Johan Schoonderbeek 50 jaar. Gooische Agenda. Zaterdag 27 September. HILVERSUM: Kunatzaal Brok, 8 uur, Esperantoavond. Zondag 28 September. Bussum: Kegelconcours in Kegelhuis aan de Brinklaau ten bate van het SAN- TOS-fonds. Dinsdag 30 September. BUSSUM: St. Vitusgebouw, 8 uur, Ado- r0 .^Vnr. BUSSUM: Novum, 8 uur, le abonne mentsvoorstelling Tempora Mutantur. HILVERSUM. Gebouw „de Vereeni ging", 8 uur. Kerkconcert door Mevrouw Augusta Roclaire met medewerking van Ferd. Kloek. Woensdag 1 October. BUSSUM: St. Vitusgebouw, 8 uur, Ado- ro te- ".tiifcg Zaterdag 4 October. BUSSUM": Concordia, De Politierechter. Dinsdag 7 October. HILVERSUM, Concertbureau Reddingius, ie abonnements concert: Mia Peltenburg en Hendrik Andriessen. BUSSUM. Gebouw Doopsgezinde gemeen te, 8 uur. Begin leergang De Ned. Architec tuur in de ipe en 20e eeuw door Ir. J. Gra- tama (Volksuniversiteit). Vrijdag 10 October. NA ARDEN. Consistoriekamer der Ncd. Herv. Kerk. Begin leergang Stof en Geest, door Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. (Volksuniversiteit). -ai Ons Dorpsleven. VI. De R.K. Kerk. In de Middeleeuwen waren er te Eemnes 2 Katholieke kerken, namelijk de tegen woordige Protestautsche kerken. Die te Binnendijk was aan Petrus en Paulus ge wijd en die te Buitendijk aan St. Martinus. Tijdens de Reformatie werd in den Kerstnacht van 1680 op beide kerken be slag gelegd door de Staten van Utrecht ten behoeve der Hervormden. De meerderheid der bevolking bleef ech ter katholiek. Officieel was in de dagen der Republiek de Katholieke godsdienst verboden, de uitoefening van den Eere- dienst werd echter in 't algemeen ooglui kend toegelaten, mits binnenshuis, naar buiten mocht het gebouw waar de gods dienstoefeningen gehouden werden niet als zoodanig kenbaar zijn. Iwee en een halve eeuw zouden de Ka tholieken hier van een kerk verstoken blijven. Gedurende dien tijd werden de diensten min of meer in het geheim ge houden, vooral kort na de hervorming. Op de plaats waar thans de R. K. kerk staat, stond vroeger een boerderij, waar de kerkdiensten gehouden werden. Aan de noordzijde heeft langen tyd een stuk muur gestaan als scheidsmuur, welke van die boerderij nog afkomstig is. Na de proclamatie van het koninkrijk en de erkenning der vrijheid en gelijkheid der Godsdiensten, verzocht het bestuur der R. K. Gemeente in 1819 om de St. Nico- l jI laaskerk (Buitendijk) terug te mogen ont vangen. Dit verzoek werd niet toegestaan. Het intiatief tot het komen der thans bestaande R. K. kerk ging uit van den H. E. W. Heer Wilhelmus de Beer, pas toor te Eemnes en Deken van Amersfoort. Hij wa9 hier pastoor van 1841 tot 13 Mei 1^77. Op verzoek stond de Gemeenteraad den benoodigden grond gratis af en een Rijkssubsidie werd verkregen. In 1845 werd de kerk gewijd. Pastoor de Beer werd opgevolgd door Mgr. M. A. van Crimpen, geheim-kamer heer van Z. H. den Paus, ook Deken van Amersfoort, later Emeritus Deken; hij o\erleed in 1903. Opvolger was pastoor W. Wentholt, wel ke in 1921 verplaatst werd naar Kampen. Tenslotte de tegenwoordige pastoor B. J. M. Müter, vanaf 1921, welke een maand ge leden zijn zilveren ambtsjubileum vierde. Als merkwaardigheid verdient vermel ding het feit, dat in de 80 jaar, dat de kerk thans bestaat, deze slechts door ,4 pastoors bediend is geworden. In het bestuur der Parochie wordt de pastoor bijgestaan door het kerkbestuur, welks leden benoemd worden door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht. Thans zijn leden de hceren E. Eek, C. Makker en R. van 't Klooster. Verzorging der behoeftigen geschiedt door het Armbestuur, welks leden even eens door den Aartsbisschop worden be noemd. De leden heetcn Armmecsters, als hoedanig optreden de heeren I. Makker, W. Eek en H. Butselaar. Houtverkooping. De gisteren in De Lindeboom gehouden houtverkooping was niet zeer druk bezocht; fcr