TENTOONSTELLING PAVILJOEN LARENBERG Allopathie en Homoeopathie Indische Geneesmiddelen Blaricumsche Kunsthandel Supreme Rackets Stapei Ballen. GOOISCHE APOTHEEK Temoe-Lawak e.a. Akar Bakar armringen KLEEDING NAAR MAAT H. B. Dieperink J.zn. Huizerweg - Blaricum T.O HET POSTKANTOOR LAREN TELEFOON 124 Gooische Agenda. Vrijdag 27 Juni. HILVERSUM, half 8, Hof van Holland, voordrachtavond Muziek-instituut Andriessen. Zaterdag 28 Juni. HILVERSUM, half 8, Hof van Holland, voordrachtavond Muziek-instituut Andriessen. BUSSUM. Algem. vergadering Gooische Bank des nam. 3 uur, Keizersgracht 442, Amsterdam. Zondag 29 Juni. BLARIOUM. Brink bij den Kruis kuil. Concert aangeboden door het Harmonie- gezelschap, gevormd uit employó's der Wester Suiker Raffinaderij te Amster dam. BUSSUM, Opening Zweminrichting voor het publiek. Maandag 30 Juni. BUSSUM. Laatste datum aanmelding ge gadigden voor een studiebeurs uit het ge meentelijk Studiefonds. Vrijdag 4 Juli. NAARDEN, half 8 Groote Kerk generale repetitie zomeruitvoering. Zaterdag 5 Juli. NAARDEN, 8 uur groote Kerk, zomer- uitvoexing, dirigent Johan Schoonder- beek. Tentoonstellingen LAREN. 31 Mei1 Sept. Kunsttentoonstel ling in Hotel Hamdorff. LAREN, Kunstzaal van Lier, tentoonstel ling van werken van W. Schumacher. BLARICUM, 14 Juni12 Juli, Tentoonstel ling werken van H. B. Dieperink Jzn., in Bla- ricumsche Boek- en Kunsthandel. BLARICUM. Tentoonstelling van verf- naald- en kantwerken. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK LAREN.BLARICUM. Zomergasten wordt lid Voor f 1.50 minimum-contributiekan ieder eenheeljaarlezenen dagelijks boeken ruilen Kinderlidmaatschap f 0.50 per jaar Romans, Studieboeken, Ontwikkelings- lectuur, Kinderboeken. De nieuwe verbindingsweg met het Gooi. Bij de door de Gooische Belangen-com- missie ingestelde Commissie, die tot taak heeft de verkcersmogelijkheden voor het Gooi te onderzoeken, is thans een hoogst belangrijk plan aanhangig gemaakt. De heeren Floris Vos en C. van Blaaderen te Naardcn hebben onlangs een verbinding ontworpen, die voor de Gooische vraagstukken, natuurschoon, ver keer, ontwikkeling der gemeenten, van diep ingrijpende beteekenis zal worden. Het plan Vos-van Blaaderen beoogt aller eerst verbetering van het verkeer 'met het Noorden en het Oosten van ons land, dat thans wordt geleid over de kronkelende lijn Weesp, Bussum, Hilversum, Amersfoort. Er is een aanzienlijke tijdsbesparing mogelijk, als men het verkeer over een rechte lijn leidt naar Nijkerk. De gedachte, een spoorlijn te leggen dwars door de Zuiderzee, moge een oogenblik absurd schijnen, wie weet, dat de zee langs de kust nergens dieper is dan veertig, vijftig c.M., ter wijl bovendien de zeebodem uit vasten grond bestaat, zal anders oordeelen De veenbodem tusschcn Amsterdam en Bussum heeft wel ge toond geen ideale ondergrond te zijn voor modern snelverkeer. Wanneer men van het noordelijkste punt van den Diemerbuitendijkschen polder, een dijk aanlegt met voldoende kruinbreedte voor op en afgaand verkeer tot de kust bij Nijkerk wordt een bijzonder gunstig knooppunt voor het spoorwegverkeer naar het Noorden en Oosten van ons land verkregen. Alleen is het noodig de lijn AmersfoortZwolle in ver binding te brengen met de lijn NijkerkEde, hetgeen ter hoogte van de buurtschap Appel zeer gemakkelijk kan geschieden. De lengte van de lijn door de Zuiderzee is slechts 35 K.M, Voor het doorgaand verkeer is deze verkorting van den afstand van groote beteekenis. Het plan Vos-van Blaaderen wil met