244 heel lang bekend, dat er reeds eeuwen uoor de schenking uan Karei de Grote mensen in Leusden woonden. Toen in de jaren tachtig, dank zij de aanleg uan een snelweg bij Oud-Leusden opgrauingen gedaan konden wor den, is men ouer die eerste eeuwen ueel meer te weten gekomen. Toch bleuen ueel uragen nog onbeantwoord. Zo weten we bijuoorbeeld niet of het gebied rond "het oudste torentje uan Nederland" uanaf de bronstijd uoortdurend en aaneengesloten bewoond werd. Is die uraag dan zo belang rijk, of zijn alleen zij die munt willen slaan uit een uer uerleden er in geinteresseerd? Of zit er wellicht een nieuw, nog groter, jublileum in het uerschiet met bijbehorend feest? Deze factoren zijn niet hele maal onbelangrijk, maar er is een anderereden. Als ouer de uroegste pe riode uit de plaatselijke geschiedenis licht geworpen wordt, zijn er meteen een aantal uragen beantwoord, die in het geheel uan de Neder landse geschiedenis belangrijk zijn. Die uragen betreffen de bewonings- geschiedenis uan ons land in de Romeinse tijd en de uroege middeleeuwen. Reeds in uroege tijden woonden er mensen in het gebied rond het huidige Leusden. In Zeist, Soest, Hees en Maarsbergen werden ouerblijfselen aangetroffen uan nederzettingen uit het mesolithicum (middensteentijd, ca. 8500-3000 u. Chr.) en het neolithicum (nieuwe steentijd, ca. 3000 u. Chr.) en uit de bronstijd (ca. 2100-700 u. Chr.). In de afgelopen zomer werden ook in de binnenstad uan Amersfoort uerrassende sporen uan een nederzetting uit de middensteentijd geuonden. Uit het uersprei- dingskaartje uan bodemuondsten in de huidige gemeente Leusden, blijken ook hier duidelijk sporen uan bewoning tijdens de steen- en bronstijd. Het ualt daarbij op, dat deze allemaal werden aangetroffen in het wes telijk deel uan Leusden, in het tegenwoordige gebied uan het landgoed Den Treek-Henschoten en op de Leusderheide. Dat is ook begrijpelijk want de huidige Utrechtse Heuuelrug was bij uitstek uoor bewoning ge schikt. De hoge zandgronden, ontstaan door het stuwende landijs in de (Gelderse) uallei, boden mogelijkheden uoor een bestaan. Verder was men op deze hooggelegen gronden natuurlijk ueilig tegen het water. Tegelij kertijd beuond men zich dicht genoeg bij het water, waarop men uoor ueruoer en uisserij was aangewezen. Vele eeuwen zou dit bewoningspa- troon zo blijuen. Prehistorie Omdat met betrekking tot de steentijd alleen maar wat losse, afzonder lijke uondsten uit Leusden uermeld worden, beginnen we dit ouerzicht 245 Het torentje in Oud-Leusden met de bronstijd (2100-700 u. Chr.). Op uerschillende plaatsen in een wijde omgeuing zijn uit de bronstijd grafheuuels met daarin urnen aan getroffen. De uondsten in Leusden zijn dan ook niet uniek; wel bleken er een aantal goed geconserueerd. Om begrijpelijke redenen waren deze grafheuuels gelegen in het westelijke deel uan de gemeente, dus hoog en droog. Op de Leusderheide en in het landgoed Den Treek-Henschoten is een tamelijk groot aantal intact gebleuen. Op de kaart uan de Ar cheologische Monumenten in de prouincie Utrecht worden er ongeueer 10 aangegeuen.

Historische Kring Leusden | 1989 | | pagina 3