Gooische Agenda. Maandag 20 October. LAREN, 8.15 uur, in Hotel Hamdorff: Jaarvergadering Scorpio. Dinsdag 21 October. HILVERSUM, 8 uur, Hof van Holland: 2e Abonnementsconcert Eugenia Weller- sno. Woensdag 22 October. LAllEN. 8 uur Buitengewoon concert door den heer Bram Mendes met medewer king van Johan Röntgen, Kunstzaal Ham dorff. Donderdag 23 October. BUSSUM, 2 uur, in Concordia: Lezing Véreejïïgïhg van Huisvrouwen. Dinsdag 28 October. BUSSUM. Districts Hanzedag voor het Gooi. sportpark. De uitstekende toestand der speelvelden trok zeer de aandacht van den heer Commissaris. Na afloop ging het.' naar het huis van den Burgemeester, al waar de lunch werd gebruikt. Om ruim 2 uur bracht het gezelschap een kort bezoek aan „Bantam", waarna de Commissaris en de Griffier zich naar de Gemeente Hilver sum begaven. Dansavonden Hotel Bosch van Bredius. Door een Comité, bestaande uit de hoeren Floris Vos, J. P. H. Clinge Dooron- bos cn Mr. A. LTbes, is tot de bewoners van het Boscli van Bredius en omgeving een oproep gericht met het doel een 8-tal dansavonden te doen houden in het Hotel Bosch van Bredius. Zangersfeest Caecilia. liet zangersfeest van „Caecilia", ter gelegenheid vun het eerste lustrum van dit mannenkoor, is thans vastgesteld op Zondag 26 October. Verschillende koren! uit het Gooi nemen aan dit feest deel. Winterleziiigen. Op Vrijdag 24 dezer zal ds. G. II. W. Westenburg van Beverwijk de winterleziii gen weer openen met het onderwerp „De onsterfelijkheid der ziel." D'aarop volgen lezingen op 21 November, 4 Januari en 17 Februari. Nieuw Kerkgebouw. Omstreeks Nieuwjaar hoopt men de kerk en toren van do Herv. Evangelische Vereoniging aan den Nieuwe 's Gravel.- weg tegenover de Schimmellaan reeds in gebruik te kunuen nemen. Bij een front- breedte van 22 M. en een diepte van 2(1 M. zul het gebouw een 451» zitplaatsen bevat ten. Personalia. Leerares A. Smith van het Lyceum slaagde to Groningen voor het doctoraal in de klassieke letteren. Geslaagd voor kantöorstenograuf sy steem Grootc de dames W. Elhorst, J. F. Fruyt en A. Schets, alhier. Schcrniclub. Begin volgende maand zal onze 6chermclub te Utreeht een revanchepartij spelen als tegenbezoek voor dezen zomei. Gevonden voorwerpen. In het Politiebureau zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevon den voorwerpen. Een zwarte gehaakte reticule, een poes, een pakriem, een zilveren vulpotlood, oen sleutel, een zilveren dameshorloge, oen Airdale terrier, een zak met inhoud, een gouden ring, een beurs en rozenkrans, een Belgische herdershond. Het Kegelconcours. De uitslag van het j.I. Zondag in „De Harmonie" gehouden kegelconcours is als volgt Bckcrziwedstrijdi Onder Ons, Bussum 565: 2 Recht Vooruit, Hilversum 563; 3 K. K. K., Baarn 535; 4 Recht Vooruit II. Hil versum 524; 5 Houdt Plank I. Bussum 521; 6 „Bussum", Bussum 512; 7 Houdt Plank II, Bussum 508 8 't Rollend Raadsel I, Laren 501; 9 E.B.D.K., Bussum 500; 10 De Nw. Plank I, Bussum 496; 11 Erfgooiers, Bus sum 486; 12 't Gooi, Hilversum 481 13 Bur- gerlust I, Bussum 476; 14 Houdt er de Moed maar in. Laren 45715 De Nw. Plank II. Bussum 402; 16 Onder Vrienden I, Bus sum 387: 17 Burgerlust, Bussum 374: 18 On der Ons, Bussum 370; 19 >E. M. E. R. G. O., Baarn 36120 't Rollend Raadsel II, Laren 353! 