behulp van dezen Zuiderzee-spoorweg een oplossing geven voor het vraagstuk der verbinding van Amsterdam met het Gooi. Het Gooi krijgt twee voedingslijncn naar den hoofd-spoorweg. Men kan den bestaan- den spoorweg HilversumBussum langs Naarden doortrekken, een afstand van ruim S K.M. In verband met de ongunstige gesteld heid van den „trechter" door Bussum, welke een belemmering vormt voor het snelverkeer ook in het oude plan was de verbinding buiten de gemeente om gedacht zal het echter wenschelijk zijn den nieuwen spoorweg buiten Bussum om te leiden, zoodat deze loopt tusschen den bestaanden spoorweg en den Amersfoortschen straatweg, om via de heide de tegenwoordige lijn naar Hilversum te be reiken. Eventueel kan de nieuwe lijn den ouden spoorweg met een viaduct kruisen en vervolgens tusschen den straatweg Hilversum- Bussum en de oude lijn door geleid worden naar een nieuw eindpunt bij de Schuttcrs- hcide in Hilversum. De tweede voedingslijn zou moeten loopen van Baarn via Laren, Blaricum en Huizen naar den hoofdweg door zee. De oplossing van het vraagstuk op deze wijze waarborgt behoud van het natuurschoon. Het Spanderswoud en de in de nabijheid ge legen buitenplaatsen vallen buiten het tracé van den nieuwen weg. Dit is eveneens het geval met het Naardermeer cn de prachtige plekjes Oostelijk van Naarden (Bosch van Bredius enz.). Tusschcn Baarn en Laren kan de voedingslijn buiten het boschrijke terrein worden gelegd. Doch het plan Vos-van Blaaderen biedt ook het voordeel, belangrijk goedkooper in uit voering te zijn dan de vroegere plannen zou den zijn geweest. Twee redenen zijn hiervoor aan te geven. De noodzakelijke onteigening en de kunstwerken. Was het destijds een verrassing te zien hoe men in het elcctrificatie-plan de eene kostbare onteigening op de andere had gestapeld, in het plan Vos-Van Blaaderen zijn slechts zeer weinig onteigeningen noodig. De voedingslijn HilversumBussumNaarden loopt vooreen belangrijk deel over gebied van de erfgooiers, terwijl de lijn BaarnHuizen voor meer dan de helft door polderland is geprojecteerd. De kunstwerken zijn eveneens tot een mi nimum iiÊpcrkt In den zeespoorweg is een brug over het Merwedekanaal noodzakelijk, terwijl ook de Vechtmonding dient te worden overbrugd, daar deze behouden moeten blijven als uitlaat voor alle op de kuststrook van Amsterdam tot Huizen uitloopende wateren. En ten slotte biedt het plan Vos-Van Blacde- ren een merkwaardige perspectief. Er zijn voor het Gooi verschillende kwesties aan de orde. Een daarvan is de automobielweg naar Am sterdam, die thans tusschen Naarden en Laren voor het grootste deel gereed is, doch welks verdere uitvoering wordt gestaakt. Aan de binnenzijde van den spoordijk kan zeer ge makkelijk een breede automobielweg worden aangelegd, goedkooper dan de weg via Muiden zou uitvallen. Deze weg kan worden doorge it okken tot Nijkerk. Voorts zou de uitvoering meebrengen, dat in totaal dertig vierkante K.M. terrein werd drooggelegd tusschen Amsterdam cn Huizen, dat zonder verdere kosten te maken geschikt is voor woningbouw. Een terrein dus, nagenoeg even groot als de heide tusschen Hilversum en Bussum, waarop Wethouder De Miranda zijn tuinstad wenscht te bouwen,l%vrijwel even gunstig gelegen. En bij uitvoering van het plan in zijn geheel zou op practisclie wijze rekening kunnen wor den gehouden met het „Geldersche Vallei plan" door binnendijks voor kanalisatie te zorgen. Zooals gezegd, de Commissie, bestaande uit Jhr. van Nispen tot Scvenaer, burgemeester