Alleen door goede voeding in den zomer SAPIOL „DE LEGHORN". Gooische Agenda. Donderdag 31 Juli. XAARDEN. Hof v. Holland. Fancy-fair vooiT een muziektent van D. O. B. Tentoonstellingen LAREN. 31 Mei—1 Sept. Kunsttentoonstel- ling in Hotel Hamdorff. LAREN, Kunstzaal van Lier, tentoonstel ling van werken van Germ, de Jong. LAREN, 25 Juli tot 10 Aug. Kunsthandel Rogmans en Vos, entoonstelüng van werken door Sam van Beek. BLAR1CUM. Tentoonstelling van weef- naald- en kantwerken. LAREN. Atelier Jacob Fa assen, Nieuwe weg. Tentoonstelling van werken van Gooische schilders. middelen in den handel, die alle evenwel min of meer schadelijk zijn. Wat kan men doen, wanneer het beest eenmanl ziek is? Men stond er vrijwel machteloos tegen over, totdat men tot de ontdekking kwam, dat een dier dat van een besmettelijke ziekte genezen was er ongevoelig voor was geworden. De grondgedachte van de moderne geneeswijze is dan ook: een ziek dier genezen door inspuiting met liet •bl/oedi van een dier, dat de ziekte heesft doorstaan. Dit noemt men inspuiten met een serum. Gin dit te verkrijgen, worden aan de Rijks Seruminrichting te Rotterdam paar den en koeien besmet met diverse bacillen zóó dat ze de ziekte in lichten graad krij gen en doorstaan. Dan als zo genezen, dus ongevoelig voor die bacteriën zijn, geeft men ze een injectie, die veel sterker is, zct'.jdat hun bloed een semm wondt, waarmede zieke dieren genezen kunnen worden. Een immuun paard kan zoo een hoeveelheid bacteriën verdragen, die doo- delijk zou zijn voor honderd dieren. Zij zijn dus de groote leveranciers van het te gengift. Iden wendt dit tegengif vaak aan als entstof, d.w.z. men geeft de smetstof in verzwakten vorm aan het pluimvee, dat dan een beetje koorts krijgt, binnen een dag weer geheel herstcSt en dan ongevoe lig voor de ziekte is. Jammer genoeg kan men dat niet bij alle kippenziekten toepassen. Als resultaat van jarenlange studie heeft Pasteur de entstof gevonden tegen Kleinsche ziekte, de cholera en de Diph- t he ritis. Na een korte puuze, gedurende welke de uunwezigen verschillende preparaten kon den bezichtigen .behandelde spr. de kwes tie van de voeding. De oorzaak van vele ziekten is een ver keerde eenzijdige voeding. Zoouls een een zijdige voeding van de Gallipoli-expeditie tijdens den oorlog (gesteriliseerde groenten en wittebrood) dat geheele leger bijna ten onder deed gaan aan Berrie-Berrie, is ook voeder voor het pluimvee, dat eenzij dig is, noodlottig. Het groote euvel der moderne pluimveehouders is het gebrek aan groenvoer. Dit wreekt zieh o.m. in het groote getal onbevruchte eieren en de zwakke kuikens. Het moderne pluim- veebedrijf werkt niet meer met kloeken en kuikens in Mei, maar men vormt reeds in Januari zijn foktoomen en de eierpro- ductie wordt tot 't onmogelijke opgevoerd. Met de, voeding moet men er bovenal voor zorgen, dat het voedsel voldoende groeivitaminen en zenuwvitaminen bezit. Het gebruikelijke pluimveevoeder bezit te weinig vitaminen. Een van de beste middelen om die bij te brengen, is de hel blanke levertraan die de X. V. Chemische Fabriek „Xoord- Hollund" te Beverwijk, onder toezicht van dr. te Hennepe bereidt. De vitaminen te gen verlamming zijn aanwezig in ge droogde gist en naast deze producten zijn de voedingszoutcn onmisbaar. De genoem de fabriek is er in geslaagd een product „Supiol" te vervaardigen, dat bestaut uit een droog mengsel vnn vischmeel (natuur lijke zouten, phospliorzure kalk en oiwifT levertraan (het z.g. grocivitamin) en