Gooische Agenda. Woensdag 25 Juni. LAREN. Gemeentewoning, Torenlaan. Bazaar voor de Verecniging Christelijke belangen in Laren en Blaricum. (25 en 8>$10). HUIZEN, 8 uur muziektent uitvoering Chr. zangvereeniging Excelsior. Donderdag 26 Juni. LAREN. Gemeentewoning, Torenlaun. Bazaar voor de Verecniging Christelijke belangen in Laren en Blaricum. (25 en 10). BUSSUM, 8 uur in de Harmonie. Lezing met lichtbeelden van de Pluimveeverecn. Bussum en omstreken. Vrijdag 27 Juni. HILVERSUM, half 8. Hof van Holland, voordrachtavond Muziek-instituut Andriessen. Zaterdag 28 Juui. HILVERSUM, half 8, Hof van Holland, voordrachtavond Muziek-instituut Andriessen. BUSSUM. Algem. vergadering Gooische Bank des nam. 3 uur. Keizersgracht 442, Amsterdam. Zondag 29 Juni. BLARICUM. Brink bij den Kruis kuil. Concert aangeboden door het Harmonie- gezelschap, gevormd uit employés der Wester Suiker Raffinaderij te Amster dam. Maandag 30 Juui. BUSSUM. Laatste datum aanmelding ge gadigden voor een studiebeurs uit het ge meentelijk Studiefonds. Vrijdag 4 Juli. NAARDEN, half 8 Groote Kerk generale repetitie zomeruit'voering. Zaterdag 5 Juli. NAARDEN, 8 uur groote Kerlc, zomer- uit voering, dirigent Jolian Sohoonder- bèelc. T entoonstellingen LAREN. 31 Mei1 Sept. Kunsttentoonstel ling in Hotel Hamdorff LAREN, Kunstzaal van Lier, tentoonstel ling van werken van W. Schumacher. BLARICUM, 14 Juni12 Juli, Tentoonstel ling werken van H B. Dicperink Jzn in Bla- ricunlsche Boek- en Kunsthandel. BLARICUM. Tentoonstelling van verf- naald- en kantwerken. Anthroposophische cursus. De Vrije Werkgroep der Anthropo sophische Verecniging, afdecling Nederland, heeft een twce-daagschen anthroposophischen wetenschappelijken cursus georganiseerd in Paviljoen harenberg te Laren. Zaterdagmiddag 21 dezer ten 4 ure werd de cursus geopend door Dr. F W Zeylmans van Emmichoven (Den Haag), mei eene voor dracht over I. Anthroposofie als lei'cnsopgavc. Spr. begon met er op te wijzen, dal Anthro posophie de weg is waarlangs het den menscb mogelijk wordt op te stijgen tot een inzicht in het wezen van de goddclijk-gecstclijke krachten, waarvan de uiterlijk waarneembare natuur een openbaring is. Tot een inzicht ook in het dieper wezen van den fnensch. flat zich in dien zintuigelijk-waarncembarc verschij ningsvorm uitdrukt. Men vreest dikwijls met een dergelijk st:e- ven vreemd te komen staan in liet leven, 111 een gebied te geraken dat minder werkelijk heid heeft. Dit werkelijkheidsbegrip hangt echter samen met de ontw ikkeling van ons be wustzijn. Voor den ouden Indiër b v. was werkelijkheid iets geheel anders dan voor ons. De oude Indiër leefde met zijn geest in een geestelijke wereld en voor hein was de reali teit daarvah grooter dan die van de aarde, die voor hem een wereld van schijn, die voor hein Maya was Als een geestelijk wezen, de laag ste van een reeks goddelijke wezens, leefde hij in een geestelijke wereld, waarvan de aarde voor hem de laagste der hemelen was. We zien dan de mcnschheid meer en meer atdalen naar de aarde. Het aardsche. zintui- gelijk-waarneembare krijgt een realiteit van het nicnschelijk bewustzijn Een wetenschap wordt mogelijk. De mcnsch, die vroeger onbe wust leefde in een geestelijke wereld, waarin hij geheel opging, als deel daarvan, komt nu bewust, als een zelfstandig wezen, tot ons tegenover de aarde. Hij bestudeert die aarde, de natuurwetenschappen kunnen zich gaan ont wikkelen. de natuurwetenschappen, die dan van af de 15e eeuw het menschelijkc denken gaan beheerschen. De inenschheid heeft ech ter dc samenhang met de geestelijke wereld verloren. Zijh bevrijdingsproces, het vrij ma ken van zijn geest uit dc samenleving met dc geestelijke wereld, schreed verder en verder voort, werd tot een