Kunstenaar en Coöperatie. De heer van Warmelo sprak Woensdag j.l. voor de Verceniging van Beeldende Kunste naars (leden en donateurs) over de houding van den kunstenaar tegenover de Coöperatie. Alvorens dit in1 het bizonder te behandelen, behandelde spreker eerst de coöperatie in het algemeen, en wel ie. de vraag, hoe de coöpe ratie is ontstaan, en 2e. de maatschappelijke veranderingen, waardoor de coöperatie tegen woordig zoo'n groote plaats inneemt. Hier voor was het noodig eerst een klein stukje historie te geven. Ongeveer 150 jaar geleden werd de stoommachine uitgevonden, wat be langrijke veranderingen .in de productie-wijze ten gevolge had. Deze werd hier n.l. zeer door opgevoerd en opende geweldige moge lijkheden. De wetten, welke de vrije productie in den weg stonden werden toentertijd in En geland opgeruimd. Er ontstond daar een 111- dustrieelc irevolutie; men verkondigde de stel ling, dat sociale rechtvaardigheid als een logisch gevolg zou ontstaan, wanneer men de economische krachter slechts onbelemmerd liet werken. Adam Smith bracht zijn ijzeren loonwet: de prijs wordt bepaald door vraag en aanbod, het loon van den arbeider wordt bepaald door den prijs van het artikel. De periode van het liberalisme brak aan, waarbij men geen invloed van den wetgever op de productie-verhoudingen duldde. Verschillende wetten (minimum loon wet e.a.) vervielen ech ter. terwijl men den arbeiders bovendien nog het recht van vereeniging, dat van 't rijc woord, van emigratie en het stemrecht ont nam. Men geloofde echter dat de ideaal toestand hieruit zpu ontstaan. De toestanden waren voor de arbeiders zeer slecht, toen Richard Owen, de stichter der coöperatie, naar voren trad. De werktijden waren veel te lang, terwijl kinderen van 5 jaren reeds in de fabrieken werkten. Owen was een eenvoudige, maar onderne mende zadelmakersjongen. Hij werkte zich op tot directeur van een Schotsche katoen fabriek, welke hij geheel moderniseerde. Hij was ech ter met een warme mcnschenliefde bezield en besteedde veel zorg aan de verbetering van de toestanden der arbeiders. Bovendien ge loofde hij. dat dit hun gezondheid, hun werk kracht en dus ook het door hen te leveren werk ten goede zou komen. De woningen wer den geïnspecteerd, scholen opgericht en de kroegen verwijderd. Hij hield geregeld voor drachten voor de arbeiders, waardoor langza merhand het verzet tegen zijn hervormingen verdween. Ook ruimde hij de vele te kleine winkeltjes op, welke slechte waren tegen hooge prijzen op crediet leverden en hij stichtte een groot magazijn, waar de beste waren tegen inkoopsprijs verkrijgbaar werden gesteld. Hier heeft men dus reeds het begin van de coöperatie. In de praktijk bleek, dat zijn systeem een goede productie en groote winsten ten gevolge had. Het cooperatic-systeem van Richard Owen is echter mislukt, daar de menschen er nog niet rijp voor waren, de democratische grond slag was nog niet voldoende gelegd. Bij coöperatie moeten de besluiten, welke de meer derheid neemt, eerlijk worden nagekomen. In Brighton werd later een coöperatieve winkel opgericht met een begin-kapitaal van f 5.de omzet steeg spoedig tot 40 per week. Er zijn echter 2 soorten coöperaties, naast deze distribueerende staat de producce- rende, waarbij de arbeiders de waren zelf onmiddellijk aan de markt brengen en de winst houden. De opvoeding tot coöperatie werd nu voor bereid door het stichten van kleine sccten met kerkjes, welke een eigen bestuur hadden cn waarbij van de leden een zedelijke levenswan del werd geèischt. Deze vereenigingen wer den echter door dc wet niet erkend, bij dief stal konden zij dus geen aanklacht