werden toch in 't algemeen redelijke prijzen besteed. Protestantsche belangen. Primo September heeft Zuster Groot- veld, wijkdiacoues, aangesteld door de Vereeniging „Kerkelijke Leden" te Laren- Bluricum, haar arbeid aangevangen. Met deze nieuwen tak van Protestantschen ar beid is een lang gekoesterde wensch in vervulling gegaan. Jaren geleden werd bij de stichting van de Vereeniging voor Pro- testantsche Belangen te Laren, gehuisvest in de Gemeentcwoning, door den oprich ter Ds. A. W. Holte, toenmaals predikant der Herv.. Gem. alliier, in het programma der Vereenig. opgenomen: Protestantsche ziekenzorg in het bijzonder door een wijk- diaeone9. 25 Jaar geleden was dat zeer ver re toekomstmuziek. Thans is het mogelijk gebleken dit punt van het werkprogram ma uit te voeren. De Vereeniging van Protestantsche Be langen heeft, haar beginsel getrouw, een gedeelfè van het perceel Torenlaan 800, Laren, afgestaan en beschikbaar gesteld voor wijkhuis. Aanvang October zal dit in gebruik worden genomen. Dagelijks zal de wjjkdiacones daar haar spreekuur houden, patiënten helpen enz. Reeds werden van belangstellende inge zetenen waardevolle bijdragen voor de in richting ontvangen en toegezegd. Natuurlijk is de bedoeling dat iedereen die hulp behoeft, de hulp van de diacones kan inroepen, onverschillig tot welke ge zindte men behoort. Onder die hulp wordt ook betrokken de kraamverpleging. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar achterstaande advertentie. Verboden aanplakken. Evenals te Laren zijn hier in den nacht van Woensdag op Donderdag j.l. eenige anti- militairistische pamfletten aangeplakt op hoo rnen en muren. Op last van den Burgemeester werden zij door de politie verwijderd. Postkantoor. Lijst van onbestelbare stukken, terug ontvangen tusschen 10 en 25 Sept. 1924. 1. Mej. de Jongde Lange, Amsterdam. 2. Rika Tiller, Amsterdam. Onafhankelijk geld. Naar wij vernemen zal in de in Oc tober a-s. te houden vergadering van Bla- ricum's Belang een motie in stemming worden gebracht inzake het onafhankelijk geld. Wij vernemen omtrent de vergadering der commissie nog dat door cén der leden ter sprake gebracht is 'n voorstel, om in het plantsoen gedeelte, dat waarschijnlijk aangelegd zal worden langs den Noolschen weg. het bedoelde fonteintje te plaatsen. Ook is in do bedoelde vergadering het idee geopperd om een bank met inscriptie to plaatsen. Verder om een orientecrtafel te doen stellen op den Tafelbergweg. Ten slotte is nog te berde gebracht het idee, (lat wij in ons bericht in het midden had den gebracht, n.l. een beginfonds te vor men voor het hier zoozeer gewenschte badhuis. De voorzitter heeft toen op deze plan nen geantwoord, dat het oorspronkelijk idee was het vestigen van een fonteintje bij het gemeentehuis en niet elders. De andere ideeën werden in deze verga dering echter geheel genegeerd. Feesten ter gelegenheid van de Kermis. Nu dé vrijwel jaarlijksche ringrijde- rijen de laatste jaren met andere festivi teiten samenvielen, had de kermis al zeer weinig te beteekenen. Dit jaar zal dat an ders zijn. In de Woensdag gehouden ver gadering is besloten op 6 October a.s. feest tc vieren. Gehouden zal worden een ringrijderij op het losse paard, en bij voldoende belang stelling eveneens in sjeezen, zoo mogelijk versierd. De Burgemeester heeft het eere-voorzit- terschap aanvaard, terwijl de heeren E. II. Piepers, G. v. Walstijn en E. H. Kuyer res pectievelijk optreden als voorzitter, secre taris en penningmeester. De aanmelding kan geschieden tot Maan dagavond a.s. in Hotel Gooihist. Dat velen zich opgeven, opdat de ringrij derij ook dit jaar weder een succes worde. Gevonden. Een zakmesje, een zilveren armband, een handschoen. SPORT Voetbal. Officieel. L.F.C. Aangenomen als werkend lid J. Bus te Laren. Vertrek der spelers en supporters per vrachtauto naar Amersfoort