isolatie proces. Geïsoleerd staat dc moderne mensch in zijn natuurwe tenschappelijk denken, t.o.v. de geestelijke we reld. Zoowel op wetenschappelijk- als op reli gieus gebied is dat te zien. Ook de moderne kunst draagt er de sporen van. Dc anthroposophie maakt het ons mogelijk den weg verder te vinden. Op grond van ons bewust leven is het mogelijk, door het gaan van den anthroposophischen ontwikkelingsweg, de samenleving met de geestelijke wereld weer te heroveren. Voor het gaan van dien ontwikkelingsweg is het noodig dat een stemming van eerbied en devotie in de menschelijkc ziel treedt. De lagere kritiek, die te voren zijn oordeel al klaar heeft, moet tot zwijgen worden gebracht. Eerbied voor alles wat hooger is dan wij zelve, is een cisch om verder te komen op dezen weg. Daarbij komt een krachtig idealisme, een idealisme dat de ideeën, die als waar, schoon en goed zijn erkend, met alle innerlijke kracht verwerkelijken wil. In verschillende werken van Dr. Rudolf Steiner is dit alles uitvoerig beschreven, b v. in „Wie erlangt man Erkenntnisse der hohcren Wclte?", en „Die Geheim wissen schaft". Het komt er nu op aan door een ontwikke ling van het denken, zooals dat in het medi tatieve leven gebeurt, dit denken uit zijn zin- tuigelijke gebondenheid, die het passief maakt, te bevrijden en tot activiteit te brengen. Een denken, zooals dat in de mathematica noodig is. kan als vooroefening goeden dienst bewij zen. Men komt er na voortgezette oefening toe, die activiteit van het denken zelf te beleven en wel 111 beeldvorm. Men neemt innerlijk waar een tweede mensch in ons. het z.g. aether lichaam, de architect van ons physisch lichaam zou men kunnen zeggen. Dit aether lichaam is het geheel van de plastische krach ten, die bij het kind het geheele organisme vormen en bouwen, die dan bij het 7e jaar (tandwisseling) ten dcclc vrij komen in het vermogen te lecrcn. dan met de geslachtsrijptc als ten deele vrije denkkracht verschijnen, om dan later in het denken te werken, wanneer men den volwassen leeftijd heeft bereikt. Dit stadium van dc bewustzijn ontwikkeling heet het imaginatieve. Voor een verdere ontwikkeling is dan noo dig het gevoelsleven te bevrijden van de lust- en onlust gevoelens, die alleen vertroe belend op onzen geest werken. Lust en onlust, sympathie en antipathie kunnen tot kenbron worden wanneer ze beheerscht worden door den menschelijken geest en niet omgekeerd dc gevoelens den geest beheerschen. Door verdere ontwikkeling bereikt men het inspiratieve bewustzijn, waarin een derde we- zendeel van den mensch waarneembaar wordt, het z.g. astrale- of ziele-lichaam. Het beeld, dat het imaginatieve bewustzijn gaf, wordt met geestelijke realiteit doorstraald Als vierde wezendeel volgt het Ik, de gees telijke kern van den mensch, waargenomen in het intuïtieve bewustzijn. Om dit te verkrij gen moet ook het willen, dat slapend in ons leeft, tot volle ontwikkeling komen. Hande lend uit liefde voor het ware. schoone en goede, vrij van de lagere neigingen in onze ziel is het ons mogelijk de menschelijke vrij heid te bereiken. Vrij is alleen diegene, die in staat is zich zelf te volgen En dat kan alleen hij, die zijn motieven schept uit de eeuwige wetten van dc geestelijke wcield Zoo kan men de band vinden, die dc gees telijke kern van het menschelijk wezen ver bindt met de geestelijke wereld. Groote pers pectieven openen zich hierdoor op verschillen de gebieden. Over dc resultaten die een derge lijk inzicht hebben kan voor kunst, paedagogic en geneeskunde zal op dezen cursus verder worden gesproken. Het volgende punt van het programma werd op voorstel van spr. verschoven naar Zondag middag. Zaterdagavond kwamen de cursisten weer bijeen om 8 uur, tot aanhooren