21 Onder Vrienden, Bussum 316. Vrije Baan1 Achterberg, Bussum, 43 2 G. van Esterik, Bussum 43; 3 G. Selderijk, Bussum 42; 4 J. Wrllard, Laren 40; 5 Rikc Bussum 39: 6 Mevr. v. Dyen, Baarn 39; 7 Tengnagel. Bussum 38; 8 J. P. Vos, Bus sum 38; 9 Griffioen. Amsterdam 37: 10 Beu ken. Baarn 37. Op Zondag 9 November wordt de wedstrijd voortgezet Nog eens de vermakelijkheids belasting. Gisteravond te halfnegcn had in het hotel Hamdorff, in de kleine zaal, wederom een vergadering plaats van besturen van vereni gingen die protesteerden tegen het door B. en W. in den Raad aangeboden voorstel tot invoering eener belasting op de publieke ver makelijkheid. Ditmaal ging de vergadering uit van de Vereeniging v. Vreemdelingenverkeer alhier, die als 't ware den rol vervulde van klachten bureau. Aanwezig waren de tooneelvereeni- gingen „Scorpio" en „de Papegaai", de voet balvereniging L.F.C., de gymnastickvereeni- ging „Vlugheid en Kracht", de „Larensche Harmonie", de „Vereeniging van Beeldende Kunstenaars" cn de vereeniging „Toonkunst". Verder de Directie van het hotel Hamdorff en eenigc belangstellenden en belanghebben den, waaronder de heer Mossel. De heer Ouweleen opende als voorzitter de vergadering met een kort welkomstwoord, waarop hij ven schrijven van B. en W. voor las, waarin de besturen der vcreenigingen wor den uitgenoodigd hun bezwaren vóór den 20 October a.s. in te dienen. Spreker vond het logischer de bezwaren in een stuk samen te vatten en niet afzonderlijkv requesten. Spr. stond stil bij artikel 4 der verordening, aan gaande de ruimte belasting en las eenige pas sages daaruit voor, waarbij de belangen en behoeften der vervenigingen onder oogen wer den gezien. Wij dienen tegenvoorstellen te ontwerpen, waarbij met de belangen der vcr eenigingen rekening wordt, gehouden. Ook het is onbillijk. Bussum b.v. vraagt maar »5 Verder de verordening critiseerende merkte spr. op, dat de zomervoorstellingen te Laren allen in de open lucht gehouden worden Daarvoor moet betaald worden voor ruimte belasting, óók als ze niet doorgaan. Dit vindt spr. zeer onbillijk. Kvt eerste voorstel was een heffing der belasting gedurende alleen de zomermaanden en het vrijhouden der wintervoorstellingen. Thans zou spr. voelen voor een voorstel tot 15% heffing op het entreebiljet. De heer Paling, voorzitter van „Scorpio", zegt dat dv vereeniging nooit meer dan 70 entree's boekte, dus samen een f 105. Als na twee uur wordt gedanst, wordt dan voor de entree kaarten f 31.50 extra Lvtaald en f 50.oppervlakte belasting, dit is dus samen f 81.50 op f 105.— inkomsten. Een dergelijke belasting grenst aan idiotismV, zegt spr. De heer Mesman vraagt, of de verordening een beeld is van die op andere plaatsen. De heer Ouwtelecn zegt. dat dit een ver ordening is naar het voorbeeld van Den Haag, of eigenlijk een combinatie van de schaduw zijde van zulk een soort belasting. De heer Zvegers Veekens, voorzitter van ..De Papegaai", zegt dat de vereeniging op inkomsten van 1155, 411.50 belasting be taalt over twee avonden, d.i. dus 205 per avond. Spr. zet deze berekening zeer duidelijk met cijfers uiteen. De heer Zeegers Veekens zegt verder, dat,«als de gemeente deze belas ting invoert, ze ervan verzekerd kan wezten, dat deze op alle mogelijke wijze zal worden ontdoken. De heer Ouweleen onderstreept nog eens de onbillijkheid, dat ook lezingten, die gratis wor den gegeven, nog als object voor de belasting worden besevhouwd. Spr. vergelijkt daarbij de toestand in dc gemeente Hilversum, waar een instituut als de Volksuniversiteit wordt ge steund door dc gtemeentc, welk instituut wij hier niet hebben. Verder gaande zegt spr. dat de directie van het hotel Hamdorff eiken Zondagmiddag ongeveer 50 moet geven voor haar marine's. De heer v. d. Molen deelde mede, dat