Bussum in J 923. Onze correspondent schrijft: Er is voor onze aangewaaide bevolking, dat zijn de forensen, tegenwoordig wel eenige opwekkende lectuur noodig om ze te verzoenen met het buitenleven. Dat voortdurende regenachtige koude weder in het midden der landsdagen zou velen doen terugverlangen naar de stad, als niet zoo nu en dun hun werd voorgehouden welke vleesclipotten van gezondheid en vi taliteit ze, bij vertrek hier in den steek laten. Het verslag van den toestand der ge meente Bussum komt op 'n zeer geschikt tijdstip om het pessimisme, veroorzaakt door de ongunstige weersgesteldheid, welke een buitengemeente zich eigenlijk niet permitteeren mocht, in een blijmoediger stemming te veranderen. Bussum is een gezonde woonplaats, dat leeren de tabellen van het gemeentever slag, van de 21.000 inwoners zijn slechts 120 overleden, dat is niet veel ineer dan C p. m„ terwijl het gemiddelde sterftecijfer voor het Rijk bijna het dubbele bedraagt. Het officieel© cijfer is hier wel 7 p. m., maar dat komt omdat nog 24 menschen, elders woonachtig, hier zijn overleden. On geveer de helft van het totale aantal, n.l. 70 van de 144 overledenen, was ouder dun 60 jaar, terwijl onder het jaar 16 kinde ren stierven. Eigenaardig zijn de verhoudingscijfers van de sterfgevallen van Roomsch-Katho lieke en andere medeburgers. Terwijl eerstgenoemden nog niet het derde deel der bevolking uitmaken, werden op de R. K. begraafplaats 50 lijken begraven to gen 83 op de Algemeene begraafplaats. De verhouding is ongeveer gelijk als in 1922. Waarschijnlijk is dit voor een deel te ver klaren in het buiten de gemeente begra ven van niet-katholieken. Erg vroolijk is zoo'n sterftepraatje niet, maar toch die nende om de groote kansen op een lang en daardoor misschien gelukkig leven, dat Bussum biedt, te bewijzen. Als tegenwicht neem ik even het ge boortecijfer. Dit blijft hier de laatste ja ren vrij constant, het is met 23,5 p. m. nog iets hooger dan het gemiddelde van Noord- Holland, Van de f179 geborenen (op een andere plaats in het verslag wordt het cij fer 467 genoemd) behoorde het leeuwen- dcej tot het mannelijk geslacht, n.l. |269 tegen 214 meisjes. Er bestaat dus een nei ging om het evenwicht tusschen beide ge slachten te herstellen; te sterker komt dit uit omdat de mortaliteit der vrouwen ook grooter is. Toch was het vrouwenoverschot op het eind van 1923 nog grooter dan een jaar te voren, n.l. 2109 meer vrouwen dan mannen, tegen 1959 op het eind van '22. Dit is te wijten aan de „Frnulein". Gedu rende 1923 kwamen n.l. 380 buitenlandsehe dametjes zich hier vestigen, terwijl slechts 124 terugkeerden. Zij hebben het vrouwen overschot dus sterk doen stijgen. Voor dit jaar zal de verhouding wel eenigszins an ders zijn. Ten gerieve van de lezers die gaarne willen weten, welke schulden staan tegen over het bezit van straten, pleinen, plaul- soenen enz. zij medegedeeld dat deze be dragen ruim 23 ton, dus iets meer dan f 100 per inwoner. Wat dat betreft is Bussum een kleine drie ton achteruit ge lieerd. Op de bedrijven rust bovendien een schuldenlast van 27 ton gouds. De hoog ste rentevoet welke Bussum betaalt is 6 pC't. over 1800 mille de laagste 3 3/4, doch dat gaat slechts over f 39,500. In het vo rige janr is de woningen-voorraad met 95 stuks vermeerderd, tegen met 177 en 247 in do voorgaande jaren. Een tijdelijk toevlucht in de Majclla- Stichting vonden 734 patiënten, van wie 287 tot den R. K. godsdienst behoorden. In het verslag wordt do gcbruikelijko opgave der belastingen zeer gemist; se dert het Rijk voor de inning zorgt heeft de gemeente niet meer de beschikking over de noodige gegevens. Er zijn dus geen vergelijkingen te maken over do inko- menscijfcrs der belastingbetalers. Onder de bladzijden van het verslag die jaar