der voordracht van den heer Henri Zagwijn (Rotterdam), over TI. Kunst, wetenschap en religie in het licht der Anthroposophie. Hij toonde aan, hoe in den loop der tijden een separatisme was ontstaan in de geestes uitingen der inenschheid, in kunst, wetenschap en religie. In dc ouds»e tijden vormden zij onder invloed der mysteriën nog een eenheid, in den Griekschen tijd waren alleen nog maar kunst en wetenschap intens verbonden, terwijl dit verbond uit de tempclmysteriën zijn reli- gieuse wijding ontving. In de middeleeuwen bevruchtte een religieuse mystiek eenerzijds de kunst, anderzijds dc wetenschap. Sinds den Nieuwen Tijd, vanaf 't begin der 15e eeuw, treedt het separatisme volledig in. De Renais sance emancipeert de kunst, de Reformatie de godsdienst, de Natuurwetenschap het we tenschappelijk element. In de 19e eeuw is het hoogtepunt dezer ontwikkeling bereikt cn moeten nieuwe wegen gezocht worden om dc drie geestesuitingen weer in één gemeenschap pelijk geestelijk verband te verecnigen. Dit doel beoogt de geesteswetenschap, zoo als die onder leiding van Dr. Rudolf Steiner wordt beoefend m het Goctheanum te Dor- nach (Zwitserland), de Vrije Hoogeschool voor Geesteswetenschap, liet separatisme in de verschillende geestesuitingen houdt ver hand met een overeenkomstige afscheiding der verschillende ziclekrachten in de mcnschheid die sinds dc 15e eeuw gescheiden banen zijn gegaan. Dit voelde reeds Goethe, die in zijn „Marchcn von der gnincn Schlange und der weiszen Lilic", die ziclekrachten symboliseert cn verklaart in de drie koningszuilen: de gou den Koning (dc „Weisheit", het denken der wetenschap), dc zilveren (de „Schein", het voelen der kunst), de bronzen (dc „Gewalt", het willen der religie). De vierde koning, een amalgama der drie andere, staat tot een vorinlooze. lachwekkende massa ineen, wan neer dc onderaardsche tempel opstijgt. De pro fetische blik van Goethe heeft zijn vervulling gevonden in onzen tijd, waar eenerzijds het geestesleven is ineengestort tot een chaotische massa, anderzijds het nieuwe geestesleven reeds is opgestegen in de anthroposofischc be weging, die de harmoniseering tot stand wil brengen tusschen de drie geestesuitingen: kunst, wetenschap en religie en daarmee tus schen de drie ziclekrachten: denken, voelen en willen der mcnschheid Met deze harmoniscc- ring der zielekrachten en geestesuitingen kan dan ook weer opnieuw geboren worden de geestelijke liefde, de ware menschen- en broe derliefde. Spr. eindigt met eene aanhaling van Goethe .„Die Liebe herrscht nicht, sie bindt". Zondagmorgen 11 uur. sprak de heer Henri Zagwijn over III Ontwikkeling tan hel menschelijk toon- bewustcijn Aangeknoopt werd aan het werk van den Franschen musicoloog Jules Combaricu „La Musique et la Magie". Ofschoon dit werk veel wetenswaardigs bevat, stelt liet aan een anderen kant teleur Niettegenstaande dc uit spraak. „Le chant piofane vient du chant reli- gieuxle chant religicux vient du chant magique". blijft Combarieu toch staan bij de beschouwing van het uiterlijk-gcvvordcnc. het exotische. Dat er ook een innerlijke, exotische ontwikkeling geschiedt van het menschelijk wezen zelf, daartoe kwam Combaricu als kind van het intellectualistische tijdperk niet. De geesteswetenschap van het Goctheanum in Dornach bestudeert naast het uiterlijk-gewor- dene, het exoterische, tevens het innerlijk- vvordende, het exoterische en vat beide polen der ontwikkeling samen tot een omvattend totaliteitsbeeld. In iedere muzikale ontwikkeling nu treden twee klankelementen op: het uiterlijk klank verschijnsel en het innerlijk toonbewustzijn Uit de verbinding en samenwerking dier beide elementen ontstaat het muzikale leven. Het toonbewustzijn is door de verschillende be