Meisje 1 pantalon a f 4.50 cadeau. BELLETJES. Speelclubje Gezocht ADVIRTEEREN doel VERKOOPEN Piano (merk Adam) ""WERKSTER EEN HOND HERM. HOUT Ijsbaan „De Laarder Waschmeer''. Van 18 Nov. tot 30 November geven wü b(j aankoop van f15.- Stationsstraat 2°, Hilversum Over do vloeivcldeii word do terugtocht via den Steenen Brug aanvaard. Van de 14 hindernissen leverden de sloten voor velen bezwaren op, doch worden tenslotte overwonnen. Te ca. half vier werd thee op Gooilust gediend. Hier had do huldiging plaats van Kapitein W. Rijkens, die vijf jaar ge leden een der voornaamste oprichters is geweest van de Gooische Jachtclub, later in de Noord-Hollandsche Jachtvereeniging opgelost. Mr. Ch. Karsten voerde het hul digingswoord en overhandigde hein een gouden armbandhorloge met inscriptie. Kapt. Rij;kens sprak een dankwoord, 's Avonds vereenigden zich vele leden aan den disch van den jagermecster-gast- heer. Onbestelbare brieven. De directeur van het post- en tele graafkantoor alhier bericht dat als onbe stelbaar is terug ontvangen gedurende de le helft van November een brief gericht aan mevrouw Groot, Koninginneweg 2, Amsterdam. Op dezen brief stant geen naam van den afzender vermeld, in ver band waarmede wjj nogmaals de aandacht vestigen op de wenschelijkheid, naam en adres van den afzender op de achterzijde van de poststukken te vermelden. Bij on bestelbaarheid kunnen zy dan aan de af zenders worden teruggegeven. Bioscoop „Concordia". De interessante film „Le Rève" heeft heel wat bezoekers naar bioscoop Concor dia getrokken. Jammer dat de film zoo nu en dan afknapte, in verband waarmede tie heer Van der Molen het raadzaam, vond voor den Zondagavond een under hoofdnummer te laten komen en wol de in alle groote plaatsen van Europa met zooveel succes vertoonde film „My boy", met Jaequo Coogan in den titelrol. H"t publiek was dus tegelijkertijd telcurge steld en verrast. IJsbaAn op de „Laarder Waschmeer." Vrijdagavond j.l. vergaderde de ver eniging „Macht door Recht", welke or ganisatie een onderdeel is van de Erf- gooiers (Stad en Lande). Op deze verga dering, met Christelijken groet geopend, kwamen o.m. in bespreking de vroeger reeds geopperde plannen om van de op Erfgooiers grond liggende Lnrensehe Was oh meer een officieele ijsbaan te ma ken. Deze gedaehte vond algemeen bijval en rnen beslcot de zaak goed aan te pak ken. Blijkens een annonce in dit nummer zal liet bestuur de gelegenheid tot het ver strekken van consumptie, de rijwielstal ling en de gelegenheid tot schaatsen slij pen verpadhten. Inschrijvingen gecombi neerd of afzonderlijk moeten vóór Vrijdag 21 dezer schriftelijk zijn ingediend bij den heer C. Zwanikken, Mauvezand 912, La ren, die ook alle gewensche inlichtingen desgewenscht verstrekt. Wij vestigen er de aandacht van belanghebbenden op, dat het do bedoeling is, dat er aan de Wasch- meer een flinke ijstent komt, waar men gaarne na de vermoeienissen van de ijs- sport wat op krachten komt. Een en an der zal „per ijsdag" worden verpacht. Ten gerieve van de schaatsenrijders zal van .het fietspad BlukBaarn naar de Waschmeer een fietspad worden aange legd. Velen zullen deze plannen met instem ming begroeten. Een „fijn" heer. Door een bediende van de banketbak kerij W. Th. A. Preyer Jr. aan den Sta tionsweg. is bij de politie aang:fte gedaan cfat hij door een collega, eveneens bij den heer Preyer werkzaam, zekeren N., is be