ge droogde gist, (het z.g. zenuwen vitamin, dat beenzwakte en verlamming voorkomt). Voor het pluimvee, dat geen voldoenden uitloop heeft en goed groenvoer mist, zoo als de boerenkippen dat wel hebben, is „Sapiol" de redding. Een treffend voor beeld van do werking van Sapiol leverden twee kuikens waarvan het eene wél en het andere niet met Sapiol was gevoed. Het eerstgenoemde was bijna tweemaal zoo groot. Thuns behundelde spreker de vraag: Hoe komen we nau de thans in oils land heerschende kuikenziekte? Het groote gevaar voor onzen pluimvee stapel wordt geleverd door de z.g. ge zonde smetstofdragers. Dat zijn de kippen, die wel de smetstof bij zich hebben maar er niet ziek van zijn. Dat is een groot gevaar voor de hoenderparken. Iu Amerika is er de geheele hoenderteelt door be dreigd. De kuikenziekte van thans is ver oorzaakt door: het geforceerd fokken van dieren met te hooge eierproductie; de broedmachine; de kunstmoeder enz. Düt alles maakt onzen pluimveestapel 200 gammel als hij thnus is! Daarbij komt dat de voorlichting in deze vrij algemeen in handen van leeken is, die door gebrek aan wetenschappelijk inzicht in de ziekteleer do geneeswijzen niet juist kunnen aangeven. Zooals indertijd ook de tuberculose onder hot Frioschc is aangepakt, zoo moet men ook systematisch onzen pluimveestapel vnn smetten vrij maken. Een lichtpunt is, dat we thans de fok toomen kunnen nazien en op de wijze als de reactie met tuberculinc bemerken of zo smetstofdrugers zijn of niet. Om de ziekte te onderkennen moet men door eeu veearts afgetapt bloed opsturen naar de Rijks Serum in rich ting te Rotter dam, alwaar gratis onderzoek plaats heeft. In het algemeen adviseert spr. een kip die ziekteverschijnselen vertoont direct apart te zetten. Deze belangrijke lezing, welke getuigde van groote kennis (die getoetst is aan de praktijk) waarover Dr. Te Hennepe be schikt, werd met groote aandacht gevolgd en met een dankbaar applaus beloond. Met ingenomenheid namen we kennis van de mededeeling, dat dcsgewenscht dr. Te Hennepe bereid is, nogmaals een lozing voor de verecniging te houden. Een avond als 'deze achten wij van groo te beteekenis voor de leden van de pluim- veevereeniging Bussum en omstreken. kunt gij 's winters eieren krijgen. De beste legsters in den komenden winter zullen de dieren zijn, die gij thans goed voedt. doet de dieren meer nut trekken uit het voedsel dat gij hen geeft. Het is zeer licht verteerbaar, wekt den eetlust open doet het voer beter verteren. De ruitijd levert met SAPIOL- voedering geen bezwaar meer op. Verkrijgbaarte BUSSUM inden Graan- en Pluimveevoederhandel Herdenking Mobilisatie. In aansluiting met het bericht over de her denking te Bussum volgen hier de bijzonder heden der herdenking. 30 Juli worden op dezelfde plaatsen als waar in 1914 de Mobilisatie oproepingen hin gen. manifesten aangeplakt. Collecte ten bate van de Mobilisatie-slacht offers. In de eerste plaats ten bate van hen. die nog geen steun ontvingen. Er zijn helaas nog medeburgers, wier bron van bestaan door de mobilisatie geheel of gedeeltelijk vernie tigd werd. en die vaak te bescheiden zijn, om steun tc vragen Laat ons de kas steunen, die in hun behoeften gaat voorzien. Wij allen, leden door de Mobilisatie, doch zij zwaarder dan wij Laat ons de dames en heeren, die zich zoo welwillend met de collecte belast hebben, niet afschepen of onnoodig werk er- schaf ien, door hen aan de deur te zeggen, dat zij nog maar eens terug moeten komen I-aat ieder wat gereed leggen en als men afwezig is ter hand stellen aan een ander of aan Mevrouw E. C. P. van der HielBagge- laar. Sophialaan 10. Bussum. die zich met de leiding der coll'ecte heeft willen belasten. 