De oude grenspalen tusschen Gooi- en Eemland. Op tijd. Bij P. te Binnendijk kon men verleden week gelukkig brand voorkomen, door nog juist op tijd een broeienden hooiberg loeg te halen. Concert te Baarn. Het verleden Zaterdag door de Een dracht te Baarn gegeven concert is zeer geslaagd. Begunstigd door uitstekend weer was er zeer veel publiek uit Eemnes en Soest, zelfs uit Laren en Blaricum op den Baarner Brink. Na de pauze bood de fa. Prinsen te Baarn een kistje sigaren aan. Het concert eindigde half elf en velen riepen onze fanfare een hartelijk „tot weerziens" toe. De Eendracht. De repetities worden in 't vervolg ge^ houden alleen Woensdags van 810 uur in „de Lindeboom". Het voornemen be staat, het volgend jaar aan twee congres sen deel te nemen, een dichtbij en een verderaf. Om dit laatste mogelijk te ma ken is een rei9kas gevormd, waarvoor de leden een klein bedrag sparen. Noodlanding. Donderdagmiddag moest een militair vliegtuig van Soesterberg eene noodlan ding doen in de „Volkersmaat" alhier. De tweedekker, bestuurd door een kor poraal kwam in sierlijke glijvlucht op het graslaud neer. In een uur wist de vliege nier de noodzakelijkste reparatie aan de schroef te verrichten en kon daarna weder opstijgen en naar Soesterberg weerkeeren. Dit ten onzent ongewoon geval had na tuurlijk veel bekijks. Drinkwater. Gedeputeerde Staten van Utrecht zyn betreffende de waterlevering aan onze gemeente in overleg getreden met de prov. Staten van NoordHolland. Herstel der grenspalen. Prov. Staten van Utrecht besloten ver leden week f 3100.bij te dragen voot het herstel der grenspalen tu9sehen Utrecht en Noord-Holland. Provinciale Begrootingf 1925. De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf op f 9.471.703 met een bedrag van f 55.019 aan onvoorziene uitgaven. De opcenten der belasting worden voor gesteld als in 1924, t.w.: 20 pet. op grond belasting voor ongebouwde en 20 pet. op grondbelasting voor gehuwde eigendom men; 20 pet. op de personeele belasting; 2 pet. op de vermogensbelasting en 2 pet. op de inkomstenbelasting. Rijwielplaatjes. De rijwielplaatjes voor de 1 Augustus a.s. in werking tredende rijwielbelasting zijn thans ten postkantore verkrijgbaar ad f3.—. Mond- en klauwzeer. Tweede helft der voorgaande week drie nieuwe aangiften. Geen sterfgevallen. Gevonden. ZondagmfSdag half vijf op den Rijks straatweg gevonden een zwart leeren mo torbroek; terug te bekomen bij G. Rozen berg, B 59, bij den Haven. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente komt Donder dagmiddag 3 uur in vergadering bijeen. De agenda bevat d% volgende punten 1. Mededeelingcn. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling financieele eindregeling, dienst 1923. 4. Wijziging en opnieuw vaststelling der ge- meentebcgrooting, dienst 1924. 5. Vaststelling 1*: suppletoire begrooting, dienst 1924. Dezer dagen wordt de aandacht op boven genoemde historische monumenten opnieuw gevestigd: Dinsdag 15 Juli j.l. vormden zij o.a. een punt van behandeling in de Provinciale Staten. Er is n,l een schrijven ingekomen van de Prov. Staten in Noord-Holland, om voor gezamenlijk*; rekening die palen te her stellen, na advies van de Rijks-commissie voor de Monumentenzorg. Laat ik er u dus in 'i kort iets naders van vertellen. 1 -v.