indienen. Ook deze vereenigingen faalden nog. Nu begon echter de kunst zich met deze kwesties te bemoeien. Prof. Ritter heeft eens gezegd, dat een pleit gewonnen is, wanneer de kunst er zich voor gaat interesseeren. In 1819 verscheen Shelley's „Mask of Anarchy", cn vooral Elisabeth Browning had veel invloed met haar gedicht: The Cry of the Children. In Frankrijk werkte Rousseau, in Zwitserland Pestalozzi en "en slotte in Duitschland Karl Marx met zijn be kende uitroep: „Proletariërs aller landen, ver- eenigt u". Nu was dc strijd over alle linies begoiincn. In 1650 werd weer te Rochdale een coöpe ratieve winkel opgericht Deze wist zich te handhaven, daar de tijd en de menschen er thans rijp voor waren. Zonder een groot orga nisator of leider wist dit winkeltje zich tot een beweging met zeer grooten omzet uit te brei den. In 1921 waren er reeds 1400 afdeelingen. Dit systeem heeft zich thans vertakt over een groot gebied van handel en industrie. Ook heeft een Engelschc organisatie zelf dc bouw van arbeiderswoningen ondernomen, welke woningen aanzienlijk goedkooper konden wor den gebouwd. Na deze uitvoerige inleiding kwam spreker tot het eigenlijke onderwerp van zijn lezing, hetwelk naar verhouding vrij schraal werd •bedeeld. Lange inleid'ngen kunnen noodzake lijk zijn. wanneer daardoor het eigenlijke doel gemakkelijk kan worden verduidelijkt Hier werd echter dc figuur van Richard Owen met meer enthousiasme en begrip behandeld dan die van den kunstenaar. Spreker zeide, dat ook de kunstenaar zich heeft te schikken naar de maatschappelijke toestanden, naar de evo lutie, hetwelk niemand zal ontkennen. De kun stenaar zal zeggen geen arbeider te zijn, maar indirect heeft hij echter ook met dc maat schappelijke toestanden te rekenen. Dat het systeem van ,,1'art pour 1'art" heeft uitge werkt wisten wij echter ook reeds. Dc plaats van den kunstenaar is een eere-plaats cn ver eeniging der artiesten is noodzakelijk om front te maken tegen den gemeen schappelij- ken vijand. Over de mogelijkheid om tot coöperatie te geraken wenschte spr. zich ech ter voorloopig nog niet uit te laten, hoewel wij in alle bescheidenheid meenen, dat dit het doel van zijn komst was. Wie zich dus onbe vredigd voelt, raden wij aan den heer van Warmelo eens te gaan opzoeken. Misschien, zoo hij een arm schilder is, zullen hem dan vizioenen verrijken van erkenning, goede ver koop en broederlijke coöperatie, zonder jalou- zie en geharrewar.. S. (Er volgde nog een kort debat, waarin o.a. de heer Langeveld de zeer juiste opmerking maakte, dat de kunst als cultuur-macht niet wordt erkend en dat er geen sprake kan zijn van coöperatie, d.i. een economische behan deling, zoolang de artiest in economischen zin als een non-valeur wordt beschouwd.) Dc kermis. Naar wij vernemen heeft het gemeente bestuur afwijzend beschikt op het verzoek van den Bond van Kermisvakgenooten, om dc kermesse d'été te mogen inrichten op La- rensch grondgebied nabij de grens van Hil versum. Bekeuringen. Natuurlijk zijn hior Zondag weer eenigc bekeuringen gevallen tegen fietsrijders. Dit maal geschiedde dit ten nadeele van Ch. Th. H. uit Utrecht, wegens het als bestuurder van een auto noodeloos links van den weg rijden in de bocht van den Stationsweg-Naarderstraat cn het niet kunnen toonen van het vereischte irij- en nummerbewijs. C. v. d. Muit. Soest, om dezelfde zonde; V. C. A. dito. Tegen J. V. alhier werd proces-verbaal op gemaakt wegens het staan op den rijweg Brink hoek Xaarderstraat, met opzet, waar door het verkeer aldaar ernstig in gevaar werd gebracht. Klein ongeluk. Zondagavond kwam de heer F. J. K. uit Amersfoort met zijn auto door