GOOISCHE APOTHEEK VERBANDTROMMELS Het tweede blad waarin voorkomen de illustraties en talrijke plaatselijke be richten wordt alleen bij de abonné's bezorgd. Abonnementsprijs slechts 6 cent per week of 70 cent per drie maanden. T.O HET POSTKANTOOR LAREN TELEFOON 124 VOOR AUTOMOBILISTEN EN FIETSERS EN VOLGENS VOORSCHRIFTEN DER ARBEIDSINSPECTIE Geëerde Dames! ENORM is hel succes in deze eerste week met ,,de bijzondere Opruiming"welke „Onder Dakde aardige artistieke winkel, waar U van die aardige dingskens kunt koopen, nu houdt Zeljs uit Russum en Huizen kwam er belangstelling en werd er druk gebruik gemaakt van onze inderdaad „buitengewone koopjes'. Voor slechts luttele guldens werden de dames in de gelegenheid gesteld vete pakjes mee te kunnen dragen van aardige aparte coupons voor een Japon, Kinderjurk en bovendien nog artistieke snuisterijenU geloojl ons nietZiet hier dan de opruimingsprijzen van enkele artikelen. Waschechle Jraai bebloemde mouseline, naar origineele motieven, nu slechts An cl. per Meter Coupons Japansch crêpe in artistieke tinten, le kwaliteit, nu per geheele Japon van A Meter voor slechts 2.90! Aardige coupons en lapjes mouseline voor lampekapjes etc-, IJ cis. Pakjes Japansche waterwonderbloemen nu 5 et.! Snuilige doosjes Japansche tandenstokers (100 stuks) nu cent! Schattige Boheemsclie blauwe bloemvaasjes nu 20 cent! Weet V wat Komt U even een kijkje nemen, er is gewis iels voor U bij, of U tracteerl een kennis of kind op een pakje wonder bloemen a 5 cl. Tentoonstellingen LAREN. 31 Mei1 Sept. Kunsttentoonstel ling in Hotel Hamdorff. LAREN, Kxnstzaal van Lier, tentoonstel ling van werken van Germ, de Jong. LAREN, 25 Juli tot 10 Aug. Kunsthandel Rogmans en Vos, entoonstelling van werken door Sam van Beek. BLARICUM. Tentoonstelling van weef- naald- en kantwerken. LAREN. Atelier Jacob Fa assen, Nieuwe weg. Tentoonstelling van werken van Gooische schilders. is dok in het Gooi door vele Israëlieten ingeschreven. In Bussum door 22 contri buanten een totaal bedrag van ca. 11.000 gld., to Hilversum door 31 ca. 10.500 gld., te Kaarden door 2 1500 gld., te Laren door 1 ad HM) gld., te Blarioum 1 ad 3000 gld. Onverantwoordelijk. Gisteren reed een zekere G. K. uit Am sterdam N.B. hier door onze gemeente zon der eenig licht op zijn auto. De agent Witjes kwam dezen z.onderlingen rijder tegen en hi"eld hem aan. De man 'beweerde een electrische lamp op zijn borst te hebben. Dat was dan voldoende. Maar die lamp brandde ook nog niet. Het is een ongehoord schandaal dat een automobilist tot zulke onverantwoordelijke dingen kan overgaan. Verheden terrein. Een heer en een dame, ot liever gezegd een jongten heer en een juffertje, uit Amster dam, hebben zich eergisteren eigenaardig ge dragen in het gemeente bosch. Het waren een zekeren E. H. en G. Zte zijn beide bekeurd wegens het loopen op verboden terrein. Jan Sluytcrs. Wij herinneren er onze lezers aan, dat de Kunstzaal Carel van Lier einde dezer wtfek een zeer belangrijke expositie opent van het werk van Jan Sluytcrs. De collectie babyteekenmgen, dite wij van morgen zagen, is zoo buitengewoon goed en origineel, dat wij onze lezers tot een bezoek nitet anders dan zeer sterk opwekken kunnen. Ontslagname. Wij vernemen, dat de heer Crap-Helling man. directeur van het postkantoor alhier, met 16 September a.s. zijn ontslag als zoodanig zal nemen. De heer Crap Hellingman is 16 September 1910 directeur van ons kantoor te Laren ge worden. Hij was dus 14 jaar hier werkzaam. Daarvoor was hij 7 jaren aan bijkantoren te Amsterdam als directeur en voor dien als commies te