-- In vioeger tijden lag er tusschen Gooi- en Eemland een uitgestrekt hoogveenLaren en Hilversum ter eenre, Eemnes en Baarn ter andere zijde. Het was als alle hoogvenen een verlaten landschap: „de wilde veencn", zooals zij in de oorkonden 'lieeten. Waar de grens tusschen Holland en het Sticht door die ver laten streek liep, wist niemand te zeggen. Trouwens geen der beidt partijen had er be lang bijde landen waren toch waardeloos. Doch het zou anders worden. Zoo omstreeks 1200 kwam er gebrek aan hout, de eenigc brandstof dier dagen. Men had er in letter lijken zin met dt brcé bijl op ingehakt en niet voor nieuwe bosschen gezorgd. In dien nood „ontdekte" men de turf. en alle hoogvenen werden nu goudmijnen, natuurlijk ook onze bovengenoemd*; „wilde vecnen". De Graaf van Holland cischte ze als begeerlijk bezit voor zich op, ja zelfs een deel van Eemland er bij, terwijl de Bisschop van Utrecht beweerde, dat dt venen gijn eigendom waren. Beiden berie pen zich op een oud gebruik. Immers de be woners van het oude „Nardinclant" de 6. Vaststelling percentage heffing ten aan zien der plaatselijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar iQ24-'25. 7. Voorstel tot het. ten bèhoeve van weg- verbreeding, om niet in eigendom aanvaarden van een stuk grond, gelegen aan het verbin dingswegje tusschen Huizerstraat en Achter om. thans eigendom van L. W. F. Comelisse. 8. Vaststelling van een opgaaf voor de be noeming van zetters, wegens de periodieke af treding als zoodanig per 31 December van de heeren J. Rigtcr Tzn. en J. Vos Jzn Gemeente-diacones. In „Hand aan hand" schrijft Ds. Roder 0. hl „Met het nieuwe instituut: „Gemeente diacones" ontvangt ons Kerkelijk Leven een zeer belangrijke uitbreiding. Een nieuw arbeidsveld wordt daarmede ge opend. In gesprekken bleek mij, dat men nog niet volkomen inzicht heeft in de om vangrijke beteekehis van clit diaconessen- werk. Zuster Groot veld komt niet als wijk verpleegster, naast de andere te Blaricum en Laren. Zij wenscht niets liever dan zich geheel beschikbaar te stellen voor 't ge meentelijke leven in den ruimsten zin des woords. Voor den arlieid ten behoeve der zieken is zij met bijzondere ervaring van jaren lange practijk toegerust. Noode laat men haar te Haarlem los. Met haar diploma als kraamverpleegster voorziet zij te Laren in lang bestaande be hoefte. Zij komt niet voor een bepaalde groep; wie haar hulp wansoht, kan op haar te kenen. Maar zij is er niet alleen voor dty zieken. Mijn herderlijk werk brengt mij voortdurend in aanraking met gevallen, aan de meesten onbekend, waar de toewij ding en de liefde eener vrouw van bijzon dere beteekenis kan zijn. Hier opent zich du9 't verre vooruitzicht van allerlei mo gelijkheden, welke altijd verbonden zijn aan den atfbeüd in dienst van Gods Ko ninkrijk. Die mogelijkheden zijn de offers waard, welk* gebracht zijn voor het nieu we werk. Boissevaiii-wcg. Blijkens aankondiging van het gemeente bestuur. opgenomen in dit nummer van ons blad. zijn de werkzaamheden inzake de ver betering van den z.g. Boissevainwcg, gelegen tusschen de Prins ILendriklaan en den Naar- derweg in die gemeente, thans zoover gevor derd, dat liet verkeer daarover met rij- en voertuigen weder ongehinderd kan plaats vinden. Gevonden voorwerpen, Een portemonnaie met inhoud. Een auio en een Jan Schik. Zondagmiddag kwam een auto uit Eem nes rijdende in botsing met een Jan Schik, die bestuurd werd door J. M. v. d. S. te Utrecht. De auto werd gestuurd door J. LI. uit Amsterdam. Volgens ooggetuigen had de eerste een be denkelijke vaart en reed om de bocht bij het politiebureau dan ook pardoes tegen het rij tuig aan. zonder stevig tc remmen. Gelukkig kwamen ditmaal geen menschen om. De wagen sloeg tegen d*e achterwielen van het rijtuig aan en verbrijzelde ettelijke spaken. De auto brak een zijner voorwielen. De voertuigen werden opgelaaid door den garagehouder en hersteller Keuker, aan den Eemnesserweg, die de gebroken auto her stelde. Sint Vitus. De Muziekvereeniging „Sint Vitus" alhier hteeft laatst een collecte gehouden voor het aanschaffen