18 menten, Ringen en Gemeenten (art. 5). In de staatsregelingen van 1801, 1805 en 1806 werden die namen behouden. Doch de Grondwet van 1814 herstelde weder het oude gebruik en verving de gemeenten door "Steden, Districten, Heerlijkheden en Dorpen (art. 90 en 94)". Evenzeer werd het woord niet gebezigd in die van 1815, ofschoon men, ook in regle menten, voortging van gemeenten ten platten lande te spreken. Eerst door de Grondwet van 1848 is de benaming wettelijk hersteld, en vooral gebruikelijk geworden." Literatuurlijst je 1. LJ.F.N. van Rootselaar, Amersfoort 777-1580 2. LI. van Iterson, De historische ontwikkeling van de rechten op de grond in de provincie Utrecht 3. C.G. van den Hengel, Bijdragen tot de geschiedenis van Leusden tot 1811 4. Abraham van Bemmel, Beschrijving der stad Amersfoort Literatuur over Leusden 5: Topografische kaarten Hans Renes De beste manier om te zien wat er de laatste eeuw zoal veranderd is in het Leusdense landschap is vergelijking van oude met moderne topo grafische kaarten. De laatste tijd is dat een stuk eenvoudiger gewor den doordat veel kaarten opnieuw zijn uitgegeven. Een topografische kaart geeft een nauwkeurig en zo volledig mogelijk beeld van het terrein op een verkleinde schaal. Naast topografische kaarten bestaan ook zogenaamde thematische kaarten (bijvoorbeeld wegenkaarten), die maar over één aspect informatie geven. Een wegen kaart is meestal wel bruikbaar om een route uit te stippelen, maar verder valt er weinig mee te beginnen. Sinds 1850 worden series topografische kaarten van heel Nederland uit gegeven. Tegenwoordig worden ze iedere tien jaar vernieuwd, zodat ze steeds een redelijk actueel beeld geven. De beste topografische kaarten 19 zijn die op schaal 1:25 000. Op die kaarten staan alle beken, wegen, sloten, bossen, houtwallen en, althans buiten de bebouwde kommen, alle huizen aangegeven. Schaal 1:25 000 wil zeggen dat 1 cm. op de kaart in werkelijkheid 25 000 cm. (250 meter) vertegenwoordigt. Daarnaast bestaan kaarten op schaal 1 :50 000. Op deze kaarten is de werkelijkheid nog sterker verkleind: 1 cm. op deze kaart is in werke lijkheid een halve kilometer. Om de kaart leesbaar te houden moet de informatie worden beperkt. Zo is ongeveer 1 op de 3 sloten weggelaten. De kaart is dus minder compleet dan de 1:25 000. Op dit laatste is één uitzondering en dat is de oudste topografische kaart, die in zwartwit is uitgegeven tussen 1850 en 1864. De kaart heet officieel de Topographische en Militaire Kaart van het Koninkrijk der Nederlanden (afgekort TMK). Hoewel de schaal van deze kaart 1:50 000 is, is er vrijwel niets weggelaten. De graveurs werkten van een ingekleurd voorbeeld, dat wordt bewaard in het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. Ze hebben een verbijsterend knappe prestatie geleverd. Het verhaal gaat dat enkelen van hen blind zijn geworden van het turen. De kaart is een aantal jaren geleden herdrukt in samenwerking met een commerciële uitgever. Helaas heeft die het project verknoeid door een verkeerde papierkeuze. Blijkbaar dacht men dat glad papier te goedkoop zou staan. Het papier dat nu is gebruikt geeft een oude en voorname indruk, maar dat ging ten koste van de drukwerkkwali teit en de leesbaarheid. Het is beter dan niets, maar wie ooit een origineel heeft gezien zou de herdruk het liefst direct aan de straat zetten. Gelukkig bestaan nu plannen om de handgekleurde voorbeelden in een atlas uit te geven. Al snel vonden ook de opdrachtgevers de kaart te priegelig en werd begonnen met een gekleurde topografische kaart op schaal 1:25 000. Deze kaart heet officieel (vanwege de kleurendruk) de Chromotopo grafische kaart, maar wordt in het spraakgebruik vaak de Bonne-kaart genoemd. R. Bonne (een 18e eeuwse Franse kartograaf) was de ont werper van de gebruikte projectie, dat is de methode waarmee het ronde aardoppervlak op een platte kaart wordt weergegeven. Het eerste blad verscheen in 1865. De kaarten kregen ook een handiger formaat. In plaats van de 62 enorme lappen kaart van de TMK kwamen nu 776 bladen van elk ongeveer A3-formaat. Het was nog steeds een kaart die voornamelijk bestemd was voor mili tair gebruik. De eerste bladen geven gebieden die in militair op-

Historische Kring Leusden | 1990 | | pagina 11