van Laren; Jhr. van Rheenen, burgemeester van Baarn; Kuyper en Brand, resp. wethou ders van Publieke Werken te Hilversum cn Bussum, en Chr. Peeters, secretaris van La ren, zal spoedig rapport uitbrengen. Het plan is middelerwijl reeds in zulk een ver stadium, dat zich uit de industrie een groep gevormd heeft, die tot de verwerkelij king wil medewerken. Hiertoe behoorenMij Wegenbouw, UtrechtN.V. Bitumenweg, Utrecht; N.V. Stoomwalsenbedrijf voorheen Bocsenwinkel. ZutphenBasalt Maatschappij, RotterdamN.V. Dordrechtsche Asphaltfa- briek, Dordrecht; N.V. Key's Asphaltfabrick, Rotterdam; N.V. Utrechtsche Asphaltfabrick v.h. Stein cn Takken, Utrecht. Ook de directeur der Zuiderzeewerken, de heer Wortman, heeft in principe zijn ingeno menheid 'betuigd. APARTE AFDEELING* DAMES EN HEEREN VRAAGT STALDNCOLLECTIES J. WILLARD, Brink 413. Laren De kermis. De eerste kermisexploitanten zijn reeds bezig hun tenten neer te slaan. De heer Janvier is de eerste, hij is degene die hier een genoegenstent zal openen. Deze week zal ook de caroussel haar plaats betrekken en het bouwen en het lawaai van timmeren begint weer tot groot ver maak van de jeugd, die nu al niet van het terrein te verjagen Is. Diner a f 3.50 Dimanche Ie 29 Juin 1924 Canapé a la Suédoise Pol au feu Henry IV Conlre filet de Boeuf froid Sauce Reproulade Haricots princesses Poulet de grain roti Compile d'abricols Coupe de glacé wan werken door 14 Juni—12 Juli. Entrée vrij Raadsvergadering. Openbare vergadering van den raad der gemeente Laren (N.-H.) op Zaterdag 28 Juni 1924, voormiddags 10 uur. Agenda: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeel ingen, ingekomen stukken. 3. Ontslag en benoeming van een amb tenaar van den Burgerlijken Stand. 4. Aanvaarding van grond voor wegen aanleg. 6. Financieele eindregeling van den dienst 1923. 6. Voorstel van Burgemeester cn Wet houders tot wijziging van het raadsbesluit van 13 December 1923, tot het aangaan eener kasgeldleening. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot liet aangaan eener goldlee- ning ter bestrijding van buitengewone uitgaven in 1S£23. 8. Nadere vaststelling cn wijziging der begrooting voor den dienst 1924. 9. Rondvraag. Voorts wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt binnen zeer korten tijd nogmaals een raadsvergadering uit te schrijven. B. en W. stellen den Raad morgen voor over te gaan tot de financieele eindrege ling van den dienst 1923 cn zij bieden daartoe ter vaststelling aan: le. Een zesde en zevende supplctoire bc* grooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente voor end dienst 1923. 2e. Een staat van af- en overschrijvin gen voor den dienst 1923. 3e. Een staat van uitgaven, te voldoen uit den post van onvoorziene uitgaven der begrooting 1923. Ingekomen zijn o.a.: Een solirijven dd. 24 Januari '192|4 van het. bestuur der Larenscne Burgerwacht, houdende verzoek ten behoeve van ge noemde Burgerwacht alsnog ccn subsidie van f 50 voor het jaar 1924 te willen ver- leenen. Hoewel B. en W. in meerderheid prijs stellen op het behoud der Burger wacht, meenen zij zich te moeten refe- reeren aan de eenmaal uitgesproken mec- ningi van den raad en stellen mitsdien voor, afwijzend op het verzoek van adres sant te beschikken. Verder: Een schrijven van 2 Fcbr. 1924 van J. Spokkrceff te Haarlem, houdende verzoek alsnog in de gelegenheid te wor den gesteld zijn bezwaren tegen zijn aan slag in de Hoofdelijke Omslag dezer ge meente te mogen indienen. Aangezien ten tijde van het inkomen