sport kumst onze natuurrubriek burgerlijke stand faillissementen Voorts wordt, opgemerkt, dat bij de vast stelling van hot abonnementstarief voor 'n streeknet rekening gehouden wordt met de exploitatiekosten, welke toe-nomen bij uit breiding van het gebied en- het aantal ge- abonneerden van het net. Zet men nu de grenzen van een streeknet te ver uit, dan zullen degenen, die met de vereeniging van de betrokken plaatsen in één n,et toe vallig gebaat zijn, voordeel genieten; zij echter, die geen druk gebruik maken van de telefoon, worden dooi- het hooge abon nement te zwaar belast en minder kapi taalkrachtigen zullen zich het genet van de telpfoon moeten ontzeggen. Op die wijze zou derhalve niet worden gehandeld in het algemeen belang en zou een nor male ontwikkeling van de telefonie wor den tegengehouden. Post- en Tel. kantoor te üiiizeii. Met. ingang van Maandag 15 Decem ber as. wordt het kantoor voor alle diens ten opengesteld van 8 uur v.m. tot. 4.30 n.m. en van 6 uur n.m. tot 7.30 n.m. Gedurende de veorjaars-bokkingcampag- ne (1 Maart, t/m 15 Mei) zal de openstel ling verlengd worden. Openbare Leeszaal. Donderdag 11 December a*s. verga dert het Bestuur der Openbare Leeszaal te Bussum. De agenda vermeldt dat verslag zal worden uitgebracht van de vergade ring der Centrale Vereeniging betreffende de pensioeneoring der ambtenaren, terwijl vooTts het. voorstel in behandeling zal. wor den genomen- de contributie der leden te verhoogen tot 1.50 als minimum bedrag en voor lien, die mejer dan 26 romans per jaar willen lezen, tot. 2.50. Wanneer dit voorstel door het bestuur wordt aangeno men, zal het op Dinsdag 16 Dec. ter goed keuring in een buitengewone ledenverga dering gebracht wenden. liet postkantoor. Den waarn. directeur van liet post kantoor te Naarden, den- heer M. van Engers, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Zachte winter. Te Purmerend zagen wij j.l. Zondag in don tuin der Luthcrsche Pastorie een pruiinenbooBipje in bloei staan. Korfbal. Wilskracht I (Baarn)De Gooiers II 10. De- Gooiers-reserves hebben het er dezen wedstrijd weer onfortuinlijk afgebracht. Hoewel in 't veld niet de mindere, ja, zelfs tijden in de meerderheid, is hun aan val -niet productief genoeg om van de ge geven kansen gebruik te maken. Als scheidsrechter de Clerq om even over half drie „beginnen" fluit, stellen de Gooiere zich aks vodgt o>p: Aanval: Frans Darlang, Gerard Smit en Martha Harff. Middenvak: Huib Soer, Fred. Schuur man, Riek Snitsier en Jet. v. Tinteren. Verdediging: Udo Darlang, aanv., Gijs v. d. Ven en Cor.ry v. d. Voort. De Gooiers hebben maar vier dames en Wilskracht laat uitvallen. De eerste aanval is voor de gasthccren, doch spoedig onderschept de verdediging en voeren de groenzwarten tien bal naar hun aanval. Een tijd lang gaat hot. spel op en neer. De Gooiers-aanval kan den bal niet lang vasthouden en 't middenvak heeft hierdoor hard werk. Dit is echter goed op dreef en geeft het aanvalsvak kans op kans om ze meteen weer te zien verknoeien. Hierdoor komt do bal nog al eens in den vijandclij ken aanval. De verdediging der zwart groenen geeft echter ni,et thuis en de gnst- heeren krijgen geen kans te/t schieten. Ze probeeren 't nu met gedekt, doelen en voor al een dame toont Morin een specialiteit te