De misdaad alle eeuwen door huizen 1 d© voordeelen van een artikel moeten ge ëtaleerd zijn. Reclatne maken voor artike len voor anderen is uit den booze: wat de ruimte in een etalage voor een an der waard is, is het ook voor den eigenaar zelf. Artikelen van een zelfde soort be- hooren in een etalage. Het vijfde punt der film behandelt ad- verteeren. Spr. raadt aan adverteeren met eliehé's; kunstletters, die de aandacht af letden zij^i af te raden, veel wit in een advertentie is aan te bevelen. Het laatste punt i6 de bediening; de vorige punten vormen een stevige basis voor het lokken van koopers. Voed Uw personeel op in de goede ontvangst van Uw cliëntéle, in iedere zaak moet eiken dag een uur gereserveerd worden voor bij eenkomsten van het personeel. In Hol land wordt te weinig gedaan aan de lei ding van het personeel, om het te leeren hoffelijk op te treden tegenover de clien tèle. Even roert spr. nog aan de verpakking, die altoos keurig moet wezen. De tijd van werkverruiming breekt aan, en meerdere welvaart is in zicht, ook de Hilversum- sche winkeliers moeten aan den arbeid. Hierna wordt de rolprent vertoond, die op interessante wijze de voornoemde pun ten behandelt. Van het stellen van vragen wordt door geen der aanwezigen gebruik gemaakt. Met een woord van dank aan den heer Hamburger door den voorzitter, wordt deze zeer geanimeerde vergadering geslo ten. Komt niet te onpas. Ten bureele vervoegde zich alhier de zwervende koopman L. W., klagend, niet meer te kunnen loopen wegens pijn in de beenen. Dr. Stieler constateerde been vliesontsteking en liet den man naar de R> K. verpleging vervoeren. De rust die hij daarna nog zal moeten genieten kan gevoeglijk geleverd worden door de week hechtenis die hij daarna nog te goed heeft. Voorjaarstentoonstelling. In het Hof van Holland zal onze Na tuurhistorische vereeniging evenals vroe ger weer een voorjaarstentoonstelling houden, die thans meer dan ooit van belang belooft te worden voor den natuurvriend. Heeft oen paddestoeltentoonstclling den weeinoedigen achtergrond van 't laatste snufje van de afstervende natuurpracht, de hier vertoonde omgeving houdt zoovele beloften in voor het seizoen, voor de deur staande, sprekend van bloei en zomer weelde. Zondagmiddag half twee zal de zaal ge opend worden tot Dinsdagavond. Bloemen, planten, afgesneden takken, aquaria en terraria met hun levende bewoners, mi croscopen voor 't beschouwen van fijno bijzondorhedenalles zal zooveel moge lijk volledig aanwezig zijn, terwijl steeds deskundigen het publiek met aanwijzingen en opmerkingen van dienste zullen zijn. Dus wel een résumó van de natuurschoon heden om dezen tijd, ook voor kinderen uiterst leerzaam en opvoedend. Leden en juniores vrijen toegang. Anderen tegen 25 cents, schoolklassen voor 1U ct-s. per per soon. Ernstige val. Doordat een hond tegen zijn rijwiel op liep had ons raadslid W. C. v. d. Brink, tevens ambtenaar van den Burgerlijken Stand het ongeluk, zoo ernstig te vallen, dat een ernstige armbreuk ontstond, waarmee evenals voor 2 jaar met zijn beenfractuur, ettelijke weken gemoeid zullen zijn. Benoeming. Met ingang van 1 Juli is de brigadier- titulair II. S. Meijer, bij de rijksveldwacht alhier, bevorderd tot brigadier met stand plaats Hilversum. Gevonden voorwerpen. Koralen beursje; gouden lorgnet; kleed je; elec. batterij; manchetknoop; daines- taschje; stok; kerkboekje; armband; ro zenkransen; duiven; portemonnaies; gou den ring; broches; zakdoek; boeken; ha- mersteel; rol looddraad; patroonhouder met patronen; parapluies; teekening; mesje: zilverbon; armbandhorloge; siga renpijpje; etui