van nieuwe muziekinstrumenten. Deze collecte heeft het benoodigde bedrag op gebracht. Thans zijn op den Brink voor het raam van den groentenwiiiltel van Kooten alhier de bedoelde instrumenten geëxposeerd Een valsehe naam. Zondagavond is alhier een militair be streek tusschen Vecht en Ecm, een bezitting van de Abdis van Elten moesten jaarlijks op Sint-Maartensdag de verschuldigde thimsen op het kerkhof te Baarn betalen. „Dus" redeneerde het Sticht die veengronden behooren aan den Bisschop'„N*;en", ant woordde de Graaf van Holland, „ik heb ..Nar dinclant" in 1280 van de Abdis gekocht, dus ook de veengronden". En zoo begofnen de twisten, die eeuwen lang geduurd hebben. Telkens kwamen er nieuwe verdragen, maar telkens ook weer nieuwe schendingen van de grenzen. Zoo werd in 1356 een verdrag gesloten, dat beide par tijen scheen te voldoen. Even ten. Noordooster van 't dorp Blaricum werd een paal opge richt met het Llollandschc wapen (een leeuw) en sedert Lceuwcnpaal'gchteetcn. Van hier liep de grens oostwaarts naar de Zuiderzee, terwijl van daar recht op den Dom af een nieuw*; grens werd getrokken, tot aan den Zwaluwenberg (Hollandsche Rading) toe, tevens werd er een greppel langs gegraven, de „Hollandsche Sloot" of „Gooier gracht" geheeten, dus vrijwel de huidige grens. Bij dtzc verdeeling behielden beide partijen ('t Sticht en Holland) een deel der venen Maar ook thans bleven verwikkelingen ten laatste weer niet uit. en zoo kwamen opnieuw processen aan de orde, waarbij nu eens de grens ten voortteele van 't Sticht, dan weer eens ten gunste van Holland werd gewijzigd. Dit laatste geschiedde o.a. in 1535, na een uit spraak van den Hoogen Raad dor Nederlan den (of liever: den Geheimen Raad). Immers bij deze uitspraak kwam de helft van Eemnes, Baarn en De Vuurschc bij Holland. Dat was den Baarnaars, die destijds groo- tendeels van de turverij moesten leven, te veel. Zij stelden een request aan den Keizer (als I Graaf van Holland) op, waarin zij er op keurd wegens het rijden zonder licht. Boven dien gaf de nian een verkeerden naam op. Hij noemde zich Willem Jan Pruis, en hij heette Joh. William B. Het was een Hagenaar. Zijn gezicht verried hem. Dit zelfde viel laatst voor in Blaricum niet een Huizer jon gen. Dez* werd vastgehouden tot hij na twee uur wachten en op aangifte van eenige andere jongens uit Huizen door den mand viel. De politie is zeer streng bij het vragen naar naam en geboorte en bet bemoeilijken van de agenten1 wordt zwaar gestraft. Geslaagd. Onze plaatsgenooten d'e lieer J. J. Hoog- vorst en niej. Marie Maden zijn gisteren ge slaagd te Utrecht voor het diploma Mulo Het Orgelfonds, De collecte van het Orgelfonds heeft in 1923 opgebracht f 160.30. Verleden jaar was het totaal der collecte 1196.S2X'. Aan extra's wer'cl in de collecte over 1923 nog gevonden £35.68. De verkoop van brief kaarten van het kerkje te Laren in het vacantiohuis „de Hoeve" bedroeg f IU.IULj, terwijl de opbrengst van liet orgelconcert tc Laren door den heer Jan Zwart in Au gustus gegeven, na aftrek der noodzake lijkste onkosten f 110.bedroeg. Door het overlijden van den heer W. de Vries Rob- bé te Gorkum, is ann het Orgelfonds de obligatie f 100.benevens de vervallen rente i f 4.50 geschonken, zoodat hierdoor dit jaar de schuld van f 300.minder geworden en dc uitbetnling der rente met f 4.50 verminderd is en f 90.75 wordt. De Bazaar. De Bazaar voor Christelijke belangen, die eenige weken geleden alhier met zoo veel succes is gehouden, hoeft een netYo opbrengst verschaft van f 1230.