HET GOOI IN BEELD warmde, prottige zaaltje, behoorlijk bezet, toen tte violist Bram Menders on de pianist .1 oil an nos Röntgen liet podium betraden om met Gesar Franek's A dur Sonate hot concert to openen. Wij hobheit altijd een grooto bewonde ring gehad voor de wijze waarop Bram Mondeis de bescheiden maar desniettemin belangrijke tweede vioolpartij in het Ilol- landsch strijkkwartet vervulde en toen wij hem liet vorig seizoen op zoo uiterst mu zikale wijze o.m. de alt-partij in Debus sy's kwartet hoorden spelen, werden wij versterkt, in de meening, dat Bram Ment- des behoort tot. de uitnemende ensemble- spelers, die men waarlijk niet te óver aan treft. En thans hadden wij gelegenheid zijn violistisch-kunnen van een gansch andere zijde te beluisteren, nu hij zich als so list liet liooren. Er behoort, ontzaglijk veel toe om in onzen tijd te kunnen voldoen aan de cischen die liet verwende publiek stelt aan een instrumentaal solist en wel speciaal aan den bespeler van het wonder lijkste van alle instrumenten: de viool Tot wolk oen fabelachtige hoogte is b.v. de techniek gestegen sedert de eerste helft der 17c eeuw (Buonomente, Morula, Co rol - li) en sedert „Les '24 Viol ns du Roi" in Parijs die, wanneer c driegestreept „in zicht" was elkander toeriepen. „Gare l'ut!" Van Bram Mcndcs mag gezegd worden, alut hij de hoogêscliool der viooltechniek «loorloopen heeft Dit bewees hij o.m. met de verrnssond-goetlc voordracht van de „Ilavannise" van Sain-t-Saëns. Hij gaf daarin prachtige gehouden staccato's in op en afstreek, absoluut-zekcrc en zuiveio chromatische Tertzonpassages, en rein flu- goletspi 1. Met een schildersterm zou men daarvan kunnen zeggen 't, was „uit de verf." D't kan niet gezegd worden van de bui tengewoon belangrijke Sonate van Gesar Eranek, waarmede de violist zich inspeelde liet wil mij voorkomen, dat deze sonate lie ter tot haar recht ware gekomen, wan neer zij als nummer twee op het program ma had gestaan. Een zekere nerveusitcit, die bijna alle uitvoerende kunstenaars be vangt wanneer ze „beginnen", heeft ook Bram Mcndcs gehandicapt in deze sonate. Het samenspel met den slagvaardigen pia nist (wat hij van het in zeer overhaast tempo gespeelde Allegretto poco mosso maakte was pianistisch phenomenaal!) liet te wenschen over en de zeer bijzo ndevw schoonlicden van Franek's Sonate kwamen niet tot haar volle ontblooiing. In Tartini's geliefde d-nioll Concert had de violist zeer goede momenten, de dank bare, fraaie cadenzcn in het Allegro en het Presto werden met élan, goed bo- hcersclit en uiterst, muzikaal gespeeld. De vioolmuziek van dezen ouden Italiaan- schen meester, die het zóó ernstig met zijn kunst meende, dat li ij op 22-jarigen leef tijd. na Veracini gehoord te hébben, den moed had z'ch enkele jaren te Ancona op te sluiten om. zich aan nieuwe studio's van den streek te wijden, vormt nog steeds •mede de stralende hoogten der rijke viool- literatuur Na de pauze speelde Bram Mendes be- haive de roede genoemde „TTavanaise" van Sa nt-Saëns enkele salon-stukken van de beteife soort. In „Prélude" van Sind'ing stuwde liij een warme viooltoon uit boven de dwarrelende sextolen dor deinende pia nopartij; in „Playera" van Sa rasa te had den wij gaarne wat meer feu sacrc voelen branden. „Chanson Louis XIII et Pavane" van Couperin in do bewerking, van Kreis er, verscheen weer als een juweeltje van die charmante muziek van het begin der 18e eeuw, toen do Fransclie meesters der gratie hot tijdperk der „galante avontu ren in muziek" inluidden. Couperin en Ranieau waren twee van die componisten welke <n de beliagelijko sfeer van het Ba rok on Itokoko tijdperk hun ernstig-ge- meendje en oprecht-muzikale kamermuziek brachten. Het. 