met schoolbehoeften: cein tuurs; kip; bril in etui; portret; dames horloge; hond en ke:ttinkje. (Belangwekkende processen in den loop der tijden). I. De valsche J/ar/ia Guerre. Alle oeuwen door. ondanks geheel verschil lende toestanden van beschaving en ontwikke ling. zijn vrijwel dezelfde hartstochten te con- statccren. die de menscben geleid en bewogen hebbendorst naar bezit, naar eer, naar macht. En alle eeuwen door hebben misdaden plaats gehad om een dezer of wel enkele dezer tezamen te verkrijgen. Somwijlen zijn het min der de misdaden zclven dan de omstandig heden, waaronder zij werden bedreven en de wijze waarop, die het daaruit voortvloeiend proces belangwekkend maken. En dengenc, die een blik werpt op de meest bekende dezer processen, op die, welke soms door het toe val, soms opzettelijk aan dc vergetelheid zijn ontrukt, valt het op, dat ook op het gebied van misdaad en slechtheid er „weinig nieuws is onder de zon" In dc jaren, dat de mogelijkheid van tele graaf of telefoon zelfs niet kon worden voor zien dat aan een burgerlijken stand om de identiteit van de individuen vast te stellen, nog niet werd gedacht; dat de diligences in het mecrendeel zelfs van de beschaafde landen nog een onbekend iets waren, traden in het stadje Artigat van dc diocees Ricux in Frank rijk (tegenwoordig de hoofdstad van het ge lijknamige kanton van het departement der Haute Garonne) twee kindoren in het 'huwe lijk: de elfjarige Martin Guerre en de tien jarige Bertrande de Rolz. Ons schijnt een dergelijk kinderhuwelijk niet alleen zonder- 1 L, Diefstal van boompjes. V. L. zag mooie dennetjes staan op een stuk grond niet zoover van de kom der gemeente. In zijn tuin zouden een paar van die boompjes wel aardig staan, Deswege trok hij er op uit met een schop gewapend om een paar boompjes te halen. Toen hij ze had uitgestoken zag hij onraad. Hij dacht dat niemand hem zag, maarhij werd wel gezien. „Van wie zijn die boompjes zoo vroeg V. L. aan den persoon die hem gade geslagen had, „zeker van De Wilde" - „Neen", was het antwoord, „pas maar! op niet van de Wilde maar van de Ge meente". Beiden personen wandelden terug naar het dorp, de boompjes bleven waar ze waren. V. L. moest toch een paar sparretjes in zijn tuintje hebben enging niet tegenstaande de waarschuwing toch de sparretjes halen, nu in den avond dat niemand het zag. Maar het kwam toch uit! En natuurlijk volgde proces-verbaal. Wat kunnen we hieruit leeren Neem niet wat het uwe niet is. Blijf af van het eigendom van anderen. Huurcommissie. In 12^3 werden door de Huur commissie te dezer plaatse gehouden 13 zittingen, waarin zij 118 beslissingen nam te weten 86 inzake huurverhooging 29 huuropzegging 3 huurschatting. Verduistering. K. V. alhier had als reiziger gelden van zijn patroon verduisterd Zijn patroon heeft hem luimschoots den tijd gegeven het verlies aan te zuiveren. Dit geschiedde evenwel niet en ten slotte is de zaak bij de politie aangegeven. De Rechtbank heeft thans uitspraak gedaan in deze zaak en K. V. veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaar en bovendien als nog betaling van de schadevergoeding Dienstverband. Ieder zijn recht. Volgens de wet dient zoowel de palroon als de werknemer de wettelijke opzeggingstermijn, in den regel van 8 dagen in acht te nemen J. V. alhier heeft zulks niet gedaan en is plotseling bij zijn patroon in Bussum, de rijwielfabriek „De Amstel" wegge bleven. Deswege zal V. worden aangesproken voor schadevergoeding in dezen Haudwerkonderwijs. Naar aanleiding van ons bericht inzake het handwerkonderwijs aan de Prinses Julianaschool, opgenomen in ons