Zaandam, Driebergen en Utrecht. De heer Crap Hellingman, geboren in 1883, is sinds zijn 19e jaar werkzaam geweest in d'c posterijen. Het personeel en onze gemeente- naren zien den zeer werkzamen en altijd hulpvaardigen directeur noode vertrekken. Zonder licht. De heer J. W. alhier is de zooveelste die in deze week bekeurd is wegens het -rijden zonder licht. De politie is voornemens om nu niet meer te waarschuwen. Het wordt langzamerhand blijkbaar vervelend. Men waagt -het er op, maar het is vrij gevaarlijk geworden. Do mobilisatie niet lierdacht. Alhier is de mobilisatie niet feestelijk herdacht. B. en W. vonden geen termen aan wezig om geld aan de gemeentekas te ont trekken voor dit doel, noch om bij de burgers te collecteeren, daar er de laatste tijden al ge noeg gespeculeerd is op de beurs der burgers. Een belangrijke expositie. We hebben helaas geen gelegenheid het verslag thans op te nemen over de expositie bij den heter Faassen alhier, maar wenschcn alvast in dit kort bericht er bij onze lezers de aandacht op te vestigen, dat behalve be langrijk schilderwerk, ook thans eenigc zeer interessante photo's van den heer Faassen zijn geëxposeerd, dite zeker in den smaak van het publiek zullen vallen, alsmede eenig mooi aardewerk en afgietsels van Corsari. We komen uitvoerig op deze expositie terug. Bevolkingsregister. VERTROKKEN: C. M. ten OoitLampe en gezin naar Amsterdam, van der Helplein 9. T. J. M. A. Wcsterwoudt en gezin naar Bloe- mendaal, AerdenhoutMej. C. R. E. J. Hulst naar Bloemendaal, Aerdenhout; Mej. H. J. Rucsen naar idem idem,; J. Hamersma naar Calcutta, Voor-Indië; Mej. F. Schmucker naar AmsterdamJ. van Houten naar Amers foort, Utrtechtschc weg 247.; Mej. M. Mak naar 's-Gravenhage, Groot Hcrtoginnelaan 7. GEVESTIGD: Mej. M. A. Post. van Eem- nes naar Hilversumsche weg 467; Mej. A. Lindeman, van 's-Gravenhage naar Eemnes- serweg 1054; Mej. C. van Rossum, van Utrecht naar Melkweg 98fMej. L. Reinsch, van Blaricum naar Hein Duvel 601 b; K. C. Schoemeijter en gezin, van Amsterdam naar Engweg 273; Mej. M. Enders, van Amster dam naar Engweg 273; Wed. J. Spaanvan Sonsbcek en gezin, van Blaricum naar Brink 425; J. P. Jaspers en gezin, van Haar lem naar Naarderstraat 610 a; N. H. A. de Koning en gezin, van Utrecht naar Brink 1038; C. H. Jteltes en gezin, van 's-Graven- hage naar Eemnesserweg 1054; R. W. Lam- mers en gezin van Amsterdam naar Lingens- kamp 932e; J. II. J. Cannc Meijer en gezin, van Amsterdam naar Hilversumsche weg 455. ..Hoog Laren" en ..Hoog Blaricum". Aan het in Krosiiapolski uitgebrachte jaarverslag van liet Amsterdamsch Sana torium ..Iïoog Laren" en het Amster- duinseh Kindersanatorium „Hoog Hlari- cum" ontleencn wij het volgende: In het Sanatorium „Iïoog Laren" rijn behandeld .120 patiënten (212 mannen en llir vrouwen). Van de behandeldo gevallen 'waren 24 pet. licht, ö9 pet. meer ernstig en 7 pot. zwaar. IV tijd dien de patiënten gemiddeld moeten wachten, alvorens te worden opgenomen, wordt voortdurend korter. In 192.1 werden 61) pel. der pa tiënten. binnen een maand na aanvruge opgenomen. (In 1922 slechts 39, in 1921 21 pet.). Van de .19 gevallen, opgenomen niet po sitief sputum, werden in 10 gevallen (25.6 pet.) negatief. Over het jaar 1923 was dit eijter 19.9 pet. De gowichtsvermeerdering bedroeg gemiddeld in 100 dagen 3.17 pet. Geschikt (of waarschijnlijk geschikt) na ontslag waren van 83 gevallen er 60 (78.5 pet), van 114 meer ernstige gevallen fyï (71 pet.), van 18 zware gevallen: t (5.5 pet.). Van de lichte gevallen leverden 97X pet. een gunstig resultaat op, van de meer ernstige