van het verzoek schrift de wettelijke tormijn voor het in dienen van reclames tegen aanslagen in de plaatselijke inkomstenbelasting gesteld, reeds was verstreken en de Raad niet be voegd is, nadien de reclame in behande ling te nemen, stellen B. en W. voor, adressant niet ontvankelijk te verklaren in zijn verzoek. Schoonheidscommissie. De eerstvolgend© vergadering der Schoonheidscommissie zal gehouden wor den op Maandag 30 Juni a.s. des namid dags ten 2 uur in het Bureau van Ge meentewerken Eemnesserweg. De Bazaar voor Christelijke belangen. Wij ontvingen een vriendelijke uitnoodi- ging tot een bezoek aan „De Bazahr", ten bate van Christelijk© Belangen in Laren Blaricum, en gehoor gevende daaraan hebben wij in den avond van den twee den dag dit bezoek gebracht. Het was er, toen wij binnenkwamen een heele drukte, men krijgt bij alle bazaars en tentoonstellingen meestal dezelfde in drukken, d.w.z. men ziet door de volte eerst niets, weet niet waar zioh het eerst heen to wenden en krijgt een lichtelijk gevoel als op do markt „hoe kom ik er weer uit". Wanneer het bestuur ons niet zoo aller innemendst en gastvrij had ontvangen, dan waren wij misschien niet in de ge legenheid geweest de verschillende stands met zooveel rust gade te slaan. Men deelde ons mede, dat deze beide dagen schitterend geslaagd zijn, zoowel financi eel alsook spiritueel. De uren in den mid dag, alsook die in den avond zijn door zeer veel belangstellenden bezocht Men was een en al roep over den avond van Woensdag, die door voortreffelijke muziek en voordracht werd opgeluisterd. Den middag van Woensdag was ook den kinde ren nog eenige attracties bereid. Men had op de uitnoodigingcu vermeld, dat men gaarne bloemen uit de tuinen der bezoekers had om het zaaltje gezellig te maken. Aan deze vriendelijke uitnoodiging hadden velen gehoor gegeven, want op verschillende tafels en in verschillende hoeken prijkten bloemen en planten. Wij zagen onder de standen er eenige met kinderjurkjes en kindergoed in het alge meen. Vooral aan de beide tafels met Christelijke lectuur was het te bemerken, dat dit speciaal een bazaar voor Christe lijke belangen was. Aan het einde van het zaaltje ,dat te nauw bleek voor dit doel einde, was een tafeltje met vcrverschin- gen opgesteld, terwijl inhet midden een lessenaar en eenige muziekinstrumenten aanwezig waren. Afgezien van het feit, dat deze bazaar een succes is geweest voor het comité ter bevordering van Christe lijke belangen te Laren en Blaricum, is 't merkwaardig hoe in het algemeen deze groep met enthousiasme bezield werkt. Eenigen tijd geleden richtte Ds. Röder te Blaricum een tijdschriftje op, „Hand in Hand" getiteld, dat de belangen der ge meentenaren ster kbehnrtigt en dat zeer in trek is bij de leden. Volledigheidshalve willen we nog ver melden, dat in het comité hebben plaats genomen: Mevr. Röder-Kruyt, Blaricum; Mevr. E. Soer-Reinders. Blaricum; Mevr. Helmerhorst-Rigter, Raadhuisstraat 266b, Blaricum; Mevr. H. J. van Heuven, Eng- weg 267, Laren; Mevr. A_ Zandvliet van Soomeren, Torenlaan 801. Laren: Mevr. Rolff-Zwart. Molenweg 286 en de heer W. van Aardenne, Schoolpad, tegenover de apenbare school. Openbare les van Toonkunst. De vorige week Vrijdagavond had in de Gemcentewoning alhier een openbare les plaats van de afdeeling Laren-Blaricum van de Mij. ter Bevordering van Toonkunst. Het was een echt gezellige avond, waarvoor veel belangstelling bestond. De kleintjes, die aan deze openbare les deelnamen, velen voor het eerst, waren