31 Juli. om 5 uur nam., zullen de klokken gedurende tien minuten geluid worden. Den ken wij dan terug aan dien tijd. die ons zoo veel leed bracht, maar zooreel grooter leed (oorlog) bespaarde Om half acht openlucht-meeting op den Brink. De Volksstem zal door de welwillende medewerking van den heer v. d. Rovaart onder leiding van den heer B Bi omver, twee l.'cdercn zingen, n.l. Salve Régina, van Obcr- höffer, en Zondagmorgen, van J Bonset. Onmiddellijk daarop zullen (in volgorde) een Vrouw, ccn Militair en een Geestelijke elk tien minuten spreken, terwijl de Burgemeester zal sluiten. Getracht wordt door ccn luidspre ker op de muziektent de rede o\er te bren gen. die de Minister-President oin dien tijd tc 's-Gravenhagc over de Mobilisatie houdt. Gedurende deze meeting wordt ieders mede werking verzocht, opdat de diepste stilte worde bewaard Rijwielen late men buiten den Brink. De politie zal verkeersmaatregelen tref fen zoodat het verkeer niet gestremd en de sprekers niet gehinderd worden. Doch wil het tot zijn recht komen, dan zal ieder persoon lijk stilte moeten betrachten en de jongeren daartoe moeten aanzetten. 1 Augustus. Landelijke herdenking te 's-Gravenhagc. Elke gemeente zendt officieels afgevaardigden, Dit zijn voor Bussum de dames Mijnarends en Clinge Doorenbos en de heeren WijnbeSk, Ds. Mulder en Clinge Doo renbos. Het Landelijk Comité roept zooveel mogelijk Nederlanders op om op eigen gele genheid dien dag naar 's-GravenhagS te gaan en aan de bctooging deel te nemen. Inwoners van Bussum, die dit willen doen, kunnen aan sluiten bij voornoemde vertegenwoordigers, doch geli'cve zich dan bij den heer D. Wijn beek. Koningslaati 16 (tel. 181). Bussum, op te geven. Voor de afgevaardigden cn indien het aantal niet te groot is, ook dc anderen, wordt door de zorg van het Landelijk Comité te 's-Gravenhage dien dag een eenvoudigen maaltijd bereid. Buiten dit officicelc programma om zullen er overal door oud-gemobiliseerden bijeen komsten worden belegd. M"en zie in dit num mer den oproep van den heer J P. J. H Clinge Doorenbos. doch wende zich om even- tueele inlichtingen niet tot het Comité, daar dit hier buiten staat. Namens het Comité voor Bussum: P. CH. J. KlèS. M. Landré. C. A J. VAN DISHOEK. H H. VAN LAER. J. SCHIPHORST. Met de verkeersverbetering aan de Valkeveenschelaan hoek Stukkenlaan is men reeds druk bezig. Eenige boomen worden daar gerooid, de bank daar zal worden verplaatst, terwijl de verharding zoodanig zal worden aangevuld dat het verkeer veel beter over deze scherpe hoeken kan worden geleid. Ook de hoek StukkenlaanZwarteweg is reeds zoodanig verbeterd dat er nu een behoorlijk uitzicht is ontstaan, door het snoeien van laag struikgewas. Verkoopingon. Een landhuis, gelegen aan den Naarder- straatweg, even voorbij den tol, bewoond door de familie B. werd Woensdag jj. door Notaris Kruisman van Amsterdam in hotel „de Rozenboom" in veiling ge bracht en opgehouden voor f 6700. Voorts werden opgehouden de door notaris Hoeflake van Naarden geveilde perceelen bouwterrein van „Hoog Huizen", die respectievelijk konden opbrengen f 2000.-, f 1900.-, f 2800.-, f 2000.-. f 1900.-, f 1300.-, f 1300.