schavingstijdperken heen in voortdurende evo lutie en daarnaar regelt zich het klankver schijnsel. Door deze cvolueerende veranderin gen bezit iedere beschaving haar karakteris tieke muziek. Alle vóórchristelijke muziek bezit een éénstemmig klankverschijnsel, dat door een analytisch toonbewustzijn ontleed wordt in een veelkleurige meerstemmigheid. Dit alles geschiedt in groote passiviteit. I11 de na- christelijke muziek wordt het klankverschijn sel meerstemmig en een synthetisch toonbe wustzijn moet in steeds sterkere activiteit het veelstemmige samenvatten tot een éénheids- klankbeeld. I11 het oudste Indïë beleefde men de muziek nog als een zunver geestelijk verschijnsel, waarin de wcTeld-xhythnien klon ken». In het oude Egypte verbonden zich de klankgolvingen reeds sterk met de pro cessen van ademhaling en bloedsomloop, met dc rhytmische processen en daardoor ontstond in de muziek het meer mcnschelijk-rhytmische element. Door muzikaal-magische rhytmisee- ringen kon eenerzijds medisch op den zieken mensch ingewerkt worden in den Tempel- slaap, anderzijds kon de materie tot ontbin ding worden gebracht, zooals bij het instorten der muren van Jericho geschiedde. In Grie kenland wekte de magische klank het logisch- mathematischc gedachtenlevcn op. waardoor aan de Gricksche gymnasia muziek kon onder wezen worden in verband met mathesis cn phi- losofie. In de middeleeuwen verwekte een mystiek Moll-bewustzijn een vocaal klankver schijnsel. sinds den Nieuwen Tijd een natura listisch Dur-bewustzijn een instrumentale mu ziek. Thans staat de mcnschheid voor een nieuwen overgang in de ontwikkeling van het toonbewustzijn. Uit het synthetische bewustzrfi zal zich opnieuw een analytisch ontwikkelen dat den klank met zich meevoert in een hoo ger geestelijk gebied. Kon in het oude Ghaidea de klankgcest nog ontbindend inwerken op de materie, in de toekomst zal uit de klank- materie opnieuw de geest kunnen worden opgebouwd. IV. Anthroposofie ols grondslag van een nieuwe paedagogic. Zondagmiddag 3 uur behandelt mej. Emmy Smit. onderwijzeres der Vrije School tc Den Haag, bovengenoemd onderwerp Spr constateert, dat hoewel volgens de L.O.-wct de karaktervorming in 't middelpunt van het onderwijs dient te staan, de practijk van het onderwijs zich in hoofdzaak bepaalt tot het aanlcercn van kundigheden De anthro posofie werkt omgekeerd Dr Zeijlmans van Emmichoven schilderde den weg. welke vol wassenen hebben te gaan om het innerlijk we zen lot vrijheid te brengenspr. zal zich met het kind bezig houden. Ontwikkeling dient uit tc gaan van het innerlijk wezen, dat vrij ge maakt moet worden 0111 zijn plaats in de we reld in te nemen; wij hebben daarbij de hel pende hand le bieden. De anthroposofie geeft de kennis van de ontwikkeling van het kind, welke in de Waldorfschool te Stuttgart aan practijk getoetst is. Naast het individucclc is er een algemeen gemeenschappelijke lijn voor alle kinderen, waarop eene algemeene paeda gogic op te bouwen is. Vcrdeeling in enkele typen is mogelijk, waarop het classicaal onder wijs gebaseerd is Spr vergelijkt het kind met een bloemdragende plant en wijst op de over eenkomst In de eerste levensperiode (de eerste 7 jaar) is het kind zintuigelijkhet leert alles door nadoen, zooals spreken, hetgeen spr. door voorbeelden toelicht. Er is een langzame overgang naar de vol gende periodehet kind gaat over van de liggende in' de verticale houding; het hoofd, eerst door de zwaartekracht aan de aarde ge- honden. wordt daarna rechtop gedragendit geeft reeds een groote mate van vrijheid. Uit het spreken ontwikkelt zich het denken. Tusschen de geschilderde eerste periode en die 11a 14 jaar, in welke het kind een zekere mate van vrijheid heeft, is de tusschenliggeiulc