gevallen eveneens 97X- pet., van de zware gevallen 50 pet. Over In t ge heel moeten vrouwen langer behandeld '-orden dan mannen. In verband daarme de is het minder gemakkelijk vrouwelijke patiënten te plaatsen. Binnenkort zal daar in verandering komen. De werkzaamheden voor de uitbreiding zijn thans in vollen gang. Verwacht mag worden, dat in de eerste helt't van 1925 het nieuwe gedeelte in gebruik kan wor den genomen. Het resultaat der exploitatie over 1923 steekt gunstig af hij dat van 1922, hetgeen te danken is aan een verlaging van den kostprijs per patiëntverpleêgdag. Dat het bestuur niettegenstaande dit resultaat niet durfde overgaan met ingang van 1924 het verpleeggeld te verlagen, vindt zjjn oorzaak in de omstandigheid, dat het moet waken sterk te blijven, in verhand met den thans in vollen gang zijnden houw voor de aanzienlijke uitbreiding van het sanatorium. In het verslag van „Hoog Blaricum" wordt o.a. gezegd: De plannen tot uithreidng van het Kin dersanatorium namen in 1923 vasteren vorm aan. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling dat de benoodigde bouwsom door de provincie Noord-Holland en de ge meente Amsterdam ieder voor een deel zou worden verstrekt, gedurende het ufge- loopen jaar werd 't allen partijen duide lijk, dat het juister en eenvoudiger zou zjjn voor de uitbreiding van Hoog-Bluri- cuni denzelfden weg te bewandelen als hij de vergrooting van IIoog-Laren en de bouwsom van de Rijks Verzekeringsbank te leenen onder garantie van rente en af lossing door de provincie Noord-Holland. De geneesheer-directeur leidde het sana torium wederom met groot beleid, zoodat geen bijzondere gebeurtenissen te vermel den vallen. liet aantal plaatsen kon op nieuw worden uitgebreid en wel tot 100. Het aantal aanvragen stijgt nog steeds; toch mag verwacht worden, dat de thans vlot verloopende uitbreiding het plaatsge brek voor jaren zal opheffen. Voor einde 1924 zal het. Sanatorium plaats bieden aan meer dan het dubbele aantal patiënten van thans. Op 1 Januari waren aanwezig 88 pntiën- toii, opgenomen werden er 177, ontslagen 175. Het aantal verplecgdagen bedroeg 33.389. Er waren steeds ongeveer evenveel jongens als meisjes. De resultaten van de exploitatie waren ook dit jaar bevredigend; alle bedden wa ren doorlocpend bezet, zoodat gemiddeld verpleegd werden 91 kineren tegen 87 in 1922. De verplecgprjjs sedert 1 Februari 19*23 ad f2.75, liet een marge, nu de kos ten der patiëntverpleegdag inclusief on derhoudskosten f 2.50 bedroegen. De vcr- pleegprijs is met ingang van 1 Februari 1924 teruggebracht van f2.75 op f2.50. De mobilisatie. Ook alhier is do mobilisatie herdacht als te Laren n.l. door het uitsteken Van de natonale vlag en ook door het luiden van de klok van de gemeentetoren van 's middags 2 uur tot 2.15. B. en W. von den liet verder niet noodig aan dit feit meer uundacht te besteden, daar er ook waarschijnlijk geen animo voor bestond alhier en wel finuncioele offers zouden moeten vallen, wat, met het oog op de slechte tijden niet aan te bevelen zou zijn. Bt groi»ti ng (i ezcndheidsccm missie. Volgtens dc raming van ontvangsten en uitgaven voor het jaar 1925 van de Gezond heids-Commissie, zetelende te Bussum, moet onze gemeente bijdragen f 40.84. I)e nieuwste diefstal. Twee werklieden uit Blaricum, die bij hun werk te Bussum, hun fietsen hadden, bemerkten bij het naar huis gaan, dat de rijwielplaatjes, die zij als goede burgers reeds hadden gekocht en bevestigd, gesto len waren. P. C. v. d. Brinkweg, Laren. Personalia. Voor akte Engelsch L. O. slaagden de êeren W. Koers en II. Weijer