Laren. Hij wilde in de Naarderstraat. dicht bij de Oude Drift, een sigaar opsteken. Hij verloor door deze handeling even het stuur en sloeg met de auto tegen een paal aan van het electrisch licht. Deze boog schuin overde auto werd aan motor en aan glaswerk ernstig bescha digd. een inzittende jongen kreeg een ver wonding aan het hoofd. Door de firma C. al hier werd de auto gesleept in de garage van .1 L. dc G. uit Blaricum. Verbreeding. Wij bevestigen ons bericht van eenige weken geleden, dat de Noolschc weg verbreed zal worden door een stuk grond, dat door den heer van Kempen alhior vrijwillig daarvoor is afgestaan. De wilde hond. Hier is aangifte gedaan bij de politie, dat de hond van den heei A. alhier een kip van den timmerman B. alhier, die te broeden zat (de kip n.l.), heeft verscheurd. De eigenaar heeft de schade echter vergoed. De Natuur. In nauwelijks cén week tijds is de natuur er in geslaagd zich in haarzomer- toilet uit te dossen, 't is dit jaar al bij zonder vlug gegaan dat aanschieten van het groene kleed, 't welk vooral Bussum noodig heeft om er voordeelig uit te zien. De boomen met hun dicht bladeren-ge- waad. de heggen en bloeiende struiken, ze verbergen zooveel leelijks, dat ons 's winters soms met afschuw vervult en onze liefde voor de woonplaats tot liet nulpunt nabij brengt. Het domineerendo groen echter, vooral nu, terwijl het pas ontloken in honderde sehakeeringen, door het spel der zonnestralen nog verveel voudigd, schittert,, verzoent ons volkomen. Wat maakt het ons Spiegel mooi en niet alleen dat brok tuinstad, waar werkelijk in hoofdzaak de tuinen voor de zomersche aanklecding zorg dragen, doch ook aan de dorpszijde ontstaan hier cn daar nog wel aardige plekjes. Wat is het toch jammer, dat een groot gedeelte der tegenwoordige Bussuinmers geen beuk van een linde kunnen onder scheiden of welk ander boomonpaar ook. Het genot van hot buitenwonen wordt zooveel grooter als men, waar ook wande lend, voortdurend bekende boomen en planten ontmoet, 't Is voor voor een naar Bussum verhuisde Amsterdammer, voor wicn alle boomen niets anders dan boo men zijn, oen gewaarwording alsof hij in een buitenlandsche hoofdstad rondloopt en hij kent de daar gesproken taal niet. Hij kun aesthetiscli genieten van de schoon heid van zulk een stad, maar voelt er zich toch vreemd en onbehaaglijk. Zoo zijn er hier ook forensen, die Bus sum 's zomers wel „mooi" vinden, maar toch niet kunnen wennen, omdat de nau were aanraking tot de natuur, welker sprake zij niet verstaan, afgesloten blijft. Het gemeentebestuur zou wijs hande len, indien het er zich op ging toeleggen zulke onwennige bewoners van ons des zomers zoo mooie dorp, nader tot de na tuur te brengen, net kou op daartoe ge schikte plaatsen, waar eenige verschei denheid van boomsoorten gevonden wordt, hier en daar naambordjes doen aanbren gen. Desnoods bij de boomenrijen van een bepaalde soort in de verschillende lanen. Er zou over gedacht kunnen worden, om b.v. in de boschjes van Verbeek, de plek rondom den vijver bij het brugje zou er zich uitstekend toe leencn, een soort plan tentuin in het leven te roepen, waar alle in deze omgeving groeiende en gekweekte boomen, struiken en andere gewassen, bij een gebracht zouden kunnen worden. Wat zou zoo'n tuin een attractie temeer voor Bussum kunnen zijn, wat zouden daar een natuurliefhebbers en dus ver knochte inwoners van Bussum kunnen worden gekweekt. De liefde tot het buitenleven, die door kennis der natuur wordt opgewekt, is daarom ook afhankelijk van de bekend heid met de fauna, de levende have onzer tuinen, bosch en hei. Men kan een open oog hebben voor de schoonheid