150 Deze foto is genomen vanuit de richting Hamersveld. Het paardenvolk komt uit het onder water gezette Asschat. 151 De tijd gaat door: - Langdurige strenge vorst, schaatsrijden op het Valleikanaal, heerlijk. Op de gladde ijzers de Eem en het IJsselmeer op naar mijn oom op "Stadwijk" in Eemnes. - Op 28 december 1948 wordt voor de laatste keer de schop gebruikt want het Valleikanaal is klaar. - Omtrent 1970 en daarna. Het Valleikanaal is vergiftigd, kennelijk door lozing van kleurstofafvalwater. Het water is pikzwart. Geen leven meer. - Ik mag Zuiveringsheffing betalen aan de Provincie Utrecht. Geen zwart water meer. Volop leven, vissen, waterhoentjes en hier en daar een reiger. door de heer J.M. Schouten Het Valleikanaal na de oorlog. In mei 1950 blijkt uit een discussie in Amersfoortse Courant dat er flinke stankoverlast is van het kanaal, die men wijt aan de fabrieken in Ede en Veenendaal. Men haalt grote vissterfte aan en heeft uiteraard voorstellen tot verbetering van de situatie. Door de in gebruikname van zuiveringsinstallaties is de kwaliteit van het water een heel stuk verbeterd en is de onaangename geur verdwenen. Wel bemerkte men spoedig dat de afvoercapaciteit niet meer voldoende was. In de winters 1960/61 en 1965/66 had men ernstige wateroverlast. Men ging dus werken aan een vergroting van de capaciteit. Dit realiseerde men door het Valleikanaal te verbreden met 5 meter tussen Rijksweg 28 —en de Barneveldse beek en 7 meter tussen Barneveldse beek en de Eem. Het kanaal vervult naast de afwatering nog andere funkties namelijk op het gebied van recreatie. - Veel hengelsportliefhebbers hebben hun vaste stekkie aan het kanaal, waar de Hengelsport Vereniging Amersfoort een deel pacht. - Langs het kanaal is een fietspad aangelegd van Amersfoort tot aan Scherpenzeel. - Op de Liniedijk kan men een mooie wandeling maken. - Op de Liniedijk spelen veel kinderen, waarvoor dit gebied zich uitste kend leent. door mevrouw Gierman

Historische Kring Leusden | 1987 | | pagina 14