in jaar uit met het zelfdo zetsel gedrukt worden, behoort ook die welke anu hoofdstuk VIII Kerkelijke zaken gewijd is. Hierbij is over het hoofd gezien dat het getal ge bouwen voor openbaren ecredienst stellig grooter is dan 7. Tenminste één kerk is in 1923 moeit in gebruik genomen, n.l. <ÏÏie der Doopsgezinde gemeente, als ik 't wel heb zijn er hier 10, inplaats van 7 zooals het verslag aangeeft. liet aantal Kerke lijke Gemeenten is daarentegen met 9 één te groot aangenomen, omdat de afdeeling van den Nederl. Protestantenbond geen kerkelijke gemeente vormt. Blijkens het verslag is van het totale gemeente-oppervlak i\ 811,78 IT.A. niet minder dan 388,18 H.A. ingenomen door gebouwen en erven tegen 373,18 in het vorige jaar. De boschoppervlakte is met 6 H.A. ingekrompen en bedraagt nog 91^ H.A. In de haven vertoefden 3073 vaartuigen tegen 2497 in het jaar tevoren. Opmerkelijk is het groote verschil in de opbrengst van de collecte ten bate van het Burgerlijk armbestuur. Terwijl de vo rige gemeentebode in 1921 b.v. slechts f 87.13 collecteerde, dat was ongeveer 60 cent per trouwpartij, klom dit in 1922 toen de tegenwoordige bode half in 't jaar in functie trad tot f 344,67, waardoor het gemiddelde tot f 2,13 steeg. In 1923 werd f 514,50/4 ontvangen, gemiddeld f 3.40. Er blijkt dus nogal eenig onderscheid te zijn bij vroeger. De tegenwoordige bode zet bepaald een armoediger gezicht. Ook de wekclijksche collecte langs de huizen bracht meer op n.L f 1428.7314 tegen f 886,56/4 in 1922, f 636,19 in 1921, alles na aftrek van collecteloon. In alle opzichten is deze lectuur nu eigenlijk niet opwekkend geweest al stemt veel tot verheugenis. Aangenamer zal velen forensen de tijding geweest zijn, dat ze kans hebben op een weinig minder belastingdruk nu er een wetsvoorstel tot wijziging der forensenbelasting is inge diend. V-oor velen wordt het buitenwonen nu ook werkelijk voordeeligcr wat de be lasting betreft. Hoe 't eigenlijk precies zal afloopen moet nog worden afgewacht, veel zal afhangen van de regeling die na het totstandkomen van de wetswijziging. Amsterdam zal treffen. Haalt men daar het onderste uit de kan, waarop natuur lijk alle kans bestaat, dan zal het voor deel voor groote groepen forensen, n.l. voor hen, die een betrekking in Amster dam bcklecden, waaruit ze hun geheele inkomen trekken, wel heel miniem zijn. In elk geval zullen zij dan de blijde zeker heid genieten, dat Bussum althans niet meer aan hen te kort zal komen. „Mercurius". ITet hoofdbestuur van den Nat Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mer curius" heeft een nieuwe brochure uitge geven onder den titel „Wat hoeft een volwassen kantoorbediende noodig om in zijn gezin te voorzien." Een boperkt aan tal dezer brochures is op 'aanvraag voor belangstellenden aan het secretariaat van de afd. Xaarden-Bussum, Brinklaan 100, Bussum, verkrijgbaar. Roode-lvruis-oefciiing. Een belangwekkende les voor de Roode-Kruis-verplegers en -zusters was wel de openbare oefening Zatermiddag aan den Zwarteweg onder toezicht en controle van dokter Wessel uit Hilversum, waarbij padvinders moesten fungccren als veron derstelde gewonden van een gefingeerd massa-ongeluk. Been- en armbreuken, brandwonden, slagaderbreuken, kaakfrac- turen.... incn kau 't zoo raar niet beden- keu wat de arme slachtoffers, per draag baar naar de tent vervoerd, niet scheelde. Onder scherp toezicht, vragen en opmer kingen van genoemden deskundige werd volgens voorschrift verbonden en verzorgd. Deze 2 uren oefening in de praktijk heeft zonder twijfel rijke vruchten gedragen voor 't geval de nood eens werkelijk aan den man mocht komen. Het Waterfeest. Bij den naam „waterfeest" schenen alle woeste regenvlagen dezer maand zich rendezvous gegeven te hebben om van de partij