zijn. Echter ook dit helpt nipt. Doelpun ten blijven, uit. Er wordt hier geen oogen- blik fntsoenlijk korfbal gespééld, 't Is 'n kompakte massa, ploeterende om den paal. Als er een half uur gespeeld is, krijgt 't Gooiers middenvak een inzinking, waar van het zich spoedig herstelt. Met een blanco/ score komt de rust. Na de tea precies 't zelfde liedje, 't Spel golft weer op en neer, alleen is Wilskracht iets sterker dan voor de rust. Ipder denkt al, dat het einde met een ongewijzigden .stand zal komen als J. Protinius, Wils kracht met een enorme „zwijn" 't winnen de punt bezorgt. Do Laardere vallen nu fanatiek aan. Hun aanvaT is ofnophoudelijk aan 't werk. Echter zonder resultaat- Frans Darlang krijgt niet één kans tot schieten. Zijn man dekt otzettend zwuar en hangt als het ware aan hem. Martha Harff is de eenige die nogal eens vrij is, maar ze benut haar kansen niet voldoende. Zoo komt 't einde met een- geflatteerde overwinning voor Wilskracht, dat hierdoor weer een trede op de compctitieladder ge stegen is. Het resultaat moet de Gooprs echter niet ontmoedigen. Alleen de aanval combineert niet genoeg en daaraan is 't verlies dan ook hoofdzakelijk te wijten. Op de serie-wedstrijden der korfbal vereniging te Leiden boekten de Gooiers wederom een reeks successen. Ze wonnen in de 2e afdopling de volgende wedstrijden: Vitesse 2De Gooiers 01. BilthovenDe Gooiers 12. ILB.S.De Gooieio 23. zoodat de zwart-grefenen in bet bezit kwa men van den len prijs, zijnde een groot zilveren medaille. Helaas is het- bezit sléchts gedurende een jaar, waarna die Gooiers opnieuw het behoud ervan moeten verdedigen. Kennisgeving. Van den U.P.V.B. kregen wij dezer dagen berfekt, dat de Hilversumeche voet- balvcreonigiug „De Gooische Boys" zich uit de competitie had teruggetrokken, het geen voor de clubs Blarieum en Laren 3 niet van belang ontbloot is. Morgenavond spreekt de heer H, Nol- thenius voor de Vereeniging van Beelden de Kunstenaars in de Nieuwe Kunstzaal van Hamdcrff over Parsifal. Deze lezing wordt verduidelijkt met lichtbeelden. Niet- leden hebben toegang tegen betaling van f 1.—. Steun aan de nagelaten betrekkingen van Herman Heyermans. Ook in Laren heelt zich een Comité gevormd tot steun aan do nagelaten be trekkingen van Herman Heyermans, be staande uit de dames Carry van Bruggen, G. Korthals Altes en- de lieer en J. Grelin- gen, Henri Pofak, Jules Schtirmann en Mr. van de Werk. Dit Comité is gevormd voor het Heyermans-foncLs, tot steun der kinderen en weduwe van den overleden, grooten schrijver. Bijdragen- worden gaar ne ingewacht bij den penningmeester, den heer J. Grelinger. „J-agtlust", Eemnesser- weg, Telpfoun nr. 28. Wij meenon, dat een aanbeveling tot het zenden van bijdragen overbodig zal zijn. Daar gevoelt immers een ieder voor! T. Dresdener Trio. Het 5e Abonnements-Concert der Hilversumsehe Muziekhandel, Vrijdag 12 December in het Hof van Holland, brengt niemand minder dan het venna arde ..Dres dener Trio". Drie beroemdheden maken er deel van uit: de ook ten onzent zeer ge- eerde pianist Franz Wagner en de twee eerste concertmeesters van het Saksisch Staatsorkest te Dresden: Riulolf Barticli, viool en Gecirg Wille, cello. Kunsthandel A.M.D.G. De heer L. Th. Witte tc Baarn expo seert in zijn Kunsthandel A.M.D.G., Kampstraat. 