alhien Hnofd-Agentfichap Ainstel Brouwer Ij. Dc Mineraalwaterfabriek en het Hoofd- Agentschap van de Amstelbrouwerij is ver plaatst van ate Havenstraat naar een prachtig pand aan de Vondellaan 45 te Bussum. De heer P. Koerse beeft ons de inrichting laten zien, en wij kunnen als onzen totaal indruk dadelijk mededeelcn, dat de inrichting van e'en heer P. Koerse getuigt van een oiv- dernemenden geest, die een zaak flink durtt aanpakken. Er is een fabriek gesticht met de modernste machinerieën, 'hetgeen totaal bijna een halve ton heeft gekost. Het ziet er dan ook wel ver zorgd uit. Vanuit het kantoor overziet men de fabriek, waar op een inweekrad cite ledige flesschen worden geweekt, zoodat de oude étiketten er af gaan. Dan worden ze geplaatst in. een uiterst praktische spoelmachine, waar iedette flesch van binnen en van builen door vier machinaal bewogen borstels „onderhanden woidt genomen". De flesschen zien ter dan ook kraak-helder uit 11a deze grondige bewer king. De machine kan 5 a 600 flesschen per uur volledig reindgen. Het machinaal lappen van het bier uit de vaten in fitesschen geschiedt onder den druk van samengeperste, gezuiverde lucht. De ma chine, welke de lucht samenperst, doel dit tot 3 atmosfeer. In een mincraalwatcrmachine wordt water verm'engd met koolzuur tot spuitwater. Ook worden daar diverse liinonade's (champagne- pils) gemaakt; de siroop kan toevloeien uit vier vuurvaste en zuurvrije potten van 20 L. inhoud elk Een spcciaite machine is er voorts tot vulling van kogel fleschjes, ons allen wèl bekend. Wat wc allen echter niet weten is, dat deze fleschjes op 5 atmosfeer druk staan. De heer P. Koerse houdt van goed mous seeren! De syphonvulling gaat met 12 atmos feer druk. Een kroonkurkmachine brengt de eigenaar dige kurkjes aan op de ilesschen sodawater. De oppervlaklte van de fabriek, die een hygiënische!) indruk maakt, is 112 M2. De be weging wordt geleverd door 2 motoren van 1 en iA P.K. Voegt men bier nog bij, dat er een groot koelhuis met kurken isolatie wanden, vloer en zoldering aan verbonden is, en teen ruime ga- age 3 bestelwagens herbergt, dan blijkt de conclusie gerechtvaardigd, dat nicn hier tc doen heeft met een up to date ingterichte zaak. Aanrijding tusselicii de Gooische Stoom tram en een militaire pantserauto. Toen dc morgentram van 10 uur naar Laren op het gevaarlijke kruispunt Catten- hagcstraat-Kloosterstraat-Marktstraat-Sluis- straat was, kwam van af het Groot-Arsenaal door de Sluisstraat een militaire gepantserde auto. bestuurd door den korporaal-chauffeur W. De stooinbel van de tram hamorde en de autobestuurder gaf signalen. Voordat de chauffeur er erg in had. raakte de locomotief van de tram de auto in de rechter flank. De chauffeur, die nu eerst de bel hoordte en be greep dat de tram hem aanreed, probeerde nu nog door vol gas te geven, de greep te ont- komten. Even voelde hij zich vrij, maar de auto werd het volgende moment mee naar links gesleurd. De machinist remde dadelijk, zoodat het vuur langs de wielen weg spatte, maar door de vaart en de naslctep van de wagens schoof alles door en word de auto met een geweldige slag in dc Marktstraat tus- schen de locomotief en den gevel van het huis van den barbiter Bakker ingedrukt, zoodat dit Hoogachtend, „ONDER DAK". stond te dreunen. Zoo geweldig was de druk. dat de linker vooras van de auto pl.m. 8 a 10 c.M. diep in den gevel drong, terwijl het uit hangbord door het bovenlicht van de deur wterd geduwd. Dadelijk stroomden belangstel lenden toe, terwijl even later militairen aan kwamen om eventueel hulp te bieden. Door de politic