nummer van Woensdag, deelt men ons van be voegde zijde mede, dat het bestuur dezen maatregel nam ter bevordering van het onderwijs aan die school. Deze school bestaat uit 6 klassen, die in 3 lokalen zijn ondergebracht, zoodat elke leerkracht 2 kiassen onder zich heeft. Ten einde het handwerk-onderwijs beter tot zijn recht te doen komen, heeft het bestuur besloten een tijdelijke leerkracht voor dit onderwijs aan te stellen en zulks buiten bezwaar van de gemeentekas. Het be stuur zal van zijn recht de gelden uit de gemeentekas aan te vragen, geen ge bruik maken. Goed afgeloopon. Donderdag fietste de jeugdige D. alhier, in de haven. Hij wist zichzelf al zwem mend te redden. Door een schipper werd zijn karretje opgevischt. Deze rit had slechter voor hem af kunnen loopen. Do Lindelaan. Volgende week zal een begin worden gemaakt met de vernieuwing van de Lindelaan. De stsenen daarvoor bestemd ling, maar tegelijk monstrueus; in die dagen echter was het geen zeldzaam voorkomend iets. De vorstenhuwelijken, gelijk dc geschie denis ons maar al te zeer leert, hadden het voorbeeld in dezen gegevende aristocratie was de vorsten nagevolgd, en in tal van stre ken waren het weer dc gegoede burgerlijke familiën, die de voetsporen der aristocratie wenschten te drukken. Wat van vele dergelijke kinderhuwelijken te verwachten viel, bleef ook hier niet uit, schoon alle de gebruikelijke vor men, zelfs de feestelijke geleiding van het jonge echtpaar naar het slaapvertrek, waarin de eerste huwelijksnacht zou worden doorge bracht. niet ontbrak; schoon deze kinderen dadelijk als man en vrouw naast elkander leefden, was er van een werkelijk echtgenoo- telijke verhouding geen sprake. Toen op deze wijze een drietal jaren waren voorbijgegaan, cn Martin, opgegroeid tot een flinken stevigen jongen, niet de minste neiging vertoonde om van zijne echtelijke rechten gebruik te maken, verontrustten zich de familieleden en de be langstellende burenslechts Bertrande behield vertrouwen in haar echtgenoot. En weer een zestal jaren verliepen op dezelfde wijze; dc jonge echtelieden hadden den leeftijd bereikt, waarop de normale samenleving tusschcn man en vrouw niet vreemd meer was, maar nog vertoonde Martin geen neiging om zich als zoodanig te ontpoppen. Zij vroegen de bijzon dere genade der Kerk voor hun huwelijk, cn in de dagen, dat zij zich daartoe voorbereid den. gebeurde het, dat zij, op een uitstapje zijnde met een ander echtpaar, door een on weer werden overvallen, genoodzaakt werden nachtverblijf te zoeken in een boerenwoning en daar was het, dat plotseling Martin het eerst in zijn Bertrande ook werkelijk zijn zijn op de haven opgeslagen. Die ver betering is geen weelde. Beroepen. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft beroepen Ds. van Dorp te Utrecht. De vlcesclikeuring. Gedurende het eerste kwartaal zijn geslacht 122 varkens en 23 runderen, die opbrachten aan keurloonen f 492,50. Van deze 122 varkens waren 14 huis slachtingen. Afgekeurd werden 1 varken, 1 rund, 3 kalveren, 1 geit en 2 geiten lammeren, waarvan geen één bij een slager geslacht, doch allen wegens sterfte bij de eigenaren. Even als in vorige verslagen kan de kwaliteit van het in deze gemeente ge slachte vee worden geroemd. In de gemeente werden van buiten ingevoerd 1114 K.G. rundvleesch en 375 K G. varke ïsvleesch (alles ingevoerd door slagers). Derde theehuis. Bewesten het Beukenbergje is door Gebr. van Haselen aan het Zuiderzeestrand een pl.in. 20 Meter lang theepaviljoen afge bouwd met een uit zeven kolommen samenge stelde ruime galerij-veranda, die een open uitzicht biedt op strand en