stolen. Deze oncollegiale collega is af komstig uit Amsterdam en hij was pas één week bij de genoemde zaak werkzaam. Hij logeerde in hetzelfde kosthuis als de eerstgenoemde bediende en verdween met de Noorderzon benevens een winterjas en enkele andere kleedingstukken van zijn vakgenoot. Dit staat waarschijnlijk in verband met de plotseling ingevallen fel le koude, doch het is een vreemde manier om zich daar tegen op zulk een wijze to beschutten. Wonderlijk genoeg was het adres van N. te Amsterdam niet bekend. De politie doet onderzoek. Een zwak oogenblik. Een vischventer uit Huizen, zekere W., die reeds jaren in Laren en Blaricum visch verkoopt, was bij de arbeidersfami lie Z. M. alhier zóó goed gointroduceerd, dat hij in den familiekring zoo nu en dan op koffie werd onthaald en hij zich bij den kachel wat kon warmen. Toen er Zaterdag niemand thuis was, trad hij toch de woning binnen en ging ouder gewoonte aan de tafel zitten. Op die tafel lag een bedrag van f 13.85, dat bestemd was om voor het zoontje van Z. M. een winterjas te koopen. W. heeft zich niet kunnen behecrschen en dat geld in zijn zak gestoken. De verdenking en aanwijzingen van kinderen vielen echter dadelijk op den vischventer, die door de politie werd ge arresteerd. Aanvankelijk ontkende hij, doch weldra viel hij door de mand. Hij is bereid de f 13.85 terug te betalen. Na zijn bekentenis is hij op vrije voe ten gesteld, nadat van een en ander pro ces-verbaal werd opgemaakt. Jaarvergadering Dioc. Bond de „Jonge Werkman." Onder voorzitterschap van den heer Th. Grob hield de Diocesane Bond „De Jonge Werkman", afd. Laren, Maandag avond j.l. zijn eerste Jaarvergadering in „De Vereeniging". In het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer N. Vcs, werd ge memoreerd, hoe na een rede van den se cretaris van den Ned. Bond, den heer Jos Veldman uit Urecht, den 9en Novembei van het vorig jaar de afdeeling Laren word opgericht. In het bestuur namen toen zitting de hoeren E. Vos, voorzitter, C. Koster, penningmeester en N. Vos als secretaris. Van de R. K. Werkliedenbond werden aan het bestuur toegevoegd de be stuursleden! J. Smit, H. van Zwet en T. Graaf. Tot directeur werd benoemd de eerwaarde heer Kapelaan Smals. Na deze oprichtingsvergadering werden nog 6 bestuurvergadleringcn gehouden en 3 ledenvergaderingen, welke alle dienst baar werden gemaakt uan het doel der vereeniging, in artikel 2 der Statuten al dus omschreven: „Het doel van den Dioc. Bond de Jongo Werkman is jeugdige werklieden op te voeden en te ontwikke len tot godsdienstige, plichtsgetrouwe en bekwame werklieden." Het ledental is thans gestegen tot 27. Door het bedanken van den heer E. Vos als bestuurslid, werd in zijn plaats de heer Th. Grc-b tot voorzitter gekozen. Ook de finantieele toestand der vereeni ging is behoorlijk, hetgeen bleek uit het finantieel verslag van den penningmees terter, den heer C. Koster. Er is een batig saldo van ongeveer f 25. Medegedeeld werd, dat de heer De Leeuw wegens drukke werkzaumheden be dankt had als secretaris van de Tooneel- elub. In deze vacature zal later worden voorzien. Kapelaan Smals hield op deze eerste Jaarvergadering een rode, die met groote belangstelling door de aanwezigen werd gevolgd. Boud van Ned. Musici. Vrijdag 28 Nov. u.s. zal de jaurlijk- sche Algemeene Loden vergade ring van den Bond van Ned. Musici plauts vinden te S uur p.recies in „Kunstzaal