to zijn. Des te dankbaarder mag men zijn dat tenminste 't voornaamste' deel flink afgewerk kon worden voor het talrijke publiek. Genoeg oni veel van de toekomst te verwuchten van de kranige „Pinguïns", waaronder mej. M. IToogeveen en de heer P. Schroder, opgeluisterd door den Nederlandschen kampioen Hemsing en broer, schitterend niodelduikcn demon streerden. Ook hij Estafette-zwemmen mochten cle Bussumsche dames er wezen. Opgewekte muziek en vlaggen brachten er te meer de animo in. Uitslag der wed strijden: Estafette zwemmen, 3x 50 meter, voor jongens tot 16 jaar, 2 min. 244lö sec.: resp. G. v. Leeuwen, C. J. v. Eek en D'. Bosnia den Isten, 2den en 3den prijs. Estafette zwemmen (boven 16 jaar) l nin. 593/g sec., H. Reeskamp late prijs, H. Wessels 2de prijs, J. J. C. Everhard 3do prijs. Kanowedstrijd: 1ste prijs Flip Hamers, 2de prijs Piet Thvssen, 3de prijs Frank Ju rissen. Balkvaren: 1ste prijs mej. A. Sehuilin- ga, Mej A. Lambo verwierf den 2den, Mej. D. Sondervan, den 3den. Dames-estafette zwemmen 2 x 50 M. l»rr- prijs Mej. M. Hoogeveen, 2de prijs Mej. B. Rictmeyer. 's Avonds gezellige prijsuitdeeling in Concordia. Onder Dak heropend. De winkel „Onder Dak" aan de P. va nden Brinkwcg alhier, die, door sterfgeval van den heer Witzenhausen, eenige weken gesloten was, i3 hedenmor gen weer heropend. Een vernield pad. Tengevolge der belangstelling die het vijvertje bij de hut van Mie on dervindt, hoeft het rijwielpad dat er langs loopt zoozeer geleden, dat het op bepaalde plaatsen geheel verzakt is en de wielrijders genoodzaakt zijn om op ver schillende plaatsen af te stappen. Nu men toch bezig is om het Mau\ezand onder handen te nemen zou het. oi. een kleinig heid zijn, wanneer men ook even verder aan den weg aandacht schonk. Het is er 's avonds niet zonder gevaar, omdat het pad vlak langs het water loopt en op een plek juist bij een telefoonpaal uitge zakt is. Wij hopen dat er aandacht aan geschonken wordt. Men behoeft, geen kalf te zijn om daar te verdrinken en als het dan wel een kalf is, welnu laat dan de put eerder gedempt zijn. Pech. De autobus die Vrijdagavond 9.55 van Bussum naar Blaricum vertrok, wercl hoven op het Laarderhoogt plotseling tot stilstand gebracht door het springen van een der achterbanden. De tot den inven taris behoorende „crick" voor het opvijse- len van den wagen bleek defect te zijn en de chaffeur van een passeerende be stelauto was onwillig de zijne te leeneu. Gelukkig kwam een oogenblik later de heer C. uit Bussum in zijn auto voorbij; die heer was menschelijker en had geen bezwaar zijn dommekracht af te staan. Daar dit werktuigje echter iets te kort bleek, kostte het den chauffeur, bijgestaan door een plotseling uit de duisternis ver schijnende en na de operatie op even ge heimzinnige wijze verdwijnende collega, nog een goede drie kwartier zwoegen om den reserveband aan te brengen, waar na de bus, ontlast van het grootte deel der passagiers, die het wachten moede de reis te voet vervolgd 'hadden, den tocht kon voortzetten. De waterleiding. De bewoners van do Eemnesserweg worden thans van goed drinkwater vooi- zien, want. men is aldaar bezig de benoo- digdc huizen in den grond te leggen. De bedoelde buizen liggen tot aan do grens der gemeente en dus tot ongeveer het huis van den heer Grelinger op villa Jagtlust. Men zal zich in de aan te sluiten per- ceelcn wel opgelucht voelen want eerstens behoeft men niet meer afhankelijk te zijn van regenweer en niet meer aan het pom pen om een badkuip vol te krijgen, tweedens is er misschien wat meer kans dat zij als buitenbewoners niet aan de heidenen zijn overgeleverd hij brand. Eerljjk Een van onze inwoners vond giste ren een beurs op den weg waarin zich heel wat geld bevond. Het meisje bracht cle voDdst direct op liet