één en al actie, want zij moesten optreden en vflelden zich gewichtig. Ze waren zeer onder den in druk en uitten dit door zenuwachtig gechichcl cn grapjes, anderen door een bleek neusje cn ccn stil wit gezicht. Alles liep goed en vlot van stapel. De kleintjes van de eerste twee solfège-klasse begonnen met hun speelliedjes te zingen, daarna volgden verscheidene piano nummers. Eerst debiteerden zij die pas be gonnen zijn, opgevolgd door meer gevorder den. Allen zetten hun beste beentje voor en gaven blijken van ernstig gestudeerd te heb ben voor deze bijzondere les zoowel als in het algemeen Jammer dat de vele piano-nummers, die ge geven werden, slechts afgewisseld werden door één vioolnummer en dat totaal geen violoncellecrlingen optraden. Is het in de toekomst niet mogelijk dat ook dit instrumentaal gebied wat meer beoefend wordt? De zangklasse en de solfègeklasse van den lieer van Warmelo maakten een goed figuur en de meer gevorderde leerlingen, die na de pauze optraden, gaven aan de talrijke aanwe zigen nu en dan momenten van kunstgenot. Als bijzonderheid zij vermeld, dat dit de laatste uitvoering van de Muziekschoól is onder leiding van den heer van Warmelo. Met September zal de pianist, de heer Cohcn, zijn nieuwe functie aanvaarden. Bevolkingsregister. VERTROKKEN: I.. J. Golding naar Hil versum, Egelantierstraat q8. J. H. Nachenius en gezin naar Blaricum. Torenlaan. „Thea". Mej. E. Karbe naar Blaricum, Torenlaan. „Thea". Mej. M. C Hommes naar Baarn, Laanstraat. Mej. G. van der VenBlijerveld naar Utrecht, Joh. Verpieerstraat 2B. Mej. J. K. Kuijer naar Hilversum, Oude Engweg 14. E. K. Volkersz en gezin naar Hilversum, Van Ostadelaan 41. Ongeluk. Donderdagmiddag reed een tweetal wagens met grint, bestuurd door den heer M. uit Laren, van de Huizerhoogte. Dicht bij het huis van Dr. D. kwam een tram achterop rijden, terwijl een autobus de helling opkwam. vanaf f 11.25 lol 1.40.25. UlTILUITEHD DUURZAME KWAUTEITEh Het is onbegrijpelijk hoe de heer M. de zware wagens heeft weten le remmen en nog heeft welen uit te halen. Op het oogenblik van het passeeren liep de her dershond van den heer M. tusschen de rails. Toen deze de tram hoorde aan komen schoot hij weg en zoo kwam het stomme dier helaas onder de wielen van de sleenwagens. De raderen gingen er over heen en vermorzelden het beest. Hevig schreeuwende, en nog levend, ofschoon alle beenderen wel gebroken moesten zijn, bleef het dier liggen. Men moest het afmaken. Voor den heer M. zelf is het echter nog heel goed afge- loopen. Willem Breman. Onze geachte plaatsgenoot, de musicus Willem Breman heeft, naar men ons meldt, in Groningen, waar hij thans eenigen tijd verblijf houdt, een ernstig ongeluk gekregen. Op een fietstocht brak de voorvork van zijn fiets. De heer B. ontving eenige aangezichtswonden, maar hij kneusde ook zijn hand, wat ernstiger was. Het is te hopen dat de heer B., die zijn beide handen wel zeer noodig heeft, van dezen val geen noodlottige gevolgen zal ondervinden. Ongeluk. Het zoontje van den heer W. alhier, liep gistermiddag in de Torenlaan, nabij zijn woonhuis. Een wielrijder kwam hem achterop, die nogal over den weg zwaaide. Ofschoon de jongen tot zelfs ver op den berm uitweek, reed de fietser iu zijn nerveusiteitdwarsover den straatweg heen en overreed het ventje op de plaats waar men zou kunnen denken dat het veilig was. De jongen kneusde zijn pols. Verder liep het nog vrij goed af. WAT MEN ZEGT. Men zegt, dat ons blad buitengewoon goed is en goedkoop. Toon, dat