-, en f13.200 bijeen. kerkelijke gezinten. In Huizen behooren tot de Ned. Herv. Kerk 89.18 °/0 van de bevolking. Tot de Gereformeerde Kerk 7.42 °/0. Eeu waarschuwingsbord. Naar aanleiding van het verkeersonge luk bij het snijpunt van Blaricummer- straatweg en Gooische Trambaan bij de aftakking vati den Breeden-Engweg zal door de gemeente ter plaatse een waar schuwingsbord worden geplaatst- Waar de rails hier vrij scherp van de eene zijde naar de andere zijde overgaat en het verkeer langs den Engweg Centuur- baan ook door de nieuwe kerkwijk drukker zal worden is aanwijzing ter plaatse inderdaad niet overbodig. Huiselijke twist. In het middernachtelijk uur werd gis teren de hulp der politie ingeroepen op de haven, waar een familietwist ontstaan was; een sedert kort aldaar wonende klompenmakersgezin van elders, kon niet overweg met een Huizer familie aldaar, of liever men had eenigen tijd „tegoed" samen geboerd en zelfs hulp bij de schoon maak verleend. Deze vriendschap verweet nu de vrouw aan den man, waarop deze vrouwlief buiten de deur zettede politie slaagde erin dit vuurtje voorloopig te blusschen en ried sterk verhuizing aan, immers uit 't oog uit 't hart. Dp post. Eenigen tijd geleden is o a. door de vereen. Vreemdel. Verkeer de aan dacht qevestigd op tele oon- en postbe- langen in het Gooi, speciaal op de ver binding HuizenBussum. Tot heden moesten alle poststukken over Hilversum komen, ook de bestelling voor Bussum. Er liep alleen een posttram op Hilver sum. Deze maand is daarin een gedeel telijke verbetering gekomen, wat uit een vluggere bestelling en snellere persbe richtgeving reeds was gebleken, 's Mor gens gaan nu met den tram Huizen Bussum ook postzakken mede, zóó tij dig dat de z.g. A posttrein (Apeldoorn Amsterdam) gehaa d wordt. De conduc teurs zorgen voor overgave een nieuwe postverbinding, die ook voor den handel beteekenis heeft. Met dezelfde tram gaat nu ook de correspondentie voor Bussum- locaal welke daardoor één bestelling vroeger aan haar adres is. In de tele foonkwestie is nog geen beslissing ge nomen. ('lir Fanfarecorps. In het critisch verslag van het gehouden concours te 'sGravelancl komt, voor zoover het 't Chr. Fanfarecorps betreft, o.a. het volgende voor: A. Verpl. stuk Ouv. Poème de France p. L. Raynaud. Chr. Fanfarecorps Huizen. Dir. J. A. Karsemeijer. Zeer mooi, alles goed verzorgd, muzikale opvatting, gedecideerd spel Nuances keu rig, vooral de gamma-figuren werden zeer artistiek „overgenomen" met duidelijk crescendo tot forte. fndeeling signaal onberispelijk. Tusschen B. en C. stemming in gevaar. C Religiosa zeer mooi, alles „af", ook de versiering correct en toch ongedwongen muzikaal spel, dat is m e t het hart musiccoren! D gloedvol en mooi klankgehalte. E was hot tempo wat gejaagd. Van F naar G in orde, kwarten tegen Syncopen mooi en streng rhytmisch volgehouden. Bijzonder mooi spel van II naar J. Bij J saxophone iets to 6tork (duo). Allo Agitato zeer fijn, al was bij L het forte te overdre ven. M, N alles „af", ook 3 maten voor P fijn van rhytme al moeten de bassen zich dan hoeden voor te overdreven forte. Voor R even onzuiver. R. had nog iets meer p.p. kunnen beginnen. 2 noten voor S hoogst artistiek. Sbravourspel ca in alle opzich ten intens muzikaal, 't Slot was zeer goed, al was 't overdreven „getrokken". Als ge heel oen zeer muzikale voordracht vol ka rakter. B. Ouverture „Piqué Dame". F. Suppé. Deze oude, maar altijd frissche compo sitie werd veelal prima uitgevoerd, doch liet tempo overdreven snel, waardoor de executanten een enkele keer vooral aan 't slot nog wel eens oen nootje lieten ..vallen". 