periode, waarin het autoriteit behoeft: „zoo en zoo moet je doen": dat is de lagere school periode. Op dit autoritatieve beginsel is het onderwijs opgebouwd Het kind ziet de buitenwereld als een af beeld wij geven dus in beeldvorm, het beste onderwijs. Spr. licht een cn ander toe met voorbeelden, o.a. hoe ongeregeldheden door een beeldend sprookje gecorrigeerd kunnen worden. Het leeren van lezen, schrijven enz moet geheel afgestemd zijn op het beeldende karakter. De kinderen laten zich verdeden in 2 typen, de cosmischc, welke meer beschouwend tegenover de dingen staan en de wil sly pc eerder tot handelen geneigd. Spr. acht het voorkomen van verschillende typen kinderen in eene klasse zeer gelukkig hetgeen zij toelicht door de behandeling van een fabel in school tc verklaren. Op eene andere manier zijn er 4 typen: cholerische, melancholische sanguinische en flegmatische. Deze moeten alle tot hun recht komen in de klasse, de handhaving van het onderwijs moet daaraan ten grondslag lig gen. Spr. spreekt niet over de directe methode van het onderwijs, doch wil alleen in 't alge meen den anthroposofischen grondslag aange ven, waarop de nieuwe paedagogiek opge bouwd moet worden. Dit systeem is sinds September met succes toegepast in de Vrije School te Den Haag, welke volgend jaar in een eigen gebouw ge huisvest hoopt te zijn. Spr. besluit met de mcdedecling, dat van 1725 Juli een cursus gehouden zal worden in het Oolgaardthuis te Arnhem, waar o a Dr. Rudolf Steiner een voordrachten reeks zal houden over „Der Paedagogische Wert der Menschenerkenntnis und der kulturwelt der Paedagogik" Na deze lezing was er gelegenheid tot vra gen stellen, waarvan door verschillende aan wezigen gebruik werd gemaakt: de vragen waren meest op onderwijsgebied en werden beantwoord door mej Smit, een enkele tref fende hcil-urhytmie behandelde Dr. Zeylmans van Emmichoven. Ruimtegebrek dwingt ons nadere besprekin gen dezer ongetwijfeld belangrijke vragen cn antwoorden achterwege te laten, terwijl wij eveneens slechts aanstippen, dal daarna de besprekingen betreffende de vrije school voortgezet werden in de salons van Larenberg, waar eene kleine expositie van teeken- en kleurwerk van leerlingen der Vrije School was georganiseerd. Ook op deze expositie kunnen wij om denzei fclen reden lot onzen spijt niet nader ingaan. De vijfde en laatste lezing hield weder Dr. Zeylmans van Emmichoven. over: V. Een nieuwe weg in dc geneeskunde. I11 de anthroposophische geneeskunde, zei spr., komt het er niet op aan theorieën te geven, maar den arts wordt de weg gewezen zich te ontwikkelen tot iemand, die. tegenover een zieke staande, aan dc verschijnselen kan aflezen welke krachten in dat organisme ver keerd werken. Onze tijd heeft lang gestaan onder het dogma van „de eenvoudige verklaring" Al leen die verklaring werd bruikbaar geacht, die op de meest eenvoudige wijze de ver schijnselen tot hun recht deed komen. Dit dogma dreef er toe slechts een deel van de werkelijkheid onder de oogen te zien en wel dat deel. dat van mechanische of physisch- ehemische natuur was. De natuur trekt zich echter van die z.g. eenvoudige wetten weinig aan. Van een bepaald standpunt gezien werkt de natuur inderdaad als een ingenieur. Zij is echter meer. Zij werkt ook als kunstenaar. Zij openbaart de geestelijke krachten die aarde en kosmos doordringen. Al deze ver schillende openbaringen geven eerst de wer kelijkheid. In het menschelijk organisme zien we ver schillende krachten werken. Letten wc bijv. op de tegenstelling tusschen bloed en zenuwen. Het zenuwstelsel en de daarmee samenhan gende zintuigen staan in dienst van hel waar nemen Door de positie van onze ziel. door de zintuigen stroomt de buitenwereld binnen en wordt