Brok", v. Len- neplaan, Hilversum. Behalve de gewone punten van behan deling zullen verschillende bestuursvoor stellen ter sprake komen, welke wij nog nader zullen publiceercn. Het nieuwe raadhuis. Aangezien de gewone uitgaven door den bouw van het nieuwe raadhuis met f 63.200 per jaar zullen toenemen, geven B. en W. den raad in overweging den bouw voorloopig 2 jaren uit te stellen. B en W. willen echter tevens doen beslui ten, dat de boirw zal geschieden volgens de plannen van den heer Dudok. Causerieën over Muziek per Radio. Naar wij vernemen zal de heer E. Elsenaar, muziekleeraar te Nijmegen en redacteur van de muziektijdschriften Euphonia, Symphonia en Musica. a.s. Vrij dagavond. 8 uur. op uitnoodiging van de directie der Ned. Seintoestellenfabriek al hier, een causerie houden over muziek. Medewerking verleenen de hoeren J. van Duuren, bariton te Nijmegen en Laurens Struik, pianist, Arnhem. Gemeentelijk Studiefonds. Ter voorziening in de vacature in de commissie van bovengenoemd fonds ontstaan door het bedanken van den heer G Mulder, dragen B. en W. voor: 1. W. Bxirggraaff, hoofd der U.L.O. uf- deeling van „het Christelijk Instituut Brandsma": 2. II. Alpherts, hoofd der L. O afdee ling van „het Christelijk Instituut Brands ma." Directeur Groenteveiling. B. en W. stellen den Raad voor aan den heer E. Vriesema, mot ingang van een nader door hen te bepalen dag, we gens opheffing van zijn betrekking, eer vol ontslag te verleenen als directeur der Gemeentelijke Groenteveiling, met. geniet van wachtgeld. Bussunische padvinders. De Bussumsche padvinders zullen Zaterdag 22 November a.s., des avonds half acht, hun Jaarfeest houden in hdt gebouw Concordia. Slachtoffer van zijn plicht. In den nacht van Donderdag op Vrijdag te pl.m. kwart voor één is, in de bekende bocht met het boschje, waar op den vlucht heuvel de twde-armige lantaarnpaal met de borden „rechtshouden" stond, ondersteboven gereden. Een chauffeur met een vrachtauto genummerd G 35679 van S uit Amsterdam welke van Laren kwam. was den verkeerden weg ingereden, n.m.l. naar den kant van het Mil. hospitaal. Toen hij dit bemerkte en z'n wagen terugzette, reed hij tegen den paal, wel ke afknapte. De chauffeur, die met den toe stand ter plaatse niet op de hoogte bleek, zette er de „spurt" in en droste in de richting Amsterdam. Hij had echter buiten den waard gtrekend, in dit geval de waakzaamheid van de politie, die den vluchteling op de Amster- damsche straatweg achterhaalde. Kerkverwarming. Een groote verbetering en daarom toe te juichen maatregel mag het zeker heeten, dat Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente besloten tot aanschaffing van een „Samson" kachel van Belgisch fabrikaat, welke, als de proef voldoet, door een tweede gevolgd zal worden, opdat althans een gematigde tempera tuur bereikt worde in het gedeelte der kerk, waarin de godsdienstoefeningen gehouden worden en dat een inhoud heeft van 15000 M3. BOEK EH TIJDSCHRIFT De Wereldpost vau 13 Nov.bevat: Kitty Kluppel, titelpor- tret. Neutraal kindorverblijf in Den Haag. groepportret. Beelden uit het ko ninkrijk Siam, 5 foto's. De overstroo- niingen der Maas in Limburg. 