't Staccato moet nog fijner, pikanter de „dikke tong" thuislaten Samenspel zeer goed en de verbindingen cn de nuan- ceeringen over 't algemeen correct. Bij zonder fijn waren de le en 2e maat in letter A in de bovenstem en zeer „spre kend" de 4e, 5e en Ce maat in do bas. De 0o maat zangmotief werd keu rig ingezet en artistiek volgehouden. Be geleiding en al het andere „af" en accu rate nuanceering 't 2/4 Con fuoco wat te gejaagd en ook bij ff moet het staccato toch nog korter in het „groot koper"; daar waar hun melodie begint, 5e maat, 4 maten voor C, is heel juist door de klei ne trom uitgevoerd, al geef ik de voor keur die 4 maten dezelfde indeeling te laten n.l. twee lOn en 3 achtsten zooals telkens die figuur is aangegeven (zclfdei opmerking -1 maten, 4e balk, blz. 3). Bij C heel goed, voorslag als 't kan? nog korter. De triller overal niet even mooi, al moet gerespecteerd worden dat hier reeds z.eer veel is bereikt. Technisch was vooral veel tc waardeeren, alleen 6 maten voor F was 't niet duidelijk, de syncopen daarentegen werden onberispelijk uitgevoerd. Mooie vertolking in de boven stem van F naar het Andante Con moto. Het duo voor sopraan en alt. Saxophone nog iets soepeler heeren, lichter, nog met moer gratie, fijner, meer „doorzichtig", 't Klonk nu wat te dik, ja 't is ook zeer moeilijk op twee saxophonen een fluit-duo te imiteeren. Niet om te fitten heeren, u hebt zeer goed spel gegeven, maar probeert het eens met nog zachter timbre. Begeleiding was ook hier zeer volg zaam. De indecling was hier ook zeer volgzaam. De indeeling Allo 2/4,2e,4e,Go en 8e maat, werd de 16e rust, n de melo die wel eens „vergeten". Pia Mosso, schit terend met bravour, de 16e figuren kwa men do laatste 3 balken, door 't zeer snelle tempo, waar blijkbaar de techniek niet steeds hoven stond; ja, 't tempo was volstrekt niet te vlug, maar.... als 't technisch begint te haperendan is het overdenken waard, iets van het tempo daaraan op te offeren. Als geheel een mooie prestatie. Kranig, muzikaal aanvoerder. Ie prijs 170M punt. Zuiderzee-tuinsteden. Een plan voor den 'bouw van tuinsteden in de drooggelegde Zuiderzeel Het lijkt wat voorbarig. Maar. zooals de burgemeester van Harderwijk, dc heer M. G J. Kempers, zeidc, wil men dc toekomstige Zuidcrzee-droog- makcrijen doeltreffend cxploitecren, dan is het noodig de plannen daartoe tijdig gereed te hebben. En waarom dan niet reeds nu begonnen? In het stcdcbouwcongres heeft de heer Kempers zijn plannen naar voren gebracht. Wij hebben er in het kort melding van ge maakt. Zij verdienen echter wat meer aan dacht, dan er in het verband van het congres verslag aan kon worden gewijd. De uitvoering van een gewestelijk plan, het ich?aal van de moderne stedebouwers, stuit op vele moeilijkheden, omdat rekening moet ge houden met de bestaande toestanden. „Een gewestelijk plan op maagdelijken bo dem" is het streven der Britsche en Ameri- kaansche „town-planners". Maar 111 ons land, dat vrijwel geheel in cultuur is gebracht, zou zoo'n ideaal vrijwel onbereikbaar zijn, als niet dc Zuidcrzce-provincie er kwam, betoogt Har- derwijks burgemeester. Zoo zeide hij het „Hier geen hinder van te dichte bevolkings centra; hier geen bezwaren van in den weg liggende groote ondernemingenhier geen puzzles van te nauwe verkeerswegen en krui singen. ingesloten door dichte bebouwingen hier geen strijd tusschen de belangen van de groote stad en het plattelandhier geen naijver, die de beste bedoelingen dwarsboomt; hier het onbeschreven papier van den onge- repten