280 281 AiUtrX».' Afb.3. Beken in Leusden. Fragment van een kaart van B. de Roy, "Nieuwe Kaart vanden Lande van Utrecht" 1743. Zie Deys kaart 244. Grenzen (algemeen) De natuurlijke grenzen in onze omgeving werden van oudsher vooral door beken gevormd. De algemene stroomrichting van deze beken is van oost naar west, van de Veluwezoom naar Amersfoort (kaart 1 en 2). De lun- terse- of Heiligenbergerbeek is in zoverre een uitzondering dat de benedenloop globaal van zuid naar noord stroomt.(Vroeger vertoonde de benedenloop van de Moorsterbeek eveneens een zuid-noord oriëntatie, doch dit beekgedeelte is goeddeels verdwenen bij het graven van het huidige Valleikanaal). Beken vormen van nature geen stabiele grenzen omdat ze hun bedding nogal eens verleggen. Zo lang de grond langs de beekoever van weinig of geen belang was, zal men aan dit verschijnsel slechts minieme aan dacht geschonken hebben en mocht de nieuwe bedding de grens gaan aan geven. In latere eeuwen werd dit standpunt uit economische overwe gingen meer en meer verlaten. Bij ontstentenis van natuurlijke grenzen moesten kunstmatige grenzen worden uitgezet. De rechte lijn is hierbij het eenvoudigst en komt vaak voor waar de grond nauwelijks enige waarde bezat of waar de toenmalige eigenaar zelf de scheiding mocht aangeven. (Zie ook de kaart van Noord- Afrika of die van de Verenigde Staten). In nattere gebieden werden zulke grenzen dikwijls door sloten of greppels gemarkeerd. Op de hogere gronden moest men zich met grenspalen, grensstenen of gegraven kuilen respectievelijk opgeworpen zandruggen behelpen. Later kwamen ook af rasteringen in zwang. Kunstmatige grenzen met een kronkelig of gecom pliceerd karakter wijzen meestal op een hoge gebruikswaarde van de grond. Er kunnen bij dergelijke grenzen ook speciale omstandigheden een rol hebben gespeeld, bijvoorbeeld de ligging van een gebouwtje of een heiligdom. De laatste decennia is er een streven om zo mogelijk autosnelwegen de grenzen te laten vormen. Logisch, want zulke wegen vormen vaak onneem bare obstakels als men wil oversteken. Toen echter bij een recente aan leg van een nieuwe snelweg het torentje van Oud-Leusden in het geding kwam, hebben plaatselijke sentimenten ervoor gezorgd dat er een uit zondering werd gemaakt en dat het torentje bij Leusden bleef. Overeen komstige gevallen kunnen zich vroeger ook hebben voorgedaan. 777 Schenking van Karei de Grote van de 'villa Lisiduna' aan de St. Maartenskerk te Utrecht De oorkonde van de schenking, welke in het latijn werd gesteld, is

Historische Kring Leusden | 1989 | | pagina 9