der om ringende natuur en zich het oor laten streelen door het gekwinkeleer der zang vogels overal rondom, maar als die aange name aandoening der zinnen niet met keuuis gepaard gaat, bestaat de kans, dat dit schoone spoedig gaat vervelen. Als 't oog niet voortdurend bekenden onder de planten weet thuis te brengen, het oor niet weet te onderscheiden den zang onzer gevederde vrienden, dan voelt men zich niet thuis. Ten opzichte van den onbekenden vo- geltfnzang past de vergelijking met het zich bevinden in een buitenlandsche stad, waarvan men dc spreektaal niet machtig is, nog beter, wandelend of liggend in 't bosch hoort men velerlei gekweel, maar hoeveel sterker zou dat alles tot ons spre ken, als we de vogelentaal verstonden. Beter gezegd, als bij elk vernomen geluid de gedaante en den naam van den zanger bekend was. Om die kennis bij te brengen is de Ge meente gelukkig niet in gebreke geble ven. Door het aanbrengen van nestkastjes \orige jaren in het Spiegel, dit voorjaar ook aan de andere zijde van 't spoor, is 't nestelen van zangvogels binnen de be bouwde koin zeer bevorderd. Naarmate er meer andere dan de brutale musschen in onze tuinen verschijnen, niet alleen in den winter, wanneer de honger en dorst ze naar de woningen der menschen drijft, maar ook in hun bruids- en broedtijd, wanneer ze hun lieflijk geluid voortdu rend doen hooren, neemt ook de kennis vau het vogelleven, de benamingen oude zangmelodiëen toe. En velen die nu dwa len door de bosschen vernemen telkens bekende zangen, die de gedachte wekken aan het hooren spreken van de eigen moe dertaal in een vreemd land. Onbewust heeft dus het Gemeentebe stuur de ingezetenen '11 ongekende nieuwe vreugde bezorgd, het zich nog meer thuis gevoelen in het Gooisehe landschap. En zijn voorbeeld zul wel navolging vinden, ook particulieren zullen meer en meer overgaan tot het plaatsen van nestkastjes, die zoo tal van zangvogels tot broeden in eigen omgeving lokken. Aan alle kanten is hier voordeel, onze gasten scheuken ons hun blijgezang, hun doen en luten kunnen we zoo rustig bespieden, onze vogelkennis en daardoor onze natuurwaardcering wordt verrijkt en, insecten-eters zooals ze zijn, onze tuinen worden bevrijd van massa's schadelijk gedierte. Verblijdend is het ook, dat onder de jeugd, aangewakkerd door enkele enthou siasten, de vogelbescherming zooveel aan hangers wint. De vogelbeschermingsclub „De Merel", de schepping van juffrouw Bedemagni ,is daar, om daarvan te getui gen. En de heer Schenk, dc inspecteur van den Plantcnziektekundige Dienst, is de vakkundige mentor, de aangewezen geest driftige vogelvriend, die de club op haar wandelingen vergezelt en zijn vogelkennis en blakende liefde en toewijding op onna volgbaar suggestieve wijze op de kinderen weet over te planten. Een nieuw geslacht van niet langer in tuïtieve natuurminnaars wordt zoo en worde hoe langer boe meer gevormd. De Hozen ten toonstelling. De rodententoonstelling vanwege „Nos Jungunt Rosae", van 18 tot en met 20 Juli in Concordia, belooft heel wat vertier, daar 200 Amerikiansche kweekers haar zullen be zoeken. Ondc-r leiding van mevr. L. C. van GendtLandré, presidente der Huisvrouwen- vcrecniging. .'al er op Zaterdag 19 Juli een avond-rozentcest aan verbonden zijn. Zangtorrnooi Gooi- en Kernland. Op Himclvaartsdag zal het 4c mannen- zangtourno >i voor Gooi- en Eemland, waaraan 7 vereenigingen, o.a ons mannenkoor Caccilia (directeur A. G. v. d. Voort) deelnemen, te Amersfoort plaats hebben. Te 12 uuur verzamelen op 't Stationsplein, onder muz'ck van 't 5de Reg. Inf. Aanvang te 3 uur. wairbij elke vereeniging 2 vrije num mers ten