daar tot waarneming. Het boven zinnelijk element, dat in elke waarneming leeft, stroomt in onze ziel cn wordt dan vast gelegd. Het verstart er tot een waarneming, die als voorstelling gefixeerd wordt. Het levende, bovenzinnelijke, dat tot ons stroomt, wordt dus verhard, d.i gedood, in dit geval. Aan dc andere zijde wordt juist in ons stof- wissclingsstelscl het voedsel omgezet en dienstbaar gemaakt aan ons organisme. De bovenzinnelijke krachten, die in dat voedsel leven, worden er uit bevrijd en stroomen zoo in het bloed. Hier wordt dus het bovenzin nelijke, dat in het bloed verborgen was. tot leven gebracht in ons organisme. Twee stroo men ontmoeten elkaar dus in het organisme cn stuwen samen in het hart, het meest cen trale punt van dat organisme. Voor den arts is het belangrijk het bestaan van die stroomen. die het menschelijk orga nisme beheerschen. te kennen, daar bepaalde ziekten ontstaan wanneer een van beide ovcr- heerscht. Spr. gaf hiervan enkele voorbeel den. In het organisme wei ken verschillende orga nen. lever, mill, enz In onzen tijd neigt men er toe hierin alleen te zien een machine-achlig onderdeel van de groote machine, die dan het menschelijk organisme is. Oude geneeskunde, b.v. die van Paracelsus, wist daarover nog meer tc zeggen. Ook de anthroposophie opent den weg om dieper in liet wezen van die organen door te dringen cn hun kosmischcn aard weer te erkennen Spr. behandelde vervolgens uitvoerig in dit verband dc milt-functie. Na verschillende voorbeelden van het andere inzicht, dat de anthroposophie in het wezen van ziekte en gezondheid mogelijk maakt, wer den enkele geneesmiddelen (o.a. tegen arterio sklerose, (aderverkalking), tegen hooikoorts), nader toegelicht. In de anthroposophie kan de arts onmoge lijk als specialist-geneeskundige staan Zijn geneeskundig inzicht hangt nauw samen met zijn kennis omtrent het geheele menschelijkc wezen en dc samenhangen die dat wezen vertoont met aarde en kosmos. De mensch is voor hem een kosmisch wezen. De arts staat als het ware als de bemiddelaar tusschen de genezende krachten cn de zieke mensch. Hij moet degene zijn, die de genezende krachten kan vinden in planten en mineralen, in andere gevallen in de zieke krachten zelf. Naschrift. Een algemeen nieuwsblad kan,, om begrij pelijke redenen, voor een bepaald evenement, slechts een beperkte ruimte beschikbaar stel len, welke ruimte 0111 dezelfde redenen dikwijls niet evenredig is aan het belang van dat evenement. Ten einde de gestelde grenzen niet te zeer te overschrijden, zijn deze 5 lezin gen slechts in zeer beknopt résumé weerge geven c-n moesten wij bij dc boekenuitstalling in de hal, dc schoolexpositie, dc gestelde vra gen en antwoorden daarop, alsmede de be spreking betreffende de practijk der vrije school ons bepalen tot enkele vermelding en moeten wij ons ook van nabetrachting ont houden. De lezingen werden bezocht door gemiddeld 60 personen, nicest plaatsgenooten. Aan het slot werd medegedeeld, dat in Sep tember alhier een Inlcidingscursus zal aanvan gen, waartoe belanghebbenden zich kunnen wenden tot Mevr. Jansen te Blaricum. v. H De Processie. Zooals elk jaar had ook hedenmorgen de zoo vermaarde Sint Jans processie plaats. Reeds eenige dagen te voren hebben onze inwoners van nabij dc toebereidselen voor dit gewijde feest kunnen gadeslaan. Zooals elk jaar verrezen op verschillende punten de kolossale poorten. Voor dc kerk was de ver- Moring zeer verzorgd, maar ook de poorten zelf waren artistiek fijn bezet met een groote voorraad van prachtige planten, te veel om op tc noemen. Voor de huizen der katholieken zagen wij vele fraaie blocmyers\ej;ingen,in wier midden verschillende beelden stonden opgesteld, geflankeerd door kaarsen. Aanvan