—. In het verslag over deze bazaar, voorkomende in het orgaan der vorecniging staat o.a. dit: „er is mild gekocht, maar ook mild ge geven, zelfs door winkeliers van andere richting". Het succes van onze Larcnschc inzenders op de Rozententoonstelling te Bussiun. De hoer G. L. Wittig, rozenkweeker, Eomno9serwcg alhier, behanlde met zijn prachtige inzending rozen op de Rozen- ten toonstelling te Bussum Vrijdag j.l. een verguld zilveren medaille, uitgeloofd door de vereeniging „Nos Jungunt Rosae" en een gouden medaille, uitgeloofd door cte Kamer vau Koophandel te Hilversum. Geen wonder! Want de heer Wittig heeft steeds ccn buitengewone collectie rozen in zijn kweekerij, waarvoor de belangstelling hier ter plaatse dan ook altijd zeer groot was. Mevrouw Luoie Wittig Kcijzer behaalde met een schilderij op deze tentoonstelling een bronzen medaille, alsook G. ,T. Sijthof alhier en diens vrouw Mevrouw J. B. Sijt hof f-van Dijk. Onze photograaf Jacob Faassen, de eeni ge die ingezonden' had, behuulde met zijn grootc prachtige photo's een groot ver guld zilveren medaille. Wij kunnen dus zeggen, dat onze dorpsgenootcn veel suc ces hebben gehad op deze expositie. Bravo! De A.J.C.-ers. Zondagmiddag 2 uur had op het terrein achter het kinderhuisje op de Drift al hier een demonstratie plaats van de Ar beiders- Jeugd-Centrale te Amsterdam. Reeds voordat de voorstelling officieel begon, waren wij op het terrein en zagen de jonge dansers en zangers reeds eenige dansen uitvoeren. Een gedeelte der kinde ren zat naast het veld in de schaduw wat te babbelen en tc. knabbelen. Om 2 uur ongoveer floot de jonge leider en alles kwam samen. Een honderd fi twee honderd jongens en meisjes, iu opvallend aardige kleederdracht, we kunnen die het best ver gelijken met een soort Tolstoi hemden in verschillende gedempte kleuren, de jon gens met korte Manchester broek en Schillerhemden met riemen, de meisjes in frissehe.japonnetjes, allen samen hurkten ze in een groote kring. Tc midden van hen nainen eenigc jeugdige muzikanten plaats, twee fluitisten, een violist, een mandoline en een guitaar. Ze speelden tel kens. iets voor en lieten het groote koor invallen en refreineeren. De stemmen wa ren bijzonder zuiver en gaaf en hier en wezen: „hoe vijf a ses hondert luyden met wyf ende kinderen" broodeloos zouden wor den, door het gemis der venen. In hun woede sloegen zij zelfs een Gooier dood, die de nieuwe palen kwam zetten. Doldriftig luidden zij nu de alarmklok op dcti Brink en gezamen lijk trokkeiv zij op, om de gehate palen (zij stonden reeds vlak achter Groencveld) te ver zetten. Maar toen- het er op aankwam, deins den zij toch terug en legden het hoofd in den schoot, temeer toen Karei V hun tegen een lage pacht de veengronden ler exploitatie af stond. Natuurlijk hlctïf men mokken, en opnieuw deed de Groote Raad van Mechclcn uitspraak 1541doch door een dubbelzinnige uitdruk king wist een omgekochte landmeter het zoo ver te brengen, dat op hun beurt Hilversum en Laren een deel van hun gebted aan Utrecht moesten afstaan. Natuurlijk volgde nu hevig verzet aan gene zijde van de Gooicrgracht, en ook daar zag men een optocht van ontevredenen: driehon derd Gooische booren liepen te hoop, om de zetters der nieuwe palen tc verjagen. Gelukkig bracht 1557 een nieuwe regeling eni wel onge veer gelijk aan de huidige grens. Toch werden de grenspalen meermalen hei melijk verplaatst, al werden er strenge straf fen regen bedreigdgccseling en brandmer king bij de eerste maal, de galg bij „de tweede reize". Eerst in 1719 op den 14 Juli, toen de Veen gronden reeds lang uitgeput waren, kwam een nieuwe regeling der grenzen voorgoed tot stand, en wel zooals die nog heden geldt. „Er zullen", zegt art. 19, „op iederen hoek en voorts op een afstand van 200 roeden suf- fisante scheidspalen gesteld worden, op de welke aan de Gooische zijde zal worden ge sneden het wapen van Holland en aan de .