonen); wel kun men een deel, voor de aardigheid, wat vroeger leggen; lukt het, dan heeft, men wat eerder een boonengereoht op tafel. Wie bloempotjes in voorraad en er eenige moeite voor over heeft, kan, als de boo nenplantjes er op staan, des avonds, in dien de lucht vrieskelder is, ze met een potje dekken; 's morgens neemt men ze Gif weer af. Worteltjes staan licht tie. dik, als ze opkomen; de plantjes moeten vrij staan, danrom dunne men ze uit; 3 a 4 c. M. van elkaar, of, als men grootere wil hebben, 5 A 6 c. M. Paardenworteleu geve men nog meer ruimte. Het uitdun nen geschiede voorzichtig, anders trekt ge de staanblijvende los; druk den grond danrna wat aan, om het uitdrogen te voorkomen, Tegen midden Mei, bij warm weer, kan postelein gezaaid wor den. 't Is echter nog vroeg genoeg, want deze groente gedijt slechts bij warmte. De grond zij echter ook vochtig; giet het bed daarna goed nat en leg er bij scherp zonnig weer een mat over. Zaai vrij dik. om niet te dikke stengels te krijgen. Ivoude grond geeft zure postelein; die, onder glas gezaaid, is altijd smakelijker.

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 3