6 opnamen. Allerlei nieuws, 8 kieken. Hominetjes en kuitjes, met karikaturen. Achter de coulissen van de film. met 8 illustraties. Modekrabbels. met plaat. Meran, 10 foto's. Onze jongste medewerkster, naakt- portret. Indische indrukken, met 2 tee- keningen. Nemesis, roman. Brieven van een zwerver. Laatste nieuws, 7 op namen. De Sport van de week, 6 snap shots. Ketenen, roman uit 't Italiaansch. De leelijke mannen, Prijsvraag met 2 portretten. Modesnufjes. Recepten. Schaakrubriek. Gemengd Hieuws Emigratie van llollnndsche Landbouwers. Hoe zy zich dienen voor te bereiden. In een Landbouw vergode ring, dezer da gen te Utrecht gehouden, bracht de Voor zitter, L. baron van Voorst tot Voorst, lid van de Tweede Kamer, bij een bespreking over den cconomischen toestand van den Boerenstand, o.a. ini het midden, dat hier te lande reed? een tekort van 15000 boerderijen bestaat. Dat wil dus zeggen, dat op het oogen blik recti's 15000 jonge landbouwers ver geefs uitzien naar een bedryl, groot of klein. En ieder jaar stijgt dit aantal. On ze bevolking neemt elk jaar met minstens 100000 zielen toe, waarvan 4000 op 't plat teland. Ieder jaar wordt dus de toestand voor de jongelui in den Boerenstand benauwder, want cultuurgrond, waavop nieuwe boerderijen gesticht kunnen wor den, Loont er niet bij. al zou hier en daar nog wel wat in deze richting kunnen wor den gedaan. Maar afdoende niet. Er zit dus niet veel anders op, dun dat de landbouwers verhuizen naar landen, waar wél bouwgrond beschikbaar is. Tot die landen behooren o.a.: Canada, Ame rika, Australië, om ons nu alleen niaur te bepalen tot de Engclsch sprekende landen. Zoo vertrekken er ieder jaar b.v. 25000 personen uit Engeland naar Australië met sicun van hun regeering. ook Engelund lijdt aan overbevolking. Om meer dan één rr-den is Canada van alle landen voorloo pig bet meest geschikt voor onze inen- schen. Uit ,ous land vertrokken dit jaar reed? pl m. 1500 personen naar Canada. Maar], dit aantal is nog zeer gering in verband met de onmetelijke gronden, die nog in cultuur genomen kunnen worden en slechts wachten op „den boer met zijn ploeg of tractor." Nu geven we dadelijk toe, dat het ge makkelijker is in Holland te blijven dan te verhuizen naar Canada, doch als hier nu eenmaal geen bedrijf is te vinden en in Canada wel, dan is er weinig keus. Op het oogenblik heeft Canada een be volking van ongeveer 9 millioen inwoners, waarvan naar schatting een honderddui zend van Hollandschcn oorsprong. Daaruit blijkt, dat Hollanders heel best slagen kunnen. En waarom ook niet? Wie werken kan en wil, het boerenvak verstaat en daarbij wat Engclsch spreekt 0111 zich wat gemakkelijk onder de Cana- dëe3che bevolking te kunnen bewegen, wat bovendien ook veel aangenamer is omdat men zioh daardoor veel sneller aanpast, moet slagen. Natuurlijk slaagt deze of gene wel eens niet. Dat gebeurt in Holland immers ook wel. Iedereen kent wel van die> boeren, die zich niet uit maar in den grond werken, doch de groote meerderheid slaagT, zoo wel bij ons als in Canada. e Wie bij zijn aankomst in Canada direct met de menschen zelf praten kan, c^eral inlichtingen kan inwinnen, heeft veel voor. Hij voelt zich direct op zijn gemak Daarom dient itxler, en dit geldt zoo wel voor de mannen als de vrouwen en e eniger tijd te emigreeren, wat Engelsen te leeren. De lange herfst- en winteravonden zijn als geknipt, ook voor den landarbeider, om die te besteden voor het aanleeren van de Engelsche taal, voor zooverre men die nootlig heeft om zich in den beginne te kunnen behelpen. Hoe dat onderwijs dient gegeven te wor den weten de leeraars en onderwijzers wel; daarover