'moge pleiten voor deze mu ziek, dat. Debussy eens z'n spijt heeft be tuigd, dat het ras van Couperin verloren is gegaan. Van Debussy speelde de jeugdige pianist Johannes Röntgen (als pianist een zeer waardige zoon van z'n vader) een Toccata. ITct viel ons op met welk een volkomen beheerschto techniek deze pianist speelt. De uitbeelding van Debussy's werk hield met deze bewonderenswaardige techniek even wel geen gelijken tred. Debussy geeft een lyriek zóó los van b eigen-ik van den rc- produceereiulen kunstenaar, een lyriek zóo los van zielizelvc, dat men deze muziek slechts objectief benaderen kan in haar sfeer van droomendc aandacht en verruk king, waar „les soos et les parfums tour- nent duns l'air du soit" Na het TaYtini-conccrt werd Bram Men des namens een van zijn talentvolle leer lingen eon reusachtige krans aangeboden, liet publiek was zeer welwillend en dank baar gestemd, hetgeen door luid en na drukkelijk applaus werd gemanifesteerd. T. AANBESTEDINGEN Te houden aanbestedingen BUSSUM, 7 Nov.. 7 uur, in R. K. Werk- liodengebouwhet bouwen van 12 landar- boidcrwoningen op een terrein aan den Smeenkweg. Architect A. P. v. d. Brink. HUIZEN, 29 Oct., 2 uur. School Haaf- kens: diverse werken. Architect G. van Tfoog wort. MARKTBERICHTEN HILVERSUM. 22 October 1924. Bob-r f 2.9b3 p. K.G.; 2000 eieren 12 X»13'A 35 koeien50 biggen f814. Handel in vee redelijk. Oude kippen 1" 11.25; jonge kippen f23: tamme konijnen f 0.00125 alles per stuk. Duiven 20 ct. perp aar. Woensdag 29 October maande] ijksche priardeumarkt. SPORT Nu de voet'balverecniging „Laren" haar 12X' bestaansjaar zoo goed inzet (loer nog geen wedstrijd te hebben verloren, de lei dende positie in hare afdeel ing inneemt, hebben cenige sportvrienden gemeend, dat het op zijne plaats was, dat aan de jubi- leerende verecniging een huldeblijk werd aangeboden. Ia eeiiigo besprekingen, waarin het, bouwen van een overdekte tribune, het zetten van eene ijzeren omrastering wer den onder de oogen gezien, kwam men tot het besluit aan „Laren" eenen wisselbe ker aan te bieden, welk voorwerp wee)' als voorheen des zomers kan worden ver speeld. Zocals men weet, is eenzelfde prijs 2 jaren achtereen, door Baarn gewonnen en dus in het bezit dezer club geraakt. Er moet dus c-en nieuwe prijs zijn. Dc buten die de wedstrijden om dezen beker op brengen. kunnen dan clöor „Laren" weer aan andore nuttige voorwerpen, zooals afrastering, tribune enz. worden besteed, indien de vereeniging daartoe behoefte gevoelt. Er wordt ulzoo een beroep gedaan op allen, die het met dc vereeniging „Laren" en in het bijzonder met de voetbalsport in onze gemeente wèl mecnen. tot aan schaffing van bovengemeld cadeau bij te dragen. In een volgend nummer komen wij nog even op bovengemeld plan terug. Zooals reeds gemeld heeft de voetbalclub L.F.C. de vorige week haar 12 eu een half jarig bestaan herdacht. Hierbij een opname van bot eerste elftal, hetwelk in 1913 in den I 1W.B. speelde en het le jaar direct het kampioenschap 3e klasse l IW.B. be haalde. Staand van links naar rechts: M'iersma. voorzitter. Daarna de spelers: Hortus Blom. A Kok. .1. Maas. G. Wikkerman. J. Padberg, Mcins Huurland Zittend van links naar rechts: Loins, H. Baylé. G Verbeek, B. Lustig en \V. Wiegers. Verder nog staand: J. Boef. Grensrechter en Jan Smit. reserve. Korfbalclub De Gooicrs", 't le twaalftal. foto Faasseri. Staande van links naar rechts de hoeren: II. Kots. Nic, Bakker, D Scljee (aanv.), W. Kots. M. Kokje. A. van Veldhuizen. Zittend de dames: Bets van Velthuizen. II. Men koop. G Kots. A. Slikker, M. Udo de Maas. 1*. van Dam Clii. Meisjesvereenigiiig .Bidt en werkt." Deze foto is genomen ter gelegenheid van de overplaatsing wegens uitbreiding van het ledental. Foto G oisch Fotobureau. De heer J. A. van Kjjken Nieukerk te Naaiden, die op 28 October jubileert. Foto Gcoisch Fotobureau. De kerkeraad der Ned. Herv gemeente te Naaiden. Foto genomen in verhand met liet vertrek van den heer J. A van Eijken Nieukerk Foto Gooisch Fotobureau. De lieer H. Kievit, inspecteur van politie te Naarden, aan w ien met ingang van 1 Nov. eervol ontslag is verleend. Het echtpaar De Jager te Huizen dat dezer dagen zijn 25- jarige echtvereeniging viert De heer De Jager is tt beschou wen als de stichter van het z.g. Jagersdorp te Huizen

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 4