ge.i..ore brengt en to t slot gezamen lijk met begeleiding der stafmuziek: „Hol lands Glorie" van Richard Hol. Keuringsdienst. Het jaarveislag van den Amstcrdamschen keuringsdienst g<pft voor Bussum de volgen de cijfers: Melk: Vm de genomen monsters waren 6 ondeugdelijk door watertocvoeging, 5 door te laag vetgehalte cn 4 door een te geringe vetvrije droogrest. Niet vuilvrij waren 2, be paald vuil 1 cn besmet met streptococcen 3. Het gemiddeld soortelijk gewicht was '•43'3 en vetgehalte gemiddeld 3204. Karnemelk: Bij de 39 keuringen bleken 17 te veel water tc bevatten, 3 waren ondeugde lijk van toestand en 20 totaal ondeugdelijk. Totaal 51.3 ('t vorig jaar 75 Broodbakkerij: Bij 91 bezoeken werden 17Ó1 brooden gewogen, waarvan 27 te licht bevonden of 1.5 Afgekeurd werden: 18 L. karnemelk. 10 K G. tarwebloem. 2 K.G. gricsmeel. 10 K.G. roggemeel. 4 5 K.G. pudding. 30 pak pud ding. 1 K.G. koek, 6.9 K.G. thee, 5 K.G. ca cao, 1.5 K.G. snoepgoed, 5 K.G. amandelen, •mm milium waumun 7 K.G. gedri ogde peren, 8 K.G. zuurkool 15 flacons ge: eerde haring, 56 gemarineerde haringen, 0.5 K.G. gerookte paling, 5 K.G. gerookte chelvisch, 54 fleschjes harol, 1 K.G. hoendermagen, 1 duif, 1 fasant. In 't laboratorium afgekeurd: 11 L. volle melk,, 3 L. raapolie, 7.5 K.G. boekweitmeel, 6 K.G. stroon, 1709 pak vanillesuiker, 0.5 K.G. kofficstroop, 1 K.G. muskaatnooten en 21.600 bouillonblokjes. Bij 1134 winkelbezoeken werden gekeurd 436 monsters volle melk, 40 karnemelk. 5 mclkconserven, 219 boter, 486 kaas, 946 spijs- vettcn, 1904 meel cn grutten, 1357 brood en koek, 88 suikers en stroopen, 20 honig en jams, 5 vruchtensappen, 24 limonades, 212 azijn, 252 koffie, 262 koffiesurrogaten, 257 thee. 1189 cacao, 1208 specerijen 1167 snoep goed, 9 vleeschextract, 77 versche visch, 321 vischconserven. 851 versche groente enz., 1931 ingemaakte. 8 huishoudel. artikelen, 28 di versen en 44 wild. Totaal 13352. Hiervan afgekeurd: 1 karnemelk, 10 meel en grutten, 1 brood. 3 thee, 1 cacao, 1 snoep goed, 6 vischconserven, 4 ingemaakte groen ten, 1 diverse en 3 wild. Totaal 31. In 't laboiatorium gekeurd: 436 volle melk, 39 karnemelk, 5 melkconserven, 1 boter, 3 kaas, 37 specerijen, 34 meel en grutten, 4 brood en koek, 57 suikers en stroopen, 16 ho nig en jams. 3 vruchtensappen, 22 limonades, 37 azijn, 8 koffiesurrogaten. 10 cacao. 44 specerijen, 20 snoepgoed, 3 vleeschextract. 5 huishoudelijke artikelen en 14 diversen. Totaal 802. Hiervan ondeugdelijk: 15 volle melk, 20 karnemelk. 1 boter, 2 kaas, 4 spijsvetten. 1 meel en grutten, 10 suikers en stroopen, 4 honig en jams. 1 vruchtensappen. 6 limonades. 4 azijn, 3 koffiesurrogaten. 2 cacao, 2 specerijen, 6 snoepgoed, 3 vleesch-extract en 1 diverse. Totaal 94. Percentage ondeugdelijk: volle melk 3.4. karnemelk 5.: 5, boter 0.5, kaas 0.4, spijsvetten 0.4, meel cn grutten 0.6. brood 0.1, suikers cn stroopen 21.6, honig en jams 20, vruchtensap pen 20, limonades 25. azijn 1.9, koffiesurroga ten 1.1, thee 1.2, cacao 0.3, specerijen 0.2, snoepgoed 0.6, vleeschextract 33.3, vischcon serven 1.9. ingemaakte groenten 0.2, diver sen 7.1, wild 68. Totaal 0.9. Percentage ondeugdelijke monsters: volle melk 3.4. karnemelk 51.3, boter 100. kaas 66.7, spijsvetten 108. meel en grutten 2.9, suikers en stroopen 33.3. honig en jams 25. vruchten sappen 33.3, limonades 27.3, azijn 10.8, koffie surrogaten 375, cacao 20, specerijen 4.5, snoepgoed 3c vleeschextract 100 en diversen 7.1. Totaal 1.7. Jubileum Zusterschool. 