7. een Tentoonstelling van Schilderijen der Larensche en Kortenhoef- sche KunstschildersgiroepOnder meer zijn in deze kunstverzameling aanwezig schil derijen van: David Schulman, aren; W. G F.Jansen, Blarieum; L. v. d. Tonge, Laren; A. L. Mauve, Blarieum; Bernard Pothast, Laren; Bernard van Beek, Kor-tcnhoef: K. J. Wil- lcrding, Kortenhoef; Mevr. Stuiveling v. Esschen, Laren; Mevr. L. Mesdag v. Hou ten; Mej. L. Laeber, Blarieum; A. V. Kort, Groningen: fr. B. de Ruijter, Baarn e.a. Bachvereeniging, Joh. Schoonderbeek. Voor een uitverkochte Concordia-zaal gaf de afd. Bussum van de Ned. Bachvereeniging Woensdagavond een concert dat, zooats we dat van deze vereeniging gewend zijn, aan zeer hooge cischcn van muzikaliteit voldeed. De avond was geheel aan Bach gewijd en men weet, dat dc vetolking van de werken van dezen zeer unique figuur in dc wereld der muziek aan den uitvoerenden kunstenaar buitengewone éischcn stelt, zoowel in technisch opzicht als ten aanzien van de uitbeelding. Bach's muziek is in hooge mate objectief, en men mag bij de reproductie zóó weinig van zijn eigen ïrtenschelijk. om 'het eens -zoo te noemen, „aan de aarde gebonden" sentiment doen meeklinken, dat het eigenlijk alleen aan de grootsten onder d\» kunstenaars gegeven is Bach te vertolken. En wanneer -men dan namen op het programma vernield ziet als die van Joh. Schoonderbeek, Dirk Schafer, Marie Landré, Max Kloos en Ch. van Islerdaël, dan verwacht men een avond van groot kunst genot. Zoo is het dan ook geweest. Bij den aanvang van het concert deelde de voorzitter van de Bach-vereeniging, Prof. Dr. Gunning, mede, dat aan liet stireven van Johan Schoonderbeek, om dc werken van Bach zoo veel mogelijk te geven in dc oorspronkelijk door den componist voorgeschreven bezetting, zooveel dit kan wordt tegemoet gekomen. Men is zoo gelukkig geweest ook voor dezen avond een cembalo te kunnen verkrijgen van de firma Jacobi in Den Haag. Het concert werd daarna geopend met een koraal „Sanctus", dat met wijding door het koor van de Bach-vereeniging werd gezongen én grooten indruk maakte Daarna kwam een Brandenburgsch Concert, uitgevoerd door altviolen (o.w. enkele leden van 't Concertgebouw-Orkest), celli, cembalo en twee viola da -„amba. Een interessante be zetting dus. Desondanks is d'e vertolking van dit belangrijk werk niet geworden, wat wij er van verwachtten. Dit is alleen te verklaren door de omstandigheid, dat in het ensemble •een aantal dilettanten bleken te zijn opgeno men, die, hoewel zeer verdienstelijke altisten, in een werk van Bach ten eenenmale tekort schieten. Bij voorbeeld had d'e dilettant-altist aan de lessenaar recht voor den dirigent merk baar moeite met den zeer lastigen gesynco- peerden streek van slot Allegro, waarin het zekt-re spel van de professionals het geheel niet konden behoeden voor een zekere onvast heid. waarbij het den techoordc-r angstig te moede wordt, omdat hij meermalen vreest, dat het samenspel het bekende dilettantische cachet zal verkrijgen. Dé zekere en steun gevende directie van Jo'han Schoonderbeek vermocht dit ook niet te verhoeden. Nadat de zaal in half-duistcr was gehuld, nam Dirk Schafer aan den vleugel plaats en hij speelde magistraal de tweede Partita en in een duizelingwekkend tempo een Intro- duzione e