Xëügrenzen en gerechten J. V/erduin 278 was kort: "de bestaande onderwijzer in dec. j.l. overleden, zijn ver vanger functioneert goed" Wat kunnen wij na anderhalve eeuw nog over Casper Hopman zeggen? Zijn opleiding lag ver in de 18de eeuw. Zelfstudie zal daarbij een belang rijke rol hebben gespeeld. Een relatief geletterd man die ook in con flict situaties zijn weg wel wist te vinden. Noodgedwongen was hij een deel van het jaar werkzaam als tabaksbewerker. Onder primitieve om standigheden heeft hij getracht de Leusdense jeugd enige kennis bij te brengen, in dit geval lezen en schrijven. Als zodanig was Casper Hopman de eerste Leusdense onderwijzer met een honorarium (hoe beschei den dan ook) van de plaatselijke overheid en werkzaam in een door deze overheid gesticht schoolgebouw. Inleiding De gemeente Leusden heeft zich ontwikkeld uit de 'villa Lisiduna' welke door Karei de Grote in 777 aan de St. Maartenskerk te Utrecht werd geschonken. Deze ontwikkeling kan globaal in een aantal jaar tallen worden vastgelegd: 777 Schenking van Karei de Grote van de villa Lisiduna aan de St. Maartenskerk te Utrecht 777-1528 Het tijdvak van de bisschoppen 1528-1579 Het tijdvak van de Spaanse Habsburgers 1579-1795 Het tijdvak van de Staaten 's Lands van Utrecht 1795 Stichting van de Bataafsche Republiek 1828 Afsplitsing van Donkelaar 1917 Grote grondkuil tussen Leusden en Amersfoort 1969 Samenvoeging van de gemeenten Leusden en Stoutenburg In deze bijdrage zal wat nader op deze jaartallen worden ingegaan. Daarbij zal vooral in het begin tevens aandacht aan de toenmalige grenzen worden geschonken, teneinde het geografische begrip Leusden wat meer inhoud te geven. De nummering van de vermelde landkaarten is ontleend aan het boek van H.P. Deys, De Gelderse Vallei; Geschie- denis in oude kaarten. 279

Historische Kring Leusden | 1989 | | pagina 8