dc accountant daarover uitvoerig rapport zal uit brengen ten dat dit aan B. en W. zal worden verzonden. De heer Ouweleen brengt ter sprake het voorstel om 15 van alle entrees te doen hef fen. Dc heer Mossel vraagt of voor de concer ten nog oppervlaktebclasting wordt betaald boven de extrakosten. De concerten Mossel worden van 5 op 6 per abonnemtent ge bracht bij deze belasting. Dit wordt ontkend. De heer Breman vraagt hetzelfde voor Toonkunst. Dc heer Ouweleen deelt mede, dat de ver eeniging Toonkunst ook voor haar donateurs betaalt. Toonkunst betaalt dus 25 opper- vlaktebtelasting en 20 extra voor biljetten cn programma's. De heer Mesman wil een commissie uit de vergadering benoemd zien 0111 een onderhoud te hebben met B. en W. Spr. vindt 15 nog veel te veel. Aan de vermakelijkheid wordt nooit itets verdiend. Wij moeten, zegt spr., niets verzoeken, wel voorstellen. De heer Ouweleen zegt, dat toch moet wor den medegedeeld met cijfers welke nadeelen de vereenigingen ondervinden cn dat 11a ver der onderzotek de vcreenigingen tot de conclu sie zijn gekomen, dat er zooveel mogelijk dis pensatie moet worden verleend. Dat bet wen- schelijk is, dat dc vereenigingen, die geen winst maken als doel, absoluut vrijgesteld zullen worden. De heer Zeegers Veteckens vindt het ook zeer onbillijk dat belasting wordt geheven als 11a 2 uur wordt bijeen gebleven. Als nog over het Carnaval wordt gesproken zegt de heer v. d. Molen, dat 'het buiten be schouwing moet worden gtehouden. In de eer ste plaats gaat het er 0111, dat de vcreenigingen worden geknakt cn als gevolg daarvan het hotel. Daarna ging dc heer Ouweleen de artikelen nog eens stuk voor stuk 11a. Bij a van artikel 3 wenschttc spr. ingelascht te zien „voorstellingen of vertooningten welke niet tot kennelijk doel winstbejag hebben wor den vrijgesteld". De vergadering echter was er algemeen op tegen om een wijziging te maken. Velen wenschtcn allcten de bezwaren te berde te brengen zonder meer en geen contra-voorstel of iets dergelijks. Besloten werd de geopperde bezwaren van de verschillende besturen der vereenigingen te formuleteren en voor 20 a.s. in te dienen. Het schrijven door de vereenigng voor Vreemdelingenverkeer opgemaakt zal ter kennis der besturen worden gebracht, opdat nog tijdig eventueelte wijzigingen kunnen wor den aangebracht. De lieer Breeman wensclit nog, dat in dit schrijven gewezen wordt op dc onbillijkheid, dat de verordening midden in het seizoen wordt ingesteld. Dc Voorzitter zegt te zullen rekenen met deze opmerking. Aldus wordt bcslolten. Vanaf hedenavond half acht zal het schrij ven bij den heer Mesman in de Naarderstraat ter inzage liggen, waarna het Zaterdag daar aanvolgende zal worden verzonden aan B. en W. De vraag komt nog ter sprake 0111 een com missie te benoemen van drie leden, die met B. cn W. zouden confereteren. Na eenige dis cussie gaat de vergadering accoord met hel voorstel 0111 deze commissie direct te benoe men. De commissie, daarna gekozen, bestaat uit de heeren Ouweleen, Paling en Breman. welke heeren de belangten van alle vcreenigingen bij hun besprekingen zullen behartigen. Hierna sluiting. Knollendiefstal. I11 liet najaar komen de meeste diefstal len voor van vruchten. Velen meenen dat het wegnemen van appelen, peren en veldgewas sen een zeer onschuldig grapje is. Het is nog begrijpelijk dat men vruchten steelt die smakelijk zijn, maar onbegrijpelijk is het dat man knollen uit den grond rukt en gedeeltelijk verorbert. Dc landbouwer W. de Jong heeft bij de politic aangifte