fuga. Dat was weer een gchc-el ander aspect van het talent van den fabcl- achtigen klavtepkunstenaar dat dezen avond in het stralend licht van Bach's muziek word gesteld dan hetgeen ons werd geopenbaard op zijn jongste Recital in Laren, waar hij Beet hoven, César Franck en Chopin speelde. In de partita trof de hcmelsche klaarte waarmede Schatter dc ingewikkelde stemvoering van Bach's klaviercompositie's als het ware demonstreerde. En dan de grandioze pracht van de gebroken accoorden van dc Intro- duzione! Het was alsof een kerkorgel zijn ge weldig^ stem uitzette tot een wijdingsvollen, dicp-rcligieuzen zang. De fuga werd wel in een zéér snel tempo gespeeld. Als zoodanig een technisch phenomenon, doch een eenigszins gematigder snelheid had aan de duidelijkheid van den fuga-bouw -zeker ten goede gekomen. Schafer houdt echter van snelle tempi, waar- nïede hij op het bovengenoemde concert een zeer bijzonder c-ffect bereikte in een fuga van César Franck. Na de pauze kwam het belangrijke optreden van de Bach-vereeniging. Uitgevoerd werd Cantate 106 „Actus Tragicus", voor koor, alt- solo, bas-solo en orkest. Wonderlijk was de inleiding tot dit werk. De cembalo (Marie Landré) en de twee viola da gamba (Charles van Istcrdaël en Af. Meerloo) begonnen in wijdingsvollen samenklank een van die ccht- Bachsche orkestinleidingcn, die ontroeren door haar sereene inn.'ghe'd. Dan komt zich daar de fluit bijvoegen en het wordt een sublieme veelstemmigheid, waaraan zich d'e indrukwek kende koorzang „Gotte.s Zeit ist die allerbeste Zeit" spoedig aansloot. Zooals het programma vermeldde was het koor van de Bach-vereeniging voor dit con cert in aantal gehalveerd. Wat de mannen stemmen betreft hadden wij gaarne een ster kere bezetting gcwenscht, vooral van de teno ren, wier voordracht van „Ach Herr enz." vooral aan het slot wel wat te wénschen overliet. Het ritardando op „dass wir kiug werden" was wel wat te veel op „eigen houtje". In zijn geheel blijkt liet koor even wel over belangrijk s'emmateriaal te beschik ken en Johan Schoonderbeek, de koorleider bij uitnemendheid, weet dit instrument schit terend te bespelen. Nimmer hoorden wij een zoo géed koor-niezza-voce als het slot van „Herr Jcsu, konun 1" De alt-solo, gezongen door mejuffrouw Fré van Hattum, beantwoordde niet geheel aan de verwachtingen. Bacli-zang stelt enorme cischen ook aan de zangtechniek. De zangeres had te vaak met de adeniheheersching te kam pen. Max Kloos heeft in zijn solo „Hcute wirst du mit mir im Pa-radies sein" zichzelf overtroffen. Welk een -kunstenaarschap, welk e'en Bach-zanger 1 Prachtig klonk zijn sublieme zang tegen liet koor der alten. Met een indrukwekkend vierstemmig koor „Glorie, Lobj Eh-r und Herrljchkcit'' e5n>- di-gde de cantate. Ook dit concert heteft ons weer in de mee- ning versterkt, dat wij hier in liet Gooi aan Johan Schoonderbeek een musicus rijk zijn van buitengewone gaven. Een koorleider als weinigen inet een toewijding en een bezielende ov'ergave van heel zijn heerlijk kunnen. T. (ie helft December). Nadruk verboden. Het werk van den boer richt zich nu meer naar binnen dan naar buiten. Toch is er, bij los weer, ook buiten nog wel wat te do*en. Indien liet niet wintert kan er op de /and- gronden geregeld door gewerkt worden De stalmest