254 Plattegrond van een brede 12de-eeuwse boerderij zoals die er in het veld uitzag, (foto: Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek nr. H.5329 A-9) Behalve de villa u/erden ook een viertal foreesten gelegen aan weers zijden van de Eem aan de St. Maartenskerk geschonken: Hengestcoto is het tegenwoordige Henschoten bij Woudenberg, Fornhese en Vuidoc zijn waarschijnlijk Hees (bij Soest) en Neede (ten noord-westen van Amers foort), van Mocoroth is de ligging onbekend, al is het mogelijk te denken aan de Moorster (vergelijk de Moorsterweg naar Scherpenzeel De term foreest duidt bossen aan, waarin de jacht was voorbehouden aan de koning (en dus vanaf 777 aan de bisschop van Utrecht). In een foreest kunnen echter ook boerenerven met de bijbehorende landerijen opgenomen zijn. Tot slot van deze afdeling nog een opmerking over de schenkingsoorkonde van 777. Het origineel van deze oorkonde is ver loren gegaan. De oorkonde die wordt tentoongesteld, is gemaakt ter gelegenheid van de herdenking in 1977, en hangt normaal in het ge meentehuis. Als voorbeeld voor het schrift en het verdere uiterlijk 255 dienden overgeleverde originele oorkonden uit de achtste eeuw. De tekst was overgeleverd in een afschrift, waarschijnlijk uit het begin van de 13de eeuw. Wij hebben onze informatie over de schenking van 777 dus te danken aan het feit, dat belanghebbenden - in dit geval de bis schoppen van Utrecht - gewoon waren schenkingsakten en andere eigen domsbewijzen in te schrijven in een "cartularium". De afbeelding op de tentoonstelling is ontleend aan het oudste cartularium van de bis schoppen van Utrecht, het "liber donationum". De kerk van Leusden en het klooster op de Hohorst Het is niet eenvoudig de geschiedenis van Leusden in de eerste eeuwen na 777 tot ongeveer 120D onder één thema samen te vatten. In het alge meen al zijn de bronnen voor de geschiedenis van ons land in deze pe riode schaars, en zeker geldt dit voor Leusden. Men kan veronderstel len dat ook in onze streken de Noormannen in de negende eeuw hebben huisgehouden, maar zelfs aanwijzingen voor die veronderstelling ont breken. Het veiligst doen wij eraan ervan uit te gaan dat tot het jaar 1D00 enkel het gebied van de oude villa Lisiduna bewoond was. Verande ringen hierin zijn pas op zijn vroegst aantoonbaar in de elfde of mis schien twaalfde eeuw, wanneer er sprake is van de ontginning van Ha- mersveld en het ontstaan van de mark Leusden. Deze afdeling beperkt zich tot datgene wat ons uit bronnen van rond het jaar 1000 bekend is: de 5t. Anthoniuskerk van Leusden en het klooster op de Hohorst (later het Huis Heiligenberg). Op de tentoonstelling worden ook interessante voorwerpen uit de latere geschiedenis van beide instellingen getoond, a) de kerk van Leusden. Het torentje van Oud-Leusden is het enige overblijfsel van een kerk die daar tot 1827 gestaan heeft. Deze kerk die tot de Hervorming aan St. Anthonius gewijd was, wordt voor het eerst genoemd in een oorkonde, waarin bisschop Ansfried van Utrecht (995-1010) bezittingen schenkt aan het door hem gestichte klooster op de Hohorst. Hoewel deze oorkon de gedateerd is op 18 november 1006, heeft nader onderzoek uitgewezen dat de stichting in werkelijkheid in 998 heeft plaatsgevonden. (De betreffende oorkonde bleek een dertiende eeuwse vervalsing te zijn. zie J. Hovy)). De St. Anthoniuskerk was aanvankelijk parochiekerk voor een wijde omgeving: Leusden, Leusbroek, Bavoort, Hamersveld, Hoevelaken, Amersfoort en Hoogland. Toen in 1132 het woeste gebied Hoevelaken ter ontginning werd geschonken aan een viertal kolonisten, werden deze door de bisschop bij de parochie Leusden ingedeeld. Men kan hieruit concluderen dat in dat jaar de kapel bij de bisschoppelijke hof te

Historische Kring Leusden | 1989 | | pagina 8