politiebureau. Tot- riog toe heeft zich nog geen verliezer aan gemeld. Het liep wonder goed af. Gisteren had alhier een vrij ernstige botsing plaats tusschen een auto en een rijtuigje. Men heeft te Blaricum allertreurigste en gevaarvolle hoeken, zooclait men |c/p ieder punt wel een verkeersagent kan plaatsen. Een van deze gevaarlijke hoeken is die waar de dorpsstraat uitkomt op de Eemnesserweg. Gisteren dan ongeveer half drie kwam een groote auto, toebehoorencle aan een zekeren heer B uit Haarlem, waarin zich drie hoeren bevonden, heel zachtjes uit de dorpsstraat gereden. Vlak bij de be doelde bocht (zoo vertelde ons de heer B. tenminste) zag het drietal automobilisten een wagentje met drie jonge dames (het waren cle jonge dames II. uit Laren) en waarvoor een ezeltje was gespannen in volle vaart op hun wagen aankomen. Vol gens verklaring der dames was het dier geschrokken door een hond. In elk geval liet rcecl in woeste vaart op de auto aan die hun zeker te pletter had gereden, h*d de chauffeur niet met alle macht geremd. De wagen stond al stil toen de meisjes luid gillende met een groote vaart tegen de auto aanbotsten met hun wagentje. Omstanders zagen dat de bestuurster ook mc-t allo macht inhield, ja dat cle meisjes alle drie aan de leidsels trokken. Maar een ezel is maar een ezel en hij is ver maard om zijn koppigheid. De slag was zoo erg dat de achterzittende meisjes over het voorste hcensc'hoten. Het spatbord waartegen cle wagen aansloeg werd totaal in elkaar gereden en een der.vecren brik. Een lantaarn werd eveneens vernield. Het wagentje daarentegen liep geen enkel let sel op, alsook geen der personen. Ook de koppige schuldige ezel kwam met een ezelachtige schrik vrij. De veldwachter was spoedig ter plaatse en maakte n een en ander proces verbaal op. De kapotte auto werd ondergebracht lij clcn heer Kcicr alhier, die een paar uur werk had oni den wagen to maken. De dames boden aan schadevergoe li ig te betalen. mm Onze postdirecteur. Op diens verzoek is aan clen heer W. ten Gate, directeur post- en telegraafkan toor alhier, eervol ontslag verleend. Naar wij vernemen verlaat de heer ten C. 1 Oct. a.s. den rijksdienst. Nieuwe industrie. Ten behoeve van de vestiging eener nieuwe industrie is de rookcrij vau de fir manten Kruimer-Goedhart aan de Haven straat verhuurd aan een ondernemer uit Amsterdam. Voorloopig wordt hier een boekbinderij-drukkerij gevestigd voor een bepaald' onderdeel van het bedrijf, dat zal werken oor export van diverse drukwer ken. De inrichting zal in September in werking treden met geschoofd personeel uit de hoofdstad, aangevuld zoo noodig met leerling-gezellen, welke werkkrachten in cle omgeving en ter plaatse worden aangenomen. Winkelieisvereeniging. Nadat de Winkeliers-vereeniging Hui zen tot instelling eener „Zwarte Lijst" was overgegaan en als gevolg der ver zonden waarschuwingen van een drietal wanbetalers de achterstallige schuld was aangezuiverd, heeft de Vereen, een nieuwe groep in behandeling genomen. Vier hunner zijn thans aan deurwaarder v. Vugt opgegeven, die deze zaken ver der in rechten zal vervolgen. Het voornemen een eigen Winkeliers orgaan te stichten zal voorshands NIET tot vervulling kunnen komen, gezien de kosten aan de uitgave van een dergl. blad verbonden. Naar aanleiding van het advies van den Bond van Boterfabrikanten aan den Dir. Generaal voor den Landbouw om in de Boterwet een wijziging aan te brengen waarbij èn verzending èn ver koop van natuurboter en margarine ge heel gescheiden is en dus een winke lier öf alleen natuurboter öf alleen mar garine mag verkoopen, besloot de Ver een. in samenwerking met andere in het Gooi tegen die Wetswijziging te ageeren en daartoe de medewerking der K. van K. tt Hilversum in te roepen. Gasfabriek. Naar wij