wordt op den akker gebracht en uit gestrooid. kunstmest wordt uitg'estrooid. en beide worden ondergewerkt. Ook late rogge wordt in deze maand en zelfs na Nieuwjaair nog gezaaid. Rogge is uiteraard wintervaster dan tarwe, maar liet kan toch ook uit winteren. De vroeger, b.v. in-November, gezaaide, doet het niet altoos beter dan de in deze maand gezaaide. Dc eerste ontwikkelt natuurlijk meer blad feu dit geeft juist gevaar; bij veel blad en weinig wortels verdroogt de jonge plant, terwijl de later uitgezaaide „op den korrel blijft staan", zooals het heet, "en vol doende sterk zich kan toonen tegen de win tervorst. Krijgt men van late rogge al een goed gewas, regel moet blijven om, indien dc omstandigheden liet toelaten, als de beste zaaitijd te beschouwen dc ie helft der Octo- bermaand. Op vele akkers is nog wel wat te egalisêerenbuilen hier wegnemen, laagten daar aanvullen. Bij gunstig weer kunnen sloo- tcn worden uitgegraven, greppels vernieuwd of bijgemaakt; wie voor een flinken afwate ring zorg draagt, verhoogt die kwantiteit en kwaliteit van zijn oogst. Kan dit niet met eigen krachten geschieden, dan is een en ander een goede werkverschaffing; men vergete hen niet die thans zonder werk zijn en toch ook een ge zin hebben te verzorgen Zoo valt er wellicht in eiken hakhout wat te snoeien of te spitten; of men late ook daar de slooten er om heen ■uthalen •en de aarde tusschcn het hout uit spreiden. Binnenshuis heeft men liet vee de varkens enz. tc verzorgen; hierover nader. Alleen willen wc hier reeds opmerken,, .dat nog veel tc weinig aandacht wordt geschonken aan goed, zuiver drinkwater. Dit is van zeer groot belang. Steeds blijkt meer, dat vele vee houders zich groote schade hebben berokkend door het gebruik van min of meer ondeugde lijk drinkwater in den stal. De gevolgen hier van openbaarden zich in onvoldoende melk productie, vermagering, verwerpen hij drach tige dieren enz. In den tuin. Het grootste deel van den tuin is nu leeg. er staat nog boerenkool, spruitkool cn andere kool, wat andijvie wellicht, als de vorst niet al te streng regeert. Hebt ge ook voor de Spinazie gezorgd? Zoo niet, denk er dan den volgenden nazomer om. dan kunt ge bij gunstig weer nog laat en lang spinazie eten en in 't voorjaar ook weer woeg van snij den Leg liet vrijgekomen land nu om, na eerst gemest te hebben. Het onkruid komt dan weg en dc grond vriest door. Voor vroege aardap pelen en peulvruchten (doppers, peulen, tuin- boon'cn) kunt ge nu ook rreeds mestende mest verleert dan reeds en ge krijgt lekkerder aardappelen. Al wat in versche stalmest groeit is niet zoo fijn van smaak en ook niet zoo ge zond. 't Is nu goed. bij vorslvrij weer, vruchtboo- tiicn te planten. Spit daartoe den grond goed d ep om 4 a5 steken, pf maak plantgatcn van i Meter diep en ii Meter breed. Breng er mest in allerlei vuil, dat na verte'crd tc zijn, als mest werkt; voorts onder koemest en ver teerde paardemest. Plant niet te diep, denk er om, dat dc boom ook nog zakt. Leg na plan ting wat blad aan den voet van den boom ter bescherming tegen de vorst. In December kunt ge uw wingerd snoeien. Voordat ge hem vastbindt, moet g'e zooveel mogelijk de oude bast wegnemen. Smeer dan de takken !n met een mengsel van groene zeep, zwavel cn li..