zeede opening van dit theehuis zal in de eerste Meiwcck plaats hebbende exploitanten eigenbou wers hebben het Naardensch gemeentebe stuur tevens verzocht ter weerszijden 25 dames- cn 25 heeren-badklccdkamertjes te mogen plaatsen voor het a.s. zomerseizoen. Als toegang naar het theehuis is een strook opengehakt in het eikenhout, het eerste tracé eener breede straat, die even Zuidwaarts in rechte strekking Huizertoren is gedacht. In de naaste toekomst zal hier een belangrijke zee- en strandtoegang komen. Montessori onderwijs. Doae^' dagen is in de omgeving Valkjp- vecn-Thames een af deeling der Ned. Mon tessori Vereeniging opgericht. De afdee- ling stelt zich voorloopig voor speciaal de aandacht te wijden aan de bestudeering der werken van Montessori, en de belang stelling op te Wekken voor de oprichting van een Montessori-school. Belangstellen den worden verzocht bericht te zenden aan Mevr. A. Hamming-van Gooi, Naar- derstraatweg tegenover Tol, Huizen. Gyinnastiekuit voering. ïn een op Woensdagavond gehouden vergadering van den Gooischen Turnkring is besloten de uitvoering en wedstrijden op Hemelvaartsdag te Iluizon te doen doorgaan. Aan de uitvoering is tevens '11 tooneelwedstrijd verbonden. Zooals men zich herinneren zal, heeft 't gemeentebe stuur destijds roods 'n medaille beschikbaar gesteld.De volgende vereenigingen zullen deelnemen: T. D. O. Iv., Kortenhoef, D. O. S., Bussum, Vlugheid en Kradht, Laren, II. G. V. te Hilversum. Economische Commissie. Omtrent de leden der Commissie had den in het afgeloopen jaar geen mutatie's plaats. De Commissie vergaderde in 1923 in totaal 5 maal, terwijl er drie belangrijke conferenties gehouden werden, t.w.: Ie Met de hoeren de Miranda en Kepp- ler, resp. Wethouder der Volkshuisvesting te Amsterdam en Directeur van den Wo- ningdienst, eveneens van Amsterdam. 2e. Met den heer Modderman, Ingenieur der Gooische Stoomtrammij., en 3e met den heer Ingenieur der Openbare Werken van de gemeente Hilversum. Op de conferentie niet de hoeren de Miranda cn Keppler, zijn zeer uitvoerig besproken dc Amsterdamscho bouwplan non in het Gooi, en het belang, dat Hui zen daarbij heeft, vooral in verband met aanvoer van bouwmaterialen via onze haven. Deze conferentie was zeer belangrijk, en kan inderdaad bctcekenis hebben voor onze Gemeente. Tevens had door genoem de hoeren plaats bezichtiging van onze haven en fabrieksterreinen. Met den heer Modderman, Ingenieur van dc Gooische Stoomtrammaatschappij is breedvoerig besproken de tram-electrifi- eatie in 't Gooi en het belang, dat Hui zen daarbij kan hebben. cchtgenootc zag. Voor wie daaraan nog mocht twijfelen, bracht het volgend jaar het bewijs in den vorm van den kleinen Sanxi, een aar- digen jongen. Maar nauwelijks gelukkig vader geworden, slechts weinige maanden deelhebbend aan dit geluk, was Martin Gucrre plotseling verdwe nen. Sommigen hadden hem gezien, den zak op den rug, den stok in de hand, den weg naar Toulouse opgaande, maar verder wist men van niets. Het heette wel, dat Martin zijn vader had vertoornd, dat hij hem enkele ma ten graan had afgenomen en dat hij nu diens boosheid ontvluchtte Maar dat alleen kon de reden niet zijn en men kwam al spoedig tot de algemecne overtuiging, dat een zekere rei- ging tot vagebondage, de behoefte om vreem de landen tc zien en de dorst naar avonturen hem op een onbekenden weg hadden geleid. Martin was afkomstig uit de Baskischc lan den, en de eigenaardige aard dezer bewoners bracht men met zijn vertrek in verband. Hoe het zij, acht lange jaren bleef Martin weg; zijn kind groeide op tot een aardig, speelsch knaapje; Bertrande