werd het verkeer langs teen anderen weg geleid, daar dc doortocht zeer bezwaarlijk was. Vele burger- en militaire autoriteiten waren aanwezig, w.o. verschillende raadsle- o'en. den w.11. Garnizoens-commandant. de kapitein van Riemsdijk, de Cdt. van de 3e Sell. Gie de kapt. v. Freitag, Drabbe e.a. De personenwagens werden afgehaakt en ver- volg'ens terug geduwd, terwijl geprobeerd werd de locomotief terug te doen gaan, maar men hield hiermede spoedig op, daar bij 't rukken dc gtevel schudde en men bang was voor eventueel instotlen. Besloten werd met vijzel-dommekrachten de locomotief op ijzeren platen buiten de rails te plaatsen, hetgeen door dte militairen met be hulp van eenige burgers werd uitgevoerd. In middels was van Laren een tram aangeko men, die de passagiers 11a 'ruim een uur oponthoud verder vervoterde. Nadat de tram een kwart meter verplaatst was, kon de auto er tusschen uit worden gereden en kon de schade worden opgenomen. Die van de auto viel op 't eerste gezicht nogal mee. allteen dc rechter treeplank cn een spatbord waren stuk, terwijl een gedeelte van dc pantsering was \terbogenbij later nauwkeuriger onderzoek bleek tevens de carter \an den motor door midden gescheurd te zijn, terwijl de vooras ve; bogen was en het chassis naar binnen ge drukt. Van de tram was het bord „Gooische Stoomtram" afgerukt en had dte linker zij kant een paar flinke deuken. Wonder boven wonder kwamen geen persoonlijke ongeluk ken voor. terwijl toch een paar kinderen, die voor het raam van den heer B. stonden, op het zien van de aanrijding weg liepen. Hadden /ij dit niet gedaan, dan waren zij stellig tus schen dte auto en deit muur verpletterd. Vol gens verklaring van den chauffeur had hij de bel van de tram niet gehoord en de tram niet geziennu kan dit laatste zeer goed. daar op de auto dte chauffeur wel recht vooruit, maar niet naar links of rechts kan kijken, terwijl op den hoek. half in de Cattenhage- straat. ook nog een sproeiwagen van de ge meente het uitzicht beleminerdte. Tegen twaalven was de weg weer geheel vrij. zoodat het vei keer weer normaal kon plaats vinden. Hier is wedterom onvrijwillig gedemonstreerd hoe noodzakelijk een nieuwe verkeersweg voor Naarden is. SPORT Voetbal. Laronsche Wisselbaker. Om den 3en prijs bonden Swift (Amster dam) en Gooi II den strijd aan onder lei ding van den heer .1. v. d. Schaal «te Laren. Gooi wint den toss en neemt zon en wind in het voordeel. Er ontwikkelt zich een kalm cn tam spelletje. Af en toe zijn beide ploegen aanvallend, zonder verdere resultaten. Met 0U gaat de rust in. Als het leder weer aan het rollen is, neemt Gooi het mede, doch strandt op de echte verdediging der Amsterdammers. Swift doet goed gecombineerde aanval len, doch steeds zonder succes. Bij een hiervan loopt de Gooi-kecper zeer gevaar lijk uit, met het gevolg, dat de linksbin nen hem passeert en den bal in het net deponeert. Gooi echter laat den moed niet zakken, doch hare aanvallen brengen geen resultaat, mede als gevolg, dat de voorhoede wat slap voor doel optreedt. Swift weet na 29 minuten spelens te profiteeren van het falen der backs en forceert haar 2e doelpunt. Als na een worsteling voor doel de Gooi keeper va lende den bal bemachtigt, zal eenj dier backs het leder uittrappen, met gevolg, dat de doelman loslaat en de mid- voor van Swift den bal in het net loopt. Met deze 30 overwinning verovert de sympathieke Amsterdumsehe ploeg den 3en prijs. De stand had echter met 10 eene be tere verhouding weergegeven. LarenBaarn. Twee oude concurrenten, wier ont moetingen steeds verrassingen brengen, wier