252 253 Bij verschillende graven werden bijgaven gevonden, zoals wapens en beslagstukken voor de gordel. Deze waren vermoedelijk bedoeld voor gebruik in het hiernamaals. Deze bijgaven vormen niet enkel mooie voorwerpen op een tentoonstelling, maar zijn om een andere reden haast belangrijker. De aanwezigheid ervan maakte het mogelijk de skeletgraven te dateren. I\la het jaar 750 maakte het grafveld plaats voor het kerkhof. Schijffibula, 7de eeuw n. Chr.; vroeg middeleeuws grafveld Oud-Leusden. Het voorwerp is vervaardigd van gedeeltelijk verguld brons met een plaatje halfedelsteen in het centrum, (foto: Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek, nr. H.5923-8) Nog steeds is niet bekend hoe ver het gebied van de villa Lisiduna zich heeft uitgestrekt. De opgravingen konden immers alleen plaats vinden op de plek van de aar. te leggen snelweg. Waarschijnlijk heeft het noordelijk gedeelte van de latere mark van Leusden er toe behoord. De nederzetting bereikte een hoogtepunt vóór het jaar 1200. Daarna begon het verval en nam Amersfoort de leiding in de regio over. Een goede illustratie hiervan vormt de gang van zaken rond de stichting van kerken. In 1132 werden kolonisten die zich in Hoevelaken vestigden, verwezen naar de kerk van Lisiduna en trokken ook bewoners van de nederzetting bij de Eem hierheen, Maar een eeuw later was er in Amers foort een zelfstandige parochiekerk. De oorzaak van de snelle acher- uitgang van Lisiduna was vermoedelijk het stuifzand, dat door de ont bossing losraakte. Dit betekende het einde voor een bloeiende neder zetting. Men mag gerust van een bloeiende nederzetting spreken want alles wijst erop dat het goed boeren was in Lisiduna. Er zijn platte gronden gevonden van grote boerderijen (dus paalgaten) van 21m bij 7 a 8m. Verder waren er schuren, hooibergen, werkplaatsen en veel waterputten. Deze putten waren soms uit uitgeholde boomstammen ge maakt, maar meestal werd een oude houten ton gebruikt. In de Franki sche periode was het oostelijk gedeelte van Leusden nog steeds niet voor bewoning geschikt. Hamersveld zou pas in de 12de eeuw ontgonnen Oud-Leusden. Overgenomen uit Archeologische Monumenten in de Provincie Utrecht, 1987.

Historische Kring Leusden | 1989 | | pagina 7