10 DRUKKERIJ MULDER QjruAb /iet> cwor O// Ik zegje bank moet dicht inde buurt Rabobank 9 TELEFOONBLOKJES FOLDERS MAANDBLADEN BOEKEN HAMERSVELDSEWEG 10A 3833 GP LEUSDEN TEL. 033-946250 Inderdaad. Geld moet u bij de hand hebben. Betalingen moet u even kunnen regelen. En daarom moet uw bank dicht in de buurt zijn. Voor de Rabobank hoeft u niet ver te gaan... Buurtbank. 282 bewaard gebleven. Voor de vertaling ervan lijkt het mij het aardigst die van W.F.N. van Rootselaar (1), blz.1, aan te houden: "7 juni 777. Keizer Karei de Groote geeft te Nijmegen aan de Sint- Martinus-kerk te Utrecht onder het bestuur van den vierden Bisschop Albricus o.a. "het landgoed Lisiduna in de gouwe Flehite, langs de bedding van de Eem, in zijn geheele uitgestrektheid, ook met wat daarbij gelegen of daarvan afhankelijk is, dat is, met landerijen, hoeven, huizen, gebouwen, lijfeigenen, wouden, velden, weilanden, beemden, wateren of waterafleidingen, roerend en onroerend, alles en van alles, zooveel als Graaf üJigger daar door onze gift bezeten heeft, ook die wouden wier namen zijn Hengestschoten, Fornhese, Mokoroth, Widock, die aan beide zijden van de Eem zijn gelegen". De kern van de villa Lisiduna lag nabij het huidige Oud-Leusden; de naam Lisiduna is in de loop der tijden in Leusden veranderd. We mogen aannemen dat de vermelde wouden of "foreesten" in de onmiddellijke nabijheid van de villa hebben gelegen. De naam Hengestschoten wordt ook wel als Hengstcoto gespeld en leeft verder in het huidige Henscho- ten, een bosgebied direkt ten zuiden van Den Treek. Volgens Van Iterson (2), blz. 610, zal Fornhese meer westelijk onder Hees (een buurtschap onder Soest) moeten worden gezocht en valt omtrent de bossen Mocoroth en Vuidoc (=Widock) weinig te constateren. Van den Hengel(3), blz.5, vermeldt dat Widock waarschijnlijk hetzelfde is als Weede, noordwest van Amersfoort gelegen, terwijl volgens hem bij Mokoroth aan de Moorsten aan de uiterste oostzijde van Leusden gedacht kan worden. Over de grenzen en de omvang van de villa Lisiduna tasten we dus in het duister, met uitzondering wellicht van de zuidgrens. Van Iterson maakt nog twee opmerkingen die in dit verband het vermelden waard zijn: 1Uit niets blijkt dat de genoemde foreesten deel zouden hebben uit gemaakt van de villa. Het bos Hengiscoto heeft een afzonderlijke bosch mark gevormd, waaruit de marken van Maarsbergen, Maarn en Woudenberg zijn ontstaan. (V.Iterson, blz. 609). 2. De hier besproken oorkonde van 777 wekt de indruk, dat de Utrechtse kerk vanaf dat jaar de gehele villa Leusden in haar bezit zou hebben gehad. Toch is dit blijkbaar niet zo geweest. Immers blijkens een oor konde van 23 maart 838 schonk toen graaf Rodgar aan voormelde kerk onder meer een klein hoorig goed: "...Et in Lisidinon familiam I cum edificiic et terris illius", zo luidt het. (V. Iterson, blz. 610, 611). "En aan een familie in Leusden een gebouw met bijbehorende grond". (wordt vervolgd)

Historische Kring Leusden | 1989 | | pagina 10