behoeven we hier niet? te zeggen. Wel willen wc opmerken, dat de Afdco- lingen van de Landbouwmaatsehappijen en Tuinbouwbonden hier een mooie gele genheid vinden om een krachtig handje le helpen. Die zouden b.v. cursussen kunnen organiseeren. Wellicht zouden de gemeen teraden zulke cursussen finantieel kunnen steunen, o.a. ook door 't gratis beschik baar stellen van pen lokaal met vuur en licht, zoonis in den Hna.g en Apeldoorn al gebeurt. De Afdeelingen van de Maatschappij voor het Nut van het Algemeen zouden zich eveneens verdienstelijk kunnen ma ken door 't oprichten van taalcursussen; ot'k de vele kerkelijke vereemigingen op het platteland vinden hier mooi en nut tig werk te doen. Uit deze taalcursussen zouden zich vun- zelf dan ontwikkelen emigratie-clubjes, waarvan de deelnemers later gezamenlijk de reis naar het nieuwe vaderland konden ondernomen. Clubsgewijze vertrekken lïeeft veel voor jinen voelt zidll dan in 't geheel niet een zaam. wat de opgewektheid natuurlijk zeer versterkt Het heeft er dan veel van of men niet vrienden en bekenden uit is. Maar zoo gezegd, eerst wat Engclsch leeren. E11 mocht 't om de een of andere i\t den niet tot emigratie komen er kan nog van alles zich voordoen dan i:1 '1 geleerde immers toch nog niet weg. Voor al de jonge dochters, die eenmaal ook een n:cuw vaderland zullen krijgen en de ge huwde vrouwen, die met hun mannen 1110- dogaun, moeten niet nalaten zieli wat Engelsch eigen te maken. Zij wennen dan veel sneller. Dan willen we er nog op wijzen, dat het zeer gewenscht is, dut de vrouwen goed op de hoogte zijn met de pluimveehoude rij, want die werpt daar groote voordeelt af. Gok hiervoor is in Holland goede gele genheid; op vele plaatsen worden pluim veecursussen gehouden. Voor deze cursus sen zou men zich kunnen wenden tot den heer G .T. Westerink. rijks pluim vee consu lent, te Beekbergen, gem. Apeldoorn, die gaarne gratis alle noodige inlichtingen geeft Het werken met een broedmachine geeft op de boerderijen in Canada groote voor doelen. omdat men het dan in de macht heeft de kuikens op het geschikte oogen blik te doen geboren worden, zoodat zij aan den leg gaan in den tijd, dat de eieren duur zijn. Wat men dus bij ons winterlegsters noemt. Wie het best zich voorbereidt, slaagt ook het best; hij geldt voor twee. Vodr het vinden van een positie in Canada kan men zich wenden tot de Emigratie Cen trale Holland, Anna Paulownastraat 6, den Haag, die in Canada georganiseerd is; voor algemeene inlichtingen betreffende overzee6che landen en de daar bestaande arbeidsmogelijkheid tot de Ned. Vereeni ging Landverhuizing, den Haag. beide in stellingen in welker bestuur regeerings- vertegenwoordigers zitting hebben en die gratis gaarne iedereen voorlichten Predikbeurten Blaricum. Woensdag 19 November. Ncd. Herv. kerk. 's avonds 8 uur. Ds. D. G. W. L. Roder BURGERLIJKE STAMD EF.MNES. OVERLEDEN: Josephus Johannes An- tonius Padberg, 31 jaar. echtgenoot van Helena Berendina Meddens. Huizen. ONDER 1 ROUW I). Klaas Moll cn Dirkje Klein. GEBORENHilletjc, dochter van Herma nns Vos en Sophia Rebel; Adriaantje, d van Hendrik Vos cn Jannetje Baas. OVERLEDENJan Horst, "echtgenoot van Alidu Jacoba van Dijk. 67 jaren, te Bussum. N aarden. GEBOREN Johanna Hcndrika. d. van F. H Schadee en A. J. Graafland; Wilhclmina Adriana. d. van J. J. Kamer en J. M. Mulder, Hubertus Louis. z. van H. L. Hamers en M. Kruijswijk; Johanna Egbcrta, d. van H B'uin en C. Burggraaf; Gcrarda Wesselina. cl. van W. Dorland en E. G. Schipper. OVERLEDEN: Jan Schipper. 