„t Q) c.i doonlUcn bil fatsen tijJeip'in) Li? j—U h-J) 1 'In it gij gemakkelijk en dadelijk verhelpen met den alom gepreiea I OO pen akker s kloosterbalsem daar waren er werkelijk goede musicale elementen tc bespeuren. De heer P. Voogd, welke met zijn fa milie aanwezig was, nam daarna het woord. Spr. wees er op; dat in onze pors een oproeping was gedaan tot bijwoning der demonstratie alhier der A. J. C. Er is een artikeltje geschreven en dit is eigen lijk alles niet in den geest en in de be-i dodliug Van de A. J. C. De aanleiding daarvan is geweest, dat Mevr. Adema van Scheltema er te Amsterdam eens in 't ge bouw van de Burgerwacht getuige was geweest van een voorstelling der A. J. G. Zij was.hierdoor zoo getroffen, dat ze ook de inwoners van Laren en Blaricum daarmede in kennis wou stellen. Maar toch ligt het in de lijn van do A. J. C. om demonstraties te geven van dans en muziek. De A. J. C„ zeide spr., is geen organisatie om openbare vermake lijkheden te geven. Ze is een strijdorga nisatie en het werk wat zij doet is het houden van cursussen, het ontwikkelen van litteratuur en kunst, liet aankweeken van de gemeenschapszin enz. Zij ziet in de toekomst, een betere lichamelijke en gees telijk veelzijdige opvoeding. Ze ziet op de scholen, óók de middelbare, de volksdans weer geïntroduceerd. ALs men, zoo ging spr. voort, aan La ren denkt, denkt men aan Hamdorff en dan denkt men aan dansen als shimmy, jasz en foxtrot. Dit zijn voor on9 kanni- balendansen (applaus). Dit zijn ongezonde bewegingen en minderwaardige dansen, aldus spr. Spr. staat buiten deze demon stratie en hy hoopt evenwel, dat als het kan nu of later hier te Laren een afdee- ling zal kunnen worden gesticht. Als dat mogelijk is, zegt spr., dan zou ik jullie nog eens willen pitnoodigen hier te komen Beschouw dit als een voorloopig bewerken vhn het terrein, als het uitstrooien van zaden. Eindigende herinnerde spr. er aan, dat uit eigen giften en reclame der A. J. C. op de Veluwe en wel op de Barekheuvel oen Vacantiehuis is verrezen. Daarna werden door de A. J. C. met enthousiasme eenige dansen uitgevoerd. Het meest troffen ons do beide aparte dansen van eenigen, die blijkbaar hun partners kenden, daar de rythmiek verre weg beter was dan by de gezamenlijke uitvoeringen. Besloten werd met een ge zamenlijk gehurkt zingen, waarna door twee jongelui, als zwervers verkleed, gecol lecteerd werd. Om 4 uur verliet dit jonge enthousiaste en bezielde troepje ons dorp. Verantwoording van gelden, ingekomen ten behoeve van J. Thiol, te Eeninca. W. D. f25; J. H f 25; J. C. G. f25; W O. f25; D. O. f 25G. K. A. f25; H. J. F. M. i 10; L. S. f 10; W. L. f 10; P. N. f 5; J. R. f 10; L. t. K. f 10; C. v O. f 10; A P. f 5; A. B. f 10; J. P R. S 15; W. II. f 10; G. B f 10; B. G. f5: Dames A. f2; <A. C. v. O. v. G. f 10; G. T. f 10; A. J. B. f 10; A V.-B. f 5J. I G. f12.50; J. P. C. B. f sE. W. E. f 10; J. K. f5; D. R. N. f 5; A v. E. f25; LI. J. C. f 10; v. d. H. f 5N. N. f 10; N. N. f2.50; J. C. v. d B. f 10; N N. f2.50; O. H f5; S. f 5; J. G. f2; J. S. f2; F. G. dc G. f i; J. H. C. S. f5; A C. v. D f2.50; N. N. f2.50; E. B. f 1; N. N. f 250; J. M L. f 2.50; N. N. f 1E. P. v. D. f 5; E. v. E. D. f 2.50; L. W. S. P. f 10; J. G f25; 'G P. M. P. f 10; N. N. f 2.50; D. J. D. f 1C. v. Z. f 2; H B. d. B. f 2. Y f2.50; Mr. v. d. VV. f 1; E. L. f2; F. S. f7.50; A G f 10; J. K S. £40; N. N. f 10; Mr. O. f 11; J L f s H. N. f 2.50; Kinderen B f 1.50; A. M. R. f 5; D S. f r; E. D. f io, allen re Laren en Blaricum. B. de LI. f5; B. f3; H. J. H. f 10; D P. de V f2; B. f20, allen te