15 Mei. Nadat om 9 uur ia dc Parochiekerk door Pastoor Van Beurden een plechtige Mis was opgedragen inet Te Deum, vervoeg den zich tc 11 uur aan het Zusterhuis, aan welks interieur tal van bloemstuken een feestelijk aanzien gaven, het Kerk- en Schoolbestuur, de II. II. .T. W. Thuring en L. van Wilderen en het oud bestuurs lid A. Ivuijcr van Laren, ten einde de jubi- leerende Zusters met den heugelijken dag geluk te wcnschen. In tegenwoordigheid van Burgemeester van Wettuin, terwijl ook Pastoor van Schaïck van Bussum aanwezig was, hield Pastoor Van Beurden van Naarden een toespraak, waarin Z. Eerw. den ijver en toewijding der Zusters prees en haar daukte voor hetgeen zij voor de Roomsche jeugd gedurende e<— kwart eeuw hudden gedaan. Voorts wenscht hij den heer Thu ring geluk, die van 't ontstaan der school af lid van 't. Bestuur was geweest en dankte don heer Jagers, hoofd der Roomsche jongensschool waar deze steeds de Zusters met raad en daad ter zijde stond. Nadat Pastoor Van Beurden namens de Parochianen een couvert had overhandigd, had Z. Eerw. bij monde van den heer Van Wilderen een woord van dank in ontvangst te nemen voor zijn rede en voor hetgeen ook hij in 't belang van dc school had gedaan, terwijl dc heer Thüring de Zusters herdacht, die na de oprichting werkzaam waren geweest en van wie een tweetal dit feest waren J. C. G. Grasc alhier, leeraar gem. H.B.S.* met 5-jarigen cursus te Amsterdam. Concert Grooto Kerk. Op 25 Mei zal in dc Groote Kerk te Naarden ten 2.30 uur nam. ten bate van het San. fonds van T. B. C. lijdende mili tairen Johun Schoondcrbeek een concert geven, met welwillende medewerking van: Mevrouw Anna Stronck-Kappol, en de hoeren Jac Caro, Christinan Freijer, II. V. P. Schoonderbeek. Het programma zal o. m. bevatten: de liekende schoone duet voor sopraan en has met viool-solo uit de cantate „Waehetauf ruft, aus die Stimme" van J. S. Bach en uit Bach's „Oster Oratorium" de bekende sopraan Aria met fluitsolo. Mevr. Anna Stronek-Kappel zingt alleen nog werken van Handel en Ilasse, de heer II. V. P. Schoonderbeek speelt een Ro mance van Jac. Durand voor Fluitsolo, terwijl de heeren Christiuan Frojjcr, IL V. P. en Johan SeTioonderbeek een trio cantate van J. S. Baeli zullen uitvoeren. Het koortje (muziekschool toonkunst, hoogste Solfège klasse) zal Hollandsche liederen van Cath. van Rennes en Henry Zagwijn zingen. Valkeveen. De erven A. E. Dudok van Heel hebben het hun toebehoorond gedeelte van bosch en strand te Valkeveen doen afpalen, waarbij oen kleine toegang op het strand voor het publiek is opengehouden. Het monument van C'omeiiius. Op de vergadering van de Vereeniging Gooische Agenda. Woensdag 21 Mei. BITSSUM. 8 uur, Novum. Gezelschap van Mevr. E. de Boerv. Rijk met haar persoonlijk optreden als Kniertje in „Op Hoop van Zegen". Zondag 25 Mei. NAARDEN, 2.30 uur in groote kerk con cert onder leiding van Joh. Schoonder beek ten bate van het sanatoriumfonds voor aan tuberculose lijdende militairen. Medewerkenden mevr. Anna Stronck Kappel en de heeren: Jac. Caro,» Chris- tiaan Freijer en H. V. P. Schoonderbeek. Maandag 26 Mei. HILVERSUM, 8 uür~ Ueïïên verg adering Openbare Leeszaal en Bibliotheek in de Leeszaal. Dinsdag 27 Mei. BUSSUM: „Der Tor und der Tod" van Hugo von HofmannsthuT, in vertaling door A. S. door De Gesellen v. d. Conste. 8 uur in Concordia Algemeene vergade ring van de verbruiksvcroenlging Gooiseh belang. LAREN. 7.30 uur in Hotel Hamdorff: Generale repetitie van Toonkunst. Woensdag 28 Mei. LAREN. 