-ut- asch. met water tot een papje gemengd. Zijn de takkfen droog, bind ze dan aan de latten vast. Zijt ge in 't bezit van Cluysanteinums? Snijd dan, als ze uitgebloeid zijn, den ouden stengel af en plaats ze binnenshuis. Na een poos komen er dan van zelf jonge scheuten uit den pot te voorschijnscheurt men deze van elkaar, dan kan men elk afzonderlijk in een pot plaatsenze kunnen dan in April naar buiten. Wil men groote bloemen hebben, dam mag er maar één bloemknop op eiken stengel blijven zitten. Ziekten. Voortdurend is alles wat leeft blootge steld aan velerlei goede, maar niet minder ook aan zekere kwade invloeden, die heel wat ziekten kunnen teweegbrengen. Tegen al dat kwade bestaat er gelukkig een bui tengewoon krachtige en tevens hoogst er varen hulp en die is de inwendige genees kracht, die van het lichaam uitgaat bui ten den wil van het individu. Deze onge ziene natuurkracht huist in elk levend we zen en treedt op zooura er een storing in de functies of een beschadiging in de weefsels ontstaat. Zij herstelt zoo moge lijk alles wat beschadigd is, maar schieten haar pogingen te kort, dan ontstaat cr een toestand, dien wij ongeneeslijk noemen. Zoo is het daarom een dwaling te nieenen, dat de aangewende geneesmiddelen een ziekte, een wond of eenige andere be schadiging zouden kunnen genezen. Neen zij kunnen niet meer doen dan de natuur lijke geneeskracht helpen, of het verloop ervan bespoedigen. Honderden bewijzen hiervoor liggen maar voor 't grijpen. Ne men we aan dat een haan of hen een wond oploopt aan den kam, waarbij blee ding ontstaat. Al dadelijk wordt' deze vrijwel tot stilstand gebracht door de stolling van een zeker bestanddeel van het bloed, waardoor de geopende adertjes worden dichtgestopt met een ontzaglijk kle,in propje vezelachtige stof. Weldra be ginnen aan de wondranden zich cellen te vormen, die een zacht bloedrijk weefsel doen ontstaan, dat vaak betiteld wordt met den naam wild-vleesch. Dit weefsel groeit onafgebroken voort, de randen na deren elkander en sluiten aaneen. Dc? wond is al bijna dicht. Kort daarna krimpt die nieuwgevormde wondrand meer samen cn een grooter of kleiner lidteeken is achtergebleven, doelt de wond is genezen. D'at doet alles die geheimzinnige natuur kracht en zij doet het volkomen. Wij vin den liet heel gewoon, en zeggen „de na tuur heeft hier genezen." Maar nemen wij eens aan dat een der grootére slagaders zwaar verwond was. Dan verliest het dier zóóveel van zijn le vensbloed, dat het sterft. En nu kan hier hulp verleend worden van buiten af. De gapende wond kan deskundig toegenaaid worden, bloedstelpende middelen brengt men aan, een verband wordt gelegd en. nu moet alles verder weer aan ,.de na tuur" overgelaten worden om de verdere genezing aan te brengen. Wij hebben dus de natuurkracht kunnen steunen in een taak, die anders bijna zeker voor haar te zwaar zou geweest zijn. Moeilijker, wordt het werk van de ge neeskunst als er gebreken, fouten of sto ringen zich voordoen in de inwendige or ganen. Maar ook dan nog kan de natuur gesteund worden in haar genezings-werk als de juiste geneesmiddelen gekozen wor den. I-Ioe het ook moge loopen, ten slotte moet de natuur het genezen bewerken. Hebben bijv. ziektekiemen de overhand, dan schieten ook haar krachten te kort en het lichuain, de levende