bodem, die alle mogelijkheden opent, en die aan de schoonste illusies gelegenheid biedt zich te zien verwezenlijken Hier plaats voor den aanleg van verkeerswegen tc land en tc water voor de meest onderscheiden mid delen van verkeer; voor de aanwijzing der terreinen voor landbouw en veeteelt, handel en industrie, bewoning cn verpoozing. Hier de meest uitgebreide practische toepassing van alles wat de town-planners wenscben". De burgemeester denkt zich de uitvoering van dc plannen zoo. dat acht gemeenten, lig- g'ende langs de Zuiderzee, de basis zullen vor men voor de ontwikkeling van dc „twaalfde provincie". Parade. Bij legerorder is bepaald dat in den vervolge op den verjaardag van H.M.de Koningin wederom garnizoenen en kam pementenparades zullen worden gehouden Dit jaar wordt de verjaardag van H.M. op 1 September gevierd, aangezien 31 Augustus op een Zondag valt. Algemeene lieugelanrsbond Afd. Ill N aarden-Bussuni Deze afdeeling vergaderde Don derdagavond in café „Badhuis", waar na voorlezing van het bondsverslag, het uitvisschen van de wateren van de Kar- nemelksloot en Galgesteegsloot aan de orde kwam. Besloten werd om in het najaar deze wateren met de zegen uit te visschen en de visch over te brengen in de binnen fortgracht tusschen de Oost- en de Westbeer. Met algemeene stemmen werd verder goedgekeurd het verzoek van den heer G. de Ruijter om hem de Karnemelksloot onder te verhu ren voor het visschen met fuiken op aal en zeelt. De aandacht werd er op ge vestigd dat vooral in Muiden veel onder- maatsche visch wordt gevangen, zoodat dit den vischstand niet ten goede komt. Maatregelen zullen worden genomen, dat daar strenger op wordt toegezien. Uit de vergaderden zijn eenige heeren aan gesteld als controleurs om op gezette tijden de visschen in de door den bond gepachte wateren te controleeren, terwijl ook tevens de politie op een en ander zal toezien. Zooals men misschien niet weet is het verboden zich op het gras aan den waterkant van de binnen vesting gracht op te houden of te visschen wan neer men geen lid van de hengelaars- bond is, aangezien de bond dit gepacht heeft en niemand, dan leden hierop toe laat. Overtredingen zijn strafbaar gesteld bij art. 461 W. B. v. Strafrecht. uamn Herdenking Mobilisatie. In verband met een, van het terzake gevormd Provinciaal Comité, ontvangen circulaire noodigde onze Burgemeester eenige personen van verschillende rich ting uit, Woensdagavond ten stadhuize een conferentie te willen houden omtrent plannen tot herdenking der Mobilisatie 1914. Een aantal ingezetenen hadden aan dezen oproep gevolg gegeven, 0. a. de plaatsvervangende garnizoenscomman dant Kapitein Van Riemsdijk, de Hoofden der Scholen, de H.H. Wermeskerken, Spoelstra en Hooghwinkel, de Wethou ders, Ds. Drijver en last not least de dames Mevrouw Weissenbach en Mej. Smits. Burgemeesier v. Wettum opende de bijeenkomst om aanstonds het woord te geven aan den heer Jac. de Vries van Hilversum, voorzitter van het Provinciaal Comité voor Noord-Holland, die een uitvoerige uiteenzetting gaf van ontstaan en samenstelling van Hoofd-Comité. Provinciale- en Plaatselijke Comité's, welker doel was, door samenwerking te geraken tot een waardige herdenking van de Mobilisatie van voor 10 jaren, waarbij intusschen alles uitgesloten zou zijn wat aan feestviering kon doen denken. Het doel toch is geen ander dan te versterken ons nationaliteitsgevoel jammer dat de poging ook de S. D. A. P. voor deze zaak te winnen op een mislukking uit liep en om