Zondagmiddag half één uur bij „Het bonlt Paard". Voor nog enkele supporters bestaat gelegenheid per auto mede te gaan. Men wende zich daartoe tot het sigarenmagazijn Baylé, Naarderstraat, waar men inlichtingen enz. kan bekomen. L.F.iw. heeft aan het Bondsbestuur N.V.B. een schrijven gericht met het verzoek om den weustrijci jj.o.o.Laren, welke 12 No vember op het terrein van eerstgenoemde club gespeeld moet worden, uitgesteld te krijgen. De reden hiervan is, dat Laren nog de finale in de serie-wedstrijden S.D.O. tegen B.F.C. moet spelen en zoodoende aan het bondsbe stuur verzoekt, dezen dag voor haar in de competitie vrij te geven. Korfbal. Algemeen overzicht Voor de 2c klasse D van de N.K.B. het competitie-programma met de maand October uit. 5 October spelen: AmersfoortBilthoven en L.U.T.O.de Zwaluwen. 12 October: K.V.D.—L.U.T.O., De Gooiers IExcelsior II, De ZwaluwenAmersfoort. 19 October: BilthovenK.V.D. L.U.T.O.- Excelsior II, De Gooiers IDe Zwaluwen. 26 October: Excelsior IIK.V.D., Amers foortL.U.T.O., De ZwaluwenBilthoven. De Gooiers I zijn wat aantal wedstrij den betreft, deze maand karig bedeeld. Voor de Gooiers II is volgende gebeurte nis van waarde: Excelsior III heeft zich moeten terugtrekken uit klasse I B van den G. E. K. B. Excelsior 4 wordt nu Ex celsior 3. Gymnastiek. De gymnastiekvereniging „Vlugheid en Kracht" te Laren herdacht den len September j.l. haar 15-jarig bestaan. We gens het ongunstige seizoen ging het niet aan de herdenking fnet eene uitvoering in de openlucht te doen plaats vinden. In de tweede helft van October zal een feestelij ke bijeenkomst in Hotel Hamdorff worden gehouden, waar naast diverse gymnastiek oefeningen een humorist den avond zal vullen. Op een en ander komen wij nader terug. Dammen. De Larenschc Damclub houdt hare clubuvonden des Maandagsavonds in „Het wapen van Nassau", Nieuwe Weg, Laren. Politiehonden. De politiehonden-dresseerclub „Laren en omstreken" herdenkt einde der maand November haar 1-jarig bestaan. Deze dag zal worden aangewend tot propaganda van het streven der club. Eene demonstratie zal worden gegeven op het voetbalveld van L.F.C. De datum is nog niet vastgesteld van een en ander. Verder kan worden medegedeeld, dat de club in principe reeds een eigen terrein heeft gehuurd, waarop vaste springschut- ten en verdere instrumenten worden aan gebracht, zoodat ieder lid te allen tijde zich aan de dressuur van zijn beest kan wijden. Burgerlijke Stand Blaricum. GEBOREN: Sidoniu9, z. v. Julius Dijk stra en Maria Margarethu Westerdorp. GEHUWD: Cornelis Johannes Vos en Elisabeth Klaver. CORRESPOHDEWTIE. Wegens plaatsgebrek ingezonden stuk ken a.s. Dinsdag. Vereeniging voor Wiuterlezingen. Woensdagavond is alhier opgericht een vereengiing voor Chr. Wiuterlezingen. Om een ieder in de gelegenheid te stellen de belangrijkste lezingen bij t wonen, zal de contributie per drie maanden kunnen worden betaald. Dit bedrag van 25 cent wordt door den penningmeester opgehaald. Leden hebben gratis toegang tot de lezin gen. Het blesluur bestaat uit de heeren A. K'reuzcr, Voorzitter; Ietswaard, Secretaris; A. v. Wijk, Penningmeester. Raadsvergadering. Donderdag a.s. zal de Raad dezer ge meente ter vergadering bijeenkomen. Daar de stukken e rst morgen zullen wor den verzonden, kunnen wij helaas nog geen verdere bijzonderheden geven. Naar wij vernemen, zullen echter in be handeling komen eenige herstemmingen over aankoop van grond aan den Zeveneinder Drift en over het wegenplan. Verder zal worden ingediend een voorstel van B. tn W. tot subsidie aan de vereeniging tot bestrijding van tuberculose. Ook zal eindelijk de muzickverecniging haar doel misschien bereikt zien want er zal een voorstel van B. en W. in behandeling komen voor aanschaffing van een verplaatsbare mu ziektent. Het voornaamste punt der agenda en het punt waar allicht het