vernemen, zal niet de laagste inschrijver van het werk aan de gas fabriek het werk uitvoeren, maar de firma Joh. Barmentlo en Zn. Ned. Herv. Gemeente. Deze week is door den Kerkeraad een beroep uitgebracht op ds. Holland van Kampen. Wanneer Ds. H. bedankt voor dit beroep, is de Kerkeraad verplicht de ringpredikanten bij beurten te laten op treden. Examens. Onze paatsgen., de lheor H. Bout Jz. Haagde dezer dagen voor het Staatsexa men A. (Toelating tot alle faculteiten der Universiteit.) a l)e rijwiclbc'lastiiig;. Men wordt eraan herinnerd, dat de termijn van vier weken, gedurende welken geen bekeuringen zouden worden gedaan voor het overtreden der rijwiel- belastingwet, den 28sten dezer maand afloopt, zoodat op 29 dezer bekeuringen van dezen aard kunnen worden verwacht' Zeldzaam. Bij don heer Geldof, hoofd der open bare school groeit een pompoen van onge veer 21) Kilo. Dit belooft een reuzenplant te worden, geschikt voor expositie. Grillparzer en Beethoven* Over zijne kennismaking met Beethoven schrijft de Oostenrijksche dichter Grillpuzer (1791 1872) in zijnl Memoires onder meer het volgende (vrij vertaald): Voor 't eerst zag ik Beethoven in mijn jongens jaren omstreeks 1804 of 1805 en wel op een soirée bij mijn oom, den muziekhandelaar Sonnliethner te Weenen. Behalve Beethoven waren o. a. Che- rubini en Abt Vogler onder de genoodigden. Beet hoven was toen nog mager, donker en, in afwij king van zijn latere gewoonte, zeer elegant ge kleed en droeg een bril, 't geen hij op lateren leeftijd niet meer deed. Of Beethoven dan wel Cherubini dien avond speelde, kan ik mij niet meer herinneren, alleen weet ik nog, dat, toen het souper zou beginnen, abt Vogler nog voor de piano ging zitten en eindelooze variaties over een Afri- kaansche thema begon te spelen. Langzamerhand begaf zich iedereen naar de eetzaal, terwijl Beet hoven en Cherubini nog bleven, luisteren. Einde lijk werden ook zij ongeduldig. Beethoven was de laatste, die den fanatiek voortfantaseerenden Vogler trouw bleef, doch liet hem ten slotte ook aan zijn lot over. Van het verdere verloop der soiree herinner ik mij niets meer. Een paar jaren later woonde ik met mijne ouders gedurende den zomer in het dorp Heiligen- stadt bij Weenen. Onze woning zag op den tuin uit, de kamers aan de straat had Beethoven ge huurd. Een gang tusschen beide woningen Ieid'de naar de trap. Mijn broeder en ik namen weinig notitie van den zonderlingen man hij was in- tussc'hen dikker geworden en kleedde zich zeer slordig, zelfs onzindelijk als hij ons brommend voorbijliep; mijne moeder echter, een hartstoch telijke muziekliefhebster, kon niet nalaten, af en toe in den gemeenischappelij'ken gang, als zij Beethoven hoorde piano spelen, te gaan luisteren maar wel te verstaan niet bij zijne, maar bij onze deur staan blijvende. Dat zal een paar keer ge beurd zijn, toen Beethoven plotseling zijne deur opent, in den gang komt, mijne moeder ziet, terug naar zijn kamer gaat en dadelijk daarop, den hoed op 't hoofd, de trap af naar buiten stormt. Sedert dat oogenblik raakte hij de piano niet meer aan. Te vergeefs liet mijne moeder hem door zijn be diende zeggen, dat niet alleen niemand meer hem zou beluisteren maar dat onze gangdeur gesloten zou blijven en wij slechts van den anderen, een grooten omweg makenden uitgang naar den tuin zouden gebruik maken. Beethoven bleef echter onverbiddellijk en liet zijn piano onaangeroerd, tot de late herfst aan ons aller verblijf een eind maakte Gedurende een anderen zomer bezocht ik dik wijls mijn grootmoeder, die in het nabijgelegen Döbling een landwoning bezat. Ook Beethoven woonde toen te Döbling. Tegenover de ramen mijner grootmoeder lag het bouwvallige huis van een om zijn wangedrag beruchten boer, die Fleh- berger heette. Deze