cellcnstaat, bezwijkt. Als onze lezers het hiervoor aangestipte een oogenbl.ik overwegen,* zullen ze tot het inzicht komen, dat wij in vele geval len bij onze dieren aan de natuur haar loop kunnen laten, dat ingrijpen onzer zijds achterwege kan blijven en dat mon dus niet te gauw naar zoogenaamde ge neesmiddelen moet grijpen. Twee zaken behooren verder door ons toegepast te worden, n.l. ten eerste ons pluimvee zóó te behandelen en hun omge ving zóó in te richten, dat zo de hoogste levenskracht bezitten om daardoor tegen aanvallen van ziekten, kansen op verwon dingen enz. bestand te zijn. Ten tweede tot opruiming, tot afmaken zoo gauw mo gelijk te besluiten, zoodra men met een ernstige, vooral met een besmettelijke ziekte te doen heeft of met zulk een ver- j wonding, die geen hoop op herstel geeft, i De ervaring toch heeft geleerd, dat dok toren met pluimvee doorgaans weinig succes hebben. Do gewoonte is om in werkjes als dit boekje een heele reeks van pluimvee-ziek ten te behandelen. Wij verwijzen liever naar een bekende brochure van Dr. Te I-Iennepe getiteld: Vogelziekten en hare bestrijding. Dit geïllustreerd werkje is tegen betaling van een halven gulden in den handel verkrijgbaar. Daarentegen achten wij liet beter hier nog eenige voorbehoedende raadgevingen te verschaffen: 1. Begraaf geen gestorven dieren in uw stadstuin. Geef ze mee aan de aschop- halers, waar alles in groote ovens onscha delijk wordt gemaakt. 2. Bouw een ziéken verblijf je, zonnig en tochtvrij, steeds teil gebruike gereed, waarin u dadelijk elk dier, dat iets onge woons vertoont, kunt afzonderen. 3. Plaats aangekochte dieren niet da delijk bij de anderen, maar houd ze eenige dagen in observatie. 4. Voor elke ziekte moet een torzaak zijn, tracht die te leeren kennen of beter nog te voorkomen1 5. Lucht, licht en zindelijkheid zijn de voornaamste voorbehoedmiddelen tegen allerlei ziekten. 6. Voorzie uw rennen van vlechtdraad van zulk een maaswijdte, dat musschen er niet door kunnen. Zulks bespaart veel voer en geeft althans meerdere veiligheid tegen het overbrengen van besmetting door deze vogels. 7. Verdelg ratten en muizen. Ze maken uw dieren onrustig, kunnen besmetting overbrengen en zelfs jonge kuikens ver moorden. 8. Koude, tocht, vochtigheid veroorza ken snot., Deze ziekte kan nooit veroor zaakt worden door wat het dier eet, om dat liet een aand)oen,ing is der luchtwegen. 9. Diphterie en pokken zijn besmettelijk en zeer moeilijk te genezen. Zelfs genezen exemplaren zijn er minderwaardig door geworden, zoowel voor den fok als voor productie. 10. Tuberculose is ongeneeslijk en voor de omgeving zeer besmettelijk. Ruim de door die kwaal aangetaste exemplaren op. 11. Gaapziekte dGor luchtpijpwormen veroorzaakt, komt in de steden slecht® zelden voor. Zuiver drinkwater, lierst leidingwater, heeft de voorkeur als beste voorbehoedmiddel. 12. Longziekten worden voorkomen door frissche lucht in de slaaphokken, vrij van tocht, redelijk belióht. 13. Kuikendiarrhee voorkomt men cror juiste voedering, droge behuizing, afge zonderd van grootere dieren, waartusschen de kleinen in' de verdrukking geraken. Eenige droppels amandelolie zijn een prachtig genees- en voorbehoedmiddel. 