nam als quasi-weduwe haar intrek eerst bij haar vader, later bij haar oom Pierre Guerre, die hoofd der familie was geworden En alles ging zijn gewonen gang in Artigat, cn men was op het punt Martin Guerre geheel te vergeten. Totdat, even plot seling als hij was verdwenen, Martin op een goeden dag weer in de straten van het stadje \erschecn. bij buren navraag doende, oude kameraden de hand drukkende en zich, zonder eenigc aarzeling tc toonen, naar zijn oud huis begevende. Toen hij vertrok had hij snor noch baard, cn hij kwam terug met een ringbaard en met zware snorrenzijn gezicht was ge bruind, hij was dikker geworden, maar voor Tevens kwam hierbij ter sprake de toe komstige tramverbinding met onze haven, en wat daarmede in verband 9taat. Niet onbelangrijk wa9 ook dc plaats gehad hebbende conferentie met den heer Ingenieur van de Openbare Werken van Hilversum. Dit onderhoud betrof eenc nieuwe scheepvaartverbinding met Hil versum. Deze Gemeente is n. 1. reeds ceni- gen tijd zoekende naar een goede water verbinding. Van zeer groot belang zal 't zijn voor Huizen, wanneer deze water weg zóó wordt aangelegd, dat ook onze Gemeente er van kan profiteeren, en dat de uitmonding plaats heeft in onze haven. Wanneer onze haven, dio steeds in betere conditie komt, in verbinding wordt gesteld met een vaarwater voorbij Bla- ricum en Laren naar Hilversum, dan wordt dit van een groot economisch be lang voor onze Gemeente, afgezien nog van het feit, dat de inkomsten van de haven daardoor ook in hoogc mate zullen stijgen. Niet onvermeld mag ook blijven, dat de Commissie voor het voeren van reclame in 1923 heeft gekozen twee methoden, n. 1. het adverteeren in „Vraag cn Aanbod" en het plaatsen van doelmatige reclamebor den aan do stations Amsterdam, Hilver sum, Amersfoort en Utrecht. Door deze reclame bereikten ons in het algeloopen jaar vele vragen om inlichtin gen betreffende 't vestigen van industrie onder deze Gemeente, alsook van personen. Ongetwijfeld is de Economische Commissie zeer nuttig werkzaam geweest door dc aan dacht van belanghebbenden te vestigen op de in deze gemeente aanwezige gunstige factoren voor vestiging van Industrie en personen. Het laten drukken van een brochure, ge titeld „Huizen als Industrieplaats" en 't verspreiden daarvan moet ook wel van veel beteekenis worden geacht. Behalve schriftelijk werden er ook vele mondelinge inlichtingen verstrekt. Als zichtbaar resultaat hiervan mogen we wij nen op de vestiging van een timmer fabriek in de rookcrij van Aanimert van As. Vereen, van Vrijz. Zondagscholen. Donderdag had in de Groote Kerk alhier de Jaarvergadering plaats van de Vereeniging van Vrijzinnige Zondags scholen, Kiesdistrict Noord Holland. Na een openingswoord van den voorz. Ds. J. C. Voorduin werd 'n lied gezongen, 't welk de heer Valentijn Schoonderbeek bege leidde. Na het afdoen van eenige huis houdelijke aangelegenheden, benoemde de vergadering, welke uit 35 personen bestond, t.w. het bestuur en het onder wijzend personeel der Naardensche Zondagsschool en voorts afgevaardigden uit het district, in de plaats van Ds. Voorduin, die niet herkiesbaar was, Ds. Weeder van Koog aan de Zaan en in de plaats van Ds. Kosters, die naar St. Anna Parochie vertrok, Zuster Goteling Vinnis van Purmerend. Na gemeenschappelijk noenmaal hield Ds. Cramer van Alkmaar een referaat over „Zondagsschool en Chrlstusgeloof", waarna twee personen van de gelegenheid gebruik maakten tot debat. Als aftredend voorzitter had Ds. Voorduin een warm woord van dank in ontvangst te nemen, hem bij monde van Ds. Cramer toege sproken terwijl de afdeeling Naarden