kelijk was hel weer niet mooi, zonder zon, tot het moment, 11 uur, dat de processie, na de missen en de predicatie. het kerkgebouw ver liet Een enorme inenschcnmassa had zich uren tevoren geschaard langs de wegen waar langs de processie zou schrijden cn op de ter reinen van hotels en particuliere woningen. Om 11 uur. half twaalf, brak de zon door en bescheen met vol stil licht dc vele mooie en schitterende vaandels, de witte bruidjes met de prachtige witte bloemendracht en de bloemen die langs de wegen en over de balustrade der poorten neerwelfden Dc heengang werd genomen van af het kerkgebouw onder de heide glorieusc bogen in dc Sint Janstraat naar den Hilversumschen Straatweg, onder het opzeggen van gebeden, het zingen en liet zacht en gewijde spelen van het muziekcorps. O111 12 uur ongeveer werd het kerkhof nabij den tol aan den Hilversumschen Straat weg, bereikt. Daar de processie plaats greep bij het ter perse gaan van ons blad. zullen wij uitvoeriger in ons Vrijdagnummer daarop terugkomen. WAT MEN ZEGT. Men zegt, dat ons blad buitengewoon goed is en goedkoop. Toon, dat ge ons streven waardeert en steun ons door ccn abonnement of advertentie. Verboden venten Zondag werd één onzer inwoners, een zeker:' II. V.. bekeurd wegens hot venten op verboden grond Bedoeld persoon stond, zonder vergunning, nabij het Ivindcraana- toriiiu le venten met een wagentje. Zijn wagen met inhoud, ongeveer ter waarde van f 125, werd in beslag genomen en door de dienstverrichting weggebracht. Dit muisje zal nog wel een staartje heb ben, dam de geverbaliseerde niet tevre den was met de bepalingen, die daarbij zijn toegepast. Ook is, volgens hem, de vergunning, die hij gevraagd had, gewei gerd, terwijl deze aan een ander moet zijn toegestaan. Dc ware toedracht der zaak echter /al ter zijner tijd wel aan 't licht komen op het. rcchlsgcbouw. Van andere zijde echter vernemen wij, dat. do mail verschillende malen is gewaar schuwd. maar te lui is 0111 een bewijs te halen. Ook Zondag zelf is hij reeds go- waarsohuwd. Ongeluk. Een Blaricuminer hoer. een zekere L„ reed gistermiddag omstreeks 2 uur van de lloefloweg af met twee wagens mot grint beladen. Toen hij de rails over wou ste ken 011 daarbij nog uitwijken inoest voor een auto, zag de voerman niet zoo gauw de tram, zoodat een hotsing niet kon wor den vermeden. Alhoewel de paarden en de voerman zelf er heelhuids afkwamen, wer den de wagens vermorzeld en hot. grint weggeslingerd. Er onstond eenigq stagna- lie. De tram onderging geen letsel. Nadat liet grint en de splinters waren verwij derd, verdween deze kalm in de richting Hilversum. Eensgezindheid. De plaatselijke muzickvereen. „Eensge zindheid" zal Woensdag 2 Juli as. een concert geven op de Brink alhier, waar van wij hot programma nader zullen he kend maken. Tentoonstelling Gooische Vakschool voor Meisjes. Zooals wij reeds meldden werd Vrijdag en Zaterdag j.l. een tentoonstelling ge houden vanwege de Industrie- en Huis houdschool van de vereeniging Gooische Vakschool voor Meisjes. I11 tegenstelling met andere jaren is deze expositie be heerscht door do gedachte, niet alleen te laten /."en het praktijkwerk der leerlin gen, ir.sar tevens zoo voel mogelijk een' beeld te geven van hetgeen ook theore tisch in de verschillende opleidingen wordt gegeven. Voor de leerlingen die alleen L. O. heb ben „genoten" leidt do school op voor hulp in de huishouding en costuumnaai- ster. Leerlingen, die voor een van beide opleiding in aanmerking wenschen te ko men, moeten eerst de voorbereidende klasse doorloopcn. Pas na een jaar wordt in overleg mot leeraressen en ouders de eigenlijke vak keuze gemaakt. In liet cerate lokaal van het bijgebouw

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 2