14. Ivalkpooten voorkomt men door nooit dieren of vooral kloeken in de ren toe te laten, dio reeds min of meer deze vieze kwaalj hebben. Eens per maand de pooten inwrijven met een weinig raapol.-r hondt ze glad cn mooi. 15. Daar, naar men meent, eileideront steking kan ontstaan door het eten van glazenmakere, meikevers en sprinkhanen, moet men zorgen dut de renkippen deze insecten niet kunnen verorberen. 16. Door goeden loicpbodem, zonder scherpe stukken steen, gebroken porcelein of glas, voorkomt men de voetgezwellen, die ook wel kunnen ontstaan door sclierp- kantige zitstokken. 17. Opjagen, waardoor de kop gevaar loopt bezeerd of zwaar gestooten te wor den, dient- nauwkeurig vermeden. Opvan gen moet kalm cn bedaard, liefst tegen den avond of in do schemering gebeuren. 18. Het is goed in of bij de ren steeds oen handdoek gereed te hebben om zich zelf de handen en eventueel de oogen en snavel der hoenders schoen te maken. 19. Besmetting kan ook door personen, die zieke dieren hebben in een onbesmette ren overgebracht worden, vooral door aan klevend vuil aan de schoenzolen. 20. Bij bezoek aan besmette hoenderve*-- blijven dient men zich te ontsmetten door wasschen van dc handen en door het goed afvegen der voeten aan een mat, waarop een sterke ereol.inc-oplossing is aange bracht. De misschien afgezaagde, maar toch vol komen ware uitdrukking: Het is lictor een ziekte te voorkomen dan te genezen, moet voortdurend in acht genomen worden. A A t-J BESTEDINGEN Bij de door den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat gehouden aanbeste ding vo:rr het. onderhoud van dj? Keulsche Vaart in de provincie Xooml-ITolland cn de Vecht benedén Weosp, gedurende 1925 en 1Ö26, Raming f 6500, was laagste in schrijver E. H. Piepers- te Blarieum voor f 0015. BLARICUM. GEBOREN: Mau'garctha Hendrika. d. v. M. F. N. Zeegere eiv G. Wiegers; Johanna Maria, d, v. ('hristoffel Sibbelee en Johan na Cornelia van Venetië. BUSSUM GEBOREN: Miekc, cL v. J. J. Huisman en M. M. v. d. Mey; Bertha Maria, d. v A. de Kruyf en .1. E. Meyer; Hpintje, d. v. M. Tiemens en J. Grootere; Alice Clasina, d. v. J. W. Verbeek en K. Ledder. OVERLEDEN: Jan Gerrit Frederik Wigers. 58 j., echtg. v. A. W. M. Kreyts; Nicolaas Herman van Muren, 67 j., wodn. v. II. Wclsink; Catbarina Petronella Tuin man, 77 j.. wed. v. A van Wijk; Wilhelini- na Frederikn. Sara Gieseke, 82 j., wed. v. S. Th. Mumm. ONDERTROUWD: Th van Nieuwenhui- zen met. W, C. Rutgers. GEHUWD: J. M. L. Anchelon, 27 j. met A. F. C. van Velzcn, 29 j. HUIZEN. ONDERTROUWD: Martinus Dekker en Gerritje Rebel; Hendrik Hartog en Evcrtje TeeuwissenHendrik Bakker en Jaapje West- land. GETROUWD: Pieter Simon Schwencke "en Hendrikje Vos. GEBOREN: Andries, z. van Klaas Vos en Matje Makkinjc; Willem, z. van Hendrik De Graaf cn Lijsje Vos; Arie, z. van Hendrik Kos ne Geesje Westland; Femmigje, d. van Frens Vosscberg en Pietertje Bunschoten; Geertje, d. van Hendrik van den Born en Marretje Kriek. OVERLEDENHendrikje Kerkmeester, wed. van Jan Schaap, 72 jaar. NAARDEN. ONDERTROUWD: K. Th. L. Peltzer en G. Vrijland; R. Niez.ing en C. van Ee. GETROUWD: 1). van den Berg en D Spaans. W. R. J. Schuuring, bloemenhinder, voorheen winkelier in bloemen te Bus- sum, Badhuislaan 8. Rechter-commissaris: mr. C. Briët; curator: mr. Th. F. Boerlage.

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 5