gedaan, dat eenigte kwajon gens uit zijn land, dat aan den weg ligt, her haaldelijk knollen stelen. Velen liggen er ge woon uitgerukt, andere half opgegeten. De politie is voornemens geen zachte maatre gelen te treffen. De jongens zijn gewaar schuwd. Geen achterlicht. Een zekere M. S., woonachtig te Warns- veld reed gisteravond met eten auto, waaraan geen achterlicht was bevestigd op den Hil- versumschenweg. Hij werd om dit feit aange houden en bekeurd. Onze speurhonden. Een oefening. Zooals men weet, heeft onzte burgemees ter in dc voorlaatste gemeenteraadsvergade ring mededeeling gedaan over onze speur honden, als antwoord op één der vragen hier omtrent van teen der raadsleden. Deze honden, er zijn .er een viertal, doen uitstekende diensten bij het opsporen van ver schillende dingen en zijn voor bewakings dienst 's nachts onmisbaar gtebleken. 's Avonds, of liever gezegd in den nacht, trekt één der bewakers er op uit met één herdershond. Deze snuffelt om het huis, waar van de eigenaar aangesloten is bij den naCht- veilighcidsditenst en keert terug als hij alles veilig bevonden heeft. Ook achterhalen zij personen, die op de vlucht slaan en het is laatst zelfs eens gebeurd, dat één onzer overigens achtenswaardige inwoners, 's nachts zonder licht reted en toen hij aan het hevel „afstappen" niet gehoorzaamde, door één der honden van de fiets werd afgehaald. Het dier gaat in zoo'11 geval voor het rad staan of houdt het inel den bek stil. Wij maakten gisteren een speuroefening irtóe met den jongen herdershond „Bobbie", eigendom van den inspecteur van politie alhier. De hond werd op zoogenaamd koud spoor gezet. Oin 3 uur in den middag posteerden dc heeren Freiters (één dezer heiden woont telders en kende den hond niet) zich bij de bank aan den Leemzoolschen weg, op dc plek waar het pad tusschen het eikenhakhout den heuvel opslingcrt. De (hier niet bekende) lieer F. ging op de bedoelde bank zitten, stond daarna op, zette een lucifer op de plaats waar hij had gezeten ten verwijderde zich met zijn broer. Een kwartier daarna arriveerden de heer Hoogvors en wij bij dc bank en lieten den hond snuffelen op de plaats waar een kwartier geleden het merktteeken was neer gezet. De hond. een prachtexemplaar van een Hollandsclic herder, een uiterst schrander dier, rook even op de plaats, keerdte zich om cn liep snel tusschen de hoornen weg. Daar wij hem vasthielden, moesten we alle speurcapriolen meemaken. Het beest litep in een kronkeling langs een akker met kool. Hal verwege hief het den kop en sprong links het koolveld in. We moesten dezen teersten sprong noodwendig meemaken en daarna nog velen over kool en stronken heen ging het, zoodat het wel zal geleken hebben alsof wc groote kevers waren, wier dekschilden ttelkens op woeien als 'bij vliegbewegingen. Na dezen vervaarlijken tocht, waarbij de hond met den kop naar de aarde voortsnoof, verdwenen we al krakend in 'een boschje, dat grijs van den mist was en waar een huidige lucht hing van najaarsloover en vochtige aarde. We braken als Absalons door het houtgewas, moesten mede, daar de hond vervaarlijk trok en stritemden ons aan de zwiepende tegen strijdige takken. Door het bosch heen werd een akker bereikt. Plotseling een omweg, éven aarzeling, terug, weer vooruit, dan een hreede zwaai en 11a een weg tte zijn over gestoken, kwamen we in een bosch terecht, dat weer dicht bij dc bank stond. We waren net teen cirkel omgerend. Inderdaad troffen we daar de persoon aan. De proef gelukte. Een tweede was veel sterker. Wij