ook tegenover het buitenland te laten zien, dat, waar onze zelfstandigheid bedreigd mocht worden, ons volk wederom zijn plicht zou weten te doen. Niet slechts de gemobiliseerden van 1914 en daarna zullen deze her denking vieren, maar allen, die het hunne deden, de vrouwen niet tn de laatste plaats, om het behoud onzer vrij heid mogelijk te maken. De heer De Vries wijst er met nadruk op, hoe velen van die mobilisatie het slachtoffer werden en beveelt krachtig de stichting van een fonds aan, waaruit steun verleend kan worden aan de gedupeerden, „wrakken", zooals hij ze noemt. Na deze inleiding neemt de heer Smits het woord om zijn leedwezen er over te betuigen, dat de vorige spreker niet ge noemd heeft het brengen van dank aan het Opperwezen, waar wij buiten den wereldbrand mochten blijven, waarbij de H.H. Spoelstra en Wesseling zich gaarne aansluiten. Ds. Drijver is het mede met den heer Smits eens, ook waar het de mee ning geldt dat hier de Staat een eere schuld heeft te vereffenen, welke niet een zaak van particuliere philantropie mag zijn, en wijst er op hoe hij indertijd een beweging op touw zette ten bate der oudstrijders van '30'31, maar hun aantal was beperkt, terwijl thans het aan tal slachtoffers legio is, tot wie o.a. ge rekend moeten worden onze kunstenaars, schrijvers enz. Hoe zal 't mogelijk zijn aan zoovelen de heer Smits wijst op de nagelaten betrekkingen van onge veer 1600 onzer mat nen, die hun leven op zee lieten aan die allen een rechtmatige vergoeding te doen toekomen? De heer De Vries, repliceerend, leest uit de circulaire van 't Provinciaal Comité voor hoe daar wel degelijk de Kerkelijke Herdenking een eerste plaats inneemt en handhaaft voorts zijn meening om trent een steunverleening uit een door het Nederlandsche volk bijeengebracht fonds. Na uitvoerige discussie over dit en andere punten, komt de vergadering tot de vaststelling van een program voor de herdenking te Naarden. Aans aanden Zondag zal in de ver schillende godsdienstoefeningen de Mo bilisatie herdacht en dank uitgesproken worden voor het behoud onzer zelfstan digheid alsmede daarvoor, dat ons land en volk voor den geesel des oorlogs gespaard mocht blijven. Op Donderdag 31 Juli zal op verschillende plaatsen het Mobilisatie Manifest aangeplakt worden zooals in 1914 geschiedde, terwijl des namiddags te 5 u. alle klokken zullen luiden. Aan den avond van dien dag zal een bijeenkomst gehouden worden in de Groote Kerk, waarin ds. Drijver en drie andere sprekers, respectievelijk namens de Gereformeerden, Roomschen en de Evangelisatie kort het woord zullen voe ren, terwijl de medewerking van de H.H. Schoonderbeek gevraagd zal worden. In die bijeenkomst zal een collecte tot be strijding der onkosten worden gehouden, terwijl een eventueel batig saldo alsmede de opbrengst van verkoop van vredes- kaarten als anderszins het Fonds ten goede zal komen, gelijk de dames Weis- senbruch en Smits ter sprake brengen. En wat de nationale betooging op 1 Augustus te 's-Gravenhage betreft, zullen drie afgevaardigden uit Naarden zich opmaken met die de andere steden en dorpen van ons land vertegenwoordigen. Alleen van de openbare gebouwen zal de vlag worden uitgestoken, opdat er zelfs geen schijn van feestviering zij. Ten slotte worden als Bestuur van het Naardensche Comité aangewezen ds. Drij ver, voorzitter, de heer Hooghwinkel, Hoofd der school, secretaris en mej. Smits, penningmeesteres, terwijl de vergadering

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 2