meeste bij zal worden gediscussieerd, is het voorstel van B. en W. tot heffing van een belasting op tooneelver- tooningen en andere vermakelijkheden (be staande uit 20 van het entreegeld). Wan neer geen entree wordt geheven zal belasting moeten worden betaald berekend naar de op pervlakte van de gelegenheid waar de voor stelling, de uitvoering of wat dit ook zij. plaats vindt. Onder deze rubriek zullen ook vallen de plaatsen waar Radio-concerten worden ge geven. Men concludeere hier echter niet uit dat dit een soort belasting op de Radio-tele- grafie zal zijn; zooals reeds verteld werd. Wij hopen in ons Dinsdagnummcr reeds eenige voorstellen volledig te kunnen afdruk ken. ..Bezems worden altijd stomp geveegd, en jon gens altijd geborenzoo vangt een bekend biograaf de levensbeschrijving van een niet minder bekend litterator aan. Op zichzelf is het dan ook niet meer dan logisch, dat onze Johan Schoonder beek óók geboren werd, en wel nu 50 jaar geleden. Maar het bijzondere is, dat hij ,,ter snoode wereld intrad" op een Zondagmorgen tijdens den kerk dienst. Zonder bepaald aan dit tijdstip van levens begin een bijzondere waarde toe te kennen, is het toch merkwaardig te constateeren, hoe de Zondag morgen in Schoonderbeek's leven een buitenge wone beteekenis heeft behouden. De Zondags dienst als organist van de Naarder kerk is voor Johan Schoonderbeek een week-begin van groote wijding geworden. Zónder zijn Zondagsdienst is zijn religieuse geest niet tevreden en zonder de Naarder kerk met haar onvolprezen orgel kan hij niet leven. In Naarden's kathedraal heeft Johan Schoon derbeek het eerst de machtige stem van het orgel gehoord, als het bespeeld werd door zijn talent vollen vader, den heer V. P. Schoonderbeek. die in Naarden de waardigheid van ..Organist en Stads Muziekmeester" bekleedde. Wat moet die kerk met haar prachtig orgel een geweldigen in druk hebben gemaakt op den jeugdigen Schoon derbeek. die reeds vroeg overtuigende bewijzen leverde van een meer dan gewone muzikaliteit. Reeds toen drong tot hem door de louterende invloed van de gewijde muziek en het past geheel in de lijn van zijn ontwikkeling, dat hij op rijperen leeftijd zijn hart verpandde aan den grooten can tor en orgelmeester Johan Sebastiaan Bach, van wiens goddelijke scheppingen hij een van de meest begenadigde vertolkers is geworden. Ook hier is weer een aardige ..oppervlakkig heid" in verband te brengen met de beteekenis van Schoonderbeek. Vertaalt men zijn naam in het Duitsch, dan verkrijgt men het veelzeggende woord ..SchönerBach" En nu vieren wij den 50en geboortedag van den grooten Naardenschen burger, die, evenals Come- nius. den naam dezer oude Hollandsche veste tot in lengte van dagen een klank zal geven, die centra van kunst en cultuur altijd met zich voeren. Sprekende van den grooten Nazarener werd eens gezegd: ,,,Kan er uit Nazareth iets goeds zijn?" Zoo zou hij, die leeft in de groote muziek centra der wereld als Berlijn, Amsterdam, Parijs, New-York, München. Weenen enz., kunnen zeg gen: ..Wat zou ons Naarden kunnen brengen?" Maar wij allen geven daar een eensluidend ant woord op. „con fuoco" en ..con brio": Naarden bracht ons Schoonderbeek. de Zomeruitvoeringen en de Kerkconcerten! Het is alweer lang geleden, dat de eerste Zo- meruitvoering plaats had en welk een heerlijken groei is er sindsdien waar te nemen geweest in het kunstenaarschap van den enthousiasten leider en in zijn niet minder enthousiaste medehelpsters en -helpers, die tezamen den grooten kring vormden van het Gooische muziekleven, dat op een onge kend hoog peil werd gebracht. Leerling aan het Amsterdamsch Conservatorium, legde Schoonderbeek een voorliefde aan den dag voor dirigeeren. Het inspireerdend-leiden van een schare musici of een koor, had voor den jongen Schoonderbeek een groote aantrekkelijkheid. Het is ook een