stelden voor ons te verwijderen per fiets. De hond hesnuffeldte alleen de plek waar het rijwiel had gestaan. Wij verwijderden ons ver, sta ken een weiland over, reden eenige bosschcn door en verborgen ons tusschen kreupelhout. Na een 10 minuten liet de heer Hoogvors zijn hond gchteel los. Deze was binnen eenigc minuten, op het spoor van den rijwielband afgaande, inderdaad 'bij ons aangeland. Na nog eenige kleine proeven gedaan te hebben kreeg Bobbie „op dte plaats rust" en z'n presentje; het was mooi genoeg geweest voor dien middag. Merkwaardig is, dat dit dier slechts 9 maan den oud is. Het belooft zeker één der beste honden van het troepje tte worden. Na een dergelijke oefening te hebben bij gewoond, komt men eerstens tot de over tuiging, dat men niet al te veel dingen buiten btehoeft uit te voeren waar de speurhond op gezet moet worden, want het komt uit; twee- dens maakt het onze bewondering voor het instinct weer eens wakker, en voor de natuur cn het leven in het algemeen, iets wat nooit te vaak kan geschieden. Htet was een interes sante en prettige middag. Wij hopen spoedig een portret van Bobbie in ons 'blad op te nemen. Het beste bereiken zal niet gaan, doch we streven er naar. Help ons ea neem een abonnement of stuur uw advertentie. Postdienst. On bestel lm re brieven en briefkaarten, terugontvangen in de le helft der maand October, waarvan afzenders onbekend: Lodi, Schrijver, Liëge; Redactie tijd schrift „Opgang", Amsterdam; G. Poppos, Loeboe Dalem (hij Medan). SPORT Voetbal. De voetbalclub Laren beeft den 15cn dezer 12 en een half jaar bestaan. Den 15 April 1912 opgericht door de zg. „Spoel- dcrscompie", heeft ze. 11a heel wat moeite en strijd, zich weten te handhaven niet al leen, doch zich een plaats in de 3e klasse N.V.B, weten te verzekeren, waarmede re kening moet worden gehouden. Van harte wensehen wij Laren geluk met dit jubileum en hopen dat langen tijd voorspoed haar deel inoge zijn. te beginnen met a.s. Zondag in den thuiswedstrijd tegen A. W. Doordat de geschiedenis van de jubila- resse voor een groot deel uit het geheugen van enkele getrouwen moet geput wor den. volstaan wij voorloopig niet deze be kend muking. Algemeen overzicht. In de R. K. V. B. is de toetreding van L. V. V. dan eindelijk bestendigd gebleven. Haar competiticprogramma is wel als volgt: 26 Oc tober ie klasse A: P. V. C. 3L. V. V. 1 ten denzelfden datum 2e klasseAEemlandL. V. V. 2. Wij wensehen L. V. V. voor hare elftallen een goed succes en hopen dat ook zij de eer van de Larensche sport zullen hoog houden, door vele wedstrijden te winnen en zoo mo gelijk gcenc te verliezen. Laren leted een 41 nederlaag tegen 's-Gra- veland. De Gooische Boys 2 ontvingen Naar- den 2 en zonden dezen met eenc 04 neder laag terug. Laren 2 had rust. In hare afdeeling speel den Baarn 3Donar 2 12; 't Gooi4B. F. C. 2 20; Tabor 2B. V. C. 2 00. Blaricum ontving Voorthuizten en verloor even met 14. In deze afdeeling waren dc uitslagen A. V. C.Esvac 41Scherpen- zeel Madjoe 10SoestGooische Boys Laren 2 gaat a.s. Zondag naar 't Gooi4 en zal daar wel verliezen. Laren3 heeft rust. Blaricum moet naar Esvae 'cn kan .indien ze oppast met gelijk spel terugkomen. Korfbal. Algemeen overzicht. J.I. Zondag behaalden de Gooiers 1 ecne flinke overwinning op Excelsior 2 en maak ten een shprongetje naar boven op den wed strijdstaat. De cijfers 81 komen haar goed te stade. L.U.T.O. wist K.V.D. op terrein van deze nog wel, te slaan met 24. Indien K.V.D. niet oppast, gaan hare kampioenskansen ver loren. De Zwaluwen