Flehberger bezat behalve zijn Teel ijk huis ook een wel is waair mooie maar even min te goeder naam en faam bekend staande dochter Liese. Beethoven scheen veel belang in dat meisje te stellen. Nog zie ik hem, in zijn rechter hand zijn witten zakdoek over den grond latende sleepen, de Hirschengasse oploopen en voor Flehbergers poort staan blijven, waar de lichtzinnige schoone op een hooi- of mestkar staande, onder voortdu rend gelach flink met de hooi- of mestvork mani puleerde. Ik heb nooit opgemerkt, dat Beethoven haar aansprak, maar hij stond er zwijgend en keek aaar binnen, tot eindelijk het meisje, wier smaak meer op boerenjongens gericht was, hem door een spotwoord of door hardnekkig negeeren kwaad maakte; dan holde hij met een snelle wending plotseling weg, liet echter niet na, den volgenden keer weer aan de poort te blijven staan. Zijne belangstelling ging zelfs zoover, dat, toen de va der van het meisje wegens vechterij in kennelij- ken slaat van dronkenschap in het dorpscachot opgesloten werd, Beethoven persoonlijk in den vergaderden gemeenteraad diens invrijheidstel ling bepleitte, waarbij hij echter op zijne wijze de gestrenge raadsheeren zoo stormachtig behan delde, dat het weinig scheelde, of hij had1 zijn beschermeling onvrijwillig gezelschap moeten houden." Toen Grillparzer als dichter naam gemaakt had verzocht Beethoven hem eens om een operatekst (Van het componeeren daarvan Grillparzer had de fabel van Melusine tot operatekst verwerkt, is trouwens nooit iets gekomen). Grillparzer ontving, naar aanleiding van dit operaplan, door Schindler Beethovens lateren biograaf de uitnoodiging, om den componist, die toen ongesteld was, te bezoeken. Hij schrijft over dit bezoek: Ik vond hem, in vuil nachtge waad in een slordig opgemaakt bed liggende, een boek in de hand. Aan het hoofdeinde van het bed bevond zich een kleine deur, die, naar ik later zag, naar de provisiekast leidde en die Beethoven als 't ware bewaakte. Want toen later een dienst meisje met boter en eieren er uit kwam, kon hij midden in ijverig gesprek toch niet nalaten, een onderzoekenden blik op de uitgedragen kwanti teiten te werpen, wat een treurig bewijs van de verstoring van zijn huiselijk leven gaf." ..Eens bezocht ik Beethoven met den heer Schindler te Hetzendorf. Nog herinner ik mij met aandoening, dat Beethoven, toen wij aan tafel gingen, zich naar de zijkamer begaf en zelf vijf flesschen meebracht. Eene daarvan plaatste hij voor Schindler's, één voor zijn eigen bord en drie zette hij op een rijtje voor mij neer, waarschijnlijk om mij op zijn wildnaieve goedhartige wijze dui delijk te maken, dat ik zooveel drinken kon als ik wilde Toen ik zonder Schindler, die te Hetzen dorf bleef, naar de stad ging terugrijden, stond Beethovenerop, mij te vergezellen. Hij ging bij mij in het open rijtuig zitten, reed echter in plaats van tot de dorpsgrens tot de stad mee aan welker poort hij uitstapte en, na een hartelijken handdruk, clen anderhalf uur langen terugweg te voet alléén ondernam. Toen hij uit den wagen stapte, zag ik op de plaats waar hij gezeten had een papier liggen. Ik dacht dat hij het vergeten had en wenkte .hem terug te komen. Hij schudde echter het hoofd en luid lachende, als na een ge lukte list, liep hij nog harder in tegenovergestelde richting. Ik ontvouwde het papier en het bevatte precies het bedrag der vracht, die ik met dén koetsier bedongen had. Zóó had hem zijne leef wijze van alle gewoonten en gebruiken der we reld vervreemd, dat het hem niet inviel, welk een beleediging onder alle andere omstandigheden in zulk een feit zou gelegen hebben. Ik nam overi gens de zaak op zooals ze bedoeld was en be taalde lachend den koetsier met het geschonken geld 1

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 2