spel, als ze tegenover elkaar slaan, met het noodige vuur wordt gespeeld. Zoo Wonden Ërzaakt door branden, snijden aten. builen en insectenbeten ijk behandelen met AKKER'» Klooster balsem Kattebelletje. Motto Lees s.v.p. en oordeel z. I11 „de Telegraaf" van j l Zaterdagavond komt de volgende advertentie voor: B. J oud-pens. b.n.b.m.g.b. pens. in Bussum, h.db.d. bosschen voor mnd Augustus. Br. den H'eer Vermeulen, d. Clercqslraat 82, Ik liet mij lot het volgende lied inspirecren Hoe heerlijk is de coiner toch voor menschcn uit dc st.. om door de h. en door de vel te wand'lcn met pl.c. Of te kamp. begrijpt U vel maar dan liefst met c'n tv Daarom eet menig St.d.l. een adv. in de krant. Zoek k. met pens. op plattel... met z'.b. hij de hand. liefst cond. kin. cn flauwe k., her. voor once stand. De dorpel, biedt omgek. ook kamers aan met klem, V.b. en H. d. b. d. tr. en uitc. onhete mm'. die derde cin is: vrij behuisd en heel dicht bij dc tram. Dan vindt die h. die v)l vcrli. op culk een telegram. Soms vindt een li. dan ook een d., als hij alléén maar kvam, den eersten av., o lieve gr. staat reeds de h. in vlam. Maar dan cegt de besch.de d., blijf met uw v. toch th. I bent een beetje te vrijp. das geen manier van d. II ant ik verh. alleen mijn II. aan II.11. met fess. Soms komt een man met gr. ges., c'n vr., 4 k. en meid, en trekt maar in een linnen di 1' dan wordt uitgespreid, met her. cn veel getranspir. verslijt men dan den tijd. Dan is de kleine B.B. cock. dan er de meid van d., dan stikt van Schr. de p. in koek, daar Liessie haast verc. Zoo brengt 't gcc. de d. daar coek met p. en p.v.d. Zoo rijm ik lot in ccmingheid op cecr modernen Ir. U vult maar in -vaar de verleid.... V voert en Uw gcw. Ik ondertcèken céèr bescheid.... ditmaal alleen met C. P.S. A. U. B. lezen met klemtoon op de medeklinkers. ook deze wedstrijd om den len en 2en prijs. Baarn heeft „het dingetje." te ver dedigen. Wint ze, dan is ze voor goed eigenaresse. De spelers zij 11 nerveus, voelen het ge- wicht van den strijd en spelen een spel zonder systeem. De scheidsrechter trekt de touwtjes al direct strak aan. teneinde het stugge spel binnen de perken te houden. Baarn is de eerste, die zich herstelt en speelt haar bekende overrompelende spel in dêii aanvang. Na 11 minuten speleus zit reeds hel 1c en 11:1 19 minuten het 2e doelpunt voor Baarn. Aan het gejubel dei- supporters van Baarn komt geen einde. Aanhoudend blijft. Baarn in de meerder heid. Haar plaatsen en spel verdeel en is stukken beter, dan dat der zwartheinden. l>och deze laatste ploeg koint or zoo zoet jes aan beter in, hoewel hun heiligdom nog herhaaldelijk in gevaar wordt ge bracht. In een hardnekkig heen- en woor- getrap weet. de keeper tot. 3 leeeren toe corner te werken. De laatste wordt succes vol dooti- de gasten genomen. Met dezen stand gaat. de rust in en ieder La.renseh' supporter heeft een bedrukt gezicht en vreest het ergste. Niet alzoo de bestuurs leden en spelers van L. F. C. Vol moed betreden deze laatstcn weer het veld, vast besloten hun huid zoo duur mogelijk te verkoopen. En ze hebben niet teleurge steld. Ze hadden maling aan den 30 achterstand. Flink pakken ze aan. Er komt beter verband in hun spel. Zeer goed wordt de bal opgebracht en 11 mi nuten na rust, wordt de achterstund ver kleind tot 31. Daarop krijgen de toe schouwers een zóó onweerstaanbaar op treden van Laren te zien, dat hare suppor- Abonnementen worden aangenomen Laren: Stationsweg 441d. Tel. 81. Blaricum: Meikstraat, Huize Ellen''. EemnesVoogdenerf.

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 2