ge ons streven waardeert en steun ons door een abonnement of advertentie. Rechtszaken Zeven inbraken in twee weken. Voor cle zesde Kamer der Amsterdam- sche rechtbank had zioh Vrijdag te ver antwoorden zekere R. Boer, schilder van beroep,, die in de maanden Augustus en September van het vorig jaar, toen hij in t'Gooi rondzwierf, daar een reeks van inbraken heeft gepleegd. Een achttal wer den beid. thans ten laste gelegd. Allereerst had hij te Amsterdam in den naoht. van 25 op 26 Mei in perceel 59 van den Linnaeusparkweg ingebroken, waar hij een groote hoeveelheid zilveren voor werpen, lepels, vorken, enz. ontvreemdde. Geruimen tijd later, den 15den Augus tus, ving hij eerst zijn strooptocht in het Gooi aan. Begonnen werd met een eenvoudig fiet sendiefstalletje te Naarden. In den nacht van 18 op 19 Augustus zag de man echter kans te Huizen in een perceel aan den Naarderstraatweg zijn slag te slaan. Benevens eenig geld nam hij nog een regenjas mee. Twee dagen later bezoekt bekl. de villa van den heer Dudok van Heel te Naarden en ontvreemdde daar een bedrag aan bankpapier van ongeveer f 600. Het was juist tijdens de jubileumfees ten van het 25-jarig regeeringsjubileum onzer Koningin, toen Boer zijn meeste en meest productieve operaties verrichtte. Te Naardeu werden door hem toen op klaerliehten dag uit een villa oen groot, aantal kleedingstukken medegenomen. Kort daarop landde hij weer bij de villa van den lieer Dudok van Heel aan en nam daar uit een schuurtje een damecrijwiel weg. Drie dagen later zag bekl. kans in een villa aan den Amersfoortschen straat weg te Bussum binnen te dringen en daar een flinke hoeveelheid tafelzilver, als mede een paar schoenen „in te pikkon". Tenslotte had hij in den nacht van 17 op 18 te Hilversum een inbraak gepleegd in een villa aan den ouden Amersfoort schen weg. Een 11-tal getuigen zijn in deze zaak gedagvaard. Beklaagde bekende de hem ten laste ge legde feiten te hebben gepleegd. Alle getuigen verklaarden den nacht van de inbraak niets verdachts te heb ben bemerkt. Eerst den volgenden morgen hadden zij ontdekt, dat te hunnen huize was ingebroken. Bij zeven van de acht in braken had bekl. zich toegang verschaft door een ruitje uit te snijden. Bekl. ontkent uitdrukkelijk in den b©- wusten nacht van zijn inbraak in do villa van den heer Dudok van Heel oak een damesrijwiel te hebben ontvreemd. De heer T. Schotsman, inspecteur van politie te Amsterdam, verklaarde in ver hand met de inbraak in perceel 59 aan den Linnaeusparkweg oamiddellijk een onderzoek ingesteld te hebben. De gesto len voorwerpen werden in een uitdrage rij tje op den Zeedijk door hem aangetrof fen. Zoo was bekl tegen de lamp geloo- pen. In zijn uitvoerig requisitoir wees de of ficier van justitie, mr. Relingh, erop, dafc bekl. geen verdediger was toegevoegd, daar hij wegens een ander misdrijf nog te Haarlem gedetineerd is. Spr. zeide die omstandigheid te betreu ren, Tenslotte eischt spr. wegens het ple gen van acht diefstallen, waarvan zes met braak, een jaur en acht maanden gevan genisstraf. Bij het hooreu van dien eiech wordt bekl. merkbaar zenuwachtig. Hij doet een omstandig verhaal van al de ellende, die hij heeft doorgemaakt. Na zijn eersten diefstal, die hij uit ymoede pleegde, was lüj gevludht en had in de Gooische bos- schen rondgezworven. President: „Heeft u die inbraken nu niet in vereeniging met een anderen per soon gepleegd?" Bekl.: „Neen mijnheer, heelemaal al leen".

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 2