buitengewoon genot de emotie van de muziek der groote componisten in de ziel te voelen opleven, die emotie in gebaren en massa-suggestie om te zetten en zóó te herscheppen wat de geest der werken gebiedt. Het trof ons nog onlangs, toen wij Schoonderbeek spraken na afloop van het jongste orgelconcert, hoe de muziek leeft in heel zijn wezen. Wanneer hij vertelt hoe mooi of die of die passage uit een bepaald werk is, dan licht z'n goedhartige gezicht geheel óp. z'n oogen ver krijgen den vlammenden glans van de bewonde ring. hij zingt de melodie en plotseling is alles wat aan hem is: muziek. Hij kan z'n handen niet meer stil houden en zonder dat hij 't weet is hij aan 't dirigeeren. Het was indertijd dan ook uitmuntend gezien van zijn leeraren, om hem eens een concert te laten geven, teneinde te kunnen constateeren waartoe hij alzoo als dirigent in staat zou zijn. Naarden's koor .Excelsior", waarvan Schoonder beek toen reeds directeur was, heeft de eer gehad Schoonderbeek als dirigent ..in te zingen" met Romberg's aantrekkelijke compositie ..Das Lied von der Glocke". In de lente van 1897 had deze uitvoering plaats en in den zomer van hetzelfde jaar volgde in de Groote Kerk een uitvoering van ,,Der Schöpfung" van Haydn. Schoonderbeek was toen van alles tegelijk: koorrepetitor zoowel als orkestknecht, voorzitter, secretaris en penning meester van de vereeniging, enz. Maar juist daar mede bewees hij de ware liefde voor de Toon kunst te bezitten, in wier dienst hem niets te gering was. Mede daardoor is hij geworden de uitverkoren leider,, de bezielende aanvoerder van hen. voor wie de muziek is de hoogste openbaring van religieus-geestelijk leven. Het was een buitengewoon gelukkige gedachte van den voorzitter van de afdeeling Bussum van de Mij. ter Bevordering der Toonkunst, den helaas te vroeg ontslapen heer J. C. Loman, om Johan Schoonderbeek aan de afdeeling te verbinden als dirigent en hem te doen benoemen tot directeur van de Toonkunstschool. Ook als paedagoog bleek Schoonderbeek een waardigg leerling te zijn van zijn ouden leermeester Zweers en wat hij als dirigent van Toonkunst heeft tot stand gebracht herinnert iedere Bussummer, iedere inwoner van Naarden, ja iedere Gooilander zich met trots en dankbaarheid. Bijna 23 jaar was Johan Schoon derbeek de muzikale leider van „Toonkunst" te Bussum, en het is slechts als een gevolg te be schouwen van de zeer ernstige ziekte, die den harden werker en den onvermoeiden dirigent en koor-opvoeder als een fatum overviel, dat hij deze functie moest neerleggen. Een historisch document, dat een duidelijk licht werpt op den sympathieken en waarachtigen musi cus Johan Schoonderbeek is wel zijn afscheidsbrief, tot de leden van „Toonkunst" te Bussum in Sep tember 1921 gericht. Wij citeeren hier uit: „Na mijn ernstige ziekte, die gedreigd heeft, mij allen arbeid als dirigent voor de toekomst onmogelijk te maken, hebben de medici mij nu om te beginnen 50 van mijn vroegere werk zaamheden kunnen toestaan. Tengevolge daarvan zag ik mij genoodzaakt, mijn arbeid op een andere financieele basis te stellen, dan ik tot nu toe had gedaan, terwijl ik tevens begreep, den mij ernstig gegeven raad te moeten volgen, slechts werk te doen, dat mij met minder inspanning de grootste artistieke resultaten kon bieden. Waar nu deze ingrijpende verandering in mijn werkwijze samenviel met financieele moeilijkheden in „Toonkunst", waar inkomsten verminderden door de nieuwe regeling der leden contributies, terwijl de uitgaven verdrievoudigd moesten wor den, kon aan mijn gewijzigde financieele eischen niet worden voldaan, terwijl ook de inspanning, die elke uitvoering mij kostte, om een zoo artistiek mogelijk resultaat te bereiken, een bezwaar was aan de afdeeling als dirigent verbonden te blijven. De werkende leden weten allen, hoe dikwijls wij op het laatst ons extra