Hilversum krtegen Amersfoort op bezoek en konden het winnende punt bin nenhalen door met 21 de zege te behalen. In dc 2e klasse B. van den G.E.K.B. heteft geen andere ontmoeting plaats gevonden dan Excelsior 3De Gooiers 2, waarbij de laat- sten met 52 het onderspit leden. De Hinde heeft succesvol tegen H.E. 2 tte Soest gelijk 22 gespeeld. Dc wedstrijd ViosQuick "eindigde in een 52 overwinning voor de ontvangende club. De Gooiers krijgen Zondag de Hilversum- sche club ,,Dc Zwaluwen" op visite. Indien deze laatste volledig in het veld verschijnt, achten wij ecne kleine overwinning der thuis club tot de grootste mogelijkheid. Is inltegen- deel het Hilversumsche 12-tal niet compleet, dan kunnen de Gooiers hun doelgemiddelde nogmaals verbeteren, zij het dan ook met niet zulkte cijfers als de vorige week tegen Excelsior 2. In deze afdeeling komer tegen elkaar Bilt- hovenK. V. D., beide candidaten voor het kampioenschap en L.U.T.O.Excelsior 2, waarbij wij L.U.T.O. met een flinke overwin ning zien gaan strijken. De Gooiers 2 hebben een vrijten dag. In hare afdeeling spelen alleen op 18 October Actief 2D.I.O. 2. De Hinde houdt eveneens haar gemak en kan den dag nuttig besteden door den wed strijd Dte Gooiers 1De Zwaluwen te gaan zien. I11 de 2e klasse A van den G.E.K.B. spe len alleen QuickR.C.U. Jacht- cn Terrcinritten. Cross-Coiintry van ..Dc Ekster" door dc Noord-Hollandsche Jachtvereenigiug op Zondag 12 October. Een schitterende herfstdag begunstigde de wedstrijden van de Xoord-IIollandsehe Jachtverecnigiug. Het Ixdoofde dan ook met de terrein rit ten en de Cross-Country een sueces to worden. JiiCii 40-tal deelne mers hadden zich voor de terrcinrit opge geven en verschenen op het bepaalde uur, 10.30 uur, aan de legerplaats te Laren. Mr. Chr. Korsten, die als jugerineester fun geerde, gaf ruim half elf het sein tot ver trek. Er werd gereden via Crailo door bosch en heide, via den Tafelberg naar den Mathijsenhoutweg, waar werd afgestupt. Daarna vervolgde men do rit langs onbe gane wegen, zooals door kreupelhout en over dc hei naar Blaricum, waar een eind stapvoets gereden werd. Tenslotte ging de rit weer via Crailo, waar een paar kleine hindernissen den weg kruisten, naar de villai „Do Ekster' van den heer Karaten. Nadat de paarden verzorgd waren, kwa men do ruiters bij den jagermeester en diens ochtgenoote te gast en gingen den ïnwendigen niensch wat vcraterken. Tege lijkertijd werden de bepalingen voor den Kattebelletje OMHOOG EN NAAR BENEDEN. Zooals ook buiten de natuur verandert van gezicht, dat wat eerst schoon aan takken hing, thans stuk ten bodem ligt, zoo gaan dc dingen in ons ht(is omhoog en naar omlaag, hetzij intact of zeel in gruis, dit is vanzelf dc traag. De tuinstoel en de parasols, het zwemvest van Mevrouw, haar zomergocd cn voorjaargocd das ook een hccle sjouwl De netjes van meneer en ook het schepnet van den zoon, gaan trappen op een zolderwaarts, gekanferd en weer schoon. Als mede nog veel meer, als daar zijn vele hoeden samen, de rugzak cn de tenten, die net gaan zooals ze fkvamen, pa's wit flanellen pantalon vlucht zolderwaarts ten drager, die van mama reist omgekeerd weer een étage lager. Ilen leger tricot Jaegertjes sneeuwt letterlijk naar onder, veel stoven, kachels, ganzebords en kruiken in bijzonder, veel paraplu's, pantoffels van meneer, vooral mevrouw, en het humeur van beiden daalt bij 't nad'rcn van de kou. Dc tennisschoen, dc hoogc hak komt zoozvat halvcrzvege de over-, en die met een kzeak van vet voorzien zijn tegen. De