Bussum. F H. L. f 10, te Amsterdam. Hef tolaal bedrag, zijnde f 650.50. werd ter hand gesteld aan den Heer Burgemeester van Eemnes. die voor richtigc aanwending ten bate van het gezin zorg dragen zal. Met dank aan de gevers. I aren. 19 Juli 1924 HENRI POLAK. Gevonden voorwerpen. Een hondenketting, tvree paar kinder sokken, een huissleutel met ring, een grijze damoshandschoen. Stichtsclie zijde het wapen van Utrecht", De „Leeuwcnpaal" bij Blaricum bleef ook thans intact. De 22 ander*: palen volgden zuidwaarts, in rechte lijn op den Dom van Utrecht aan. totdat bij paal 16 (tusschen de Lage Yuursche en de LIoll. Rading) de grens rechthoekig westwaarts loopt, en kort bij Loosdrecht de laatste paal kwam (110. 22). Ze zijn ongtveer 3.5 M. hoog. Aan den weg tusschen Eemnes en Laren maakt de grenslijn een kleine „knik"op eiken hoek slaat daar een paal en wel 110s. 1 en'2, aldus 12, zooals ieder 7.ten kan. Ook aan den Hilvcrsumschen Straatweg, even vóór Kievitsdal. is dit ook het gevaldaar heeft men reeds nos. 10 en 11. Daarmee behoorden de eeuwenlange twisten gelukkig tot het verleden Wtel zijn enkele palen in den loop der jaren verdwenen of in stukken geraakt. Reeds jaren geleden zag ik bij het destijds nog bestaande „Heihuisje" aan de Gooiergracht paal 6 in stukken liggen, tn onlangs bemerkte ik, dat bij het theehuis „de LIeidebloem" (fietspad Grocneveld naar 't E(luk) óók 'brokstukken van grenspalen lagen. Een paar jaar geleden schreef ik daarover "een opstel in een Llilversumsch blad en zond een nummer o.a aan den hse- E. Luden, Voorzitter van Stad cn Lande, le Hilversum, en een ijverig gcschied\orscher. Mogelijk heb ik zijn aandacht op die vervallen grenspalen gevestigd; tenminste niet lang daarna las ik. dat hij als lid der Prov. Staten van Noord- Holland een voorstel had ingediend om geza menlijk met Utrecht die historische palen weer in- orde te laten brengen. Zijn voorstel ontving een gunstig onthaal en de Staten van Noord- Holland hebben nu hun voorstel ook bij onzfc Utrechtsche Statenleden aanhangig gemaakt. Ik twijfel niet, of morgen zal een gunstige be- De Rozententoonstelling. Gelijk met de opening van de Rozen- tentoonstelling in „Concordia" te Bussum, werden do sluizen des hemels geopend! liet regenwater waar de kweekers den iuatsten tijd zoo naar verlangd hadden, stroomde neer. Slecht tontoonstellings- wcer, al wordt deze bijzondere expositie van „Nos Jungunt Rosae" ook in een zaal gehouden. Maaralle pessimisme is uit den booze, vooral wanneer liet een ten toonstelling betreft van de mooiste bloe men, die moeder Natuur ons schenkt. Daarom z.iju we natuurlijk allen overtuigd dat, wanneer het Rozenfeest Zaterdag avond ondor leiding van mevrouw Van Gendt-Landró plaats heeft in den fraaien Concordiatuin, het uitgeregend is. Even voor de opening van de tentoon stelling ontstond een defect aan de ge- meente-electriciteitswerken, waardoor alle lichten in de zaal plotseling doofden. Ge lukkig was het euvel, dat deze duisternis veroorzaakte, spoedig hersteld. Liet bestuur van de tentoonstelling had het dag. bestuur onzer gemeente uitge- noodigd tot een gezamenlijke lunch in een der tuingalcrijen van Concordia, aan welken disch mede aanzaten de kweekers- inzenders. Er i? daar reeds menige speech afgestoken op het welslagen van de ten* toonstelling. De officieele opening had om twee uur plaats. De voorzitter van de vereeniging „Nos Jungunt Rosae", do hoer F. A. des Tom be uit clen Haag, zeide in zijn toesrpaak, dat het doel van de vereeniging is de be langstelling en de liefde voor de roos en de rozencultuur op te wekken en te ver levendigen. Een van de beste methoden daartoe is wel gebleken te zyn de