moesten inspannen om „klaar te stoomen". en hoe door het aanhoudend getob met heerenkrachten, ik menigen Zondag na ingespannen kerkdienst, nog extra „heeren repetitie" heb moeten houden. Dit alles zijn de redenen, die mij met een be zwaard hart tot dit afscheid hebben gebracht. Ik wilde dat ik u allen persoonlijk met een ge sproken woord en handdruk zeggen kon. hoe moeilijk het mij valt na al die jaren van ingespan nen, maar heerlijk arbeiden, mijn taak in andere handen te moeten overgeven. Voordat ik eindig, wilde ik u tevens nu een enkel woord zeggen over de zoogenaamde andere plannen, die tot onjuiste geruchten hebben aan leiding gegeven. Van verschillende zijden, ook door personen, die op muzikaal gebied den hoogsten naam dra gen, heeft men mij reeds meermalen aangezocht als leider op te treden van een klein ensemble, dat o.a. de veel te weinig bekende scheppingen van Joh. Seb. Bach onder de aandacht van het publiek zou brengen. Waar nu zulk een arbeid mij veel minder inspanning zou kosten, daar ik alleen zou behoeven te studeeren met meer ge vorderde krachten op muzikaal gebied, zoowel vocaal als instrumentaal. waardoor het aantal repetities verminderd en de repetities zelf veel minder van mijn krachten zouden vergen, leek het mij ongewenscht dit aandringen langer terug te wijzen. Op geen enkele wijze zou deze arbeid echter vergeleken kunnen worden met mijn dirigeeren van „Toonkunst" te Bussum, daar de eventueel op te richten nieuwe vereeniging (door anderen, niet door mij) geen speciaal Bussumsche, maar een Gooische vereeniging zou zijn, krachten uit Bus sum, Hilversum, Baarn, Laren, Amsterdam om vattende, en in tegenstelling met „Toonkunst" tot een klein aantal uitvoerenden beperkt. Al neem ik dus nu van u afscheid in mijn kwali teit als directeur van de afdeeling „Toonkunst", van harte hoop ik, de meesten uwer wederom te mogen ontmoeten op de repetities voor de jaar lijksche Zomeruitvoering in de kerk te Naarden. terwijl ik hoop. den bijzonderen band tusschen de kunstminnenden in Bussum en mij. ook in mijn nieuwen vereenvoudigden arbeid te mogen vast houden en versterken". Deze brief, die een belangrijke episode van het Bussumsch muziekleven afsluit en opent, is ken schetsend voor Johan Schoonderbeek. Hij spreekt herhaaldelijk van „zijn arbeid" en het te behalen „artistiek succes" en van de nog veel te weinig bekende werken van Johan Sebastiaan Bach. Dat is Schoonderbeek! Wanneer men een karakteristiek van Johan Schoonderbeek zou willen geven, of. nu ter ge legenheid van de intrede van zijn „tweede jeugd", zijn beteekenis als musicus zou willen aangeven, dan vindt men als culminatiepunt van zijn artis- tiek-zijn de muziek van Bach. Het is wel eens goed er op te wijzen, dat Johan Schoonderbeek nooit de uiterlijke praal van den dirigent heeft gezocht. Zijn musiceeren was van binnen uit, zónder het bekende najagen van die uiterlijke effecten, welke slechts gericht zijn op de ijdelheid van den dirigent, en waaraan het werk zelf dan desnoods wordt opgeofferd. Zélf een diep-religieuze natuur, heeft Schoon derbeek de werken van Bach kunnen vertolken op een wijze, geheel passend bij den geest dezer van de Christelijke Liefde getuigende muziek. Denken wij slechts aan de uitvoeringen van de Mattheus- Passion, hoe Schoonderbeek de prachtige koren weet te doen zingen, hoe tijdens de jongste uitvoe ring van dit werk het slot van het eerste koor „wie ein Lamm" reeds tot een der hoogste uitingen van Bach's kunst werd, dan is het een groote dankbaarheid en een eerbiedige bewondering, die ons vervuld. Johan Schoonderbeek. vandaag 50 jaar gewor den. in de volle kracht en den grootschen opbloei van zijn kunstenaarschap, zij het gegeven nog vele jaren te getuigen van de betere wereld, die de Muziek ons openbaart. T. 1 *r\ .:nr

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 2