8 uur in Hotel Hamdorff, con cert door de Mij t. bev. der Toonkunst. tot oprichting van een gedenkteeken voor Comenius te Amsterdam heeft prof. dr. Klima een rapport uitgebracht over den stand van zaken. Hij herinnerde aan het bezoek van prof. Stjoersa en den architect Jauak aan Amsterdam en aan het tegen bezoek van architect Baunders en beeld houwer Krop aan Praag. Er zullen in het ontwerp eenige wijzigingen worden aan gebracht: de oorspronkelijke hoogte vun 8Yi m. wordt verkleind tot 7 m. Het voet stuk zal van graniet zijn. Meegedeeld werd, dat het plan finan cieel vrijwel was verzekerd. Van het ver eischte bedrag van 1 inillioen. Tsjecho- kronen is drievierde bijeen. De rest zal door inzamelingen nog worden samenge bracht. Hbld. Gouden bruiloft. Jongstleden Zaterdag mocht het echtpaar Klinkenberg-Krabbé het zeldzame voorrecht smaken een halve eeuw 111 den echt vereenigd te zijn. De kinderen hadden ireeds lang plannen be>. aamd den 17 Mei niet ongemerkt voorbij tc laten gaan. Nu, bet gouden bruidspaar had zich niet over gebrek aan belangstelling te beklagen Hun woning was een al bloemen en tal van geschenken werden hun vereerd. I11 het Hof van Holland was het fee*t? Ook D. O. B. liet zich niet onbetuigd, een serenade brengende aan het nog krasse bruidspaar, waarbij de heer F. L. A. Schubort geluk- wensehen aanbood. De kinderen en kleinkin deren (tezamen een goede vijftig?) maakten achter de muziek een omgang door de stad. Als de oude luidjes zoo kras blijven, vieren zij nog eens hun diamanten feest? Een oude gevel. De schilder was bezig de pui van perceel no. 13 in dc Kloosterstraat op te knappen. Ook de gevelsteen moest een schootimaakkuur ondergaan E11 dit gebeurde nu eens niet, zoo als het zoo vaak gaat. door er nog maar weer eens over heen te verven, maar zeer oordeelkundig werd eerst een koekje vert netjes verwijderd en toen kwam zoowaar het jaartal 1598 te voorschijn als bewijs van echt heid van dezen ouden trapgevel, welke zoo gunstig afsteekt bij menigen quasie ouden gevel van onzen tijd, aan welken men niet zeggen zou dat licht en lucht eerste vereisch- ten voor elk grooter of kleiner huis zijn. Jaar verg. Vreemdelingenverkeer. Muandagavond hield de afd. Huizen van V. V. V. dc alg. Jaarvergadering in hotel Promenade. De voorz. Dr. van Eijk heette alle aanwezigen welkom en hield als openingsrede een referaat getiteld: Neer- lands noodlot: Als uitgangspunt nemende een studie van Dr. Bierens de Haan over het bevolkingsvraagstuk en de duarmee samenhangende overheersching der massa, die tegenover de „idee" meer en meer hare engere groepsbelangen stelt, macht tegenover verstand, succes voor haar kring tegenover gemeensch*p d. i. het algemeen welzijn, wees inl. er op hoe van 2 A millioen zielen in 1830, Nederland thans 7 mill, inwoners heeft, hoe de bevol kingsaanwas reeds 130.000 per jaar be loopt, en de kwestie der overbevolking met al haar nasleep zicli eens zal doen gelden, deze bevolkingstoename wordt ook geleidelijk een gemeentezaak cn vooral te Huizen, dat zijn 7000ste be woner waehtende is, kun in de naaste toekomst rekening hebben te houden met groote inwonertoename zoowel in de kom als door hare uitgebreide terreinen, een gemeentebestuur kan dit alles lijdelijk af wachten of wel aan die toenemende vesti ging leiding geven en zoo wordt ook de taak van Vreemdelingenverkeer wel iets ruimer dan de zorg voor een wandelkaart, bank of fietspad, voorop staat dat vreem delingenvestiging blijve buiten alle poli tiek, het gemeentebestuur schijnt indezen nog niet geheel vrij te staan: onder de leden aldus de voorz. tellen we helaas nog slechts den Burgemeester en twee raadsleden (van de 13) en de Raad deed een weinig sympathieke daad door de aangevraagde subsidie te weigeren, zoo- dut de Vereeniging niet in staat was hare Gidsen-uitgave te betalen, de ge meente deed hier aan struisvogelpolitiek,

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 2