rozen- tentoonstelling, waarvan steeds een groo te propaganda is uitgegaan. Als voorzit- stedt spr. de aanwezigheid van burge een groot genoegen, dat zoovelcn door liun aanwezigheid blijk geven, het doel der vereeniging te willen steunen. Speciaal ter vün „Nos Jungunt Rosae" is het spr. meester De Bordes op hoogen prys, daar deze zoo welwillend is geweest in het Eere-Connté zitting te nemen en nog wel als voorzitter. Spr. constateert met voldoe- ning, dat de wensch van den burgemees ter, deze Gooische Rozententoonstelling in Bussum te hebben, in vervulling is ge gaan. Getrouw aan de zinspreuk „Nos Jungunt Rosae", ons vereenigen de rozen, zijn, we hier allen thans tezamen om het groote feest van de koningin der bloemen te vieren. Dank betuigt spr. aan allen en in de eerste plaats aan den burgemeester zonder wiens krachtigen steun deze ten toonstelling waarschijnlijk niet gehouden had kunnen worden. (Applaus). Het is een bekend feit, dat de Neder- landsche rozencultuur een waardige plaats in Europa innneemt en wij inderdaad met verscheidene producten van buiten- landsche cultures kunnen wedijveren. Dit mag voor ons evenwel geen reden zijn om stil te zitten. Het is de zaak óók van „Nos Jungunt Rosae" er toe mede te wer ken onzen goeden naam te handhaven en te verbeteren. Spr. roept daartoe de mede werking? in van allen, die belangstellen in de rfcoe en haar cultuur. Een woord van warmen dank wijdt spr. aan allen die hebben medegewerkt deze tentoonstelling te' organiseeren en daarbij denkt hij in de eerste plaats aan de in zenders. De animo tot exposeeren was zoliV zóó groot, dat met het oog op de beschikbare plaatsruimte sommige inzen dingen beperkt moesten worden. Ook den Plantkundigen Dienst, de inzenders van schilderijen en teekeningen, en don heer Fritsen voor zyn verzameling palmen brengt spr. den dank der vereeniging. Een „voorloopig" woord van dank wijdt spr. aan mevrouw Van Gendt-Landré en hare helpsters, voor de opvoering van een door Haar geënsceneerde Rozensproke, die Za- slissing volgen, temeer daar art. 12 van 't verdrag van 1719 inhoudt, dat beide gewesten de kosten van vernieuwingen gezamenlijk zul len dragen. Dc Gedeputeerde Staten van ons Gewest be velen dan ook de zaak ten zeerste aan, en hebben dan ook een onderzoek naar dc palen laten instellen. Hieruit blijkt, dat de befaamde „Leeuwcnpaal" (ten N.O. van Blaricum) in gaven toestand verkeerde. (Ik heb hem Zaterdag j.l gekiekt, en zag daarbij, dat hij alleen wat bemost was en ecnigszins overhelde. Boven onder den rand draagt hij aan de Noord- en dt Zuidzijde de woorden in twee regels „Leeuwenpaal" Op de andere zijden prijken de Prov. wapens). Vorder zijn er 13 palen eveneens gaaf, n.l. de nos. 1. 2, 7, 9, 10, 11. 12. 13, 14, 15, 16, 21 en 22. Geheel verdwenen zijn nos. 17, 18 en 19 (alle drie bij de Holl. Rading, aan den voet van den Zwaluwenberg)op een stomp na zijn verdwenen 4 en 8. In stukken gebroken zijn 3, 6 en 20. De kosten van herstel worden op 3100 gulden geschat; d*; nieuwe palen zullen te Delft, onder toezicht van Prof." Odé, gemaakt worden. De oude palen zijn slank en overal vrijwel even dik; misschien zijn zij daardoor eenigszins topzwaar. Althans <le nteeste staan uit 't lood. Daarom zullen ze alle oude en nieuwe op platen van ge wapend beton geplaatst worden. Allen, die historische monumenten in eere willen houden, zullen erkentelijk zijn voor de voorgenomen restauratie. Baarn, 14 Juli 1924. T. PLUIM. Naschrift: Het voorstel tot herstelling der grenspalen is door de Prov. Staten van Utrecht op 14 Juli jl. zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. P.

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 2