eenzelfde hulde voor de door haar bereide ontvangst bij monde van Ds. Klaassen, afgevaardigde van het Hoofdbestuur, niet ontging. Na het aanheffen van een gemeenschappelijk lied, ook nu door den heer Schoonderbeek begeleid, die voor zijn muzikale medewerking den dank der vergadering oogstte, werd de bijeenkomst te half vijf uur gesloten. het oog waren zijn trekken nog zoozeer aan die van Martin Gucrre voor acht jaren gelijk, dat niemand twijfelde of hij was het. Niemand, ook niet de verlaten Bertrande, die zich on middellijk in zijn armen wierp en hem op zijn verlangen den kleinen Sanxi toonde, dien hij met kussen overdekte. Men slachtte het vette varken ter eere van den terugkeerenden zoon, vrienden en bekenden kwamen uit alle deelen van het stadje toeloopenmen stelde vragen aan Martin Guerre, en men ontving antwoor den, zoo duidelijk, zoo gedetailleerd, zoo juist, dat men aan zijn identiteit niet kon twijfelen, haddc men daaraan ook maar gedacht. Ver wijten werden er bijna niet gedaanBertrande zelf had hem vergeven en wien bleef dan nog iets te verwijten over? Om zijn vertrek te verklaren vertelde hij, dat een plotselinge af keer hem had bevangen van het gelukkige, vreedzame, maar eentonige en saaie leven dat hij leidde; dat hij zich had geschaamd niets in de wereld te zijn en te doen. Een paar lands knechten, die door Artigat gingen, hadden hem er toe gebracht dienst te nemen bij een compagnie en onder de vanen v;.n Koning Hendrik II. die juist tegen de Engclschen en tegen den Keizer was te velde getrokken, had hij gestreden Hij had de belegeringen van Mctz, van Toul en van Verdun bijgewoond, en vertelde er van met levendigen gloed. Toen in 1556 de wapenstilstand tc Vaucclles werd gesloten, had Martin Gucrre, verlangend zijn land terug te zien, verlangend ook naar vrouw en kind, de wapenen neergelegd, en hier was hij nu. Alles ging goed, gedurende maanden, ja jaren. Des avonds, rustig bij het vuur geze ten met zijn vrouw, haalden beiden herinne ringen uit vroeger dagen op en meer dan eens Keuringsdienst. Aan het verslag van den Keuringsdienst van waren, die, zooals men weet te Amster dam zetelt, is wat Naarden aangaat het vol gende ontleend Wat dc melk betreft, van het aantal onder zochte monsters werd ondeugdelijk bevonden door een tc geringe vetvrije droogrest 1; niet vuilvrij waren 2; waarin streptococcen 1 monster. De gemiddelde cijfers voor het soortelijk gewicht en het vetgehalte van de melk waren resp. 1.0315 en 3.229. Uit het onderzoek der karnemelk is geble ken, dat van het aantal onderzochte monsters (13) er 8 met teveel water bereid warenen ondeugdelijk van toestand waren 2. De pro centen ondeugdelijk bedroegen in 1923 76,9. Wat de broodbakkerij betreft bedroeg het aantal bezoeken 56; gewogen werden 1092 brooden, waarvan in totaal te licht bevonden 26. of in procenten 2,4. Afgekeurd werden: I5i K.G. griesmeel, 4 K.G. tarwebloem, 2 K.G. zelfrijzend bakmeel, 1 K.G. pudding, 35 pak cacao. 21 K.G. cacao, 18,4 K.G. snoepgoed, 120 stuks bouillonblokjes, 4 K.G. rozijnen, i£ K.G. citronade, 14 flac. uitjes in azijn. Aan de consumptie werden onttrokken 202 pak vanille suiker, 2\ K.G. huishoudjam, 8 K.G. koffiestroop. Alhier werden 360 bezoeken aan winkels enz. gebracht. Ter plaatse werden afgekeurd 19 artikelen (meel en grutten 8, cacao prae- paraten 3. snoepgoed 4, vleeschextract 1, gccons. vruchten 3). Het aantal onderzoekingen in het labora torium bedroeg 212. Van dc in het labora torium onderzochte artikelen werden 23 on deugdelijk bevonden. Het totaal percentage ondeugdelijk van de gekeurde artikelen be droeg 0.8 (karnemelk 