246 247 De urnen of potten in de grafheuvels werden gebruikt om er de crematie- resten in te begraven. Behalve urnen werden er ook wel kleinere bekers en schalen aangetroffen. Men veronderstelt dat hierin zaken aan de do den werden meegegeven, waaruit valt te concluderen dat men in een voort bestaan geloofde. Handgevormd aardewerk. In 1925 tijdens opgravingen gevonden in de omge ving van Oud-Vlooswijck. (foto: museum Flehite Amersfoort, nr. 8124) Een aantal heuvels werd nog in de vorige eeuw onderzocht door een aan tal Amersfoortse heren, onder wie de om zijn geschiedschrijving "Amers foort 777-1580" bekende pastoor W.F.N. van Rootselaar. Hun vermoeden dat het om grafheuvels ging, werd weldra bevestigd door het opgraven van enkele urnen. In hun enthousiasme besloten zij een oudheidkundige vereniging op te richten, alsmede een museum in de stad Amersfoort. Zo ontstonden de vereniging Flehite en het gelijknamige museum. Toen de vereniging honderd jaar later jubileerde, werd de palenkrans van een grafheuvel gelegen bij het recreatieterrein schuin tegenover Café Berg- zicht aan de Doornseweg opnieuw aangebracht. Het eerste wetenschappelijke onderzoek werd in de jaren vijftig verricht, toen onder leiding van prof. dr. P.J.R. Modderman twee grafheuvels wer den afgegraven en gerestaureerd. In één van deze heuvels werd zowel een kist als twee urnen aangetroffen uit verschillende perioden, met crema- tieresten. Eén van de urnen was volkomen gaaf. Zij was beschermd geble ven door een zwaar stuk eikehout, dat er over heen was gelegd. Beide urnen dateren van ongeveer 1400 voor Chr. en behoren tot het type van de zogenaamde Hilversum-cultuur; dit naar een in 1889 bij Hilversum gevonden urn. Eén van de kenmerken van dit type is een versiering met een touwpatroon rond de hals. Dit wijst duidelijk op een invloed uit Engeland. Verondersteld wordt dat rond 1500 v. Chr. vandaar mensen naar onze streken trokken om zich hier te vestigen. Van deze immigran ten werd door de inheemse bewoners het gebruik overgenomen de doden te cremeren en de as in een urn te verzamelen, die vervolgens met een grafheuvel werd overdekt. Soms werd de grafheuvel naar Engels gebruik ook nog omringd met een wal en een greppel. Hebben er vanaf de bronstijd voortdurend en aaneengesloten mensen ge woond bij het oude Lisiduna Deze vraag is nog steeds niet met ze kerheid te beantwoorden. Geleerden zijn er nogal eens vanuit gegaan dat de gebieden ten noorden van de Rijn in de eerste eeuwen van onze jaartelling onbewoond zijn gebleven. De Romeinen hadden immers na de verpletterende nederlaag, hen in het jaar 9 door Arminius bij het Teutoburgerwoud toegebracht, bepaald dat een strook van 50 mijl on bewoond moest blijven. Niettemin hebben de opgravingen van de jaren tachtig aangetoond dat er ook in deze periode nederzettingen bestaan hebben. In de ijzertijd (vanaf 700 v. Chr.) was er in elk geval een boerendorp; dit bleek uit grondsporen van een aantal boerderijen. Die grondsporen ontstonden doordat het hout van de palen die de boer derij droegen, wegrotte, maar in het zand een verkleuring achterliet. Zo ziet de opgraver na eeuwen waar de palen gestaan hebben en kunnen deskundigen een boerderij reconstrueren. Met de komst van de Romeinen, rond het begin van de jaartelling, re kent men de prehistorie als afgesloten. Voortaan zijn er immers ge schreven bronnen beschikbaar Toch is men voor wat betreft Leusden nog voor eeuwen op archeologische bronnen aangewezen. Dank zij opgra vingen bij Oud-Leusden is bekend geworden dat er rond het jaar 200 weer een aantal boerderijen en schuren hebben gestaan. Ook werd een wat raadselachtige greppelstructuur aangetroffen die vermoedelijk bij een wachttoren behoorde. Omdat er ook geimporteerd Romeins aarde werk is gevonden, moeten er ook handelscontacten met andere delen van het Romeinse Rijk bestaan hebben. Daar woonden in tegenstelling tot in onze nederzetting echte Romeinen. Wie precies in ons gebied woonden blijft onzeker. Misschien waren het nakomelingen van de bewoners van

Historische Kring Leusden | 1989 | | pagina 4