21 ja.en. z. van W. Schipper en II. van Kooij. ONDERTROUWD. J van Koutrik en J. II. van den Berg. GETROUWD W. Koopmanschap cn 11. J. dc Bruijn. ftl AN KT BERICHTEN Kaas. De handel was in de afgeloopcn week traag te noemen. Desniettegenstaande zijn de prijzen niet van beteekcriis" gédaald. Hoogstens zijn ze met 5 cent verminderd. De buitengewoon goede kwaliteit is nog voor 70 cent en hooger verkocht; 2e en 3e soorten varieerden van 6070. Het groot ste deel van de aangevoerde partijen he li- ort tot deze laatste soorten. De aanvoer was over het algemeen1 goed, verschillende firma's kunnen echter al het aangevoerde I niet plaatsen. De voorraion Me- omeikaas J schijnt gering te zijn de Sept.-Oct. kaas L: in groate hoeveelheden te koop. De prijzen voor de ccmmissiemerkcn zijn dan ook eenigszins te hoog (85100 cent) 0111 veel t gebruiken. l>o kooplust is minder. Bij vooruitbetaling per vakje 60 cent; dienstaanbiedingen 40 cent, beide per vakje van 6 regels, iedere regel meer 10 cent. voor kinderen van 36 jaar van 912 uur aantal pl.m. 6 Con dities billijk. Het Kinderhuisje, Drift. Laren Mevrouw LAND, „Bloemenhofje" Molenwee. Blaricum, vraagt tegen 1 December een aankomend voor heele of halve dagen. Aanmelden 's avonds na 8 uur voor de wintermaanden voor 2 jongens welke de Gooische School bezoeken, bij eenvoudige nette menschen gelegenheid voor het opeten van hunne boterhammen tusschen 12 en 2 uur en hun daar bij melk te verschaffen. Brieven met opgaaf voor ver goeding Huizerweg 211 Z, Blaricum Te koop aangeboden ten mooie zwarte voor f 350.Te bezichtigen „Joanna Huize", Torenlaan Laren Tevens een vleugel te koop gevraagd. Te huur aangeboden een ru9tig gelegen gem. huisje, bevattende 4 kamers en serre. Huurprij. f i0.— per week. Te bevragen ..Joanna Huize',L»rer. Kinderwagen te Koop. L OOS ERLOO. Lsn- geweg 790, Blaricum. Werkster gevraagd, 1 ochtend per u-eck. Adres te bevragen WILMINK'S Sigarenhandel, Laren. gevraagd voor Vrijdag ol Zaterdag bij Mevr. CENIJN. ..'t Huis de Kom", Ruiterwe^, Laren. TE KOOP GEVRAAGD tegen billijken p-ijs, goede ver zorging gewaarborgd. Adres: Bij den Toren 496a. Laren voor Radio Amateurs is het Radio Electr. Techoiscb Bureau liaidersli. 101, UREN IJ. Tilsl. 00 Specialiteit voor het bouwen en ombouwen van Radiotoestellen en antennes' Vraagt onze prijsopgave voor reparation en vernieuwingen uwer light-installatiën en verwarmings-apparaten. Nel Adres voor 't laden van accumulatoren Steeds Radio-onderdeelen in voorraad tegen sterk concurreerende prijzen. Schema's worden kosteloos verstrekt. Beleefd aanbevelend, VLUGGE BEDIENING. HERIN. NQUT. De gelegenheid tot consumptieverstrekking, rijwielstalling en tot het schaatsenslijpen wordt verpacht. Inschrijvingen, gecombineerd of afzonderlijk voor dc consumptie, stal ling en het slijpen der schaatsen, moeten vóór a s. Vrijdag 21 dezer schriftelijk ingediend zijn bij C. ZWANIKKEN, Mauvezand 912 te Laren, bij wien mede verdere inlichtingen, dc verpachting betref fende, kunnen worden verkregen. Aan genoemd adres zijn verkrijgbaar seizoen rijbewijzen op naam, voor den winter 1924/25 tegen betaling van f 2.voor volwassenen en van f 1.voor kinderen beneden 16 Jaar Alleen gevestigd

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 3