tochtlat, die de parasol voorbijzzveeft op dc trappen, verkoopt op haar geslotenheid dit jaar zocer flauzvc grappen. Zoo gaat het vise versa als een lift door de getijden. De ecne koers gaat naar omhoog, de ander moet het lijden. IVij reg'ncn nat, zvij branden droog,, zvc stijgen en dalen mede, mijn zuchten zijgen naar omhoog, mijn tranen naar beneden, CASTOR. Cross bekend gemaakt cn om de volgorde voor liet afrijden geloot. In totaal waren er 22 deelnemers aan dezen wedstrijd, waarvan 11 burgers, 10 officieren en 1 burger buiten mededinging. Het te rijden parcouns bleek na bezichti- ging lang geen gemakkelijk te zijn. Het beginpunt bevond zich in het laag gelegen weiland grenzende aan den rijksstraatweg. Hier waren dc eerste moeilijkheden reeds te overwinnen, door het nemen van slootcn en hekken. Op den landweg naar Oud-Bus- sum waren -o.a. twee horden te nemen. Verder leJdlde de weg door een krcupel- bosch en een stoppelveld, terwijl enkele keeren de Korden zoo geplaatst waren, dat een dubbelsprong gemaakt moest worden. In totaal waren er een 15 hinderniseen ge plaatst Het eindpunt was op een bouw land achter villa „De Ekster" gelegen. De eerste deelnemer vertrok 2 uur 15 mi nuten. De prijswinnaars waren: A militairen: 1 Kapitein der Marechaus see Vorateegh; 2 Kapitein Higly; 3 Kapi tein van Santen. B Burgers: 1 Dudok van Heel; 2 Velt- man; 3 Mr. Karsten. Verder werden nog eenige eervölle ver meldingen gegeven. Na afloop kwamen allen nogmaals op „De Ekster" to zaïncn, waar kapitein Rij- kens in een hartelijke toespraak de prij zen uitreikte. Verder bracht hij hartelijkcn dank aan allen, die mede geholpen hadden tot welslagen van de wedstrijden en in het bijzonder wel aan mevrouw Karsten voor de gulle ontvangst. KUNST Vereeuigd Tooncel. Cohan: De zeven sleutels van Baldpate. „Als de meusehen zich maar amuseeren en wat de kritiek ervan zegt, dat lap ik...." zoo redeneert de jonge Amerikaau- sclie auteur, als hij zijn weddenschap In 24 uren een roman van tien duizend woor den te schrijven, gewonnen heeft. En 200 redeneerde ongetwijfeld ook de schrijver van het tooueelstuk dat de Zeven sleutels van Baldpate heet E11 hij kende zijn publick en wist, dut hij er geld mee verdienen zou, vele dollars, want daar gaat het toch maar om in deze zakelijke, geld-najugende maatschappij. De menschen zouden griezelen en lachen, dieven, moor denaars en spoken genieten voor hun geld. En wat wil een sensatie-belust, vermoeid geslacht liever dan griezelen en grinni ken? Wie de lachers op zijn hand heeft, wint het pleit. En welk lachsucces is good- kcopcr dau een ontmaskerd spook, een op heeterdaud betrapte dief, een jonge man, die met behulp van een revolver zes boe- veil dwingt, een half uur te blijven zitten? „Wegens het overweldigend succes" zoo- veelste voorstelling van dc Zeven sleutels van Baldpate. Dut is toch eigenlijk een treurig toeken des tijds en is het niet. de taak der kritiek de menschen te wijzen op hun wansmaak en niet mee te juichen in het donker geschoten en herhaaldelijk in dit stuk met een lijk gesold en de men schen grinniken van de pret, er wordt in het donker gecshoten en herhaaldelijk moordenaar geschreeuwd en de menschen daveren van pleizier. Er is een slottooneel van een tweede bedrijf, gedurende hetwelk een twaalftal mannon en vrouwen ette lijke minuten door elkaar draven en gillen en vloeken terwïlle van in het vuur ge worpen geld en men aanvaardt dit lachend als een staul van hedendaugsche

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 2