76,9; suiker, stroopen e.d. 22,7; honing en jams 20; vleeschextract 100). Het percentage ondeugdelijk van de be monsterde artikelen bedroeg 10,8 (karnemelk 7Ó,9; suikers, stroopen 71,4; honing en jams 25; koffiesurrogaten 25. Gevonden voorwerpen. Een taschje, een grijze jas, een slinger van een klok, een gummi motor jekker, een dolkmes, een postduif gem. 24/3961 No 2. De Larensche Harmonie. Donderdagavond a.s., 's avonds 8 uur, zal dc Larensche Harmonie alhier een concert geven op het feestterrein van hotel Hamdorff, met medewerking van het Dubbelmannen- kwartet „Amicitia", onder leiding van den heer Berendsen cn de Larensche Zangbond. Dit concert zal, wanneer het weer gunstig is, gegeven worden op het feestterrein in de open lucht, dat voor die gelegenheid een eenigszins feestelijk cachet zal dragen. Zooals men weet zal de opbrengst van dit concert ten cgoede komen aan het fonds voor het aan schaffen van een saxophone. De Larensche Harmonie is ccn fanfare corps. Om niet uitgebreid te worden, zij over het aanschaffen van dit noodige instrument het volgende nog opgemerkt Om het eigen aardige, te veel schetterende van den klank der koperen instrumenten eenigszins te ver zachten, wat voor alle muziek van hooger gehalte dan eenvoudige marschen onontbeer lijk is, zijn in het fanfarecorps saxophones een onmisbare vereischte. Er zou gezegd kunnen worden, hoe meer van die saxoph.-instrumen- ten, hoe beter. Op het oogenblik nu is er bij de Larensche Harmonie groote behoefte aan een tenor-saxophone. Voor het aanschaffen nu van dezen tenor is ccn fondsje gevormd. Reeds een derde van het benoodigde geld is binnen. Ten einde nu het tempo van den groei van dit fonds, dat tot nu toe niet dan matig was, tc versnellen, muzikaal gezegd, teneinde het andante door molto accelerando, een allegro, kan het zijn een presto tc maken, Is dc gérant van het hotel Hamdorff, de heer van der Molen, op het idéé gekomen dit con cert ten bate der Harmonie in zijn gebied te doen plaats vinden tegen een entree van kwam uit Martin's geheugen een bijzonder heid naar voren, die slechts dc echtgenoot zelf kon weten. Martin werd een gezocht ver teller; een trouw echtgenoot, die in drie jaren tijds zijn vrouw twee kinderen schonk, waar van er een spoedig stierf. Tot dusverre bleven beiden bij oom Pierre Guerre inwonen, deze administreerde ook de erfenis van Martin's vader, en Bertrande had onder zijn eigenlijk voogdijschap geleefd. Dit werd Martin, na verloop van een drietal jaren, moede; hij wilde zich een eigen 'ehuis stichtenhij vroeg afrekening aan zijn oom. Een afrekening, voor die dagen niet zonder belang, omdat alleen zijne goederen een waarde van 7.000 livres vertegenwoordigden. Dit voorstel viel weinig in den smaak van oom Pierre. Hij ried het hen af; Martin en zijn vrouw waren aldus goed gevestigd, en hij belastte zich gaarne met het beheer. Het kwam tot minder aan gename woordenwisselingen, vervolgens tot twisten, ja eindelijk tot handtastelijkheden. Zoover kwam het zelfs, dat oom Pierre een zekeren Jean d'Escorncboeuf, die, voor een geheel andere zaak, van den Scnechal van Toulouse dc bevoegdheid had verkregen om Martin Guerre in arrest tc stellen, op hem afstuurde, terwijl hij tegelijkertijd een complot tegen hem smeedde, dat hem het leven had kunnen kosten, indien zijn jonge vrouw zich niet over hem had geworpen en op die wijze de bedreiging van het reeds opgeheven ijzer had verlamd. Schijnbaar schikte zich alles, het arrest van Martin werd opgeheven, en oom en hij schudden elkander dc hand. (Wordt vervolgd).

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 2